Sectologie. Generalităţi...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde protosinghel » 27 Sep 2010, 10:52

da, dar nu vi se pare putin prea fortat sa considerati numai cateva tari est-europene care detin religia ortodoxa ca fiind pastratoare ale adevarului crestin, si celelalte tari sub minciuna si sub apostazie?
Abordarea dvstră este greşită pentru că priviţi ţările şi nu oamenii. Repet încă o dată: ortodocşi sunt în toată lumea. Foarte mulţi americani trec la Ortodoxie şi credeţi-mă, nu pentru că asta este credinaţ ruşilor... :)
Iar în ţările majoritar ortodoxe există destul de mulţi păgâni, sectari şi oameni de "alte religii" ca şi dumneata.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 27 Sep 2010, 16:40

Foarte mulţi americani trec la Ortodoxie şi credeţi-mă, nu pentru că asta este credinaţ ruşilor... :)
foarte multi americani trec in masa la islamism, budism, mult mai multi decat cei care devin ortodocsi, deci nu cred ca acest aspect este etalonul.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Floryan » 30 Sep 2010, 08:51

Foarte mulţi americani trec la Ortodoxie şi credeţi-mă, nu pentru că asta este credinaţ ruşilor... :)
foarte multi americani trec in masa la islamism, budism, mult mai multi decat cei care devin ortodocsi, deci nu cred ca acest aspect este etalonul.
Fiecare e liber sa treca la ce vrea el, dar fiecare va da socoteala pentru ceea ce face. In SUA multi trec la satanism, asta nu ii face nici moderni, nici emancipati ci o fac daor in spirtul veacului
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 30 Sep 2010, 18:05

Ce este aceea o secta?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 21:29

daca cineva nu face parte din Ortodoxie, adica religia romanilor, grecilor, rusilor, sarbilor, bulgarilor, inseamna ca este sectant?
Ortodoxia nu este religia românilor, grecilor, ruşilor etc., ci religia Apostolilor. Şi dacă cineva nu face parte din ea, este sectar, adică rupt de Trupul Bisericii celei Adevărate. Deci nu are asta nimic cu neamul, că şi în rândul acestora sunt mulţi sectari, iar ortodocşi sunt şi în Occident şi peste tot.
Ortodoxia nu este religia românilor sau a altcuiva dintre oameni ci este FIREA CEA ADEVARATA A OMULUI - ca de asta S-a intrupat Hristos, ca sa restaureze omul cazut. E intoarcerea omului la starea cea dintai, adica la partasia cu Dumnezeu. Nu apartenenta in mod formal ci FIINTIAL la BISERICA cea UNA, adica biserica drept-slavitoare (orto-doxa).

- SECTA - pt. ca tot ai indrebat este INEVITABILA pt ca mintea intunecata de pacat duce la rataciri; si sa nu uitam de cuvantul lui Hristos - trebuie sa fie intre voi eresuri.... ca sa se vadeasca dreapta credinta!
- SECTA - nu are continuitate apostolica
- SECTA - nu are succesiune in credinţă
- SECTA - nu are o marturisire de credinta (de cele mai multe ori, nu intotdeauna)
- SECTA - paraziteaza Trupul Bisericii al carei Cap este Hristos (de asta si mesajul lor este anti-hristic, anti-biserica + daca prin absurd ar disparea Biserica, sectele nu ar mai avea obiectul muncii :D )

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 21:48

Ce este aceea o secta?
Ca sa fiu mai exact, fac o scurta explicare (scolastica) a termenilor. E important să cunoaştem bine noţiunile.

+ BISERICA - institutie divino-umana constituita istoric la Cincizecime (Pogorarea Sf. Duh); este IMPARATIA lui Dumnezeu in lume; este TRUPUL lui Hristos (Efes. 5, 23)
+ Confesiune - organizatie a unui grup de credinciosi care s+a rupt de intreg (ex. Confesiunea august., C. anglicana, C. reformata)
+ cult religios - formarea unui ceremonial pe baza unei doctrine
+ EREZIA - abatere de la credinta si combaterea sau negarea acesteia
+ schisma - o ruptura, desfacere sau negare a unor principii generale sau particulare. Poate fi tolerata in sanul Bisericii, dar de obicei duce la erezie care naste o confesiune sau un cult religios
+ SECTA - grupare de creduli sui-generis, nemultumiti de confesiunea sau cultul lor; = doctrina eretica sau pseudo-filosofica; = psihoza specifica negativistilor - devin fanatici

... si mai sunt...
+ gruparea anarhica -
+ comunitati dizidente -
+ organizatii relig. violente -

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 15:20

Explicatiile sunt bune, dar ce va faceti, in calitate de ortodox cand vine catolicul si va face sectant, zicand ca v-ati rupt de ei?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 22:01

Explicatiile sunt bune, dar ce va faceti, in calitate de ortodox cand vine catolicul si va face sectant, zicand ca v-ati rupt de ei?
ma lasi? Asta-i alta discutie! E intre noi si ei - macar avem baze comune. daca tot intrebi... totul se reduce la 2-3 kestiuni esentiale.
problema e ce fac adevaratii sectari pusi in fata evidentei! Daca nu stiai cele 2 Bserici, bor si brc au ridicat anatema si s-au declarat surori (dincolo de alte discutii care nu-si au aici rostul.

Si daca esti totusi curios, sa stii ca istoriceste vorbind (si nu numai), lucrurile stau taman pe dos. Asa ca si in privinta asta suntem cat se poate de linistiti. La noi in comunitate ortodocsii se inteleg f.bine cu catolicii (stiu nenumarate cazuri de familii mixte, intr-un fel sau altul) si mai ales fac front comun impotriva sectarilor (adica prezenta sectei ii face sa se simta ,mai uniti, mai apropiati, mai frati).

Deci gogoritele astea deja nu mai merg. A trecut timpul lor.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde danadoina » 03 Oct 2010, 23:05

Explicatiile sunt bune, dar ce va faceti, in calitate de ortodox cand vine catolicul si va face sectant, zicand ca v-ati rupt de ei?
zicem in taina un "Doamne Iisuse Hristoase, lumineaza-l pe robul tau sa (re)cunoasca Biserica Ta" :P
si-l servim cu un ceai 8-) sau o cafea dupa dorinta...

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 06:14

problema e ce fac adevaratii sectari pusi in fata evidentei! Daca nu stiai cele 2 Bserici, bor si brc au ridicat anatema si s-au declarat surori (dincolo de alte discutii care nu-si au aici rostul.
Cine sunt "adevaratii sectari" si de ce BC si BO nu sunt surori si cu BP (bisericile protestante) ? - eu asa am perceput ca si protestantii si-au dat mana cu catolicii

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 06:20


zicem in taina un "Doamne Iisuse Hristoase, lumineaza-l pe robul tau sa (re)cunoasca Biserica Ta" :P
si-l servim cu un ceai 8-) sau o cafea dupa dorinta...
doamna Dana, frumos din partea dumneavoastra.

iata apostolul Pavel ce spune:

1 Corinteni 1:17 ci să propovăduiesc Evanghelia: nu cu înţelepciunea vorbirii, ca nu cumva crucea lui Hristos să fie făcută zadarnică.

1 Corinteni 2:4  Şi învăţătura şi propovăduirea mea nu stăteau în vorbirile înduplecătoare ale înţelepciunii, ci într-o dovadă dată de Duhul şi de putere,
5  pentru ca credinţa voastră să fie întemeiată nu pe înţelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.


si uitati ceva interesant care pe mine ma fascineaza ori de cate ori citesc:


1 Corinteni 14:24  Dar dacă toţi prorocesc şi intră vreun necredincios sau vreunul fără daruri, el este încredinţat de toţi, este judecat de toţi.
25  Tainele inimii lui sunt descoperite, aşa că va cădea cu faţa la pământ, se va închina lui Dumnezeu şi va mărturisi că, în adevăr, Dumnezeu este în mijlocul vostru.


ei, daca i-ai descoperi prin Duhul tainele inimii, cu siguranta ar alege Ortodoxia, vazand prezenta Duhului ....

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 22:56

iata apostolul Pavel ce spune:
1 Corinteni 1:17 ci să propovăduiesc Evanghelia: nu cu înţelepciunea vorbirii, ca nu cumva crucea lui Hristos să fie făcută zadarnică.
1 Corinteni 2:4  Şi învăţătura şi propovăduirea mea nu stăteau în vorbirile înduplecătoare ale înţelepciunii, ci într-o dovadă dată de Duhul şi de putere,
5  pentru ca credinţa voastră să fie întemeiată nu pe înţelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.
- Deci nu intelepciunea vorbirii este rea draga.. ci zice ca e nevoie de modelul hristic; nu sforarii retorice , care si astea pot atrage /castiga oamenii (vezi bunaoara succesul, evident trecator si iluzoriu, era sa zic succesurile :D , al/ale sectelor). da` mie stii ce-mi place aici? Si-mi place de ma stric de ras! Imi place ca dai un temei despre CRUCE - numai ca asta o faci pt. ca iti convine o bucatica de idee.... aia cu puterea; numai ca uite, e PUTEREA crucii. :idea: uite textul intreg, fraticule:
17. Căci Hristos nu m-a trimis ca să botez, ci să binevestesc, dar nu cu înţelepciunea cuvântului, ca să nu rămână zadarnică crucea lui Hristos.
18. Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu.

Pai uite si raspunsul... daca tot intrebi cum e cu Duhul, cum e cu puterea in Ortodoxie... In ORICE Bis. Ortod. ai sa vezi CRUCEA, PUTEREA lui Hristos. LA voi cam pe unde e? (sa nu-mi zici ca in inima- pai nu citam din Sf. Ap. Pavel?)

STATI SA VEDETI CONTINUAREA:
si uitati ceva interesant care pe mine ma fascineaza ori de cate ori citesc:
1 Corinteni 14:24  Dar dacă toţi prorocesc şi intră vreun necredincios sau vreunul fără daruri, el este încredinţat de toţi, este judecat de toţi.
25  Tainele inimii lui sunt descoperite, aşa că va cădea cu faţa la pământ, se va închina lui Dumnezeu şi va mărturisi că, în adevăr, Dumnezeu este în mijlocul vostru.

ei, daca i-ai descoperi prin Duhul tainele inimii, cu siguranta ar alege Ortodoxia, vazand prezenta Duhului ....
SA PUN EU ACUMA TEXTUL INTEG:
Capitolul 14
1. Căutaţi dragostea. Râvniţi însă cele duhovniceşti, dar mai ales ca să proorociţi.
2. Pentru că cel ce vorbeşte într-o limbă străină nu vorbeşte oamenilor, ci lui Dumnezeu; şi nimeni nu-l înţelege, fiindcă el, în duh, grăieşte taine.
3. Cel ce prooroceşte vorbeşte oamenilor, spre zidire, îndemn şi mângâiere.
4. Cel ce grăieşte într-o limbă străină pe sine singur se zideşte, iar cel ce prooroceşte zideşte Biserica.
5. Voiesc ca voi toţi să grăiţi în limbi; dar mai cu seamă să proorociţi. Cel ce prooroceşte e mai mare decât cel ce grăieşte în limbi, afară numai dacă tălmăceşte, ca Biserica să ia întărire.
6. Iar acum, fraţilor, dacă aş veni la voi, grăind în limbi, de ce folos v-aş fi, dacă nu v-aş vorbi - sau în descoperire, sau în cunoştinţă, sau în proorocie, sau în învăţătură?
7. Că precum cele neînsufleţite, care dau sunet, fie fluier, fie chitară, de nu vor da sunete deosebite, cum se va cunoaşte ce este din fluier, sau ce este din chitară?
8. Şi dacă trâmbiţa va da sunet nelămurit, cine se va pregăti de război?
9. Aşa şi voi: Dacă prin limbă nu veţi da cuvânt lesne de înţeles, cum se va cunoaşte ce aţi grăit? Veţi fi nişte oameni care vorbesc în vânt.
10. Sunt aşa de multe feluri de limbi în lume, dar nici una din ele nu este fără înţelesul ei.
11. Deci dacă nu voi şti înţelesul cuvintelor, voi fi barbar pentru cel care vorbeşte, şi cel care vorbeşte barbar pentru mine.
12. Aşa şi voi, de vreme ce sunteţi râvnitori după cele duhovniceşti, căutaţi să prisosiţi în ele, spre zidirea Bisericii.
13. De aceea, cel ce grăieşte într-o limbă străină să se roage ca să şi tălmăcească.
14. Căci, dacă mă rog într-o limbă străină, duhul meu se roagă, dar mintea mea este neroditoare.
15. Atunci ce voi face? Mă voi ruga cu duhul, dar mă voi ruga şi cu mintea; voi cânta cu duhul, dar voi cânta şi cu mintea.
16. Fiindcă dacă vei binecuvânta cu duhul, cum va răspunde omul simplu "Amin" la mulţumirea ta, de vreme ce el nu ştie ce zici?
17. Căci tu, într-adevăr, mulţumeşti bine, dar celălalt nu se zideşte.
18. Mulţumesc Dumnezeului meu, că vorbesc în limbi mai mult decât voi toţi;
19. Dar în Biserică vreau să grăiesc cinci cuvinte cu mintea mea, ca să învăţ şi pe alţii, decât zeci de mii de cuvinte într-o limbă străină.
20. Fraţilor, nu fiţi copii la minte. Fiţi copii când e vorba de răutate. La minte însă, fiţi desăvârşiţi.
21. În Lege este scris: "Voi grăi acestui popor în alte limbi şi prin buzele altora, şi nici aşa nu vor asculta de Mine, zice Domnul".
22. Aşa că vorbirea în limbi este semn nu pentru cei credincioşi ci pentru cei necredincioşi; iar proorocia nu pentru cei necredincioşi, ci pentru cei ce cred.
23. Deci, dacă s-ar aduna Biserica toată laolaltă şi toţi ar vorbi în limbi şi ar intra neştiutori sau necredincioşi, nu vor zice, oare, că sunteţi nebuni?
24. Iar dacă toţi ar prooroci şi ar intra vreun necredincios sau vreun neştiutor, el este dovedit de toţi, el este judecat de toţi;
25. Cele ascunse ale inimii lui se învederează, şi astfel, căzând cu faţa la pământ, se va închina lui Dumnezeu, mărturisind că Dumnezeu este într-adevăr printre voi.
26. Ce este deci, fraţilor? Când vă adunaţi împreună, fiecare din voi are psalm, are învăţătură, are descoperire, are limbă, are tălmăcire: toate spre zidire să se facă.
27. Dacă grăieşte cineva într-o limbă străină, să fie câte doi, sau cel mult trei şi pe rând să grăiască şi unul să tălmăcească.
28. Iar dacă nu e tălmăcitor, să tacă în biserică şi să-şi grăiască numai lui şi lui Dumnezeu.

-Deci spune ca DARUL PROOROCIEI e mai mare decat darul limbilor pt. ca zideste (si vadeste pe cel pacatos). Ne lamurim cum e cu limbile si... gata. Acuma... cu darul prorocesc. Multi spun ca etse acelasi lucru cu HARUL, acelasi pe care il au si preotii prin hirotonie dar il pot avea chiar si crestinii simpli prin botez si darul lui Dumnezeu - in unii poate fi mai lucrator, in altii mai putin sau deloc.
- da` ce spune Electric, e ca si-ar dori astfel de situatii in care omul (credincios sau pacatos) sa fie efectiv cucerit de prezenta Duhului. Ori Sf. apostol nu spune neaparat asta - ci ii invata sa nu caute fiecare sa iasa in evidenta (ca la protestanti - cand incep aia sa vorbeasca in limbi, chipurile, de fapt e o stare de indracire la ei, nu se mai intelege nimic.... te ia groaza si frica) ci sa se smereasca si sa nu spuna decat daca are ceva ziditor (duh prorocesc sau talcuirea limbilor), altfel SA TACA si sa stea cuminte la locul lui.
- DAR apostolul nu spune NEAPARAT si ca asa ceva trebuie sa se si intample OBLIGATORIU , adica necredinciosul/nestiutorul căzând cu faţa la pământ, se va închina lui Dumnezeu - e doar o posibilitate (adica omul poate refuza asta, chiar si in prezenta manifestarilor harului - de fapt am vazut in Scriptura ca s-a mai intamplat asta, că si CU HRISTOS inaintea ochilor lor facand minuni tot N-AU crezut). eSTE o posibilitate pe care Dumnezeu o poate da unora daca si noi ne facem datoria de a fi exemple personale pline de zel, evalvie , ravna si SMERENIE.
- deci apostolul zice sa ne facem partea noastra de ascultare si de lucrare si sa lasam in grija Duhului cui imparte darul/harul sau harismele Sale!

Nu te teme ASADAR - stie Duhul cand sa se manifeste ca sa aduca pe om la mantuire. Pe unii i-a scos din pustie si i-a chemat la lucrare, lui Saul i S-a aratat Insusi Hristos.... stie Dumnezeu cand/cum sa lucreze.

da` de fapt toata zbaterea electricului era cum sa demonstreze ca de aia nu vine el la Ortodoxie... ca nu vede Duhul. De ce nu-l vede? ca noi nu suntem ca cei dint textul citat. Adica el (si nu ma refer la persoana lui, ci , generic, la credinciosul p/np) de aia prefera sa nu aiba cruce si sa vada in Maica Domnului o femeie oarecare , una care a mai facut copchii, pt. ca nu i-a aratat nici un ortodox tainele inimii, de-aia.

Concluzia lui e ca noi suntem vinovati ca nu-l cunoaste el pe Dumnezeu! Culmea e ca are si dreptate, dar nu in ceea ce-l priveste... ci numai in ceea ce ne priveste. Adica... pt. matuirea lui e o gandire contraproductiva. ca asteapta de la altii mura-n gura (si chiar de i-ar da tot n-ar crede, n-ar accepta) insa pt. noi credinciosii in general da... ecuvantul apostolului care face trimitere la urma urmei l aceea ce spuneau primii crestini cand erau intrebati de credinta lor: vino si vezi!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde protosinghel » 29 Oct 2010, 15:54

Am o nedumerire:
De ce Doriana şi alţi penticostali şi baptişti de pe forum nu se implică în discuţia noastră cu adventişii despre suflet şi sâmbătă?

Vrea să vă spun că chestia asta pare destul de suspectă, mai ales pentru cei care apucă să se gândească la ea... ;)
Şi nu e vorba că noi nu am şti să le răspundem acelora, ci de atitudine. Dvstră sunteţi de acord cu acele erezii? Sau poate vă interesează doar lupta cu ortodocşii, iar cu ceilalţi chiar vă uniţi împotriva ortodocşilor?

Ar fi interesant să primesc un răspuns sincer.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Doriana » 29 Oct 2010, 16:48

Am o nedumerire:
De ce Doriana şi alţi penticostali şi baptişti de pe forum nu se implică în discuţia noastră cu adventişii despre suflet şi sâmbătă?

Vrea să vă spun că chestia asta pare destul de suspectă, mai ales pentru cei care apucă să se gândească la ea... ;)
Şi nu e vorba că noi nu am şti să le răspundem acelora, ci de atitudine. Dvstră sunteţi de acord cu acele erezii? Sau poate vă interesează doar lupta cu ortodocşii, iar cu ceilalţi chiar vă uniţi împotriva ortodocşilor?

Ar fi interesant să primesc un răspuns sincer.
Pentru ca ati mentionat si numele meu, raspund si eu sincer: nu stapanesc foarte bine invatatura despre suflet si nu ma simt in stare sa dau lectii. In principiu stiu ca exista un suflet nemuritor, dar ma bazez mai mult pe marturiile celor care s-au intors din morti decat pe Biblie[ :oops: ], care da mai multe sensuri cuvantului "suflet".
Iar in ceea ce priveste sabatul, am discutat mult prea mult despre el pe alt forum cu adventistii si am obosit. Cand nu au mai avut ce zice au ignorat raspunsul si au luat-o de la capat. Nu era vasinec, ci altcineva. Si nu mi se pare un subiect atat de important cum e credinta, de exemplu, de care atarna mantuirea noastra. In ceea ce priveste sabatul, "cine tine o zi pentru Domnul o tine, cine nu tine o zi pentru Domnul nu o tine" . Nu-i rau ca azs tin sambata, dar nici ca noi nu o tinem.

P.S. Eu nu ma lupt cu ortodocsii...daca as vrea sa ma lupt l-as gasi oricand pe Ioachim dispus la contre...dar nu e cazul...Sunt pentru un timp pe acest forum si, sincer, ma simt ca acasa, intre frati pe care-i respect si apreciez, desi nu sunt in toate de acord cu ei. Deci nu e cazul sa va simtiti sub asediu. :mrgreen:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 29 Oct 2010, 17:19

In principiu stiu ca exista un suflet nemuritor, dar ma bazez mai mult pe marturiile celor care s-au intors din morti decat pe Biblie[ :oops: ], care da mai multe sensuri cuvantului "suflet".
Refuzati sa ganditi doamna Dorina, si pentru ca teoriile la care ati aderat nu au suport logic si nici biblic, bateti in retragere. "In principiu stiu ca exista un suflet nemuritor, dar ma bazez mai mult pe marturiile celor care s-au intors din morti" - are vreo logica aceasta afirmatie? eu zic ca nu, de unde sa stie cei intorsi din morti, ca sufletul lor e nemuritor? A fost deja judecata aceasta lume? si-au primit pacatosii sentinta? Au fost deja judecati "cei drepti si cei nedrepti", dupa cum zice Pavel? Pe vremea lui inca nu erau judecati. Deci de unde sa stie cei aflati in moarte clinica, ca sufletul lor e nemuritor? Le spune cineva asta cand sunt in starea de moarte clinica? Nu cred.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 29 Oct 2010, 17:20

De ce Doriana şi alţi penticostali şi baptişti de pe forum nu se implică în discuţia noastră cu adventişii despre suflet şi sâmbătă?
pentru ca nu au tarie de caracter

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Doriana » 29 Oct 2010, 17:28

Refuzati sa ganditi doamna Dorina, si pentru ca teoriile la care ati aderat nu au suport logic si nici biblic, bateti in retragere. "In principiu stiu ca exista un suflet nemuritor, dar ma bazez mai mult pe marturiile celor care s-au intors din morti" - are vreo logica aceasta afirmatie?.
Nimic nu-i mai puternic ca o experienta practica. Eu am spus ce aveam de spus.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde electric77 » 29 Oct 2010, 17:33

Nimic nu-i mai puternic ca o experienta practica. Eu am spus ce aveam de spus.
Moartea a 2-a a fost experimentata de cineva pana acum? Atunci de unde ideea asta de suflet nemuritor? Ca in Biblie nu gasim asa ceva. Iar experientele in moarte clinica, NU DEMONSTREAZA NIMIC DESPRE MOARTEA A 2-A.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde daniel tuduran » 29 Oct 2010, 18:10

P.S. Eu nu ma lupt cu ortodocsii...daca as vrea sa ma lupt l-as gasi oricand pe Ioachim dispus la contre...dar nu e cazul...Sunt pentru un timp pe acest forum si, sincer, ma simt ca acasa, intre frati pe care-i respect si apreciez, desi nu sunt in toate de acord cu ei. Deci nu e cazul sa va simtiti sub asediu. :mrgreen:
desigur ca Ioachim este un frate vitreg :D
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Doriana » 29 Oct 2010, 18:14

Moartea a 2-a a fost experimentata de cineva pana acum? Atunci de unde ideea asta de suflet nemuritor? Ca in Biblie nu gasim asa ceva. Iar experientele in moarte clinica, NU DEMONSTREAZA NIMIC DESPRE MOARTEA A 2-A.
Important este sa te pocaiesti ca sa nu apuci moartea a doua. Ca ce va fi vom vedea mai apoi.
desigur ca Ioachim este un frate vitreg :D
Hai sa-i zicem fratior care inca se ocupa cu lucruri copilaresti. SI baietii mei vad nimai sabii si lupte; asa-s copiii... :)
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX