De ce trebue tinut Sabatul

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
ADI
De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde ADI » 27 Sep 2012, 15:34

Sabatul trebue tinut pentru ca Dumnezeu la dat spre binele omului.
VECHIUL TESTAMENT
Şi Moise le-a zis: "Domnul a poruncit aşa. Mâine este ziua de odihnă, Sabatul închinat Domnului; coaceţi ce aveţi de copt, fierbeţi ce aveţi de fiert, şi păstraţi până a doua zi dimineaţa tot ce va rămâne!"(Exod 16:23 )
Să lucrezi şase zile, şi să-ţi faci lucrul tău.
Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta.
Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea, şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o. (Exod 20 : 9-11)
"Vorbeşte copiilor lui Israel, şi spune-le: ,Să nu care cumva să nu ţineţi sabatele Mele, căci acesta va fi între Mine şi voi, şi urmaşii voştri, un semn după care se va cunoaşte că Eu sunt Domnul, care vă sfinţesc.Să ţineţi Sabatul, căci el va fi pentru voi ceva sfânt. Cine îl va călca, va fi pedepsit cu moartea; cine va face vreo lucrare în ziua aceasta, va fi nimicit din mijlocul poporului său. (Exod 31 : 13,14 )
Şase zile să lucraţi, dar ziua a şaptea să vă fie sfântă; acesta este Sabatul, ziua de odihnă, închinată Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua aceea, să fie pedepsit cu moartea. (Exod 35 : 2 )
Aceasta să fie pentru voi o zi de Sabat, o zi de odihnă, în care să vă smeriţi sufletele. Aceasta să fie o lege veşnică. ( Levitic 16:31 ) etc

NOUL TESTAMENT

Căci Fiul omului este Domn şi al Sabatului ( Matei 12:8 )
Apoi le-a zis: "Sabatul a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru Sabat;( Marcu 2:27 )
aşa că Fiul omului este Domn chiar şi al Sabatului. (Marcu 2:28 )
Şi le zicea: "Fiul omului este Domn chiar şi al Sabatului."(Luca 6:5 )
În Sabatul viitor, aproape toată cetatea s-a adunat ca să audă Cuvântul lui Dumnezeu ( Faptele Apostolilor 13:44 )
Rămâne dar o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu. ( Evrei 4:9 ) etc

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 27 Sep 2012, 16:27

NOUL TESTAMENT

Căci Fiul omului este Domn şi al Sabatului ( Matei 12:8 )
Si al sabatului si al duminicii si al vinerii si al oricarei zile.
Rămâne dar o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu. ( Evrei 4:9 ) etc
7 El hotărăşte din nou o zi: „astăzi” – zicând, în David, după atâta vreme, cum s-a spus mai sus: „Astăzi, dacă auziţi glasul Lui, nu vă împietriţi inimile!”
8. Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, n-ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi.
9. Rămâne, dar, o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu.- NU SPUNE RAMANE IN CONTINUARE SABATUL :x1
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde anastasys » 27 Sep 2012, 16:46

de ADI » 27 Sep 2012, 06:24
6Şi în a cinsprezecea zi a lunii acesteia, va fi sărbătoarea azimilor în cinstea Domnului; şapte zile să mâncaţi azimi.
7În ziua întâia, să aveţi o adunare sfântă: atunci să nu faceţi nici o lucrare de slugă(Levitic 23:6,7 )
Acest pasaj ne vorbeste despre sarbatoarea azimilor,si versetu 7 vorbeste despre ziua intai a sarbatori azimilor.
Tocmai asta ar trebui să vă pună un semn de întrebare - asta numai dacă vreţi să vedeţi cu adevărat şi să nu mai orbecăiţi - căci Domnul Iisus Hristos nu mai vorbeşte de azime ci de Pâinea vieţii.
Eu am adus alte citate unde nu era despre azime nimic pomenit ci despre adunări sfinte.
DACA DUMNEZEU SA ODIHNIT SI A SFINTIT ZIUA A SAPTEA NOI NU TREBUE ?
Nu mai trebuie în Legea cea Nouă, pentru că a făcut-o El şi pentru noi. Acea zi din Vechea Lege prefigurează ziua în care Mântuitorul s-a odihnit cu trupul în mormânt în Sâmbăta cea Mare, aşa cum frumos zice troparul Învierii:
"În mormânt cu trupul, în iad cu sufletul, ca un Dumnezeu, în rai cu tâlharul şi pe scaun împreună cu Tatăl şi cu Duhul ai fost Hristoase, toate umplându-le Cel ce eşti necuprins".

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Metamorfoza » 27 Sep 2012, 18:20

Sabat = zi consfintiita contemplarii lui Dumnezeu..

Sabatul este tinut... Sabatul Noului Testament care e duminica, ziua Invierii.. Si dupa cum Sf Apostol Pavel zice daca Hristos nu a inviat zadarnica credina noastra suntem morti in pacatele noastre.. Poporul evreu avea mai multe Sabate.. Adica zile in care nu lucrau nimic... Sarbatorile lor erau numite Sabate si inca sunt in Iudaism.. Ramane deci o sarbatoare a Sabatului norodului lui Dumnezeu.. Aceste sarbatori ale Sabatului sunt sarbatorile crestine, sarbatorirea lui Hristos.. Dupa cum si apostolul zice : praznuiti Pastile cu noul aluat, pentru ca Hristos Pastile nostru s-a jertfit pentru noi (1Cor 5:7-8).

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde amator » 27 Sep 2012, 19:59

Adi,spune-mi te rog daca fiecare om de la Adam pina la Moise a pazit sabatul de ce atunci cuvantul ebraic care inseamna sambata(obisnuita) se foloseste in decalog dar nu exista in cartea Geneza?
Baptist

ADI

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde ADI » 30 Sep 2012, 19:14

Cuvantul Sambata este derivat de la cuvantul de baza SABAT

Scei ce sustin legea Noua sa aduca argumente concrete nu pareri

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde protosinghel » 01 Oct 2012, 02:46

ADI, explică-mi, te rog, prin ce eu "încalc" sabatul mai mult decât "l-a încălcat" Însuşi Iisus Hristos?

Dacă nu-mi explici, ar fi cazul recunoşti că "ai râvnă, dar n-ai cunoştinţă". Şi spune-le pastorilor tăi că sunt slabi şi pe tine tot te pregătesc foarte slab. Tocmai de asta nici n-am intervenim până acum. Discuţia cu tine este o pierdere de timp. Prin asta nu te subapreciez ca om, că e şi păcat, dar ca oponent în dezbaterile interconfesionale de pe forumul nostru tu nu faci decât să repeţi la nesfârşit acelaşi lucru, având nişte idei preconcepute despre Ortodoxie. Tu încă eşti mic, dar în viaţă trebuie să ştii să mai şi asculţi pe celălalt şi, dacă e cazul, să-i dai şi dreptate.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 01 Oct 2012, 08:07

Cuvantul Sambata este derivat de la cuvantul de baza SABAT

Scei ce sustin legea Noua sa aduca argumente concrete nu pareri
Sabatul este si va fi SAMBATA.

Te mai intreb odata uite iti fac cu rosu ca sa vezi ca te faci ca nu vezi;

"Să prăznuiţi sărbătoarea aceasta a Domnului şapte zile în an: acesta este aşezământ veşnic în neamul vostru". Nu este ea instituită de Domnul prin aşezământ "veşnic", ca şi şabatul săptămânal?
Nu face parte din Lege si asta ????? O gasim la cultul az7?
16. Nimeni deci sa nu va judece pentru mancare sau bautura, sau cu privire la vreo sarbatoare, sau luna noua, sau la sambete,
17. Care sunt umbra celor viitoare iar trupul (este) al lui Hristos.Colos 1

Sabatistii dumitale sa aduca ei acele argumente scripturistice si istorice solide, nu povesti "elenistice" :x1
I-a arata-ne dumneata unde spune Hristos, sau apostolii depsre importanta tinerii sabatelui. Unde scrie in Biblie ca dupa Invierea Domnului a mai tinut cineva sabatul. Versete plus dovezi istorice, da???
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

ADI

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde ADI » 02 Oct 2012, 13:51

CAND A INCALCAT DOMNUL ISUS SABATUL

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Metamorfoza » 02 Oct 2012, 14:20

4. Cine eşti tu, ca să judeci pe sluga altuia? Pentru stăpânul său stă sau cade. Dar va sta, căci Domnul are putere ca să-l facă să stea.
5. Unul deosebeşte o zi de alta, iar altul judecă toate zilele la fel. Fiecare să fie deplin încredinţat în mintea lui.
6. Cel ce ţine ziua, o ţine pentru Domnul; şi cel ce nu ţine ziua, nu o ţine pentru Domnul. Şi cel ce mănâncă pentru Domnul mănâncă, căci mulţumeşte lui Dumnezeu; şi cel ce nu mănâncă pentru Domnul nu mănâncă, şi mulţumeşte lui Dumnezeu.
7. Căci nimeni dintre noi nu trăieşte pentru sine şi nimeni nu moare pentru sine. Romani 14

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde protosinghel » 02 Oct 2012, 15:11

CAND A INCALCAT DOMNUL ISUS SABATUL
Păi pe bolnavi în mod intenţionat în vindeca sâmbăta. Iar evreii au spus clar că Hristos încălca şi dezlega sâmbăta (cf. Ioan 5:18), chiar dacă şi ei hrăneau animalele în zi de sâmbătă.
Deci eu dacă fac puţină curăţenie prin casă, slăvindu-l pe Dumnezeu şi seara chiar merg la Biserică, cu ce încalc eu sâmbăta?

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Dumitru » 15 Feb 2013, 11:46

Cu permisiunea dvs..adaug cateva lucruri din Scriptura...In Gen 2 ,1-3..Dumnezeu binecuvanteaza ziua de odihna.. (Adam si Eva nu erau evrei..nu erau rusi..sau alta natie )...Dumnezeu a zis omului in Gen 2 ,15:,,Domnul Dumnezeu a luat pe om , si l-a asezat in gradina Edenului, ca s-o lucreze ,si s-o pazeasca,,..Sa lucreze sase zile..si in ziua a VII a sa se odihneasca , si sa se pazeasca de ispitele lui Lucifer.Deci ce putem spune ..Ziua de odihna, a fost dat omului in gradina Edenului..pt o relatie completa si o depindere totala de Dumnezeu..ca fiind Creatorul lui...Mai tarziu pe Muntele Sinai , Moise primeste Legea Morala ,si apare ca SABAT.in termeni evreiesti...Ex.20 1-17..Tot in Gen 2,16 scrie,,Domnul Dumnezeu a dat omului porunca aceasta :,,Poti sa mananci dupa placere din orice pom din gradina ;dar din pomul cunostintei binelei si raului sa nu mananci ,caci in ziua in care vei manca din el,vei muri negresit,,..Aici intervine liberul arbitru..posibilitatea rationala de a lua decizii proprii. cazu in speta fiind al celor doi..Adam si Eva..De a pazi sau de a calca poruncile LUI...Urmarile se cunosc..le stim toti..Deasemenea ..Sabatul apare si in Mat 28,1..impreuna cu prima zi din saptamana...ziua in care a inviat Domnul Iisus..De mentionat ca zilele Creatiei nu apare cu denumiri gen luni marti miercuri etc..ci doar ziua a I a Gen 1,5 ...ziua a II a Gen 1 , 8..etc...Ziua de odihna nu a fost data numai evreilor...ci lumii intregi scrie aici Isaia 56 , 1-6.. Cum de altfel mantuirea este pt toata lumea credincioasa ..Ioan 3,16.. Domnul Iisus mergea la Templu sa se inchine in zi de Sabat...Luca 4 ,16.. Domnul Iisus a venit sa implineasca Legea..Mat.5,17....Domnul Iisus a iubit Legea..Ioan 14,15.. De ce Legea..?Pt..ca Ziua de odihna(Sabatul) face parte din Lege.. As vrea sa mai mentionez ca in Apoc 14,12 scrie:,,AICI este rabdarea sfintilor care pazesc Poruncile LUI Dumnezeu si credinta lui Isus,, ..Domnul Iisus spune prin Ioan profetul sa PAZIM Poruncile LUI..Aici in Apoc.14,12..este identificata Biserica Ramasitei din timpul sfarsitului..ea are radacini in istorie de la Apoc 12 ,17...pana in prezent.. SABATUL este zi de inchinre si pe Noul Pamant...scrie aici Isaia 66 , 22-23.. Multumesc pt atentie..Fiti sanatosi..!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 15 Feb 2013, 17:11

Deoarece pe topicul despre murirea sufletului mi s-a pus căluşul în gură şi cu cinism mi se mai pun întrebări şi sunt luat la rost, deşi nu am posibilitatea să răspund, am să postez aici... bineînţeles la subiectul de faţă.
Păi pe bolnavi în mod intenţionat în vindeca sâmbăta.
Cum adică "intenţionat"? Domnul vindeca şi făcea bine oamenilor în fiece zi lăsată de la Dumnezeu. Sâmbăta nu făcea excepţie.
Iar evreii au spus clar că Hristos încălca şi dezlega sâmbăta (cf. Ioan 5:18)
Multe minciuni s-au spus despre Domnul Hristos, noi în calitate de creştini, nu dăm credit unor asemenea vorbe. Că "dezlega" sâmbăta, da, o dezlega de legăturile cu care o legaseră fariseii şi preoţii vremii. Se vede treaba că încă de pe atunci conducătorii spirituali ai poporului îşi arogau dreptul de a lega şi dezlega tot ce nu le era dat. Singurul Dumnezeu e Legiuitor şi nimeni nu are dreptul să anuleze legile Lui.
Deci eu dacă fac puţină curăţenie prin casă, slăvindu-l pe Dumnezeu şi seara chiar merg la Biserică, cu ce încalc eu sâmbăta?
Eu nu am dreptul să vă judec, dar ştiu că Dumnezeu a binecuvântat şi sfinţit sâmbăta, ba chiar a dat poruncă pentru păzirea ei, deci omul e dator ca s-o respecte. Curăţenia se poate face în celelalte şase zile ale săptămânii.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 18 Feb 2013, 11:57

Dacă nu scrie ... nu punem de la noi...
dar ştiu că Dumnezeu a binecuvântat şi sfinţit sâmbăta, ba chiar a dat poruncă pentru păzirea ei, deci omul e dator ca s-o respecte. Curăţenia se poate face în celelalte şase zile ale săptămânii.
Unde apare scrisa aceasta porunca in Legea Noua?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde dimitrie » 19 Feb 2013, 00:54

Dacă nu scrie ... nu punem de la noi...
dar ştiu că Dumnezeu a binecuvântat şi sfinţit sâmbăta, ba chiar a dat poruncă pentru păzirea ei, deci omul e dator ca s-o respecte. Curăţenia se poate face în celelalte şase zile ale săptămânii.
Unde apare scrisa aceasta porunca in Legea Noua?
În Legea cea Nouă scrisă nu apare această poruncă, dar în datina/tradiția d-lor este trecută porunca de a ține sâmbăta. De aceea li se potrivesc cuvintele:
"Şi astfel desfiinţaţi cuvântul lui Dumnezeu cu datina voastră pe care singuri aţi dat-o. Şi faceţi multe asemănătoare cu acestea." Mc.7:13

Între cele "multe" pe care le țin adventiștii, se pot număra ca mai importante: multiplele zeciuieli anuale, numirea ca necurate a cele ce Dumnezeu a curățit, etc.
Tot în categoria celor "multe" mai amintim și puține dintre iubitele lor sărbători despre care se feresc să vorbească neinițiaților, sărbători ce aduc un omagiu burții ori naturii: ”O ceaşcă de ceai “ , Festivalul Mării, Sărbătoarea Narciselor, etc. Cuuurat Sola Scriptura! Imagine

Ce mare prăpastie este între sărbătorile Bisericii lui Hristos și cele adventiste! :idea:
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 19 Feb 2013, 06:05

Unde apare scrisa aceasta porunca in Legea Noua?
Porunca sâmbetei nu aparţine Legii Vechi ca să se fi desfiinţat, ea a rămas în vigoare. Chiar Hristos zice că n-a venit să o desfiinţeze:

"Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc." (Matei 5,17)

S-au desfiinţat cumva cele 10 porunci? Nici pomeneală! Ele au rămas valabile şi chiar Hristos le recomandă:

"Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri în viaţă, păzeşte poruncile." (Matei 9,17)
În Legea cea Nouă scrisă nu apare această poruncă, dar în datina/tradiția d-lor este trecută porunca de a ține sâmbăta. De aceea li se potrivesc cuvintele:
"Şi astfel desfiinţaţi cuvântul lui Dumnezeu cu datina voastră pe care singuri aţi dat-o. Şi faceţi multe asemănătoare cu acestea." Mc.7:13
Poruncile Decalogului nu sunt datini/tradiţii, ci principii Dumnezeeşti valabile oricărui om. Dar dacă vreţi să le numiţi obiceiuri, ele au fost respectate şi ca obiceiuri de către sfinţii Noului Testament:
"Şi a venit în Nazaret, unde fusese crescut, şi, după obiceiul Său, a intrat în ziua sâmbetei în sinagogă şi S-a sculat să citească." (Luca 4,16)
"Şi după obiceiul său, Pavel a intrat la ei şi în trei sâmbete le-a grăit din Scripturi," (Fapte 17,2)
Între cele "multe" pe care le țin adventiștii, se pot număra [...]
offtopic
Tot în categoria celor "multe" mai amintim și puține dintre iubitele lor sărbători despre care se feresc să vorbească neinițiaților, sărbători ce aduc un omagiu burții ori naturii
Acelea nu sunt "sărbători", ci evenimente locale. Puteţi face deosebire între ele? Dacă nu, căutaţi în calendarul adventist şi bineînţeles... nu o să le găsiţi. :idea:

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde dimitrie » 19 Feb 2013, 08:51

Între cele "multe" pe care le țin adventiștii, se pot număra [...]
offtopic
Tot în categoria celor "multe" mai amintim și puține dintre iubitele lor sărbători despre care se feresc să vorbească neinițiaților, sărbători ce aduc un omagiu burții ori naturii
Acelea nu sunt "sărbători", ci evenimente locale. Puteţi face deosebire între ele? Dacă nu, căutaţi în calendarul adventist şi bineînţeles... nu o să le găsiţi. :idea:

Pe cine prostiți d-le adventist? Iar faceți pe deșteptul! V-am zis că ne insultați inteligența. Ia citiți dvs. ce scrie acolo că am dat niște link-uri (eu vorbesc argumentat nu ca dvs. & co.). Și se pare că e vocea autorizată a adventiștilor care face anunțurile, nu a unui anonim plătitor de zeciueli fără studii teologice.
Calendarul adventist de care ziceți, este bine ferit de ochii noștri.

Dar hai să vă citez eu ce scrie în acele trimiteri către situri adventiste:

- Pe data de 10 februarie, în satul Brînza, raionul Cahul pe malul stîng al Prutului a avut loc cea mai frumoasă şi deosebită sărbătoare O ceaşcă de ceai“;
-Proiectul Festivalul Mării – CONSTANŢA s-a născut în vara anului 2008, prima ediţie a acestuia concretizându-se în vara anului 2009. Festivalul Marii este o întâlnire şi o sărbătoare creştină ce îşi propune să realizeze prin instruire, închinare, misiune şi recreere un cadru potrivit, printr-un eveniment sezonier, anual şi naţional, celor ce aleg să-şi petreacă vacanţa pe Litoralul Mării Negre pentru a se întâlni şi pentru a se uni în vederea manifestării convingerilor religioase;
- Sărbătoarea Narciselor, Vad, jud. Brașov, va avea loc în Sabatul trei al lunii mai (19 mai 2012).

Ei, cine-i mincinosul?

P.S.
Apropo, cât de argumentată scripturistic este multipla zeciuială anuală? Eu zic că argumentul este scris la Filipeni.3:17-19. :lol:
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 19 Feb 2013, 09:13

Pe cine prostiți d-le adventist? Iar faceți pe deșteptul! V-am zis că ne insultați inteligența. Ia citiți dvs. ce scrie acolo că am dat niște link-uri (eu vorbesc argumentat nu ca dvs. & co.). Și se pare că e vocea autorizată a adventiștilor care face anunțurile, nu a unui anonim plătitor de zeciueli fără studii teologice.
Calendarul adventist de care ziceți, este bine ferit de ochii noștri.

Dar hai să vă citez eu ce scrie în acele trimiteri către situri adventiste:

- Pe data de 10 februarie, în satul Brînza, raionul Cahul pe malul stîng al Prutului a avut loc cea mai frumoasă şi deosebită sărbătoare O ceaşcă de ceai“;
-Proiectul Festivalul Mării – CONSTANŢA s-a născut în vara anului 2008, prima ediţie a acestuia concretizându-se în vara anului 2009. Festivalul Marii este o întâlnire şi o sărbătoare creştină ce îşi propune să realizeze prin instruire, închinare, misiune şi recreere un cadru potrivit, printr-un eveniment sezonier, anual şi naţional, celor ce aleg să-şi petreacă vacanţa pe Litoralul Mării Negre pentru a se întâlni şi pentru a se uni în vederea manifestării convingerilor religioase;
- Sărbătoarea Narciselor, Vad, jud. Brașov, va avea loc în Sabatul trei al lunii mai (19 mai 2012).

Ei, cine-i mincinosul?
Nu ştiu cine-i mincinosul, poate vor şti cititorii acestui forum; nu ştiu cine pe cine prosteşte, dar cu siguranţă e o prostie să afirmi că "o ceaşcă de ceai" ar fi o sărbătoare religioasă! Pe lângă faptul că e un eveniment local. Iar calendarul adventist nu e "ferit de ochii" dvs. Intraţi în orice casă adventistă şi veţi vedea calendarul pe perete, iar pe acela nicio dată trecută cu roşu "Sf. Ceaşcă de Ceai", ori "Festivalul Cuvioasei Marea Neagră". :lol:
P.S.
Apropo, cât de argumentată scripturistic este multipla zeciuială anuală? Eu zic că argumentul este scris la Filipeni.3:17-19. :lol:
Eu zic că sunteţi grozav de offtopic.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 19 Feb 2013, 09:15

"Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc." (Matei 5,17)

S-au desfiinţat cumva cele 10 porunci? Nici pomeneală! Ele au rămas valabile şi chiar Hristos le recomandă:

"Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri în viaţă, păzeşte poruncile." (Matei 9,17)
Legea a fost intr-adevar implinita asa cum scrie, dar dupa Hristos avem LEGEA CEA NOUA.
Totusi unde apare scris in Noul Testament ca trebuie pazit sabatul asa cum spun Az7. Daca nu apare nimic scris atunci revenim la:
Dacă nu scrie ... nu punem de la noi...
Mai mult citez de pe situl az7
"Sabatul – O garantie a relatiei noastre cu Dumnezeu"
Unde ni se spune in NT depsre o astfel de garantie?

sau
"Sabatul se refera la intreaga noastra relatie cu Dumnezeu"

Unde spune Scriptura asa ceva?

Extras din "Desrpe sabat"

"MÃRTURII DESPRE SABAT" Ellen White

"Nu a fost schimbat
Am văzut că, dacă ar fi schimbat Sabatul din ziua a șaptea în prima zi a săptămânii, Dumnezeu ar fi schimbat și scrierea poruncii a patra de pe tablele de piatră, care se află acum în chivotul din Sfânta Sfintelor din ceruri. Atunci, această poruncă ar fi sunat așa: „Ziua întâi este Sabatul Domnului Dumnezeu.” Dar am văzut că această poruncă a rămas la fel ca atunci când a fost scrisă de degetul lui Dumnezeu pe tablele de piatră date lui Moise la Sinai: „Ziua a șaptea este Sabatul Domnului Dumnezeului tău...” Am văzut că Sabatul cel sfânt este și va fi zidul de despărţire dintre adevăratul popor al lui Dumnezeu și necredincioși"
În ce priveşte scriptele, nu cunosc altă sursă creştină afară de Biblie.
Daca asta este piesa de rezistenta a credinciosul adventist atunci

Va rugam sa ne demonstrati cu versete biblice ca Ellen White a fost rapita la ceruri precum Ap Pavel si a citit poruncile de pe Tablele Legi.
Va rugam sa ne precizati care sunt versetele din Noul Testament care arata aceasta cinstire a sabatul si unde apare precizat ca acesta este zid intre credinciosi si necredinciosi.


"Pentru că S-a odihnit în ziua de Sabat, „Dumnezeu a binecuvântat și a sfinţit ziua a șaptea” și a pus-o deoparte pentru o întrebuinţare sfântă. Adam trebuia să o considere ca fiind o zi de odihnă. "

Unde scrie asa ceva in Facere?

"Sabatul este un semn care există între Dumnezeu și copiii Săi"
Unde scrie asa ceva in NT?

"Sabatul este marea linie de demarcaţie, iar respectarea lui ne va separa de lume. "

Argumente din NT.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde duodecimus » 19 Feb 2013, 09:23

Legea a fost intr-adevar implinita asa cum scrie.
Totusi unde apare scris in Noul Testament ca trebuie pazit sabatul asa cum spun Az7. Caci nu apare nimic scris. Daca Nu apare nimic scris atunci revenim la
Dacă nu scrie ... nu punem de la noi...
Da, dacă nu scrie că s-a desfiinţat, nu punem de la noi că s-a. Ba mai mult: să punem de la noi că s-a înfiinţat porunca ţinerii duminicii!
Mai mult citez de pe situl az7
"Sabatul – O garantie a relatiei noastre cu Dumnezeu"
Unde ni se spune in NT depsre o astfel de garantie?
Dumneavoastră doriţi argumente exact unde vă convine. Scriptura nu este făcută la comanda dumneavoastră, ci la cea a Duhului Sfânt, deci trebuie s-o luaţi în totalitate, nu secvenţial şi preferenţial.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron