Icoana: chip cioplit? (topic 01)

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 23:00

si seamana Isus din icoane, cu Isus cel original? si ce conteaza invelisul de carne, cand acum Isus e Dumnezeu si Alfa si Omega? nici intre icoane, si acei Isusi nu seamana unul cu altul.
Bre`... taticule... (vorba cuiva pe care-l stim noi - cine stie cunoaste)... uite cum e cu "invelisul de carne", nu e carne (sarkos) ordinara (adica in sens ordinar, obisnuit), ci e TRUPUL lui Hristos. Adica daca a sfintit apele Iordanului... daramite carnea Trupului Sau cel Scump!!!
- la asta mai adauga si ... INVIEREA
- daca mai socotesti si INALTAREA cu Trupul la cer
- si, atentie: ASEZAREA (sederea) DE-A DREAPTA TATALUI (cu tot cu trup omenesc)...
... ei bine, atunci deja iti poti face o imagine cam pe unde te situezi tu cu ideile si traditiile tale omenesti invatate de tine de la altii (dupa manual).
Si as mai putea aduga chiar si PARUSIA, si anume INVIEREA cea d eobste... cu trupul.. Iata cat de important este si trupul!

Daca imi este ingaduit as pune astfel de idei pe acelasi loc, comparativ vorbind, cu maimutele si darwinistii vis-a-vis de Hristos si Creatie.

ATENTIE mare ca te dai de gol. Deja lasi sa se intrevada ca nu crezi ca Hristos este Dumnezeu. Ti-a scapat - sa stii ca pielea de oaie tine de cald... dar are pielea subtire si se rupe usor (mai ales daca intalneste colti ascutiti de lupusor tanar).

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 23:13

Absolut de acord... Iată preoţii, nu prea am observat să le sărute... poate doar pe cele din altar sau la care nu ajung alţii... se protejează !
asta mai e cum mai e, ca le mai sterg din cand in cand, dar la Impartasanie, iti da cu aceeasi lingurita cu care au baut vin oameni numerosi cu tot felul de boli.
Bai cârlanilor (la noi e chestie de alint, asa zici unui care ti-e drag da` nu prea te asculta),
da voi v-ati gandit vreodata cam cum aratau painile alea impartite de apostoli la multimea de oameni?!
Doamne - ce imagine grozava trebuie sa fi fost... SANIPID-ul a fost singura scapare de epidemie atunci. Cata indolenta, neglijenta si nepasare din partea lor - auzi... sa dea de mancare din mana (acuma` ... noi macar avem lingurita) :D

Auzi? da` pestele cum l-or fi mancat dupa ce l-au hrentuit prin cosurile alea... amestecat si cu faramituri, si cu pamant si fire de iarba... Doamne fereste. Si nu era decat mancare obisnuita!

deah.... total neigienic! Da` si aia prosti... s-au dus si au mancat. Mai bine asteptau pana au aparut protestantii, ca sa le dea ei... IGIENIC... ce? cuvantul ala copronim... da` sterilizat si ambalat frumos. :ugeek:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 23:25

Un intelept... despre icoane.
Nici nu este igienic sa saruti bucati de lemn sau carti. Mai ales ca le saruta atatia.
Cat de inaltator... sa ai preocupari atat de ... sanitare. Bre`... nu-ti imagina ca le saruta cineva asa cum esti tu obisnuit sa-ti saruti prietenele (french kiss sau altcumva). Limba ramane la locul ei... nu te teme ca nu linge nimeni icoanele si nici nu le curata de xilofagi (poate ai vazut prea multe filme sf :D ).

Sarutul dat icoanei e unul discret si ne-carnal. Da` pt. ca ai preocupari de igiena... fa un research ca sa vezi cam cum e cu bacteriile din cavitatea bucala, inainte de face schimb cu partenera ta. Si vezi ca si cand te duci la tara si saruti mana mamei, bunicii, invatatoarei sau unei doamne stilate s-ar putea sa iei ceva bacterii, streptococi, stafilococi, fungi s.a.m.d.
Ai grija MARE sa speli intotdeauna fructele (asta pe bune si seruoios) - nici nu stii ce se poate intampla daca manaci un mar nespalat (de sarutat nu cred ca e cazul).
Daca n-ai prins ideea da-mi de stire si iti promit o continuare.

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Vianor » 07 Oct 2010, 15:29

Apocalipsa 22:8 Şi eu, Ioan, sunt cel ce am văzut şi am auzit acestea, iar când am auzit şi am văzut, am căzut să mă închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arătat acestea.
Apocalipsa 22:9 Şi el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Căci sunt împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, proorocii, şi cu cei ce păstrează cuvintele cărţii acesteia. Lui Dumnezeu închină-te!
Aş vrea să reamintesc comentariile deja existente la acest subiect. Ioan îL vede pe Dumnezeu şi se închină îngerului, care îi interzice să facă aşa ceva. Întrebarea mea a fost: Ţinând cont de faptul că Ioan îL vede pe Dumnezeu, el se închină îngerului ca lui Dumnezeu sau cu scop de a-i da cinste îngerului? Răspunsul din partea dstră, adică din partea ortodoxşilor, a fost: - Ioan s-a închinat cu scop de a-i da cinste îngerului, însă acesta i-a interzis să i se închine deoarece ap. Ioan se afla în duhul şi încă şi din cauza smereniei îngerului, a mai comentat cineva.
Bine, acestea sunt opiniile dstră, însă în Biblie sunt indicate alte motive pentru care a fost interzisă această închinare, cu scop de cinstire. Reieşind din versetul de mai sus, înţelegem că interzicerea de a te închina unui înger, bineînţeles cu scop de cinstire, se referă atât la Ioan cât şi la fraţii lui, proorocii şi cei ce păstrează cuvintele acestei cărţi.
Astfel că, conluzia la care am ajuns eu în urma răspunsurilor dstră este: Ori voi nu sunteţi fraţii lui Ioan, ori voi nu păstraţi cuvintele acestei cărţi, ori ambele !

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde electric77 » 07 Oct 2010, 15:53


Sarutul dat icoanei e unul discret si ne-carnal. Da` pt. ca ai preocupari de igiena... fa un research ca sa vezi cam cum e cu bacteriile din cavitatea bucala, inainte de face schimb cu partenera ta. Si vezi ca si cand te duci la tara si saruti mana mamei, bunicii, invatatoarei sau unei doamne stilate s-ar putea sa iei ceva bacterii, streptococi, stafilococi, fungi s.a.m.d.
Ai grija MARE sa speli intotdeauna fructele (asta pe bune si seruoios) - nici nu stii ce se poate intampla daca manaci un mar nespalat (de sarutat nu cred ca e cazul).
Daca n-ai prins ideea da-mi de stire si iti promit o continuare.
Fiind preocupat de igiena, nu sarut nimic.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde electric77 » 07 Oct 2010, 15:54

si seamana Isus din icoane, cu Isus cel original? si ce conteaza invelisul de carne, cand acum Isus e Dumnezeu si Alfa si Omega? nici intre icoane, si acei Isusi nu seamana unul cu altul.
Cititi cu atentie aici:

2 Corinteni 5:16  şi chiar dacă am cunoscut pe Hristos în felul lumii, totuşi acum nu-L mai cunoaştem în felul acesta.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 19:49

si seamana Isus din icoane, cu Isus cel original? si ce conteaza invelisul de carne, cand acum Isus e Dumnezeu si Alfa si Omega? nici intre icoane, si acei Isusi nu seamana unul cu altul.
Cititi cu atentie aici:2 Corinteni 5:16  şi chiar dacă am cunoscut pe Hristos în felul lumii, totuşi acum nu-L mai cunoaştem în felul acesta.
mda... nici o legatura! acolo e altceva. de obicei, cand faci o tocanita pui in ea de toate: si barabule, si ceapa si legume s.a.m.d. Tu asta faci. Tocanita.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 19:57

Fiind preocupat de igiena, nu sarut nimic.
Si Michael Jackson era preocupat de igiena.... mai abitir decat tine (deci tre` sa intensifici activit. asta ca esti inca departe - comparativ cu alte standarde ai un retard semnificativ. Adica altii sunt muult inainte, adica mult mai igienici.) dar... nu i-a folosit la nimic.
Deci compilatia ta include:
- idei antitrinitare (de la iehovisti)
- antihristice (de peste tot)
- sanitare (de la HGW Ii.e. adventisti)
- s.a.

Tu ramai cu preocuparile tale de igiena si pe noi lasa-ne cu icoanele (o facem pe riscful nostru, pe barba noastra) si cinstirea lor.

- ma mai gandam la un alt exemplu de .....model negativ. Femeia care a sarutat picioarele Mantuitorului. Ce bine ca nu era preocupata de... igiena! :lol:
Tu sigur n-ai fi mancat nici din pianea si pestele inultite de Hristos, nici n-ai fi sarutat picioarele Mantuitorului; ca nu e igienic! :x

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 20:37

Apocalipsa 22:8 Şi eu, Ioan, sunt cel ce am văzut şi am auzit acestea, iar când am auzit şi am văzut, am căzut să mă închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arătat acestea.
Apocalipsa 22:9 Şi el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Căci sunt împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, proorocii, şi cu cei ce păstrează cuvintele cărţii acesteia. Lui Dumnezeu închină-te!
Aş vrea să reamintesc comentariile deja existente la acest subiect. Ioan îL vede pe Dumnezeu şi se închină îngerului, care îi interzice să facă aşa ceva. Întrebarea mea a fost: Ţinând cont de faptul că Ioan îL vede pe Dumnezeu, el se închină îngerului ca lui Dumnezeu sau cu scop de a-i da cinste îngerului? Răspunsul din partea dstră, adică din partea ortodoxşilor, a fost: - Ioan s-a închinat cu scop de a-i da cinste îngerului, însă acesta i-a interzis să i se închine deoarece ap. Ioan se afla în duhul şi încă şi din cauza smereniei îngerului, a mai comentat cineva.
Bine, acestea sunt opiniile dstră, însă în Biblie sunt indicate alte motive pentru care a fost interzisă această închinare, cu scop de cinstire. Reieşind din versetul de mai sus, înţelegem că interzicerea de a te închina unui înger, bineînţeles cu scop de cinstire, se referă atât la Ioan cât şi la fraţii lui, proorocii şi cei ce păstrează cuvintele acestei cărţi.
Astfel că, conluzia la care am ajuns eu în urma răspunsurilor dstră este: Ori voi nu sunteţi fraţii lui Ioan, ori voi nu păstraţi cuvintele acestei cărţi, ori ambele !
nai inteles nimic. reia raspunsul de aici

Si pricepe ca te exprimi gresit sau cel putin tendentios. Incerci sa pui in opozitie cele 2 atitudini ale Sfantului Apostol... ca si cum era tampit si il confunda pe Dumnezeu cu ingerii. Cum sa spui ca... Ioan îL vede pe Dumnezeu şi se închină îngerului - adica era prost, era batut in cap. Cum ai putea sa-L vezi pe Dumnezeu si ....sa-L confunzi? :lol:

Tu ajungi la aceeasi concluzie cu modelul protestant de interpretare al Bibliei pe care il dau eu ca exemplu: Iuda a mers si s-a spanzurat.... mergi si fa si tu asemenea!
Poftim si textul original:
8 Κἀγὼ Ἰωάννης ὁ βλέπων καὶ ἀκούων ταῦτα. καὶ ὅτε ἤκουσα καὶ ἔβλεψα, ἔπεσα προσκυνῆσαι ἔμπροσθεν τῶν ποδῶν τοῦ ἀγγέλου τοῦ δεικνύοντός μοι ταῦτα.
9 καὶ λέγει μοι, ὅρα μή· σύνδουλός1 σού εἰμι καὶ τῶν ἀδελφῶν σου τῶν προφητῶν καὶ τῶν τηρούντων τοὺς λόγους τοῦ βιβλίου τούτου· τῷ θεῷ προσκύνησον.
Ia de-aici:
προσκυνῆσαι (proskunēsai) = to worship = to do reverence to din gr. pros + kuneó = (to kiss)
προσκυνέω in the New Testament
Definitions:
Thayer

1) to kiss the hand to (towards) one, in token of reverence = a saruta mana cuiva in semn de respect
2) among the Orientals, especially the Persians, to fall upon the knees and touch the ground with the forehead as an expression of profound reverence = la orientali, a cadea in genunchi in fata cuiva si a pune fruntea in pamant in semn de respect
3) in the NT by kneeling or prostration to do homage (to one) or make obeisance, whether in order to express respect or to make supplication = a ingenunchia, a s eprosterna in fata cuiva in semn de cinstire sau de ascultare (supusenie) etc etc mi-e lene sa mai traduc ...
3a) used of homage shown to men and beings of superior rank = cinste adusa oamenilor sau fiintelor de ordin superior, cum ar fi:
3a1) to the Jewish high priests = mai marii preotilor (arhiereii) iudei/evrei
3a2) to God = Dumnezeu
3a3) to Christ = Hristos
3a4) to heavenly beings = ingerii
3a5) to demons = demonii
Part of Speech: verb
Citing in TDNT: 6:758, 948

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 20:38

si uite aici de cate ori apare si unde:

In the New Testament
NA/UBS (also Westcott and Hort; Tischendorf; Byzantine)
προσεκύνει verb: 3rd person imperfect active indicative singular 4
προσεκύνησαν verb: 3rd person aorist active indicative plural 12
προσεκύνησεν verb: 3rd person aorist active indicative singular 4
προσεκύνουν verb: 3rd person imperfect active indicative plural 1
προσκυνεῖ verb: 3rd person present active indicative singular 1
προσκυνεῖν verb: present active infinitive 3
προσκυνεῖτε verb: 2nd person present active indicative plural 1
προσκυνῆσαι verb: aorist active infinitive 3
προσκυνήσαντες verb: aorist active participle nominative plural masculine 1
προσκυνήσατε verb: 2nd person aorist active imperative plural 1
προσκυνησάτωσαν verb: 3rd person aorist active imperative plural 1
προσκυνήσει verb: 3rd person future active indicative singular 1
προσκυνήσεις verb: 2nd person future active indicative singular 2
προσκυνήσετε verb: 2nd person future active indicative plural 1
προσκυνήσῃς verb: 2nd person aorist active subjunctive singular 2
προσκύνησον verb: 2nd person aorist active imperative singular 2
προσκυνήσουσιν verb: 3rd person future active indicative plural 7
προσκυνήσω verb: 1st person aorist active subjunctive singular 1
προσκυνήσων verb: future active participle nominative singular masculine 2
προσκυνήσωσιν verb: 3rd person aorist active subjunctive plural 2
προσκυνοῦμεν verb: 1st person present active indicative plural 1
προσκυνοῦντας verb: present active participle accusative plural masculine 5
προσκυνοῦντες verb: present active participle nominative plural masculine 1
προσκυνοῦσα verb: present active participle nominative singular feminine 1
Total 60

Vrei si trimiterile? Nu de alta... da`... poate vrei sa verifici... :)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 20:50

Aş vrea să reamintesc comentariile deja existente la acest subiect. ... bla bla bla...... Reieşind din versetul de mai sus, înţelegem că 1. interzicerea de a te închina unui înger, bineînţeles cu scop de cinstire, 2. se referă atât la Ioan cât şi la fraţii lui, proorocii şi cei ce păstrează cuvintele acestei cărţi. Astfel că, conluzia la care am ajuns eu în urma răspunsurilor dstră este: Ori voi nu sunteţi fraţii lui Ioan, ori voi nu păstraţi cuvintele acestei cărţi, ori ambele !
1. Nu e interzicere de a te inchina unui inger! Asta ai inteles tu pt. ca il socotesti pe Sf. Ap Ioan un idiot care s-a trezit deodata in fata ingerului si l-a crezut un fel de dumnezeu. Noi vedem in Sf. Ioan muuult mai mult decat atat si de aceea intelegem mai profund subtilitatile duhovnicesti exprimate in cuvinte omenesti sarace. RETINE. Inchinarea unui inger (altceva decat lui Dumnezeu)= cinstire.
- ASTA NU E TEMEI CA SA NU MAI CINSTIM PE INGERI, pricepi?

2. Nu e interzicere si NU referă atât la Ioan cât şi la fraţii lui, proorocii şi cei ce păstrează cuvintele acestei cărţi (asta ai inteles tu). Acolo spune ca ingerul este si el împreună-slujitor: sunt împreună-slujitor cu tine. Atat.

Si fa diferenta intre multiplele sensuri ale cuv. INCHINARE.

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Vianor » 07 Oct 2010, 21:43


2. Nu e interzicere si NU referă atât la Ioan cât şi la fraţii lui, proorocii şi cei ce păstrează cuvintele acestei cărţi (asta ai inteles tu). Acolo spune ca ingerul este si el împreună-slujitor: sunt împreună-slujitor cu tine. Atat.
Dumneata eşti un slujitor sau nu ?

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Vianor » 07 Oct 2010, 21:51

Să cinsteşti icoana este poruncă?

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Vianor » 07 Oct 2010, 22:05

De ce Ezechia a stricat şarpele de aramă pe care-l făcuse Moise, iar copiii lui Israel îl tămâiau ?
În Vechiul Testament au existat sfinţi ? Dacă da, atunci de ce evreii nu se rugau lor? De ce nu le făceau icoane ca să se închine lor (evident, cu scop de a le da cinste la fel cum faceţi şi voi)?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Ioan Cr » 07 Oct 2010, 23:22

Să cinsteşti icoana este poruncă?
Este dogma, deci adevar bisericesc.
De ce Ezechia a stricat şarpele de aramă pe care-l făcuse Moise, iar copiii lui Israel îl tămâiau ?
Pentru ca l-au indumnezeit (idolatrizat, i-au dat si nume, daca va amintiti). Noi nu facem asa ceva.
În Vechiul Testament au existat sfinţi ? Dacă da, atunci de ce evreii nu se rugau lor? De ce nu le făceau icoane ca să se închine lor (evident, cu scop de a le da cinste la fel cum faceţi şi voi)?
Pentru ca erau inca inchisi in iad, adica morti. Doar Hristos i-a putut elibera, ravasind iadul.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 23:35

Să cinsteşti icoana este poruncă?
DA. Este porunca!

v. Num. 21,8
v. si Ieşirea, cap. 25
18. Apoi să faci doi heruvimi de aur; şi să-i faci ca dintr-o bucată, ca şi cum ar răsări din cele două capete ale capacului;
19. Să pui un heruvim la un capăt şi un heruvim la celălalt capăt al capacului.
20. şi heruvimii -i faci ca şi cum ar ieşi din capac. Heruvimii aceştia să fie cu aripile întinse pe deasupra capacului, acoperind cu aripile lor capacul, iar feţele şi le aibă unul spre altul; spre capac fie feţele heruvimilor.
21. Apoi pui acest capac deasupra la chivot, iar în chivot pui legea ce îţi voi da.
22. Acolo, între cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Mă voi descoperi ţie şi îţi voi grăi de toate, câte am a porunci prin tine fiilor lui Israel.

40. Vezi să faci acestea toate după modelul ce ţi s-a arătat în munte".

v. si Ieşirea, cap. 28
36. Să faci după aceea o tăbliţă şlefuită, de aur curat, şi să sapi pe ea, cum se sapă pe pecete, cuvintele: "Sfinţenia Domnului",


Da` sa te intreb si eu ceva: De ce s-a inchinat Avraam pana la pamant Domnului in persoana celor trei calatori (si asta e si un alt temei pt. Sf. Treime - alt topic ) ???
Facerea, Capitolul 18
1. Apoi Domnul S-a arătat iarăşi lui Avraam la stejarul Mamvri, într-o zi pe la amiază, când şedea el în uşa cortului său.
2. Atunci ridicându-şi ochii săi, a privit şi iată trei Oameni stăteau înaintea lui; şi cum l-a văzut, a alergat din pragul cortului său în întâmpinarea Lor şi s-a închinat până la pământ.


Sau daniil , Iosua navi... care s-au inchinat ingerului? Zi daca stii!

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 00:29

De ce Ezechia a stricat şarpele de aramă pe care-l făcuse Moise, iar copiii lui Israel îl tămâiau ?
În Vechiul Testament au existat sfinţi ? Dacă da, atunci de ce evreii nu se rugau lor? De ce nu le făceau icoane ca să se închine lor (evident, cu scop de a le da cinste la fel cum faceţi şi voi)?
- Da existau drepti, oameni cu viata curata, sfanta! Ba da, evreii se rugau lor. Vezi cazul lui Moise bunaoara! Il rugau si ei pe Moise dar si Moise se ruga pt. ei!!! V. Ies. 32, 31-32.
- alt exemplui e Ilie
- evreii se rugau unii pt. altii:
Daniel, cap.2
17. După aceasta Daniel s-a dus în casa lui şi a dat de ştire lui Anania, Misael şi Azaria, prietenii lui, care este pricina,
18. Cerându-le să roage fierbinte milostivirea lui Dumnezeu din ceruri pentru această taină, ca să nu lase să piară Daniel şi prietenii lui împreună cu ceilalţi înţelepţi ai Babilonului.

- Da`` cum se rugau aia din pilda bog. nemilostiv si saracului Lazar lui Avraam: parinte Avraame - se rugau lui Avraam

- uite si cazul lui iov - Dumnezeu il arata rugator pt altii si-i trimite pe acestia sa-l roage pe iov sa mijloceasca pt. ei:
Cartea lui Iov, cap. 42
7. Iar după ce Domnul a rostit aceste cuvinte către Iov, a grăit către Elifaz din Teman: "Mânia Mea arde împotriva ta şi împotriva celor doi prieteni ai tăi, pentru că n-aţi vorbit de Mine aşa de drept, precum a vorbit robul Meu Iov.
8. Acum deci luaţi şapte viţei şi şapte berbeci şi duceţi-vă la robul Meu Iov şi aduceţi-le, pentru voi, ardere de tot; iar robul Meu Iov să se roage pentru voi; din dragoste pentru el, voi fi îngăduitor, ca să nu Mă port cu voi după nebunia voastră, întrucât n-aţi vorbit despre Mine aşa de drept cum a vorbit robul Meu Iov".
9. Astfel Elifaz din Teman, Bildad din Şuah şi Ţofar din Naamat, s-au dus şi au făcut cum le spusese Domnul, şi Domnul a primit rugăciunea lui Iov.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 00:32

da` cum Doamne iarta-ma sa ceri sa ceva.... icoane la evreii slabi si repede ispititi a cadea in idolatrie? Nu vaezi ca SI ASTAZi, unii cand aud de icoane cred ca e vb. de idoli? daramite atunci!!!

:lol:

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Floryan » 08 Oct 2010, 07:40

Si pricepe ca te exprimi gresit sau cel putin tendentios. Incerci sa pui in opozitie cele 2 atitudini ale Sfantului Apostol... ca si cum era tampit si il confunda pe Dumnezeu cu ingerii. Cum sa spui ca... Ioan îL vede pe Dumnezeu şi se închină îngerului - adica era prost, era batut in cap. Cum ai putea sa-L vezi pe Dumnezeu si ....sa-L confunzi? :lol:
De acord cu dl Ioachim. Adica Sf Ap Ioan Teologul, traia intr-o ceata totala. Ajunsese saracu la vreo 90 de ani si se dovedeste a trait in totala necunostinta a voii lui Dumnezeu, nu mai spun ca se pogorase Duhul Sfant degeaba peste el daca a ajuns sa faca o asa greseala, sa se inchine ingerului cu Dumnezeu de fata. Pai dragi protestanti si neoproteastanti cum de-l mai considerati sfant? Sau cum de mai considerati cartile scrise de el,cuprinse in Sf Scriptura insuflate, cind el insusi se dovedeste a fi ratacit de la Adevar?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Icoana: chip cioplit?

Mesaj necititde Vianor » 08 Oct 2010, 11:18

Este dogma, deci adevar bisericesc.
------------------------------------------------------------------
Pentru ca l-au indumnezeit (idolatrizat, i-au dat si nume, daca va amintiti). Noi nu facem asa ceva.
------------------------------------------------------------------
Pentru ca erau inca inchisi in iad, adica morti. Doar Hristos i-a putut elibera, ravasind iadul.
--------------------------------------------------------------------
1.Care este diferenţa dintre porunca lui Dumnezeu şi dogma bisericească ?
2.Oare faptul că i-au dat nume este o dovadă că l-au îndumnezeit? Aveţi şi alte argumente?
3.Avraam tot în iad era? Da Enoh? Aveţi şi argumente care să dovedească că sfinţii din Vechiul Testament s-au aflat în iad?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX