Sectologie. Generalităţi...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 29 Oct 2010, 18:16

Important este sa te pocaiesti ca sa nu apuci moartea a doua. Ca ce va fi vom vedea mai apoi.
Important este sa nu vorbim ce nu cunoastem si de care nu suntem siguri, doctrine nebiblice, doar ca asa a spus "pastorul". Acel pastor este un angajat, nimic mai mult, el spune ce a invatat in Cultul respectiv ca altfel va fi dat afara si nu va mai avea salariu si nici adunare pe care sa o jupoaie de bani.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Doriana » 29 Oct 2010, 18:24

Important este sa nu vorbim ce nu cunoastem si de care nu suntem siguri, doctrine .
Pai asa ziceam si eu:
: nu stapanesc foarte bine invatatura despre suflet si nu ma simt in stare sa dau lectii.
de ce ma provoci? :roll:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 29 Oct 2010, 18:27

Sunt pentru un timp pe acest forum si, sincer, ma simt ca acasa, intre frati pe care-i respect si apreciez, desi nu sunt in toate de acord cu ei.
ne bucuram ca va place aici, la noi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 21:43

Moartea a 2-a a fost experimentata de cineva pana acum? Atunci de unde ideea asta de suflet nemuritor? Ca in Biblie nu gasim asa ceva. Iar experientele in moarte clinica, NU DEMONSTREAZA NIMIC DESPRE MOARTEA A 2-A.
Important este sa te pocaiesti ca sa nu apuci moartea a doua. Ca ce va fi vom vedea mai apoi.
desigur ca Ioachim este un frate vitreg :D
Hai sa-i zicem fratior care inca se ocupa cu lucruri copilaresti. SI baietii mei vad nimai sabii si lupte; asa-s copiii... :)
Fratior fratior... da` te cam lasa fara suflare! :D Adica te aseaza frumos acolo unde ti-e locul si te scoate din ritm... nu?
- Cat despre contre... evident ca iar intelegi gresit.... si asta pare a fi o constanta la tine. Nu se contreaza nimeni cu tine... stai linistita. NUmai ca daca pe de o parte mimezi iubirea de frati... iar pe de alta murdaresti ortodoxia cu afirmatii scabroase (cum ai facut-o nu o data ci in REPETATE randuri)... e normal ca cei care sesizeaza marlania si viclesugul... sa te expuna. Cred si eu ca asta nu convine.

Nu e vina mea ca inca nu stapanesti bine arta mimetismului sua a camufflajului desavarsit. :D

Vad ca ti-ai dezvoltat o apetenta pt. .... infantilisme si chestiuni puerile... desi inca eziti sa folosesti termenii. Nu e rau!

Despre copii: Daca numesc pe unu` rupt de Biserica.... eretic... nu e nimic pueril in asta. Dimpotriva! Daca el (protestantul) raspunde (si de obicei, cum stii din experienta proprie, o face lovind sub centura si atacand persoane) si percepe asta ca pe o lupta cu... :D sabii (cum ziceai mai sus) pe care o definesti a fi infantila... atunci inseamna ca de fapt iti faceai un autoportret, te autocaracterizai....NU?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 21:51

problema e ce fac adevaratii sectari pusi in fata evidentei! Daca nu stiai cele 2 Bserici, bor si brc au ridicat anatema si s-au declarat surori (dincolo de alte discutii care nu-si au aici rostul.
Cine sunt "adevaratii sectari" si de ce BC si BO nu sunt surori si cu BP (bisericile protestante) ? - eu asa am perceput ca si protestantii si-au dat mana cu catolicii
1. Se stie cine sunt adevaratii sectari! Ce rost mai are intrebarea? Poate mai corect ar fi eretici.
2. Pt. ca nu sunt! Fa mai intai o lista cu toate bisericile alea... si in 4-5 ani poate voi reusi sa dau si raspunsul (partial - pt. ca pana terminam noi ... mai apar vreo cateva duzini).
3. Ai perceput tu ceva da` probabil erai doar subiectiv (asta ca sa-ti fac jocul - pt. ca ironia era evidenta) si bineinteles iti lipsesc si dovezile (marturiile in acest sens).

4. Ma bucur ca te-ai lamurit din ultimul raspuns cum e cu Duhul !

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Doriana » 31 Oct 2010, 21:53

Fratior fratior... da` te cam lasa fara suflare! :D Adica te aseaza frumos acolo unde ti-e locul si te scoate din ritm... nu?
Da, m-ai dat gata, daca asta vrei sa auzi. Nu mai am cuvinte.
Oricum, apreciez ca ai mai moderat tonul. Hai sa trecem la studiu. Copacel!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 22:20

Si eu care ma gandeam ca iar am fost prea dur!
Nu te grabi cu aprecierile.... Esti doar subiectiva. Tonul meu e acelasi. Doar ca uneori subiectivitatea ta te face sa ti se para ca sunt mai violent... mai ales cand unele cuvinte ti se par a avea o incarcatura mai .. grea.
- Acum ca ai zis ca ai 2 copii (baieti)... si mai ales fiind convinsa ca varsta mea e ...inferioara.... incep sa inteleg de ce te-ai ofiscat cand ti-am aratat ca esti puerila in anumite kestiuni. Chiar nu se cadea... din partea unuia mai tanar fata de altcineva mai in varsta, nu? Probabil de aia te-ai aprins asa de tare! Daca e asa.... tot gresit ai pus problema.... pt. ca s-ar putea ca fecior`miu sa fie mai in varsta decat suma anilor baietilor tai! La asta nu te-ai gandit, nu?

Deci... la studiu. Copacel...evident. Cu ce ai vrea sa incepem? Tocmai ce mi-a descoprit Duhul ca am primit si harisma invatatoreasca. Numa` ca mereu o pierd ... si tare greu o mai redobandim!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Doriana » 31 Oct 2010, 23:04

si mai ales fiind convinsa ca varsta mea e ...inferioara.... incep sa inteleg de ce te-ai ofiscat cand ti-am aratat ca esti puerila in anumite kestiuni. Chiar nu se cadea... din partea unuia mai tanar fata de altcineva mai in varsta, nu? Probabil de aia te-ai aprins asa de tare!
Nu, Ioachim, nu varsta e problema; ma simt inca foarte tanara si intre noi nu e o diferenta de varsta prea mare. Dar recunoste si tu o data in viata ca uneori esti arogant. Nu am spus-o numai eu.
Deci , sa-ti vedem harisma invatatoriceasca...pe celelalte topice.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 23:38

Mai... ti-am raspuns dupa caz. Am fost poate la fel ca si tine... mai vetero-testamentar.... mai cu talionul adica!
Faza cu harisma nu trebuie sa te sperie... Da` mai bine ar fi pe viu! Si daca tot vrei... sa o facem cat mai stiintific - adica argumentat si la obiect, fara divagatii, fara veverite!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 23:40

Uite.. daca vrei neaparat eu recunosc. Dar faci si tu la fel daca iti spun ca prea o luasesi pe ulei si nu te mai oprea nimeni?
Si da-mi voie sa nu te cred ca ai fost candva ortodoxa!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 07 Noi 2010, 19:50

Ca sa revenim la subiect, ce-i pasa unui ortodox ca exista in lumea asta penticostali, adventisti sau baptisti? astea nu sunt niste religii care sa se fi desprins din Ortodoxie, ele s-au creat prin alte ...procedee, de exemplu baptistii s-au tras din protestanti, care s-au tras din catolicism, penticostalii in mare parte au provenit din baptisti etc.
Deci aceste culte nu sunt secte provenind din Ortodoxie.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde danadoina » 07 Noi 2010, 20:11

... astea ...s-au creat prin alte ...procedee, de exemplu baptistii s-au tras din protestanti, care s-au tras din catolicism, penticostalii in mare parte au provenit din baptisti etc.........
expresie perfecta pentru secte, denominatiuni...etc. "s-au creat prin alte ....procedee" ;)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 07 Noi 2010, 20:18

... astea ...s-au creat prin alte ...procedee, de exemplu baptistii s-au tras din protestanti, care s-au tras din catolicism, penticostalii in mare parte au provenit din baptisti etc.........
expresie perfecta pentru secte, denominatiuni...etc. "s-au creat prin alte ....procedee" ;)
pai asta si sunt, sau sunt altceva? :roll:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 18:47

Ca sa revenim la subiect, ce-i pasa unui ortodox ca exista in lumea asta penticostali, adventisti sau baptisti? astea nu sunt niste religii care sa se fi desprins din Ortodoxie, ele s-au creat prin alte ...procedee, de exemplu baptistii s-au tras din protestanti, care s-au tras din catolicism, penticostalii in mare parte au provenit din baptisti etc.
Deci aceste culte nu sunt secte provenind din Ortodoxie.
Inca n-ai inteles ce-i cu ortodoxia. Nu trebuie sa privesti Biserica lui Hristos ca pe unul din multele culte! Biserica e UNA singura.... din ea s-au desprins catolicii, de acolo reforma, contrareforma, protestantii, neo-protestantii s.a.m.d.

Ortodoxiei nu-i pasa de toti astia, e ca si cum ai spune ca lui Hristos nu-i pasa (ca EL este capul Bisericiii, El o conduce). Evident ca-i pasa si chiar se roaga pt. ei toti!.

Sa vad si eu cum se roaga penticostalii sau baptistii sau adventistii etc etc pt. ortodocsi sau pt. unitatea Bisericii! POATE cineva sa ne arate? EVIDENT ca nu!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 09 Noi 2010, 19:16


Inca n-ai inteles ce-i cu ortodoxia. Nu trebuie sa privesti Biserica lui Hristos ca pe unul din multele culte! Biserica e UNA singura.... din ea s-au desprins catolicii, de acolo reforma, contrareforma, protestantii, neo-protestantii s.a.m.d.

nu-i adevarat, ortodocsii s-au rupt din catolici.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde protosinghel » 09 Noi 2010, 21:43

Inca n-ai inteles ce-i cu ortodoxia. Nu trebuie sa privesti Biserica lui Hristos ca pe unul din multele culte! Biserica e UNA singura.... din ea s-au desprins catolicii, de acolo reforma, contrareforma, protestantii, neo-protestantii s.a.m.d.
nu-i adevarat, ortodocsii s-au rupt din catolici.
Despre asta s-a scris aici. Dacă vă ţin muşchii, implicaţi-vă.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Noi 2010, 21:45

nu-l tin muschii! SIGUR!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Doriana » 21 Noi 2010, 00:03

Şi eu stau şi mă gândesc că protestantismul are unele idei bune, dar, din păcate, cele mai multe sunt rele..
Da, e foarte posibil, dar , din cate am observat, dvs nu prea cunoasteti ideile protestantismului decat din ceea ce ati fost invatat, si nu dintr-un studiu sincer si obiectiv. Vestea buna este ca aveti [inca] o oarecare deschidere de a afla si alte pareri [ceva destul de rar intalnit printre preoti] si in plus aveti toata viata in fata.

Un lucru nu mi-e clar: de ce este atat de mare ispita de a gandi numai in termenii raportului "noi buni -voi rai"? Nu orice parere diferita de a dvs este neaparat atac. Vorba lui esenin: poate ca altii va ataca, dar nu noi. Cel putin nu intentionam. Si totusi, daca spun ceva ce nu convine mi se raspunde cu "Voi sunteti mai rai ca noi". Imi dau seama ca e posibil sa aveti dreptate cand spuneti asta, cateodata mi-e rusine de mine [si de noi] dar pot fi slabiciunile noastre o scuza pentru slabiciunile BO? [De fapt in discutia citata nici nu era vorba de BO, ci de ideile iconodule ale stramosilor nostri comuni]
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 21 Noi 2010, 07:51

Oamenii de bun simt fac diferenta intre sectele gen "templul popoarelor" sau "aum" care sunt violente si auto-distructive neavand legatura cu invatatura lui Isus si cultele neo-protestante, care au exact acelasi drept de a exista si in Romania ca si in alte state, ca si religiile considerate traditionale. In constitutia Romaniei nu se specifica vreo religie ca fiind superioara celorlalte, ci toate sunt considerate a fi egale in drepturi.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde dumio » 22 Noi 2010, 20:45

Oamenii de bun simt fac diferenta intre sectele gen "templul popoarelor" sau "aum" care sunt violente si auto-distructive neavand legatura cu invatatura lui Isus si cultele neo-protestante, care au exact acelasi drept de a exista si in Romania ca si in alte state, ca si religiile considerate traditionale. In constitutia Romaniei nu se specifica vreo religie ca fiind superioara celorlalte, ci toate sunt considerate a fi egale in drepturi.
Dreptul de exista in fata legii nu inseamna ca le absolva de "calitatea" de secta sau de aplativul de grupare eretica. Secta inseamna rupere de Biserica cea Una, refuzul comuniunii cu ea, iesirea de sub autoritatea si ascultarea ei, izolationismul, salvationismul, iluminismul, parusianismul etc.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX