De ce trebue tinut Sabatul

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau
Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 19 Feb 2013, 09:30

Dumneavoastră doriţi argumente exact unde vă convine. Scriptura nu este făcută la comanda dumneavoastră, ci la cea a Duhului Sfânt, deci trebuie s-o luaţi în totalitate, nu secvenţial şi preferenţial.
Daca sola scriptura, principiul dupa care se ghideaza az7 este real, atunci va rog respectos sa raspundeti.
Daca nu scrie de unde atunci dle Duodecimus din Sf Traditie a az7? Aveti onoarea sa recunoasteti acum, ca sola scriptura nu exista?
Daca nu puteti atunci va rugam sa demontrati cu versete biblice.
adica
deci trebuie s-o luaţi în totalitate

Luati tot NT si demonstrati-ne ca Sabatul este adevarata zi de odihna.
"Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinţi ai lui Dumnezeu au grăit, purtaţi fiind de Duhul Sfânt." (2 Petru 1,21)
EW a fost un om sfant purtat de Duhul Sfant, din moment ce a vazut cerurile si tabele legii din cer?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 19 Feb 2013, 11:25

Daca sola scriptura, principiul dupa care se ghideaza az7 este real, atunci va rog respectos sa raspundeti.
Daca nu scrie de unde atunci dle Duodecimus din Sf Traditie a az7? Aveti onoarea sa recunoasteti acum, ca sola scriptura nu exista?
Daca nu puteti atunci va rugam sa demontrati cu versete biblice.
adica
deci trebuie s-o luaţi în totalitate
Da, în totalitatea Scripturii (atât VT cât şi NT) sâmbăta era ziua de odihnă, respectată de toţi patriarhii, proorocii, Hristos şi apostolii Lui. Aceasta nefiind abrogată de Domnul Hristos, a rămas în vigoare. Dacă ar trebui demonstrat contrariul, ar trebui demonstrat în ordinea aceasta:

1. Unde scrie că a fost abrogat Decalogul (incluzând şi porunca a IV-a)
2. Unde a fost poruncită ţinerea duminicii.
Luati tot NT si demonstrati-ne ca Sabatul este adevarata zi de odihna.
Aţi trecut mult prea uşor peste textele din Matei , pentru început - că mai sunt şi altele. Dumneavoastră nu vă mulţumiţi cu 2 probabil vreţi sute. Eu nu vă pretind decât unul (1) singur pentru poruncirea duminicii, e cinstit aşa? Deci Hristos spune că nu a venit să strice Legea, ci s-o împlinească (Mat.5,17) şi tot El ne recomandă să păzim poruncile Decalogului (Matei 9,17). Credeţi cuvintele lui Hristos, ori nu? Credeţi că sunt vrednice de luat în seamă, ori nu? Nu puteţi fugi de această evidenţă!
EW a fost un om sfant purtat de Duhul Sfant, din moment ce a vazut cerurile si tabele legii din cer?
Independent de ce a fost şi ce a făcut EW, scrie în Biblie că s-a văzut chivotul cu Legea în cer:

"Şi s-a deschis templul lui Dumnezeu, cel din cer, şi s-a văzut în templul Lui chivotul legământului Său, şi au fost fulgere şi vuiete şi tunete şi cutremur şi grindină mare." (Apoc.11,19)
Ultima oară modificat 19 Feb 2013, 19:07 de către duodecimus, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 19 Feb 2013, 11:43

Independent de ce a fost şi ce a făcut EW, scrie în Biblie că s-a văzut chivotul cu Legea în cer:

"Şi s-a deschis templul lui Dumnezeu, cel din cer, şi s-a văzut în templul Lui chivotul legământului Său, şi au fost fulgere şi vuiete şi tunete şi cutremur şi grindină mare." (Apoc.11,19)
Am sa va raspund cu raspunsul dv, adica:
Sunt nişte imagini simbolice cum găsim în toată cartea Apocalipsei. ..
Aceasta nefiind abrogată de Domnul Hristos, a rămas în vigoare
Pai Hristos a Inviat duminica, fara Inviere desarta va fi si credinta noastra. Fara sabat???

In Cartea Evrei 4,9 se vorbeste de o alta zi ca de sabat, dar nu sabatul
Pe linga modul asimilat de dv si totodata al az7 de la baptistii de ziua a 7 de la care mosteniti tinerea sabatelui, exista undeva mentionat in toate scrierile din biserica primara ca s-a mai tinut sabatul? Daca da, unde?

PS- ca sa nu mai comentati aiurea, pe motiv ca v-as modifica continutul postarilor dv, va rog sa va corectati mesajul de mai sus.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 19 Feb 2013, 13:22

Am sa va raspund cu raspunsul dv, adica:
Sunt nişte imagini simbolice cum găsim în toată cartea Apocalipsei. ..
Dar bineînţeles că sunt simbolice, doar nu vă imaginaţi că Templul din Cer e făcut din cărămizi, că chivotul e din lemn de salcâm, iar înăuntru ar fi nişte table de piatră. Acel "chivot" reprezintă Legământul lui Dumnezeu făcut cu omul, Legea care reprezintă caracterul lui Dumnezeu. Căci Dumnezeu este iubire, iar poruncile lui Dumnezeu statuează iubirea ce-o acordăm lui Dumnezeu (primele 4 porunci) şi semenilor (următoarele 6 porunci). Dumnezeu este veşnic, iubirea nu va pieri niciodată, iar Legea Lui va dăinui cât-ui cerul şi pământul:

"Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul şi pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate."(Matei 5,18)
Pai Hristos a Inviat duminica, fara Inviere desarta va fi si credinta noastra. Fara sabat???
Da, Hristos a înviat duminica, dar S-a odihnit sâmbăta [în mormânt]. Dar nu asta e important (pentru memorialul Învierii oricum aveţi Paştele, la ce mai trebuie şi duminica?), ci faptul că nu a poruncit să se păzească duminica în cinstea Învierii. După Înviere a mai stat 40 de zile cu ucenicii Lui, nu le-a poruncit nimic despre duminică.
In Cartea Evrei 4,9 se vorbeste de o alta zi ca de sabat, dar nu sabatul
Se vorbeşte de o altă zi, dar nu de o zi de odihnă. Textul la care faceţi trimitere vorbeşte chiar de faptul că rămâne încă sâmbătă pentru poporul lui Dumnezeu:
"Deci dar rămâne încă repaus de Sâmbătă pentru poporul lui Dumnezeu" (Evrei 4,9 - versiunea Nitzulescu)"
Pe linga modul asimilat de dv si totodata al az7 de la baptistii de ziua a 7 de la care mosteniti tinerea sabatelui, exista undeva mentionat in toate scrierile din biserica primara ca s-a mai tinut sabatul? Daca da, unde?
Biserica Primară este Biserica Domnului Hristos şi a sfinţilor apostoli, ce s-a petrecut mai târziu aparţine deja de Biserica "Secundară", ori "Terţiară". În consecinţă, despre Biserica Primară găsim scris în Evanghelii, Faptele Apostolilor, Epistole şi Apocalipsa. În plus, acestea fac parte din Cartea Sfântă, celelalte fac parte doar din cărţile de istorie.
PS- ca sa nu mai comentati aiurea, pe motiv ca v-as modifica continutul postarilor dv, va rog sa va corectati mesajul de mai sus.
Ce anume am de corectat?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 19 Feb 2013, 14:10

"Căci adevărat zic vouă: Înainte de a trece cerul şi pământul, o iotă sau o cirtă din Lege nu va trece, până ce se vor face toate."(Matei 5,18)
Să prăznuiţi sărbătoarea aceasta a Domnului şapte zile în an: acesta este aşezământ veşnic în neamul vostru". Nu este ea instituită de Domnul prin aşezământ "veşnic", ca şi şabatul săptămânal? O gasim la cultul az7 doar face parte din Lege?
După Înviere a mai stat 40 de zile cu ucenicii Lui, nu le-a poruncit nimic despre duminică.
Dar depsre sambata a poruncit ceva?


"Deci dar rămâne încă repaus de Sâmbătă pentru poporul lui Dumnezeu" (Evrei 4,9 - versiunea Nitzulescu)"
1. AP Pavel se adreseaza evreilor, care tineau sabatul.
2. Ce spune Scriptura mai departe:
Ca, de le-ar fi facut Iisus acelora odihn, nu ar fi grait de alta zi dupa aceastea

NU spune ramane sabatul.
În consecinţă, despre Biserica Primară găsim scris în Evanghelii, Faptele Apostolilor, Epistole şi Apocalipsa. În plus, acestea fac parte din Cartea Sfântă, celelalte fac parte doar din cărţile de istorie.
Fac parte pentru ca s-au afirmat ele insele, le recomanda cineva, a fost Ap Pavel din biserica in biserica si a triat cartile de apocrife sau cum totusi avem aceasta Carte Sfanta?


Imi pare rau nu ati demosntrat ca sabatul a ramas si dupa Invierea Domnului si nici din ce v-am postat de pe siturile az7 si scrierile lui EW.
Ce anume am de corectat?
Am gresit eu, sa-l aranjati. NU se intelege ce anume citati. Faceti modificarile de rigoare.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 19 Feb 2013, 19:09

Să prăznuiţi sărbătoarea aceasta a Domnului şapte zile în an: acesta este aşezământ veşnic în neamul vostru". Nu este ea instituită de Domnul prin aşezământ "veşnic", ca şi şabatul săptămânal? O gasim la cultul az7 doar face parte din Lege?
La cultul AZŞ nu găsim sărbători specifice evreeşti cum ar fi Paştele, Cincizecimea, etc. La cultul Ortodox găsim? (la aşa întrebare, aşa răspuns)
Dar depsre sambata a poruncit ceva?
De ce să le fi poruncit, dacă n-a desfiinţat-o? Duminica, da, ar fi trebuit s-o poruncească, căci era o noutate... :idea:
1. AP Pavel se adreseaza evreilor, care tineau sabatul.
Evreii mai erau la data aceea "poporul lui Dumnezeu"? Nu cumva se adresa creştinilor (evrei şi ne-evrei)? :idea:
2. Ce spune Scriptura mai departe:
Ca, de le-ar fi facut Iisus acelora odihn, nu ar fi grait de alta zi dupa aceastea
NU spune ramane sabatul.
Asta nu o spune "mai departe", ci înainte [de versetul 9].
Fac parte pentru ca s-au afirmat ele insele, le recomanda cineva, a fost Ap Pavel din biserica in biserica si a triat cartile de apocrife sau cum totusi avem aceasta Carte Sfanta?
Fac parte datorită autorităţii conferite de scriitorii ei- apostolii, dar mai ales datorită Autorităţii Duhului Sfânt care i-a inspirat să scrie.
Imi pare rau nu ati demosntrat ca sabatul a ramas si dupa Invierea Domnului si nici din ce v-am postat de pe siturile az7 si scrierile lui EW.
Mie nu-mi pare rău, deoarece pentru mine, autoritatea supremă nu este nici EW, nici părinţii bisericeşti, ci Scriptura - Cuvânt al lui Dumnezeu.
Am gresit eu, sa-l aranjati. NU se intelege ce anume citati. Faceti modificarile de rigoare.
Acum am înţeles. Scuze, am modificat.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 20 Feb 2013, 08:46

Mie nu-mi pare rău, deoarece pentru mine, autoritatea supremă nu este nici EW, nici părinţii bisericeşti, ci Scriptura - Cuvânt al lui Dumnezeu.
Daca da, demonstrati:

Citez de pe situl az7
"Sabatul – O garantie a relatiei noastre cu Dumnezeu"
Unde ni se spune in NT depsre o astfel de garantie?

sau
"Sabatul se refera la intreaga noastra relatie cu Dumnezeu"
Unde spune Scriptura asa ceva?

"MÃRTURII DESPRE SABAT" Ellen White

"Nu a fost schimbat
Am văzut că, dacă ar fi schimbat Sabatul din ziua a șaptea în prima zi a săptămânii, Dumnezeu ar fi schimbat și scrierea poruncii a patra de pe tablele de piatră, care se află acum în chivotul din Sfânta Sfintelor din ceruri. Atunci, această poruncă ar fi sunat așa: „Ziua întâi este Sabatul Domnului Dumnezeu.” Dar am văzut că această poruncă a rămas la fel ca atunci când a fost scrisă de degetul lui Dumnezeu pe tablele de piatră date lui Moise la Sinai: „Ziua a șaptea este Sabatul Domnului Dumnezeului tău...” Am văzut că Sabatul cel sfânt este și va fi zidul de despărţire dintre adevăratul popor al lui Dumnezeu și necredincioși"
În ce priveşte scriptele, nu cunosc altă sursă creştină afară de Biblie.
Daca asta este piesa de rezistenta a credinciosul adventist atunci

Va rugam sa ne demonstrati cu versete biblice ca Ellen White a fost rapita la ceruri precum Ap Pavel si a citit poruncile de pe Tablele Legi.
Va rugam sa ne precizati care sunt versetele din Noul Testament care arata aceasta cinstire a sabatul si unde apare precizat ca acesta este zid intre credinciosi si necredinciosi.

"Pentru că S-a odihnit în ziua de Sabat, „Dumnezeu a binecuvântat și a sfinţit ziua a șaptea” și a pus-o deoparte pentru o întrebuinţare sfântă. Adam trebuia să o considere ca fiind o zi de odihnă. "

Unde scrie asa ceva in Facere?

"Sabatul este un semn care există între Dumnezeu și copiii Săi"
Unde scrie asa ceva in NT?

"Sabatul este marea linie de demarcaţie, iar respectarea lui ne va separa de lume. "

Argumente din NT.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 20 Feb 2013, 08:51

Se pare că aţi făcut o fixaţie pentru E.W., lucru de care şi eu -adventist de ziua a şaptea- mă minunez. Cu respect vă atrag atenţia că nu ea face obiectul acestui topic.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 20 Feb 2013, 10:37

Se pare că aţi făcut o fixaţie pentru E.W., lucru de care şi eu -adventist de ziua a şaptea- mă minunez. Cu respect vă atrag atenţia că nu ea face obiectul acestui topic.
Pai daca sola scriptura guverneaza cultul az7, precum si "operele" ei care se ragasesc pe toate paginile adventiste, va rugam sa demonstrati tot ce v-am cerut.
Nu este deloc offtopic, incomod cred ca da. Subiectul este despre "de ce trebuie tinut sabatul", iar EW exact asta spune.
Si nu va mai minunati atata!
Asta nu o spune "mai departe", ci înainte
Pai inainte doar nu dupa. E logic.

Mai mult traducerea protestanta (tot sola) J King:
There remains therefore a rest to the people of God.
Deci sabbatismos este tradus ca zi de repaos si nu sabat :)

Ce mai gasim, tot ati adus in discutie Legea:

Căci Legea n-a desăvârşit nimic, iar în locul ei îşi face cale o nădejde mai bună, prin care ne apropiem de Dumnezeu Evr7,19
Căci dacă s-ar fi dat Lege, care să poată da viaţă, cu adevărat dreptatea ar veni din Lege.

Dacă omul primeşte tăierea împrejur sâmbăta, ca să nu se strice Legea lui Moise, vă mâniaţi pe Mine că am făcut sâmbăta un om întreg sănătos? :x1
parca vorbeste adventistilor


Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credinţă. Iar dacă a venit credinţa, nu mai suntem sub călăuză.

NU e clar ca Legea s-a desfiintat?

Căci toată Legea se cuprinde într-un singur cuvânt, în acesta: Iubeşte pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
Unde spune ceva de sabat? Nicaieri.


Asemenea şi paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceţi ori de câte ori veţi bea, spre pomenirea Mea.
Bineinteles acesta este un lucru simbolic lipsit de importanta tot ce conteaza este sabatul care este "adevarata relatie cu Dumnezeu"
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Dumitru » 02 Mar 2013, 15:21

De ce trebuie tinut Sabatul.. Trebuie pt. ca Dumnezeu L-.a sfintit...Gen 2 ,1-3 .Sabatul nu a fost dat numai evreilor...Isaia 56, 6-7 .In aceasta ZI ..El sfinteste ..in aceasta ZI te cheama la INCHINARE.. ,, Sfintiti Sabatele Mele , caci ele sunt un SEMN intre Mine si voi, ca sa stiti ca Eu sint Domnul , Dumnezeul vostru !"..si tot in Ez, 20,12 scrie:,,Le-am dat si Sabatele Mele , sa fie ca un semn intre Mine si ei ,pentruca sa stie ca EU SINT Domnul ,care-i sfintesc''.. Domnu Iisus nu a venit sa strice , ci sa implineasca Legea ..Mat.5,17..Domnul Isus mergea in Sabat la inchinare.. Luca 4,16.. Deasemenea in Luca 18, 18-22.. Domnul Iisus zice tanarului in vers 20 ,,Stii poruncile:,,Sa nu preacurvesti ; Sa nu ucizi ' Sa nu furi; Sa nu faci o marturisire mincinoasa ;Sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta.''.. Sabatul apare in Apoc 14,12..unde scrie,,Aici este rabdarea sfintilor ,care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui IISUS,,..Deasemenea Sabatul va fi pastrat ca zi de inchinare si pe Noul Pamant..scrie aici Isaia 66,22-23.. NICAIERI in Sfanta Scriptura nu scrie ca duminica-prima zi din saptamina-Gen 1, 5..este zi sfanta..Despre aceasta zi se spune ca este ziua cand Domnul Iisus a inviat..Mat 28,1..Si atat...

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 03 Mar 2013, 09:45

Pai Hristos a Inviat duminica, fara Inviere desarta va fi si credinta noastra. Fara sabat???

Daca Domnul Isus a inviat intr-o zi de duminica, ce relevanta are? nu apare niciunde obligatia tinerii ca zi de sarbatoare a fiecarei duminici, pe motivul ca intr-o duminica a avut loc invierea Domnului;

Si moartea Domnului are aceeasi importanta, ca daca nu exista moartea, nici invierea nu avea loc, iar prin moartea Domnului am fost indreptatiti, moartea a facut ca sangele sa curga pentru iertarea pacatelor celor care cred. Haideti sa tinem acum si ziua cand Isus a fost omorat!

Daca nu avem porunca clara transmisa de apostoli, nu ne apucam sa inventam noi, cam asta ar fi concluzia mea.

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde anastasys » 03 Mar 2013, 19:09

O relatare care arată că apostolii şi implicit creştinii nu se mai strângeau sâmbăta decât ca să întâlnească evrei pentru a le propovădui vestea cea bună :
Faptele Apostolilor 16;13
"Şi în ziua sâmbetei am ieşit în afara porţii, lângă râu, unde am presupus că se fac rugăciuni; şi, şezând, le grăiam femeilor care se adunaseră.( Evreii din Filipi nu aveau sinagogă în cetate, ci se rugau afară, lângă apă, unde-şi făceau şi spălările rituale)."

Şi o altă relatare că duminica era deja o zi deosebită de prăznuire:
F.A. 20:7 "Iar în ziua cea dintâi a săptămânii, când noi ne-am adunat să frângem pâinea, Pavel, care avea să plece a doua zi, a stat cu ei de vorbă şi şi-a prelungit cuvântul până la miezul nopţii."
Daca nu avem porunca clara transmisa de apostoli, nu ne apucam sa inventam noi...
Chiar nu inventăm noi nimic, ci stă scris în Sf. Scriptură. Ap.Pavel scrie despre o nouă zi de odihnă pe parcursul a cel puţin două capitole (3 si 4) din Epistola către evrei, şi mai ales la Evr. 4,9:
6-Prin urmare, pentru că unora le rămâne să intre întru odihnă, iar primii cărora li s'a binevestit nu au intrat din pricina nesupunerii lor,
7-Dumnezeu rânduieşte din nou o zi, astăzi, după atâta vreme rostind El prin David, aşa cum s'a spus mai'nainte: Astăzi, dacă veţi auzi glasul Său, nu vă învârtoşaţi inimile.
8-Că dacă odihna le-ar fi adus-o Iosua, atunci Dumnezeu n'ar mai fi vorbit după aceea de o altă zi de odihnă.
9-Aşadar, poporului lui Dumnezeu i s'a lăsat o altă sărbătoare de odihnă.
10-Fiindcă cel ce a intrat întru odihna lui Dumnezeu s'a odihnit şi el de lucrurile lui, aşa precum Dumnezeu de ale Sale.
11-Prin urmare, să ne străduim a intra întru acea odihnă, pentru ca nimeni să nu cadă după aceeaşi pildă a neascultării.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 04 Mar 2013, 10:09

Chiar nu inventăm noi nimic, ci stă scris în Sf. Scriptură. Ap.Pavel scrie despre o nouă zi de odihnă pe parcursul a cel puţin două capitole (3 si 4) din Epistola către evrei, şi mai ales la Evr. 4,9:
6-Prin urmare, pentru că unora le rămâne să intre întru odihnă, iar primii cărora li s'a binevestit nu au intrat din pricina nesupunerii lor,
7-Dumnezeu rânduieşte din nou o zi, astăzi, după atâta vreme rostind El prin David, aşa cum s'a spus mai'nainte: Astăzi, dacă veţi auzi glasul Său, nu vă învârtoşaţi inimile.
8-Că dacă odihna le-ar fi adus-o Iosua, atunci Dumnezeu n'ar mai fi vorbit după aceea de o altă zi de odihnă.
9-Aşadar, poporului lui Dumnezeu i s'a lăsat o altă sărbătoare de odihnă.
10-Fiindcă cel ce a intrat întru odihna lui Dumnezeu s'a odihnit şi el de lucrurile lui, aşa precum Dumnezeu de ale Sale.
11-Prin urmare, să ne străduim a intra întru acea odihnă, pentru ca nimeni să nu cadă după aceeaşi pildă a neascultării.

Acolo e vorba de "odihna lui Dumnezeu" si crestinul intra in aceasta odihna, odihnindu-se la figurat, de faptele Legii mozaice, asa cum Dumnezeu s-a odihnit de faptele Sale de creatie.

E o "zi" simbolica, in care trebuie sa ne straduim sa intram.

nici vorba ca e duminica! versetele respective nu se refera la schimbarea sambetei cu duminica!

Schimband sambata cu duminica, nu se intampla de fapt nimic, deoarece tinand Sambata, adica odihna din timpul lui Iosua, poporul nu a fost vindecat spiritual. De aceea e nevoie de o alta zi de odihna, dar evident nu o zi saptamanala, ci o "zi" simbolica, intrand in odihna lui Dumnezeu, acceptand salvarea prin credinta si nu prin efectuarea unor fapte conforme cu Legea mozaica.

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde anastasys » 04 Mar 2013, 16:38

E o "zi" simbolica, in care trebuie sa ne straduim sa intram.
Dacă e "simbolică" de ce trebuie să vă străduiţi să intraţi? Pe când duminica, pentru noi, creştinii, este şi o prefigurare a acelui continuu "astăzi", ziua a opta, care este odihna veşnică. Este evident, nu aveţi nici o bază nici în NT, nici măcar în VT, dar aţi rămas tot în ilogica dvs. Dar dacă "religia" dvs. nu vă permite Adevărul oare ce rost a mai avut toată această discuţie? Şi Floryan, şi dimitrie si alţii au adus si ei destule argumente, dar, precum spunea Sf.Ap.Pavel, cred că si-au scuturat praful de pe sandale.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 05 Mar 2013, 09:08

E o "zi" simbolica, in care trebuie sa ne straduim sa intram.
Dacă e "simbolică" de ce trebuie să vă străduiţi să intraţi? Pe când duminica, pentru noi, creştinii, este şi o prefigurare a acelui continuu "astăzi", ziua a opta, care este odihna veşnică. Este evident, nu aveţi nici o bază nici în NT, nici măcar în VT, dar aţi rămas tot în ilogica dvs. Dar dacă "religia" dvs. nu vă permite Adevărul oare ce rost a mai avut toată această discuţie? Şi Floryan, şi dimitrie si alţii au adus si ei destule argumente, dar, precum spunea Sf.Ap.Pavel, cred că si-au scuturat praful de pe sandale.

ce nu s-a inteles? "odihna" in care intra crestinul, este una de tip nou, si nu reprezinta o zi saptamanala, daca reprezenta o zi saptamanala, Pavel ar fi spus acest lucru.

ziua a opta, odihna vesnica? e prima oara cand aud, oricum nu e o invatatura biblica, asa cum nu este biblic nimic din ce ati argumentat pana acum.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 05 Mar 2013, 12:27

Cred ca baza pentru "Duminica" si "Sarbatorile Crestine" este in Ps 117:24-27.

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 05 Mar 2013, 17:48

O relatare care arată că apostolii şi implicit creştinii nu se mai strângeau sâmbăta decât ca să întâlnească evrei
Alte două relatări din aceeași carte indică faptul că apostolii se adresau și neamurilor, nu doar evreilor: Fapte 13,42.44; Fapte 18,4.
Şi o altă relatare că duminica era deja o zi deosebită de prăznuire:
F.A. 20:7 "Iar în ziua cea dintâi a săptămânii, când noi ne-am adunat să frângem pâinea
Frângerea pâinii nu conferea duminicii statutul de zi de închinare, căci în aceeași carte citim că apostolii frângeau pâinea zilnic: Fapte 2,46.
Chiar nu inventăm noi nimic, ci stă scris în Sf. Scriptură. Ap.Pavel scrie despre o nouă zi de odihnă pe parcursul a cel puţin două capitole (3 si 4) din Epistola către evrei, şi mai ales la Evr. 4,9
Din nefericire, folosiţi o traducere a Bibliei care chiar "inventează", în textul original, neexistând "altă zi de odihnă" (Evrei 4,8).

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 05 Mar 2013, 17:52

Cred ca baza pentru "Duminica" si "Sarbatorile Crestine" este in Ps 117:24-27.
Ciudat argument aduceţi! Bază pentru duminica în Vechiul Testament? Puteţi dezvolta ideea?

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 05 Mar 2013, 18:23

Cred ca baza pentru "Duminica" si "Sarbatorile Crestine" este in Ps 117:24-27.
Ciudat argument aduceţi! Bază pentru duminica în Vechiul Testament? Puteţi dezvolta ideea?
Nu vad ce ar mai fi de dezvoltat in virtutea versetului 27 care spune "Tocmiti sarbatoare" .

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 05 Mar 2013, 18:56

alţii au adus si ei destule argumente, dar, precum spunea Sf.Ap.Pavel, cred că si-au scuturat praful de pe sandale.

da, oricine intra in casa isi scutura praful pe pres, problema e: mai tineti Decalogul, unde spune ca Ziua a Saptea trebuie sfintita si voi acum veniti cu Ziua Intai, ca trebuie sfintita?


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX