Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Tot ce nu ţine de creştinism
Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova
Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde Anthropos » 12 Dec 2010, 22:09



Pentru cei care nu ştiu rusă, vor fi suficiente citatele în engleză.
Iar dacă doriţi să vă aprofundaţi în acest subiect, răsfoiţi saitul lui David Duke.

Ideea de bază este că neevreii există doar pentru a sluji evreiilor, iar pentru asta trebuie ca în lume să fie doar neevrei proşti, dar puternici şi sănătoşi. Ceilalţi trebuie omorâţi. Femeile neevreice sunt curve...

Nu există antisemitism, ci doar spălare de creier, iar războaiele pe care le poartă americanii în ultimile decenii sunt doar în interesul Israelului. A existat holocaust, dar nu în proporţiile de care se vorbeşte şi, în general acest subiect este extrem de exagerat şi politizat. Cei care doar spun ceva împotriva holocaustului sunt puşi în puşcărie sau chiar omorâţi. Ce se întâmplă?

Haideţi să dezbatem acest subiect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Dec 2010, 11:54

Subiectul este interesant şi mă mir că nu este analizat. Sau poate lumea chiar se teme?! :?
Ceea ce-mi "place" mie e că antisemitismul este înţeles exclusiv ca anti-iudaism, dar se foloseşte un alt cuvânt ca şi cum pentru proşti. Şi arabii sunt semiţi, dar tot ei sunt consideraţi cei mai aprigi "antisemiţi"! Nu vi se pare ridicol?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde electric77 » 13 Dec 2010, 13:20

Subiectul este interesant şi mă mir că nu este analizat. Sau poate lumea chiar se teme?! :?
Ceea ce-mi "place" mie e că antisemitismul este înţeles exclusiv ca anti-iudaism, dar se foloseşte un alt cuvânt ca şi cum pentru proşti. Şi arabii sunt semiţi, dar tot ei sunt consideraţi cei mai aprigi "antisemiţi"! Nu vi se pare ridicol?
Sfintite protosinghel, antisemitismul are o baza foarte rezonabila: in Germania, pe timpul lui Hitler, evreii acaparasera toate finantele incat germanii erau sclavi la ei in tara, asa ca din cauza asta a fost prigoana contra evreilor. Acum evreii detin Mannhatan-ul si mare parte din finantele americane, daca nu integral, oricum SUA sunt state aservite intereselor israeliene.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde dimitrie » 03 Ian 2011, 00:52

Nu zice Apostolul că sunt "sinagoga satanei"? Antisemitismul, a îmbrăcat forme diferite de la o ţară la alta, de la o cultură la alta, de la o religie la alta, unele chiar monstruoase. Asta când vorbim doar de evrei ca semiţi. Citiţi "Istoria Mişcării Legionare" a lui Horia Sima, "Pentru legionari" a lui Corneliu Zelea Codreanu, "Spitalul, Coranul. Talmudul, Cahalul şi Francmasoneria" a Doctorului Nicolae Paulescu şi "România ca o pradă" a Comandorului de aviaţie Radu Theodoru. Mai mult, ar trebui să vedeţi ce scrie un fost rabin evreu ce s-a încreştinat la vârsta de 38 de ani, ajuns mai apoi călugăr în Sfântul Munte Athos în cartea sa"Înfruntarea jidovilor" la anul 1803 - lucruri înfricoşătoare. Şi poate vă veţi face o impresie... Poporul român a păţit-o cu evreii, necunoscând şi deci nici aplicând canonul 11, sin. 6 ecumenic, care spune:
"Nu este îngăduit nici unui creştin să lege prieteşug cu jidovii, nici să găzduiască în casa lor, nici să ospăteze la masa lor, nici doctorii să cheme, nici doctoriile lor să primească; iar la băi cu ei nicidecum să se scalde. Cel ce va face una ca aceasta, de este cleric se va caterisi, iar de este mirean se va afurisi".
Menţionez că eu am fost operat de 2 ori de un chirurg evreu, deoarece ei sunt şefii catedrei de chirurgie infantilă de ani buni, din oraşul meu. Discernământul e cheia şi mai ales în zilele noastre. Acest canon nefiind dogmă, nu ar trebui cu totul dispreţuit.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Danie1

Am 50 de ani

Mesaj necititde Danie1 » 03 Ian 2011, 10:05

si n-am cunoscut niciodata evrei personal! Ar fi trebuit totusi in 23 de ani de scoala sa fi avut vre-un coleg,sau dupa aceea pina in ziua de astazi!Si ar fi trebuit sa am, ca doar nu-s o avis rara! Eu traiesc in diaspora si fiecare asemeni mie se prezinta ca find roman, ceh, polonez sau ce o fi. Niciodata n-am auzit un evreu spunind despre el ca-i evreu. Oamenii astia traiesc intre noi intr-o societate secreta, ascunsi, izolati. Eu unul nu cred ca de frica , ca cel putin in tara in care traiesc nu are nimeni curajul sa critice Israelul, sau vreo personalitate evreiasca si asta sa nu insemne ca-si face hara-kiri!
Nu cred ca noi crestinii sintem anti semiti. Iisus era evreu, cum am putea fi dar sint convins ca ura asta a lumii impotriva lor exisa si a existat intotdeauna. Ca popor ales tare la cerbicie Dumnezeu i-a pedepsit adesea prin alte popoare. Apoi s-au blestemat ca singele lui Iisus sa cada peste urmasii lor. Acum traiesc adesea blestemul lor.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde dimitrie » 04 Ian 2011, 02:29

Eu ca ortodox, nu sunt rasist (o formă monstruoasă a antisemitismului). Eu sunt pro, deoarece le doresc mântuirea. Însă nu pot fi de acord cu faptele rele ale oricui, şi mai ales când acestea sunt ridicate la nivel de ideologie.
Trupul şi Sângele Domnului cu care ne împărtăşim, ne pune în legutură intimă cu acet neam, din care Domnul şi-a luat Trupul, prin Întruparea din Maria Fecioara, Doamna şi Stăpâna noastră.
E limpede acum ce gândesc şi simt (dacă au apărut nelămuriri în acest sens)?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde PanainteGabriel » 07 Mar 2011, 18:09

Poporul român a păţit-o cu evreii, necunoscând şi deci nici aplicând canonul 11, sin. 6 ecumenic, care spune:
"Nu este îngăduit nici unui creştin să lege prieteşug cu jidovii, nici să găzduiască în casa lor, nici să ospăteze la masa lor, nici doctorii să cheme, nici doctoriile lor să primească; iar la băi cu ei nicidecum să se scalde. Cel ce va face una ca aceasta, de este cleric se va caterisi, iar de este mirean se va afurisi".
Canonul nu a fost stabilit aiurea, doar ca sa se afle in treaba Sfintii Parinti sau doar sa aiba o pozitie fata de evrei/ doctrina mozaica.Cred ca, Parintii Bisericii, au cunoscut duhul de suprematie care ii bantuie pe evrei din veacuri.Asta este si motivul pentru care nu l-au primit pe Hristos, ca Mesia si Rascumparator; ei s-au rezumat la cele materiale si trecatoare neputand concepe si intelege cu mintea lor limitata si oarba, ca Imparatia lui Dumnezeu este in cer, si nu pe pamant.Nu puteau sa-si inchipuie ca Imparatul, Imparatilor s-a nascut extrem de smerit, traind pana la moarte in aceasta virtute.Ei asteptau un Mantuitor care sa imparateasca cu ei pe pamant, fiind poporul conducator al intregii omeniri.
Intentiile si instinctul de suprematie l-au avut in sange cand l-au rastignit pe Hristos si-l au si in zilele noastre.
Sfintite protosinghel, antisemitismul are o baza foarte rezonabila: in Germania, pe timpul lui Hitler, evreii acaparasera toate finantele incat germanii erau sclavi la ei in tara, asa ca din cauza asta a fost prigoana contra evreilor. Acum evreii detin Mannhatan-ul si mare parte din finantele americane, daca nu integral, oricum SUA sunt state aservite intereselor israeliene.
Foarte adevarat.Si Stalin a dus o "lupta oarba" oarecum contra evreilor, dar nu prea a aratat in mod teoretic.Statul Israel, a fost ajutat de URSS pentru a-si pune bazele; dar dupa un timp ce au facut evreii?Au dat cu sutul la URSS si s-au dat cu Americanii.
Personal, sunt de acord cu atitudinea lui Hitler dar ca Ortodox nu pot fi. :roll:

Iar de antisemitism...eu unul nu suport evreii dar nici nu-i urasc.
Se face atata tamtam cu Holocaustul iar daca tagaduiesti acest lucru sau te arati antisemit poti face si inchisoare.De ce se vorbeste numai despre spurcatii astia de jidovi, care l-au ucis pe Hristos (Papa mai nou, nu recunoaste faptul de netagaduit ca evreii l-au rastignit pe Hristos), iar noua crestinilor: catolici, ortodocsi sau protestanti nu ni se recunoaste?Numai in Rusia au fost omorati milioane prin tot felu de gulaguri.In cartea "Bucuriile suferintei", Dimitrie Bejan spune ca pe cand lucra si sapa langa o fosta manastire de calugari, au dat peste o groapa mare de calugari ucisi, iar in mijlocul lor era episcopul, stand pe scaun (asa cum e traditia la rusi).A spus ca episcopul era tot intreg, iar toti de acolo erau sfinti martiri.Ce au facut comunistii?Au astupat rapid si nici in ziua de astazi, nu se da acordul, ca BO rusa sau cei care cunosc acest lucru sa sape si sa scoata osemintele.Si cate trupuri sfinte sunt inca-n pamant incat numai Bunul Dumnezeu stie de ele.
Au schingiut asa de rau Biserica Rusa, incat spune parintele Bejan ca oamenii din Rusia se mirau cand vedeau un preot!Si pentru ce au omorat atatia preoti?Deoarece dracul e contra lui Dumnezeu si indirect Bisericii Sale Sfinte.Daca evreii nu aveau aceasta intentie de suprematie, de control nu sufereau din partea nimanui.Dar daca bagi mana-n foc, te arzi.
Ortodocsii nu au jignit pe nimeni, nu au asuprit pe nimeni si nici nu au cautat sa controleze lumea.Au facut doar ceea ce fac de veacuri: preamaresc pe Bunul Dumnezeu, il marturisesc si se inchina Lui.
Cum poate cineva sa fie orb si sa nu vada niste lucruri atat de evidente? :shock:
Ideea de bază este că neevreii există doar pentru a sluji evreiilor, iar pentru asta trebuie ca în lume să fie doar neevrei proşti, dar puternici şi sănătoşi. Ceilalţi trebuie omorâţi. Femeile neevreice sunt curve...
Cum am zis, evreii se cred singurii abilitati de Dumnezeu sa conduca lumea.Ca multi crestini, pagani sub acoperire, mai-marii evreilor, il folosesc ca paravan pe Dumnezeu pentru a-si justifica actiunile lor. :o
Tot ma intreb, de ce oare Hitler nu si-a terminat munca, de exterminare a evreilor.Cand te apuci de-o treaba, termin-o! :lol:

Amu, ce mai putem face cand ei sunt deja infiltrati in puterea mondiala?!Sa ne rugam Bunului Dumnezeu sa ne invredniceasca de viata grea, ce va urma, dupa ce ultimii Stalpi Dreptmaritori, conducatori sau oameni cu frica de Dumnezeu, vor muri sau li se vor lua piuitul!
Cum spunea Cuviosul Paisie Aghioritul in cartea sa, "Trezire duhovniceasca": "Multi Sfinti ar fi dorit sa traiasca in vremea noastra, ca sa se nevoiasca.Ne-am aflat noi...Nu suntem vrednici!Cel putin sa o recunoastem". Dar nu trebuie sa ne desnadajduim; deocamdata defilam cu ce avem.Aceasta ne-o spune pentru a observa gravitatea pacatelor acestei societati si puterea de marturisire pana la martiraj a SfIntilor!

Un post usor tuturor iar Bunul Dumnezeu sa va pazeaza de patimi!
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde dimitrie » 09 Mar 2011, 00:01

Tot ma intreb, de ce oare Hitler nu si-a terminat munca, de exterminare a evreilor.Cand te apuci de-o treaba, termin-o! :lol:
!
Marele Apostol Pavel spune:
1. Spun adevărul în Hristos, nu mint, martor fiindu-mi conştiinţa mea în Duhul Sfânt,
2. Că mare îmi este întristarea şi necurmată durerea inimii.
3. Căci aş fi dorit să fiu eu însumi anatema de la Hristos pentru fraţii mei, cei de un neam cu mine, după trup... (Rom.9)
Sfântul închisorilor - Valeriu Gafencu, şi-a dat streptomicina salvatoare unui evreu - pastorul Wurmbrand, în defavoarea sa şi a celorlalţi ortodocşi împreună-bolnavi în sanatoriul de la Tg.Ocna. Evreul s-a vindecat iar Valeriu s-a dus la Domnul. ...................
Altfel, cum vor cunoaşte oamenii că suntem ai lui Hristos?
Un arab (nepalestinian) dintr-o ţară musulmană pe nume Feras, student la Medicină, mi-a spus că ei sunt învăţaţi de mici (de la grădiniţă) ura faţă de evrei. Mare i-a fost mirarea când i-am spus să noi nu-i urâm ci îi compătimim. El m-a întrebat în continuare: Cum aşa, din moment ce L-au omorât pe Hristos vostru? I-am spus că nu Hristos este de plâns aici, ci ei, deoarece împotrivindu-se lui Dumnezeu se duc în iad. Apoi, că lupta noastră nu-i cu carnea şi cu sângele, ci cu duhurile răutăţii....

Aşadar, contrastul e puternic... :idea:
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde danadoina » 09 Mar 2011, 00:31

.........
Tot ma intreb, de ce oare Hitler nu si-a terminat munca, de exterminare a evreilor.Cand te apuci de-o treaba, termin-o! :lol:
:shock:

iertati-ma, inseamna Pr de la PrGabriel, preot ?

Mare i-a fost mirarea când i-am spus să noi nu-i urâm ci îi compătimim. El m-a întrebat în continuare: Cum aşa, din moment ce L-au omorât pe Hristos vostru? I-am spus că nu Hristos este de plâns aici, ci ei, deoarece împotrivindu-se lui Dumnezeu se duc în iad. Apoi, că lupta noastră nu-i cu carnea şi cu sângele, ci cu duhurile răutăţii....
Multumesc Parinte, pentru acest mesaj... Slava Domnului !


Un post usor tuturor iar Bunul Dumnezeu sa va pazeaza de patimi!
Multumim, la fel ! :roll:

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde danadoina » 09 Mar 2011, 00:52

.............
Ortodocsii nu au jignit pe nimeni, nu au asuprit pe nimeni si nici nu au cautat sa controleze lumea.Au facut doar ceea ce fac de veacuri: preamaresc pe Bunul Dumnezeu, il marturisesc si se inchina Lui.
unii da, altii nu ;) , la fel cum nu toti evreii, cauta sau au cautat sa controleze lumea... :roll: , mai sunt unii care opereaza de ex. crestini, in virtutea meseriei lor si le fac la urma urmei un bine... :roll:

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde PanainteGabriel » 15 Mai 2011, 00:05

Of of, ce am spus a fost o picanterie... :roll:

Inainte de aceasta am mai spus asta
Personal, sunt de acord cu atitudinea lui Hitler dar ca Ortodox nu pot fi. :roll:
Si amu intre noi cei ortodocsi, care ne dam seama ca fraiele puterii mondiale sunt la evrei, nu ne-am fi bucurat oarecum daca ei nu mai erau, si cel putin, teoretic, nimeni nu mai vroia sa mai aduca un al doilea Mesia :roll: ?! Asta ar fi un mic exercitiu de gandire...

Nu degeaba am pus zambetul acela...Totusi ma bucur ca sariti pe mine... :lol:
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

Avatar utilizator
PanainteGabriel
Mesaje:38
Membru din:06 Mar 2011, 13:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie și legătorie de carte
Localitate:Iași
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde PanainteGabriel » 15 Mai 2011, 00:34

Brusc mi-am adus aminte de o afirmatie a unui ortodox.A spus ca se tot face valva pentru antisemitism dar pentru anticrestinism nimeni nu zice nimic.Daca esti antisemit, exista contraventii.Daca de exemplu esti anticrestinism nu patesti nimic.Aceste legi prin care nu poti avea o atitudine anti evreiasca...nu s-au hotarat in zadar.Daca suntem mai profunzi, ajungem la concluzia, ca cei care nu sunt evrei sunt discriminati.Adica...pe ei, ca evrei nu-i poate denigra nimeni, iar pe noi ca ortodocsi-crestini poate oricine.
Este acelasi caz ca si cu homosexualii si toti bolnavii astia psihici, care vor niste drepturi in plus.Vor sa aiba mai multe drepturi decat un cetatean normal.
Din cauza fiarei rosii, comunismul, dar nu numai, au murit mult mai multe milioane de crestini decat evrei.De ce lor li s-a recunoscut un Holocaust evreiesc iar noua crestinilor si in principal, ortodocsilor nu ni s-a recunoscut.Cateva tari ortodoxe, printre care si Romania au cerut acest lucru, recunoasterea Holocaustului crestin, si raspunsul a fost negativ.
A nu putea, sa-ti spui parerea despre jidovi, a nu putea fi antisemit, inseamna de fapt o ingradire a libertatii intelectuale.E ca si cum, imi baga pumnul in gura si ma obliga sa tac si sa gandesc cum vor ei.Asta este inca o dovada, ca fiind la conducerea lumii, si-au tras legi pentru ei.Astfel sunt favorizati.
Cum fac politicienii de 20 ani incoace-n Romania, tot aduna pentru ei si sug din popor.De s-ar institui monarhia, am trait mai bine, caci nu s-ar mai bate la fiecare 4-5 ani pe sangele leului romanesc...
Mulțimea cunoștințelor nu te învață să ai minte. (Heraclit de Efes)

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde asker » 10 Ian 2012, 01:42

Poporul român a păţit-o cu evreii, necunoscând şi deci nici aplicând canonul 11, sin. 6 ecumenic, care spune:
"Nu este îngăduit nici unui creştin să lege prieteşug cu jidovii, nici să găzduiască în casa lor, nici să ospăteze la masa lor, nici doctorii să cheme, nici doctoriile lor să primească; iar la băi cu ei nicidecum să se scalde. Cel ce va face una ca aceasta, de este cleric se va caterisi, iar de este mirean se va afurisi".
Canonul nu a fost stabilit aiurea, doar ca sa se afle in treaba Sfintii Parinti sau doar sa aiba o pozitie fata de evrei/ doctrina mozaica.Cred ca, Parintii Bisericii, au cunoscut duhul de suprematie care ii bantuie pe evrei din veacuri.Asta este si motivul pentru care nu l-au primit pe Hristos, ca Mesia si Rascumparator; ei s-au rezumat la cele materiale si trecatoare neputand concepe si intelege cu mintea lor limitata si oarba, ca Imparatia lui Dumnezeu este in cer, si nu pe pamant.Nu puteau sa-si inchipuie ca Imparatul, Imparatilor s-a nascut extrem de smerit, traind pana la moarte in aceasta virtute.Ei asteptau un Mantuitor care sa imparateasca cu ei pe pamant, fiind poporul conducator al intregii omeniri.
Intentiile si instinctul de suprematie l-au avut in sange cand l-au rastignit pe Hristos si-l au si in zilele noastre.
Sfintite protosinghel, antisemitismul are o baza foarte rezonabila: in Germania, pe timpul lui Hitler, evreii acaparasera toate finantele incat germanii erau sclavi la ei in tara, asa ca din cauza asta a fost prigoana contra evreilor. Acum evreii detin Mannhatan-ul si mare parte din finantele americane, daca nu integral, oricum SUA sunt state aservite intereselor israeliene.
Foarte adevarat.Si Stalin a dus o "lupta oarba" oarecum contra evreilor, dar nu prea a aratat in mod teoretic.Statul Israel, a fost ajutat de URSS pentru a-si pune bazele; dar dupa un timp ce au facut evreii?Au dat cu sutul la URSS si s-au dat cu Americanii.
Personal, sunt de acord cu atitudinea lui Hitler dar ca Ortodox nu pot fi. :roll:

Iar de antisemitism...eu unul nu suport evreii dar nici nu-i urasc.
Se face atata tamtam cu Holocaustul iar daca tagaduiesti acest lucru sau te arati antisemit poti face si inchisoare.De ce se vorbeste numai despre spurcatii astia de jidovi, care l-au ucis pe Hristos (Papa mai nou, nu recunoaste faptul de netagaduit ca evreii l-au rastignit pe Hristos), iar noua crestinilor: catolici, ortodocsi sau protestanti nu ni se recunoaste?Numai in Rusia au fost omorati milioane prin tot felu de gulaguri.In cartea "Bucuriile suferintei", Dimitrie Bejan spune ca pe cand lucra si sapa langa o fosta manastire de calugari, au dat peste o groapa mare de calugari ucisi, iar in mijlocul lor era episcopul, stand pe scaun (asa cum e traditia la rusi).A spus ca episcopul era tot intreg, iar toti de acolo erau sfinti martiri.Ce au facut comunistii?Au astupat rapid si nici in ziua de astazi, nu se da acordul, ca BO rusa sau cei care cunosc acest lucru sa sape si sa scoata osemintele.Si cate trupuri sfinte sunt inca-n pamant incat numai Bunul Dumnezeu stie de ele.
Au schingiut asa de rau Biserica Rusa, incat spune parintele Bejan ca oamenii din Rusia se mirau cand vedeau un preot!Si pentru ce au omorat atatia preoti?Deoarece dracul e contra lui Dumnezeu si indirect Bisericii Sale Sfinte.Daca evreii nu aveau aceasta intentie de suprematie, de control nu sufereau din partea nimanui.Dar daca bagi mana-n foc, te arzi.
Ortodocsii nu au jignit pe nimeni, nu au asuprit pe nimeni si nici nu au cautat sa controleze lumea.Au facut doar ceea ce fac de veacuri: preamaresc pe Bunul Dumnezeu, il marturisesc si se inchina Lui.
Cum poate cineva sa fie orb si sa nu vada niste lucruri atat de evidente? :shock:
Ideea de bază este că neevreii există doar pentru a sluji evreiilor, iar pentru asta trebuie ca în lume să fie doar neevrei proşti, dar puternici şi sănătoşi. Ceilalţi trebuie omorâţi. Femeile neevreice sunt curve...
Cum am zis, evreii se cred singurii abilitati de Dumnezeu sa conduca lumea.Ca multi crestini, pagani sub acoperire, mai-marii evreilor, il folosesc ca paravan pe Dumnezeu pentru a-si justifica actiunile lor. :o
Tot ma intreb, de ce oare Hitler nu si-a terminat munca, de exterminare a evreilor.Cand te apuci de-o treaba, termin-o! :lol:

Amu, ce mai putem face cand ei sunt deja infiltrati in puterea mondiala?!Sa ne rugam Bunului Dumnezeu sa ne invredniceasca de viata grea, ce va urma, dupa ce ultimii Stalpi Dreptmaritori, conducatori sau oameni cu frica de Dumnezeu, vor muri sau li se vor lua piuitul!
Cum spunea Cuviosul Paisie Aghioritul in cartea sa, "Trezire duhovniceasca": "Multi Sfinti ar fi dorit sa traiasca in vremea noastra, ca sa se nevoiasca.Ne-am aflat noi...Nu suntem vrednici!Cel putin sa o recunoastem". Dar nu trebuie sa ne desnadajduim; deocamdata defilam cu ce avem.Aceasta ne-o spune pentru a observa gravitatea pacatelor acestei societati si puterea de marturisire pana la martiraj a SfIntilor!

Un post usor tuturor iar Bunul Dumnezeu sa va pazeaza de patimi!
Antisemitism pur.
Insesizabil doar in balcanismul pseudo-ortodox.
Sorry, dar e adevarat.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Ian 2012, 12:44

Antisemitism pur.
Insesizabil doar in balcanismul pseudo-ortodox.
Sorry, dar e adevarat.
Sigur ca exista in balcani si in lume antisemitism dar acum depinde si de noi ce alegem.
Existau, mai sus in topic, si pozitii mai ortodoxe si mai avizate.
Daca cautam doar parerile "pseudo" o sa ajungem pana la urma sa ne facem si noi o parere tot "pseudo".
Marele Apostol Pavel spune:
1. Spun adevărul în Hristos, nu mint, martor fiindu-mi conştiinţa mea în Duhul Sfânt,
2. Că mare îmi este întristarea şi necurmată durerea inimii.
3. Căci aş fi dorit să fiu eu însumi anatema de la Hristos pentru fraţii mei, cei de un neam cu mine, după trup... (Rom.9)
Sfântul închisorilor - Valeriu Gafencu, şi-a dat streptomicina salvatoare unui evreu - pastorul Wurmbrand, în defavoarea sa şi a celorlalţi ortodocşi împreună-bolnavi în sanatoriul de la Tg.Ocna. Evreul s-a vindecat iar Valeriu s-a dus la Domnul. ...................
Altfel, cum vor cunoaşte oamenii că suntem ai lui Hristos?
Un arab (nepalestinian) dintr-o ţară musulmană pe nume Feras, student la Medicină, mi-a spus că ei sunt învăţaţi de mici (de la grădiniţă) ura faţă de evrei. Mare i-a fost mirarea când i-am spus să noi nu-i urâm ci îi compătimim. El m-a întrebat în continuare: Cum aşa, din moment ce L-au omorât pe Hristos vostru? I-am spus că nu Hristos este de plâns aici, ci ei, deoarece împotrivindu-se lui Dumnezeu se duc în iad. Apoi, că lupta noastră nu-i cu carnea şi cu sângele, ci cu duhurile răutăţii....

Aşadar, contrastul e puternic... :idea:
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Ian 2012, 14:29

In toate ziarele,in toate cartile,in toate emisiunile, toata lumea vorbeste de antisemitism Insa nimeni nu mai vorbeste de ura ancestrala ce-o manifesta evreii fata de crestini. Faptele lor murdare sunt trecute cu vedere,sunt uitate.
Incepand de la Hristos incoacea nu este secol in care sa nu regasim anticrestinismul iudeilor.Daca o luam pe firul istoriei poate intelegem mai usor antisemitismul sec. 20.
Exista o carte emarcabila "Chestiune evreiasca-Mihai Eminescu" unde autorul,care a fost cel mai mare si mai documentat ziarist roman din toate timpurile ,aduce mii (nu-e exagerare) de documente si date statistice prin care analizeaza contextul larg al evreilor din Romania si din Europa intreaga.Analizand aceste documente e foarte usor de prevezut ce se va intampla in sec.20.
Cine acuza pe romani si pe europeni de antisemitism poate ar trebui sa citesca mai inti carte asta :
http://www.jovis.ro/Cartea-Chestiunea-e ... cu-731.htm
Si apoi discursul se va schimba radical.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde Dionysie » 10 Ian 2012, 16:50

Dealtfel termenul de antisemitism este impropriu, pentru că, pe de o parte, nu toţi semiţii sunt evrei, deci o anumită parte a evreilor reprezintă doar o seminţie semitică şi nu toată rasa semitică, iar pe de altă parte, unii (nu ştiu cât de mulţi) dintre evrei nici măcar nu sunt de rasă semitică, după cum ştie deja multă lume la ora actuală. De aceea poate ar fi mai potrivit termenul de antievreism decât acela de antisemitism. Evident după cum a subliniat şi Daniel se vorbeşte foarte mult - şi asta datorită influenţei asupra mijloacelor de comunicare în masă - de antisemitismul unora dar se vorbeşte prea puţin sau chiar deloc de anticreştinismul iudaiştilor, al unora (majoritatea) dintre masoni şi al combinaţiei lor macabre, iudeo-masoneria.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Ian 2012, 17:57

Ai dreptate. Stii ce este interesant? Sectele np nu-i suporta pe ortodocsi din care se trag dar ii iubesc pe evrei,ii admira si ii considera net superiori crestinilor.
Parintele Gheorghe Calciu – Dumitreasa (un sfant contemporan) explica intr-un articol remarcabil aceasta atitudine.
"Martin Luther si cauzele secrete ale reformei lui" http://www.odaiadesus.ro/luther.html
"Reforma cât şi Vaticanul fac mea culpa public pentru injustiţiile făcute poporului iudeu dar iudaismul nu şi-a cerut niciodată scuze pentru omorârea lui Hristos, nici pentru dezastrul comunist."
Mai ales pt p-np ar fi de dorit sa treaca in revista macar acest articol.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde descoperire » 10 Ian 2012, 19:29

Ai dreptate. Stii ce este interesant? Sectele np nu-i suporta pe ortodocsi din care se trag dar ii iubesc pe evrei,ii admira si ii considera net superiori crestinilor.
Parintele Gheorghe Calciu – Dumitreasa (un sfant contemporan) explica intr-un articol remarcabil aceasta atitudine.
"Martin Luther si cauzele secrete ale reformei lui" http://www.odaiadesus.ro/luther.html
"Reforma cât şi Vaticanul fac mea culpa public pentru injustiţiile făcute poporului iudeu dar iudaismul nu şi-a cerut niciodată scuze pentru omorârea lui Hristos, nici pentru dezastrul comunist."
Mai ales pt p-np ar fi de dorit sa treaca in revista macar acest articol.
Vai ce specialist in P\Np mai esti Daniele.Eu chiar pot sa-ti spun ca nu suport nu pe ortodocsi ci toate adaosurile la invatatura sanatoasa..Am prieteni ortodocsi si nu simt ura.Mai degraba ura de care spui este cultivata in locasurile pravoslavnice(fata de p\np). Cata dragoste mai avem noi pentru evrei :lol: .Din cate stiu nu conteaza de unde provii si nu toti evreii sunt Israel(asta cred ca stii).
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde asker » 10 Ian 2012, 19:43

In toate ziarele,in toate cartile,in toate emisiunile, toata lumea vorbeste de antisemitism Insa nimeni nu mai vorbeste de ura ancestrala ce-o manifesta evreii fata de crestini. Faptele lor murdare sunt trecute cu vedere,sunt uitate.
Incepand de la Hristos incoacea nu este secol in care sa nu regasim anticrestinismul iudeilor.Daca o luam pe firul istoriei poate intelegem mai usor antisemitismul sec. 20.
Exista o carte emarcabila "Chestiune evreiasca-Mihai Eminescu" unde autorul,care a fost cel mai mare si mai documentat ziarist roman din toate timpurile ,aduce mii (nu-e exagerare) de documente si date statistice prin care analizeaza contextul larg al evreilor din Romania si din Europa intreaga.Analizand aceste documente e foarte usor de prevezut ce se va intampla in sec.20.
Cine acuza pe romani si pe europeni de antisemitism poate ar trebui sa citesca mai inti carte asta :
http://www.jovis.ro/Cartea-Chestiunea-e ... cu-731.htm
Si apoi discursul se va schimba radical.
Daniel (nu te superi daca iţi spun pe nume), antisemitismul este o otravă, asta în primul rând. Nu trebuie acceptată nici măcar în cantităţi mici, efectul e oricum dăunator. În opinia mea, te faci un mic cofăptaş la mentalitatea distructivă din decursul istoriei. N-am citit cartea lui Eminescu, am citit doar nişte reacţii ale lui la şedinţele din perioada în care urma să li se dea şi evreilor drepturi constituţionale (şi pământ), mi-a fost pentru moment de-ajuns. Omul politic Eminescu e altfel decât poetul.

Atunci când vorbeşti de anticreştinismul iudeilor şi de faptele lor murdare, îmi aduci la fel aminte, tot din istoria pe care o invoci, de acuzaţiile aduse evreilor şi de pogromurile dezlănţuite împotriva lor. In spatiul german, de ex., nu trecea o generaţie fără a se dezlanţui ura împotriva lor. Adesea, pornea din sânul bisericii, preotul predica împotriva ucigaşilor lui Crist şi urmau cunoscutele pogromuri în care se dezlănţuia ura animalică si bestia din om: femei gravide spintecate, in burţile lor cusute pisici vii şi apoi cusute din nou si lăsate să moară in chinuri; moartea in sine era insuficient. Ura antisemită a produs unele din cele mai odioase crime - de aceea spuneam de otravă.

Personal cred că multe din discuţiile în curs sunt în parte la fel de reale ca şi cele din EM când evreii erau vinovaţi de ciuma care venea, de război etc. fiind ucigaşii lui Crist, se abătea mânia lui Dumnezeu peste ţara unde locuiau ei. Ei erau cei care sacrificau în ritualuri copiii creştinilor, otrăveau fântâni şi toate cele.
E adevărat, o vină mare au avut: "evreii Curţii" au administrat finanţele Casei de Habsburg încă de timpuriu. Urâţi şi atunci, se făceau presiuni şi erau expulzaţi din ţară respectiv plasaţi la marginea Imperiului, dar, nu dura mult şi erau readuşi la Viena, finanţele nu mergeau fără ei. Erau aşadar un rău necesar.

Eu nu cred că mă încadrez acolo, să-i iubesc mai mult decât pe creştini. Nu-i iubesc nespus, privesc cu reverenţă la sfinţii VT; celor de astăzi nu le atribui orice zboară. Antisemitismul de când a primit terminaţia "ism" a devenit un curent ideologic, e sofisticat, pregătit ingenios de oameni cu minte sclipitoare - nu vreau nicicum să ader la el, nici măcar parţial.

Eu nu fac parte dintre ortodocşi. Voi sunteţi lumina lumii :x1 , voi trebuie să arătaţi iubire sau toleranţă şi faţă de ei (subliniez că adesea ura e motivată religios).
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde asker » 10 Ian 2012, 19:46

Antisemitism pur.
Insesizabil doar in balcanismul pseudo-ortodox.
Sorry, dar e adevarat.
Sigur ca exista in balcani si in lume antisemitism dar acum depinde si de noi ce alegem.
Existau, mai sus in topic, si pozitii mai ortodoxe si mai avizate.
Daca cautam doar parerile "pseudo" o sa ajungem pana la urma sa ne facem si noi o parere tot "pseudo".
M-am referit strict la pseudo ortodocsi, adica la cei vorbitori nu la cei implinitori.
Acestora din urmă, toată stima!
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."


Înapoi la “Secte extreme şi ALTE RELIGII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron