Secta Moon în Moldova

Tot ce nu ţine de creştinism
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde protosinghel » 27 Sep 2010, 16:55

Secta Moon invadează Republica Moldova. Deja avem şi blog specializat antimoon. Încă un material despre ei.

Dar ia priviţi cu ce vin ei:


electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde electric77 » 27 Sep 2010, 17:52

Nu e ceva de care sa va simtiti amenintati, in felul acesta se face cernerea, iar proorocii si hristosii falsi au fost profetiti, deci astfel de lucruri trebuie sa existe.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 22:26

Nu e ceva de care sa va simtiti amenintati, in felul acesta se face cernerea, iar proorocii si hristosii falsi au fost profetiti, deci astfel de lucruri trebuie sa existe.
Nu asta e ideea, ca se simte cineva amenintat. E interesant de observat multitudinea de variante pe care o ofera diavolul (bun manager, si CEL mai bun contabil) celor nehotarati/nestiutori/ignoranti/neatenti etc... numai sa-i rupa de Hristos sau macar sa-i tina cat mai departe de EL.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 15:33

Nu asta e ideea, ca se simte cineva amenintat.
amenintarea rezulta din titlul topicului: "secta Moon invadeaza..."
Nu e chiar o invazie, haideti sa fim seriosi...

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 00:34

Nu asta e ideea, ca se simte cineva amenintat.
amenintarea rezulta din titlul topicului: "secta Moon invadeaza..."
Nu e chiar o invazie, haideti sa fim seriosi...
Ba e chiar o invazie pt. ca ideea nu e strict referindu-se la o secta sau alta Moon sao mormoni sau altceva... ci la lucrarea vrajmasului impotriva Bisericii lui Hristos; Adica asalteaza crestinii pe toate fronturile, ca s acada cat mai multi - e o invazie pagana (dar cu haine crestine, piei de miel sau pe alocuri oaie, garnisita cu copite ovine). :|

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde electric77 » 07 Oct 2010, 16:21

Adica asalteaza crestinii pe toate fronturile, ca s acada cat mai multi - e o :|
nu cad crestinii, ci pseudocrestinii, cei nominali ;)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 21:28

Adica asalteaza crestinii pe toate fronturile, ca s acada cat mai multi - e o :|
nu cad crestinii, ci pseudocrestinii, cei nominali ;)
Omule... dar asta nu e motiv de bucurie. Gandeste-te ca si ingerii au cazut.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde electric77 » 08 Oct 2010, 14:58

Omule... dar asta nu e motiv de bucurie. Gandeste-te ca si ingerii au cazut.
Unde si cum m-am bucurat de acest fapt? :roll:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 18:47

Poate e prea subtila uneori atitudinea si exprimarea ortodoxa...
Am plecat de la premiza ca si tu, nefiind ortodox (INCA - sper eu), faci parte din acea multime de secte care ataca Biserica si , evident.... se bucura cand, dupa ce au ocolit mari si tari, au mai facut un discipol/adept, au mai facut un fiu algheenei, al pierzarii.

Poate am fost/sunt rautacios, dara asta am insinuat, ca si tu esti unul dintre invadatori. Deci caderea pseudo-crestinilor n-ar trebui sa fie motiv de bucurie (creste nr. adeptilor) ci de intristare. Acuma.... tu cum nu esti incartiruit si nu faci parte dintr-o secta anume ci esti intr-o cautare, se schimba datele problemei. DAR chiar si asa.... invatatura gresita/eretica poate duce si pe altii la pierzare deci...

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde electric77 » 12 Oct 2010, 17:15


Poate am fost/sunt rautacios, dara asta am insinuat, ca si tu esti unul dintre invadatori. Deci caderea pseudo-crestinilor n-ar trebui sa fie motiv de bucurie (creste nr. adeptilor) ci de intristare. Acuma.... tu cum nu esti incartiruit si nu faci parte dintr-o secta anume ci esti intr-o cautare, se schimba datele problemei. DAR chiar si asa.... invatatura gresita/eretica poate duce si pe altii la pierzare deci...
Sfat: nu mai priviti cu ura pe altii de alte confesiuni, ci mai bine priviti cu ura pacatul, doar vedeti bine ca majoritatea coreligionarilor dumneavoastra, traiesc in pacate grave.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 18:58

Poate am fost/sunt rautacios, dara asta am insinuat, ca si tu esti unul dintre invadatori. Deci caderea pseudo-crestinilor n-ar trebui sa fie motiv de bucurie (creste nr. adeptilor) ci de intristare. Acuma.... tu cum nu esti incartiruit si nu faci parte dintr-o secta anume ci esti intr-o cautare, se schimba datele problemei. DAR chiar si asa.... invatatura gresita/eretica poate duce si pe altii la pierzare deci...
Sfat: nu mai priviti cu ura pe altii de alte confesiuni, ci mai bine priviti cu ura pacatul, doar vedeti bine ca majoritatea coreligionarilor dumneavoastra, traiesc in pacate grave.
da` daca tu-ti faci gard de jurul imprejurul casei (sau viei - ca sa te trimit la pilda)... inseamna ca urasti pe HOTI sau ca te pazesti de ei (de hoti, de jigodii sau jivine salbatice - cum ar fi lupchii care ataca stana :D )? deci... nu te privesc cu ura, dar sunt realist si stiu exact unde sa te asez (cum facea Alexandru cel Bun - ii primea pe eretici, ca doar era crestin ortodox adevarat, DAR ii si punea la locul lor).
- nu mai plange cu lacrimi de crocodil pt. noi (ca suntem pacatosi - macar de te-ar durea sufletul pt. asta), plange pt. tine iat pe noi lasa-ne in plata Domnului (ca asa te si exprimai la un moment dat - ti-am zis ca lucrez cu materialul clientului)... vorba poetului: cum am fost ...asa ramanem (vezi sa nu te faci iar de cacao debitand gogomanii - poetul zice acolo altceva decat te-ar manca acuma pe tine degetutele se murdaresti spatiul virtual).

- cat despre pacatele ortodocsilor...
1. asta e semn ca ti s-a terminat tolba cu poezioare invatate cat de cat pe de rost (cand spunem ca invatati pe de rost... sa stii ca nu o facem ca sa va
creditam cu capacitati mnemotehnice - Doamne fereste, ba chiar dimpotriva - ci vrem sa aratam ca invatati niste poezioare din care daca ai iesit...gata...numai stii nimic si trebuie s-o iei de la capat; asa ca te intorci si repeti iar si iar aceleasi greseli, pana ajungi sa te incrzi nu numai in ele, dar si in stiinta si capacitatea si biblicismul proprii. :lol: )

2. e si dovada de mojicie cu aroma de fariseism - multumesc tie(sic!) doamne (sic!)ca nu sunt ca ortodocsii (daca n-ai observat minusculele reia ultimul rand si incearca sa subintelegi ce ti-am transmis. Subtil, nu?)

3. asa e... de la noi de la romani au venit toate relele - droguri, prostitutie, homosexualitate si alte devieri, expansionism, new-age si alte... frumuseti. In schimb te-ai umplut de intelepciune din... pamantul fagaduintei de peste ocean. :lol:

4. chiar de le-ar avea pe toate... la urma urmei nu-i nici o problema (in sens extrem) - daca se caiesc, precum talharul, fi-vor primiti - doar avem si preotiee apostolica harica, si taine si tot ce trebuie in Biserica; ESENTIAL a sa nu paraseasca Biserica, corabia mantuirii. DECi... desi poate chinuiti/ispitit/inselati de tot felul de duhuri...macar nu au DUHUL EREZIEI. Priceopi unde bat? Subtil ... nu crezi? (de fapt nu e nimic subtil dar asta e asa.. ca sa te simti tu bine) :D

5. de obicei nu se raspunde la kestii copro dar pt. ca vrei neaparat sa fii smerit (incearca sa pui diateza corecta aici, daca poti. mi-e teama ca deja e prea subtil. sa trecem la treburi mai pe inteles)... ma gandesc totusi sa le pastrez pt. urmatoarele eventuale derapaje (in doi).

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde electric77 » 12 Oct 2010, 21:06

Nu domnule, dar totalitatea credinciosilor ortodocsi comporta probleme grave si foarte grave, asa incat crestinul ortodox este perceput ca un om din lume. Chiar nu va dati seama de asta? De ce va este frica sau de ce va faceti atatea probleme ca vine Moon sau mai stiu eu cine, cand pacatul roade ca o cangrena in mijlocul celor care se declara ortodocsi? Cine e mai periculos? Pacatul sub toate formele lui sau Moon? :roll:

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde IEREU » 12 Oct 2010, 21:38

Daca secta Moon nu e chiar periculoasa, hai s-o primim cu colac si sare.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde electric77 » 12 Oct 2010, 21:41

Daca secta Moon nu e chiar periculoasa, hai s-o primim cu colac si sare.
dar cu ce sa o primim, domnule? cu bate si cu pietre? nu zice Pavel sa dam de mancare dusmanului?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 22:06

Nu domnule, dar totalitatea credinciosilor ortodocsi comporta probleme grave si foarte grave, asa incat crestinul ortodox este perceput ca un om din lume. Chiar nu va dati seama de asta? De ce va este frica sau de ce va faceti atatea probleme ca vine Moon sau mai stiu eu cine, cand pacatul roade ca o cangrena in mijlocul celor care se declara ortodocsi? Cine e mai periculos? Pacatul sub toate formele lui sau Moon? :roll:
- PAI inca n-am iesit din lume bre`... desi am inteles ce vrei sa zici. Ce conteaza CUM e perceput crestinul? Desi putem fi si aici de acord (in conditiile corecte ale problemei date)!
Dar sa te luam la despaduchiat:
- tu duci o lupta impotriva crestinilo ortodocsi? Sau e doar un obicei... sa vezi paiele din ochiul interlocutorului ; Adica daca vb. cu un catolic sau cu un budist folosesti aceeasi replica :lol:
- probleme grave sau f. grave cum ar fi : CA SA TE AJUT SA NU PARTICULARIZEZI, sa le vezi si la tine in ograda (sau chiar in casa/familie), si la fratii tai de peste ocean, idealuri de crestinism :D

Dom`le... nu-si face Biserica probleme ca a aparut secta Moon sau Secta Electric77 .... nu ti-am dat ex. lu` Alex. cel Bun si husitii? Ce boala, uiti asa repede? Da` tu iar confunzi Biserica cu credinciosii ei? Pai e dreptul oricui sa-si puna intrebari... sa se mire, sa se teama (si aici nu ta grabi iar sa sari la copronimii ca sensul temerii e altul - si daca tii mortis iti explic, doar ai vazut ca nu mi-e lene. Tu laconic....eu raspund dezvoltat. Garantat o sa pricepi pana la urma - daca vrei)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Secta Moon în Moldova

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 22:09

Daca secta Moon nu e chiar periculoasa, hai s-o primim cu colac si sare.
dar cu ce sa o primim, domnule? cu bate si cu pietre? nu zice Pavel sa dam de mancare dusmanului?
:lol:
Nu dom`le... sa n-o primim deloc. Tu chiar esti pe dos. Ce sa mai primim ? Noi il avem pe Hristos... nu ne mai trebuie NIMIC. N-ai auzit/cetit cuvantul Scripturii despre alti invatatori?

Iereu te ajuta sa problematizezi.... sa rumegi ideea... sa o gandesti...da` daca tu te grabesti mereu sa raspunzi...

Nu stiu de ce, dar am impresia ca ai pretentii/sperante de ... ubicuitate pe forumu` asta!!! :lol:


Înapoi la “Secte extreme şi ALTE RELIGII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron