Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: Viu; viu dar mort; mort și mort

Mesaj necititde dimitrie » 23 Oct 2012, 22:31

Scriptura este suficient de clară, nu morţii (chiar sfinţi fiind) laudă pe Domnul, ci cei vii!
Totusi oare despre ce vorbeste Scriptura in Cartea Apocalipsei 7 9-17?
Până la "totuşi"-ul unui text interpretabil din Apocalipsa, avem cuvântul clar neinterpretabil al aceluiaşi autor veterotestamentar:

"Nu morţii Te vor lăuda pe Tine, Doamne, nici toţi cei ce se coboară în iad" (Ps.113,25)
E timpul să mai și explicați, iar de nu, faceți bine și iubiți până la capăt adevărul!
Ziceți ce zice Scriptura? Si dacă da, ce vrea să zică Scriptura:
1) "Nu morţii Te vor lăuda pe Tine, Doamne, nici toţi cei ce se coboară în iad" (Ps.113,25);
2) " Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine şi lasă morţii să-şi îngroape morţii lor"(Mt.8:22);
3) "Iar îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: Acestea zice Cel ce are cele şapte duhuri ale lui Dumnezeu şi cele şapte stele: Ştiu faptele tale, că ai nume, că trăieşti, dar eşti mort" (Apoc.3:1)?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Addenda la "Sfinti omniprezenti?"

Mesaj necititde undecimus » 26 Oct 2012, 10:56

[Nu morţii Te vor lăuda pe Tine, Doamne, nici toţi cei ce se coboară în iad" (Ps.113,25)
Asa este, numai ca:
Şi Iisus i-a zis: Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi
:x9
Şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?
Crezi tu aceassta undecimus?
Desigur cred! Mai mult decât atât: cred exact cum a spus Iisus, adică în contextul învierii! Dumneata domnule Floryan, crezi că mortul mai întâi e înviat de Hristos şi abia apoi trăieşte? Ori crezi mai bine basmele greceşti cu fantome şi suflete nemuritoare ieşite din trupul mortului?

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Metamorfoza » 26 Oct 2012, 10:57

basmele grecesti :)

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Viu; viu dar mort; mort și mort

Mesaj necititde undecimus » 26 Oct 2012, 11:16

E timpul să mai și explicați, iar de nu, faceți bine și iubiți până la capăt adevărul!
Ziceți ce zice Scriptura?
Desigur! Scriptura zice că nu morţii laudă pe Domnul. Dumneavoastră credeţi asta, ori susţineţi în continuare -împotriva Cuvântului lui Dumnezeu- că morţii laudă pe Domnul, primesc laudele şi rugăciunile adresate lor de către cei vii, etc.?
Si dacă da, ce vrea să zică Scriptura:
1) "Nu morţii Te vor lăuda pe Tine, Doamne, nici toţi cei ce se coboară în iad" (Ps.113,25);
Dumneavoastră ştiţi desigur (nu se poate să nu ştiţi!) că în originalul ebraic, termenul [שְׁאול] Sheol desemna locuinţa morţilor, mormântul, cimitirul, nicidecum un loc al activităţii unor oameni ne-morţi. Ei bine, în acest verset, Inspiraţia Divină foloseşte un termen şi mai plastic: [דוּמָה] dumah, adică linişte,locul tăcerii.
Deci o dublă dovadă a inactivităţii din moarte: morţii nici nu laudă, nici nu vorbesc în "locul tăcerii". Credeţi ce zice Scriptura, domnule dimitrie?
2) " Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine şi lasă morţii să-şi îngroape morţii lor"(Mt.8:22);
Ce zice Scriptura? În mort cert nu vrea să zică că morţii din cimitir îngroapă pe "proaspătul" mort! Este desigur un limbaj figurat.
3) "Iar îngerului Bisericii din Sardes scrie-i: Acestea zice Cel ce are cele şapte duhuri ale lui Dumnezeu şi cele şapte stele: Ştiu faptele tale, că ai nume, că trăieşti, dar eşti mort" (Apoc.3:1)?
Limbajul Apocalipsei este mult mai figurativ, aici nereferindu-se la o anume persoană, ci la o întreagă biserică ce este moartă din punct de vedere spiritual. Adică o biserică lipsită de viaţă, fără activitate misionară. Am mai văzut cazuri...

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Metamorfoza » 26 Oct 2012, 11:22

@undecimus dumneata nu crezi in suflet?

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde undecimus » 26 Oct 2012, 11:48

@undecimus dumneata nu crezi in suflet?
Ba da, însă cred aşa cum spune Scriptura: trup + suflare de viaţă = suflet [viu] (Gen. 2,7).

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Metamorfoza » 26 Oct 2012, 12:02

@undecimus dumneata nu crezi in suflet?
Ba da, însă cred aşa cum spune Scriptura: trup + suflare de viaţă = suflet [viu] (Gen. 2,7).
ce e sufletul in conceptiunea ta?
u fantome şi suflete nemuritoare ieşite din trupul mortului?
Ultima oară modificat 26 Oct 2012, 12:37 de către Floryan, modificat de 2 ori în total.
Motiv: Fara posturi multiple, editati-l pe cel vechi, la filmele youtube se pune codul filmului nu toata adresa.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Floryan » 26 Oct 2012, 12:15

Ba da, însă cred aşa cum spune Scriptura: trup + suflare de viaţă = suflet [viu] (Gen. 2,7).
Aha, daca sufletul = trup +suflare de viata, atunci cum citim?
Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena. Mat10,28

Imi cer iertare dar in concepita dv ar suna asa:
Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar trupu si suflarea de viata nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi trupul si suflarea de viata şi trupul să le piardă în gheena. :lol:

Sau cum citim?
Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău. Lc 12 20
Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine trupul si suflarea de viata.
Abia acum e "biblic" in conceptia cultul az7 nu?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde undecimus » 26 Oct 2012, 13:01

Aha, daca sufletul = trup +suflare de viata, atunci cum citim?
Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena. Mat10,28

Imi cer iertare dar in concepita dv ar suna asa:
Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar trupu si suflarea de viata nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi trupul si suflarea de viata şi trupul să le piardă în gheena. :lol:

Sau cum citim?
Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine sufletul tău. Lc 12 20
Iar Dumnezeu i-a zis: Nebune! În această noapte vor cere de la tine trupul si suflarea de viata.
Abia acum e "biblic" in conceptia cultul az7 nu?
În Biblie termenul "suflet" are mai multe sensuri, de cele mai multe ori însemnând fiinţa umană vie, întreagă; iar alteori cu sensul abstract al activităţii psihice (aceasta este şi etimologia din gr. psiche), al inteligenţei, spiritualităţii fiinţei umane. Însă niciodată -reţineţi vă rog!- niciodată nu apare în ideea unei entităţi separate de corp care ar avea activitate conştientă după moarte.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Floryan » 26 Oct 2012, 13:20

În Biblie termenul "suflet" are mai multe sensuri,
Si cam ce concluzie ati tras din acele citate, asa ca idee?
Însă niciodată -reţineţi vă rog!- niciodată nu apare în ideea unei entităţi separate de corp care ar avea activitate conştientă după moarte.
Chiar nu sunt de acord , cum nu spune Scriptura, i-a uitati ce spune Ap. Petru:
18. Pentru că şi Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepţi, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât şi a propovăduit şi duhurilor ţinute în închisoare,
20. Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aştepta, în zilele lui Noe, şi se pregătea corabia în care puţine suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă. Petru 3-18-20

Deci cu cine a vorbit Hristos acolo? A fost cumva un monolog?

Si ca sa nu mai vorbesc, la Schimbarea la Fata; adica , la constientizat putin pe Moise ca apoi sa-l nimiceasca, iertati-ma dar afirmatiile dv nu au nicio logica.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde undecimus » 26 Oct 2012, 13:34

Si cam ce concluzie ati tras din acele citate, asa ca idee?
Ca idee, din primul citat deduc că oamenii răi/diavolul pot ucide trupul, dar pe Dumnezeu din sufletul tău nu-L pot ucide. Devoţiunea ta, credinţa ta, faptele tale bune sunt scrise în cărţile din ceruri şi chiar dacă eşti omorât, Dumnezeu te va învia la învierea celor drepţi. Însă mult mai bulversantă este pentru un adept al "sufletului nemuritor" un "suflet" ce poate fi ucis - conform acelui citat. Aici chiar că se blochează întreaga dogmă!
Chiar nu sunt de acord , cum nu spune Scriptura, i-auitati ce spune Ap. Petru:
18. Pentru că şi Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepţi, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât şi a propovăduit şi duhurilor ţinute în închisoare,
20. Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aştepta, în zilele lui Noe, şi se pregătea corabia în care puţine suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă. Petru 3-18-20
De curiozitate cu cine a vorbit Hristos acolo? A fost cumva un monolog?
Acesta este un text greu, ce nu poate fi explicat într-o singură frază. Vă dau o singură sugestie: încercaţi să priviţi puţin din avion pasajul acesta petrin. Este vorba de învierea Domnului Hristos. :idea: :idea: :idea:
Si ca sa nu mai vorbesc la Schimbarea la Fata. Adica , la constientizat putin pe Moise ca apoi sa-l nimiceasca, iertati-ma dar teoriile dv nu au logica.
Evident Moise era un om viu, nu unul mort (ca să nu mai vorbim de Ilie care n-a murit niciodată). Un om mort nu are nevoie de colibă...

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Metamorfoza » 26 Oct 2012, 13:53

@undecimus cum explici aparitia lui Samuel dupa moarte atunci cand Saul merge la vrajitoare?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Floryan » 26 Oct 2012, 14:06

Evident Moise era un om viu, nu unul mort (ca să nu mai vorbim de Ilie care n-a murit niciodată). Un om mort nu are nevoie de colibă...
Pai era viu, si intentionat am zis de Moise, nu de Ilie dar daca citim prin Biblie aflam ca murise si cam de mult.
Nu scrie ca Moise statea in coliba :x1

Deci caror duhuri a propavaduit Hristos, nu-mi amintesc sa-mi fi spus. Va rog raspundeti, caci Scriuptura spune foarte clar.


9 în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închis (editia Cornilescu)
By which also he went and preached unto the spirits in prison (J King)
Deci pt ce s-a pogarat Hristos in iad daca acolo oricum nu-l asculta nimeni, fiindca mortii nu sunt constienti dupa dv?

Hai sa nu o mai ne mai ascundem dupa deget, teoriile dv nu stau in picioare.

I-a uitati ce spune si Ap Pavel

21. Căci pentru mine viaţă este Hristos şi moartea un câştig.
22. Dacă însă a vieţui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu ştiu ce voi alege.
23. Sunt strâns din două părţi: doresc să mă despart de trup şi să fiu împreună cu Hristos, şi aceasta e cu mult mai bine;
24. Dar este mai de folos pentru voi să zăbovesc în trup. Filipeni1

Cum adica sa se desparta de trup si sa fie impreuna cu Hristos, si aceasta e cu mult mai bine?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde undecimus » 26 Oct 2012, 14:32

@undecimus cum explici aparitia lui Samuel dupa moarte atunci cand Saul merge la vrajitoare?
De fapt nu a fost Samuel, ci o apariţie asemănătoare lui Samuel. De fapt Saul nici n-a văzut-o. Am un argument solid: o vrăjitoare nu poate scula din morţi pe oamenii lui Dumnezeu! Păi altfel unde am ajuns?

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Metamorfoza » 26 Oct 2012, 14:34

@undecimus cum explici aparitia lui Samuel dupa moarte atunci cand Saul merge la vrajitoare?
De fapt nu a fost Samuel, ci o apariţie asemănătoare lui Samuel. De fapt Saul nici n-a văzut-o. Am un argument solid: o vrăjitoare nu poate scula din morţi pe oamenii lui Dumnezeu! Păi altfel unde am ajuns?
atunci cine a vorbit cu Saul?

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde undecimus » 26 Oct 2012, 14:34

Pai era viu, si intentionat am zis de Moise, nu de Ilie dar daca citim prin Biblie aflam ca murise si cam de mult.
Dacă era viu, înseamnă că nu mai era mort :idea: Tot prin Biblie citind, aflăm că a fost oarece dispută pentru statutul lui Moise după moartea lui...
Nu scrie ca Moise statea in coliba :x1
Nu stătea, dar urma să stea, după dorinţa lui Petru.
Deci caror duhuri a propavaduit Hristos, nu-mi amintesc sa-mi fi spus. Va rog raspundeti, caci Scriuptura spune foarte clar.
Duhurilor de pe vremea Potopului. Nu de pe vremea Învierii [lui Hristos]. :idea:
9 în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închis (editia Cornilescu)
By which also he went and preached unto the spirits in prison (J King)
Deci pt ce s-a pogarat Hristos in iad daca acolo oricum nu-l asculta nimeni, fiindca mortii nu sunt constienti dupa dv?
Dar cine spune că S-a pogorât în Iad? Textul biblic citat nu aminteşte nimic despre Iad.
Hai sa nu o mai ne mai ascundem dupa deget, teoriile dv nu stau in picioare.
Domnule, nu sunt teorii, sunt realităţi consemnate biblic. Dumneavoastră n-aveţi niciun argument [biblic] în favoarea nemuririi mortului.
I-a uitati ce spune si Ap Pavel

21. Căci pentru mine viaţă este Hristos şi moartea un câştig.
22. Dacă însă a vieţui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu ştiu ce voi alege.
23. Sunt strâns din două părţi: doresc să mă despart de trup şi să fiu împreună cu Hristos, şi aceasta e cu mult mai bine;
24. Dar este mai de folos pentru voi să zăbovesc în trup. Filipeni1

Cum adica sa se desparta de trup si sa fie impreuna cu Hristos, si aceasta e cu mult mai bine?
Era doar o dorinţă a apostolului, nu o realitate concretă. Şi precuim se vede, el scrie aceste cuvinte în viaţă fiind, nu mort.

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde undecimus » 26 Oct 2012, 14:36

atunci cine a vorbit cu Saul?
Cel ce vorbeşte de fiecare dată când se participă la o şedinţă de spiritism, ori când boscorodeşte o vrăjitoare păgână. Să nu-mi spuneţi că acela ar fi Dumnezeu, ori vreun sfânt!

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Metamorfoza » 26 Oct 2012, 14:40

atunci cine a vorbit cu Saul?
Cel ce vorbeşte de fiecare dată când se participă la o şedinţă de spiritism, ori când boscorodeşte o vrăjitoare păgână. Să nu-mi spuneţi că acela ar fi Dumnezeu, ori vreun sfânt!
cine mai e si ala?

cum se face ca cel care a vorbit cu Saul i-a zis acestuia aceleasi lucruri pe care i le-a zis si Samuel in timpul vietii?

ce e ala trup duhovnicesc, cum interpretezi versetele :Se seamănă trup firesc, înviază trup duhovnicesc. Dacă este trup firesc, este şi trup duhovnicesc. Aceasta însă zic, fraţilor: Carnea şi sângele nu pot să moştenească împărăţia lui Dumnezeu, nici stricăciunea nu moşteneşte nestricăciunea. ? - 1 cor 15 44,50

Avatar utilizator
undecimus
Mesaje:139
Membru din:04 Noi 2011, 08:19
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde undecimus » 26 Oct 2012, 14:46

cine mai e si ala?
Nu mai e nevoie să-l numesc. Nomine odiosa.
cum se face ca cel care a vorbit cu Saul i-a zis acestuia aceleasi lucruri pe care i le-a zis si Samuel in timpul vietii?
Păi uite aşa!
ce e ala trup duhovnicesc, cum interpretezi versetul :Se seamănă trup firesc, înviază trup duhovnicesc. Dacă este trup firesc, este şi trup duhovnicesc. ?
Absolut! De exemplu trupul lui Adam înainte de cădere. Un trup care la înviere nu va fi afectat de boli, nputinţe şi cam tot ceea ce a adus păcatul în lume...

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Despre [ne]murirea fizică a sufletului

Mesaj necititde Metamorfoza » 26 Oct 2012, 14:55

cine mai e si ala?
Nu mai e nevoie să-l numesc. Nomine odiosa.
cum se face ca cel care a vorbit cu Saul i-a zis acestuia aceleasi lucruri pe care i le-a zis si Samuel in timpul vietii?
Păi uite aşa!
asa ca asa zici tu si ca asa vrei tu :)
ce e ala trup duhovnicesc, cum interpretezi versetul :Se seamănă trup firesc, înviază trup duhovnicesc. Dacă este trup firesc, este şi trup duhovnicesc. ?
Absolut! De exemplu trupul lui Adam înainte de cădere. Un trup care la înviere nu va fi afectat de boli, nputinţe şi cam tot ceea ce a adus păcatul în lume...
Apostolul pare sa contrazica ceea ce zici tu punand in antiteza aceste doua notiuni impreuna cu omul(Adam) cel dintai si omul(Adam) cel de pe urma.Ia de aici contextul : 44. Se seamănă trup firesc, înviază trup duhovnicesc. Dacă este trup firesc, este şi trup duhovnicesc.
45. Precum şi este scris: "Făcutu-s-a omul cel dintâi, Adam, cu suflet viu; iar Adam cel de pe urmă cu duh dătător de viaţă";
46. Dar nu este întâi cel duhovnicesc, ci cel firesc, apoi cel duhovnicesc.
47. Omul cel dintâi este din pământ, pământesc; omul cel de-al doilea este din cer.
48. Cum este cel pământesc, aşa sunt şi cei pământeşti; şi cum este cel ceresc, aşa sunt şi cei cereşti.
49. Şi după cum am purtat chipul celui pământesc, să purtăm şi chipul celui ceresc.
50. Aceasta însă zic, fraţilor: Carnea şi sângele nu pot să moştenească împărăţia lui Dumnezeu, nici stricăciunea nu moşteneşte nestricăciunea.

explica-mi si mie ce inseamna carnea si sangele nu pot sa mosteneasca imparatia lui Dumnezeu.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron