Sectologie. Generalităţi...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde protosinghel » 03 Sep 2009, 18:38

Am fost rugat de cineva (din afara forumului) să deschid acest topic, unde să putem scrie argumentele pentru combaterea diferitelor rătăciri sectare. Desigur, nicio confesiune neo-protestantă nu acceptă acest atribut (de sectă), dar l-am pus mai ales pentru că aşa sunt ele cunoscute de ortodocşi, rămănând să discutăm chiar aici, care merită să fie numită sectă şi care nu.
Consider că aceste discuţii vor fi nişte posibilităţi de a ne cunoaşte propria credinţă şi de a o mărturisi.
Invităm la discuţii şi pe neo-protestanţi şi pe toţi cei care le dau dreptate în anumite privinţe.

Din start fixez o condiţie: discutăm problemele de doctrină, nu acuzaţii că părintele X a făcut nu ştiu ce, iar pastorul Y a făcut altceva.

P.S. Întrucât fiecare va scrie în continuare şi s-ar putea că răspunsurile şi întrebările să fie pe teme diferite, vă rugăm să concretizaţi la rubrica "subiect" despre ce anume doriţi să scrieţi.
Subiectului i-am dat statutul "global", de aceea îl veţi regăsi în fiecare compartiment al forumului nostru.

Rugăm să fiţi cât mai activi!

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde ccristi » 08 Sep 2009, 10:56

Revin cu ac problema(probabil ca la acest capitol trebuia sa postez )si totodata ca o provocare.
Se poate cineva mantui daca nu preacinsteste pe Maica Domnului?,dar sfintii?
Sectantii daca nu cinstesc pe Maica Domnului pot pierde mintuirea?
De ce nu facem direct rugaciunile catre Dumnezeu(Tatal,Fiul si Duhul Sfint) si avem nevoie de mijlocitori?
Va multumesc

Florin Cosmin
Mesaje:26
Membru din:25 Iun 2009, 11:36
Confesiune:ortodox

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde Florin Cosmin » 08 Sep 2009, 17:34

De ce nu facem direct rugaciunile catre Dumnezeu(Tatal,Fiul si Duhul Sfint) si avem nevoie de mijlocitori?
Ar trebui întrebat Sf. Apostol Pavel, că doar el a zis: "Vă îndemn deci, înainte de toate, să faceţi cereri, rugăciuni, mijlociri, mulţumiri, pentru toţi oamenii" (1 Timotei 2,1); "Rugaţi-vă şi pentru mine, ca să mi se dea mie cuvânt, când voi deschide gura mea, să fac cunoscută cu îndrăzneală taina Evangheliei" (Efeseni 6,19); "Fraţilor, rugaţi-vă pentru noi" (1 Tesaloniceni 5,25; 2 Tesaloniceni 3,1) etc.

Iată ce spune teologul Georgios Mantzaridis în lucrarea "Morala creştină" (Editura Bizantină, Bucureşti, 2006, pp. 144-145): Ca mădulare ale Trupului lui Hristos, credincioşii sunt organic legaţi întreolaltă. Durerea, grijile şi nevoile fiecărui mădular nu se pot înţelege independent de durerea şi nevoile celorlalte. Adevăratul creştin priveşte situaţiile în care se află ceilalţi ca pe ale sale. Astfel, participă la viaţa celorlalţi şi împarte cu ei durerea şi problemele lor. De aceea, este firesc să nu se roage ca individ izolat, ci ca mădular al trupului unitar al lui Hristos. Rugăciunea creştinului trebuie să se lărgească neîncetat, spre a cuprinde întreaga lume, precum se întâmplă în rugăciunea Bisericii. Astfel se pune în lucrare preoţia tuturor creştinilor ca preoţie împărătească.

Cred că nelămurirea sectanţilor ar fi aceasta: "Pavel mijloceşte, într-adevăr, pentru contemporanii săi ("Totdeauna, în toate rugăciunile mele, mă rog pentru voi toţi, cu bucurie" - Filipeni 1,4), dar Pavel nu se poate ruga şi pentru noi, cei din anul 2009, pentru că Pavel e mort".
Chiar dacă Sfântul Apostol Pavel sau alţi sfinţi nu mai sunt fizic printre noi, "legătura cea întru Hristos a credincioşilor nu este desfiinţată de moarte. Cei adormiţi în Domnul, ca şi cei vii, aparţin trupului Bisericii şi nu încetează de a-şi păstra unitatea lor în Hristos. Cei adormiţi în Domnul au trebuinţă de rugăciunile celor vii. Iar cei vii au trebuinţă de rugăciunile celor adormiţi, dar mai ales ale acelora care au bineplăcut lui Dumnezeu şi au îndrăznire înaintea Lui. De aceea Biserica a rânduit pomenirile Sfinţilor - când li se cer mai stăruitor rugăciunile, adică mijlocirile lor - dar a rânduit şi pomenirile morţilor, când se roagă anume pentru cei adormiţi în Domnul" - Mantzaridis, op.cit., p. 145.
Acest subiect ar intra într-o discuţie mai amplă despre starea sufletelor după moarte.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde ccristi » 09 Sep 2009, 09:05

Sa inteleg ca bunica mea(trecuta la cele vesnice) se poate ruga pentru mine? Si vegheaza din ceruri la ceea ce fac eu pe pamint? Si stie ce fac eu aici pe pamint?
Daca ma rog direct lui Dumnezeu nu imi va asculta rugaciunea mea?
Vreau sa inteleg f bine asta.
Va multumesc
PS.. Sfintul ap Pavel nu este mort(doar trecut la cele vesnice)

Florin Cosmin
Mesaje:26
Membru din:25 Iun 2009, 11:36
Confesiune:ortodox

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde Florin Cosmin » 09 Sep 2009, 15:51

Sa inteleg ca bunica mea(trecuta la cele vesnice) se poate ruga pentru mine?
Bineînţeles. Aşa cum tu te poţi ruga pentru bunica ta, ea de ce să nu se poată ruga pentru tine? Comuniunea credincioşilor nu este împiedicată de moarte.
Si stie ce fac eu aici pe pamint?
În legătură cu acest aspect, nu sunt prea informat, dar mă gândesc că cei adormiţi care se află în Împărăţia lui Dumnezeu au lucruri mai importante de făcut acolo, decât să ne spioneze pe noi, cei rămaşi pe pământ. În cartea "Între iadul deznădejdii şi iadul smereniei" (ediţia a IV-a, pp.233-234), Sfântul Siluan Athonitul îşi imaginează un dialog cu Adam:
" - O, Adame, părintele nostru, vorbeşte-ne nouă, fiilor tăi despre Domnul. Sufletul tău a cunoscut pe Dumnezeu pe pământ, a cunoscut şi raiul, dulceaţa şi veselia lui, şi acum tu vieţuieşti în ceruri şi vezi slava Domnului. Spune-ne cum este preaslăvit Domnul pentru patima Sa şi ce fel de cântări se cântă în ceruri şi cât de dulci sunt aceste cântări, pentru că sunt cântate prin Duhul Sfânt.
- Copiii mei, lăsaţi-mă în pace. Nu mă pot smulge din iubirea lui Dumnezeu şi să vorbesc cu voi. Sufletul meu e rănit de iubirea lui Dumnezeu şi se veseleşte de frumuseţea Lui, şi cum pot să-mi mai aduc aminte de pământ? cei ce viază înaintea Feţei Stăpânului nu se mai pot gândi la cele pământeşti."
Daca ma rog direct lui Dumnezeu nu imi va asculta rugaciunea mea?
Ba da.
Sfintul ap Pavel nu este mort(doar trecut la cele vesnice)
Eu nu am susţinut că Sf. Pavel este mort. Am menţionat doar că aceasta este nelămurirea sectanţilor.

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde Administrator3 » 09 Sep 2009, 20:42

Daca ma rog direct lui Dumnezeu nu imi va asculta rugaciunea mea? Vreau sa inteleg f bine asta.
S-a discutat ceva pe forum...
Iisus este judecatorul, sfintii si Maica Domnului sunt avocatii nostri... dracii reprezinta acuzatorii. Iisus nu ar putea sa mijloceasca...El fiind Cel catre care se mijloceste.
Alta comparatie, in ceea ce priveste mijlocirea sfintilor si a Maicii Domnului catre Hristos:
Daca m-as duce sa cer imprumut mamei tale 500 lei, exista putine sanse sa primesc. Daca in schimb te-as ruga pe tine sa o rogi pe mama ta sa-mi imprumute 500 lei... sansele mele ar creste considerabil... are incredere in tine... Ciudata comparatie, dar mie imi place! Asa ca eu cred ca Maica Domnului si sfintii ma pot ajuta cu o mantuire prin mijlocirile lor!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde Ioan Cr » 09 Sep 2009, 21:33

Sectantii daca nu cinstesc pe Maica Domnului pot pierde mintuirea?
Pot pierde daca nu inceteaza sa ne acuze pe noi ca o cinstim pe nedrept.
De ce nu facem direct rugaciunile catre Dumnezeu(Tatal,Fiul si Duhul Sfint) si avem nevoie de mijlocitori?
Din acelasi motiv pentru care Sf. Pavel ii ruga pe altii sa se roage pentru el.

O observatie fundamentala: sectantii in acuzatiile lor confunda doua notiuni de mijlocire de fapt diferite. Mijlocirea "de Rascumparare", arhiereasca si imparateasca este una singura - prin Iisus Hristos. In acest fel devenim crestini si putem tinde si dobandi infierea. Mijlocirea "de Sfintire" insa, e o lucrare mult mai vasta si nu se limiteaza doar cu interventia lui Hristos. Altfel, daca ar fi fost o singura mijlocire - numai in sensul de Rascumparare - nu ar mai fi fost trimis "un alt Mangaietor", Duhul Sfant, ci Hristos ar fi ramas sa mijloceasca invizibil El si numai El. In schimb prin Duhul Sfant, ca si prin cetele de sfinti si de ingeri in frunte cu Maica Domnului, dar si prin rugaciunile unora pentru altii din cei de "aici" - lucrarea Mantuirii prin Hristos devine pentru Hristos, si deci, se desavarseste.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde dmas » 09 Sep 2009, 23:17

Sectantii daca nu cinstesc pe Maica Domnului pot pierde mintuirea?
Pot pierde daca nu inceteaza sa ne acuze pe noi ca o cinstim pe nedrept.
De ce ?

"Vă îndemn dar, înainte de toate, să faceţi rugăciuni, cereri, mijlociri, mulţămiri pentru toţi oamenii, pentru împăraţi şi pentru toţi cei ce sînt înălţaţi în dregătorii, ca să putem duce astfel o viaţă pacinică şi liniştită, cu toată evlavia şi cu toată cinstea. Lucrul acesta este bun şi bine primit înaintea lui Dumnezeu, Mîntuitorul nostru, care voieşte ca toţi oamenii să fie mîntuiţi şi să vină la cunoştinţa adevărului. Căci este un singur Dumnezeu, şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos, care S'a dat pe Sine însuş, ca preţ de răscumpărare pentru toţi: faptul acesta trebuia adeverit la vremea cuvenită, şi propovăduitorul şi apostolul lui am fost pus eu-spun adevărul în Hristos, nu mint-ca să învăţ pe Neamuri credinţa şi adevărul. Vreau dar ca bărbaţii să se roage în orice loc, şi să ridice spre cer mîni curate, fără mînie şi fără îndoieli." -- 1 Timotei 2:1-8

Eu inteleg textul de mai sus in felul urmator:

Pavel ii scrie aici lui Timotei sa-i indemne pe credinciosi (pe cei de pe pamant, bineinteles) sa se roage pentru oamenii neconvertiti la crestinism, incluzand autoritatile statale, pentru ca Dumnezeu doreste ca TOTI pamantenii sa fie mantuiti (nu doar unii, cum zic in mod eretic calvinistii). Apoi cred ca adauga "Căci este un singur Dumnezeu, şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos" vrand sa arate atat faptul ca singura Cale prin care ei pot sa ajunga la Dumnezeu, la cunostinta adevarului, este Isus Hristos, cat si faptul ca numai prin Hristos credinciosii se pot ruga lui Dumnezeu (pentru necredinciosi, in cazul de fata), dat fiind contextul, in care vorbeste despre rugaciune atat inaintea acestor cuvinte in care arata mijlocirea Fiului, cat si dupa ele ("Vreau dar..."). Deci daca Hristos este singurul mijlocitor intre Dumnezeu si oamenii despre care scrie Pavel, adica sfintii pamanteni, cum sa ne rugam prin sfinti (cei trecuti la Domnul) lui Dumnezeu, sau prin sfintii care nu mai sunt printre noi, prin Hristos, lui Dumnezeu ?

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde ccristi » 10 Sep 2009, 08:14

Pentru dmas

Daca Hristos este Dumnezeu(a 2-a persoana a Dumnezeirii)de ce trebuie sa mai fie mijlocitor rugaciuniilor noastre?
Nu cumva este Judecator?Poate fi si avocat si judecator in acelasi timp?
Nu cumva Iisus Hristos omul despre care vorbiti doar ar trebui sa fie pentru noi toti exemplu de urmat si sa ne apropiem spiritual de Iisus omul,de fapt este singura forma de a ne apropia de D-zeu prin ceea ce facem pe pamint;consider ca si sfiinti s-au apropiat fffff mult de Iisus omul si mijlocesc pentru noi la fel cum spuneati si dvs ca Iisus omul mijloceste pentru noi?
Nu sunt teolog si nu vreau sa pic in vreo erezie dar Iisus omul poate fi considerat ca pamintenul perfect si exemplu clar ca putem si noi face sau ar trebui sa putem face ceea ce Iisus omul a facut pe pamint.
Hristos nu cumva se odihneste intru sfintii sai (care sunt cei mai buni prieteni ai Sai)si de ce nu I-ar asculta ruga lor pentru noi?
Va multumesc
Pentru Florin.Ioan cr si Administrator va multumesc f mult pentru raspuns

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde dmas » 10 Sep 2009, 09:35

Pentru dmas

Daca Hristos este Dumnezeu(a 2-a persoana a Dumnezeirii)de ce trebuie sa mai fie mijlocitor rugaciuniilor noastre?
Nu cumva este Judecator?Poate fi si avocat si judecator in acelasi timp?
Nu cumva Iisus Hristos omul despre care vorbiti doar ar trebui sa fie pentru noi toti exemplu de urmat si sa ne apropiem spiritual de Iisus omul,de fapt este singura forma de a ne apropia de D-zeu prin ceea ce facem pe pamint;consider ca si sfiinti s-au apropiat fffff mult de Iisus omul si mijlocesc pentru noi la fel cum spuneati si dvs ca Iisus omul mijloceste pentru noi?
Nu sunt teolog si nu vreau sa pic in vreo erezie dar Iisus omul poate fi considerat ca pamintenul perfect si exemplu clar ca putem si noi face sau ar trebui sa putem face ceea ce Iisus omul a facut pe pamint.
Hristos nu cumva se odihneste intru sfintii sai (care sunt cei mai buni prieteni ai Sai)si de ce nu I-ar asculta ruga lor pentru noi?
Va multumesc
Pentru Florin.Ioan cr si Administrator va multumesc f mult pentru raspuns
Pai este Mijlocitor, este Avocat, in primul rand pentru ca asa spune Scriptura ("Copilaşilor, vă scriu aceste lucruri, ca să nu păcătuiţi. Dar dacă cineva a păcătuit, avem la Tatăl un Mijlocitor (Sau Advocat. Greceşte: Paraclet, adică apărător, ajutor.), pe Isus Hristos, Cel neprihănit." -- 1 Ioan 2:1). Hristos e atat Marele nostru Preot, cat si Jertfa de Ispasire pentru pacatele noastre; adica prin El ne marturisim pacatele lui Dumnezeu, si tot prin El suntem si iertati de catre Dumnezeu, fara El neputand exista ispasirea pacatelor, deci nici iertare de pacate. De n-ar fi fost Hristos rastignit si inviat pentru noi, Dumnezeu n-ar putea ierta pe nimeni. Iertarea pe care o primesti dupa fiecare pacat pe care-l marturisesti e posibila NUMAI din cauza lui Hristos, adica e posibila NUMAI prin sangele lui Hristos, Singurul care ridica pacatul lumii. De-asta e necesara mijlocirea Lui.

Isus Hristos, Dumnezeu-Omul, nu numai Omul (nu poate fi impartit in doua, in Dumnezeu si om, ci e atat Dumnezeu, cat si om, intr-o singura Persoana) e Avocatul nostru in fata Tatalui, si tot El va judeca lumea.

Pavel scrie acolo Omul Isus Hristos nu ca sa spuna ca El a fost numai om, ci ca sa sublinieze faptul ca El nu S-a lepadat de umanitatea Lui inainte de inaltarea la cer, ci ca Dumnezeu-Omul Isus Hristos sade de-a dreapta Tatalui.
Hristos nu cumva se odihneste intru sfintii sai (care sunt cei mai buni prieteni ai Sai)si de ce nu I-ar asculta ruga lor pentru noi?
Bine, dar asta nu e decat speculatie, trebuie sa dovedesti intai ca se intampla asa.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde ccristi » 10 Sep 2009, 11:05


De n-ar fi fost Hristos rastignit si inviat pentru noi, Dumnezeu n-ar putea ierta pe nimeni. Iertarea pe care o primesti dupa fiecare pacat pe care-l marturisesti e posibila NUMAI din cauza lui Hristos, adica e posibila NUMAI prin sangele lui Hristos, Singurul care ridica pacatul lumii. De-asta e necesara mijlocirea Lui.

Este perfect adevarat ceea ce spuneti dar nu are nici o legatura cu mijlocirea.Marturisirea dvs cum o faceti ? Noi ,orodoxi marturisirea o facem la D-zeu prin martorul Sau hirotonit preot,iertarea pacatelor o poate face numai D-zeu .Preotii au fost hirotoniti de la Sf Apostoli incoace cu o misiune f clara.
Cit priveste mijlocirea va rog sa va ginditii ca Mintuitorul asculta f mult la Maica Sa (ginditiva numai la nunta din Canaa Galileei cind nici nu-si incepuse misiunea Sa pe pamint si Mintuitorul a asculata-o pe maica Sa ).Hristos nu a inceput misiunea Sa fara Maica Sa.
O intrebare personala-Ce rau v-a facut Maica Lui D-zeu de o BATJOCORITI si pe sfintii Sai pe care nu-i socostiti si nu le aduce-ti cinstire?.
Eu unul nu ma inchin decit lui D-zeu dar pe Sfintii Sai le aduc cinstire,respect ca unor prieteni bine placuti lui D-zeu.
Este Adevarat ca si la noi sunt o multime de Babe care habar nu au cum se fac cinstirile in Biserica .
PS Repet nu sunt teolog si rog teologi ortodoxi sa ma ierte pentru greselile dogmatice (dar totusi pot interveni)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde protosinghel » 10 Sep 2009, 11:21

Oameni buni!
1. Încetaţi să mai folosiţi, fie şi pt comparaţie, idei de gen: avocaţi, procurori / acazatori şi chiar pe cea de judecător /Judecător. Toate acestea, aşa cum sunt scrise sau subînţelese din Scriptură nu au nici cel mai elementar înţeles juridic. La frăţiile voastre însă, în afară de juridism, altceva nu am văzut. Folosind astfel de cuvinte, riscaţi să cădeţi în grave rătăciri privind mântuirea noastră.
2. Este foarte adevărat ceea ce spune Sf. Ap. Pavel, că între Dumnezeu şi oameni, doar Hristos este Mijlocitor. Dar asta nu înseamnă că între Hristos (Dumnezeu-Om) şi noi, nu pot fi alţi mijlocitori: anume cei pe care El îi numeşte prientenii Lui. Sunt două lucruri care nu trebuie confundate.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde Ioan Cr » 10 Sep 2009, 12:08

"Pot pierde daca nu inceteaza sa ne acuze pe noi ca o cinstim pe nedrept."

De ce ?
Pentru ca este contrar invataturilor Scripturii in care se spune (prin gura Maicii Domnului): "Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfânt este numele Lui." (Luca 1:48-49)


Prin "mi-a facut mie marire" se intelege ca a fost aleasa dintre femei ("Binecuvântată eşti tu între femei şi binecuvântat este rodul pântecelui tău", spune Elizabeta), si noi stim ca ceea ce alege Dumnezeu pentru Sine este sfintit si vrednic de cinste in vecii vecilor, caci nu este schimbare la Dumnezeu.

O cinstim mai ales pentru ca este Maica lui Dumnezeu, tot asa cum marturisea si Elizabeta: "Şi de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu? Că iată, cum veni la urechile mele glasul salutării tale, pruncul a săltat de bucurie în pântecele meu." Este de neconceput ca Elizabeta a incetat sa o cinsteasca vreodata pe Sf. Fecioara, dimpotriva, "de acum mă vor ferici toate neamurile" - adica din momentul ce a fost recunoscuta ca purtand pe Dumnezeu in pantece. A spune "Nascatoare de Dumnezeu" este totuna cu a marturisi ca Dumnezeu S-a facut om. Pentru asta o fericim indeosebi (vezi rugaciunile din Acatist sau din Paraclis, cu acele "Bucura-te...").

Asadar, cand un sectant ne acuza ca o cinstim mai mult decat se cuvine, ne indignam pentru neadevarul scripturistic, pentru saracia dogmatica si nu rareori pentru sarcasmul observatiilor.
1 Timotei 2:
(...)
vrand sa arate atat faptul ca singura Cale prin care ei pot sa ajunga la Dumnezeu, la cunostinta adevarului, este Isus Hristos, cat si faptul ca numai prin Hristos credinciosii se pot ruga lui Dumnezeu (pentru necredinciosi, in cazul de fata), dat fiind contextul, in care vorbeste despre rugaciune atat inaintea acestor cuvinte in care arata mijlocirea Fiului, cat si dupa ele ("Vreau dar...").
Cred ca nici un ortodox nu pune la indoiala faptul ca sfintii carora noi ne rugam pentru mijlocire la randul lor se roaga prin Hristos, Sfintei Treimii. Dar miezul problemei e altul: daca avem dreptul sau nu sa apelam la mijlocire omeneasca in rugaciunile noastre. In aceasta privinta contextul este foarte clar din primul verset:

"Vă îndemn deci, înainte de toate, să faceţi cereri, rugăciuni, mijlociri, mulţumiri, pentru toţi oamenii".

Pavel - omul - il roaga pe Timotei si alti crestini - oameni ca si el - sa se roage pentru toti oamenii, nu numai pentru necrestini, ci asa cum arata contextul mai larg (vezi capitolul precedent), mai ales pentru crestini (inclusiv Pavel, Timotei si ceilalti) ca sa fie feriti de pacatul lepadarii de credinta:

Cap. 1
18. Această poruncă îţi încredinţez, fiule Timotei, ca potrivit proorociilor făcute mai înainte asupra ta, să te lupţi lupta cea bună, după cuvântul lor,
19. Având credinţă şi cuget bun, pe care unii, lepădându-le, au căzut din credinţă;
20. Dintre aceştia sunt Imeneu şi Alexandru, pe care i-am dat satanei, ca să se înveţe să nu hulească.

Cap. 2
1. Vă îndemn deci, înainte de toate...


Aceasta explica revenirea, neasteptata, la tema cunostintei adevarului, adevar in slujba caruia a fost pus Pavel prin apostolie (fiind de fapt si tema epistolei). Si acest adevar nu este ca ne putem ruga numai prin Hristos si lui Hristos:

Cap. 1
15. Vrednic de credinţă şi de toată primirea e cuvântul că Iisus Hristos a venit în lume ca să mântuiască pe cei păcătoşi, dintre care cel dintâi sunt eu.

Cap. 2
4. ...la cunoştinţa adevărului să vină.
5. Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus,
6. Care S-a dat pe Sine preţ de răscumpărare pentru toţi, mărturia adusă la timpul său.
7. Spre aceasta am fost pus propovăduitor şi apostol (adevăr grăiesc în Hristos, nu mint) - învăţător neamurilor, în credinţă şi adevăr.


Dar acest adevar nu trebuie numai tinut, ci si trait: ucenici ai lui Hristos suntem in masura in care ne iubim unii pe altii asa cum ne-a iubit El pe noi. In masura in care iubim marturisim despre Hristos si cunoastem adevarul. De aceea rugaciunea se face pentru:

2.... ca să petrecem viaţă paşnică şi liniştită întru toată cuvioşia şi buna-cuviinţă,
3. Că acesta este lucru bun şi primit înaintea lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru,
4. Care voieşte ca toţi oamenii să se mântuiască şi la cunoştinţa adevărului să vină.
...
8. Vreau deci ca bărbaţii să se roage în tot locul, ridicând mâini sfinte, fără de mânie şi fără şovăire.
9. Asemenea şi femeile...


"Vreau deci" se refera la viata in Hristos, "paşnică şi liniştită întru toată cuvioşia şi buna-cuviinţă". Ne rugam pentru noi insine si pentru altii ca sa ne purtam Crucea cu vrednicie si sa-i aducem si pe altii la credinta si infiere.

Prin Rascumparare Hristos mijloceste infierea noastra:

Galateni, Cap. 4
4. Iar când a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege,
5. Ca pe cei de sub Lege să-i răscumpere, ca să dobândim înfierea.
6. Şi pentru că sunteţi fii, a trimis Dumnezeu pe Duhul Fiului Său în inimile noastre, care strigă: Avva, Părinte!
7. Astfel dar, nu mai eşti rob, ci fiu; iar de eşti fiu, eşti şi moştenitor al lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos.


Acesta este adevarul pe care il propovaduieste Sf. Pavel. Aceasta este de fapt Vestea cea Buna = Evanghelia

In sfarsit, inca o marturie clara din Scripturi ca putem cere mijlocirea altora pentru noi:

"Şi răspunzând, Simon a zis: Rugaţi-vă voi la Domnul, pentru mine, ca să nu vină asupra mea nimic din cele ce aţi zis." (Fapte 8:24)

E vorba de Simon, fostul vrajitor, surprins aici in pacatul simoniei. Ceea ce este cu totul remarcabil e ca Simon era deja crestin botezat (Fapte 8:13) si fiind asa, totusi prefera sa ceara mijlocirea sfintilor. De ce? Pentru "...că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului." (Iacov 5:16)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde dmas » 10 Sep 2009, 13:20

E adevarat ce zici in privinta rugaciunii credinciosilor de pe pamant pentru alti credinciosi de pe pamant, si cred ca asta cam lipseste in zilele noastre. Nu prea vad sa ne marturisim unii altora pacatele, nici sa ne rugam unul pentru iertarea altuia de pacate, cel putin in mediul neoprotestant, dar cred ca in toata crestinatatea e asa. Pacat de noi, pierdem foarte mult... nu avem comuniune adevarata daca procedam asa.

"Dacă vede cineva pe fratele său săvîrşind un păcat [..], să se roage; şi Dumnezeu îi va da viaţa [..]" -- 1 Ioan 5:16

"Mărturisiţi-vă unii altora păcatele, şi rugaţi-vă unii pentru alţii, ca să fiţi vindecaţi. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit." -- Iacov 5:16

Dar Pavel le vorbeste sfintilor de pe pamant, sa mijloceasca pentru alti sfinti tot de pe pamant, adica frate sa se roage pentru frate. Observi ca nu spune unui sfant de pe pamant sa se roage altui sfant de pe pamant (care-i departe de el) ca sa-i ceara sa se roage pentru el lui Dumnezeu, prin Hristos. Nu mai zic de rugaciunile adresate sfintilor care au trecut la Domnul. E clar, trebuie sa mijlocim in rugaciuni unul pentru altul, dar noi, astia viii de pe pamant, despre astia vorbeste in mod clar Pavel.
"inca o marturie clara din Scripturi ca putem cere mijlocirea altora pentru noi"
Bineinteles ca putem merge sa cerem unui frate sa se roage pentru noi. Dar nici vorba in textul asta de mijlocirea sfintilor care au trecut la Domnul.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde ccristi » 10 Sep 2009, 13:31

Pentru dmas
O intrebare personala-Ce rau v-a facut Maica Lui D-zeu de o BATJOCORITI si pe sfintii Sai pe care nu-i socostiti si nu le aduce-ti cinstire?.
Va multumesc

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde dmas » 10 Sep 2009, 13:33

Pentru dmas
O intrebare personala-Ce rau v-a facut Maica Lui D-zeu de o BATJOCORITI si pe sfintii Sai pe care nu-i socostiti si nu le aduce-ti cinstire?.
Va multumesc
Draga ccristi, te rog sa-mi arati unde am batjocorit-o pe maica Domnului.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde ccristi » 10 Sep 2009, 13:38

Nu dvs personal
Intrebarea era pentru cultele protestant si neoprotestant
Va rog sa ma scuzati daca dvs aveti alta convingere

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde dmas » 10 Sep 2009, 13:58

Nu dvs personal
Intrebarea era pentru cultele protestant si neoprotestant
Va rog sa ma scuzati daca dvs aveti alta convingere
Nu cred ca am auzit vreodata pe un neoprotestant care s-o batjocoreasca. Dar la noi nu prea se discuta despre ea, ceea ce nu e totuna cu batjocura. Nu cred ca o batjocoreste aproape nici un neoprotestant, iar daca cineva o face, eu nu ma bag cu el in oala. Nicidecum. Uite, daca vrei, o fericesc si eu chiar in momentul asta :D Dar nu ma rog ei, nici nu-i spun sa ma mantuiasca sau sa ma miluiasca, ci asta-i cer lui Dumnezeu, prin Hristos Isus.

Cat despre sfinti, nici despre ei nu se prea discuta pe la noi, nici despre scrierile lor. Probabil din cauza la "Sola Scriptura". Cat despre mine, imi place Ioan Gura de Aur, si-i admir pe martirii care nu s-au lepadat de credinta lor nici chiar cu pretul vietii.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde ccristi » 10 Sep 2009, 14:39

Dar noi daca o preacinstim pe Maica Domnului ce aveti cu noi?
De ce treb sa veniti din casa in casa sa ne <<crestinati>> pe noi cind noi suntem crestinii de 2000 ani si de ce nu mergeti la musulmani,budistii sau alti pagini si sa-i increstinati?...va spun eu ca va e frica de ei ca va pot omori.Cinstire sfintilor care au fost la pagani si i-au crestinat si au murit muceniceste ,acestia sunt prietenii lui Hristos,pe acestia in cinstim noi si nu pe cei care bat la usile vechilor crestini sa-i invete Evanghelia .
De ce la emisinea,, Fara Frontiere ,,de la OTV nu intra nici un protestant sa-i combata pe musulmani ...tot bietul parinte Stan va apara.
Si de unde Sola Scriptura cind multe mai avea de spus Hristos si toata astea le gasim in Sf traditie(nu-i totuna cu traditia populara)
Unde va este succesiunea apostolica cind voi v-ati infiintat dupa 2000 ani?..Duhul Sfint cum lucreaza la voi?
Eu cred ca Botezul Dvs s-ar putea sa nu fie valid(cel botezat poate fi increstinat doar de un crestin iar daca dvs v-ati rupt de biserica lui Hristos cine v-a mai botezat?)
Apropo Iisus se scrie cu doi ii.

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde dmas » 10 Sep 2009, 14:53

Dar noi daca o preacinstim pe Maica Domnului ce aveti cu noi?
De ce treb sa veniti din casa in casa sa ne <<crestinati>> pe noi cind noi suntem crestinii de 2000 ani si de ce nu mergeti la musulmani,budistii sau alti pagini si sa-i increstinati?...va spun eu ca va e frica de ei ca va pot omori.Cinstire sfintilor care au fost la pagani si i-au crestinat si au murit muceniceste ,acestia sunt prietenii lui Hristos,pe acestia in cinstim noi si nu pe cei care bat la usile vechilor crestini sa-i invete Evanghelia .
De ce la emisinea,, Fara Frontiere ,,de la OTV nu intra nici un protestant sa-i combata pe musulmani ...tot bietul parinte Stan va apara.
Si de unde Sola Scriptura cind multe mai avea de spus Hristos si toata astea le gasim in Sf traditie(nu-i totuna cu traditia populara)
Unde va este succesiunea apostolica cind voi v-ati infiintat dupa 2000 ani?..Duhul Sfint cum lucreaza la voi?
Eu cred ca Botezul Dvs s-ar putea sa nu fie valid(cel botezat poate fi increstinat doar de un crestin iar daca dvs v-ati rupt de biserica lui Hristos cine v-a mai botezat?)
Apropo Iisus se scrie cu doi ii.
Draga ccristi, ti-am raspuns la intrebarea respectiva, dar nu am de gand sa intru in polemici interminabile despre diferentele intre neoprotestanti si ortodocsi. Te rog sa ma ierti.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX