despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare
Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde dmas » 19 Apr 2015, 20:18

De ce era nevoie ca Hristos Fiul , egal cu Tatal si Atotputerni , sa fie INVATAT , de catre Tatal ? Cum spune chiar el ,,Vorbesc dupa cum Tatal m-a invatat,,,
"Deci le-a zis Iisus: Când veţi înălţa pe Fiul Omului, atunci veţi cunoaşte că Eu sunt şi că de la Mine însumi nu fac nimic, ci precum M-a învăţat Tatăl, aşa vorbesc." -- Ioan 8:28

Priveste la verset in contextul in care apare, si vei intelege de ce a spus ce a spus. Iudeii Il considerau un impostor. Prin aceste cuvinte Hristos cauta sa le spuna ca in nimic din ce spune sau face nu este in opozitie fata de Tatal, ci fiind Fiul lui Dumnezeu Tatal, face totul in colaborare cu El, voia divina a Lui si a Tatalui fiind una. Din exact acelasi motiv a spus si urmatoarele:

"A răspuns Iisus şi le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Fiul nu poate să facă nimic de la Sine, dacă nu va vedea pe Tatăl făcând; căci cele ce face Acela, acestea le face şi Fiul întocmai." -- Ioan 5:19
Aici vad ca te-ai apropiat putin de intelegere dar tot nu ai inteles exact. Nu ai amintit deloc de termenul , invatare,, . Cine este ,,invatat ,, este ucenic , nu? Asa cum se poate intampla si in lumea noastra intre un Mester , si un ucenic pe care il invata meserie.
In Hristos, in natura Lui divina, "sunt ascunse toate comorile intelepciunii si ale cunostintei" (Coloseni 2:3). Asta inseamna ca nu exista nici o intelepciune sau cunoastere care sa nu existe in Hristos, ceea ce implica faptul ca in natura Lui divina Hristos este atotintelept si atotstiutor, neavand nevoie sa fie invatat nimic de nimeni.

Pe de alta parte, Hristos, ca Dumnezeu, e Logosul (Ratiunea) lui Dumnezeu Tatal (Ioan 1:1; Apocalipsa 19:13) -- cum sa aiba nevoie sa fie invatata ceva Ratiunea fara-de-inceput, atotcunoscatoare a lui Dumnezeu Tatal ?

Hristos a trebuit sa exprime cumva, in limbaj omenesc, faptul ca face totul in unitate cu Tatal, inclusiv faptul de a da invataturi; El a ales acele cuvinte, care probabil au fost cele mai potrivite pentru audienta lui de atunci. Nu e nevoie sa le dati interpretari barbare care reduc pe Dumnezeu la meserii si ucenici...

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde Vasile46 » 05 Mai 2015, 17:46

Totusi,nu inteleg.De ce spun ,,Martori lui Iehova"ca daca traduci din limba greaca in limba romana ar iesi ,,fiinta divina "si nu Dumnezeu???

Le-am citit versetele pe care mi le-ati recomandat si va spun sincer nu am inteles la ce va referiti?
Iti dau un link cu traducerea interliniara a NT din greaca in engleza ca sa vezi ca nu sta acolo "fiinta divina" ci Cuvintul a fost Dumnezeu"

Al doilea moment-In Isaia 40:3 scrie ca Ioan striga in pustie ca va gati caile Domnului,in Luca scrie pregatiti calea lui Iehova,
la Ioan-Iisus este cel ce trebuia sa vina.Este o contradictie clara la ei in scriptura.Iisus e numit si Iehova(Isaia).
Si ce spune in continuare textul din Ioan1,,,,, Si cuvantul ,ERA LA DUMNEZEU , SAU ERA CU DUMNEZEU. Pai daca cuvantul(Hristos) , era la Dumnezeu sau cu Dumnezeu , nu putea sa fie el insusi Dumnezeu.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Ian 2016, 19:23

Si ce spune in continuare textul din Ioan1,,,,, Si cuvantul ,ERA LA DUMNEZEU , SAU ERA CU DUMNEZEU. Pai daca cuvantul(Hristos) , era la Dumnezeu sau cu Dumnezeu , nu putea sa fie el insusi Dumnezeu.
Ce inseamna sa sucesti intelesul dupa plac. Iata de ce "placul" in Biserica a fost ingradit chiar de la inceput, prin limitarea interpretarilor posibile la cele probabile, iar cele probabile reducandu-le exclusiv la cele certe, prin Duhul Adevarului.

Cititi Ioan Cap. 1 in intregime, lasati la o parte ghidurile "spalatorilor de creier":
"...şi Dumnezeu era Cuvântul".
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Vasile25
Mesaje:38
Membru din:14 Oct 2015, 08:12
Confesiune:ortodox
Preocupări:Arheologia si Simbolistica religioasa
Localitate:Tg-Mures

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde Vasile25 » 14 Dec 2017, 22:53

Totusi,nu inteleg.De ce spun ,,Martori lui Iehova"ca daca traduci din limba greaca in limba romana ar iesi ,,fiinta divina "si nu Dumnezeu???

Le-am citit versetele pe care mi le-ati recomandat si va spun sincer nu am inteles la ce va referiti?
Iti dau un link cu traducerea interliniara a NT din greaca in engleza ca sa vezi ca nu sta acolo "fiinta divina" ci Cuvintul a fost Dumnezeu"

Al doilea moment-In Isaia 40:3 scrie ca Ioan striga in pustie ca va gati caile Domnului,in Luca scrie pregatiti calea lui Iehova,
la Ioan-Iisus este cel ce trebuia sa vina.Este o contradictie clara la ei in scriptura.Iisus e numit si Iehova(Isaia).
Daca Iisus este numit si Iehova, cum este el Unsul lui Iehova , adica Mesia(Masiah).


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX