Religiile in lume

Tot ce nu ţine de creştinism
daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:
Re: Religiile in lume

Mesaj necititde daniel tuduran » 24 Oct 2010, 15:52

Am specificat ca ma refer la Noul Testament. De asemenea am specificat orice alta sursa independenta de mediul crestin al acelei perioade. Toate scrierile celor 12 apostoli le voi considera ca o singura sursa.
O sa te rog ca detaliezi tacit. Ii un pic cam ambiguu.
Pliniu cel Tanar - nascut in 61 sau 63.
Iosif Flaviu s-a născut doar la cătiva ani de la moartea lui Isus.
Lucian de Samosata - nascut in 125
Iulius Africanul - sf sec 2
Mara Bar-Serapion - intreb 73 si sf sec 3
Acestia mentionati mai sus nu poti sa ii consideri surse pentru ca nici macar nu au traiti in perioada in care a trait Iisus.
Thallus care a traiti in acea perioada, poate fi considerat o sursa credibila."Thallos details the Crucifixion of Jesus but explains that the darkness that fell over the land at the time of Jesus' death was not a supernatural miracle, but an merely an eclipse."(de pe Wikipedia).
Bravo.Ai dreptate.Nu exista izvoare din afara Bisericii care sa ne vorbesca despre Hristos. Iar cele cateva relatari din afara crestinismului il descriu ca un om oarecare sau scriitori iudei insista ca Hristos a fost un om de nimic.
La fel sunt descrisi si crestinii, atat de iudei cat si de pagani care ii calomniaza.Scriitori pagani zic despre crestini ca sunt "o secta orientala,barbara,obscura,secreta,magica,o superstitie orientala
periculoasa,antisociala,antitraditionala,antiimperiala
" .

Singurele izvoare credibile sunt doar cartile NT.
Retine: cartile NT SUNT RELATARI ISTORICE CREDIBILE,VERIDICE,LIPSITE DE EXAGERARI,MITURI SAU SENTIMENTALISME SI PLINE DE DEMNITATE SI CONVINGERE.ELE SUNT IZVOR ISTORIC DE PRIMA MANA DACA TE INTERESEAZA ISTORIA.
Legat de Gallileo Galilei. Are pur si simplu un contraargument la rationamentul tau cu admiterea la facultate. Nu am spus ca scrie in Biblie ca soarele se invarte in jurul pamantului
Aci cu Gallileo Galilei n-as stii sa te lamuresc,nu stiu ce spune Biblia daca soarele se invarte sau nu in jurul pamantului,si la fel nici nu stiu ce spune stiinta despre acesta problema.Nu prea stiu NICI ce zic Sf Parinti in acesta chestiune.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: Religiile in lume

Mesaj necititde dmas » 24 Oct 2010, 22:10

O sa te rog ca detaliezi tacit. Ii un pic cam ambiguu.
Publius (or Gaius) Cornelius Tacitus

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Religii in lume

Mesaj necititde alexandru82 » 21 Ian 2014, 16:59

Cum apar aceste religii (Budhismul, Islamismul, Hinduismul, ...) din ochii unui Ortodox ? Sunt acestea "rele" ?

Si intrebarea pe care vreau eu sa ma axez: Bibliile celorlalte religii sunt apreciate una de cealalta ? Adica un ortodox crede ce scrie intr-o Biblie hindusa si invers ?
"Crestinismul este unica religie in lume care are argumente obiective ,ce confirma faptul ca are originea Dumnezeiasca."
O spune profesorul de la Academia Teologica din Moscova, Alexei Osipov,
pe la minutul 6.

Ultima oară modificat 22 Ian 2014, 11:09 de către alexandru82, modificat 1 dată în total.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Religiile in lume

Mesaj necititde Doriana » 21 Ian 2014, 21:41

Ce religie are domnul Osipov?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Religiile in lume

Mesaj necititde alexandru82 » 22 Ian 2014, 11:28

Am modificat mesajul anterior,defapt spune "Crestinismul" nu "Biserica ortodoxa" .
De ce religie este Alexei Osipov? ,odata ce preda lectii teologice ortodoxe ,cu siguranta este ortodox,dar d-lui cand sa referit la "Crestinismul are argumente" sunt sigur ca sa refeit la ortodoxie :)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Religii in lume

Mesaj necititde nemessis » 22 Mai 2014, 11:02

"Crestinismul este unica religie in lume care are argumente obiective ,ce confirma faptul ca are originea Dumnezeiasca."
O spune profesorul de la Academia Teologica din Moscova, Alexei Osipov,
Acuma sunt curios, daca dupa discutiile noastre de pana acum daca mai esti de acord cu el.
Insa, un argument obiectiv inca mai poate fi gresit, deci pana nu se stabile dace a e fals sau adevarat inca nu confirma absolut nimic.
Va trebui sa verific discutiile anterioare, au raspuns vre-o 6-7 persoane, nu-mi amintesc de nici un argument obiectiv.

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Religiile in lume

Mesaj necititde alexandru82 » 02 Iun 2014, 15:02

Nemesis ,adu tu argumente contrariu :x1


Înapoi la “Secte extreme şi ALTE RELIGII”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX