O doctrina a New Age-ului

Tot ce nu ţine de creştinism
Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox
O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde Cristian » 18 Mai 2008, 14:22

Oprah il neaga pe Iisus ca fiind singura cale si spune ca o greseala a omenirii este de a crede acest lucru.

Mass media - si in special televiziunea - are capacitatea de a hipnotiza audienta si de a impune oamenilor convingerile unor anumite grupari. Brusc, acestia renunta la credinta si imbratiseaza o noua ideologie. "As seen at TV"... putem spune.

Video 1 si Video 2

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde Dahnah » 19 Mai 2008, 06:20

New Age e un curent foarte periculos pentru ca nu e unul "rau" prin execelenta, ci gresit. Cum ceea ce promoveaza priveste omul si excelenta sa si nu incepe ca ateii sau satanistii de exemplu, sa se puna 180° impotriva lui Dumnezeu, poate fi usor acceptat. Bineinteles ca este gresit pentru ca exclude prezenta lui Dumnezeu si face din omul insusi sursa tuturor lucrurilor. Se pare ca Oprah a adoptat aceasta pozitie si mi se pare ca de fapt New Age-ul se muleaza foarte bine pe importante personalitati (americane), care vor sa isi arate o fata de "bunatate". De aceea prinde foarte bine, ma astept doar sa inceapa si pe la noi prin "lumea buna" a targului.

O foarte buna prezentare e in filmul/cartea THE SECRET, merita atentia oricui. Tot ce zice acolo nu ca e rau, caci ai tendinta de a zice, pai da are dreptate, insa centreaza totul asupra puterii personale, adica dorintele ti se implinesc daca zici "formula magica" si actionezi in consecinta.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 23:55

"the secret" are o nuanta putin diferita de ceea ce ai observat tu la prima vedere. oricum, judeci prin prisma ortdoxiei si asta iti creeaza o alta imagine a mesajului.
dincolo de partea "materiala" a prezentarii filmului, ideea de baza e sa te simti bine, in sensul de "impacat" cu tine insati si toate celelalte iti vor umple existenta.
nimic din ce apare in "the secret" nu e nou. totul a mai fost spus de-a lungul istoriei de mari intelepti ai lumi: Iisus, Budha, Newton, Mohamed..... in film, aceste idei sunt prezentate doar...altfel. as putea spune ca mai pe intelesul omului modern.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde Dahnah » 23 Mai 2008, 21:29

Si care ar fi acea nuanta putin diferita? Judec prin prisma oricarui credincios, oricarei persoane care are un simt crititc, nu are nimic de a face cu ortodoxia, catolicismul sau protestantismul.

Ceea ce am spus e ca The Secret e ok din punct de vedere UMAN si nimic altceva. Include lucruri pe care le spune si in Biblie (de exemplu, rosteste cu gura ceea ce vrei sa ti se intample, dar asteapta in Credinta), DAR o parte fundamentala exclude: faptul ca nu suntem numai noi insine cei care ne putem programa viitorul.

Basmul The Secret zice: pune-ti poze cu casa pe care o visezi in jurul tau, sa o vezi mereu, programeaza-ti mintea ca vei deveni asta sau asta... si faze de astea la care omul (de rand) recationeaza: WOOOOW! C'mon, nu ca nu cred, dar.. chiar stie asa orice om ce e bine pentru el si ce nu, stie el ca orice plan prezent are consecinte pozitive in viitor... duuh.. de aia atatea esecuri, nu? Deci, nu ca nu e bine sa iti construiesti un plan de viitor, cat de detaliat vrei, insa numai Dumnezeu stie dinainte (tu da, o sa stii dar cand iti dai seama ca deja ai gresit) ce e "convenabil" pentru tine. Daca cineva nu are sensibilitatea si umilinta de a accepta ca nu tot ceea ce doreste e bine (si nu doar pentru ideea generala de bine) ci Bine pentru tine... atunci da-te cu capul de pereti mai tarziu cand esti in fata esecului.

Exact ce prmoveaza New Age-ul... TU esti centrul vietii tale, Tu esti atotputernic, Tu decizi viitorul. Nu suna deloc egoist, nu?! Tu, centrul Universului... trebuie sa ai un Ego bine crescut ca sa iti imaginezi o astfel de lume. De aia Oprah si toti care intr-adevar cred ca sunt centrul Universului sunt dusi pe valul asta al erei noi.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde altcineva » 25 Mai 2008, 01:32

dar.. chiar stie asa orice om ce e bine pentru el si ce nu, stie el ca orice plan prezent are consecinte pozitive in viitor...
Exact ce prmoveaza New Age-ul... TU esti centrul vietii tale, Tu esti atotputernic, Tu decizi viitorul. Nu suna deloc egoist, nu?! Tu, centrul Universului... trebuie sa ai un Ego bine crescut ca sa iti imaginezi o astfel de lume. De aia Oprah si toti care intr-adevar cred ca sunt centrul Universului sunt dusi pe valul asta al erei noi.
- daca mergem dupa ideea asta, nu ne-am mai dori nimic pentru ca nu stim ce e bine si ce nu pentru noi si lasam la voia sortii viitorul nostru fara sa ne implicam si, ce este mai grav, fara sa ne asumam responsabilitatea actelor noastre si efectele actiunilor noastre. nu am spus ca fiecare stie ce e bine si ce nu pentru el dar fiecare stie (sau cel putin ar trebui sa stie neaparat) ce vrea si ce nu.
- pai o-i fi si eu adeptul new age si nu stiu... se poate, pt ca nu stiu in ce consta new age.

apropo, daca gasiti "what the bleep do we know" sau "down the rabbit hole", poate vi se vor parea macar interesante.
acolo se dezvolta partea spirituala ce se incearca in "the secret" dar la un nivel mult, mult mai profund. si mai ales, gasiti experimente pentru afirmatiile facute. de asemeni, veti vedea ca stiinta nu neaparat il desfiinteaza pe dumnezeu.
Ultima oară modificat 25 Mai 2008, 23:51 de către altcineva, modificat 1 dată în total.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde Dahnah » 25 Mai 2008, 09:12

"What the bleep do we know" este exact New Age. E bun documentarul, mi-a placut, are multe adevaruri. Celalat de care zici nu l-am vazut, apar 2, din 2006 si din 2004, e cumva asta? (http://www.imdb.com/title/tt0499596/)

Doctrina e cam aceeasi (ce amuzat sa stii ca toate acestea vin in Biblie, au baza spirituala!!): vorbele tale atrag evenimentele viitoare, ceea ce vezi sau auzi imbunatatatesc sau iti distrug viata, fiecare particula a corpului tau. Sfanta Scriptura vorbeste despre toate acestea... deci dovada pentru oamenii de stiinta (rationalii), ca Dumnezeu este comprobat si de stiinta (daca are nevoie de o astfel de aprobare!)

Cat despre faptul ca trebuie sa stii ce vrei este perfect corect. Ceea ce ziceam eu e ca, daca Dumnezeu stie intotdeauna cea e perfect pentru tine, in momentul in care ai idei bine infipte adica stii ceea ce vrei, cred ca e cel mai indicat sa intrebi pe Dumnezeu... oare e parte din planul tau perfect? Oare fac bine? Sa lasi o marja de eroare si loc pentru o alternativa. Nu inseamna ca nu stii ce vrei. La scoala, chiar si cand faci un eseu de care esti mandru, inainte de a-l baga in concurs i-l dai unui superiror (profesor) sa ti-l revizuiasca, si, daca e nevoie il schimbi, tocmai pentru a sti ca vei avea succes. Daca o parere a unui maestru conteaza, atunci "parerea" lui Dumnezeu (singura plina de certitudine) oare nu e ar trebui sa conteze?

Cata vreme Dumnezeu e centrul universului tau, esti fericit, treci cu bine peste situatii deopotriva bune si rele. De nu, clachezi, e foarte usor pentru fiinta umana sa se debiliteze.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 25 Mai 2008, 13:23

O foarte buna prezentare e in filmul/cartea THE SECRET, merita atentia oricui. Tot ce zice acolo nu ca e rau, caci ai tendinta de a zice, pai da are dreptate, insa centreaza totul asupra puterii personale, adica dorintele ti se implinesc daca zici "formula magica" si actionezi in consecinta.
A chiar cetit cineva de aici cartea asta eretica ?

Io da, mi-a "recomandat"-o o profesoara, de aici, si io am luat-o... Pe la sfarsit era ceva de genul "Jesus and Moses both lived millionaire lifestyles " si facea referire la alte carti eretice (seria "Millionaires of the Bible Series" ) si atunci am aruncat-o la gunoi...

E o tampenie, te face sa crezi ca tu prin puterea ta faci totu sa iti vina tie, si alte cele. O carte care nu merita hartia pe care e tiparita. Recomand tuturor care au o copie sa o arda, si sa ingroape cenusa undeva adanc. Pot sa zic ca m-a invatat totusi ceva. Motivul pentru care Pobuncile Bisericesti zic ca sa nu citesti carti eretice: e nevoie de asa putin timp ca sa le citesti dar de asa mult timp ca sa treci peste ele.

Nu ca as fi luat in serios ce scrie acolo dar acum imi mai vine in gand ceva genu sa ma gandesc la aia ca nush ce... si dupa aia imi dau seama ce tampenii imi vin in minte.

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde Dahnah » 25 Mai 2008, 21:41

New Age, pisoiule! Eu am vazut doar documentarul, unde au omis partea cu Iisus milionar :lol: , dar nu ma inspaimanta prea tare, pentru ca asta e doctrina lor. Si mai e si valul neoprotestant american care infunda mintile oamenilor ca Dumnezeu ne vrea bogati peste masura, plini de succes, cu 2 case si 3 masini, toate acestea fiind o DOVADA ca esti in armonie cu Dumnezeu. Eu nu zici nici ca ne vrea El amarati vai de mama noastra, umblatori prin tomberoane si mereu cu fata trista, dar nici ca lipsa avutiei e dovada ca "nu esti bine cu Dumnezeu".
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde altcineva » 26 Mai 2008, 00:06

"What the bleep do we know" este exact New Age. E bun documentarul, mi-a placut, are multe adevaruri. Celalat de care zici nu l-am vazut, apar 2, din 2006 si din 2004, e cumva asta? (http://www.imdb.com/title/tt0499596/)
da, asta e documentarul.
Cat despre faptul ca trebuie sa stii ce vrei este perfect corect. Ceea ce ziceam eu e ca, daca Dumnezeu stie intotdeauna cea e perfect pentru tine, in momentul in care ai idei bine infipte adica stii ceea ce vrei, cred ca e cel mai indicat sa intrebi pe Dumnezeu... oare e parte din planul tau perfect? Oare fac bine? Sa lasi o marja de eroare si loc pentru o alternativa. Nu inseamna ca nu stii ce vrei. La scoala, chiar si cand faci un eseu de care esti mandru, inainte de a-l baga in concurs i-l dai unui superiror (profesor) sa ti-l revizuiasca, si, daca e nevoie il schimbi, tocmai pentru a sti ca vei avea succes. Daca o parere a unui maestru conteaza, atunci "parerea" lui Dumnezeu (singura plina de certitudine) oare nu e ar trebui sa conteze?
dumnezeu, asa cum este pentru mine este si armonie si echilibru. deci orice actiune are o reactiune egala (nu era oare asta o lege a lui newton?) dar mai inseamna si bunastare. daca suntem aici pe pamant sa ne bucuram de viata asta, de ce trebuie sa renuntam la multe din bunatatile acestei vieti sunt pretextul ca o facem pentru dumnezeu? (de parca dumnezeu de asta are nevoie de la noi. nu cred ca dumnezeu se ingrasa daca noi nu macam nu stiu cate saptamani nu stiu ce mancaruri si altele...) poate veti spune ca o facem pentru noi. bun, dar prea multe lucruri din "meniul" asta ne chinuie in loc sa ne faca fericiti. si atunci, ma intreb din nou, de ce? oricat ar da dumnezeu din bunatatile lui (si aici includ si cele fizice din aceasta lume) nu cred ca el va saraci vreodata.
si acum ar trebui sa recunoastem un adevar: pana de curand biserica prea propovaduia saracia de parca era una dintre cele 10 porunci. cu cat mai sarac cu atat mai aprope esti de rai. nu stiu daca peste tot era asa dar, eu peste tot pe unde am ajuns in tara asta (si am ajuns prin multe locuri) bogatii era de blamat, iar saracii erau ai lui dumnezeu. acum s-au mai schimbat lucrurile si asta se poate vedea in manastirea de 5 stele de pe nu-stiu-unde. si sunt tot mai multe...
Cata vreme Dumnezeu e centrul universului tau, esti fericit, treci cu bine peste situatii deopotriva bune si rele. De nu, clachezi, e foarte usor pentru fiinta umana sa se debiliteze.
totul se reduce la ceea ce accepti de bune, la ceea ce avrei sa crezi ca este adevarat. eu consider ca atata vreme cat ceea ce simti te face sa te simti mai impacat si linistit fara a fi in conflict cu cei din jurul tau, cred ca ai gasit calea spre dumnezeu. dar pana la dumnezeu, inca mai este de mers, insa nu cred ca sa ajungi la dumnezeu trebuie sa fie neaparat un chin si un morcov in f*** ca vezi-doamne, te duci in iad daca dai gres iar dumnezeu nu mai poate face nimic sa te scoata de acolo ( asta mi se pare o mai mare blasfemie decat sa nu urmez un ritual anume in vreo religie din lume)
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde Dahnah » 26 Mai 2008, 02:57

Nu cred nici eu ca tre sa fii sarac a piele si sa te chinui de moarte in lumea asta ca sa ajungi in Imparatia Domnului. Da, stiu, inteleg perfect revolta, poate nu literal, dar Biserica are aceasta tendinta de a-i aprecia mai mult pe cei saraci decat pe cei bogati. Adevarul e ca atunci cand esti chinuit mai mult e mai probabil sa te indrepti catre Dumnezeu decat cand ai tot confortul din lume (nu e exclusiv, dar din pacate e mai probabil). Sa nu absolutizam totusi: bogatii = rai iar saracii = buni, credinciosi, de-ai lui Dumnezeu. Nici decum. Si exact ca o revolta la aceasta, evanghelistii americani au dat-o in cealalta extrema, ca daca esti prosper si toate iti merg bine inseamna ca Dumnezeu te iubeste si te apara. Ideea de New Age: prosperitatea, satisfactia personala si pamanteasca sunt atributele supreme.

Personal, cred ca adevarul e la mijloc. Zice doar, cei ce propavaduiesc Adevarul vor fi "incomozi", nu bineveniti, cu greu acceptati (daca). Deci nu e musai sa iti mearga toate struna. De cealalta parte, cred ca Dumnezeu mai degraba ne vrea bogati decat saraci, in sensul ca sa vedem roadele muncii noastre si aici, in lumea noastra. Nu consider ca e pacat, blasfemie, impotriva lui Dumnezeu sa duci o viata lumeasca confortabila, atata timp cat partea ta spirituala urmeaza cuvantul dat. Exemplele sfintilor au fost pentru a ne demonstra smerenia, umilinta.

Exagerand si mergand pana la extrem nu cred ca poate aduce nimic bine, atata vreme cat Dumnezeu e ordine, echilibru, armonie. Practicile in care calugarii se biciuiau si isi torturau carnea (pentru a-si inalta spiritului) nu erau decat niste inventii fara temei, oare se umple Dumnezeu de bucurie vazandu-te ca suferi?

Bucuria (stiu ca nu doar cea fizica si materiala) este parte esentiala in viata unui om. Ce zice intr-un articol Episcopul Kallistos :"Trebuie sã ne dãruim teologiei cu fricã de Dumnezeu, dar si cu o inimã plinã de bucurie, cum spune sfântul Diadoh al Foticeii. Teologii nu au nici un motiv sã se lase prinsi de tristete si de mahmurealã. În istoria convertirii Rusiei, ceea ce lipsea religiilor diferitelor natiuni pe care trimisii printului Vladimir le viziteazã era tocmai bucuria; si un simtãmânt de uimire plinã de bucurie l-a fãcut sã se converteascã pe print, când a asistat la Dumnezeiasca Liturghie, la Constantinopol" (http://www.nistea.com/Kallistos_Ware_formarea_teol.htm) Merita citit tot articolul.

Ok, cred am cam incheiat cu New Age-ul si am inceput alte subiecte, asa ca o sa ne reorienta de acuma.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde altcineva » 28 Mai 2008, 18:15

la un moment-dat, iti spuneam ca "poate sunt si eu adept new age" dar nu pot exclude prezenta a ceva mai mare decat noi toti, a "ceva/ cineva" care...nu stiu, poarta de grija, guverneaza, mentine totul in echilibru ...samd.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde protosinghel » 22 Aug 2010, 20:04



Ce părere aveţi despre asta?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde silvestru » 22 Aug 2010, 22:47

Eu sunt cam sceptic la genul acesta de filme de panica in care cei care le fac se dau drept descoperitori ai uneltirilor puse la cale tocmai de oamenii politici .
Astia nu fac altceva decit submineaza increderea populatiei in proprii conducatori in baza unor suspiciuni si ipoteze ,auzi !!! proorociile sunt niste note de la niste carti de joc :D ,care se implinesc intocmai :D .
iar cu dezichilibrul pamintesc in ceea ce priveste calamitatile au fost de cind a cazut Adam ,iar cele cu privire la Programul HAARP deocamdata se da cu presupusul fara siguranta si apoi parca Dumnezeu ar lipsi cu desavirsire de pe pamintul asta, asa prezinta astia lucrurile si uita ca Dumnezeu a spus(sau poate nici habar nu au):Psalmi Cap. 32

10. Domnul risipeşte sfaturile neamurilor, leapădă gândurile popoarelor şi defaimă sfaturile căpeteniilor.
Iar sfatul Domnului ramine in veac gindurile Lui din neam in neam
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 11:17


Ce părere aveţi despre asta?
e un fals.
orice secret al iluminatilor ar fi bine pazit si nu ar ajunge pe youtube.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 18:34


Ce părere aveţi despre asta?
e un fals.
orice secret al iluminatilor ar fi bine pazit si nu ar ajunge pe youtube.
EXACT!!!!
La fel ca si secretele masonilor! :D

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 19:08

La fel ca si secretele masonilor! :D
corect, dar masonii se stie cine sunt. :lol:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 20:10

La fel ca si secretele masonilor! :D
corect, dar masonii se stie cine sunt. :lol:
Pai daca s-ar sti cine sunt... am putea afla relativ repede si toate... secretele lor. Ce stim noi... sau li se pare unora ca stiu.... e ... (mai) nimic.
Sau tu stii altfel despre masoni? inseamna ca nu stiii principiile lor...

FyZyK
Mesaje:21
Membru din:23 Oct 2010, 15:52
Confesiune:ateu

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde FyZyK » 23 Oct 2010, 17:21

Decat sa aflam despre masoni,mai bine ar fi accesul liber la toate materialele pe care le detine Vaticanul.
Cat despre echilibrul ala de care se vorbeste, nu stiu unde este, ca eu unu nu vad decat dezechilibru: foamete, copii murind de diverse boli, razboaie. Mai avem mult ca specie pana cand o sa ajungem la acel echilibru. In loc sa asteptam pe cineva de acolo sus ca o sa ne rezolve toate problemele mai bine ne-am apuca sa le rezolvam noi. Nu de alta dar s-ar putea sa asteptam degeaba.
New Age pentru mine inseamna RATIUNE in detrimentul SUPERSTITIEI. A trecut vremea cand ne miram la fiecare fulger si ploaia, acuma ne putem explica singuri fenomenele ce ne inconjoara.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde protosinghel » 23 Oct 2010, 22:56

New Age pentru mine inseamna RATIUNE in detrimentul SUPERSTITIEI
Şi asta sau doar asta?
A trecut vremea cand ne miram la fiecare fulger si ploaia, acuma ne putem explica singuri fenomenele ce ne inconjoara.
:lol: :lol: :lol:
Nu cumva consideraţi că tot din acest motiv au apărut şi religiile? Că doar aşa ne învăţau pe noi la şcoală...

FyZyK
Mesaje:21
Membru din:23 Oct 2010, 15:52
Confesiune:ateu

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde FyZyK » 24 Oct 2010, 01:42

Am impresia sau post-ul dumneavoastra are o oarecare tenta rautacioasa cu o oarecare tenta de superiritate?
Daca ma insel va rog sa imi acceptati anticipat scuzele.

Acuma sa va raspund la intrebari:
1. In principal asta, ar mai fi si altele, dar in are masura sunt derivate din asta.
2. Pe mine nu m-au invatat asta la scoala. La concluzia asta am ajuns de unu singur. Sunt genu de persoana care imi place sa procesez orice informatie prin propriul filtru al gandirii. Nu acept lucrurile asa cum sunt doar datorita faptului ca traditia sau majoritatea lumii considera acel fapt adevarat.


Înapoi la “Secte extreme şi ALTE RELIGII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX