Sectologie. Generalităţi...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 22 Noi 2010, 20:51

Dreptul de exista in fata legii nu inseamna ca le absolva de "calitatea" de secta sau de aplativul de grupare eretica. Secta inseamna rupere de Biserica cea Una, refuzul comuniunii cu ea, iesirea de sub autoritatea si ascultarea ei, izolationismul, salvationismul, iluminismul, parusianismul etc.
bine, si atunci de ce nu considerati Biserica Catolica ca fiind o secta? :roll:

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde dumio » 22 Noi 2010, 22:20

Dreptul de exista in fata legii nu inseamna ca le absolva de "calitatea" de secta sau de aplativul de grupare eretica. Secta inseamna rupere de Biserica cea Una, refuzul comuniunii cu ea, iesirea de sub autoritatea si ascultarea ei, izolationismul, salvationismul, iluminismul, parusianismul etc.
bine, si atunci de ce nu considerati Biserica Catolica ca fiind o secta? :roll:
ea e schismatica! dar daca luam in considerare filioque (cel putin) ca erezie, precum si noile dogme inventate fara suport scripturistic si patristic, si ea ea poate fi considerata o secta in sens larga!

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde dumio » 22 Noi 2010, 22:28

Exista o distinctie intre bisericile schismatice secte. Schisma reprezinta iesirea de sub ascultarea de Biserica Ortodoxa si din comuniunea cu ea (aici dau cazul Bisercii Romano-Catolice, bisericilor stiliste din Romania si Grecia, Biserica lipoveneasca etc), precum si iesirea din ascultarea de canoanele Bisericii Universale date la Sfintele Sinoade Ecumenice sau recunoascute acolo, iar secta este ruperea nu numai din punct de vedere canonic si autoritar, dar si din punct de vedere dogmatic. Schismatii incalca canoanele, iar ereticii dogmele. Primii pot intra in comuniune cu BO daca se supun si asculta de ea, ceilalti daca se leapada mai intai de erezii.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde protosinghel » 22 Noi 2010, 23:28

Romano-catolicii nu sunt schismatici, ci eretici. La 1054 a avut loc o schismă în sensul de ruptură, dar aceasta nu a fost una canonic-administrativă, ca să putem numit papistaşii "schismatici" în sensul general acceptat acum, ci sunt totuşi eretici.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde dumio » 22 Noi 2010, 23:38

Romano-catolicii nu sunt schismatici, ci eretici. La 1054 a avut loc o schismă în sensul de ruptură, dar aceasta nu a fost una canonic-administrativă, ca să putem numit papistaşii "schismatici" în sensul general acceptat acum, ci sunt totuşi eretici.
Parinte, sunt de amandoua! De fapt, erezia rupe dintr-o data, fara nicio ezitare. Dar acum intreb: poate fi numita BRC secta? Pentru ca secta se utilizeaza ca termen pentru a defini miscarile protestante si neoprotestante, ca miscari mai mici ca nr. de credinciosi si care renunta la elementele principale ale credintei crestine cu privire la Biserica, Taine, ierarhie, in general la dogmele care dau unitate Bisericii.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 23 Noi 2010, 07:11

Parinte, sunt de amandoua! De fapt, erezia rupe dintr-o data, fara nicio ezitare. Dar acum intreb: poate fi numita BRC secta? Pentru ca secta se utilizeaza ca termen pentru a defini miscarile protestante si neoprotestante, ca miscari mai mici ca nr. de credinciosi si care renunta la elementele principale ale credintei crestine cu privire la Biserica, Taine, ierarhie, in general la dogmele care dau unitate Bisericii.
Miscari cu numar mici de credinciosi? :lol: Pai luati Biserica Penticostala, sa vedeti ca numara global mai multi aderenti decat bisericile ortodoxe. Sau baptistii.


dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde dumio » 23 Noi 2010, 17:37

Pai luati Biserica Penticostala, sa vedeti ca numara global mai multi aderenti decat bisericile ortodoxe. Sau baptistii.
Este adevarat ca s-au inmultit ca numar, dar cand am spus asta, m-am referit la modul cum au luat nastere. O mana de creduli s-au desprins din alta confesiune, facandu-si propria biserica, pe care nu au numit-o asa la inceput. Acum toate pretin ca sunt biserici.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde iulianbracau » 21 Dec 2010, 01:32

Ultima oară modificat 31 Dec 2010, 08:13 de către iulianbracau, modificat de 3 ori în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 22 Dec 2010, 16:03

Este adevarat ca s-au inmultit ca numar, dar cand am spus asta, m-am referit la modul cum au luat nastere. O mana de creduli s-au desprins din alta confesiune, facandu-si propria biserica,
exact asa s-a nascut Biserica crestina, numita la inceputuri "calea", primii credinciosi au fost cei 12 apostoli...apoi au urmat si altii, dar numeric sub numarul evreilor farisei sau saduchei.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde dumio » 23 Dec 2010, 19:02

Este adevarat ca s-au inmultit ca numar, dar cand am spus asta, m-am referit la modul cum au luat nastere. O mana de creduli s-au desprins din alta confesiune, facandu-si propria biserica,
exact asa s-a nascut Biserica crestina, numita la inceputuri "calea", primii credinciosi au fost cei 12 apostoli...apoi au urmat si altii, dar numeric sub numarul evreilor farisei sau saduchei.
Biserca crestina este altceva decat mozaismul, pe cand ereticii si schismaticii, care se rup de Biserica, se cred adevarata Biserica si se identifica cu ea. Asta e diferenta dintre crestinismul primar si modul originii lui si secte si modul lor de infiintare.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Dionysie » 10 Ian 2011, 11:21

În legătură cu ceea ce spunea mitropolitul Serafim, aş vrea să menţionez ceva; noi ortodocşii nu îi numim şi nu îi considerăm pe sectari aşa pentru că ar fi mai puţini din punct de vedere numeric. Nu numărul dă caracterul de sectă al unei secte "creştine" ci falsificarea adevărului revelat şi separatismul faţă de Biserica lui Hristos. Prin urmare neoprotestanţii sunt consideraţi secte nu pentru că ar fi mai puţini numeric, ci pentru că au falsificat evanghelia lui Dumnezeu şi pentru că s-au separat prin propria lor alegere şi s-au scos singuri în afara Bisericii lui Hristos.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Ian 2011, 01:43

Şi eu stau şi mă gândesc că protestantismul are unele idei bune, dar, din păcate, cele mai multe sunt rele..
Da, e foarte posibil, dar , din cate am observat, dvs nu prea cunoasteti ideile protestantismului decat din ceea ce ati fost invatat, si nu dintr-un studiu sincer si obiectiv. Vestea buna este ca aveti [inca] o oarecare deschidere de a afla si alte pareri [ceva destul de rar intalnit printre preoti] si in plus aveti toata viata in fata.

Un lucru nu mi-e clar: de ce este atat de mare ispita de a gandi numai in termenii raportului "noi buni -voi rai"? Nu orice parere diferita de a dvs este neaparat atac. Vorba lui esenin: poate ca altii va ataca, dar nu noi. Cel putin nu intentionam. Si totusi, daca spun ceva ce nu convine mi se raspunde cu "Voi sunteti mai rai ca noi". Imi dau seama ca e posibil sa aveti dreptate cand spuneti asta, cateodata mi-e rusine de mine [si de noi] dar pot fi slabiciunile noastre o scuza pentru slabiciunile BO? [De fapt in discutia citata nici nu era vorba de BO, ci de ideile iconodule ale stramosilor nostri comuni]
Ma lasi? iar bagam povesti de adormit Mitzura?
Mai injtai ca ai inteles (voit) din nou gresit! Nu face nimeni intre ortodocsi opozitia asta "noi buni -voi rai"; raportul nu e unul care se refera la persoane.... ci la MARTURISIREA fiecaruia. Eu , bun sau rau, dar MARTURISESC DREPT iar vooi, buni sau rai, dar marturisiti STRAMB, ERETIC. Adica invatati gresit si va pierdeti si voi si pe altii!
2. - mi se raspunde cu "Voi sunteti mai rai ca noi" = aceeasi greseala; nu persoana sau calitatea ta o contest, ci invataturile, marturia de credinta. Si peste toate... e o falsa problema - nu cred ca ti-a raspuns cineva asa!
3. cateodata mi-e rusine de mine Miroase a smerenie de eretic... :lol: , adica de-aia cu interes mascat in spatele bune-intentii :lol:
4. pot fi slabiciunile noastre o scuza pentru slabiciunile BO? - da` chiar te credeai subtila, nu? Pai daca ai tu slabiciuni.... si ai... de ce ai crede ca si Biserica lui Hristos ar avea? :lol:
5. de ce ai crede ca avem starmosi comuni? :lol: de unde-ai ascos-o si pe-asta? aaaa.... că genetic.... că Adam si Eva.... că am fi frati...astea+s povesti! Duhovniceste vorbind s-a facut deja o separatie... s-a taiat mladiţa din viţă.. GATA... nu va cunosc pe voi! Ce starmosi comuni? Pai asa... si diavolu`... stramoseste vorbind.... nu tot din rai vine? PAi! Si e tot aia cu ingerii buni? Si ai vazut ca si diavolii, la fel ca si ereticii, se rugau lui Hristos ... da` n-aveau nimic in comun cu EL.
.
Acu` ai priceput?

politistul

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde politistul » 07 Mar 2011, 09:36

Revin cu ac problema(probabil ca la acest capitol trebuia sa postez )si totodata ca o provocare.
Se poate cineva mantui daca nu preacinsteste pe Maica Domnului?,dar sfintii?
Sectantii daca nu cinstesc pe Maica Domnului pot pierde mintuirea?
De ce nu facem direct rugaciunile catre Dumnezeu(Tatal,Fiul si Duhul Sfint) si avem nevoie de mijlocitori?
Va multumesc
Luca 10:26
Isus i-a zis: „Ce este scris în Lege? Cum citeşti în ea?”


16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.

1 Timotei 2:5
Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos,
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde Floryan » 07 Mar 2011, 10:18

Luca 10:26
Isus i-a zis: „Ce este scris în Lege? Cum citeşti în ea?”
Buna ziua. Bine ati venit pe forumul crestin ortodox, vad ca sunteti nou. Am sa va raspund eu la cele 3 puncte postate de dv.

Deci daca dv sugerati sola scriptura, atunci am sa va spun, ca Domnul Hristos se referea la Vechiul Testament, caci cel nou nu fusese scris. Deci daca ne putem mintui prin Lege, atunci de ce a mai aparut Noul Testament? Va intreb de ce Ap Pavel ne mai spune asta:
Nu lepăd harul lui Dumnezeu; căci dacă dreptatea vine prin Lege, atunci Hristos a murit în zadar (Gal. 2, 19-21)

16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Un Domn, O credinta si un Botez

1 Timotei 2:5
Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos,
Doamne ajuta!
Dar intre om si Hristos?
Cum comentati ceea ce spune AP Pavel:
Faceţi în toată vremea, în Duhul, tot felul de rugăciuni şi de cereri, şi întru aceasta priveghind cu toată stăruinţa şi rugăciunea pentru toţi sfinţii. Efes 6,18

PS Sunteti penticostal?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

politistul

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde politistul » 07 Mar 2011, 11:00

Se refera la sfintii in viata.
Un mort nu te mai poate ajuta cu nimic.
La fel si un obiect este mort nu poate sa te ajute.
Dumnezeul viu ne poate auzi,vedea,raspunde,ajuta.

In viata mea am trecut prin multe chiar un blestem generational bunicul s-a sinucis,mama mea s-a sinucis,tatal meu s-a siucis,eu aveam ganduri de sinucidere Dumnezeu m-a eliberat.

Exodul 20:5
Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,

Referitor la lege Pavel spune ca mantuirea vine prin credinta in Isus nu prin faptele nostre de a implinii legea lui Moise.

Galateni 5:4
Voi, care voiţi să fiţi socotiţi neprihăniţi prin Lege, v-aţi despărţit de Hristos; aţi căzut din har.

Prin penticostal eu inteleg botezat cu Duhul Sfant,la fel a fost si Domnul Isus si apostolii si biserica primara si asa sunt si azi multi crestini(oastea Domnului,catolici,baptisti,penticostali,carismatici) care cred in Isus si cer acest botez.
Ioan 7
37 În ziua de pe urmă, care era ziua cea mare a praznicului, Isus a stat în picioare şi a strigat: „Dacă însetează cineva, să vină la Mine şi să bea.
38 Cine crede în Mine, din inima lui vor curge râuri de apă vie, cum zice Scriptura.”
39 Spunea cuvintele acestea despre Duhul pe care aveau să-L primească cei ce vor crede în El. Căci Duhul Sfânt încă nu fusese dat, fiindcă Isus nu fusese încă proslăvit.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Floryan » 07 Mar 2011, 11:55

Se refera la sfintii in viata.
Sincer, si aici e o contradictie. BUn sa luam de bun ceea ce spuneti, nu am vazut vreun cult neoproteantant care sa-si venereze sfintii in viata. Puteti sa-mi dati nume de sfinti np in viata?

Un mort nu te mai poate ajuta cu nimic.

La fel si un obiect este mort nu poate sa te ajute.
Dumnezeul viu ne poate auzi,vedea,raspunde,ajuta.
De unde stiti? Ce inseamna mort? Unde scrie in Sf Scriptura ca mortii nu te mai pot ajuta?

In viata mea am trecut prin multe chiar un blestem generational bunicul s-a sinucis,mama mea s-a sinucis,tatal meu s-a siucis,eu aveam ganduri de sinucidere Dumnezeu m-a eliberat.
Fereasca Dumnezeu!
Exodul 20:5
Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc,
Aici se refera la idoli, nu la sfintele icoane. Vedeti discutiile la icoane. Vedeti heruvimii slavei.
Referitor la lege Pavel spune ca mantuirea vine prin credinta in Isus nu prin faptele nostre de a implinii legea lui Moise.
Ce inseamna sa crezi in Iisus?
De ce in Sf Scriptrua se pune mare accept pe faptele noastre, daca dupa cum marturisiti dv, este necesara doar credinta?
Cum comentam aceste versete:
Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? Oare credinţa poate să-l mântuiască?
Aşa şi cu credinţa: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăşi. Iacov 2

Prin penticostal eu inteleg botezat cu Duhul Sfant,la fel a fost si Domnul Isus si apostolii si biserica primara si asa sunt si azi multi crestini(oastea Domnului,catolici,baptisti,penticostali,carismatici) care cred in Isus si cer acest botez.
Ce inseamna sa primesti Duh Sfant? Asta este asa numita "junghiere cu Duh Sfant?



E problema dv ce credeti. Va intreb, cind apostolii vorbeau in limbi, unii intelegeau ceea ce vorbesc, iar altii nu. As vrea sa vad cum dv vorbiti in limbi unui chinez sau musulman si il faceti crestin prin glosolalie.

In Sf Scriptura sunt aminitite cam 7 botezuri. Va intreb, de ce cultul penticostal s-a limitat doar la cel cu foc si cu Duh Sfant?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

politistul

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde politistul » 07 Mar 2011, 12:09

Frate eu nu am treaba cu ce face cult x sau y.Eu raspund de ce fac eu sa nu fac eu.Invatatura Domnului Isus si a apostolilor este temelia bisericii crestine,cine zideste pe altceva treba lui.
Vorbirea in limbi este un dar care te zideste personal nu pe altcineva.


1 Corinteni 14
4 Cine vorbeşte în altă limbă se zideşte pe sine însuşi; dar cine proroceşte zideşte sufleteşte Biserica.


1 Corinteni 14:23
Deci, dacă s-ar aduna toată Biserica la un loc, şi toţi ar vorbi în alte limbi, şi ar intra şi din cei fără daruri sau necredincioşi, n-ar zice ei că sunteţi nebuni?

1 Corinteni 14:39
Astfel deci fraţilor, râvniţi după prorocire, fără să împiedicaţi vorbirea în alte limbi.

Eu cunosc 3 botezuri in Scriptura cu apa,cu Duhul Sfant si cu foc.
Va rog sa ma luminati cu celelate botezuri.(pana la 7).Multumesc!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Floryan » 07 Mar 2011, 12:33

Frate eu nu am treaba cu ce face cult x sau y.Eu raspund de ce fac eu sa nu fac eu.Invatatura Domnului Isus si a apostolilor este temelia bisericii crestine,cine zideste pe altceva treba lui.
Vorbirea in limbi este un dar care te zideste personal nu pe altcineva.
Invatatura Domnului Hrsitos si a apostolilor inseamna exclusiv BIblia? Daca da, de ce BIblia a aparut abia in secolul IV?
Care a fsot criteriul de alegere a cartilor insuflate?

1 Corinteni 14:23
Deci, dacă s-ar aduna toată Biserica la un loc, şi toţi ar vorbi în alte limbi, şi ar intra şi din cei fără daruri sau necredincioşi, n-ar zice ei că sunteţi nebuni?


Şi iscându-se vuietul acela, s-a adunat mulţimea şi s-a tulburat, căci fiecare îi auzea pe ei vorbind în limba sa. Fapte 2,6
Asta este vorbit in limbi. Fiecare auzea vorbind in limba lui.

Eu cunosc 3 botezuri in Scriptura cu apa,cu Duhul Sfant si cu foc.
Va rog sa ma luminati cu celelate botezuri.(pana la 7).Multumesc!
NU sunt 7 ci 8, imi cer scuze:
Primul botez a fost potopul, pentru curmarea pacatului (Facere 7, 17-24)
Al doilea botez a fost trecerea evreilor prin mare si prin nor (Iesire 13, 22; I Corinteni 10, 2).
Al treilea botez a fost botezul Legii Vechi, numit “taierea împrejur”. (Facere 17, 10-14).
Al patrulea este botezul lui Ioan, numit botezul pocaintei (Matei 3, 1-11)
Al cincilea botez este botezul crestin prin apa si prin Duhul Sfînt
Al saselea botez, care este de o masura cu Botezul crestin, prin apa si prin Duh, este botezul prin pocainta si prin lacrimi, adica Sfînta Spovedanie, prin care ni se dezleaga toate pacatele.
Al saptelea si cel mai desavîrsit este botezul prin sînge si mucenicie pentru dreapta credinta, cu care Însusi Hristos S-a botezat pe Cruce în locul nostru.
Al optulea si ultimul botez este focul cel vesnic de dupa judecata obsteasca. Acest botez nu este mîntuitor, ci pe de o parte distruge rautatea si pacatul, iar pe de alta parte pedepseste necontenit
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

politistul

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde politistul » 07 Mar 2011, 12:53

Frate eu am numai botezul in apa cel cu marturisirea credintei cu gura si marturisirea ca il voi urma pe Domnul Isus pana la moarte(am si baita de la 6 saptamani dar atunci nu am marturisit nimic,cred ca s-a facut impotriva vointei mele eu preferand sa stau acasa la caldurica).Am botezul cu Duhul Sfant cu vorbire in limbi.Si toate astea nu pentru ca sunt mai bun sau mai sfant pentru ca Domnul e bun si s-a indurat si de mine.Defapt promisiunile Domnului sunt pentru toti ce cred si aleg sa faca voia Domnului Isus in viata lor.
Evrei 11:6
Şi, fără credinţă, este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută.

Am fost vindecat de doua ori in chip divin cu rugaciune in numele lui Isus si odata cu ungere cu untdelem,au fost eliberat de un duh necurat in numele lui Isus,am primit botezul cu Duhul Sfant pe care l-am cerut Domnului Isus,am fost martor ocular la zeci de vindecari miraculoase in numele lui Isus.Vad cum particica mica din Scriptura se implineste in viata mea.Oare oi fi pe calea Domnului Isus daca toata ziua vorbesc tuturor numai despre El.Domnul sa fie laudat pentru ca este vrednic.Eu nu numai ca cred ci si stiu ca Domnul Isus prin sangele sau avem iertare de pacate si eliberare,prin ranile lui suntem vindecati,prin credinta in El avem pace si bucurie.Mare Dumnezeu avem!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde protosinghel » 07 Mar 2011, 13:05

Vă rog să identificaţi subiectele deja începute şi să scrieţi acolo, în funcţie de tema pe care doriţi să o abordaţi. Iar dacă subiectul dorit încă nu a fost discutat, deschideţi un topic nou, dar nu scrieţi de-a valma tot ce vă trece prin cap, căci suntem pe un forum ortodox, nu într-o "casă de rugăciuni" penticostală, unde nu se înţelege nimic.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron