Ecumenism

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Ecumenism

Mesaj necititde protosinghel » 13 Oct 2009, 13:10

Subiectele care vizau doar Biserica Ortodoxă, inclusiv cele despre calendar, au fost mutate în altă parte. Aici continuăm discuţia doar despre ecumenism.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ecumenism

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2009, 10:36


eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Ecumenism

Mesaj necititde eli » 04 Noi 2009, 14:47

Am participat la A III-a Adunare Ecumenica Europeana de la Sibiu, in 2007 si m-am cutremurat. Mi-am dat seama ca ecumenismul este un brat puternic condus de societatile secrete. S-a vorbit mult despre politica, ecologie, si lumina. Lumina are semnificati deosebite, si depinde din ce unghi o privesti. Si bineinteles subiectul era "unitate in diversitate", deviza Uniunii Europeene. Diavolul e atat de frumos si are intentii atat de bune in ziua de astazi! Se simtea tensiunea. Este evident ca s-au infiripat in BOR. Din pacate vad ca multimea ortodoxa se alipeste in mod constant la ecumenism, constient sau inconstient, din nevoie sau din obligatie. Este groaznic. As avea multe de scris, si despre mine si despre ce traiesc eu zilnic, dar nu am sa o fac, nu e vremea inca. Am totusi o intrebare care ma macina de ceva vreme: I.P.S Laurentiu Streza si I.P.S Bartolomeu Anania sunt ecumenisti sau nu??? Sper sa primesc un raspuns. Multumesc.
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ecumenism

Mesaj necititde protosinghel » 04 Noi 2009, 15:29

Răspunsul este următorul: NU EXISTĂ IERARHI ANTIECUMENIŞTI ÎN BOR. DACĂ AR FI AŞA, N-AR MAI FI SAU N-AR MAI AJUNGI IERARHI AI BOR... :(

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Ecumenism

Mesaj necititde eli » 04 Noi 2009, 15:57

Iertati-ma, nu am pus intrebarea bine. Ma refeream la ecumenism ca si miscare de unificare a bisericilor crestine, sau necrestine. In sensul asta...
Adica daca sunt implicati activ intr-un dialog interconfesional si interreligios...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ecumenism

Mesaj necititde protosinghel » 04 Noi 2009, 16:10

Şi eu tot la asta m-am referit. Dar clar că fiecare are "măsura lui".

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Ecumenism

Mesaj necititde eli » 04 Noi 2009, 16:15

Am citit ceea ce ati scris mai devreme, am inteles acum.
Cam asta ar fi raspunsul dumneavoastra de fapt: Biserica Ortodoxă poate şi chiar trebuie să conlucreze cu celelalte confesiuni şi religii în probleme sociale-caritative, şi trebuie, în baza Evangheliei, să promoveze principiile toleranţei religioase şi etnice, cu respectarea drepturilor tuturor, dar fără să se uite în special de drepturile pe care le merită majoritatea. (Acesta e un subiect delicat şi poate fi dezvoltat)
Multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ecumenism

Mesaj necititde protosinghel » 04 Noi 2009, 16:20

Vreau să se mai înţeleagă: Eu sunt împotriva formei de ecumenism care presupune negocierea învăţăturii de credinţă, rugăciuni în comun şi alte "perversiuni religioase". În "Ecumenism" nu trebuie să se depăşească limitele unor "colaborări în domenii sociale".

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Ecumenism

Mesaj necititde eli » 04 Noi 2009, 16:27

Parintele Cleopa a fost totusi un "antiecumenist". Si Parintele Iustin Parvu este preabinecunoscut pentru strictetea sa. De ce trebuie sa existe toleranta cand vine vorba de credinta adevarata? De frica prigonirii? Domnul Iisus Hristos nu a fost tolerant cu diavolul si nici nu a conlucrat cu el...

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Ecumenism

Mesaj necititde eli » 04 Noi 2009, 16:28

Da, ati ales un cuvant foarte bun: negociere! Acum m-am linistit. Multumesc mult.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ecumenism

Mesaj necititde protosinghel » 04 Noi 2009, 16:37

Când vorbim de toleranţă, dpdv ortodox, trebuie să facem diferenţa între om şi păcatul lui, în cazul dat, erezia pe care o mărturiseşte.
Prin urmare, toleranţa se referă la oameni, nu la confesiune, religie etc. Dacă nu înţelegem această indiferenţă, nu vom înţelege nici Evanghelia şi nici pe Părinţii pe care i-aţi numit... NU trebuie să facem abstracţie de înţelepciune şi discernământ, că tocmai asta e capcana diavolului pt cei care se avântă în "apărarea Ortodoxiei".

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Ecumenism

Mesaj necititde eli » 04 Noi 2009, 16:43

Da, asa este. Bineinteles ca Domnul Iisus Hristos este tolerant cu mine, si cu noi toti pacatosii.
Doamne ajuta! Iertati-mi avantul va rog...

octavian
Mesaje:49
Membru din:14 Mar 2009, 20:15

Re: Ecumenism

Mesaj necititde octavian » 11 Noi 2009, 01:04

Iertare.. Dupa umila mea parere eu cred ca existenta cuvantului "ecumenism" este doar asa sa provoace controverse. Ecumenism nu exista, nici nu a existat, nici nu va exista.

eli
Mesaje:34
Membru din:25 Aug 2009, 21:52
Confesiune:ortodox

Re: Ecumenism

Mesaj necititde eli » 11 Noi 2009, 23:45

Va rog sa ma iertati Parinte Petru. M-am gandit zilele acestea la nechibzuinta de care am dat dovada. Mai am multe de invatat. De fapt, de aceea sunt aici. Va multumesc mult. Doamne ajuta!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Ecumenism

Mesaj necititde georgedimoiu » 24 Mar 2010, 15:04

Ecumenismul, așa cum a fost el gândit inițial, are două aspecte:
1.Descoperirea fondului comun, adică ce au în comun Bisericile și grupările religioase care participă la mișcarea ecumenică și cât au mai păstrat ele din învățătura Biseicii Apostolice sau Primare. Aici prin discuții de fapt se descoperă cît din ORTODOXIE au mai păstrat cei amintiți mai înainte.
2. Discutarea punctelor de divergență care au apărut între membrii miscării ecumenice. Acest aspect este foarte important pentru că prin intermediul acestor discuții sunt READUȘI LA ORTODOXIE cei cu care se discută. În toate discuțiile poziția ortodoxă a fost cea finală chiar dacă s-a folosit uneori o terminologie puțin diferită. Ex.: la întrunirile ecumenice se spune Crezul ortodox deci Filioqve....
ulterior din prea mult zel ecumenic dar uneori și ca o consecință a discuțiilor a apărut și al treilea aspect:
3.Rugăciuni în comun sau asistarea la slujbele altora care, deși contravin unor canoane ale Bisericii, au darul de a apropia, de a deschide, de a facilita cunoașterea reciprocă. Ortodoxia are o bogăție liturgică atât de mare încît nu trebuie să se teamă, cei care sunt impresionați la aceste întâlniri sunt de obicei eterodocsii care de multe ori rămân cu gura căscată cînd văd cum se roagă ortodocsii. Ex.: sectarii americani sunt dea dreptul șocați cînt intră în contact cu ortodocsia, nu își pot imagina că și așa se poate ruga oamenii.
Nici unde nu e vorba, așa cum bine vedeți, de o trădare ci dimpotrivă, ași zice eu, de misiune.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ecumenism

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2010, 15:39

Părinte, atâta timp cât faceţi afirmaţii de genul:
la întrunirile ecumenice se spune Crezul ortodox deci Filioqve....
... e bine să luaţi o pauză de documentare şi să nu vă revărsaţi veninul eretic pe acest forum!

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Ecumenism

Mesaj necititde georgedimoiu » 24 Mar 2010, 15:46

Părinte acum esti de-a dreptul IMPERTINENT acept să mă faci ridicol dar nu accept să mă faci eretic. Clar!!!!!
Poți fi tu călugăr mare ieromonah dar te rog să păstrezi măsura.
Nu sunt unul dintre studenții tăi!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ecumenism

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2010, 15:52

Nu v-am făcut eretic, dar mai sus aţi scris totuşi o erezie, precum că Filioque (aşa se scrie corect) ar ţine de Crezul Ortodox.

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Ecumenism

Mesaj necititde georgedimoiu » 24 Mar 2010, 15:59

Asta tu ai înțeles așa eu am scris că în urma discuților la întrunirile ortodoxo-catolice Crezul se rostește fără Filioque.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ecumenism

Mesaj necititde protosinghel » 24 Mar 2010, 16:04

Uitaţi-vă mai sus ce aţi scris. Şi ar fi cazul să vă mai cereţi şi iertare şi chiar dacă sunteţi mai mare ca vârstă, nu trebuie să vă răţoiţi aici.
Sunteţi slab pregătit teologic şi trebuie să vă ruşine de felul cum nişte simpli mireni de pe acest forum vă pun la punct.
Doamne ajută. Iertaţi-mă!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX