"Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Tot ce nu ţine de creştinism
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
"Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Feb 2012, 13:09

Aveţi aici detalii. Oameni buni, treziţi-vă!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde descoperire » 25 Feb 2012, 13:48

Aveţi aici detalii. Oameni buni, treziţi-vă!
mdaa pacat.Cred ca nu-i de vina "sola scriptura" aici Maria_Andreea ci oamenii.Este la fel daca eu as spune :"monahismul face din preoti pedofili" sau "botezul pruncilor aduce moarte"(au fost cazuri).Vreau sa-ti spun ca abordarea ta imi aduce aminte de postarea lui Petru Pruteanu cu subiectul "imoralitatea baptistilor" unde dlui a postat un mesaj apoi brusc a inchis fara dreptul la replica.Nu zic ca acest caz este asemanator dar abordarea ma deranjeaza.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde Doriana » 25 Feb 2012, 14:08

Cred ca titlul este putin tendentos, maria_andreea, tinand cont ca aceeasi Sola Scrptura salveaza mii de vieti. Sau crezi ca daca amarata aceea ar fi avut pe pereti si Sfanta Traditie nu ar mai fi facut ce-a facut?

E vorba de un caz patologc. De dragul obiectvitatii ar trebui analizat ca atare. Presa nu reuseste sa faca asta. Dar crestinii au o constiinta.

O presa serioasa nu ar pune asa ceva pe prima pagina. Dar suntem in Romania. Mai deunazi presa vuia de cazul macutei Sebastiana, prilej pentru toti sa-i injure strasnic pe ortodocsi si mai ales pe preoti. (Am citit comentariile; erau fara mila) Acum a venit randul penticostalilor. De parca religia ar face vreo diferenta cand omul vrea neaparat sa pacatuiasca... E doar placerea fireasca a romanului de a barfi si blama. Iar presa i-o alimenteaza.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Marcus89

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde Marcus89 » 25 Feb 2012, 15:33

Oameni buni, treziţi-vă!
Un îndemn valabil pentru toate religiile. :x22

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde daniel tuduran » 25 Feb 2012, 15:47

Nu-i vorba nici de "sola scriptura,nici de biblie,nici de religie.Pur si simplu e o femeie bolnava.Probabil la fel ar fi facut si daca era atee.Ce li se poate reprosa penticostalilor e faptul ca nu sunt prea atenti cu bolnavi psihici.Am vazut si eu un pastor penticostal intr-un ospiciu,si chiar daca era la nebuni inca profetea si avea adepti.
Anumite boli psihice se manifesta si prin diferite exagerari religioase,iar daca nu sunt recunoscute la timp duc la adevarate tragedii.Penticostalii incurajeaza profetesimul si unii dintre acesti bolnvi au sanse sa se remarce mai usor.
O ortodoxa (Claudia) imi povestea mai demult ca unul de la ei din corul bisericii a inceput sa poarta cruci din ale mari cum poarta episcopul.Ii deja un semn mare de alarma.Unde merg eu la manastire e un baiat care se alipeste de strana pt a canta.Dupa slujba incepe vorbaraia fara rost ca nu se mai poate opri.Evident un om bolnav.
Cazuri din astea sunt multe in lume,daca va spun ce procent n-o sa va vina sa credeti.
Cica 10% dintre pamanteni ar fi suferinzi de boli psihice majore!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde daniel tuduran » 25 Feb 2012, 15:48

Oameni buni, treziţi-vă!
Un îndemn valabil pentru toate religiile. :x22
Si pt toti ateii! ;)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Marcus89

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde Marcus89 » 25 Feb 2012, 15:49

Oameni buni, treziţi-vă!
Un îndemn valabil pentru toate religiile. :x22
Si pt toti ateii! ;)
Noi ne-am trezit deja, e rândul vostru...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Feb 2012, 16:21

Eu am înţeles că femeia era bolnavă. Dar, atitudinea soţului: nu a dus-o la spital căci nu le permite religia :shock: , a ştiut că e bolnavă şi a lăsat-o în preajma unor copilaşi pt că el (mândrie sau prostie) vroia să o vindece prin rugăciunile sale. Amândoi: şi cea bolnavă şi cel sănătos au mers cu scriptura în mână şi au făcut aşa atrocitate. Doamne ai milă de toţi!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde Doriana » 25 Feb 2012, 17:02

. Dar, atitudinea soţului: nu a dus-o la spital căci nu le permite religia :shock: , a ştiut că e bolnavă şi a lăsat-o în preajma unor copilaşi pt că el (mândrie sau prostie) vroia să o vindece prin rugăciunile sale.!
Asta nu am gasit in articol. Dar daca se dovedeste a fi adevarat este ceva ce am banuit de la inceput si de care ma temeam.

Totusi...in Scriptura nu scrie sa nu mergi la doctor. Si nici in BP nu se predica asta. Problema este mai adanca decat de vede.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Constantinos

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde Constantinos » 25 Feb 2012, 19:43

Marcus 89 , traiasca jocul care te-a nascut , cred ca esti foarte responsabil ; nici nu joci , nici nu programezi jocuri care te baga la spitalul de nebuni (ala fizic) , ca in alt plan cam suntem toti la spitalul de nebuni, cei mai bolnavi si constienti de asta au sanse mai multe de scapare. Copilul respectivei femei este in iad acum doar daca starea lui este de nemultumire fiindca a fost omorat , iar un copil de 6 luni ortodox ,omorat la fel ,are putere si ganduri , simtaminte mai bune pricinuite de har . Aceasta-i diferenta dintre un ortodox si un sectant, la o marturisire identica a lui Dumnezeu urmata de decapitare , doar unul ramane Sfinte Moaste , celalalt isi uraste urat trupul si madularele pe care Hristos doreste sa le imbrace cu Fata Sa Luminoasa .

Marcus89

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde Marcus89 » 25 Feb 2012, 20:08

Marcus 89 , traiasca jocul care te-a nascut , cred ca esti foarte responsabil ; nici nu joci , nici nu programezi jocuri care te baga la spitalul de nebuni (ala fizic) , ca in alt plan cam suntem toti la spitalul de nebuni, cei mai bolnavi si constienti de asta au sanse mai multe de scapare.
Constantinos, chiar crezi că ironia ta ieftină mă descurajează cumva?

Constantinos

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde Constantinos » 25 Feb 2012, 21:59

Nu am scris sa descurajez pe nimeni , in plus cred ca stii si tu , nu doar eu , persoane care au intrat la spitalul de boli psihice din cauza jocurile cu impuscaturi , sange , etc

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde descoperire » 25 Feb 2012, 22:18

Copilul respectivei femei este in iad acum
De unde stii?Ce prostii mai spui mai Constantine?Cum un copil nevinovat ,inconstient poate pleca in iad?
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde daniel tuduran » 25 Feb 2012, 22:57

Marcus 89 , traiasca jocul care te-a nascut , cred ca esti foarte responsabil ; nici nu joci , nici nu programezi jocuri care te baga la spitalul de nebuni (ala fizic) , ca in alt plan cam suntem toti la spitalul de nebuni, cei mai bolnavi si constienti de asta au sanse mai multe de scapare. Copilul respectivei femei este in iad acum doar daca starea lui este de nemultumire fiindca a fost omorat , iar un copil de 6 luni ortodox ,omorat la fel ,are putere si ganduri , simtaminte mai bune pricinuite de har . Aceasta-i diferenta dintre un ortodox si un sectant, la o marturisire identica a lui Dumnezeu urmata de decapitare , doar unul ramane Sfinte Moaste , celalalt isi uraste urat trupul si madularele pe care Hristos doreste sa le imbrace cu Fata Sa Luminoasa .
Cred ca stii ca n-ai argumente la ce sustii? Usor poti fi contrazis!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Marcus89

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde Marcus89 » 25 Feb 2012, 23:01

Nu am scris sa descurajez pe nimeni , in plus cred ca stii si tu , nu doar eu , persoane care au intrat la spitalul de boli psihice din cauza jocurile cu impuscaturi , sange , etc
Ce frumoase sunt generalizările... atunci pot și eu să zic că toți cei care practică o anumită religie devin fanatici... cum e?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde daniel tuduran » 25 Feb 2012, 23:03

Eu am înţeles că femeia era bolnavă. Dar, atitudinea soţului: nu a dus-o la spital căci nu le permite religia :shock: , a ştiut că e bolnavă şi a lăsat-o în preajma unor copilaşi pt că el (mândrie sau prostie) vroia să o vindece prin rugăciunile sale. Amândoi: şi cea bolnavă şi cel sănătos au mers cu scriptura în mână şi au făcut aşa atrocitate. Doamne ai milă de toţi!
Sa vedem pana la urma care-i adevarul.Oricum ii drept ca unii dintre penticostali se incred prea mult in vindecari miraculoase si refuza doctorii.Dar altii dintre ei toata ziua sunt pe capul doctorilor,la Cluj si la Deva ,daca ai nevoie de un doctor bun, iei legatura cu un penticostal ,si imediat iti faciliteaza accesul le medic. :roll:
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde Doriana » 26 Feb 2012, 00:31

Sa vedem pana la urma care-i adevarul.Oricum ii drept ca unii dintre penticostali se incred prea mult in vindecari miraculoase si refuza doctorii.Dar altii dintre ei toata ziua sunt pe capul doctorilor:
Poate totusi gasesti si oameni normali, daca te uiti mai bine...

Imtre timp am citit si eu stirea de care spunea maria_andreea. Este intr-adevar vorba despre un anumit curent care a patruns neoficial in BP, anume extremismul dizident. Acesti oameni se bazeaza mai mult pe cate o invatatura auzita din zbor, interpretata gresit si tinuta cu sfintenie. Biblia nu este studiata, sau daca este studiata este degeaba; nu este inteleasa.
Exemplu de invataturi biblice duse de dizidenti la extrema:
- Dumnezeu vindeca. E foarte adevarat. Ei spun insa ca Dumnezeu vindeca intotdeauna si mersul la doctor este mare pacat, caci ar insemna ca nu ai credinta in Dumnezeu ci te increzi in oameni.
- copiii sunt binecuvantari. Asa este. Ei spun insa ca femeia trebuie sa nasca pe banda, "cat da Domnul", indiferent daca este bolnava, daca copiii se nasc sanatosi sau daca are cu ce sa-i creasca, si chiar daca ar insemna sa faca zece cezariene. Eventual moarre pentru Dumnezeu.
- femeia trebuie sa isi acopere capul si sa poarte imbracaminte femeiasca. Asa ca se poarta fusta lunga si batic indiferent daca e in casa, pe munte sau pe schela la munca. Baticul se poarta si in somn, iar daca cumva cade de pe cap in timpul somnului e mare pacat. Va dati seama in ce stres traiesc aceste femei...
De aceea, de cand am citit prim a data aceata aceasta stire, inainte sa afle presa ca femeia ar fi penticostala, eu am recunoscut portretul tip al dizidentului: batic, fusta lunga, copii multi si nedoriti, saracie, frustrare. Combinate si cu o boala psihica, iese ce a iesit.

Si ar mai fi si alte invataturi specifice acestor dizidenti...

Pacatul BP este ca nu anatemizeaza clar si deschis aceste invataturi si nu ii exclude pe sustinatorii lor. Caci e clar ca aceste invataturi nu fac parte din doctrina BP, ci sunt predicate prin case particulare sau soptite pe la colturi de cate o baba atotstiutoare. Dar lumea nu poate face diferenta intre penticostali si dizidenti. Si nici nu poti sa-i acuzi, din moment ce nici BP nu se delimiteaza clar de ei. Toleranta face uneori mult rau.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Constantinos

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde Constantinos » 26 Feb 2012, 13:36

Daniel Tudoran , poti sa ma contrazici . Eu pe Sfantul Simeon noul Teolog care a trait pe la anul 1000 il consider egalul Sfantului Ap. Pavel. El a zis ca un avorton ajunge din intunericul pantecelui la alt intuneric mai dens. Nu am putea sa-i consideram pe pruncii avortati care sufera mai de pret decat cei nascuti , nebotezati si care mor fara durere? Marcus 89 , ai generalizat deja cand ai zis ca ateii sunt treziti ( dupa Turnul de Veghe?). Foarte bine ca sectantii nu-si boteaza copiii , botezul lor e o spurcaciune fiindca nu are succesiune si este facut in numele unui dumnezeu fals. Daca copii lor ajung din mila lui Dumnezeu mult mai tarziu in rai , asta pentru ca exista si posibilitatea unui botez facut de catre ingeri dupa moarte , la fel cum exista si calugarie si hirotonie facuta de oamenii ceresti celor pamantesti si un fel de Maslu: apocalipsa 22 -2 "Şi în mijlocul pieţei din cetate, de o parte şi de alta a râului, creşte pomul vieţii, făcând rod de douăsprezece ori pe an, în fiecare lună dându-şi rodul; şi frunzele pomului sunt spre tămăduirea neamurilor." Cu toate acestea Imparatia Cerului nu se va umple dintr-o data cu prunci avortati.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde daniel tuduran » 26 Feb 2012, 14:08

Daniel Tudoran , poti sa ma contrazici .
Nu tin eu sa te contrazic ci pozitia sfintilor e mult mai nuantata.Nu se vorbeste de rai,dar nici de iad,ci despre un loc despre care nu stim nimic.
Cu toate acestea Imparatia Cerului nu se va umple dintr-o data cu prunci avortati.
Dar nici iadul!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: "Sola scriptura" omoară un copil de 6 luni

Mesaj necititde daniel tuduran » 26 Feb 2012, 14:28

- Dumnezeu vindeca. E foarte adevarat. Ei spun insa ca Dumnezeu vindeca intotdeauna si mersul la doctor este mare pacat, caci ar insemna ca nu ai credinta in Dumnezeu ci te increzi in oameni.
"Doctorul tratează, Dumnezeu te vindecă"

Sfântul Vasile cel Mare (sec. 4) : "este o încapatânare sa refuzi ajutorul artei medicilor".
"este lucru nesocotit ca cineva sa-si puna toata nadejdea de vindecare numai în mâinile doctorilor, cum vedem ca fac unii dintre nefericitii suferinzi, care nu se dau în laturi sa-i numeasca pe doctori chiar mântuitori".
"Când trebuie sa recurgi la medicina, sa iei aminte sa nu-i atribui numai ei sanatatea…".

Sfântul Teofan : "Împotrivirea dumneavoastra la indicatiile doctorilor nu e prea vrednica de lauda... Dumnezeu a facut si doctorii si doctoriile - nu ca sa existe degeaba, ci ca de ei sa se foloseasca bolnavii. Totul e de la El; El îngaduie caomul sa boleasca si tot El ne-a înconjurat cu mijloace de vindecare. Daca a pazi darul dumnezeiesc al vietii este o
datorie, tot datorie este si a te trata atunci când esti bolnav."

Origen (sec. 3) : "Cei îmbracati cu evlavia îi folosesc pe doctori socotindu-i ca slujitori ai lui Dumnezeu, stiind ca El este Cel ce a dat oamenilor stiinta medicala si ca tot El este Cel ce a facut sa creasca plantele pe pamânt si a pus în el si celelalte substante medicinale. Ei stiu ca mestesugul doctorului nu are eficienta fara voia lui Dumnezeu".
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)


Înapoi la “Secte extreme şi ALTE RELIGII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron