O doctrina a New Age-ului

Tot ce nu ţine de creştinism
dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare
Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde dmas » 24 Oct 2010, 03:20

A trecut vremea cand ne miram la fiecare fulger si ploaia, acuma ne putem explica singuri fenomenele ce ne inconjoara.
Asta e vechiul argument God-of-the-gaps.

RASPUNS: http://johnlennox.org/index.php/en/reso ... _the_gaps/

FyZyK
Mesaje:21
Membru din:23 Oct 2010, 15:52
Confesiune:ateu

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde FyZyK » 24 Oct 2010, 04:39

Atunci cand Kepler a enuntat pentru prima data teoria sa Biserica nu a venit la el sa ii spuna: ai avut dreptate, daorita Lui ai gasit aceste formule, din potriva l-au declarat eretic. Acuma sa vina cineva sa spuna ca datorita lui Dumnezeu s-au facut toate marile descoperi stiintifice ?? Mi se pare un pic de ipocrizie.
Referitor la link.
Se scot in evidenta niste chestii mai mult decat discutabile.
1. Newton nici pe departe nu este considerat cel mai mare om de stiinta al tuturor timpurilor. Este foarte important dar in nici intr-un caz cum este descris acolo.
2. De ce nu vorbeste acest domn despre Darwin sau Hawking de exemplu ??
3. El scoate in evidenta ca stiinta genereaza mai multe intrebari decat raspunsuri. Nimic nou. Dar fara acele prime intrebari care sa fi generat la randul lor alte si alte intrebari azi viata noastra nu ar fi fost cu nimic dferita decat a dacilor in cel mai bun caz. Religia pana acuma nu a reusit nimic altceva decat sa ne infraneze progresul, pe cand stiinta ne-a oferit un mediu in care noi sa progresam ca si specie(de la remedii pentru anumite boli pana la case in care sa traim si calculatoare pe care le folosim sa purtam aceasta discutie acuma).
4. As intelege sa il invoc pe Dumnezeu sa imi explice acele fenomene pe care stiinta momentan nu a reusit sa le descifreze, dar care ii logica sa il mai invoc pentru cele la care noi ca specie am gasit raspunsul? Asa as putea sa Il invoc si sa spun ca El este vinovat pentru ultima boala pe care am avut-o si virusul care a declansat-o.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde esenin » 24 Oct 2010, 05:04

He, he, un ateu iute .
Noi "ca specie" nu am gasit niciun raspuns, ptr ca in acest fel ("ca specie") nu ne punem intrebari. Specia obtine adaptari, de pilda respira prin branhii. Intrebarile si le pune individul uman (Newton, d.ex). "Individul" gainusa-de-padure nu isi pune intrebari (dar este "individ" ?). Deci "nema raspunsuri" ! (n-am nimic cu ateii, dar rabdare ! Fructele bune se coc tarziu).

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde daniel tuduran » 24 Oct 2010, 12:52

(n-am nimic cu ateii, dar rabdare ! Fructele bune se coc tarziu).
Nici eu n-am nimic cu ateii,ba ii consider superiori celor care sunt indiferenti.Si eu am fost ateu si cred ca ii inteleg intr-o oarecare masura pe acestia.
I-am spus-o inaintea dv ca trebui sa aibe rabdare sa se coaca,am banuit ca este tanar si ca este un fruct bun. :)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde daniel tuduran » 24 Oct 2010, 13:11

2. De ce nu vorbeste acest domn despre Darwin sau Hawking de exemplu ??
Despre Darwin vorbeste extraordinar Petre Tutea,neaparat sa-l citesti,poate stie cineva ceva link-uri cu Tutea.
Petre Tutea zicea "ca cei care zic ca se trag din maimute intr-adevar se trag din maimuata" :D
toti au dreptate: atat cat cei care zic ca se trag din maimute cat si cei care se considera creatie divina. :D

"Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal raţional şi vorbitor, care vine de nicăieri şi merge spre nicăieri. ”
Petre Ţuţea

Poftim de citeste http://www.tutea.ro/index.htm
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde dmas » 24 Oct 2010, 13:26

Atunci cand Kepler a enuntat pentru prima data teoria sa Biserica nu a venit la el sa ii spuna: ai avut dreptate, daorita Lui ai gasit aceste formule, din potriva l-au declarat eretic. Acuma sa vina cineva sa spuna ca datorita lui Dumnezeu s-au facut toate marile descoperi stiintifice ?? Mi se pare un pic de ipocrizie.
Referitor la link.
Se scot in evidenta niste chestii mai mult decat discutabile.
1. Newton nici pe departe nu este considerat cel mai mare om de stiinta al tuturor timpurilor. Este foarte important dar in nici intr-un caz cum este descris acolo.
2. De ce nu vorbeste acest domn despre Darwin sau Hawking de exemplu ??
3. El scoate in evidenta ca stiinta genereaza mai multe intrebari decat raspunsuri. Nimic nou. Dar fara acele prime intrebari care sa fi generat la randul lor alte si alte intrebari azi viata noastra nu ar fi fost cu nimic dferita decat a dacilor in cel mai bun caz. Religia pana acuma nu a reusit nimic altceva decat sa ne infraneze progresul, pe cand stiinta ne-a oferit un mediu in care noi sa progresam ca si specie(de la remedii pentru anumite boli pana la case in care sa traim si calculatoare pe care le folosim sa purtam aceasta discutie acuma).
4. As intelege sa il invoc pe Dumnezeu sa imi explice acele fenomene pe care stiinta momentan nu a reusit sa le descifreze, dar care ii logica sa il mai invoc pentru cele la care noi ca specie am gasit raspunsul? Asa as putea sa Il invoc si sa spun ca El este vinovat pentru ultima boala pe care am avut-o si virusul care a declansat-o.
Nu are sens sa te legi de Biserica si de religie. Nu despre asta e vorba. Spune-mi te rog unde scrie in Biblie ceva care sa contrazica heliocentrismul (nu spun prin asta nimic vis-a-vis de adevarul sau falsitatea acestei teorii a heliocentrismului).

Cat despre Lennox, vorbeste si despre Hawking

Aici: http://www.dailymail.co.uk/debate/artic ... ds-newsxml
Aici: http://johnlennox.org/index.php/en/reso ... g_and_god/

Despre evolutie consider ca nici nu merita sa se vorbeasca. In primul rand, nu sta in picioare filosofic, deci nu are cum sa stea nici stiintific, si nici nu sta. Totusi, prin talk-urile lui, Lennox vorbeste si despre ea.
Religia pana acuma nu a reusit nimic altceva decat sa ne infraneze progresul, pe cand stiinta ne-a oferit un mediu in care noi sa progresam ca si specie(de la remedii pentru anumite boli pana la case in care sa traim si calculatoare pe care le folosim sa purtam aceasta discutie acuma).
Te rog sa lasi "religia" la o parte deocamdata. Specifica cum anume infraneaza Biblia progresul, si de ce pui in antiteza stiinta cu Biblia.
As intelege sa il invoc pe Dumnezeu sa imi explice acele fenomene pe care stiinta momentan nu a reusit sa le descifreze, dar care ii logica sa il mai invoc pentru cele la care noi ca specie am gasit raspunsul?
Nu te supara, dar nu ai inteles contraargumentul pentru God-of-the-gaps. Daca eu proiectez o masina si tu o studiezi apoi si te minunezi de ea, n-o sa spui ca, din cauza ca intelegi cum functioneaza, nu trebuie sa crezi ca a proiectat-o cineva. Asta ar fi absurd. Tot asa, daca eu descopar legile dupa care functioneaza universul, si ma minunez de ele, nu spun ca, din cauza ca cunosc aceste legi, nu e nevoie sa spun ca universul a fost proiectat de cineva. Dimpotriva, tocmai faptul ca ma minunez de el si-i vad ordinea si rationalitatea ma obliga sa ma gandesc ca a fost facut de o Minte extraordinar de inteligenta.

FyZyK
Mesaje:21
Membru din:23 Oct 2010, 15:52
Confesiune:ateu

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde FyZyK » 24 Oct 2010, 14:24

Despre filosifie o sa revin cu un post mai tarziu.

Nu prea poti sa nu vorbesti despre religie atunci cand vorbesti despre Biblie. Biblia este considerata sfanta si tot ce scrie in Biblie este considerat ca fiind adevarat. Prin urmare tot ce avem noi nevoie sa stim este scris acolo. De fiecare data cand a aparut o descoperire stiintifica majora prima data a fost pusa in antiteza cu ceea ce scrie in Biblie. Daca nu corespundea atunci nu era buna si Biserica face tot ce putea sa opreasca raspandirea acestei descoperiri. ESte evident ca Biblia in sine nu a infranat evolutia, pentru ca nu este decat o carte. Eu prin principal vorbeam de religie, si atunci cand vorbeste spre religie nu ai cum sa nu vb despre Biblie(cartea fundamentala a crestinismului) si Biserica. Fara acestea doua religia in sine nu are nici un sens.

Am inteles despre ce incerci sa imi spuneti cu God-of-the-gaps. Discutia asta duce spre acel curent care spune ca universul are in spatele sau in design inteligent, care afirma ca cineva a proiectat legile fundamentale ale universului care au generat tot ce exista azi. Problema cu aceasta teorie este ca nu ne explica cu adevarat orininea tuturor lucrurilor. Ii in felul urmator, daca noi stim toate legile fundamentale care ne guverneaza si admitem ca au fost create de catre cineva, apare urmatoarea intrebare: "Creatorul de unde a aparut?". Aceeasi problema o are si stiinta. Daca gasim toate legile dupa care universul functioneaza, si admitem ca teoria BigBang-ului este adevarata, ne vom intreba: "Inainte de BigBang ce a fost? Materia respectiva de unde a aparut?". Si aicea ambele se blocheaza. Ori nu a fost nimic inainte, ori pur si simpu erau acolo. Diferenta intre ele ca in cazul unui creator inteligent este nevoie de un pas suplimentar. Intrebarea este de ce ne mai trebuie acest pas suplimentar? De ce trebuie sa adaugam si acel creator inteligent, cand lucrurile pot fi explicate si fara aceasta ipoteza suplimentara?

O sa imi cer scuze antipicat daca post-ul meu este un pic cam neclar, recunosc stau un pic mai prost la capitolul exprimare.

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde dmas » 24 Oct 2010, 15:29

Nu prea poti sa nu vorbesti despre religie atunci cand vorbesti despre Biblie. Biblia este considerata sfanta si tot ce scrie in Biblie este considerat ca fiind adevarat.
Tot ce scrie in Biblie e adevarat, asa e. Dar nu tot ce spune "religia" e neaparat adevarat, cu exceptia cazurilor cand vorbeste de un adevar scris in Biblie.
Prin urmare tot ce avem noi nevoie sa stim este scris acolo.
Fals. Eu am nevoie sa stiu ce orar am luni la facultate, si asta nu scrie in Biblie. Din cate stiu eu, nicaieri nu scrie in Biblie sa nu investigam universul in care traim (daca poti dovedi contrariul, te rog sa o faci).
De fiecare data cand a aparut o descoperire stiintifica majora prima data a fost pusa in antiteza cu ceea ce scrie in Biblie. Daca nu corespundea atunci nu era buna si Biserica face tot ce putea sa opreasca raspandirea acestei descoperiri.
Poate vrei sa zici "a fost comparata cu ceea ce scrie in Biblie". Noi credem ca Biblia spune adevarul in toate lucrurile, inclusiv in cele stiintifice. Te rog sa vii cu un singur exemplu de descoperire stiintifica care contrazice ceea ce scrie in Biblie.
ESte evident ca Biblia in sine nu a infranat evolutia, pentru ca nu este decat o carte. Eu prin principal vorbeam de religie, si atunci cand vorbeste spre religie nu ai cum sa nu vb despre Biblie(cartea fundamentala a crestinismului) si Biserica. Fara acestea doua religia in sine nu are nici un sens.
Asta e altceva; intre religie si Biblie nu exista relatie de identitate. Ce scrie in Biblie e adevarat, dar ce spune "religia" nu e intotdeauna adevarat, asa cum am zis mai sus, "cu exceptia cazurilor cand vorbeste de un adevar scris in Biblie".
Am inteles despre ce incerci sa imi spuneti cu God-of-the-gaps. Discutia asta duce spre acel curent care spune ca universul are in spatele sau in design inteligent, care afirma ca cineva a proiectat legile fundamentale ale universului care au generat tot ce exista azi.
"But, as both a scientist and a Christian, I would say that Hawking's claim is misguided. He asks us to choose between God and the laws of physics, as if they were necessarily in mutual conflict.

But contrary to what Hawking claims, physical laws can never provide a complete explanation of the universe. Laws themselves do not create anything, they are merely a description of what happens under certain conditions.

What Hawking appears to have done is to confuse law with agency. His call on us to choose between God and physics is a bit like someone demanding that we choose between aeronautical engineer Sir Frank Whittle and the laws of physics to explain the jet engine." -- John Lennox, http://www.dailymail.co.uk/debate/artic ... e-God.html
Problema cu aceasta teorie este ca nu ne explica cu adevarat orininea tuturor lucrurilor. Ii in felul urmator, daca noi stim toate legile fundamentale care ne guverneaza si admitem ca au fost create de catre cineva, apare urmatoarea intrebare: "Creatorul de unde a aparut?". Aceeasi problema o are si stiinta.
Dar inainte de intrebarea asta vine certitudinea ca Creatorul inteligent exista, asa cum, daca te uiti la masina pe care-am proiectat-o, devii sigur ca a fost facuta de o minte. Pe de alta parte, nu poti merge la infinit cu cauzele, nu poti spune ca exista cauze la nesfarsit. Daca fiecare lucru care are un inceput are o cauza, trebuie atunci sa existe o cauza necauzata, un Inceput al tuturor lucrurilor.
Daca gasim toate legile dupa care universul functioneaza, si admitem ca teoria BigBang-ului este adevarata, ne vom intreba: "Inainte de BigBang ce a fost? Materia respectiva de unde a aparut?". Si aicea ambele se blocheaza.
Crestinul nu se blocheaza aici, pentru ca pentru el mai exista o sursa de cunoastere a adevarului in afara de ratiunea lui neajutorata, si anume Biblia, pe care el o analizeaza cu ajutorul ratiunii si o crede adevarata pentru ca gaseste cu ajutorul ratiunii (asistata de mila lui Dumnezeu) destule argumente (istorice, arheologice, profetice, etc) care sa o confirme. De atunci incolo isi fundamenteaza intreaga cunoastere pe acea carte, considerandu-o insuflata de Dumnezeu.
De ce trebuie sa adaugam si acel creator inteligent, cand lucrurile pot fi explicate si fara aceasta ipoteza suplimentara?
Nu pot fi explicate, pentru ca nu poti sa explici cauza ultima a universului. Spune-mi un om in toate mintile caruia, atunci cand ii arati o masinarie sofisticata de curand inventata, va respinge ideea unui creator al ei, sau macar ca va incerca sa caute o explicatie a originii acelei masinarii fara sa apeleze la un creator inteligent. E absurd.

Un Creator inteligent nu este ceva ce "adaugam" prajiturii noastre din cauza ca deocamdata nu putem explica originea universului prin muschiul nostru mintal, sau "stiinta", daca vrei. Din efecte inteligente evident deducem cauze integente, caci efectul nu poate fi mai mare decat cauza sa. Apoi, nu e stiinta singurul izvor al cunoasterii...

MihaiZaharescu
Mesaje:17
Membru din:27 Sep 2010, 23:32
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde MihaiZaharescu » 24 Oct 2010, 20:06

Probabilistic vorbind, daca viata universului tinde la infinit, probabilitatea ca el sa fi fost creat tinde la 1, considerand evolutia ca principiu de baza.
Demonstratie:

Se formeaza universul.
Evolueaza.
Apar specii inteligente.
Specile inteligente ajung la un grad destul de avansat incat sa-si creeze propriul univers (ca sa fie mai clar, sa zicem un univers virtual, un joc pe calculator)
Asemenea lui, acesta se dezvolta, dand nastere la specii virtuale inteligente.

Repetand bucla la infinit, probabilitatea tinde spre infinit, cu fiecare iteratie, sa facem parte dintr-un univers creat de de o specie avansata, deci de a avea un creator inteligent.

MihaiZaharescu
Mesaje:17
Membru din:27 Sep 2010, 23:32
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde MihaiZaharescu » 24 Oct 2010, 20:14

Din pacate, foarte multa lume crede ca se spune in Crestinism: "crede si nu cerceta".
E total fals:
Ni se spune tocmai pe dos: sa incercam toate, sa pastram ce e bun, sa cercetam scripturile.
Suntem stapani peste creatia vazuta, e datoria noastra sa avem grija de ea, asta inseamna sa o cercetam pana la cel mai mic amanunt si sa vedem unde are bube si cum putem sa le reparam, cum putem conduce mai bine, deci stiinta e extrem de incurajata, si se vede asta, prin faptul ca oameni cu credinta in Dumnezeu au facut descoperiri imense (poate ar fi bine sa faca cineva un tabel cu oamenii de stiinta din istorie atei/credinciosi) (Newton, Einstein, Mendel, Paulescu ...), multi aparand cu ravna fierbinte credinta in Dumnezeu.

MihaiZaharescu
Mesaje:17
Membru din:27 Sep 2010, 23:32
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde MihaiZaharescu » 24 Oct 2010, 20:36

O alta neintelegere mare: credinta si stiinta sunt opuse, sau credinta sta impotriva stiintei, sau credinta nu ajuta cu nimic stiinta.

Nu sunt opuse, doar au planuri diferite: una investigheaza universul nepalpabil, cealalta universul masurabil.
Credinta ajuta foarte mult la dezvoltarea stiintei, pot spune ca dubleaza posibilitatea de descoperire: Fara credinta, poti doar folosi o politica deconstructoare (ai universul dintr-o bucata, afla cum functioneaza). Cu credinta stii originea lui, deci poti sa o iei cu o politica constructoare (L-a facut Dumnezeu asa, totul are un rost, de ce a pus si asta aici?). A doua varianta e mult mai usor abordabila pentru om, ca nu trebuie sa vada toata imaginea odata.
Uite un exemplu: Sfintii il vad pe Dumnezeu ca lumina (nemateriala), poate sa fi facut universul dintr-o substanta asemanatoare Lui (ca doar zice sa faca omul dupa chipul si asemanarea Lui), lumina materiala. Gandindu-se acum omul ca totul e lumina si studiind doar lumina si observand caracteristicile ei, poti studia tot universul; cat de usor s-ar fi ajuns la relativitate (cu ajutorul vitezei luminii s-a dedus) sau cat de usor ar fi calculat E=mc^2 (energia pura (lumina) care rezulta din descompunerea totala a unui obiect este egala cu masa obiectului * viteza luminii la patrat). Si uite asa si acum stiinta cea mai avansata spune ce se se credea la inceput... totul e lumina, totul poate fi redus la lumina.

MihaiZaharescu
Mesaje:17
Membru din:27 Sep 2010, 23:32
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde MihaiZaharescu » 24 Oct 2010, 20:43

Cel mai sigur si simplu mod de a-L gasi pe Dumnezeu este in a implini poruncile Lui.
Pentru ca nu stii care biblie e adevarata, Dumnezeu te intelege, asa ca ai de implinit poruncile pe care le-a lasat intiparite El in tine de la creatie: constiinta (nu o suprima) si legile morale.

Sa le faci pe alea si raspunsul nu va intarzia, ca am impresia ca polemicile astea nu au cum sa ajute, Dumnezeu vrea un om bun, nu un om cult. (prin asta nu am zis ca daca esti cult nu esti placut lui Dumnezeu, ci doar ca nu au nicio valoare cunostiintele in fata inimii omului).

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde daniel tuduran » 24 Oct 2010, 20:50

Nu are sens sa te legi de Biserica si de religie. Nu despre asta e vorba. Spune-mi te rog unde scrie in Biblie ceva care sa contrazica heliocentrismul (nu spun prin asta nimic vis-a-vis de adevarul sau falsitatea acestei teorii a heliocentrismului)..
In multe locuri Biblia contrazice heliocentrismul.Lasati-l pe om sa cantaresca ambele argumentatii.
Puteti incepe impreuna sa stuidiati aici, plus sa cititi,audiati,vizionati trimiterile facute si apoi sa ne dam cu parerea.
viewtopic.php?f=26&t=633&hilit=heliocentrism
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde daniel tuduran » 24 Oct 2010, 21:04

Despre filosifie o sa revin cu un post mai tarziu.

Nu prea poti sa nu vorbesti despre religie atunci cand vorbesti despre Biblie. .
Asa este domnule.
Biblia este considerata sfanta si tot ce scrie in Biblie este considerat ca fiind adevarat. .
Asa o consideram noi credinciosii,altii nu dau doi bani pe "povestile" din Biblie.
Prin urmare tot ce avem noi nevoie sa stim este scris acolo. .
Nu domnule. Nu vi se pare absurd ca o carte,fie ea si Bilbila sa ne spuna "tot" ce avem nevoie? Biblia ne poate deschide doar ochii dar ni si poate inchide daca o interpretam dupa mintea nostra,Biblia trebuie inteleasca cu minte Bisericii.
De fiecare data cand a aparut o descoperire stiintifica majora prima data a fost pusa in antiteza cu ceea ce scrie in Biblie. .
La noi la ortodocsi n-a existat practica asta.Multi dintre sfinti au fost carturari,oameni cu studi inalte,oameni de stiinta.
Daca nu corespundea atunci nu era buna si Biserica face tot ce putea sa opreasca raspandirea acestei descoperiri..
:D :D Glumiti desigur!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde daniel tuduran » 24 Oct 2010, 21:15

O alta neintelegere mare: credinta si stiinta sunt opuse, sau credinta sta impotriva stiintei, sau credinta nu ajuta cu nimic stiinta.

Uite un exemplu: Sfintii il vad pe Dumnezeu ca lumina (nemateriala), poate sa fi facut universul dintr-o substanta asemanatoare Lui (ca doar zice sa faca omul dupa chipul si asemanarea Lui), lumina materiala.
NU. Universul a fost creat din nimic! Inclusiv pe forum vad ca s-a discutat ceva pe tema asta.
viewtopic.php?f=22&t=840&p=7898

Doamne ajuta!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

MihaiZaharescu
Mesaje:17
Membru din:27 Sep 2010, 23:32
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde MihaiZaharescu » 24 Oct 2010, 21:59

O alta neintelegere mare: credinta si stiinta sunt opuse, sau credinta sta impotriva stiintei, sau credinta nu ajuta cu nimic stiinta.

Uite un exemplu: Sfintii il vad pe Dumnezeu ca lumina (nemateriala), poate sa fi facut universul dintr-o substanta asemanatoare Lui (ca doar zice sa faca omul dupa chipul si asemanarea Lui), lumina materiala.
NU. Universul a fost creat din nimic! Inclusiv pe forum vad ca s-a discutat ceva pe tema asta.
viewtopic.php?f=22&t=840&p=7898

Doamne ajuta!

Iarta-ma, exprimare gresita: poate sa FIE facut universul dintr-o substanta asemanatoare lui, adica din nimic sa faca Dumnezeu substanta lumina, dar nu lumina Dumnezeiasca, ci o lumina materiala. Si o filozofie (doar atat, care arata modul asta de gandire scris mai sus (ca toate teoriile au avut la basa o filozofie), deci nu e o teorie corecta, ci o filozifie) ar fi ca Dumnezeu, prin puterea lui, din NIMIC a separat NIMICUL in materie si antimaterie (materie + antimaterie = energie (lumina), si astea se stiu ca exista), si conform teoriei coszilor se pare ca si timpul si spatiul ar fi formate din corpusculi ce descompusi pot deveni lumina.

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde dmas » 24 Oct 2010, 22:33

am impresia ca polemicile astea nu au cum sa ajute, Dumnezeu vrea un om bun, nu un om cult
Mihai, te rog nu te supara pe mine, dar te inseli.

"Este drept să gîndesc astfel despre voi toţi, fiindcă vă port în inima mea, întrucît, atît în lanţurile mele cît şi în apărarea şi întărirea Evangheliei, voi sînteţi toţi părtaşi aceluiaş har." -- Filipeni 1:7
"Dar când au venit Sila şi Timotei din Macedonia, Pavel s-a dedat în totul propovăduirii, şi dovedea Iudeilor că Isus este Hristosul." -- FA 18:5
In multe locuri Biblia contrazice heliocentrismul.
Unde anume, Daniel ?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde daniel tuduran » 24 Oct 2010, 22:37

am impresia ca polemicile astea nu au cum sa ajute, Dumnezeu vrea un om bun, nu un om cult
Unde anume, Daniel ?
Am dat o adresa spre studiu
viewtopic.php?f=26&t=633&hilit=heliocentrism
ai citit-o? si trimiterile?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Oct 2010, 23:16

oameni buni... reveniti-va. Faceti un topic separat ! Aici e despre New Age! Ce facem aici.... mergem pe metoda veveritei... ca protestantii (unii dintre ei)?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: O doctrina a New Age-ului

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Oct 2010, 23:27

pana vede vreun admin si o sa mute toata discutia asta... raspund si eu:

Stiinta si credinta nu sunt antagonice si nici nu se exclud. Doar ca nu poti fi stiintific fara sa fii... credincios (nu neaparat in sens religios). :D Invers se poate! :D
- stiinta este EMINAMENTE descriptiva; ea nu explica - nu poate, nu are cum - ci doar descrie, diseaca, expune, arata. Chiar daca superficial ar parea ca explica, nu ajunge la esenta lucrurilor. Mereu ramane in urma. Cand crede ca agsit explicatie... vine un alt om de stiinta si apare o alta problema, o alta necunoscuta care la randu-i trebuie explicata . Bineinteles.. incepem prin a o descrie. Si ciclul se repeta. Exemplele le stim cu totii!

- CE zice Biserica? Stiinta nu e rea. Dimpotriva! Dar nici nu e mantuitoare. De fapt toata zbaterea asta si tot progresul omenirii/umanitatii (ca tot zicea unu` pe-aicea de calculatoare - oare sa fie omu` fericit/multunit numa` pt. ca are peceu? :) ) nu sunt decat semne ca omul si-a deviat puterile creatoare dinspre comuniunea cu Dumnezeu catre lumea materiala.
- Asta are si o urmare buna (dar relativa) - progresul stiintific si in orice domeniu in general (arte, medicina etc). Insa scopul si l-a ratat... ca finalitate. De aceea omu` nu va fi niciodata multumit/implinit... pt. ca setea de infinit n-o poti ostoi/stinge decat cu CEl infinti/nemarginit.... in nici un caz cu cele finite/limitate/materiale etc.


Înapoi la “Secte extreme şi ALTE RELIGII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron