Abtinerea de la sange-Porunca divina?

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Claudiu68
Abtinerea de la sange-Porunca divina?

Mesaj necititde Claudiu68 » 13 Oct 2011, 18:30

Martorii lui IEHOVA sustin ca ; conform Romani 12.20 :,,sa se fereasca de idoli , de curvie ,de dobitoace sugrumate si de sange" precum si in legea mozaica ni se spune la fel. Se mai spune ca aceasta este pe timp indefinit deci si pentru noi. Oare acest sfat nu se refera si la transfuziile de sange? Eu sint din Baia mare si la noi nu demult a fost un accident rutier soldat cu moartea unei tanere care a refuzat transfuzia de sange pe motive religioase.Introducerea sangelui in corp se poate face diferentiat ? Viata este un dar divin ; deci daca ne-a fost data de DUMNEZEU oare nu trebuie sa ascultam de el in TOTALITATE ?inclusiv legea referitoare la sange ???

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Abtinerea de la sange-Porunca divina?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 13 Noi 2011, 20:52

Martorii lui IEHOVA sustin ca ; conform Romani 12.20 :,,sa se fereasca de idoli , de curvie ,de dobitoace sugrumate si de sange" precum si in legea mozaica ni se spune la fel. Se mai spune ca aceasta este pe timp indefinit deci si pentru noi. Oare acest sfat nu se refera si la transfuziile de sange? Eu sint din Baia mare si la noi nu demult a fost un accident rutier soldat cu moartea unei tanere care a refuzat transfuzia de sange pe motive religioase.Introducerea sangelui in corp se poate face diferentiat ? Viata este un dar divin ; deci daca ne-a fost data de DUMNEZEU oare nu trebuie sa ascultam de el in TOTALITATE ?inclusiv legea referitoare la sange ???
De la Martorii lu Iehova nici nu te poţi aştepta la mai mult, acelaşi tipic sectar care scoate versetele din context şi le trunchiază, interpretându-le după bunul plac.
Interdicţia pt sugrumare şi sângele de care se pomeneşte la Faptele Apostolilor cap15 v 20 şi 29, ( nu la Romani!) provine din lege , la Facere , cap 9 v 4, şi are referire la uciderea animalelor pt mâncare, nu la transfuzia de sânge, aşa cum spune şi sf Teofilact al Bulgariei.
Din punct de vedere ortodox, acest act de-a dona sânge nu numai că nu este un păcat, dar chiar este o faptă a dragostei creştine de mare valoare. Mântuitorul spune la ev de la Ioan, cap 15 v13 că :Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi.
Cu mult respect.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Abtinerea de la sange-Porunca divina?

Mesaj necititde dumitru85 » 09 Dec 2011, 19:31

Interesant ca chiar ramura ortodoxa iudaica(cei care au primit Legea) si care respecta cu strictete deosebita cashrutul admit transfuzia de sange pentru ca fac mare diferenta dintre alimentatie si transfuzie.Cei de spus,martorii sunt o afacere care exploateaza prostia umana.
ortodox Evanghelic

Constantinos

Re: Abtinerea de la sange-Porunca divina?

Mesaj necititde Constantinos » 09 Dec 2011, 20:28

Nu inteleg ce ai cu martorii lui Iehova fiindca nu esti diferit prea mult de ei. Ei cu ratacirile lor , tu cu ale tale .

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Abtinerea de la sange-Porunca divina?

Mesaj necititde Dionysie » 09 Dec 2011, 20:31

E vorba de concurenţa dintre sâmbătarii lui Ellen White şi sâmbătarii lui Russell.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Abtinerea de la sange-Porunca divina?

Mesaj necititde dumitru85 » 09 Dec 2011, 21:15

Lui constantinos si lui Aletheea,concurenta de care spuneti voi este doar in goana dupa constructia caselor de ritualuri si in locul de ceea mai ascutita limba de pe forum .Nu am nimic comun cu Russel si cu White(ca sa stiti).Dar daca eu nu sunt prea diferit de martori atunci ce sa spun de tine? esti diferit de babilonieini?poate putin.Hai lasati provocarile si aratati ortodoxia in viata de zi cu zi,ascundeti ecusoanele.
ortodox Evanghelic

Constantinos

Re: Abtinerea de la sange-Porunca divina?

Mesaj necititde Constantinos » 09 Dec 2011, 22:31

Ortodoxia in viata de zi cu zi o poate vedea cineva care are 2 copii , chiar daca nu-i boteaza ,il duce sa-l impartaseasca pe unul dintre ei ( pentru ca si apostolii au fost impartasiti inainte de a fi botezati cu apa si de Pogorarea Duhului Sfant) . Doar acestia pot vedea care este comportarea si ascultarea copilului pe care l-au impartasit fata de celalat pe care nu l-au daruit lui Dumnezeu. Hula ta s-ar putea sa fie ca Anania si Safira trebuiau botezati in secta ta fiindca apostolii au gresit ca i-au botezat . Alta ar fi ca Dumnezeu cand da sufletul la zamislirea copilului nu-i da credinta, pocainta si alte daruri dumnezeiesti , dar adevarul este ca sufletul atunci il vede si cunoaste pe Creatorul sau. Iar ratacirea pe care o propovaduiesti ca pruncii ajung in rai indiferent daca sunt botezati sau nu sa o tii pentru tine , cei care mai au memorie stiu ca altfel staluceste luna , soarele sau stelele ( este diferenta de fericire pentru copii iar unii dintre ei stau in iad pana la Judecata finala cand din mila sunt pusi in loc bun ).
Nu are nevoie de dialog cu noi unul care are o relatie personala cu Dumnezeu dar ii intoarce tot timpul spatele si mai trage un glont ca parasutistii , fuge in alta parte nebagand in seama adevarurile de care se leapada. Te-ai lepadat de Hristos pe care L-ai primit in botez , este de asteptat sa te lepezi de noi si noi de tine. Pentru mine esti ca si exclus de pe forum fiindca nu cred ca o sa am ce invata de la tine.

dumitru85
Mesaje:71
Membru din:21 Mai 2011, 22:49
Confesiune:alta religie
Preocupări:IT,religie,sport
Localitate:Bastionul Ortodocsilor,Republica Moldova,Chisinau

Re: Abtinerea de la sange-Porunca divina?

Mesaj necititde dumitru85 » 09 Dec 2011, 23:02

Trecand baia religioasa in copilarie si facandu-ma mare am devenit un ateu,apoi avand experienta in viata mea (tanar)am realizat ca trebuie sa ma pocaiesc si sa-l primesc pe Isus in viata mea ceea si am facut.Cum tu mai poti spune ca m-am lepadat de Hristos mai omule?M-am lepadat de icoane ,de ritualuri pagane,de moaste ,de lucruri care nu aduc la zidirea sufletului ci mai degraba la haos pentru ca institutia din care faci tu parte nu are nici un impact la societatea de astazi si nici nu a avut-o.Ce contributie are?Nimic!!! Doar dezbinari si nimic mai mult.
ortodox Evanghelic

Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita

Re: Abtinerea de la sange-Porunca divina?

Mesaj necititde Iancu36 » 20 Dec 2014, 20:57

Martorii lui IEHOVA sustin ca ; conform Romani 12.20 :,,sa se fereasca de idoli , de curvie ,de dobitoace sugrumate si de sange" precum si in legea mozaica ni se spune la fel. Se mai spune ca aceasta este pe timp indefinit deci si pentru noi. Oare acest sfat nu se refera si la transfuziile de sange? Eu sint din Baia mare si la noi nu demult a fost un accident rutier soldat cu moartea unei tanere care a refuzat transfuzia de sange pe motive religioase.Introducerea sangelui in corp se poate face diferentiat ? Viata este un dar divin ; deci daca ne-a fost data de DUMNEZEU oare nu trebuie sa ascultam de el in TOTALITATE ?inclusiv legea referitoare la sange ???
De la Martorii lu Iehova nici nu te poţi aştepta la mai mult, acelaşi tipic sectar care scoate versetele din context şi le trunchiază, interpretându-le după bunul plac.
Interdicţia pt sugrumare şi sângele de care se pomeneşte la Faptele Apostolilor cap15 v 20 şi 29, ( nu la Romani!) provine din lege , la Facere , cap 9 v 4, şi are referire la uciderea animalelor pt mâncare, nu la transfuzia de sânge, aşa cum spune şi sf Teofilact al Bulgariei.
Din punct de vedere ortodox, acest act de-a dona sânge nu numai că nu este un păcat, dar chiar este o faptă a dragostei creştine de mare valoare. Mântuitorul spune la ev de la Ioan, cap 15 v13 că :Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul lui să şi-l pună pentru prietenii săi.
Intr-o carte despre ,,Primii crestini ,, se spune ca erau considerati o secta iudaica , apatrida , care corupea alte natiuni , iar ei nu s-au departat de monoteismul strict israelit . Si romanii ii obligau de multe ori sa manance , carnati cu sange , stiind abtinerea lor si credinta in jertfa Mantuitorului. De ce oare? .Cine poate raspunde rational la aceste lucruri.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Abtinerea de la sange-Porunca divina?

Mesaj necititde dimitrie » 21 Dec 2014, 00:46

Transfuzia nu este totuna cu fagia, precum nici transplantul nu este totuna cu fagia. Este cineva aici, atât de slab la înțelegere încât să nu fie în stare de raționamente atât de simple? Atât Apostolii, cât și primii creștini au judecat în felul acesta:
" Unde este deci fericirea voastră? Căci vă mărturisesc că, de ar fi fost cu putinţă, v-aţi fi scos ochii voştri şi mi i-aţi fi dat mie" (Gal.4:15). Acum însă, un astfel de lucru - a da ochiul tău altuia - este cu putință, și creștinii fac acest lucru, donând organe ce nu i-ar putea costa viața, dar o pot salva (și nu numai) pe-a altora. Exemplu de astfel de transplante: transplantul de ficat, transplantul de rinichi, de măduvă, etc.
Oare de ce nu este considerat transplantul canibalism? Cum ar putea fi considerată așa transfuzia? Este incredibil în ce adânc de întunecime se poate scufunda sărmanul om!
Nu martorii de rând au emis asemenea raționamente țicnite, ci oamenii stricați la minte din vârful piramidei lor. Cum poate pomul rău să facă roade bune, iar cel bun să facă roade rele? Numai cine nu le cunoaște istoria și doctrina se poate lăsa călăuzit ori derutat de acești orbi.

P.S.
Faptul că ei nu au statut de religie, ci de SOCIETATE COMERCIALĂ, nu vă spune nimic? :idea:
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX