De ce trebue tinut Sabatul

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat
Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 11:51


Nu asta a fost problema cu Aaron si vitelul de aur, ci idolatria.

Intradevar avem un precedent, in Hannukah , sarbatoarea innoiri Templului , si festivalul luminii. Dumnezeu nu a poruncit niciunde acea sarbatoare "initiata" de evrei, dar Iisus a sarbatorit-o.

Ioan 10:22. Si era atunci la Ierusalim sarbatoarea innoirii templului si era iarna.
23. Iar Iisus umbla prin templu, in pridvorul lui Solomon.
Domnule, eu asa citesc: "Iar Iisus umbla prin templu, in pridvorul lui Solomon", asta scrie, de unde ati scos-o ca a celebrat sarbatoarea innoirii templului?
Imi dai impresia a fi ignorant. Spune-mi care era rolul Templului in contextul cultului mozaic si ce se intampla acolo?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 11:54

numararea omerului,
ce relevanta are? si chiar daca a coborat la Cincizecime duminica, de ce nu scrie acest aspect, ca toti crestinii sa stie importanta ca Duhul s-a coborat intr-o duminica? nu avem nimic de acest gen! deci ziua saptamanii in care a cazut Duhul, nu are importanta, nefiind consemnata.

Eu cred ca tu nu vrei sa vezi sau sa asculti. Apare consemnat in Fapte 20:7.
ce sa ascult, domnule? apare consemnat la Fapte 20:7 ca fiecare duminica trebuie celebrata si este zi de odihna? asta scrie acolo?? ma indoiesc!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 11:55


Imi dai impresia a fi ignorant. Spune-mi care era rolul Templului in contextul cultului mozaic si ce se intampla acolo?
cititi pasajul, nu apare nimic ca Isus ar fi celebrat ceva.

si oricum, ce relevanta are??

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 12:03

Eu nu vad nici o neconcordanta, astept cu nerabdare sa mi-o arati desigur din "orginalul ebraic" .
Faceţi singur comparaţia şi vedeţi diferenţele: http://www.scripture4all.org/OnlineInte ... psa118.pdf
Nu merge, si probabil ca acolo mi-ai dat niste traduceri in engleza, versiuni englezesti ale bibliei, ceea ce nu ti-am cerut. Nu stiu cu cine ai impresia ca vorbesti aici, dar bag in buzunar cand vine vorba de teologie 10 ca tine.
Nu despre diferite sabate ceremoniale ci despre diferite sabate din care categorie fac parte si cele ceremoniale.
Exact, despre aceste sabate ceremoniale vorbeşte apostolul Pavel. Citiţi în context şi vă lămuriţi.
Ce faci acuma sari de la mere la pere ? Da sunt de acord Pavel in Evrei 4:7-9 vorbeste despre niste sarbatori ceremoniale atentie ca cele de sabat (σαββατισμὸς ) , nu SABATUL. Sarbatori noi, "o noua zi" "o zi aleasa din nou" , care au ca punct de referinta Invierea lui Hristos, de unde provine si cultul Sau liturgic, in Sf. Euharistie.
Decretul din Fapte spune ca ne-evrei nu trebuie sa iudaizeze si sa tina legea veche. De fapt insusi Pavel in Galateni foloseste termeni duri cu referire la cei ce iudaizeaza numindu-i alienati de Hristos si cazuti din har.
Eu nu asta am întrebat, ci dacă a condamnat Consiliul Apostolic din Fapte 15 sărbătoarea sâmbetei?
Absolut. Sambata face parte din Legea Veche care a fost abrogata la Cruce. Cel ce tine sambata s-a alienat de Hristos si a cazut din Har.
Daca vrei sa tii Sambata tine-o , fi oaspetele meu, cum zice englezu, dar nu incerca sa le-o bagi altora pe gat si sa-i judeci pe alti pentru ca nu o fac sau pentru ca tin alta zi.
Ţine domnule duminica, vinerea, sau ce zi doreşti, eu nu ţi-am "băgat pe gât sâmbăta". Eu arăt doar ce scrie în Biblie, iar acolo scrie de sâmbătă, nu de duminică. Dacă dumneata te simţi judecat de ea, nu e vina mea. E chiar a dumitale! :idea:
Sa fiu judecat de sambata? Tu iti dai seama ce ineptii debitezi ? Voi sunteti exemplul negativ si extremist al sfintilor parinti, care valideaza spusele lor, si anume ca Dumnezeu nu a vrut ca omul sa divinizeze o anumita zi.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 12:05


Nu merge, si probabil ca acolo mi-ai dat niste traduceri in engleza, versiuni englezesti ale bibliei, ceea ce nu ti-am cerut. Nu stiu cu cine ai impresia ca vorbesti aici, dar bag in buzunar cand vine vorba de teologie 10 ca tine.
Nu va contrazic, sunt convinsa ca "bagati in buzunar 10 ca mine"

Totusi, unde scrie ceva legat de obligativitatea celebrarii ca zi de odihna, a fiecarei Duminici saptamanale? Pana acum nu mi-ati raspuns.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde dimitrie » 06 Mar 2013, 12:07

Nu avem nicio porunca, nici macar vreo aluzie, privind obligativitatea tinerii Duminicii. Aceasta obligativitate a impus-o un imparat roman, pe nume Constantin. Eu vreau sa respect ce scrie in Scripturi si nu impunerile omenesti !
Ce frumoasă te-ai făcut electric77! Ți-ai adoptat noul look. Aia din poză e o scârbă care țese intrigi în haremul lui Suleiman, și care a apostaziat de la creștinism de dragul suleimanului.
Lasă bârfa și nu huli un sfânt împărat creștin. Unde scrie că Sf. Împărat și întocmai cu Apostolii, Constantin cel Mare, a impus ținerea Duminicii?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 12:10

Fapte 20: 7. In ziua dintai a saptamanii, eram adunati laolalta ca sa frangem painea. Pavel, care trebuia sa plece a doua zi, vorbea ucenicilor si si-a lungit vorbirea pana la miezul noptii.

e, si iata ce mai scrie:

Toti impreuna erau nelipsiti de la Templu in fiecare zi, frangeau painea acasa si luau hrana cu bucurie si curatie de inima. (Fapt.2:46)

deci frangerea painii era o activitate obisnuita, care nu depindea de zi si nici macar de locatie (frangeau acasa, sau cand organizau agape, necontand ziua saptamanii, aproape in fiecare!)

unde apare deci in Fapte 20:7 ca ziua intai a saptamanii trebuie sfintita??? acolo scrie doar ca frangeau painea, deoarece Pavel urma sa plece a doua zi! putea tot atat de bine sa scrie ca in ziua a 2-a sau a 3-a a saptamanii frangeau painea, deoarece primii crestini obisnuiau sa faca asta aproape zilnic.

Slab, slab de tot! disperare mare daca veniti cu astfel de "argumente" !!!
Unde scrie că Sf. Împărat și întocmai cu Apostolii, Constantin cel Mare, a impus ținerea Duminicii?
Scrie dar nu în Biblie.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 12:44

numararea omerului,
ce relevanta are? si chiar daca a coborat la Cincizecime duminica, de ce nu scrie acest aspect, ca toti crestinii sa stie importanta ca Duhul s-a coborat intr-o duminica? nu avem nimic de acest gen! deci ziua saptamanii in care a cazut Duhul, nu are importanta, nefiind consemnata.
E consemnata mai jos duminica cu numele si e consemnata si acolo dar na poftim cultura, asteapta recolta :)

Eu cred ca tu nu vrei sa vezi sau sa asculti. Apare consemnat in Fapte 20:7.
ce sa ascult, domnule? apare consemnat la Fapte 20:7 ca fiecare duminica trebuie celebrata si este zi de odihna? asta scrie acolo?? ma indoiesc!
Ce sa iti scrie tie ? Praznuirea duminicii era un lucru dat si stiut in toata diaspora.. 20 de ani a existat comunitatea crestina fara ca nici macar o singura carte din Noul Testament sa fi fost scrisa. Si Scriptura a fost adresata acelei comunitati care stia cum stau treburile. De aceia si in Evrei 6, Pavel zice nu mai trebuie sa vin din nou la voi sa pun temelia invataturii despre botezuri, punerea mainilor, s.a.m.d (Evrei 6:1-2). Ce crezi ca au facut crestinii 20 de ani? Primele scrieri crestine sunt epistolele Pauline, care apar in anii 50 e.n. Scriptura vorbeste despre celebrarea ceremoniala a Noului Testament in Evrei 4:7-9 , care era un lucru viu in acea vreme si care era duminica, dupa cum si Fapte 20:7 arata. De fapt si Hristos arata ca cei ce nu vor tine "σαββατισμὸς " lui nu vor avea parte de vederea Lui(divina) dupa cum zice "Nu ma ve-ti vedea pana nu ve-ti zice Binecuvantat este cel ce vine intru Numele Domnului" facand aluzie la duminica Floriilor (Intrarii in Ierusalim) fapt ce istoric de asemenea a avut loc duminica si in care evrei l-au celebrat pe Hristos ca pe Mesia, cu Osanale, cantari, prostari , ramuri de finic si aruncandu-si hainele in fata Lui. "Binecuvantat este cel ce vine intru numele Domnului" se refera la celebrarea lui Hristos si bucuria in El , la celebrarea duminicii lui, ziua cand a fost celebrat si cand a Intrat in Ierusalim si ziua cruciala a crestinismului dupa cum si Pavel zice "daca Hristos nu a inviat zadarnica credinta noastra" , fiind si ziua in care se arata Apostolilor dupa Inviere mananca cu discipolii si ii invata si de altfel ziua in care a trimis si Duhul Sfant la Cincizecime. Ziua in care a trimis toate darurile ceresti, prin initierea Patimei lui prin Intrarea in Ierusalim duminica, prin Invierea Sa, prin comuniunea Sa post-resurrectio cu discipolii lui in ziua duminicii si prin trimiterea Duhului Sfant in zi de duminica la Cincizecime. Tot aceasta zi, a opta a fost aratata si in Vechiul Testament in nenumarate feluri, prin intrarea in legamantul lui Avraam prin taierea imprejur a fiilor lui in ziua a opta, prin sarbatoarea corturilor si altele ca aceasta peste care nu am rabdare sa mai patrund si sa caut acum. Deci fara celebrarea lui Hristos nu e har , nu e vederea Lui, dupa cum el zice si aceasta celebrare e aratata ca avand punct de referinta Duminica, zi aratata atat in VT cat si in NT, si zi elevata de Hristos insusi si referita de Pavel in Evrei 4:7-9. Deci ce sa iti scrie tie, aceste lucruri au fost aratate pe viu si apar in Scriptura dar celor care nu au obiectul Scripturii si nu stiu sa citeasca Scriptura, in zadar... Unii ca acestia sunteti voi biblicistii letaristi fundamentali. Si voi AZS faceti parte din primele 2 MARI erezii condamnate direct chiar de Apostoli si anume Iudaizarea si Docetisto-Gnosticismul, adica Gnosticismul cu privire la natura fiintei lui Hristos si Intruparea Lui.

Problema intampinata in secolul 1 si nu numai a fost tranzitia de la Vechiul Testament si Legea Veche a slovei, la Noul Testament si la Legea Evangheliei si a harului lucru mentionat si de Hristos.

Luca 5
36. Le-a spus lor si o pilda: Nimeni, rupand petic de la haina noua, nu-l pune la haina veche, altfel rupe haina cea noua, iar peticul luat din ea nu se potriveste la cea veche.
37. Si nimeni nu pune vin nou in burdufuri vechi, altfel vinul nou va sparge burdufurile; si se varsa si vinul si se strica si burdufurile.
38. Ci vinul nou trebuie pus in burdufuri noi si impreuna se vor pastra.
39. Si nimeni, band vin vechi, nu voieste de indata de cel nou, caci zice: E mai bun cel vechi.
Ultima oară modificat 06 Mar 2013, 13:06 de către MasQueNada, modificat de 2 ori în total.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 13:00


Nu merge, si probabil ca acolo mi-ai dat niste traduceri in engleza, versiuni englezesti ale bibliei, ceea ce nu ti-am cerut. Nu stiu cu cine ai impresia ca vorbesti aici, dar bag in buzunar cand vine vorba de teologie 10 ca tine.
Nu va contrazic, sunt convinsa ca "bagati in buzunar 10 ca mine"

Totusi, unde scrie ceva legat de obligativitatea celebrarii ca zi de odihna, a fiecarei Duminici saptamanale? Pana acum nu mi-ati raspuns.
Nu scrie in chip vadit,explict, la fel cum nu scrie despre consacrarea darurilor sau a prezbiterilor/episcopilor/diaconilor, sau altele de genul acesta, pentru ca erau lucruri vii ce au fost aratate viu si in mod direct, si daruri primite direct. De la inceput crestinii vorbesc despre celebrarea duminicii in toate partile imperiului roman, la Roma, in Siria, Efes, in Alexandria , in Franta, s.a.m.d.. Lucrurile astea au fost aratate, de fapt si Epistolele nu sunt cu nimic mai mult decat niste scrisori adresate unor comunitati exacte in care sunt tratate problemele intampinate de acele comunitati, nimic mai mult, si dupa cum si istoric se arata primele erezii au fost cele Iudaizante si Gnostice de tipul docetist. Deci ce obligativitate mai are Hristos si Apostolii sa iti arate tie, unui eretic rupt de trupul Bisericii aceste lucruri dupa aproape 2000 de ani? Ele au fost aratate odata si sunt aratate atat in istorie cat si in Scriptura, dar nu cunoasteti Scriptura si v-ati departat de obiectul Scripturii voi astia fundamentali biblicisti si letaristi.
Ultima oară modificat 06 Mar 2013, 13:07 de către MasQueNada, modificat 1 dată în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 13:08



Nu scrie in chip vadit,explict, la fel cum nu scrie despre consacrarea darurilor sau a prezbiterilor/episcopilor/diaconilor, sau altele de genul acesta.

Daca dumneavoastra, care bagati zece ca mine in buzunar, nu ati citit Scripturile, ei bine, cei care le-au citit, stiu ca scrie, iata:

Impotriva unui prezbiter sa nu primesti invinuire decat din gura a doi sau trei martori. (1Tim.5:19)
Sfatuiesc pe prezbiterii dintre voi, eu, care sunt un prezbiter ca si ei, un martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei care va fi descoperita: (1Pet.5:1)
1 Timotei 3
1. Adevarat este cuvantul acesta: "Daca ravneste cineva sa fie episcop, doreste un lucru bun."
2. Dar trebuie ca episcopul sa fie fara prihana, barbatul unei singure neveste, cumpatat, intelept, vrednic de cinste, primitor de oaspeti, in stare sa invete pe altii.
3. Sa nu fie nici betiv, nici bataus, nici doritor de castig marsav, ci sa fie bland, nu galcevitor, nu iubitor de bani;
4. sa-si chiverniseasca bine casa si sa-si tina copiii in supunere cu toata cuviinta.
5. Caci, daca cineva nu stie sa-si carmuiasca bine casa lui, cum va ingriji de Biserica lui Dumnezeu?


despre darurile Duhului Sfant (pe care, btw, nici nu le aveti):

1. In ce priveste darurile duhovnicesti, fratilor, nu voiesc sa fiti in necunostinta.
2. Cand erati pagani, stiti ca va duceati la idolii cei muti, dupa cum erati calauziti.
3. De aceea va spun ca nimeni, daca vorbeste prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: "Isus sa fie anatema!" Si nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul" decat prin Duhul Sfant.
4. Sunt felurite daruri, dar este acelasi Duh;
5. sunt felurite slujbe, dar este acelasi Domn;
6. sunt felurite lucrari, dar este acelasi Dumnezeu, care lucreaza totul in toti.
7. Si fiecaruia i se da aratarea Duhului spre folosul altora.
8. De pilda, unuia ii este dat, prin Duhul, sa vorbeasca despre intelepciune; altuia, sa vorbeasca despre cunostinta, datorita aceluiasi Duh;
9. altuia, credinta, prin acelasi Duh; altuia, darul tamaduirilor, prin acelasi Duh;
10. altuia, puterea sa faca minuni; altuia prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; si altuia, talmacirea limbilor.
11. Dar toate aceste lucruri le face unul si acelasi Duh, care da fiecaruia in parte, cum voieste.
12. Caci, dupa cum trupul este unul si are multe madulare, si dupa cum toate madularele trupului, macar ca sunt mai multe, sunt un singur trup, tot asa este si Hristos.


si multe altele....




Deci ce obligativitate mai are Hristos si Apostolii sa iti arate tie, unui eretic rupt de trupul Bisericii aceste lucruri dupa aproape 2000 de ani? Ele au fost aratate odata si sunt aratate atat in istorie cat si in Scriptura, dar nu cunoasteti Scriptura si v-ati departat de obiectul Crestinismului voi astia fundamentali biblicisti si letaristi.
Cand cineva nu are argumente, se irita, aruncand cu injurii in dreapta si in stanga, proferand amenintari si asa mai departe...

Disperare mare!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 13:15

Tot aceasta zi, a opta a fost aratata si in Vechiul Testament in nenumarate feluri, prin intrarea in legamantul lui Avraam prin taierea imprejur a fiilor lui in ziua a opta, .
In primul rand ca nu sunt adventista, ca daca as fi fost, as fi militat pentru Sabat.
In al doilea rand, circumcizia se facea in a 8-a zi deoarece atunci sangele dezvolta o anumita enzima ce permitea coagularea. Nu are legatura cu Duminica!!! e chiar hilar ! LOL !

ps: la gramatica esti balta, scrii verbele auxiliare cu cratima! vai, vai... :roll:

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 13:27



Nu scrie in chip vadit,explict, la fel cum nu scrie despre consacrarea darurilor sau a prezbiterilor/episcopilor/diaconilor, sau altele de genul acesta.

Daca dumneavoastra, care bagati zece ca mine in buzunar, nu ati citit Scripturile, ei bine, cei care le-au citit, stiu ca scrie, iata:

Impotriva unui prezbiter sa nu primesti invinuire decat din gura a doi sau trei martori. (1Tim.5:19)
Sfatuiesc pe prezbiterii dintre voi, eu, care sunt un prezbiter ca si ei, un martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei care va fi descoperita: (1Pet.5:1)
1 Timotei 3
1. Adevarat este cuvantul acesta: "Daca ravneste cineva sa fie episcop, doreste un lucru bun."
2. Dar trebuie ca episcopul sa fie fara prihana, barbatul unei singure neveste, cumpatat, intelept, vrednic de cinste, primitor de oaspeti, in stare sa invete pe altii.
3. Sa nu fie nici betiv, nici bataus, nici doritor de castig marsav, ci sa fie bland, nu galcevitor, nu iubitor de bani;
4. sa-si chiverniseasca bine casa si sa-si tina copiii in supunere cu toata cuviinta.
5. Caci, daca cineva nu stie sa-si carmuiasca bine casa lui, cum va ingriji de Biserica lui Dumnezeu?


despre darurile Duhului Sfant (pe care, btw, nici nu le aveti):

1. In ce priveste darurile duhovnicesti, fratilor, nu voiesc sa fiti in necunostinta.
2. Cand erati pagani, stiti ca va duceati la idolii cei muti, dupa cum erati calauziti.
3. De aceea va spun ca nimeni, daca vorbeste prin Duhul lui Dumnezeu, nu zice: "Isus sa fie anatema!" Si nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul" decat prin Duhul Sfant.
4. Sunt felurite daruri, dar este acelasi Duh;
5. sunt felurite slujbe, dar este acelasi Domn;
6. sunt felurite lucrari, dar este acelasi Dumnezeu, care lucreaza totul in toti.
7. Si fiecaruia i se da aratarea Duhului spre folosul altora.
8. De pilda, unuia ii este dat, prin Duhul, sa vorbeasca despre intelepciune; altuia, sa vorbeasca despre cunostinta, datorita aceluiasi Duh;
9. altuia, credinta, prin acelasi Duh; altuia, darul tamaduirilor, prin acelasi Duh;
10. altuia, puterea sa faca minuni; altuia prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; si altuia, talmacirea limbilor.
11. Dar toate aceste lucruri le face unul si acelasi Duh, care da fiecaruia in parte, cum voieste.
12. Caci, dupa cum trupul este unul si are multe madulare, si dupa cum toate madularele trupului, macar ca sunt mai multe, sunt un singur trup, tot asa este si Hristos.


si multe altele....




Deci ce obligativitate mai are Hristos si Apostolii sa iti arate tie, unui eretic rupt de trupul Bisericii aceste lucruri dupa aproape 2000 de ani? Ele au fost aratate odata si sunt aratate atat in istorie cat si in Scriptura, dar nu cunoasteti Scriptura si v-ati departat de obiectul Crestinismului voi astia fundamentali biblicisti si letaristi.
Cand cineva nu are argumente, se irita, aruncand cu injurii in dreapta si in stanga, proferand amenintari si asa mai departe...

Disperare mare!
Iarasi nu asculti sau esti doar un troll tu si alalalt sau poate esti redus mintal.. Eu vorbeam despre consacrarea clerului, felul in care se consacreaza, despre consacrarea darurilor (a Sf Euharistii) "Cina Domnului" , despre formula Botezului, si despre darurilor ministeriale si altele ca acestea.

Evrei 6:1. De aceea, lasand cuvantul de inceput despre Hristos, sa ne ridicam spre ceea ce este desavarsit, fara sa mai punem din nou temelia invataturii despre pocainta de faptele moarte si despre credinta in Dumnezeu,
2. A invataturii despre botezuri, despre punerea mainilor, despre invierea mortilor si despre judecata vesnica.

Imi pare rau nu pot sa nu ma enervez cand conversez cu cineva care este un leterist(aplica o hermenautica strict literara asupra Scripturii) , SolaScripturist, Ignorant cu privire la ceea ce inseamna Crestinismul Primar si cu erori de logica si de rationament. Biblia vorbeste despre hotararea unei noi zile si de noi feluri de Sabate , si mai vorbeste si de duminica(oare care ar putea fi acea zi?) in plus mai vorbesc si toti crestinii din tot imperiul de tinerea duminicii si toti istoricii, dar iti trebuie ceva, numit minte, iq, ratiune, logica ca sa faci legatura.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 13:30

Invataturile crestine, chiar daca nu sunt explicate asa cum trebuie, totusi sunt amintite, mentionate....insa respectarea Duminicii ca zi de odihna, ca zi sfanta, nu apare niciunde!!!

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 13:33

Tot aceasta zi, a opta a fost aratata si in Vechiul Testament in nenumarate feluri, prin intrarea in legamantul lui Avraam prin taierea imprejur a fiilor lui in ziua a opta, .
In primul rand ca nu sunt adventista, ca daca as fi fost, as fi militat pentru Sabat.
In al doilea rand, circumcizia se facea in a 8-a zi deoarece atunci sangele dezvolta o anumita enzima ce permitea coagularea. Nu are legatura cu Duminica!!! e chiar hilar ! LOL !

ps: la gramatica esti balta, scrii verbele auxiliare cu cratima! vai, vai... :roll:
Stii ce e hilar? Hermenautica ta.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 13:35


Stii ce e hilar? Hermenautica ta.
hermenautica sau hermeneutica? of, offff, gramatica asta...

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 13:39

Invataturile crestine, chiar daca nu sunt explicate asa cum trebuie, totusi sunt amintite, mentionate....insa respectarea Duminicii ca zi de odihna, ca zi sfanta, nu apare niciunde!!!
E, uite ca apare : Fapte 20:7, Apocalipsa 1:10, Evrei 4:7-9. Si daca (ipotetic vorbind) nu ar aparea care ar fi problema?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 13:42

E, uite ca apare : Fapte 20:7, Apocalipsa 1:10, Evrei 4:7-9. Si daca (ipotetic vorbind) nu ar aparea care ar fi problema?

Nu apare, cred ca va tineti de glume. Nu apare niciunde Duminica, ca si zi sfanta, in care trebuie sa ne odihnim, asa cum suna teologia ortodoxa sau catolica. Iar la Apocalipsa, este vorba de "ziua Domnului" o sintagma des intalnita in Vechiul testament, care nu inseamna o zi din saptamana ci o zi a judecatii, cand Dumnezeu executa judecata Sa.

Disperare mare! Nu aveti niciun argument! Si daca nu apare, care e problema? pai problema e ca eu nu respect decat Biblia, deci pentru mine Duminica e o zi ca oricare alta.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 13:43

Tot aceasta zi, a opta a fost aratata si in Vechiul Testament in nenumarate feluri, prin intrarea in legamantul lui Avraam prin taierea imprejur a fiilor lui in ziua a opta, .
In primul rand ca nu sunt adventista, ca daca as fi fost, as fi militat pentru Sabat.
Cred ca ar fi momentul potrivit sa ne spui ce esti , asta pe langa faptul ca esti Low IQ.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 13:45


Cred ca ar fi momentul potrivit sa ne spui ce esti , asta pe langa faptul ca esti Low IQ.
Cu persoane care nu fac decat sa jigneasca, eu incetez dialogul. Si, in plus de asta, ai mari dificultati in a scrie corect romaneste...cu toate "studiile" facute! LOL !

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 14:15

ce sa ascult, domnule? apare consemnat la Fapte 20:7 ca fiecare duminica trebuie celebrata si este zi de odihna? asta scrie acolo?? ma indoiesc!
Atunci de ce apare acolo cu numele si in Evanghelii , daca nu reprezenta o zi speciala pentru crestini? De ce nu apare si a doua zi cu numele, sau a treia zi cu numele, sau a patra, sau asa mai departe ?


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron