Sectologie. Generalităţi...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox
Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde ccristi » 10 Sep 2009, 14:56

ok
Scuza-ma!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde Ioan Cr » 10 Sep 2009, 16:39

Dar Pavel le vorbeste sfintilor de pe pamant, sa mijloceasca pentru alti sfinti tot de pe pamant, adica frate sa se roage pentru frate. Observi ca nu spune unui sfant de pe pamant sa se roage altui sfant de pe pamant (care-i departe de el) ca sa-i ceara sa se roage pentru el lui Dumnezeu, prin Hristos. Nu mai zic de rugaciunile adresate sfintilor care au trecut la Domnul. E clar, trebuie sa mijlocim in rugaciuni unul pentru altul, dar noi, astia viii de pe pamant, despre astia vorbeste in mod clar Pavel.
dmas. De ce sa nu mai facem un pas inainte "in Duh", nu in litera? In polemica cu iudeii Hristos le dovedeste ca in fata lui Dumnezeu toti sunt vii, nu ca vor invia (asta e clar de la sine), ci ca sunt vii! Mai departe, Sf. Pavel niciodata nu a pus "granite" rugaciunii, deci restrictia pe care o impui tu este artificiala (si nu inteleg cum cineva care umbla in Duhul poate limita cele duhovnicesti la cele pamantesti? eu cred insa ca asa cum Trupul lui Hristos este numai unul, deci nu unul pentru cei de pe pamant si altul pentru cei din cer - tot asa este si legatura dragostei, comuniunea crestinilor, sfinti sau nu, vii sau nu, trupesti sau nu - toate sunt reale, actuale si necesare)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde ccristi » 11 Sep 2009, 08:15

Pentru Ioan Cr
Va rog sa ma lamuriti cu ac problema(urmarind forumul observ ca sunteti f bine informat probabil sunteti teolog)
,,Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfânt este numele Lui." (Luca 1:48-49),,
La ce anume se refera ,,fericirea de catre toate neamurie,,?probabil la preacinstirea pe care ortodoxi si catolici o fac sau doar la simple cuvinte pe forum,,Uite, daca vrei, o fericesc si eu chiar in momentul asta ,,.Dupa mine cred ca e o adevarata bascalie la adresa Maicii Domnului sau un ,,misto,,subtil la adresa mea(ortodox fiind) sau poate ca la asta se reduce credinta unora,fara materializare.
Stau bine si ma gindesc si cred ca nu ar trebui numiti sectanti ci doar bibliologi,istorici sau carturari ca sunt atei acesti oameni.
Aseara am citit din Ev Ioan capitolul despre nunta din Cana Galilei si am ramas surprins...Maica Domnului a sesizat lipsa vinului ,nu i-a cerut nimeni sa-i spuna Mintuitorului ca nu mai e vin si nici nu-l roaga pe Hristos sa transforme apa in vin..ce am dedus eu din asta;Maica Domnului vegheaza permanent asupra noastra si ne apara fara sa-i cerem asta ,dar sa-i mai ceri sa faca asta!!!Mintuitorul simte asta prin Maica Sa si face minuni .Cred ca nu exista mintuire fara preacinstirea maicii Domnului,nu poti avea trecere la Hristos fara a-i cinsti Maica Sa sau nu cred ca Mintuitorul va asculta citetii din biblie facind bascalie pe forumuri despre Maica Sa .Minunile sau mai bine spus mintuirea noastra nu a inceput fara Maica Domnului(vezi nunta din Cana Galilei).
Este adevarat ca trupul Maicii Domnului nu mai este pe pamint? A fost ridicat la ceruri inviind si nu ridicat lA ceruri ca Enoh sa Ilie?
De ce spun bibliologii ca este ,,speculatie ,,.. ,,Hristos nu cumva se odihneste intru sfintii sai (care sunt cei mai buni prieteni ai Sai)?
Va multumesc

Davieboy

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 16:21

Dar noi daca o preacinstim pe Maica Domnului ce aveti cu noi?
D-le ccristi. In primul rand ceea ce are loc in biserica catolica si cea ortodoxa nu se poate numi doar "preacinstire" ci este de-a dreptul venerare, si nu cred ca e cazul sa intram in detalii aici. Stim cu totii ca se ingenunchiaza in fata chipului, se saruta icoana, sunt rugaciuni speciale adresate doar ei (Mariei). Nu uita, asa cum ti-am spus pe celalat topic (despre Sabat), eu am fost crescut ortodox si mama mea inca ma e ortodoxa (din punct de vedere tehnic). Exod 20:4 ne spune clar: "Să nu-ţi faci chip cioplit, NICI VRE-O INFATISARE A LUCRURILOR CARE SUNT sus în ceruri, sau JOS PE PAMANT, sau în apele mai de jos de cît pămîntul."

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 17:43

ceea ce are loc in biserica catolica si cea ortodoxa nu se poate numi doar "preacinstire" ci este de-a dreptul venerare, si nu cred ca e cazul sa intram in detalii aici.
Ba este cazul, pt că preacinstire înseamnă supravenerare. Deci noi nu o venerăm pe Maica Domnului, ci o supra-venerăm. Îi venerăm pe Sfinţi.
Închinarea adusă lui Dumnezeu în Treime se numeşte adorare şi nu se confundă cu venerarea!

Cât despre icoane şi sărutarea lor, un topic special, please!

Davieboy

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 17:52

Ba este cazul, pt că preacinstire înseamnă supravenerare. Deci noi nu o venerăm pe Maica Domnului, ci o supra-venerăm. Îi venerăm pe Sfinţi.
Închinarea adusă lui Dumnezeu în Treime se numeşte adorare şi nu se confundă cu venerarea! Cât despre icoane şi sărutarea lor, un topic special, please!
1.Nu stiu daca iti dai seama ca prin "traducerea" ta, pur si simplu agreezi cu mine si acuzatiile care le-am adus.

2. Sunt nou pe forumul asta dar invat repede. Cand nu ai raspunsuri pur si simplu te scuzi ca sa deschid al topic? ca sa mi-l ascunzi si pe ala sub alte titluri (la fel cum ai facut cu cel asupra Sabatului), unde nu il poate gasi si argumenta nimeni probabil...dupa cum se vede, nu cred ca am sa fac prea multi purici pe aici - si asta din initiativa mea proprie.


PS. Asa esti tu popa cum sunt si eu...:D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 18:10

Frate, văd că ai psihozele specifice unui sectar. Nu te supăra, dar ăsta e un diagnostic pur psihiatric.
Eu vreau să fac ordine pe forum şi, la urma urmei, e forumul meu... Văd că matale îţi place haosul şi învinuieşti pe alţii, fără să dai nici un răspuns clar la ceeea ce eşti întrebat.
Nu stiu daca iti dai seama ca prin "traducerea" ta, pur si simplu agreezi cu mine si acuzatiile care le-am adus.
Prin asta ţi-am arătat 2 lucruri:
1. Nu ştii limba română (şi trebuie să-ţi fie ruşine că asta ţi-o spune tocmai un basarabean);
2. Nu cunoşti terminologia şi nici ceea ce stă în spatele ei. Ce să-ţi fac dacă confunzi venerarea cu adorarea?

Davieboy

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 19:11

Frate, văd că ai psihozele specifice unui sectar. Nu te supăra, dar ăsta e un diagnostic pur psihiatric.
Eu vreau să fac ordine pe forum şi, la urma urmei, e forumul meu... Văd că matale îţi place haosul şi învinuieşti pe alţii, fără să dai nici un răspuns clar la ceeea ce eşti întrebat.
Nu stiu daca iti dai seama ca prin "traducerea" ta, pur si simplu agreezi cu mine si acuzatiile care le-am adus.
Prin asta ţi-am arătat 2 lucruri:
1. Nu ştii limba română (şi trebuie să-ţi fie ruşine că asta ţi-o spune tocmai un basarabean);
2. Nu cunoşti terminologia şi nici ceea ce stă în spatele ei. Ce să-ţi fac dacă confunzi venerarea cu adorarea?


E adevarat ca nu stiu romana. Limba romana este o adoua limba pentru mine, cea materna este engleza....however, asta nu scuza inchinarea ta la icoane.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 19:19

Sigur, nu asta îndreptăţeşte cinstirea icoanelor, ci ÎNTRUPAREA LUI HRISTOS; FAPTUL CĂ DUMNEZEU S-A FĂCUT VĂZUT.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: SECTOLOGIE: argumente pt combaterea sectelor

Mesaj necititde Ioan Cr » 11 Sep 2009, 19:52

La ce anume se refera ,,fericirea de catre toate neamurie,,?probabil la preacinstirea pe care ortodoxi si catolici o fac sau doar la simple cuvinte pe forum,,Uite, daca vrei, o fericesc si eu chiar in momentul asta ,,.Dupa mine cred ca e o adevarata bascalie la adresa Maicii Domnului sau un ,,misto,,subtil la adresa mea(ortodox fiind) sau poate ca la asta se reduce credinta unora,fara materializare.
Citeam la pr. Serghei Bulgakov, mare teolog rus de la sfarsitul sec. XIX, intr-un capitol dedicat Maicii Domnului, ca daca avem putine informatii despre viata si lucrarea sa misionara pe paginile nou-testamentare - nu este pentru ca Apostolii si ucenicii nu ar fi cinstit-o, ci pentru ca era ea asa modesta si smerita, cu adevarat roaba a lui Dumnezeu, acceptand pana la sfarsit sa stea "in umbra" harului, asa cum incuviintase la Bunavestire si cum apoi o regasim si la piciorul Sfintei Cruci. Ceea ce Biserica a dogmatizat despre ea mai tarziu, ca este Nascatoare de Dumnezeu (Efes), inseamna acelasi lucru - ca este "umbra" Soarelui, nedespartita, si totusi diferita. Nu zicem ca este a Patra Persoana a Sfintei Treimi, preacinstirea ei de fapt este recunoasterea adevarului ca "umbra" Celui Preainalt o vrea alaturi, aici, acolo, mereu.

Ceea ce le scapa protestantilor este adevaratul ax dogmatic al Ortodoxiei: ca Mantuirea Dumnezeu o lucreaza din dragoste, si ca in dragoste nu exista uitare, nici invidie si toate celelalte. Daca Intruparea este "singurul lucru nou sub soare", cum marturiseste Sf. Pavel, cu siguranta a fost investita cu o dragoste deosebita si deci aleasa din vesnicie, ca si toate celelalte legate de acest act unic, inclusiv destinul Sfintei Fecioare. Si totusi, Soarele ramane Soare, si este cinstit ca atare. Pentru El s-au facut celelalte. Daca nu ne inchinam Lui, nu le cinsteam nici pe celelalte.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde ccristi » 12 Sep 2009, 08:34

Este adevarat ca trupul Maicii Domnului nu mai este pe pamint? A fost ridicat la ceruri inviind si nu ridicat lA ceruri ca Enoh sa Ilie?
De ce spun bibliologii ca este ,,speculatie ,,ceea ce le-am spus eu ,,Hristos nu cumva se odihneste intru sfintii sai (care sunt cei mai buni prieteni ai Sai)?
Va multumesc
Ps Apropo f bine ca l-ati scos de pe forum pe ac davieboy care sub nici o forma nu a vrut sa dialogheze civilizat
Eu m-am adresat lui cu dvs iar el nu s-a obosit sa foloseasca pertu-ul tot timpul .Asta tine de cei sapte ani de acasa si de bunul simt.
Rog sa-i stergeti si trimterea facuta spre un site al sau(l-a scris cu rosu)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Ioan Cr » 12 Sep 2009, 09:41

Este adevarat ca trupul Maicii Domnului nu mai este pe pamint? A fost ridicat la ceruri inviind si nu ridicat lA ceruri ca Enoh sa Ilie?
Este o traditie veche, evlavioasa, pe care o credem cu umilinta (ca Sfanta Fecioara, umbrita de Puterea Celui Preainalt, a fost scutita de stricaciunea mortii), dar niciodata dogmatizata (ca la romano-catolici).
De ce spun bibliologii ca este ,,speculatie ,,ceea ce le-am spus eu ,,Hristos nu cumva se odihneste intru sfintii sai (care sunt cei mai buni prieteni ai Sai)?
Nu stiu de ce. Este perfect adevarat.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde ccristi » 12 Sep 2009, 10:35

Nu credeti ca si noi ortodoxi cam exageram cu asa zisele inchinarii la sfintul..la icoana...?

Spun asta avind in vedere vocabularul celor de la trinitas si din alte mijloace media de informare "s-au inchinat la..," asta e o problema f delicata si s-ar putea ca multi dintre noi sa nu mai stim ce insemna a cinsti si a te inchina.
Discutii aprinse am avut si eu la serile duhovnicesti cu enoriasele mai in virsta; unele catalogindu-ma sectant. Bineinteles ca parintele meu duhovnic (moderator al serilor duhovnicesti) care si-a dat doctoratul intr-o tara cu multi protestanti (Germania), m-a aparat si le-a explicat aceste notiuni.

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde ccristi » 14 Sep 2009, 08:13

Poate cineva calificat sa explice pe acest forum care este diferenta intre cinstire,preacinstire ai adorare?

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde ccristi » 18 Sep 2009, 08:01

Gest exterior de aplecare sau prosternare (faţă de oricine, inclusiv faţă de oameni), înţeles ca respct profund, dar asta în nici un caz nu implică credinţa în divinitatea persoanei căreia ne închinăm (sub forma unui salut mai profund). Anume în acest sens spunem că ne închinăm la moaştele unui sfânt, făcând cumva abstracţie de primul sens.
Dupa mine este foarte corecta afirmatia

Vin cu acceasi intrebare

De ce trebuie sa se spuna pe toate mijloacele de informare media,unele chiar specializate(trinitas) ca s-a inchinat la sfintu.....si nu folosim cuvintul cinstire?
De ce nu terminam odata cu folosirea unor cuvinte grele,,inchinare la sinti,,si trebuie sa ne certam tot timpu cu bibliologii pe aceasta tema si tot poporul sa nu cunoasca adevaratul sens al cuvintului ,,inchinare,,?
Haideti fratilor sa facem ceva!
Va rog sa ne explicati cum trebuie sa o preacinstim pe Maica Domnului,ca si gest?Eventual in fata icoanelor.
Va multumesc

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Ioan Cr » 18 Sep 2009, 09:56

De ce trebuie sa se spuna pe toate mijloacele de informare media,unele chiar specializate(trinitas) ca s-a inchinat la sfintu.....si nu folosim cuvintul cinstire?
De ce nu terminam odata cu folosirea unor cuvinte grele,,inchinare la sinti,,si trebuie sa ne certam tot timpu cu bibliologii pe aceasta tema si tot poporul sa nu cunoasca adevaratul sens al cuvintului ,,inchinare,,?
Problema este mai subtila. Romanescul "inchinare" este foarte valabil (in sensul al doilea din DEX, cum a remarcat pr. Petru) pentru a exprima cinstirea sfintilor, confuzia este in capul celora care ii neaga aceasta aplicare. Dar in polemica cu "bibliologii" nu este DEX-ul autoritatea, ci Biblia - si aici este toata "buba": trebuie sa justificam distinctia in interiorul Scripturii.
Va rog sa ne explicati cum trebuie sa o preacinstim pe Maica Domnului,ca si gest? Eventual in fata icoanelor.
Daca nu ma insel, ultimul Sinod Ecumenic (cel care a pus capat iconoclasmului)a dat indicatii foarte precise in aceasta privinta. Iar la Sinodul al 6-lea s-a precizat semnificatia lui "inchinare" dupa sensul al doilea din DEX. Oricum trebuie sa ma informez suplimentar.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde adinel84 » 24 Sep 2009, 19:23

De ce trebuie sa se spuna pe toate mijloacele de informare media,unele chiar specializate(trinitas) ca s-a inchinat la sfintu.....si nu folosim cuvintul cinstire?
De ce nu terminam odata cu folosirea unor cuvinte grele,,inchinare la sinti,,si trebuie sa ne certam tot timpu cu bibliologii pe aceasta tema si tot poporul sa nu cunoasca adevaratul sens al cuvintului ,,inchinare,,?
Orice sens ai vrea tu sa-i dai este gresit. Porunca zice asa: "Sa nu-ti faci chip cioplit nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in cer sau jos pe pamant sau in apele mai jos de cat pamantul. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci in Eu, Domnul sunt un Dumnezeu gelos care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pana la al treile si al patrulea neam al celor ce Ma urasc si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce pazesc poruncile mele."
Porunca zice si de inchinare si de slujire. Dumnezeu a fost total impotriva idolatriei. La muntele Sinai cand poporul Israel si-a facut un vitel si s-a inchinat inaintea lui si i-a adus cinstire...........Dumnezeu a vrut sa-i stearga de pe fata Pamantului. Doar nu crezi ca se inchinau la un vitel............la fel ziceau si ei ca se inchina la Dumenzeu, dar doar i-au facut un chip. Daca icoanele ar fi fost permise in biserica atunci apostolii ar fi trebuit sa fie primii care sa se inchine la icoana lui Isus. Insa nu au facut-o..........iar Dumenzeu ne-a invatat cum sa ne rugam....Rugaciunea domneazca sau Tatal Nostru......cum vrei sa-i zici.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde Ioan Cr » 24 Sep 2009, 20:24

Orice sens ai vrea tu sa-i dai este gresit.
Dragul meu, tot Biblia citesc si eu, si tot nu unu la unu cu ea, ca si tine. Asa cum cineva ti-a deschis ochii ca sa vezi ceea ce vezi, la vremea mea mi-au deschis mie altii. Sper sa-ti demostrez in continuare ca Biblia nu este o carte simpla cum crezi, dar nici prea complicata cand se citeste in Duh.
Porunca zice asa: "Sa nu-ti faci chip cioplit nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in cer sau jos pe pamant sau in apele mai jos de cat pamantul. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci in Eu, Domnul sunt un Dumnezeu gelos care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii pana la al treile si al patrulea neam al celor ce Ma urasc si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce pazesc poruncile mele."
Porunca zice si de inchinare si de slujire. Dumnezeu a fost total impotriva idolatriei.
De acord.
La muntele Sinai cand poporul Israel si-a facut un vitel si s-a inchinat inaintea lui si i-a adus cinstire...........Dumnezeu a vrut sa-i stearga de pe fata Pamantului. Doar nu crezi ca se inchinau la un vitel............la fel ziceau si ei ca se inchina la Dumenzeu, dar doar i-au facut un chip.
Propun sa fim un pic mai exacti: vitelul nu era chipul lui Dumnezeu, ci - pentru cei care l-au turnat - chiar Dumnezeu Insusi. Citim "Iată, Israele, dumnezeul tău, care te-a scos din ţara Egiptului!" (Exod 32:4) Mare diferenta! Pana la icoana - cer si pamant.
Daca icoanele ar fi fost permise in biserica atunci apostolii ar fi trebuit sa fie primii care sa se inchine la icoana lui Isus. Insa nu au facut-o..........iar Dumenzeu ne-a invatat cum sa ne rugam....Rugaciunea domneazca sau Tatal Nostru......cum vrei sa-i zici.
Apostolii nu aveau nevoie de icoana lui Iisus - imaginea Sa o aveau si asa vie in memorie. La fel de adevarat este ca primele reprezentari au aparut spontan in comunitatea crestinilor prigoniti - le gasim foarte multe in Catacombele din Roma. Si tot drept este ca teologia Icoanei a fost elaborata foarte tarziu - dar oricat de tarziu ar fi fost (sec. VI-VII), nu a reflectat decat ceea ce Biserica a stiut si a trait dintotdeauna.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde ccristi » 25 Sep 2009, 08:27

Adinel84
Cred ca nu intelegi nimic din ce se scrie pe forum.Propun sa cumperi o carte de rugaciuni si sa-ti faci rugaciunile de dimineata si seara cu constinciozitate.Asa imi spune mie duhovnicul meu la serile duhovnicesti cind nu sunt in stare sa inteleg unele subiecte sau imi zice ,,iar nu ti-ai facut rugacuinile,, si culmea este ca asa si este.
Crede-ma ca si la noi la ortodoxi avem destule enoriase in varsta care nu inteleg sau nu vor sa inteleaga unele probleme de cinstire a sfintilor;asa cum am mai spus unele ma catalogheaza drept sectant.
Citeste te rog cu mare atentie ceea ce a spus parintele protosinghel despre cinstirea sfintilor(e putin mai in fata).
Sunt convins ca intr-o zi D-zeu iti va lumina mintea pentru ca observ ca esti un baiat care ar vrea sa cunoasca ceva.

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Sectologie. Generalităţi...

Mesaj necititde adinel84 » 25 Sep 2009, 09:23

Dragul meu, tot Biblia citesc si eu, si tot nu unu la unu cu ea, ca si tine. Asa cum cineva ti-a deschis ochii ca sa vezi ceea ce vezi, la vremea mea mi-au deschis mie altii. Sper sa-ti demostrez in continuare ca Biblia nu este o carte simpla cum crezi, dar nici prea complicata cand se citeste in Duh.

(Problema la tine e ca ti-au deschis altii ochii si nu Dumnezeu..........iar eu nu am afirmat ca Biblia e o simpla carte si chiar Cuvantul lui Dumnezeu.........de aceea toate argumentele mele se bazeaza pe ce sta scris. Biblia se studiaza ...nu se citeste!)

Ai dreptate........tot Biblia "citesti" si tu. Insa ce nu inteleg la cei mai multi crestini este acea dorinta de a cautat in Biblie argumente impotriva "cuvantului lui Dumnezeu". Cum poti sa cauti argumente ca inchinarea la icoane este ceea ce Dumnezeu a cerut......sau.........ca de fapt nu ne inchinam si le cinstim.......cand ai scris clar .........Sa nu-ti faci chip cioplit nici vreo infatisare.......... Nu cred ca o sa gasesti in biblie argumente pentru teoria ta. Dumnezeu vrea sa ne inchinam direct Lui asa cum ne-a invatat Matei 6 cu 7-13
7. Când vă rugaţi, să nu bolborosiţi aceleaşi vorbe, ca păgânii, cărora li se pare că, dacă spun o mulţime de vorbe, vor fi ascultaţi.
8. Să nu vă asemănaţi cu ei; căci Tatăl vostru ştie de ce aveţi trebuinţă, mai înainte ca să-I cereţi voi.
9. Iată dar cum trebuie să vă rugaţi: "Tatăl nostru care eşti în ceruri! Sfinţească-se Numele Tău;
10. vină împărăţia Ta; facă-se voia Ta, precum în cer şi pe pământ.
11. Pâinea noastră cea de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi;
12. şi ne iartă nouă greşelile noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri;
13. şi nu ne duce în ispită, ci izbăveşte-ne de cel rău. Căci a Ta este împărăţia şi puterea şi slava în veci. Amin!



Propun sa fim un pic mai exacti: vitelul nu era chipul lui Dumnezeu, ci - pentru cei care l-au turnat - chiar Dumnezeu Insusi. Citim "Iată, Israele, dumnezeul tău, care te-a scos din ţara Egiptului!" (Exod 32:4) Mare diferenta! Pana la icoana - cer si pamant.
Prietene este exact acelasi lucru. Nu conteaza daca era chipul lui Dumnezeu sau nu pentru ca porunca se refera si la "nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri". Pentru ei era tot o reprezentare a lui Dumnezeu........tinand cont ca erau langa muntele Sinai si prezenta lui Dumnezeu era acolo......erau tunete si fulgere........nu avea cum sa se uite la un vitel din aur daca nu credeau ca acel animal il reprezenta pe Dumnezeu.

Apostolii nu aveau nevoie de icoana lui Iisus - imaginea Sa o aveau si asa vie in memorie. La fel de adevarat este ca primele reprezentari au aparut spontan in comunitatea crestinilor prigoniti - le gasim foarte multe in Catacombele din Roma. Si tot drept este ca teologia Icoanei a fost elaborata foarte tarziu - dar oricat de tarziu ar fi fost (sec. VI-VII), nu a reflectat decat ceea ce Biserica a stiut si a trait dintotdeauna.

Ai spus un mare adevar. Biserica a elaborat aceasta teologie si nu Dumnezeu. Sti si tu ca icoanele au fost admise in biserica dupa ce Constanti s-a facut crestin si a oprit prigonirea lor. Astfel atunci au intrat in biserica multe ritualui pagane........vezi icoanele, schimbarea zilei de odihna, credinta in nemurirea sufletului, botezul copiilor,........etc. Matei 28 cu 19-20. Sa invatam dar pe oameni ce ne-a poruncit ISUS nu biserica sau oricare alt om de sub cer.
19. Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.
20. Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin.
Este si un argument pentru botez daca vrei. Nu poti sa iveti un prunc ce ti-a poruncit Isus..........


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 38 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX