Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Tot ce nu ţine de creştinism
ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul
Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde ddc » 04 Mai 2011, 15:12

Ce parere aveti despre "Evreii Mesianici" sau Iudaismul Mesianic care il recunoaste pe Iisus Hristos si tot Noul Testament si umbla dupa Legea lui Moise? E "drept slavitor" acest cult? Exista vreo referinta a vreunui teolog ortodox cu privire la ei?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde dumio » 04 Mai 2011, 16:28

Ce parere aveti despre "Evreii Mesianici" sau Iudaismul Mesianic care il recunoaste pe Iisus Hristos si tot Noul Testament si umbla dupa Legea lui Moise? E "drept slavitor" acest cult? Exista vreo referinta a vreunui teolog ortodox cu privire la ei?
Sunt niste protestanti, dar de nationalitate iudaica! Se fac periodic conferinte si simpozioane si la noi in tara, in special la Sibiu si M-rea Neamt (la Academia Teologica "Sf. Ioan Iacob de la Neamt"). Unul dintre promotorii dialogului intre evreii mesianici si ortodocsi este Pr. Prof. Vasile Mihoc.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde ddc » 04 Mai 2011, 20:12

Ce parere aveti despre "Evreii Mesianici" sau Iudaismul Mesianic care il recunoaste pe Iisus Hristos si tot Noul Testament si umbla dupa Legea lui Moise? E "drept slavitor" acest cult? Exista vreo referinta a vreunui teolog ortodox cu privire la ei?
Sunt niste protestanti, dar de nationalitate iudaica! Se fac periodic conferinte si simpozioane si la noi in tara, in special la Sibiu si M-rea Neamt (la Academia Teologica "Sf. Ioan Iacob de la Neamt"). Unul dintre promotorii dialogului intre evreii mesianici si ortodocsi este Pr. Prof. Vasile Mihoc.
Si ce parere are Pr. Prof Vasile Mihoc despre evreii mesianici?Personal am corespondat cu ei pe un alt forum destula vreme... Ce pot spune... teologia lor este apropriata de Iudaism... au o viziune concreta, culturala si istorica in ceea ce priveste Evangheliile si Noul Testament... Am gasit oameni drepti si de caracter printre ei, cum nu am mai gasit pot spune in nici un alt cult crestin... Nu au atata legatura cu protestantismul cat au cu iudaismul... Chiar daca se numesc "evrei mesianici" multi prozeliti sunt dintre ne-evrei.. Sunt oameni cititi si invatati... Care studiaza scrierile crestine cat si cele iudaice.In special cele iudaice , scrieri precum Talmudul.Prin prisma Talmudului si a Iudaismului istoric par a reda o viziune realista a crestinismului primar care este si subiectul lor "preferat"... Sunt si la ei oameni care cred ce vor... Nu prea au o teologie batuta in cuie... Din cate am inteles sunt unii care resping sarbatorile bisericesti si altii care le tin... in mare masura par oameni care incearca sa fie sinceri cu zel mare fata de Israel.Simbolurile lor sunt simboluri evreiesti.Cam asta e ceea ce am vazut eu la ei.

Ce credeti poate aceasta miscare fi cea de intoarcere a evreilor , intoarcerea profetita in scripturi?Sau e doar o etapa ante-mergatoare intoarcerii lor si venirii lor la Sfantul Botez si la B.O?Ce credeti cand se vor intoarce evreii la Hristos cum va fi?Cum va arata?Se vor converti la B.O sau vor fi independenti de B.O tinand cont cultura lor diferentiala care a separat acest popor de celelalte popoare?Se vor intoarce ei la Hristos prin si in Legea lui Moise(sau si in Legea lui Moise)?Sau se vor intoarce strict in Legea Noua fara Legea lui Moise?Cum va fi restaurarea si convertirea lui Israel?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde dumio » 04 Mai 2011, 20:44

Si ce parere are Pr. Prof Vasile Mihoc despre evreii mesianici?Personal am corespondat cu ei pe un alt forum destula vreme... Ce pot spune... teologia lor este apropriata de Iudaism... au o viziune concreta, culturala si istorica in ceea ce priveste Evangheliile si Noul Testament... Am gasit oameni drepti si de caracter printre ei, cum nu am mai gasit pot spune in nici un alt cult crestin... Nu au atata legatura cu protestantismul cat au cu iudaismul... Chiar daca se numesc "evrei mesianici" multi prozeliti sunt dintre ne-evrei.. Sunt oameni cititi si invatati... Care studiaza scrierile crestine cat si cele iudaice.In special cele iudaice , scrieri precum Talmudul.Prin prisma Talmudului si a Iudaismului istoric par a reda o viziune realista a crestinismului primar care este si subiectul lor "preferat"... Sunt si la ei oameni care cred ce vor... Nu prea au o teologie batuta in cuie... Din cate am inteles sunt unii care resping sarbatorile bisericesti si altii care le tin... in mare masura par oameni care incearca sa fie sinceri cu zel mare fata de Israel.Simbolurile lor sunt simboluri evreiesti.Cam asta e ceea ce am vazut eu la ei.

Ce credeti poate aceasta miscare fi cea de intoarcere a evreilor , intoarcerea profetita in scripturi?Sau e doar o etapa ante-mergatoare intoarcerii lor si venirii lor la Sfantul Botez si la B.O?Ce credeti cand se vor intoarce evreii la Hristos cum va fi?Cum va arata?Se vor converti la B.O sau vor fi independenti de B.O tinand cont cultura lor diferentiala care a separat acest popor de celelalte popoare?Se vor intoarce ei la Hristos prin si in Legea lui Moise(sau si in Legea lui Moise)?Sau se vor intoarce strict in Legea Noua fara Legea lui Moise?Cum va fi restaurarea si convertirea lui Israel?
Acestia sunt asemenea iudeo-crestinilor sau iudaizantilor din primele veacuri, ramanand legati de legea veche, dar, totusi, altoiti si pe cea noua. Evreii mesianici, intr-adevar, recunosc pe Hristos drept Mesia cel asteptat si Il inteleg in sens spiritual, nu politic, asa cum il intelegeau evreii din vremea Mantuitorului. Spuneam ca sunt ca si protestantii in ce priveste cultul: se axeaza foarte mult pe predica, cantari pioase si conferinte. Este posibil ca ei sa fie o veriga spre convertirea finala a evreilor la Hristos, dar ei trebuie sa accepte mai intai ortodoxia credintei si a cultului.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde Dionysie » 30 Noi 2011, 22:22

Personal am corespondat cu ei pe un alt forum destula vreme... Ce pot spune... teologia lor este apropriata de Iudaism... au o viziune concreta, culturala si istorica in ceea ce priveste Evangheliile si Noul Testament...(...)
Din câte am înţeles ei nu acceptă conceptul (care este biblic, nou testamental) de Israel spiritual al lui Dumnezeu. Ori tocmai aici este problema că din punctul de vedere al Noului Testament (şi se pot aduce foarte multe argumente) Trupul lui Hristos (Mesia) este de fapt adevăratul şi noul Israel, cu alte cuvinte adevăraţii creştini au fost şi sunt israeliţi din punct de vedere spiritual, făcând parte din poporul ales al lui Dumnezeu şi deci nu pot fi catalogaţi (aşa cum fac evreii mesianici) ca fiind dintre "neamuri". La ei se simte această dorinţă de a face această distincţie, de parcă doar ei ar fi "israeliţi", fără ca să ţină cont că adevăraţii creştini sunt israeliţi spirituali şi fac parte, de 2000 de ani încoace, din poporul ales al lui Dumnezeu, adică din Israel, şi mai mult, nu doar că fac parte din Isarel, ci ei sunt Israel. Argumente pentru poziţia autentic creştină, care respectă cu adevărat învăţătura Noului Legământ, se găsesc chiar aruncând o primă privire în general în epistolele pauline (romani, efeseni, galateni, şi poate şi altele), în epistola către evrei (care este fundamentală), precum şi în alte cărţi ale NT; problema cu aceste argumente este doar să vrei să le vezi pentru că ceea ce ele spun este destul de evident. Pe de altă parte este îmbucurătoare apropierea lor de creştinism şi acceptarea lui Iisus ca Hristos, ca Mesia, ca Unsul lui Dumnezeu despre care s-a profeţit în Vechiul Testament.

Situri ale evreilor mesianici:

Comunitatea Shofar - Budapest
http://kehilatshofar.com/roman/

Comunitatea Mesianică din Bucureşti
http://www.mesia.ro/

Comunitatea evreilor mesianici Oradea
http://www.mesianic.ro/cemo/

TJCII Romania – Toward Jerusalem Council II
http://www.tjcii.ro/

UMJC - Union of Messianic Jewish Congregations
http://www.umjc.net/

Toward Jerusalem Council II - Repentance and Reconciliation Between Jews and Gentiles
http://www.tjcii.org/

Toward Jerusalem Council II : Vision, Origin and Documents (o broşură pdf în limba engleză de 64 de pagini care intră mai în amănunte, este bună de citit pentru cei care vor să afle mai mult direct de la ei)
http://www.tjcii.org/userfiles/File/TJC ... uments.pdf
Ultima oară modificat 11 Noi 2012, 17:33 de către Dionysie, modificat 1 dată în total.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde Dionysie » 01 Dec 2011, 12:13

Ce parere aveti despre "Evreii Mesianici" sau Iudaismul Mesianic care il recunoaste pe Iisus Hristos si tot Noul Testament si umbla dupa Legea lui Moise?
De fapt nu este prea potrivit a spune că ei, evreii mesianici, respectă (cu adevărat) tot Noul Testament, chiar dacă Îl recunosc pe Iisus ca Hristos. Şi se vede asta din distincţiile pe care ei le fac, spre exemplu între aşa-zisa "Biserică dintre Neamuri" ("Ecclesia ex Gentibus") şi aşa-zisa "Biserică din Circumcizie" ("Ecclesia ex Judaeis"). Or astea sunt învăţături care se depărtează clar de la teologia Noului Legământ revelată şi exprimată în scrierile Noului Testament. Învăţătura clară a Noului Legământ este aceea a "circumciziei" spirituale, a inimii, în Duh şi aceia care au această "circumcizie" spirituală, prin credinţa în Iisus Hristos şi prin botez, pe care o cere Noul Legământ, sunt cu adevărat poporul lui Dumnezeu, israeliţi, "casnici ai lui Dumnezeu", etc. Această "tăiere împrejur", această "circumcizie" duhovnicească este aceea pe care Dumnezeu o are în vedere pentru poporul Său ales, prin urmare toţi aceia dintre "neamuri" (aşa cum ei încă ne/îi cataloghează) care au "circumcizia" duhovnicească sunt în legământul lui Dumnezeu prin sângele lui Iisus Hristos; şi prin urmare aceia pe care ei îi pot cataloga dintre "neamuri" pot să fie de fapt "foarte circumcişi" şi chiar mai "circumcişi" decât ei care sunt de "sânge" evreiesc. Aşadar, din punct de vedere creştin, spiritual, distincţia pe care ei o fac este pur şi simplu greşită şi în neconcordanţă clară cu teologia Noului Testament. Cât despre legea lui Moise, cred că nici evreii mesianici nu au de gând să respecte toată legea lui Moise, adică absolut toate cele prescrise în Tora; oricum din punctul de vedere al Noului Testament lucrurile sunt foarte discutabile şi pe această temă.

Câteva texte din Noul Testament sunt pur şi simplu lămuritoare, deşi tema se poate dezvolta mult mai mult, şi probabil vremurile viitoare vor impune Bisericii Ortodoxe să ia anumite atitudini de lămurire oficiale.

"Întru ale Sale a venit, dar ai Săi nu L-au primit. Şi celor câţi L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut." (Ioan 1, 11-13)

"Pentru că nu cel ce se arată pe din afară e iudeu, nici cea arătată pe dinafară în trup, este tăiere împrejur; ci este iudeu cel întru ascuns, iar tăierea împrejur este aceea a inimii, în duh, nu în literă ; a cărui laudă nu vine de la oameni, ci de la Dumnezeu." (Romani 2, 28-29)

"Şi ştim că Dumnezeu toate le lucrează spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, al celor care sunt chemaţi după voia Lui; căci pe cei pe care i-a cunoscut mai înainte, mai înainte i-a şi hotărât să fie asemenea chipului Fiului Său, ca El să fie întâi născut între mulţi fraţi. Iar pe care i-a hotărât mai înainte, pe aceştia i-a şi chemat ; şi pe care i-a chemat, pe aceştia i-a şi îndreptat ; iar pe care i-a îndreptat, pe aceştia i-a şi mărit. Ce vom zice deci la acestea ? Dacă Dumnezeu e pentru noi, cine este împotriva noastră ? El, Care pe Însuşi Fiul Său nu L-a cruţat, ci L-a dat morţii, pentru noi toţi, cum nu ne va da, oare, toate împreună cu El ? Cine va ridica pâră împotriva aleşilor lui Dumnezeu ? Dumnezeu este Cel ce îndreptează" (Romani 8, 28-33)

"Dar nu aşa că ar fi căzut cuvântul lui Dumnezeu : căci nu toţi cei din Israel sunt şi israeliţi; nici pentru că sunt urmaşii lui Avraam, sunt toţi fii, ci «întru Isaac, a zis, se vor chema ţie urmaşi», adică : Nu copiii trupului sunt copii ai lui Dumnezeu, ci fiii făgăduinţei se socotesc urmaşi." (Romani 9, 6-8)

"cei ce sunt din credinţă, aceştia sunt fii ai lui Avraam." (Galateni 3, 7)

"Deci cei ce sunt din credinţă se binecuvintează împreună cu credinciosul Avraam." (Galateni 3, 9)

"Căci toţi sunteţi fii ai lui Dumnezeu prin credinţa în Hristos Iisus. Căci, câţi în Hristos v-aţi botezat, în Hristos v-aţi îmbrăcat. Nu mai este iudeu, nici elin ; nu mai este nici rob, nici liber ; nu mai este parte bărbătească şi parte femeiască, pentru că voi toţi una sunteţi în Hristos Iisus. Iar dacă voi sunteţi ai lui Hristos, sunteţi deci urmaşii lui Avraam, moştenitori după făgăduinţă. " (Galateni 3, 26-29)

"Iar când a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege, ca pe cei de sub Lege să-i răscumpere, ca să dobândim înfierea. Şi pentru că sunteţi fii, a trimis Dumnezeu pe Duhul Fiului Său în inimile noastre, care strigă : Avva, Părinte ! Astfel dar, nu mai eşti rob, ci fiu ; iar de eşti fiu, eşti şi moştenitor al lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos." (Galateni 4, 4-7)

"Staţi deci tari în libertatea cu care Hristos ne-a făcut liberi şi nu vă prindeţi iarăşi în jugul robiei. Iată eu, Pavel, vă spun vouă : Că de vă veţi tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic. Şi mărturisesc, iarăşi, oricărui om ce se taie împrejur, că el este dator să împlinească toată Legea. Cei ce voiţi să vă îndreptaţi prin Lege v-aţi îndepărtat de Hristos, aţi căzut din har ; căci noi aşteptăm în Duh nădejdea dreptăţii din credinţă. Căci în Hristos Iisus, nici tăierea împrejur nu poate ceva, nici netăierea împrejur, ci credinţa care este lucrătoare prin iubire." (Galateni 5, 1-6)

"Că în Hristos Iisus nici tăierea împrejur nu este ceva, nici netăierea împrejur, ci făptura cea nouă. Şi câţi vor umbla după dreptarul acesta, - pace şi milă asupra lor şi asupra Israelului lui Dumnezeu !" (Galateni 6, 15-16)

"De aceea, aduceţi-vă aminte că, odinioară, voi, păgânii cu trupul, numiţi netăiere-împrejur de către cei numiţi tăiere-împrejur, făcută de mână în trup, eraţi, în vremea aceea, în afară de Hristos, înstrăinaţi de cetăţenia lui Israel, lipsiţi de nădejde şi fără de Dumnezeu, în lume. Acum însă, fiind în Hristos Iisus, voi care altădată eraţi departe, v-aţi apropiat prin sângele lui Hristos, căci El este pacea noastră, El care a făcut din cele două - una, surpând peretele din mijloc al despărţiturii, desfiinţând vrăjmăşia în trupul Său, legea poruncilor şi învăţăturile ei, ca, întru Sine, pe cei doi să-i zidească într-un singur om nou şi să întemeieze pacea, şi să-i împace cu Dumnezeu pe amândoi, uniţi într-un trup, prin cruce, omorând prin ea vrăjmăşia. Şi, venind, a binevestit pace, vouă celor de departe şi pace celor de aproape ; că prin El avem şi unii şi alţii apropierea către Tatăl, într-un Duh. Deci, dar, nu mai sunteţi străini şi locuitori vremelnici, ci sunteţi împreună cetăţeni cu sfinţii şi casnici ai lui Dumnezeu, zidiţi fiind pe temelia apostolilor şi a proorocilor, piatra cea din capul unghiului fiind însuşi Iisus Hristos. Întru El, orice zidire bine alcătuită creşte ca să ajungă un locaş sfânt în Domnul, în Care voi împreună sunteţi zidiţi, spre a fi locaş al lui Dumnezeu în Duh." (Efeseni 2, 11-22)

"Pentru aceasta, eu Pavel, întemniţatul lui Iisus Hristos pentru voi, neamurile, dacă în adevăr aţi auzit de iconomia harului lui Dumnezeu care mi-a fost dat mie pentru voi, că prin descoperire mi s-a dat în cunoştinţă această taină, precum v-am scris înainte pe scurt. De unde, citind, puteţi să cunoaşteţi înţelegerea mea în taina lui Hristos, care, în alte veacuri, nu s-a făcut cunoscută fiilor oamenilor, cum s-a descoperit acum sfinţilor Săi apostoli şi prooroci, prin Duhul : anume că neamurile sunt împreună moştenitoare (cu iudeii) şi mădulare ale aceluiaşi trup şi împreună-părtaşi ai făgăduinţei, în Hristos Iisus, prin Evanghelie, al cărei slujitor m-am făcut după darul harului lui Dumnezeu, ce mi-a fost dat mie, prin lucrarea puterii Sale ; mie, celui mai mic decât toţi sfinţii, mi-a fost dat harul acesta, ca să binevestesc neamurilor bogăţia lui Hristos, de nepătruns, şi să descopăr tuturor care este iconomia tainei celei din veci ascunse în Dumnezeu, Ziditorul a toate, prin Iisus Hristos, pentru ca înţelepciunea lui Dumnezeu cea de multe feluri să se facă cunoscută acum, prin Biserică, începătoriilor şi stăpâniilor, în ceruri, după sfatul cel din veci, pe care El l-a împlinit în Hristos Iisus, Domnul nostru, Întru Care avem, prin credinţa în El, îndrăzneală şi apropiere de Dumnezeu, cu deplină încredere." (Efeseni 3, 1-12)

"Pentru că noi suntem tăierea împrejur, noi cei ce slujim în Duhul lui Dumnezeu, şi ne lăudăm întru Hristos Iisus şi nu ne bizuim pe trup" (Filipeni 3, 3)

"Căci voiesc ca voi să ştiţi cât de mare luptă am pentru voi şi pentru cei din Laodiceea şi pentru toţi câţi n-au văzut faţa mea în trup, ca să se mângâie inimile lor, şi ca ei, strâns uniţi în iubire, să aibă belşugul deplinei înţelegeri pentru cunoaşterea tainei lui Dumnezeu-Tatăl şi a lui Hristos, Întru Care sunt ascunse toate vistieriile înţelepciunii şi ale cunoştinţei. Vă spun aceasta, ca nimeni să nu vă înşele prin cuvinte amăgitoare. Căci deşi cu trupul sunt departe, cu duhul însă sunt împreună cu voi, bucurându-mă şi văzând buna voastră rânduială şi tăria credinţei voastre în Hristos. Deci, precum aţi primit pe Hristos Iisus, Domnul, aşa să umblaţi întru El. Înrădăcinaţi şi zidiţi fiind într-Însul, întăriţi în credinţă, după cum aţi fost învăţaţi, şi prisosind în ea cu mulţumire. Luaţi aminte să nu vă fure minţile cineva cu filozofia şi cu deşarta înşelăciune din predania omenească, după înţelesurile cele slabe ale lumii şi nu după Hristos. Căci întru El locuieşte, trupeşte, toată plinătatea Dumnezeirii, şi sunteţi deplini întru El, Care este cap a toată domnia şi stăpânirea. În El aţi şi fost tăiaţi împrejur, cu tăiere împrejur nefăcută de mână, prin dezbrăcarea de trupul cărnii, întru tăierea împrejur a lui Hristos. Îngropaţi fiind împreună cu El prin botez, cu El aţi şi înviat prin credinţa în lucrarea lui Dumnezeu, Cel ce L-a înviat pe El din morţi. Iar pe voi care eraţi morţi, în fărădelegile şi în netăierea împrejur a trupului vostru, v-a făcut vii, împreună cu Sine, iertându-ne toate greşealele; ştergând zapisul ce era asupra noastră, care ne era potrivnic cu rânduielile lui, şi l-a luat din mijloc, pironindu-l pe cruce. Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce." (Coloseni 2, 1-15)

"Aşadar, dacă aţi înviat împreună cu Hristos, căutaţi cele de sus, unde se află Hristos, şezând de-a dreapta lui Dumnezeu; cugetaţi cele de sus, nu cele de pe pământ; căci voi aţi murit şi viaţa voastră este ascunsă cu Hristos întru Dumnezeu. Iar când Hristos, Care este viaţa voastră, Se va arăta, atunci şi voi, împreună cu El, vă veţi arăta întru slavă. Drept aceea, omorâţi mădularele voastre, cele pământeşti : desfrânarea, necurăţia, patima, pofta rea şi lăcomia, care este închinare la idoli, pentru care vine mânia lui Dumnezeu peste fiii neascultării, în care păcate aţi umblat şi voi odinioară, pe când trăiaţi în ele. Acum deci vă lepădaţi şi voi de toate acestea : mânia, iuţimea, răutatea, defăimarea, cuvântul de ruşine din gura voastră. Nu vă minţiţi unul pe altul, fiindcă v-aţi dezbrăcat de omul cel vechi, dimpreună cu faptele lui, şi v-aţi îmbrăcat cu cel nou, care se înnoieşte, spre deplină cunoştinţă, după chipul Celui ce l-a zidit, unde nu mai este elin şi iudeu, tăiere împrejur şi netăiere împrejur, barbar, scit, rob ori liber, ci toate şi întru toţi Hristos." (Coloseni 3, 1-11)

"Deci, lepădând toată răutatea şi tot vicleşugul şi făţărniciile şi pizmele şi toate clevetirile, ca nişte prunci de curând născuţi, să doriţi laptele cel duhovnicesc şi neprefăcut, ca prin el să creşteţi spre mântuire, de vreme ce aţi gustat şi aţi văzut că bun este Domnul. Apropiaţi-vă de El, piatra cea vie, de oameni într-adevăr neluată în seamă, dar la Dumnezeu aleasă şi de preţ; şi voi înşivă, ca pietre vii, zidiţi-vă drept casă duhovnicească, preoţie sfântă, ca să aduceţi jertfe duhovniceşti, bine-plăcute lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos ; pentru că scris este în Scriptură : «Iată, pun în Sion Piatra din capul unghiului, aleasă, de mare preţ, şi cel ce va crede în ea nu se va ruşina». Pentru voi, deci, care credeţi, (Piatra) este cinstea ; iar pentru cei ce nu cred, piatra pe care n-au băgat-o în seamă ziditorii, aceasta a ajuns să fie în capul unghiului, şi piatră de poticnire şi stâncă de sminteală, de care se poticnesc, fiindcă n-au dat ascultare cuvântului, spre care au şi fost puşi. Iar voi sunteţi seminţie aleasă, preoţie împărătească, neam sfânt, popor agonisit de Dumnezeu, ca să vestiţi în lume bunătăţile Celui ce v-a chemat din întuneric, la lumina Sa cea minunată, voi care odinioară nu eraţi popor, iar acum sunteţi poporul lui Dumnezeu ; voi care odinioară n-aveaţi parte de milă, iar acum sunteţi miluiţi." (1 Petru 2, 1-10)
Ultima oară modificat 17 Iun 2014, 08:19 de către Dionysie, modificat 1 dată în total.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde Dionysie » 01 Dec 2011, 12:54

Ce credeti poate aceasta miscare fi cea de intoarcere a evreilor, intoarcerea profetita in scripturi? Sau e doar o etapa ante-mergatoare intoarcerii lor si venirii lor la Sfantul Botez si la B.O? Ce credeti cand se vor intoarce evreii la Hristos cum va fi? Cum va arata? Se vor converti la B.O sau vor fi independenti de B.O tinand cont cultura lor diferentiala care a separat acest popor de celelalte popoare? Se vor intoarce ei la Hristos prin si in Legea lui Moise (sau si in Legea lui Moise) ? Sau se vor intoarce strict in Legea Noua fara Legea lui Moise? Cum va fi restaurarea si convertirea lui Israel?
În ce priveşte felul în care ei vor să se realtoiască la Trupul lui Hristos, ei vor oarecum să intre în comuniune cu Biserica lui Hristos. Însă după cum am arătat şi în postări anterioare lucrurile vor fi destul de dificile din pricina deosebirilor evidente de învăţătură.

Şi dacă dialogul cu Ortodoxia poate avea o oarecare elasticitate (deşi lucrurile sunt totuşi oarecum clare pentru teologia Bisericii), evreii mesianici s-ar putea să întâmpine dificultăţi mari în dialogurile lor cu romano-catolicii (sau catolicii) având în vedere că la ei aceste aspecte (anularea legii iudaice) sunt stabilite prin dogme aprobate de papi, spre exemplu de papa Eugeniu IV la Conciliul de la Florenţa. O să dau şi nişte citate pentru lămurire, citate în limba engleză.

Practic romano-catolicii au dogmatizat la Conciliul de la Florenţa, sub puterea unui papă legitim, că, după promulgarea Evangheliei lui Iisus Hristos, ceremoniile, sacrificiile şi sacramentele Legii Vechi nu pot fi ţinute fără pierderea salvării/mântuirii eterne, şi că, după promulgarea Evangheliei, aceia care ţin circumcizia, sabatul şi alte prescripţii legale sunt străini de credinţa în Hristos şi nu au posibilitatea de a deveni părtaşi salvării eterne dacă nu dau înapoi de la aceste greşeli. Practic romano-catolicii interzic circumcizia care are loc pe temeiuri religioase creştinilor, iar punând aceste hotărâri ale Bisericii Romano-Catolice în paralel cu pretenţiile pe care le exprimă evreii mesianici, dialogul, serios şi în adevăratul sens al cuvântului, va fi de fapt foarte dificil între cele două părţi. Ba mai mult catolicii pretind clar intrarea evreilor în Biserica Catolică pentru mântuire.
It firmly believes, professes and teaches that the legal prescriptions of the old Testament or the Mosaic law, which are divided into ceremonies, holy sacrifices and sacraments, because they were instituted to signify something in the future, although they were adequate for the divine cult of that age, once our lord Jesus Christ who was signified by them had come, came to an end and the sacraments of the new Testament had their beginning. Whoever, after the passion, places his hope in the legal prescriptions and submits himself to them as necessary for salvation and as if faith in Christ without them could not save, sins mortally. It does not deny that from Christ's passion until the promulgation of the gospel they could have been retained, provided they were in no way believed to be necessary for salvation. But it asserts that after the promulgation of the gospel they cannot be observed without loss of eternal salvation. Therefore it denounces all who after that time observe circumcision, the sabbath and other legal prescriptions as strangers to the faith of Christ and unable to share in eternal salvation, unless they recoil at some time from these errors. Therefore it strictly orders all who glory in the name of Christian, not to practise circumcision either before or after baptism, since whether or not they place their hope in it, it cannot possibly be observed without loss of eternal salvation.
It firmly believes, professes and preaches that all those who are outside the catholic church, not only pagans but also Jews or heretics and schismatics, cannot share in eternal life and will go into the everlasting fire which was prepared for the devil and his angels, unless they are joined to the catholic church before the end of their lives; that the unity of the ecclesiastical body is of such importance that only for those who abide in it do the church's sacraments contribute to salvation and do fasts, almsgiving and other works of piety and practices of the Christian militia produce eternal rewards; and that nobody can be saved, no matter how much he has given away in alms and even if he has shed his blood in the name of Christ, unless he has persevered in the bosom and the unity of the catholic church.
Sursa: Sesiunea a XI-a a Conciliului de la Florenţa, Bula papei Eugeniu IV de unire cu Copţii (1442)
http://www.ewtn.com/library/councils/florence.htm

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde ddc » 11 Dec 2011, 18:33

Biserica ortodoxa nu crede acelasi lucru?Anume ca legea veche a fost abrogata?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde dimitrie » 13 Dec 2011, 00:17

Biserica ortodoxa nu crede acelasi lucru?Anume ca legea veche a fost abrogata?
Ne este de ajuns cuvântul Domnului, spre a înţelege cele privitoare la acestea:

Şi le-a zis: Mergeţi în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la toată făptura. (Mc.16:15)
De unde dar Vechiul Legământ?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde ddc » 14 Dec 2011, 19:03

Biserica ortodoxa nu crede acelasi lucru?Anume ca legea veche a fost abrogata?
Ne este de ajuns cuvântul Domnului, spre a înţelege cele privitoare la acestea:

Şi le-a zis: Mergeţi în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la toată făptura. (Mc.16:15)
De unde dar Vechiul Legământ?
tipicele raspunsuri neclare.. adevarul e ca atunci cand vine vorba de legea veche Ortodoxiei ii cam este frica sa vorbeasca..

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde Dionysie » 14 Dec 2011, 19:33

Tocmai ţi-am dat elemente din legea veche, cum era circumcizia, care sunt abolite în Noul Legământ. În Noul Legământ este totuşi valabilă o altă circumcizie. Mai sunt multe altele care sunt abolite, şi mai sunt câteva porunci care au rămas în picioare. Poziţia Bisericii Ortodoxe este poziţia tradiţională a Noului Testament şi aprofundarea sau lămurirea acestei în patristică. Spre exemplu: "Şi zicând : «Nou», Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire." (Evrei 8, 13)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde dimitrie » 14 Dec 2011, 23:46

Biserica ortodoxa nu crede acelasi lucru?Anume ca legea veche a fost abrogata?
Ne este de ajuns cuvântul Domnului, spre a înţelege cele privitoare la acestea:

Şi le-a zis: Mergeţi în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la toată făptura. (Mc.16:15)
De unde dar Vechiul Legământ?
tipicele raspunsuri neclare.. adevarul e ca atunci cand vine vorba de legea veche Ortodoxiei ii cam este frica sa vorbeasca..
Prietene, atâta ştiinţă de carte creştin-ortodoxă ai? Priveşte o ţâră prin bibliotecile şi magazinele de obiecte bisericeşti, şi vezi câte volume cu comentarii la cărţile VT ori NT sunt! Unde ai mai văzut aşa ceva? La care minciuno-biserică ai găsit aşa cărţi puse la dispoziţia fiilor ei?
Dar aşa se împăunează şi cocoşul în coteţul lui, crezând că a cuprins cu vederea tot. Pe când vulturul, străbate înălţimile şi cuprinde multe de sus cu ochiul său, dar cu toate astea nu se îngâmfă (deşi, ar cam avea cu ce) aemenea bietului cocoş.

Dacă eşti ortodox, fiu al BO(R), de ce vorbeşti aşa despre mama care te-a născut prin baia Botezului? Cunoaşte-ţi bine Biserica înainte de a vorbi despre ea cu defăimare, ca să nu fii până în sfârşit asemenea cocoşului din pilda de mai sus!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde esenin » 15 Dec 2011, 01:17

Nu e frica, ddc, este nestiinta, aroganta si cate inca alte pacate de bieti oameni ”simpli” si fuduli.

In afara de Sf. Pavel, gasiti un raspuns sintetic la problema legii vechi/noi in evanghelia apocrifa a lui Toma (nu il citez ca sa fac propaganda evanghellior apocrife, ci doar ptr ca rezuma bine situatia):

"Les disciples lui disent: "La circoncision est-elle utile ou non ? - Il
leur dit: "Si elle était utile leur père les engendrerait de leur mère (tout)
circoncis. Mais (seule) la circoncision dans l'esprit donne tout le profit".

Discipolii Il intrebara: Circumcizia este utila sau nu? - El le raspunse: Daca ea ar fi fost utila tatal lor i-ar fi nascut din mamele lor gata circumcisi. Dar cea care aduce beneficiu este doar circumcizia in Duh.

Adica esenta legii vechi (legamantul cu Dumnezeu prin circumcizie) continua sa subziste, dar ”organul” circumcis este altul. Dupa legea evreiasca doar femeile se nasc cu semnul aliantei in carne (himenul virginal) la barbati el -semnul- trebuie facut de preot. Femeile sunt purtatoare ale Legi stravechi, fireasca, barbatii ai unei legi vechi, (consecutiva caderii) iar crestinii ai unei legi NOI, dupa care legamanatul nu mai e prin carne ci prin duh. Dar circumcizia continua sa existe (la Sf. pavel o veti gasi ca ”circumcizia inimii”). Tot el va da libertatea sa aplicati sau NU legea veche, cu conditia sa va fie folositoare (in sens crestin, bineinteles). De fapt totul se poate rezuma la ”Iubeste (este legea noua ”ce v-o dau voua”) si fa ce vrei”.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde ddc » 15 Dec 2011, 17:17

Tocmai ţi-am dat elemente din legea veche, cum era circumcizia, care sunt abolite în Noul Legământ. În Noul Legământ este totuşi valabilă o altă circumcizie. Mai sunt multe altele care sunt abolite, şi mai sunt câteva porunci care au rămas în picioare. Poziţia Bisericii Ortodoxe este poziţia tradiţională a Noului Testament şi aprofundarea sau lămurirea acestei în patristică. Spre exemplu: "Şi zicând : «Nou», Domnul a învechit pe cel dintâi. Iar ce se învecheşte şi îmbătrâneşte, aproape este de pieire." (Evrei 8, 13)
Alt raspuns cu ocolisuri... Adevarul e ca B.O nu prea are o pozitie in aceasta privinta.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde ddc » 15 Dec 2011, 17:21


Prietene, atâta ştiinţă de carte creştin-ortodoxă ai? Priveşte o ţâră prin bibliotecile şi magazinele de obiecte bisericeşti, şi vezi câte volume cu comentarii la cărţile VT ori NT sunt! Unde ai mai văzut aşa ceva? La care minciuno-biserică ai găsit aşa cărţi puse la dispoziţia fiilor ei?
Dar aşa se împăunează şi cocoşul în coteţul lui, crezând că a cuprins cu vederea tot. Pe când vulturul, străbate înălţimile şi cuprinde multe de sus cu ochiul său, dar cu toate astea nu se îngâmfă (deşi, ar cam avea cu ce) aemenea bietului cocoş.

Dacă eşti ortodox, fiu al BO(R), de ce vorbeşti aşa despre mama care te-a născut prin baia Botezului? Cunoaşte-ţi bine Biserica înainte de a vorbi despre ea cu defăimare, ca să nu fii până în sfârşit asemenea cocoşului din pilda de mai sus!
Biserica Ortodoxa nu are o pozitie oficiala , dogmatica , teologumen asupra Legii Vechi in felul cum are Biserica Catolica.Cel putin eu nu am gasit..

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde ddc » 15 Dec 2011, 17:23

si nu numai asupra acestui subiect ci si a altuia... are opinii, pareri teologumene spuse de unii si contrazise de altii..

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde Dionysie » 16 Dec 2011, 00:45

Alt raspuns cu ocolisuri... Adevarul e ca B.O nu prea are o pozitie in aceasta privinta.
Biserica Ortodoxa nu are o pozitie oficiala , dogmatica , teologumen asupra Legii Vechi in felul cum are Biserica Catolica.Cel putin eu nu am gasit..
Prietene, deja am expus în câteva postări anterioare poziţia Bisericii Ortodoxe asupra chestiunii, sau cel puţin asupra unor aspecte fundamentale. Biserica Ortodoxă are poziţia teologiei Noului Legământ concretizată în scrierile Noului Testament (dar nu numai în ele). Nu avem nevoie de nici o "dogmă" sau figură de stil suplimentară pentru că poziţia Noului Testament este suficient de clară, limpede, concludentă; se poate vedea lucrul ăsta chiar şi numai din citatele pe care le-am dat până acum din Noul Testament în postărlle de mai sus. Deci ţi-am explicat foarte clar care este poziţia Bisericii şi a Credinţei Creştine Ortodoxe în materia care priveşte acest subiect. Că tu eşti orb sau de rea credinţă asta este cu totul altceva şi te priveşte pe tine şi propria ta incompetenţă. Şi va trebui să te descurci singur. În general este bine să nu proiectezi "demonii" tăi personali asupra celor din jurul tău.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Evreii Mesianici, Iudaismul Mesianic

Mesaj necititde ddc » 23 Dec 2011, 12:10

Alt raspuns cu ocolisuri... Adevarul e ca B.O nu prea are o pozitie in aceasta privinta.
Biserica Ortodoxa nu are o pozitie oficiala , dogmatica , teologumen asupra Legii Vechi in felul cum are Biserica Catolica.Cel putin eu nu am gasit..
Prietene, deja am expus în câteva postări anterioare poziţia Bisericii Ortodoxe asupra chestiunii, sau cel puţin asupra unor aspecte fundamentale. Biserica Ortodoxă are poziţia teologiei Noului Legământ concretizată în scrierile Noului Testament (dar nu numai în ele). Nu avem nevoie de nici o "dogmă" sau figură de stil suplimentară pentru că poziţia Noului Testament este suficient de clară, limpede, concludentă; se poate vedea lucrul ăsta chiar şi numai din citatele pe care le-am dat până acum din Noul Testament în postărlle de mai sus. Deci ţi-am explicat foarte clar care este poziţia Bisericii şi a Credinţei Creştine Ortodoxe în materia care priveşte acest subiect. Că tu eşti orb sau de rea credinţă asta este cu totul altceva şi te priveşte pe tine şi propria ta incompetenţă. Şi va trebui să te descurci singur. În general este bine să nu proiectezi "demonii" tăi personali asupra celor din jurul tău.
Alo?!Nu asta am intrebat... Am cerut pozitie oficiala a B.O daca Legea Veche e abolita, desfiintata sau nu... B.O nu are o astfel de pozitie cum de exemplu are BC exprimata clar dogmatic si conciliar..


Înapoi la “Secte extreme şi ALTE RELIGII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron