Am o intrebare legata de energii, yoga...

Tot ce nu ţine de creştinism
Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie
Am o intrebare legata de energii, yoga...

Mesaj necititde Ioana1988 » 02 Mar 2013, 16:46

Am si eu o nedumerire...Viitoarea mea soacra imi tot zice ca are ''energii'' si ne intreaba si pe noi ( eu si iubitul) daca nu vrem sa ne ''energizeze''?!!
Mentionez ca practică (a practicat) yoga...si nu stiu ce meditatii...
Pe mine chestiile astea ma sperie, adica..linistea sufleteasca mi-o iau prin rugaciune, nu prin yoga...Cum adica sa ''ne energizeze''?
Ea zice ca crede in Dumnezeu, dar nu merge la spovedit si daca ii zic ca nu e bine ce face legat de ''energiile'' astea se enerveaza...

Eu nu stiu cum sa ii explic ca nu sunt de la Dumnezeu...Inteleg in sinea mea, dar nu am capacitatea de a explica pe intelesul ei care e treaba cu yoga si meditatia asta yogina...

Si mai e o chestie ciudata... Atunci cand de ex, trebuie sa facem ceva impreuna cu ea, dar noi deja avem alte planuri si nu ne mai putem intalni, eu incep sa ma simt molesita, ametita...Pana cand facem ce vrea ea. Mentionez ca nu am contact fizic cu iubitul si ca duhovnicul meu stie de relatia noastra. In mom de fata ''traim ca fratii pana la casatorie- dupa sfatul duhovnicului. Si in acest caz ne pot ataca aceste ''energii''?

Nici macar nu inteleg exact ce se intampla, ma ''energizeaza'' cand nu facem ce vrea? ...Va rog sa ma ajutati... As vrea sa ma sfatuiesc si cu duhovnicul meu dar sincer nu stiu ce sa ii spun si cum legat de asta...

Multumesc!

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Am o intrebare legata de energii, yoga...

Mesaj necititde Andreea2012 » 10 Mar 2013, 20:51

Mergi la duhovnic si ii spui care este problema, fara teama, eventual poti sa mergi la o manastire sa te spovedesti si sa spui problema. Cat despre energiile negative ale soacrei roagate neincetat. Cu cat se energizeaza ea mai mult cu atat sa te rogi tu mai mult, si nu uita sa fi cat mai calma, nu te certa caci necuratul asta cauta. Ai credinta in Dumnezeu si poate reusesti sa o intorci din drum pe mama soacra.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie

Re: Am o intrebare legata de energii, yoga...

Mesaj necititde Ioana1988 » 11 Mar 2013, 22:47

Mergi la duhovnic si ii spui care este problema, fara teama, eventual poti sa mergi la o manastire sa te spovedesti si sa spui problema. Cat despre energiile negative ale soacrei roagate neincetat. Cu cat se energizeaza ea mai mult cu atat sa te rogi tu mai mult, si nu uita sa fi cat mai calma, nu te certa caci necuratul asta cauta. Ai credinta in Dumnezeu si poate reusesti sa o intorci din drum pe mama soacra.
Multumesc pt raspuns si aici :)

Ti-am raspuns pe privat.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Am o intrebare legata de energii, yoga...

Mesaj necititde dimitrie » 11 Mar 2013, 23:15

Într-adevăr, acea femeie lucrează cu diavolul. Faptul că-ți poate induce stări negative este un lucru ce-mi amintește de un prieten și soția lui care, cu mult timp în urmă au practicat bioenergia. Aceia puteau să inducă stări de confuzie, bâlbâială în vorbire și chiar dureri fizice puternice. Însă, amândoi au renunțat de a mai "colabora" cu vrăjmașul, prin mila lui Dumnezeu.
Așadar, soacra asta este ca muma zmeilor din poveste. O soluție ar fi: ia-l pe Făt Frumos și fugiți de zmeoaică, deoarece o să vă "pape" (dar să mai ai și copii!).
În rest, rugăciune, nevoință și Dumnezeu cu mila!
In mom de fata ''traim ca fratii pana la casatorie- dupa sfatul duhovnicului. Si in acest caz ne pot ataca aceste ''energii''?
Ca Sf. Iustina de ai fi și tot o să simți atacurile vrăjmașe (citește-i viața - 2 octombrie), dar mai tare este Hristos Domnul.

Cărți de folos: Ortodoxia și Religia Viitorului, Marii Inițiați ai Indiei și Părintele Paisie.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: Am o intrebare legata de energii, yoga...

Mesaj necititde MasQueNada » 12 Mar 2013, 00:04

Biserica nu poate face nimic sa opreasca acel lucru? E mai mare puterea femeii aceleia("soacra") decat a Bisericii?

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Am o intrebare legata de energii, yoga...

Mesaj necititde Pr Haralambie » 12 Mar 2013, 15:31

Dacă viaţa vă este curată faţă de păcat nimic nu vă va putea vătama, deci nu vă temeţi.
Staţi tare şi diavolul va fugi de la dvs. Iar dacă va îngădui Dumnezeu să suferiţi puţin de la el, atunci vă este de folos.

Aveţi arme luate la botez, folosiţi-le. Fuga e bună cum spune pr Dimitrie, dar nu întodeauna şi nu todeauna există posibilitatea.
Să ne amintim, primii creştini şi-au făcut loc în mijlocul păgânătăţii pline de vrăjitorii, nu au fugit de ei. La fel Cozma apostol în Zair, etc.
Aveţi sf Taine, folosiţi-vă de ele duminical dacă nu aveţi impediment, sau dacă nu aveţi posibilitatea, măcar la 2-3 săptămâni, căci diavolul nu îndrăzneşte să se apropie de dvs pentru focul dumnezeiri care îl purtaţi în dvs, ci numai atunci când îngăduie Dumnezeu.

Deci, curaj, nu vă temeţi ...
Cu mult respect.

Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie

Re: Am o intrebare legata de energii, yoga...

Mesaj necititde Ioana1988 » 13 Mar 2013, 13:42

Într-adevăr, acea femeie lucrează cu diavolul. Faptul că-ți poate induce stări negative este un lucru ce-mi amintește de un prieten și soția lui care, cu mult timp în urmă au practicat bioenergia. Aceia puteau să inducă stări de confuzie, bâlbâială în vorbire și chiar dureri fizice puternice. Însă, amândoi au renunțat de a mai "colabora" cu vrăjmașul, prin mila lui Dumnezeu.
Așadar, soacra asta este ca muma zmeilor din poveste. O soluție ar fi: ia-l pe Făt Frumos și fugiți de zmeoaică, deoarece o să vă "pape" (dar să mai ai și copii!).
În rest, rugăciune, nevoință și Dumnezeu cu mila!
In mom de fata ''traim ca fratii pana la casatorie- dupa sfatul duhovnicului. Si in acest caz ne pot ataca aceste ''energii''?
Ca Sf. Iustina de ai fi și tot o să simți atacurile vrăjmașe (citește-i viața - 2 octombrie), dar mai tare este Hristos Domnul.

Cărți de folos: Ortodoxia și Religia Viitorului, Marii Inițiați ai Indiei și Părintele Paisie.

Din pacate de fugit nu avem cum sa fugim la propriu...Eu ma rog pt ea si pt noi si nadajduiesc ca o sa fie bine...Si ca isi va gasi si ea calea caci, pana la urma, fiecare om are o cruce de dus.
Asta e lupta ei si sper sa iasa invingatoare.

Va multumesc si pt recomandarea cartilor, '' Mari initiati ai Indiei si Parintele Paisie'' mi-am achizitiona-to sapt trecuta dar imi teama sa citesc din ea...O VOI FACE cu siguranta, insa, desi stiu ca asta e realitatea, ma cam
sperie putin...

Nici nu stiti cat conteaza vorbele dvs pt mine si cat ajutor mi-ati adus!!

Multumesc.

Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie

Re: Am o intrebare legata de energii, yoga...

Mesaj necititde Ioana1988 » 13 Mar 2013, 13:49

Dacă viaţa vă este curată faţă de păcat nimic nu vă va putea vătama, deci nu vă temeţi.
Staţi tare şi diavolul va fugi de la dvs. Iar dacă va îngădui Dumnezeu să suferiţi puţin de la el, atunci vă este de folos.

Aveţi arme luate la botez, folosiţi-le. Fuga e bună cum spune pr Dimitrie, dar nu întodeauna şi nu todeauna există posibilitatea.
Să ne amintim, primii creştini şi-au făcut loc în mijlocul păgânătăţii pline de vrăjitorii, nu au fugit de ei. La fel Cozma apostol în Zair, etc.
Aveţi sf Taine, folosiţi-vă de ele duminical dacă nu aveţi impediment, sau dacă nu aveţi posibilitatea, măcar la 2-3 săptămâni, căci diavolul nu îndrăzneşte să se apropie de dvs pentru focul dumnezeiri care îl purtaţi în dvs, ci numai atunci când îngăduie Dumnezeu.

Deci, curaj, nu vă temeţi ...

Nu pot sa spun ca sunt fara de pacat...daca va referiti la relatii intime, nu avem, insa sunt un om foarte pacatos, am pacate nespovedite din copilarie pe care le-am notat pe o lista si cu care o sa ma
duc la duhovnic sambata. Problema cu aceste pacate e ca abia acum le-am constientizat( sapt trecuta) ca pacate si vreau sa scap de ele. Nu mai pot de frica, emotii, deja sunt stresata dar o sa trec peste pt ca vreau
sa fiu cat mai curata....Si sa inteleg de ce eram atat de rea cand eram mica...Aproape imi uram parintii, ei ff rar vorbeau cu mine lucruri bune, erau reci si rai si asa am ajuns la ura ( de prin clasa a 3-a)...Si ma gandesc ca acum problemele astea
au aparut din cauza copilariei mele...Acum imi iubesc parintii, si atunci ii iubeam dar...Nu era nimeni langa mine sa imi ofere dragoste...

Multumesc pt incurajare! Conteaza ff mult pt mine orice cuvant de incurajare, fie el scris.

GeoP
Mesaje:1
Membru din:05 Sep 2015, 12:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:http://www.seruah.com

Re: Am o intrebare legata de energii, yoga...

Mesaj necititde GeoP » 05 Sep 2015, 12:32

Nu trebuie să te sperie lucrurile acestea. Adevărat, yoga din ziua de astăzi a fost coruptă dar nu-i nimic de care să te îngrijorezi.


Înapoi la “Secte extreme şi ALTE RELIGII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX