Scriptura vs Traditia

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
laodiceean
Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde laodiceean » 16 Dec 2010, 22:50

O ilustrare perfectă la titlul topicului:
Sfânta Scriptură nu ne poate călăuzi ea singură pe calea mântuirii
"Şi fiindcă de mic copil cunoşti Sfintele Scripturi, care pot să te înţelepţească spre mântuire, prin credinţa cea întru Hristos Iisus." (1 Tim.3,15)

laodiceean

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde laodiceean » 16 Dec 2010, 22:51

"Sfanta impartasanie, pe care o numim Sfanta Cina, este o impartasire cu simbolurile trupului si sangelui lui Isus Hristos, o expresie a credintei in El ca Domn si Mantuitor."
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z18IhKrW2G

Unde scrie in NT despre simboluri,mai ales ca sunt atate locuri in care se vorbeste despre Sf Impartasanie.
Niciunde!
Dar unde scrie în NT despre prefacerea pâinii în carne şi a vinului în sânge? Niciunde!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde danadoina » 16 Dec 2010, 22:55

O ilustrare perfectă la titlul topicului:
Sfânta Scriptură nu ne poate călăuzi ea singură pe calea mântuirii
"Şi fiindcă de mic copil cunoşti Sfintele Scripturi, care pot să te înţelepţească spre mântuire, prin credinţa cea întru Hristos Iisus." (1 Tim.3,15)

;)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde daniel tuduran » 16 Dec 2010, 22:59

Dar unde scrie în NT despre prefacerea pâinii în carne şi a vinului în sânge? Niciunde!
aici si aici
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

laodiceean

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde laodiceean » 16 Dec 2010, 23:09

Dar unde scrie în NT despre prefacerea pâinii în carne şi a vinului în sânge? Niciunde!
aici si aici
Mulţumesc pentru bunăvoinţă, nu era mai simplu să-mi daţi în loc de zeci de postări ale unui forum, un singur verset din NT (în cazul că ar exista şi acela) aşa cum am cerut?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde daniel tuduran » 16 Dec 2010, 23:18

M-am gandit ca poate totusi va intereseaza subiectul ,gasiti acolo tot ce aveti nevoie.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde iulianbracau » 16 Dec 2010, 23:58

Parinte, in Scriptura nu scrie nicaieri despre adventisti, catolici, ortodocsi, baptisti, etc.
Inainte de a face asemenea afirmatii domnule sectar poate ca ar trebui sa urmariti acest filmulet.


Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde dimitrie » 17 Dec 2010, 02:40

Domnule laodiceean, eu am fost la Laodiceea; e ruine, moarta, fara viata. Domnule laodiceean, deasemenea, afirmi ca esti ruine, mort, fara viata. Domnia ta o spui, tot forumul e martor. Ne spui domnia ta ce mananci (daca mananci )- paine; bei (daca bei )- vin/must. Nici nu poti bea altceva, la comemorarile cinei dvs.,... Noi iti spunem ce mancam si bem la Cina Domnului/Euharistia: Preacuratul Trup si Preasfantul Sange, ale Domnului si Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Esti onest; doar ne spui adevarul. Esti mort, pentru ca manaci si bei simboluri (ca si evreii -mana ). Caci Domnul spune ("Si Scriptura nu poate fi desfiintata" In. 10, 35 ): " Amin, amin, graiesc voua. De nu veti manca Trupul Fiului Omului, si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata intru voi...Si cela ce MA MANANCA PRE MINE, SI ACELA VA FI VIU PRIN MINE" In. 6, 53 - 58 ). Noi suntem vii, pentru ca mancam Insusi Preacuratul sau Trup, si Preasfantul Sau Sange. Stim acest lucru din cercare, " dupa gust ". Nu ai cum sa ne contrazici. Nici noi nu te contrzicem, ba te aprobam. Vezi, nici catolicii nu mai au in biserica lor Sfintele Taine, ( ca au schimbat Capul-Hristos, cu "capul"-mincinosul [ Ps. 115 , 2 ] ), de-aia si incearca sa explice pe unde s-ar alfa in cina lor: in paine, sub paine, cu paine... nici ei nu-si explica; treaba e ca nu e. Noi dam dreptate psalmistului ( "Gustati si vedeti, ca bun este Domnul " Ps.33, 8 ), caci cu adevarat, bun este Domnul . De-ati sti ce inseamna VIATA... Domnul sa va lumineze! PS Apropo, Domnul v-a lasat si un mesaj in Evanghelie - tuturor protestantilor si neopr., ca stia ca o sa veniti. L-ati CITIT ?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 17 Dec 2010, 08:36

"Şi fiindcă de mic copil cunoşti Sfintele Scripturi, care pot să te înţelepţească spre mântuire, prin credinţa cea întru Hristos Iisus." (1 Tim.3,15)
Dv vedeti scris acolo ca Sf Scriptura are exclusivitate?
In primul rand acolo e vorba de VT, caci cel nou nu fusese scris . Pai daca aduci acel argument, atunci nu doar Traditie o desfiintezi ci si Noul Testament. ;)
Si ca sa nu spun ca Sfintele Scripturi nu mintuiesc ci doar pot sa inteleptesca spre mintuire. Deci mai exista si altceva ;)
Aceasta nu este deloc un argument pentru sola scriptura. NU stiu de ce tot il aduceti.
Ultima oară modificat 17 Dec 2010, 09:18 de către Floryan, modificat de 2 ori în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 17 Dec 2010, 08:59

Dar unde scrie în NT despre prefacerea pâinii în carne şi a vinului în sânge? Niciunde!
Tie ti-e foamne. Tu voiai o friptura sa maninci probabil. :lol:
GAsim la Ioan :
Eu sunt pâinea cea vie, care s-a pogorât din cer. Cine mănâncă din pâinea aceasta viu va fi în veci. Iar pâinea pe care Eu o voi da pentru viaţa lumii este trupul Meu.

54. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.

55. Trupul este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură.

56. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.


si mai departe in Ev lui Marcu
22. Şi, mâncând ei, a luat Iisus pâine şi binecuvântând, a frânt şi le-a dat lor şi a zis: Luaţi, mâncaţi, acesta este Trupul Meu.
23. Şi luând paharul, mulţumind, le-a dat şi au băut din el toţi.
24. Şi a zis lor: Acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă.

Domnul spune foarte clar ACESTA ESTE.... la sectari e simbol. Pai de simbol vor avea parte.
De 2000 de ani crestinii se impartasesc real cu Sf Taine si au inteles aceasta literal, la sectari e filosofie.
Daca noi ne impartasim cu insusi Hristos, sectarii cu cine au impartasire? ;)
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 17 Dec 2010, 09:50

N-am zis asta. Ai o obsesie bolnava ca nu pot spune altfel sa o dai la intors. Eu am zis argumentele voastre sunt caraghioase, nu ca argumetele voastre sunt scripturistice. Pina acolo e departe.
Va enerveaza faptul ca incerc sa va aduc la Scriptura?
Dle vasinec, sl apostoli au botezat si copiii. CInd spune ca a botezat toata casa,
Domnule Floryan, dvs. nu aveti nici o treaba cu adevarul din Sfanta Scriptura. Ar trebui sa aveti bunul simt si, din respect pentru Cuvantul lui Dumnezeu, sa nu va mai folositi de versete scoase din context, pentru a va argumenta ratacirile.

Acolo unde se spune ca a fost botezata "toata casa" se spune si faptul ca "toata casa a ascultat Evanghelia si a crezut". Va dau exemplul temnicerului din Filipi:
"Pavel si Sila i-au rãspuns: "Crede în Domnul Isus, si vei fi mîntuit tu si casa ta."si i-au vestit Cuvîntul Domnului, atît lui cît si tuturor celor din casa lui.Temnicerul i-a luat cu el, chiar în ceasul acela din noapte, le-a spãlat rãnile, si a fost botezat îndatã, el si toti ai lui. Dupã ce i-a dus în casã, le-a pus masa, si s-a bucurat cu toatã casa lui cã a crezut în Dumnezeu."(Fapte 16:31-34)

Este limpede (nu stiu si daca pentru dvs., avand in vedere bagajul de prejudecati ortodoxe). "Toata casa" a ascultat Cuvantul, "toata casa" a crezut si "toata casa" s-a botezat. Asta presupune ca "toata casa" era formata din persoane care putea asculta si crede, pentru a fi botezate.
Deci dupa mintea dumitale, mutii nu se pot boteza, ca nu pot marturisi credinta cu gura. Vai de voi!
A marturisi "cu gura ta" (asa cum spune Scriptura) are intelesul de marturisi personal si public (catre altii). Un mut poate marturisi cum poate (in scris, spre exemplu).

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 17 Dec 2010, 10:08

Noi suntem vii, pentru ca mancam Insusi Preacuratul sau Trup, si Preasfantul Sau Sange. Stim acest lucru din cercare, " dupa gust ".
Ati creat o imagine horror. Vedeti ce face televizorul?

Domnul Iisus Hristos a instituit Sfanta Impartasanie fiind prezent (in trup si sange). Daca si ucenicii prezenti, ar fi inteles la fel ca dvs., ar fi inceput sa-L devoreze pe Mantuitorul si sa-i suga sangele.

Domnul Iisus Hristos spune: "Eu sunt usa"(Ioan 10:9). Avand in vedere modul "fidel" in care interpretati Scriptura, dvs. ati fi in stare sa-i puneti balamale si clanta Mantuitorului (cum se pune la o usa). Sa ma ierte Dumnezeu.

Daca ati asculta de ceea ce ne invata Sfintii Apostoli, ati intelege ca Sfanta Impartasanie simbolizeaza jertfa Domnului (trupul frant si sangele varsat, pe cruce):
"oridecîteori mîncati din pîinea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului, pînã va veni El".(1 Corinteni 11:26).

Dar, dvs. va cade mai bine sa credeti intr-o magie bisericeasca (numita "euharistie") decat in Jertfa Mantuitoare. Ce mare si puternica este biserica dvs!! Nici nu mai aveti nevoie de Mantuitor. Rezolvati problema mantuirii cu o bucata de paine si o sticla de vin (pe care le transformati in Hristos).

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 17 Dec 2010, 10:13

24. Şi a zis lor: Acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă.

Domnul spune foarte clar ACESTA ESTE.... la sectari e simbol.
Va pun si dvs. aceeasi problema ca lui Dimitrie:

Domnul spune, foarte clar, "Eu sunt usa" (Ioan 10:9). Ce faceti in cazul asta? Va ganditi de unde faceti rost de balamale si de clanta (pentru a face "usa" functionala)?

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 17 Dec 2010, 10:23

Si asa, am "colectat" toate versetele (sper sa nu-mi fi scapat vreo unul) din Sfanta Scriptura, referitoare la ceea ce ma interesa. Le-am analizat si am ajuns la niste concluzii care se armonizau cu toate versetele.
Da... Daca ati fi utilizat Google, "se armonizau" mai repede. Ce se intampla daca totusi ati scapat vreun verset - pierdeti mantuirea? Acum ma intreb daca ati putea fi crestin fara Biblie (eu cred ca nu).
1. Acum utilizez "google" si alte programe. La inceput lucram cu Cartea, carnetelul si pixuletul.
2. Daca am scapat vreun verset (care sa aiba efect asupra cocluziilor trase), Domnul ma va judeca cu dreptate (am incredere deplina in judecta lui Dumnezeu). EL stie cat am fost de sincer, in cautarile mele. Ma va judeca dupa inima mea (ceea ce va face cu toti). Vedeti Romani cap. 2, incepand cu vers. 11. Dumnezeu ii va judeca, cu dreptate, pe toti.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 17 Dec 2010, 22:25

24. Şi a zis lor: Acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă.

Domnul spune foarte clar ACESTA ESTE.... la sectari e simbol.
Va pun si dvs. aceeasi problema ca lui Dimitrie:

Domnul spune, foarte clar, "Eu sunt usa" (Ioan 10:9). Ce faceti in cazul asta? Va ganditi de unde faceti rost de balamale si de clanta (pentru a face "usa" functionala)?
Dar o usa nu trebuie sa aiba neaparat balamale,asa cum spui tu. Numai ca tu fiind necredincios nu intelegi. Deci chiar voi sectarii cintati ca nu exista alt mijlocitor decit omul Hristos.
Deci nimieni nu intra in Imapratia lui DUmnezeu decit prin Hristos. Cum intram esti dumneata amabil sa ne descrii exact fenomenul ca vad ca stii mai bine. Poate ai fost acolo si ai omis sa ne spui?
Si legat de Trupul si Sangele Domnului, aceasta o mentioneaza si Sf Apostolii si toti Sf Parinti ai primlor veacuri. Numai sectarii ai desfiintat-o ca Taina.
Tu porbabil si cei asemenea tie care sunteti inselati de diavolul, doreati sa vedeti carne adevarata si sange de om acolo. Sau sa vedeti minunea cum se trasnforma piinea si vinul in carne si sange. Ca sa fie ca un semn din cer. Pai voi va mai numiti crestini???
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 17 Dec 2010, 23:45

Va enerveaza faptul ca incerc sa va aduc la Scriptura?
Esti foarte mindru. Te crezi mare cunoscator al Sf Scripturi. Intii adu-te pe tine, apoi pe altii.

Domnule Floryan, dvs. nu aveti nici o treaba cu adevarul din Sfanta Scriptura. Ar trebui sa aveti bunul simt si, din respect pentru Cuvantul lui Dumnezeu, sa nu va mai folositi de versete scoase din context, pentru a va argumenta ratacirile.
Revin la prima observatie. Sunteti foarte mindru. Doar dv aveti adevarul. Si care adevar, descoperit de niste rataciti de americani, si de o profetesa epileptica. Si nu mai zic de calcule si altele.
Ceea ce spuneti depsre mine fac doar sectarii, in frunte cu E White, Miller si altii. Deocamdata "ratacirile" noastre din BIserica ortodoxa sunt cuprinse atit in Sf Scriptura cit si in istoria bisericii in cei 2000 de crestinism. Ale matale si sectei matale nu le gasim.
Acolo unde se spune ca a fost botezata "toata casa" se spune si faptul ca "toata casa a ascultat Evanghelia si a crezut". Va dau exemplul temnicerului din Filipi:
"Pavel si Sila i-au rãspuns: "Crede în Domnul Isus, si vei fi mîntuit tu si casa ta."si i-au vestit Cuvîntul Domnului, atît lui cît si tuturor celor din casa lui.Temnicerul i-a luat cu el, chiar în ceasul acela din noapte, le-a spãlat rãnile, si a fost botezat îndatã, el si toti ai lui. Dupã ce i-a dus în casã, le-a pus masa, si s-a bucurat cu toatã casa lui cã a crezut în Dumnezeu."(Fapte 16:31-34)
Este limpede (nu stiu si daca pentru dvs., avand in vedere bagajul de prejudecati ortodoxe). "Toata casa" a ascultat Cuvantul, "toata casa" a crezut si "toata casa" s-a botezat. Asta presupune ca "toata casa" era formata din persoane care putea asculta si crede, pentru a fi botezate.
Mai omule i-a mai citeste odata. Uite ce scrie mai inainte: Crede în Domnul Iisus şi te vei mântui tu şi casa ta.Fapte 16,31 Era suficinet sa creada el.

Am mai postat odata ca si copiii au credinta. O spune insus Domnul Hristos:
15. Şi văzând arhiereii şi cărturarii minunile pe care le făcuse şi pe copiii care strigau în templu şi ziceau: Osana Fiului lui David, s-au mâniat,
16. Şi I-au zis: Auzi ce zic aceştia? Iar Iisus le-a zis: Da. Au niciodată n-aţi citit că din gura copiilor şi a celor ce sug Ţi-ai pregătit laudă? Matei 21 - 15,16


A marturisi "cu gura ta" (asa cum spune Scriptura) are intelesul de marturisi personal si public (catre altii). Un mut poate marturisi cum poate (in scris, spre exemplu).
Botezul este o Sf Taina, este numit " Nastere de sus" nu doar o marturisire cum gasim la sectari. Botezul pruncilor o practica si Luther, tatuca vostru.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Vianor » 18 Dec 2010, 18:11

Există vre-o diferenţă între modul de interpretare a Scripturii de către părinţii apostolici şi modul în care astăzi ortodoxşii interpretează Scriptura?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 18 Dec 2010, 18:54

Există vre-o diferenţă între modul de interpretare a Scripturii de către părinţii apostolici şi modul în care astăzi ortodoxşii interpretează Scriptura?
Nu. Şi nici nu pot fi.
Acolo unde a fost consens între părinţii apostolici, a fost şi între părinţii de mai târziu şi este şi între teologii de astăzi, care vor şi sunt ortodocşi.

oanna
Mesaje:73
Membru din:29 Noi 2010, 23:29
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde oanna » 19 Dec 2010, 00:21

Domnul Iisus Hristos a instituit Sfanta Impartasanie fiind prezent (in trup si sange). Daca si ucenicii prezenti, ar fi inteles la fel ca dvs., ar fi inceput sa-L devoreze pe Mantuitorul si sa-i suga sangele.
numai ca ucenicii Domnului au "devorat" ceea ce Hristos le-a zis ca este Trupul si Singele Lui. Adica ceea ce se vedea ca este piine si vin. Ce se vedea cu ochiul liber era piine si vin si ce era in realitate, era prezenta a doua realitati simultane, la fel precum Hristos (om si Dumnezeu in acelasi timp).
Lucrurile lui Dumnezeu trebuiesc luate si prin credinta nu numai prin vedere.
Noi ortodocsii obisnuim sa credem afirmatiile lui Hristos, unele din ele fiind afirmatii metaforice precum "Eu sunt usa" (chestiune necontroversata in istorie).
Cind Hristos spune ca El este Fiul lui Dumenzeu, aceasta afirmatie nu este metaforica.
Cine decinde ce este metaforic si ce nu, nu sunteti dvs si nici eu ci Biserica lui Hristos cea unica si vizibila in timp si spatiu (locatie geografica) de vreme ce ea este Stilpul si Temelia Adevarului.
Daca ati asculta de ceea ce ne invata Sfintii Apostoli, ati intelege ca Sfanta Impartasanie simbolizeaza jertfa Domnului
nicaieri nu scrie ca sf. apostoli ar fi invatat asa ceva!
Ei nu vorbesc de simbol (vis a vis de Cina Domnului) si nici Hristos.
"oridecîteori mîncati din pîinea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului, pînã va veni El]".
ce se vesteste (in acest text) nu intra in conflict cu alte texte biblice in care Hristos afirma ca piinea si vinul din cadrul Cinei ESTE Trupul si Singele Lui.
Invatati sa credeti TOT ce afirma Scriptura si sa nu puneti textele NT in conflict unele cu altele.
Dar, dvs. va cade mai bine sa credeti intr-o magie bisericeasca (numita "euharistie") decat in Jertfa Mantuitoare.
daca exista vreo magie, atunci Hristos este Marele Magician. El face ca piinea si vinul din cadrul Cinei Euharistice sa devina Trupul si Singele Lui. Preotul nu face altceva decit sa invoce prezenta Duhului Sfint asupra acestor daruri.
Cu toate ca BO nu vorbeste in astfel de termeni.
Ce mare si puternica este biserica dvs!! Nici nu mai aveti nevoie de Mantuitor. Rezolvati problema mantuirii cu o bucata de paine si o sticla de vin (pe care le transformati in Hristos).
1. Biserica istorica este puternica, intr-adevar dar nu prin forta armelor ci prin prezenta Sfintei Treimi.
2. Cina Euharistica nu rezolva problema mintuirii cum, destul de naiv, credeti dvs.
Ca sa se mintuie, omul trebuie sa faca si altele, nu numai sa ia Cina cu curatie de inima. De ex. sa se boteze sau sa faca fapte vrednice de mintuire.
3. piinea si vinul din cadrul Cinei nu sunt transformate in Hristos si nu de catre preot. A se citi pasajele din Ioan 6. care vorbesc de Cina Domnului.
A se reciti pasajele din Ioan 6.

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 20 Dec 2010, 13:31

Bravo. Si eu m-am intrebat daca a existat Sola Scriptura intr-adevar, atunci turcii si alte popoare pagine, ardeau toate bibliile si gata terminau cu crestinismul. Ce simplu ar fi fost?!
Nu a fost nevoie sa vina turcii sa arda Bibliile. Au facut-o asa zisii crestini. De asta avem un crestinism fara Biblie, bazat pe traditii. Traditiile au aparut ca inlocuitor al Cuvantului lui Dumnezeu. Iar astazi, bisericile traditionaliste nu mai au taria de a se debarasa de aceste "sfinte traditii" (multe de provenienta pagana). Dimpotriva,chiar incearca sa le argumenteze cu Sfanta Scriptura. Ba mai mult, se si erijeaza in detinatori ai Scripturii (cica de la ei avem Scriptura).

Sfanta Scriptura a rezistat pentru ca Dumnezeu a avut grija (prin slujitori putini dar credinciosi Cuvantului). Si va rezista oricat ar dori dusmanii Scripturii sa o inabuse (prin diferite tertipuri).


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX