Lupi in piele de oaie

Tot ce nu ţine de creştinism
Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu
Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde Doriana » 25 Oct 2010, 14:02

Deh...Daca nu au icoane nu sunt buni, daca au nici atunci nu-s...Daca poarta costum nu-s buni, iar daca poarta vestminte preotesti, asemenea. Si, desigur, ei fac toate acestea pentru a face prozeliti.
Oricum, nu pot pacali decat pe cei care cauta icoane si vestminte preotesti. Cei care-L cauta pe Hristos Il gasesc pe Hristos.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde Floryan » 26 Oct 2010, 10:19

Deh...Daca nu au icoane nu sunt buni, daca au nici atunci nu-s...Daca poarta costum nu-s buni, iar daca poarta vestminte preotesti, asemenea. Si, desigur, ei fac toate acestea pentru a face prozeliti.
Oricum, nu pot pacali decat pe cei care cauta icoane si vestminte preotesti. Cei care-L cauta pe Hristos Il gasesc pe Hristos.
E bun raspunsul tau acel "nu pot pacali", nu ca scopul lor ar fi sa cheme oamenii la Hristos.
SI vrajitoarele folosesc icoane, luminari si cruce, dar asta nu inseamna ca sunt preoti, chiar daca magia lor e "alba"
Asa si dracul, inger de lumina se face.
Ultima oară modificat 26 Oct 2010, 19:32 de către Floryan, modificat 1 dată în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde IEREU » 26 Oct 2010, 19:22

Baptistii de la “Evangelical Baptist Church of Georgia” folosesc până şi veşmintele ortodoxe numai să înroleze cât mai mulţi ortodocşi. Icoanele ortodoxe nu mai sunt pt ei niste “idoli”. Sursa de informatie: "Moldova cresina"
Asta sa fie oare si viitorul baptistilor din toate tarile ortodoxe?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde Floryan » 01 Noi 2010, 13:31

Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde sandoval » 07 Noi 2010, 20:05

"Duhul" sectarilor penticostali e rocker!

http://www.youtube.com/watch?v=VgrXG_4oewA

Muzica rock este muzica diavoleasca.Se stie. Acestia il lauda pe Dumnezeu cum...ca sa nu spun ce mesaj mare au postat....vedeti.
Chiar am fost la concertul cu pricina. Sunt curios de unde ati dedus ca muzica rock e muzica diavoleasca...pentru ca au chitari electrice..tobe? In Psalmi sunt enumerate multe instrumente..nu stiu de ce nu luati Biblia ca si etalon.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde Floryan » 09 Noi 2010, 11:16

Sunt curios de unde ati dedus ca muzica rock e muzica diavoleasca...pentru ca au chitari electrice..tobe? In Psalmi sunt enumerate multe instrumente..nu stiu de ce nu luati Biblia ca si etalon.

1. Psalmii nu se cintau pe muzica rock, e o diferenta enorma. NU cred ca David pe rif de chitara facea mosh pit. Sa fim seriosi si sa nu pune probleme puerile
2. Ca sa stiti de ce rockul este diavolesc, atunci tb sa cautati radacinile muzicii rock. Stiti in ziua de azi helloweenul pare a fi o sarbatoare nevinovata, dar originea ei este diavoleasca.
Va recomand Filmul "satanismul in muzica rock,(il gasiti aici: http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=ro) este un film vechi dar este destul de bun. Ceea ce se intimpla azi in muzica este mult mai grav decit ceea ce se prezinta in acolo, si va adau 2 exemple, cutremuratoare:
Cradle of Filth si Dimmu Borgir.
Sa nu veniti sa-mi spuneti ca x formatie cinta nu stiu ce. Muzica e la fel.

PS - eu am fost rocker, am cintat mult timp in formatie de death si cunosc destul de bine genul.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde sandoval » 09 Noi 2010, 13:49

Sunt curios de unde ati dedus ca muzica rock e muzica diavoleasca...pentru ca au chitari electrice..tobe? In Psalmi sunt enumerate multe instrumente..nu stiu de ce nu luati Biblia ca si etalon.

1. Psalmii nu se cintau pe muzica rock, e o diferenta enorma. NU cred ca David pe rif de chitara facea mosh pit. Sa fim seriosi si sa nu pune probleme puerile
2. Ca sa stiti de ce rockul este diavolesc, atunci tb sa cautati radacinile muzicii rock. Stiti in ziua de azi helloweenul pare a fi o sarbatoare nevinovata, dar originea ei este diavoleasca.
Va recomand Filmul "satanismul in muzica rock,(il gasiti aici: http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=ro) este un film vechi dar este destul de bun. Ceea ce se intimpla azi in muzica este mult mai grav decit ceea ce se prezinta in acolo, si va adau 2 exemple, cutremuratoare:
Cradle of Filth si Dimmu Borgir.
Sa nu veniti sa-mi spuneti ca x formatie cinta nu stiu ce. Muzica e la fel.

PS - eu am fost rocker, am cintat mult timp in formatie de death si cunosc destul de bine genul.
1. "Apoi David si capeteniile ostirii au impartit la slujba pe fiii lui Asaf, ai lui Heman si ai lui Iedutun, ca sa prooroceasca acompaniati de harfe, alaute si chimvale. (Par1.25:1)" Asta scrie chiar in Biblia Ortodoxa. Instrumentele enumerate, din cate stiu eu, nu sunt permise in muzica religioasa ortodoxa.. de ce? David si mai marii cantaretilor, le foloseau pentru a lauda pa Domnul. Deci, sa nu facem comparatii cu David. Nu cred ca sunteti in masura sa va comparati cu el. El avea inima buna, iar in inchinarea lui, Dumnezeu era centrul atentiei, El merita toata lauda si toata atentia: "David insa si toti Israelitii jucau inaintea lui Dumnezeu cat puteau cu cantari din gura, din chitara, din psaltirion, din timpane si timbale si din trambite; (Par1.13:8)" ( Cred ca Biblia e etalonul in discutia noastra, nu traditiile, care sunt relative, de altfel.)
2. Nu stiu ce are de-a face Haloween-ul cu muzica rock. Lasati deoparte preconceptiile si atunci se poate discuta obiectiv. Argumenteaza-mi biblic ca rock-ul este diavolesc si atunci o sa iti iau opinia in serios.

P.S: Va recomanda un site, al carui co-administrator sunt: http://www.tv.christianrock.ro
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde daniel tuduran » 09 Noi 2010, 14:30

in cultul primilor crestini, n-a existat practica folosirii instrumentelor si implicit ca muzica instrumentala din Biserica Romano-Catolica si cea protestanta este o inovatie tarzie:

1. Modelul de adunare al primilor crestini pentru "frangerea painii" este ce din sinagoga iudaica. Ori sinagoga n-a avut niciodata muzica instrumentala in cultul ei si nici Biserica crestina n-a acceptat cantarea instrumentala. Mai mult ea a afirmat o atitudine precisa si categorica impotriva acesteia, deoarece instrumentele era folosite in cultul misterelor pagane in alungarea demonilor si pentru influentare zeilor.

Sfintii Parinti admit ca instrumentele, ca muzica in general, au fost acordate evreilor pentru ca Dumnezeu avea mila de slabiciunea lor de spirit. Sfantul loan Gura de Aur prezinta chiar scuza unor comunitati crestine, cand spune ca acesti oameni au fost odinioara exaltati de sunetul timpanului si a psalterionului din cauza "ingustimii mintii lor".

http://www.crestinortodox.ro/diverse/ca ... 69483.html

Ca sa va faceti o parere merita sa cititi tot materialul din care am spicuit mai ales ca sunteti in domeniu.
Ultima oară modificat 09 Noi 2010, 17:14 de către daniel tuduran, modificat 1 dată în total.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde Floryan » 09 Noi 2010, 14:39

Nu stiu daca in orasul dv au patruns. La noi in Bacau sunt afise peste tot cu titlul "Saptamina ingerilor".
Tot ce am gasit despre acest evenimet este de la Brasov.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LMnFajRZuOs&translated=1[/youtube]
Ingeri si yoga.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde sandoval » 09 Noi 2010, 15:51

1.Frumos si elegant ii sta omului sa-si spuna cultul din care face parte, asta daca nu cumva se rusineaza.
2.Nu am vazut la acel concert rock, nici alaute, nici chimvale, nici harfe. Poate le tineau ascunse.Tot in psalmi sta scris "Lauda Domnului va grai gura mea" si in multe alte locuri. Nu vad scris in Biblia scris ca fiind obligatorii instrumentele muzicale.
3.Stiu unde bateti. Eu va recomand sa aveti putin bun simt. In primul rind nu m-am comparat cu David, sunteti frustrat. Reluati aceasi tema mult cunoscuta a sectarilor cu viata "ingereasca" vs "idolatrii" ortodocsi, betivi, care injura si-si bat nevestele. Tipic
4. Heloweenul are legatura cu muzica rock. De ex exista formatia Heloween,dar am zis altceva acolo
5. Ce spuneti asa dupa bunul simt, care vad ca lipseste [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k6Anizu9 ... re=related[/youtube], o aparere. :D
sau [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=p79nSYmV ... re=related[/youtube]. Ce spuneti, este vrednic de toata lauda. SI bietii acei sarmani la fel de "crestini" se cred.
6. Rock crestin nu exista. Cum nu exista yoga crestina. Ce afirmati este o mare pacaleala ca si secta din care faceti parte.
Iar legat de rock, luati-o usor cu istoria rock-ului, inca de la inceput ,ca nu cumsa sa credeti ca doar formatiile din ziua de azi sunt altfel.
Va recomand pe final ceva:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=F9cqKafnUrk[/youtube] sau
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Zd03z_6XDis[/youtube] sau
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xEZhUeMaixk[/youtube]
si pot continua asa mult si bine si cu altii The Beatles, The Doors, si multi multi altii.
[/quote]


1. Pentru mine, personal, apartenenta de un cult, nu are niciun fel de relevanta, de aceea pot sa iti spun ca sunt liber de "legatura" asta.
2. Instrumentele contemporane sunt derivate din cele enumerate in Psalmi. In concertul ala de care vorbesti, se canta si cu gura, nu numai cu instrumentele. Biblia nu spune ca instrumentele muzicale sunt obligatorii, dar nici ca trebuie excluse. Ca atare, nu putem judeca daca cineva le foloseste, dar nici daca nu le foloseste. Totul trebuie facut pentru lauda Lui Dumnezeu. Fiecare moment al inchinarii in fata Lui Dumnezeu are specificului sau. Daca vin cu bucurie in fata Lui, atunci ma comport ca fiind un om bucuros. Nu spun: "Doamne, sunt fericit, sunt bucuros", iar eu ma comport ca la priveghi. Cred ca Dumnezeu ne vrea pentru El cu toata inima, ca si un copil in relatia cu tatal sau.
3. Cred ca aici se simte paranoia..Daca vreti sa discutam punctual,bine..daca vreti sa o dam in religie, nu cred ca are sens. Oricum, David a fost numit de catre Dumnezeu : "om dupa inima mea." Cred ca nu e deloc gresit sa ii luam exemplul, de vreme ce a avut Dumnezeu parerea asta despre el. Si la fel, fata de toti cei care ne-au fost dati drept exemple, in Sfanta Scriptura.
4. Exista ( sau exista, nu sunt la curent) formatia Altar. Asta nu inseamna ca altarul din biserica e de la diavolul.
5. "SI bietii acei sarmani la fel de "crestini" se cred." Nu sunt si nu sunteti in masura sa judecati sa dati verdicte asupra vietii cuiva.
6. Corect. Nu cred ca exista brutar crestin, instalator crestin sau yoga crestina,cum ati dat exemplul. Mai potrivit ca ar fi "crestini care canta muzica rock."
"Secta care faceti parte"...Flegmatism tipic ortodox..imi pare rau daca dumneavoastra credeti ca daca faceti parte dintr-o gramada mai mare, va ajuta cu ceva sau va indreptateste cu ceva. Vorba cuiva: "Degeaba cantitate de proasta calitate."
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde sandoval » 09 Noi 2010, 15:57

in cultul primilor crestini, n-a existat practica folosirii instrumentelor si implicit ca muzica instrumentala din Biserica Romano-Catolica si cea protestanta este o inovatie tarzie:

1. Modelul de adunare al primilor crestini pentru "frangerea painii" este ce din sinagoga iudaica. Ori sinagoga n-a avut niciodata muzica instrumentala in cultul ei si nici Biserica crestina n-a acceptat cantarea instrumentala. Mai mult ea a afirmat o atitudine precisa si categorica impotriva acesteia, deoarece instrumentele era folosite in cultul misterelor pagane in alungarea demonilor si pentru influentare zeilor.

Sfintii Parinti admit ca instrumentele, ca muzica in general, au fost acordate evreilor pentru ca Dumnezeu avea mila de slabiciunea lor de spirit. Sfantul loan Gura de Aur prezinta chiar scuza unor comunitati crestine, cand spune ca acesti oameni au fost odinioara exaltati de sunetul timpanului si a psalterionului din cauza "ingustimii mintii lor".

http://www.crestinortodox.ro/diverse/ca ... 69483.html

Ca sa va faceti o parere meroita sa cititi tot materialul din care am spicuit mai ales ca sunteti in domeniu.

"instrumentele era folosite in cultul misterelor pagane in alungarea demonilor"
"23. Si cand duhul trimis de Dumnezeu venea peste Saul, David lua harpa si canta cu mana lui; Saul rasufla atunci mai usor, se simtea usurat, si duhul cel rau pleca de la el. " 1Samuel 16. Nu inteleg de ce ocoliti Biblia, dar va bazati pe legende.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde daniel tuduran » 09 Noi 2010, 17:12

in cultul primilor crestini, n-a existat practica folosirii instrumentelor si implicit ca muzica instrumentala din Biserica Romano-Catolica si cea protestanta este o inovatie tarzie:

1. Modelul de adunare al primilor crestini pentru "frangerea painii" este ce din sinagoga iudaica. Ori sinagoga n-a avut niciodata muzica instrumentala in cultul ei si nici Biserica crestina n-a acceptat cantarea instrumentala. Mai mult ea a afirmat o atitudine precisa si categorica impotriva acesteia, deoarece instrumentele era folosite in cultul misterelor pagane in alungarea demonilor si pentru influentare zeilor.

Sfintii Parinti admit ca instrumentele, ca muzica in general, au fost acordate evreilor pentru ca Dumnezeu avea mila de slabiciunea lor de spirit. Sfantul loan Gura de Aur prezinta chiar scuza unor comunitati crestine, cand spune ca acesti oameni au fost odinioara exaltati de sunetul timpanului si a psalterionului din cauza "ingustimii mintii lor".

http://www.crestinortodox.ro/diverse/ca ... 69483.html

Ca sa va faceti o parere meroita sa cititi tot materialul din care am spicuit mai ales ca sunteti in domeniu.

"instrumentele era folosite in cultul misterelor pagane in alungarea demonilor"
"23. Si cand duhul trimis de Dumnezeu venea peste Saul, David lua harpa si canta cu mana lui; Saul rasufla atunci mai usor, se simtea usurat, si duhul cel rau pleca de la el. " 1Samuel 16. Nu inteleg de ce ocoliti Biblia, dar va bazati pe legende.
Nu este nicio legenda.Crestinii nu au folosit in cultul lor muzica instrumentala. Nu inteleg de ce dv nu puteti intelege si accepta cest lucru?
Vocea umana este singurul instrument folosit in cultul crestin,un instrument insufletit care pune in rezonanta intreg sufletul omenesc si intreg corpul.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde Floryan » 09 Noi 2010, 17:19

"23. Si cand duhul trimis de Dumnezeu venea peste Saul, David lua harpa si canta cu mana lui; Saul rasufla atunci mai usor, se simtea usurat, si duhul cel rau pleca de la el. " 1Samuel 16. Nu inteleg de ce ocoliti Biblia, dar va bazati pe legende.
Si ce legatura are asta cu muzica rock? Muzica rock nu scoate draci, ii baga.

Citeste atent, in cultul crestinilor. Fa o mentiune din NT sau din istoria primelor 3 veacuri unde sunt folosite instrumentele muzicale. Si nu ocoli BIblia, foloseste-o!
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde sandoval » 09 Noi 2010, 21:02

"23. Si cand duhul trimis de Dumnezeu venea peste Saul, David lua harpa si canta cu mana lui; Saul rasufla atunci mai usor, se simtea usurat, si duhul cel rau pleca de la el. " 1Samuel 16. Nu inteleg de ce ocoliti Biblia, dar va bazati pe legende.
Si ce legatura are asta cu muzica rock? Muzica rock nu scoate draci, ii baga.

Citeste atent, in cultul crestinilor. Fa o mentiune din NT sau din istoria primelor 3 veacuri unde sunt folosite instrumentele muzicale. Si nu ocoli BIblia, foloseste-o!
In cultul crestinilor?! Cati ani, prietene?
Adu-mi tu mie argumente din Noul Testament, prin care sa vad ca nu erau permise si nu erau folosite instrumentele muzicale. Eu unul, nu gasesc vreo indrumare in sensul asta.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde esenin » 09 Noi 2010, 21:23

Sandoval,
(nu mai vroiam sa scriu, dar ca de obicei...) Muzica "rock" - nu stiu in ce masura o sa intelegeti asta - este o muzica extrem de primitiva. Nu are rost sa va dau repere culturale, dar ele exista. Acuma...depinde de locul din care o privesti. Pentru tanarul asaltat de hormoni este "buna" (la exaltat hormonii, adica). E un drog. Dar pentru un om crescut, evoluat, nu mai este, pentru ca acela s-a tras deja din maimuta.Spun aceste lucruri ca unul care a trecut prin asta DIN PLIN, am varsta si experienta potrivita. Nu va surpride diferenta enorma dintre muzica gregoriana, sa spunem -acestea sunt reperele mele, care nu sunt ortodox- si grosolania sentimentelor promovate de "rock" ? Vulgaritatea unui ritm brutal, uniform si stupid ? Ce are asta de a aface cu spiritualizarea ? Este posesie, preopinentul dumneavoastra nu se inseala, desi, probabil o spune din "fondul de idei" ortodox.
M-am uitat pe site-ul dumneavoastra...Ce are asta de a face cu reculegerea ? cu crestinismul ? (Indiferent de ne/sursele biblice). Nu are sens re-ligios. Te re-leaga de propriile tale instincte primare, nu de Dumnezeu. Sa fim seriosi....este o anticultura, de fapt. ("Cultura" este fiul mai mic al "cultului")

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde Floryan » 09 Noi 2010, 21:30

Adu-mi tu mie argumente din Noul Testament, prin care sa vad ca nu erau permise si nu erau folosite instrumentele muzicale. Eu unul, nu gasesc vreo indrumare in sensul asta.
Nu am cum sa-ti aduc argumente depsre instrumentele muzicale in NT pt ca nu exista, mai putin argumente despre muzica rock in Sf Scritura. Oricum voi, la cita "stiinta" Bibiliei exista la voi nu m-ar mira sa curga cu argumente cum apostollii propavaduiau asa cum fac azi vedetele rock . :D
Mai e cazul sa te intreb de sola scriptura? Nu cred.
CIti ani am eu? Sunt mai mare ca tine. Cu mult. Crede-ma
Ultima oară modificat 09 Noi 2010, 21:37 de către Floryan, modificat de 2 ori în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde Floryan » 09 Noi 2010, 21:35

Sandoval,
(nu mai vroiam sa scriu, dar ca de obicei...) Muzica "rock" - nu stiu in ce masura o sa intelegeti asta - este o muzica extrem de primitiva. Nu are rost sa va dau repere culturale, dar ele exista. Acuma...depinde de locul din care o privesti. Pentru tanarul asaltat de hormoni este "buna" (la exaltat hormonii, adica). E un drog. Dar pentru un om crescut, evoluat, nu mai este, pentru ca acela s-a tras deja din maimuta.Spun aceste lucruri ca unul care a trecut prin asta DIN PLIN, am varsta si experienta potrivita. Nu va surpride diferenta enorma dintre muzica gregoriana, sa spunem -acestea sunt reperele mele, care nu sunt ortodox- si grosolania sentimentelor promovate de "rock" ? Vulgaritatea unui ritm brutal, uniform si stupid ? Ce are asta de a aface cu spiritualizarea ? Este posesie, preopinentul dumneavoastra nu se inseala, desi, probabil o spune din "fondul de idei" ortodox.
M-am uitat pe site-ul dumneavoastra...Ce are asta de a face cu reculegerea ? cu crestinismul ? (Indiferent de ne/sursele biblice). Nu are sens re-ligios. Te re-leaga de propriile tale instincte primare, nu de Dumnezeu. Sa fim seriosi....este o anticultura, de fapt. ("Cultura" este fiul mai mic al "cultului")
De acord cu domnul Enenin, muzica rock este o muzica primitiva, sursa fiind ritmurile satanice a triburilor africane
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde sandoval » 09 Noi 2010, 21:51

Sandoval,
(nu mai vroiam sa scriu, dar ca de obicei...) Muzica "rock" - nu stiu in ce masura o sa intelegeti asta - este o muzica extrem de primitiva. Nu are rost sa va dau repere culturale, dar ele exista. Acuma...depinde de locul din care o privesti. Pentru tanarul asaltat de hormoni este "buna" (la exaltat hormonii, adica). E un drog. Dar pentru un om crescut, evoluat, nu mai este, pentru ca acela s-a tras deja din maimuta.Spun aceste lucruri ca unul care a trecut prin asta DIN PLIN, am varsta si experienta potrivita. Nu va surpride diferenta enorma dintre muzica gregoriana, sa spunem -acestea sunt reperele mele, care nu sunt ortodox- si grosolania sentimentelor promovate de "rock" ? Vulgaritatea unui ritm brutal, uniform si stupid ? Ce are asta de a aface cu spiritualizarea ? Este posesie, preopinentul dumneavoastra nu se inseala, desi, probabil o spune din "fondul de idei" ortodox.
M-am uitat pe site-ul dumneavoastra...Ce are asta de a face cu reculegerea ? cu crestinismul ? (Indiferent de ne/sursele biblice). Nu are sens re-ligios. Te re-leaga de propriile tale instincte primare, nu de Dumnezeu. Sa fim seriosi....este o anticultura, de fapt. ("Cultura" este fiul mai mic al "cultului")
Sunt curios ce legatura are reculegerea cu crestinismul..
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde esenin » 09 Noi 2010, 21:56

Ha!
Domnule, daca nu intelegeti legatura asta, faceti-va o instalatie de mantuit ! Electrica, cu aburi, pedale, stifturi, bucse..... N-aveti nevoie de Christos. Cata prostie, amice.....
Ati PIERDUT sensul general al chestiei religioase. Nu aveti nicio legatura.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Lupi in piele de oaie

Mesaj necititde sandoval » 09 Noi 2010, 22:02

Ha!
Domnule, daca nu intelegeti legatura asta, faceti-va o instalatie de mantuit ! Electrica, cu aburi, pedale, stifturi, bucse..... N-aveti nevoie de Christos. Cata prostie, amice.....
Ati PIERDUT sensul general al chestiei religioase. Nu aveti nicio legatura.
Voi ramaneti in reculegere...Dumnezeu ne vrea ai Lui cu toata inima si cu tot ceea ce avem noi. "...in Ceruri, asa si pe Pamant." "Dupa aceea, am auzit in cer ca un glas puternic de gloata multa care zicea: "Aleluia! A Domnului, Dumnezeului nostru, este mantuirea, slava, cinstea si puterea! (Apoc.19:1)
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.


Înapoi la “Secte extreme şi ALTE RELIGII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX