Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Tot ce nu ţine de creştinism
asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox
Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde asker » 08 Feb 2012, 13:02

D-le asker, atâta le-a mai rămas şi românilor, măcar să vorbească adevărul celor petrecute sau actuale, dar se pare că pe unii îi deranjează chiar şi acest fapt, adică vor să le pună şi pumnul în gură.
Au ucis români, au jefuit ţara, vând ţara, te fac slugă în ţară la tine, dar tu nu ai voie nici să vorbeşti, că eşti ''rasist'' ''antisemit'',etc.
Interpretarea istorică pe care o daţi e relativă, uşor exagerată.
Dar probabil aveţi motivele dumneavoastră, nu vreau să contrazic pe nimeni la nesfârşit.
Chiar îmi displace acest rol. Profund.

După nebunia din comunism, românii trebuie să-şi găsească drumul, să supravieţuiască sau chiar să învie ca societate şi neam.
Consider că nu a da vina pe trecut e soluţia, viaţa e dinamică şi noi la fel trebuie să rămânem. Să căutăm soluţii.

Îmi cer iertare, n-am vrut să fiu lipsit de respect, în cele din urmă e doar dialog, nu monopolizez interpretarea corectă a vieţii.

Cu stimă.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde daniel tuduran » 08 Feb 2012, 14:04

Ce anume vrea să facă Biserica prin energiile dedicate descoperirii lucrării ascunse a antihristului în lume?
Să-l împiedice, să intre în război cu el?
Nu cred ca pot sa raspund eu in locul Bisericii. Imi place un cuvant dintr-o predica scurta (5 min) despre Apocalipsa a lui B.Anania mitropolitul Clujului:"grija noastra nu e sa evitam apolcalipsa,ea oricum va veni din iconomia lui Dumnezeu,ci grija noastra e sa traversam Apocalipsa nevatamati de proprile noastre pacate"
http://www.youtube.com/watch?v=C_90UuhmJsw

Iar o descriere a lui Anticrist care mi se pare profetica o gasim si la un legionar,Ioan Ianolide.Cateva citate:

“Istoria e confruntarea dintre bine şi rău, dintre Dumnezeu şi satana, dintre Hristos şi antihrist. Păcatul, satana şi antihrist se află în necurmată ofensivă de a stăpâni lumea, de a o duce spre iad: iad istoric şi veşnic, iad spiritual şi material. Virtutea, harul şi Hristos luptă necontenit spre a sfinţi lumea şi a o conduce spre rai: rai pe pământ şi în ceruri, rai în duh şi în materie.

În această bătălie nu întotdeauna înving creştinii, ci sunt şi epoci de triumf antihristic.

În această bătălie nu întotdeauna sunt bine delimitate forţele virtuţii de forţele păcatului, ori slujitorii lui Dumnezeu de slujitorii satanei. Antihrist foloseşte şi masca binelui spre a-i înşela pe oameni.

Antihrist nu e un om păcătos, ci e un om demonizat, în care răul devine concepţie şi acţiune antihristică şi antiumană. Antihrist are ură conştientă împotriva lui Hristos, fiindcă Hristos nu S-a închinat satanei şi n-a vrut să devină împăratul unei lumi păcătoase şi mincinoase.

Antihrist este un om, şi anume un om politic ce va stăpâni lumea descreştinând-o, satanizând-o şi pierzând-o.

Antihrist e persoană, dar fenomenul antihristic e social-politic. Hristos este şi El persoană, dar creştinismul este fenomen general-uman. Iată cele două poziţii, cele două lumi şi cele două persoane ce stau faţă în faţă în confruntarea apocaliptică: Hristos şi antihrist.

Antihrist are neamul său, oştirea sa, filozofii săi, activiştii săi, legile sale, spiritualitatea sa, cultura sa, civilizaţia sa, lumea sa, aliaţii săi, tovarăşii săi de lucru, slugile sale, spionii săi, călăii săi, metodele sale şi este plin de înţelepciune, iscusinţă şi putere. El ştie să fie şi frumos, şi bun, şi omenos, spre a induce lumea în eroare[1]. El convinge şi pe unii creştini, până ce-i va pierde, căci el nu suferă pe Hristos.

Antihrist e ofensiv, cuceritor şi revoluţionar. El foloseşte aurul ca zeu şi ca putere, minciuna ca argument şi capcană, tirania ca guvernare. El ştie să dizolve prin libertate, să anuleze prin egalitate şi să stăpânească prin putere.

Sabia e argumentul său suprem: ucide pe toţi cei ce nu i se supun. Urăşte adevărul, dragostea, dreptatea şi toate valorile ce vin de la Dumnezeu. Antihrist e spiritul caiafic perpetuat în istorie prin uciderea lui Hristos. Pentru antihrist, Iuda şi Caiafa sunt sfinţi, iar Hristos este trădătorul. Antihrist se vrea pe sine centrul lumii, prin alungarea hristocentrismului.

Pe mulţi sfinţi îi va sili el să i se închine, dar tot nu-şi va asigura puterea. Puterea lui e tolerată de iconomia dumnezeiască pentru a se respecta libertatea omului. Puterea lui se explică prin păcatele şi necredinţa oamenilor, prin orgoliul de a stăpâni lumea şi prin ispitirea satanică. Oamenii au de ales între a sluji lui Hristos sau lui antihrist.

Puterea lui antihrist are un caracter local şi altul universal, un caracter temporar şi altul etern. Bătălia apocaliptică este necurmată până la biruinţa finală a Mielului.

Puterea lui antihrist e tolerată pentru o vreme, iar vremea aceea este în funcţie de trezirea creştinilor, căci creştinii vor suferi până ce vor deveni vrednici de Hristos, asemenea Lui, biruitori prin El.

Creştinii participă cu Hristos la mântuirea lumii, după cum antihrist participă cu fiii întunericului la pierzania lumii. Creştinii să nu uite că adesea fiii întunericului sunt mai înţelepţi, mai viguroşi şi mai puternici decât fiii luminii. Creştinii să înţeleagă că neprihănirea lor, energia şi puterea lor trebuie să depăşească şi să învingă pe a fiilor întunericului. "

http://www.razbointrucuvant.ro/2012/02/ ... antihrist/

Parca lumea nostra de astazi in care traim seamana foarte mult cu descrierea lui Ioanalide cu multi zeci de ani in urma.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde daniel tuduran » 08 Feb 2012, 14:13

(stiu ca o sa ma acuzati de msonerie, antroposofie, yehovism....etc). la fel si ideea de „patrie” bazata pe dreptul sangelui sau al pamantului...
Domnule esenin,aveti o parere gresita despre noi romanii,nu ne displace chiar asa mult masoneria si celelalte,nu vedeti ca in fruntea tarii ne alegem doar romani dintr-astia ciudati? ;)
Chiar in zille astea am mai pus unul :Traian Ungureanu si comunist de frunte,si sionist, si fost sef in Fundatia Soros , si purtator de sortulet.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde daniel tuduran » 08 Feb 2012, 14:23

Aici se vorbeste si de Ungaria.Nu stiu daca ungurii sunt tot la fel de supusi ca si noi romanii.Au votat nu demul o constitutie antieuropeana care nu permite castorii homo si decreteaza ca embrionul este fiinta umana,au pus mana pe fraiele banci nationale iar Orban face mereu si mereu declaratii socante.
Ieri a declarat ca cea mai grava problema a Ungariei este ca a acceptat credite straine, in loc sa fi imprumutat ei FMI sunt acum super indatorati.Singura lor sansa de supravietuire este sa reduca datoria publica,nu s-o cresca ,ca altfel ajung sa-si piarda independenta la fel ca Grecia. :x6
Tinand cont de situatia critica in care se afla Ungaria mi se par super tari declaratiile lui Orban.Nu avem politiceni pe masura lui.Telul politicenilor romani este ca Romania sa se indatoreze cat de mult.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde daniel tuduran » 08 Feb 2012, 14:24

Cineva spunea că oamenii de fapt nu sunt în măsură să înveţe din istorie, o repetă.
* Proştii învaţă din experienţa/greşelile lor, deştepţii – din experienţa/greşelile altora. (Din întelepciunea populară) :)
Ultima oară modificat 08 Feb 2012, 14:34 de către daniel tuduran, modificat de 2 ori în total.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde asker » 08 Feb 2012, 14:27

Ce anume vrea să facă Biserica prin energiile dedicate descoperirii lucrării ascunse a antihristului în lume?
Să-l împiedice, să intre în război cu el?
Nu cred ca pot sa raspund eu in locul Bisericii. Imi place un cuvant dintr-o predica scurta (5 min) despre Apocalipsa a lui B.Anania mitropolitul Clujului:"grija noastra nu e sa evitam apolcalipsa,ea oricum va veni din iconomia lui Dumnezeu,ci grija noastra e sa traversam Apocalipsa nevatamati de proprile noastre pacate"
...
Parca lumea nostra de astazi in care traim seamana foarte mult cu descrierea lui Ioanalide cu multi zeci de ani in urma.
Mulţumesc.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde dimitrie » 09 Feb 2012, 05:48

Mă întrebam mai adineaori un lucru:
dvs., cei care aţi scris mai sus (cu excepţia lui Esenin), presupun că vă iubiţi ţara şi nu vă este indiferent cine ce spune despre poporul român, cultura şi credinţa lui.
D-le asker, deoarece suntem Biserică - Trupul lui Hristos, nu avem graniţe etnice :

26. Căci toţi sunteţi fii ai lui Dumnezeu prin credinţa în Hristos Iisus.
27. Căci, câţi în Hristos v-aţi botezat, în Hristos v-aţi îmbrăcat.
28. Nu mai este iudeu, nici elin; nu mai este nici rob, nici liber; nu mai este parte bărbătească şi parte femeiască, pentru că voi toţi una sunteţi în Hristos Iisus.
29. Iar dacă voi sunteţi ai lui Hristos, sunteţi deci urmaşii lui Avraam, moştenitori după făgăduinţă. (Gal.3)

Acesta este un lucru doar descris de Apostol, ca fiind existent deja, iar nu inooculat. Este natural, fiziologic să-mi iubesc trupul - fraţii de credinţă, conSângenii mei. Eu nu pot face (nici încerca) diferenţa între naţii de ortodocşi, precum nu pot separa stânga de dreapta, mâinile de picioare, etc. Sunt convins că realizaţi unitatea dintre cei ce au aceleaşi idei, simpatia dintre ei. Dar să vedeţi cât de naturală este asta atunci când te împărtăşeşti cu Trupul şi Sângele Său - (El) te pune în unire cu toţi din toate graniţele etnice şi temporale.

Am vrut ca printr-un "zoom +", să realizez în ochii dvs. contrastul puternic între ce se spune şi se crede despre, şi cine au fost şi sunt de fapt. Şi printr-o paralelă cu mărturia Evangheliei:
18. Căci a venit Ioan, nici mâncând, nici bând, şi spun: Are demon.
19. A venit Fiul Omului, mâncând şi bând şi spun: Iată om mâncăcios şi băutor de vin, prieten al vameşilor şi al păcătoşilor. Dar înţelepciunea s-a dovedit dreaptă din faptele ei.
(Mt.11), să intuiţi existenţa unui algoritm deja în acest sens.

Conchid: când cineva este vorbit de rău, aşteaptă-te să fie ori din cauze reale, ori exagerându-se, ori din cauza virtuţii ( rolul diavolului fiind unul de mari proporţii), aşa cum a fost în cazul Mântuitorului, al Sf.Ioan Botezătorul, al creştiilor din toate timpurile.
Amintiţi-vă de cum erau învinuiţi creştini în primele secole: pentru toate relele ce se întâmplau, şi fără nici un argument. Ori amintiţi-vă de cine a fost Sf. Ioan Hrisostom şi la ce acuze a fost supus, aşa încât a fost izgonit din scaun ca un răufăcător (idem Sf. Nectarie al Pentapolei de la Eghina, etc.).
Hristos Omul, are şi el ceva sentimente asemănătoare pentru ţara şi neamul Lui?
El vă/ne răspunde:

48. Iar El i-a zis: Cine este mama Mea şi cine sunt fraţii Mei?
49. Şi, întinzând mâna către ucenicii Săi, a zis: Iată mama Mea şi fraţii Mei.
50. Că oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate şi soră şi mamă. Mt.12
Dacă da, cât de departe puteţi merge fără a deveni nedrepţi?
Sau vorba păr. Dimitrie, să bârfiţi?
În funcţie de maturitatea duhovnicească simte, răspunde şi se comportă fiecare. Ataşamentul pătimaş şi părtinitor este cel ce stă în calea adevărului.
Mă refer aici la generalizarea adusă poporului, etniei şi la scăparea lucrurilor de sub control.
Caracterul distructiv constă în generalizarea şi aplicare individuală.
Dvs. când vă referiţi la evrei vă gândiţi la masoni, bancheri, oameni politici.
Eu mă gândesc în primul rând la mase: la femei şi copii, la familii, la tineri sau bătrâni.
În duhul celor afirmate mai sus, trebuie să ţinem cont de faptul că viciul nu cunoaşte graniţe. Şi în acest caz, nu suntem (şi nu trebuie să fim) de acord cu oricine este viciat, inclusiv cu noi înşine.
Trebuie să-l iubim pe păcătos (1Cor.13) dar să urâm păcatul.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde asker » 09 Feb 2012, 10:41

Am vrut ca printr-un "zoom +", să realizez în ochii dvs. contrastul puternic între ce se spune şi se crede despre, şi cine au fost şi sunt de fapt. Şi printr-o paralelă cu mărturia Evangheliei:
18. Căci a venit Ioan, nici mâncând, nici bând, şi spun: Are demon.
19. A venit Fiul Omului, mâncând şi bând şi spun: Iată om mâncăcios şi băutor de vin, prieten al vameşilor şi al păcătoşilor. Dar înţelepciunea s-a dovedit dreaptă din faptele ei.
(Mt.11), să intuiţi existenţa unui algoritm deja în acest sens.
Într-adevăr, m-aţi provocat destul de serios la reflecţie şi v-aţi expus puţin unor riscuri...

Am înţeles din mai multe mesaje de până acum atitudinea ortodoxă despre viaţă şi rău (cel mascat, în special), ca o explicaţie a unor lucruri.
Probabil voi putea fi în măsură să-mi revizuiesc prejudecăţile (despre FC) într-un mod onest.
Nu sunt în măsură însă să schimb atitudinea negrabnică la judecată (evreii, de ex.) şi de generalizare, nu vreau să mă repet.
Pur şi simplu nu e pentru mine şi nu cred nici că trebuie şi nici că pierd ceva. Fiind o temă sensibilă şi distorsionată adesea, prefer distanţa.
El vă/ne răspunde:
48. Iar El i-a zis: Cine este mama Mea şi cine sunt fraţii Mei?
49. Şi, întinzând mâna către ucenicii Săi, a zis: Iată mama Mea şi fraţii Mei.
50. Că oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate şi soră şi mamă. Mt.12
Dacă da, cât de departe puteţi merge fără a deveni nedrepţi?
Sau vorba păr. Dimitrie, să bârfiţi?
În funcţie de maturitatea duhovnicească simte, răspunde şi se comportă fiecare. Ataşamentul pătimaş şi părtinitor este cel ce stă în calea adevărului.
Întrebarea mea a fost mult mai specifică, nu ştiu dacă e legitimă. S-a referit "strict" la natura umană a Mântuitorului.
...
Dialogul (în special pe net) e departe de-a fi perfect, nu redă şi ceea ce este în spatele cuvintelor.
Oricum, tema în discuţie nu este una simplă, cum a mai fost cel puţin una de pe forum la care am participat.
Uneori am dus dialogul la limită, am încercat să aflu mai mult decât ceea ce redau cuvintele.

Vă mulţumesc pentru timpul dvs. şi vă transmit toată stima mea!
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde esenin » 09 Feb 2012, 12:19

Asker,
Hristos nu are sentimente particulare asupra neamului sau sau tarii sale. Ba chiar, atunci cand zice „Am venit sa aduc sabia....etc”, observati, va rog, ca „sabia” Sa taie legaturile DE SANGE. (intre mama si fiu, frate si sora....etc). Altfel spus, ceea ce vrea Hristos, este ca nu aceste legaturi sa constituie baza iubirii intre oameni, ci, dimpotriva, absenta lor. Aveti un model in casatoria crestina: legaturile intre sot si sotie trebuie sa fie mai puternice decat cele intre cei doi si parintii lor. Cei doi au „singe” diferit. Astfel „dragostea de mama”, sacrosancta in mentalitatea precrestina, si care ni se vaccineaza cu incapatinare, TREBUIE sa cedeze locul dragostei de soţ/soţie.
„Neamul” christic este toata omenirea, (eventual omenirea care-L „cunoaste”, care are ideea prezentei Sale- dar e o restrictie a carei legitimitate e discutabila). „Israel”, neamul ales, trebuie sa devina toata umanitatea.

Ar mai trebui spus ca „Hristos” este mai degraba Zeul decat omul. Iisus, DACA E SA SEPARAM CELE DOUA COMPONENTE (caci, pe ortodoxeşte, n-o putem face decat conceptual) ne intereseaza doar ca intrupare a lui Dumnezeu.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde daniel tuduran » 09 Feb 2012, 12:35

off topic
esenin,tot am vrut sa va intreb dar am uitat,pentru edificarea curiozitatii mele ati putea preciza trei carti cu autor roman care v-au marcat? Dar dintre autorii straini care sunt primii trei care va impresioneaza (eventual primele trei carti)?
Asta ca sa stiu de unde sa va iau.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde esenin » 09 Feb 2012, 15:16

Cred ca e a patra oara cand trebuie sa raspund la intrebarea asta, ca sa ma „ia” cineva de undeva. Inteleg ca acum e vorba de literatura....

Romani? Caragiale- orice titlu vreti d-voastra, Nichita Stanescu (aproape orice tiltlu), Ileana Malancioiu, (Chestia cu tragedia si cea ptr. sora cea moarta), ăăă.....Urmuz, (ce vreti d-voastra).....

Straini: cam orice de Thomas Mann, „Afinitatile elective”, FOARTE MULTI frantuji- nici nu are rost sa-i citez, Rilke, („Zi de toamna”, Elegiile duineze...), Hemingway....Ilf si Petrov, Karel Capek, Bulgakov, GG Marquez....iarasi, o groaza. Nu sunt pretentios.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde Dionysie » 09 Feb 2012, 23:30

Evreii sunt f. PUTINI la noi, cateva mii.
Asta să i-o spui lu' mutu'. Poate te crede el. Sunt de ordinul zecilor de mii, poate chiar al sutelor de mii; oricum sunt foarte mulţi evrei din Israel şi nu numai care îşi fac cereri de (re)dobândire a cetăţeniei româneşti.
Ultima oară modificat 11 Feb 2012, 13:29 de către Dionysie, modificat 1 dată în total.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Feb 2012, 09:12

Cred ca e a patra oara cand trebuie sa raspund la intrebarea asta, ca sa ma „ia” cineva de undeva. Inteleg ca acum e vorba de literatura....

Romani? Caragiale- orice titlu vreti d-voastra, Nichita Stanescu (aproape orice tiltlu), Ileana Malancioiu, (Chestia cu tragedia si cea ptr. sora cea moarta), ăăă.....Urmuz, (ce vreti d-voastra).....

Straini: cam orice de Thomas Mann, „Afinitatile elective”, FOARTE MULTI frantuji- nici nu are rost sa-i citez, Rilke, („Zi de toamna”, Elegiile duineze...), Hemingway....Ilf si Petrov, Karel Capek, Bulgakov, GG Marquez....iarasi, o groaza. Nu sunt pretentios.
Multumesc! Interesante gusturi!
De Caragiale si mie imi place,eu il percep mai mult ca un filozof care neavand limbajul specific pt filosofare si-a transpus opera in alte stiluri literare.Actualitatea lui e vesnica.
Thomas Mann si Goethe sunt si preferatii mei dintre nemti.Am fost uluit de sensibilitatea si de felul in care Thomas Mann privea cele mai mici detalii ale sufletului omenesc.Aveam impresia ca-l citesc pe Dostoievski.
Interesant ca nu aveti in preferinta nici un autor rus din prima categorie?
Eu din Bulgakov nici nu ma stiu ce am citit,atat de mult m-a marcat . :)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde esenin » 10 Feb 2012, 11:07

Ba da, sunt si rusi , fireste! Bulgakov este cel cu „Maestrul si Margareta” ,un „Faust” la Moscova, in atmosfera un pic Ilf si Petrov, cu patetisme ridicole, naivitati suculente....etc. A fost si un serial (rusesc, foarte bun, „Master I Margarita”) la TV. Din Dostoievski, ce m-a marcat este „Idiotul”. Am avut in tinerete o atitudine aproape religioasa fata de personaj.....(o mai am si acuma, intr-o parte din mine; cealalta parte, totusi, s-a schimbat).

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde daniel tuduran » 10 Feb 2012, 12:18

Ba da, sunt si rusi , fireste! Bulgakov este cel cu „Maestrul si Margareta” ,un „Faust” la Moscova, in atmosfera un pic Ilf si Petrov, cu patetisme ridicole, naivitati suculente....etc.
M-am referit la clasicii renumiti dar din cate scrieti imi dau seama ca Ilf si Petrov merg tot pe linea lor.
A fost si un serial (rusesc, foarte bun, „Master I Margarita”) la TV.
Imi plac mult filme rusesti si chiar ma gandeam ce as mai putea viziona.L-am gasit serialul pe net si in zilele urmatoare o sa-l urmaresc.
Din Dostoievski, ce m-a marcat este „Idiotul”. Am avut in tinerete o atitudine aproape religioasa fata de personaj.....(o mai am si acuma, intr-o parte din mine; cealalta parte, totusi, s-a schimbat).
Apropo,exista si o ecranizare de execptie a "Idiotului" facuta de rusi,un serial de vreo zece episoade.Tot de pe net l-am descarcat.Gata cu off topicul. :) Sa vedem ce mai fac evreii?
Apropo,care este parerea populatiei din occident fata de evrei?
Ca parerea politicenilor o cunosc,Angela Merkel ma dispera cu servilismul ei fata de evrei.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde asker » 10 Feb 2012, 15:58

Apropo,care este parerea populatiei din occident fata de evrei?
Ca parerea politicenilor o cunosc,Angela Merkel ma dispera cu servilismul ei fata de evrei.
Oarecum aceeaşi situaţie din România, dar ceva mai domolită şi mai puţin naivă.
Există concepţia că ei trag sfori etc., ceea ce nu e neadevărat, comunităţile ultraortodoxe trăiesc într-un cerc închis, nu prea au contact cu restul lumii. Activează, se înţelege, în finanţe, imobiliare ş.a.
Dar sunt şi din aceia din clasa de mijloc, doar de origine evrei, nepracticanţi.
Mai sunt oamenii de cultură.
Cum spunea şi Esenin, începând din epoca modernă, neavând acces în politică, s-au concentrat pe cultură, literatură şi artă. Adică au dominat scena culturală, fenomen continuat până astăzi.

Legea e foarte severă, cred că ştii.
Ca să comparăm cu forumul nostru:
Aletheia ar fi avut deja câteva pedepse cu suspendare şi probabil şi ceva închisoare, la un moment dat.
Preotul Dimitrie, preotul Haralambie şi alţi clerici ar fi fost puşi niţel la zid şi ar fi scris ziarele despre ei. :)
Din partea bisericii catolice nu o să auzi niciodată afirmaţii de genul celor de aici, eu consider că au învăţat ceva din istorie.
Interpretarea lui Aletheia ar intra în grupa neonazi, extremă dreaptă, împărtăşită de puţini.
Asta pentru că până la agresiune mai e doar un pas, o mică scâteie ar fi suficientă şi statul, având deja experienţe în domeniu, ia măsuri preventive.
Asta pe de o parte.

Pe de altă parte:
servilismul lui Merkel se explică în primul rând politic. Poate nu numai, e în joc şi mentalitatea open minded care condamnă violenţa, cu atât mai mult crimele şi rasismul. Din punctul acesta de vedere societatea românească e mai "primitivă".

Apropo Daniel, ceea ce scriai tu, că un ortodox "vede" altfel lumea, intr-un mod real şi nemanipulat de media - e relativ; e mai degrabă o dorinţă, poate media nu reuşeşte să inducă ortodocşii în eroare, dar am impresia că unii o fac singuri, îşi crează singuri explicaţii ale realităţii înconjurătoare.
Unele sunt chiar "geniale", de ex. interpretarea lui Aletheia, care explică care e cauza pentru toate relele din România...

Întrebare pentru tine Daniel: românii nu au voinţă, sunt zombi? Nu pot alege între bine şi rău? De ce o mână de oameni ar putea să le schimbe într-un asemnea mod alegerile personale sau cele politice? Ce crezi tu, ca persoană, fără a-mi spune iar ce spune conspiraţia?
Nu este încă format cadrul acela când libertăţile sunt îngrădite şi sistemul lui antihrist e în ascensiune. Ce-o să facă unii credincioşi atunci, dacă acum nu mai pot, când încă e incertă situaţia?
Aş aprecia o părere cât de cât personală, fără linkuri şi citate de această dată. Un simplu răspuns de bun simţ.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde esenin » 10 Feb 2012, 17:40

Unde va aflati, Asker? parca ma citesc pe mine acum cativa ani. Aceeasi temperanta. (bravo, de altfel)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde Dionysie » 10 Feb 2012, 19:21

Din partea bisericii catolice nu o să auzi niciodată afirmaţii de genul celor de aici, eu consider că au învăţat ceva din istorie.
Ia spune-ne şi nouă, lectore, ce fel de afirmaţii de genul celor de aici nu o să auzi niciodată din partea bisericii catolice?
Interpretarea lui Aletheia ar intra în grupa neonazi, extremă dreaptă, împărtăşită de puţini.
Asta pentru că până la agresiune mai e doar un pas, o mică scâteie ar fi suficientă şi statul, având deja experienţe în domeniu, ia măsuri preventive.
Neo-nazi, extremă dreaptă? Pe ce fundamente faci astfel de afirmaţii, amice lipitor de etichete defăimătoare, denigratoare? Care neo-nazi, care extremă dreaptă? Ia arată-mi cu subiect şi predicat din postările mele ce ţi se pare ţie (nu că ar şi fi) neo-nazi şi extremă dreaptă? Asta după ce defineşti foarte clar ce este neo-nazismul şi ce este extrema dreaptă!!

Tactica măsurilor preventive. Păi asta au mai aplicat-o unii recent şi nu au găsit nici o bombă prin Iraq. În logica măsurilor preventive, Iisus Hristos ar putea să fie încă o dată răstignit pentru că le-a spus unora dintre iudei că sunt fii ai tatălui minciunii, fii ai diavolului. Foarte interesantă tactica asta preventivă, "pedagogică", "educaţională".
Unele sunt chiar "geniale", de ex. interpretarea lui Aletheia, care explică care e cauza pentru toate relele din România...
Unde am spus eu care este cauza tuturor relelor din România, şi unde am spus că ar fi o singură cauză şi nu un complex extrem de complicat de cauze şi condiţii?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 10 Feb 2012, 20:42

comunităţile ultraortodoxe trăiesc într-un cerc închis, nu prea au contact cu restul lumii. Activează, se înţelege, în finanţe, imobiliare ş.a.
Afirmaţia dvs este relativă, sau parţial adevărată, dacă am trăi pe vremea lui Ceauşescu, aşi mai zice, dar aşa, o dată cu deschiderea graniţelor şi cu sărăcirea ţării, mare parte din români au fost nevoiţi să ia calea occidentului, chiar şi altor continente , unde vrând nevrând au luat contact cu civilizaţia, cultura, legile ţărilor respective, chiar şi cei mai simpli oameni.
Legea e foarte severă, cred că ştii.
Ca să comparăm cu forumul nostru:
Aletheia ar fi avut deja câteva pedepse cu suspendare şi probabil şi ceva închisoare, la un moment dat.
Preotul Dimitrie, preotul Haralambie şi alţi clerici ar fi fost puşi niţel la zid şi ar fi scris ziarele despre ei. :)
Din partea bisericii catolice nu o să auzi niciodată afirmaţii de genul celor de aici, eu consider că au învăţat ceva din istorie.
Aha, deci eu preotul sau persoana cutare... indiferent cine oi fi, nu am eu dreptul acesta să vorbesc, deşi cu dovezi incontestabile, dar cineva are totuşi acest drept să pună la zid şi să scrie în ziare despre mine că am îndrăznit să deschid gura spunând un adevăr. Interesantă mentalitate, de altfel cunoscută, sună a dictatură ascunsă sub masca capitalismului, evident, şi la noi spre asta se tinde.
''Biserica catolică '' şi în parte Protestanţii de la început, nici nu ar trebuii să mai deschidă gura, după tirania prin care s-au impus, uzând de sabie, de torturi, de cruciade şi inchiziţie, pe când noi ca popor ortodox şi român, şi ca Biserică ortodoxă, nu am avut asemenea îndeletnciri şi nu am avut decât parte de suferinţă şi prigoană( nu mă refer la cazuri particulare).
Încă nu s-a răcit bine temniţele comuniste unde toată elita culturii române , oameni de mare valoare morală şi religioasă, au fost ucisi cu o bestialitate ajunsă la măsura persecuţiilor primelor secole creştine, poate chiar şi mai mare.
Cred că vă daţi seama că nu puteţi compara Biserica cu adunarea catolică; există diferenţe de cultură, civilizaţie, de experienţe istorice, care au marcat mentalitatea popoarelor.
Situaţia poate fi similară sau comparabilă cu a noastră atunci când, după toate nenorocirile care le-au produs catolicii, încă ar mai îndrăznii să sancţionaze aspru poporul care l-au schingiuit, dacă ar îndrăzni să deschidă gura să vorbească despre aceste orori care le-au săvârşit.
Ori cam aşa ceva ni se impută nouă, după ce că şi-au bătut joc de noi la modul cel mai hidos, suntem aspru criticaţi de violenţă în limbaj, ură, rasism, antisemitism, etc, oarecum termeni abuzaţi.

Interpretarea lui Aletheia ar intra în grupa neonazi, extremă dreaptă, împărtăşită de puţini.
Asta pentru că până la agresiune mai e doar un pas, o mică scâteie ar fi suficientă şi statul, având deja experienţe în domeniu, ia măsuri preventive.
Asta pe de o parte.
Judecând cu această măsură, care este foarte fariseică, ar fi gata de condamnat Hristos încă de nenumărate ori, că era foarte acid şi violent în exprimare...dar încă neviolent în faptă şi fără de păcat, cred că biciul şi răsturnatul meselor atunci în templu, ar fi extrem de aspru sancţionate ca acte violente extrem de grave; ciudată întoarcere în primitivism şi imbecilitate oarbă, neghiobi făţarnici care storc ţânţarul dar, în faptele lor înghit cămila.
Pe de altă parte:
servilismul lui Merkel se explică în primul rând politic. Poate nu numai, e în joc şi mentalitatea open minded care condamnă violenţa, cu atât mai mult crimele şi rasismul. Din punctul acesta de vedere societatea românească e mai "primitivă".
Eu nu cred că este mai primitivă societatea românască, cred că fiecare a avut experienţa sa proprie de suferinţă.
Eu personal, admir ospitalitatea, pritenia, rezistenţa, îngăduinţa acestui popor român, care nici o ţară din occident, nu cred că le au.
Gândiţi-vă la câte au făcut ungurii şi încă fac românilor la ei în ţară, dacă nu cunoaşteţi documentaţi-vă, la fel cei ca îşi spun evrei dar nu sunt şi care fac spume la gură cu holocaustul, de parcă ei ar fi puritatea intruchipată şi singurile victime de pe lume.
Personal m-am născut într-o zonă provincială pluri-etnică, ca să spun aşa, ruşi, cehi, slovaci, poloni, şi nemţi mai puţini, dar eu nu am cunoscut şi nici sentimentul acesta nu l-am avut de discriminare rasială din partea românilor pt celelate rase, iar despre atmosfera paşnică cred că se înţelege, niciodată nu am văzut conflicte pe motiv de rasă.
În Germania dacă te duci şi nu cunoşti limba lor, chiar dacă enemţii înţeleg engleza, nu-ţi răspund pe motiv că trebuie să vorbeşti germana, chiar dacă eşti doar vizitator, şi nu un caz sau două, trei, ci sumedenie de cazuri întâlnite, unde am concluzionat că e o problemă de mentalitate rasială, evident, nu generalizez.
Nu am întâlnit încă asemenea atitudine la români pt nemţii excursionişti.
În România, Covasna şi Harghita, o mare parte din unguri, nu-ţi răspund în româneşte, în ţară la tine, strigător la cer, unde au avut tupeul acesta românii din Ungaria, sau alte ţări?

Personal, nu sunt antisemit, nu am antipatie faţă de nici o rasă omenească, faţă de nici o persoană, nici faţă de evrei nici pe departe( ba dimpotrivă, ştiind că din neamul lor s-a născut Hristos, am oarecum sentimentul înrudirii, prin sângele Lui, după trup), şi nu generalizez vorbind despre anumite fapte ale unora sau altora.
Dacă Hristos porunceşte să iubim chiar şi pe vrăjmaşii noştrii personali, cum aşi putea urî pe cineva, doar pe motiv de rasă sau religie, Doamne feri, ar fi cea mai mare prostie.
Dar nu sunt de acord nici cu cei care manipulează lumea călcând peste cadavrele altora şi tot ei sunt cu gura mare.
Iar a vorbi despre unele fapte ale celor de alte rase, nu consider un act antirasial sau antisemitic în cazul evreilor, aşa cum nici ei nu consideră vorbind mereu de holocaust din partea altor naţii.
Cu mult respect.

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Evreii şi Sionismul. Există antisemitism?

Mesaj necititde asker » 11 Feb 2012, 00:06

Asker,
Hristos nu are sentimente particulare asupra neamului sau sau tarii sale.
Nu mă preocupă tema în mod deosebit, a fost o întrebare accidentală.
Nu ştiu ce ar spune teologii, din punctul meu de vedere sunt în general de acord cu ce aţi scris.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."


Înapoi la “Secte extreme şi ALTE RELIGII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron