Scriptura vs Traditia

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie
Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Octav » 26 Dec 2010, 16:20

pentru mine este clar ca cine condamna la blestem, dand anateme, nu face voia lui Dumnezeu, care a spus sa fim blanzi si un exemplu de rabdare, poate cei rai se vor pocai - 2 Tim 2:24
Deacord, fiindca noi oamenii, majoritatea oamenilor, chiar si acei ce se cred sfinti, merita moartea, o moarte nu peste zeci de ani, dar chiar acum fiindca la cite pacate am facut fiecare din noi, de mult trebuia sa fim intre 4 scinduri, exemple incepind inca din V.Testament sunt o multime si nu numai, pe cind omul doar pentru un pacat pe care oricare din noi l-ar fi putut face - murea sau raspundea aspru pentru cele facute, insa dupa cum a raspuns Iisus la intrebarea data de apsotoli "atunci cine se poate mintui ?" Iisus a a zis: "La Dumnezeu toate sunt posibile" fiindca mai degraba doreste Dumnezeu ca cel pacatos sa se intoarca pe calea cea buna, de cit sa-l omoare, sa-l inlature sau sa-l blesteme.
Fiindca la fel cum Dumnezeu iarta multe noua, trebuie sa iertam si noi multe altora, dar nu sa blestemam, caci de faptele rele ale fiecaruia din noi Dumnezeu va avea grija si fara ca noi sa blestemam sau sa alungam.
Tot pe baza principiului din care a aparut anatema asta, pe timpuri oamenii se ardeau pe rug, dadeau cu piatra in femeia prinsa cu curvie (cred ca stiti istorioara data) si tot asa mai departe. Daca noi judecam si ne asumam dreptul de a da anateme, atunci pentru ce a mai zis Iisus "Nu judeca" ? Aici cred ca partial se contrazic cuvintele apostului Pavel despre antema si cuvintul lui Iisus despre mila, iertare si a nu judeca, aici dupa traditia ortodoxa s-a dat prioritate cuvintului lui Pavel, alte confesii au dat prioritate principiului iertarii (partial desigur, de iertat trebuie inca sa poti). Probabil unii nu au inteles in ce conditii se da anatema si in ce consta, probabil se dadea in cazuri grave, in cazuri de pacate grave si multe, persoanelor care duc numai rau cu ele, insa anatema data omului, nu cred ca ar trebui pe veci sa-i inchida omului sansa de a se intoarce pe calea cea dreapta. Dupa logica antemei chiar insusi apostolul Pavel ce a afirmat aceste principii trebuia sa primeasca aceasta scirba deoarece era impotriva lui Iisus, insa dupa cum se spune: "necunoscute sunt caile Domnului"
Dumneavoastra ce parerea aveti asupra acestui subiect ?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde electric77 » 26 Dec 2010, 20:06

Dumneavoastra ce parerea aveti asupra acestui subiect ?
sunt convins ca nu oricine poate arunca o anatema, trebuie sa fie apostol, avand autoritatea respectiva.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Octav » 27 Dec 2010, 12:36

Dupa canoane si alte principii a fi "afurisit" (blestemat, alungat - cam acelasi sens) este foarte usor, fara sa existe o persoana de rang...in acest sens, poti fi afurisit pe o perioada de timp limitata, posibil citiva ani limitati de zile, posibil chiar pe veci si ca nimeni sa nu mai poata dezlega acest lucru, chipurile aceasta este voia Domnului.
Intr-un fel esti alungat din comunitatea crestina, iar ceilalti nu au dreptul sa faca multe lucruri paralel cu tine, iar daca sa ne referim la scriptura, cuvinte care vor ramine pe veci, dupa cum spune Iisus, toti probabil cunoastem istorioara povestita de Iisus in care un tata avea 2 fii si unul din fii a pierdut in desfrinare si pacate jumatatea sa de avere mostenita de la tata, dupa care si-a dat seama ce a facut, s-a cait si s-a intors la tatal sa-si ceara scuze, normal dupa principiile blestemelor bisericesti era ca acel fiu sa fie afurisit sau dat anatemei in tot timpul desfriului sau, si inchipuieti ca vine fiul la tata i-si cere scuze, iar tatal in loc sa-l primeasca cu bucurie si sa faca un ospat de zile mari, dupa cum este in pilda, i-i zice: Nu fiule, tu mai ai doi ani de afurisire, asa ca dute de unde ai venit, eu nu vreau sa te vad...
Apare intrebarea: e normal acest lucru ? Caci din contra acel om este din punct de vedere spiritual mai slab si deci are mai mare nevoie de ajutor de cit ceilalti, nu inca sa-l alungi pe citiva ani, timp de citiva ani multe ce se pot intimpla (rele), caci e mai usor sa alungi pe cel slab sa nu te chinui cu el sa-l indrepti, de cit sa depui indelung efort pentru a-l schimba spre bine.
In fine, eu totusi nu pot intelege cum se leaga principiul iertarii dat de Iisus in biblie cu principiul judecatii-sentintelor-blestemlor din "Sfinta Traditie". Nu neg ca adevarul poate fi cu ortodoxii si ca Duhul Sfint lucreaza in biserica ortodoxa, insa nu cred ca totul e asa de sfint si perfect cum pare, fiindca incepind de toate biserica este formata din oameni, dar oamenii au capacitatea de a gresi, indiferent de cine sunt ei, apostoli, preoti sau imparati ca David si Solomon si tot asa mai departe, dupa cum se exemplifica in Biblie.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Dionysie » 27 Dec 2010, 23:11

Aici cred ca partial se contrazic cuvintele apostului Pavel despre antema si cuvintul lui Iisus despre mila, iertare si a nu judeca, aici dupa traditia ortodoxa s-a dat prioritate cuvintului lui Pavel, alte confesii au dat prioritate principiului iertarii (partial desigur, de iertat trebuie inca sa poti).
Prietene, nu ştiu de unde ai putut să scoţi o asemenea aberaţie că sfântul Pavel s-ar contrazice cu Christos. Cred că mai degrabă acea anatemă pe care a dat-o sau a enunţat-o (în cazul respectiv) era inspirată de Duhul Sfânt !!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Dionysie » 27 Dec 2010, 23:26

sunt convins ca nu oricine poate arunca o anatema, trebuie sa fie apostol, avand autoritatea respectiva.
Aşa este măi deşteptule că nu oricine poate arunca o anatemă. Spre exemplu sfântul Grigorie Palama, care este autoritate în Biserica Ortodoxă, şi-a permis să enunţe o anatemă, dar nu în numele său propriu, ci în numele Adevărului şi a Bisericii pe care le apăra:
Iar pe toţi care nu mărturisesc şi nu cred aşa cum Duhul Sfânt a prezis prin profeţi, aşa cum Domnul ne-a legiuit prin arătarea Lui în trup, şi aşa cum ne-au învăţat Părinţii noştri şi urmaşii acelora, ci fie au început o erezie proprie, fie au urmat până la sfârşit celor ce au început aşa ceva, [pe aceştia toţi] îi respingem şi îi azvârlim anatemei.
Deasemenea, Sinodul de la Ierusalim din 1672 şi mărturisirea lui Dositheus şi-au permis şi ei aşa ceva:
Pe cei care calcă Biserica Catolică a lui Hristos îi respingem şi îi anatemizăm.
Asta ca să nu mai punem la socoteală că anatematizarea se dă în general împotriva ereziilor de către Sinoadele Ecumenice care au continuitatea şi succesiunea apostolică.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 28 Dec 2010, 09:00

Daca va place atat de mult Sfantul Ioan Gura de Aur, va rog sa-mi spuneti:
- ce parere aveti despre faptul ca Sfantul Ioan Gura de Aur s-a botezat la maturitate, desi facea parte dintr-o familie de crestini?
- ce parere aveti despre omilia la Ioan 2:4 (nunta din Cana), unde Sfantul Ioan Gura de Aur condamna amestecul Maicii Domnului (interpunerea ca intermediar intre Mantuitorul si oameni)?
Vasinec a trecut ceva timp de cind ne-ai amenintat cu Invatatura lui Ioan Gura de Aur si ne arati cit suntem de "rataciti". Dragule, ne arati si noua unde Ioan Gura de Aur, condamna sau cum vrei tu sa-i spui dezaprobarea amestecului Maicii Domnului?
Vad ca ai lasat-o moarta.Acuma s-a demonstrat cit esti de "cinstit".
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 28 Dec 2010, 10:14

Daca va place atat de mult Sfantul Ioan Gura de Aur, va rog sa-mi spuneti:
- ce parere aveti despre faptul ca Sfantul Ioan Gura de Aur s-a botezat la maturitate, desi facea parte dintr-o familie de crestini?
- ce parere aveti despre omilia la Ioan 2:4 (nunta din Cana), unde Sfantul Ioan Gura de Aur condamna amestecul Maicii Domnului (interpunerea ca intermediar intre Mantuitorul si oameni)?
Vasinec a trecut ceva timp de cind ne-ai amenintat cu Invatatura lui Ioan Gura de Aur si ne arati cit suntem de "rataciti". Dragule, ne arati si noua unde Ioan Gura de Aur, condamna sau cum vrei tu sa-i spui dezaprobarea amestecului Maicii Domnului?
Vad ca ai lasat-o moarta.Acuma s-a demonstrat cit esti de "cinstit".

V-am raspuns, de mai multe ori, pe alt topic (acela cu legatul si dezlegatul). Acolo m-ati intrebati, acolo v-am raspuns. Acum, reveniti cu aceeasi intrebare, in alt loc. Considerati ca este "cinstit" ceea ce faceti.

Vedeti aici unul din raspunsuri:
posting.php?mode=quote&f=66&p=20562
Sau, vedeti discutia noastra de pe aceasta pagina viewtopic.php?f=66&t=1522&start=280 , in special, raspunsul meu din 22.12.2010 ora 14:28).
Daca cititi numai frazele (in limba engleza, din pacate) subliniate, veti observa, cu usurinta, dezaprobarea pe care Sfantul Ioan Gura de Aur o manifesta fata de amestecul Maicii Domnului intre oameni si Mantuitorul. Veti observa si faptul ca Sfantul Ioan Gura de Aur considera ca Mantuitorul a mustrat-o pe Maica Domnului, pentru acest amestec.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 28 Dec 2010, 11:17

Daca va place atat de mult Sfantul Ioan Gura de Aur, va rog sa-mi spuneti:
- ce parere aveti despre faptul ca Sfantul Ioan Gura de Aur s-a botezat la maturitate, desi facea parte dintr-o familie de crestini?
- ce parere aveti despre omilia la Ioan 2:4 (nunta din Cana), unde Sfantul Ioan Gura de Aur condamna amestecul Maicii Domnului (interpunerea ca intermediar intre Mantuitorul si oameni)?
Vasinec a trecut ceva timp de cind ne-ai amenintat cu Invatatura lui Ioan Gura de Aur si ne arati cit suntem de "rataciti". Dragule, ne arati si noua unde Ioan Gura de Aur, condamna sau cum vrei tu sa-i spui dezaprobarea amestecului Maicii Domnului?
Vad ca ai lasat-o moarta.Acuma s-a demonstrat cit esti de "cinstit".

V-am raspuns, de mai multe ori, pe alt topic (acela cu legatul si dezlegatul). Acolo m-ati intrebati, acolo v-am raspuns. Acum, reveniti cu aceeasi intrebare, in alt loc. Considerati ca este "cinstit" ceea ce faceti.

Vedeti aici unul din raspunsuri:
posting.php?mode=quote&f=66&p=20562
Sau, vedeti discutia noastra de pe aceasta pagina viewtopic.php?f=66&t=1522&start=280 , in special, raspunsul meu din 22.12.2010 ora 14:28).
Daca cititi numai frazele (in limba engleza, din pacate) subliniate, veti observa, cu usurinta, dezaprobarea pe care Sfantul Ioan Gura de Aur o manifesta fata de amestecul Maicii Domnului intre oameni si Mantuitorul. Veti observa si faptul ca Sfantul Ioan Gura de Aur considera ca Mantuitorul a mustrat-o pe Maica Domnului, pentru acest amestec.
Da-mi o adresa de email si iti trimit omilia intreaga. E bine sa o citesti pe toata si nu daor opiniile unor np de pe un anume forum.
Daca doresti iti mai dau si Chiril al Alexandriei comentariu la EV lui Ioan.
Intelept este si de bun simt este sa stii si cine a fost Ioan Gura de Aur si ce lucrari a scris. Poate va faceti o idee mai clara asupra crestinsimului primelor secole crestine care este total diferit de secta Az7.
Cit priveste traducerea in engleza, am zis ca nu ma pronunt. Tot in limba engleza gasim si asta:
in BIblia King James
"Therefore the Jews sought the more to kill him, because he not only had broken ( adica a spart, sfaramat) the sabbath, but said also that God was his Father, making himself
Asta ca asa intelegeti.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 28 Dec 2010, 11:28

Da-mi o adresa de email si iti trimit omilia intreaga. E bine sa o citesti pe toata si nu daor opiniile unor np de pe un anume forum.
.
Am si eu omilia intreaga. Am copiat de aici: http://www.newadvent.org/fathers/240121.htm. Gasiti toate omiliile Sfantului Ioan Gura de Aur. Neo-protestantul care comenteaza este chiar Sfantul Ioan Gura de Aur. El este cel care-si afirma dezaprobarea pentru amestecul Maicii Domnului intre oameni si Hristos. Tot el sugereaza faptul ca Mantuitorul a mustrat-o (rebuked) pe Maica Domnului pentru amestecul sau.

P.S. Puteti sa-mi dati omilia dvs.(probabil este in limba romana), in direct, pe forum. Poate o doreste si altcineva.

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 28 Dec 2010, 11:41


Intelept este si de bun simt este sa stii si cine a fost Ioan Gura de Aur si ce lucrari a scris.
Intelept si de bun simt este sa cunosti si sa respecti, in calitate de crestin, toate invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli (invataturi gasite numai in Sfanta Scriptura).

P.S. Ce va face sa credeti ca stiti mai bine decat mine cine a fost Sfantul Ioan Gura de Aur si ce lucrari a scris? Asta asa ... pentru cultura generala.

Poate va faceti o idee mai clara asupra crestinsimului primelor secole crestine care este total diferit de secta Az7.
Aratati-mi diferente intre crestinismul primului secol (din vremea Sfintilor Apostoli) si crestinismul din biserica (nu secta) AZS.

Daca doriti, va pot arata si eu diferente intre crestinismul apostolic si cel practicat de BO (dar, pentru asta este nevoie de un topic special caci sunt foarte multe de spus).

Cit priveste traducerea in engleza, am zis ca nu ma pronunt. Tot in limba engleza gasim si asta:
in BIblia King James
"Therefore the Jews sought the more to kill him, because he not only had broken ( adica a spart, sfaramat) the sabbath, but said also that God was his Father, making himself
Asta ca asa intelegeti.
Puteti deschide un topic sa discutam despre "spargerea, sfaramarea" sabatului de catre Domnul Sabatului.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 28 Dec 2010, 11:57

Da-mi o adresa de email si iti trimit omilia intreaga. E bine sa o citesti pe toata si nu daor opiniile unor np de pe un anume forum.
.
Am si eu omilia intreaga. Am copiat de aici: http://www.newadvent.org/fathers/240121.htm. Gasiti toate omiliile Sfantului Ioan Gura de Aur. Neo-protestantul care comenteaza este chiar Sfantul Ioan Gura de Aur. El este cel care-si afirma dezaprobarea pentru amestecul Maicii Domnului intre oameni si Hristos. Tot el sugereaza faptul ca Mantuitorul a mustrat-o (rebuked) pe Maica Domnului pentru amestecul sau.

P.S. Puteti sa-mi dati omilia dvs.(probabil este in limba romana), in direct, pe forum. Poate o doreste si altcineva.
Diseara o postez. Mustrarea nu are nicio legatura ura sectarilor impotriva Maicii Domnului. SI Hristos face ascultare de mama Lui, numai sectarii o hulesc.
Cit priveste textul in engleza mergi mai jos si citeste bine.

"....Căci dacă Se îngrijea până şi de cinstea Maicii Sale, cu atât mai mult Se îngrijea de mântuirea sufletului şi de binefacerea cea pentru cei mulţi, pentru care a şi îmbrăcat trup. Nu ca să Se dea mai presus de Maica Sa a zis aceste cuvinte, ci rânduind multă purtare de grijă pentru ea şi ca să pregătească cu vrednicia cuvenită minunile ce le va face.
Iar că o cinstea foarte, chiar dacă n-ar reieşi din alte [împrejurări], însuşi faptul că a certat-o dă mai cu seamă mărturie îndestulătoare. Căci prin faptul că i-a atras luarea-aminte a arătat că se sfia foarte tare de ea. ....."
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

laodiceean

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde laodiceean » 28 Dec 2010, 12:36

Mustrarea nu are nicio legatura ura sectarilor impotriva Maicii Domnului. SI Hristos face ascultare de mama Lui, numai sectarii o hulesc.
Lămuriţi-ne despre ce "sectari" este vorba. Cât despre ura şi hula împotriva maicii Domnului, până acum n-am auzit decât ortodocşi s-o înjure.

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 28 Dec 2010, 14:08

Diseara o postez. Mustrarea nu are nicio legatura ura sectarilor impotriva Maicii Domnului. SI Hristos face ascultare de mama Lui, numai sectarii o hulesc.
Dvs. o huliti pe Maica Domnului. Nu sunteti in stare sa o respectati asa cum o descrie Sfanta Scriptura (cu unicitatea ei, dar si cu greselile ei). Pentru a o "cinsti" aveti nevoie de o imagine a Maicii Domnului, fabricata de asazisa "sfanta traditie". Practic, dvs. cinstiti aceasta imagine, nu pe Maica Domnului.

Daca vreti sa o cinstiti cu adevarat, luati seama la singura invatatura pe care ne-a lasat-o Maica Domnului : "sa faceti tot ce va va zice EL".

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 28 Dec 2010, 14:27

Dvs. o huliti pe Maica Domnului. Nu sunteti in stare sa o respectati asa cum o descrie Sfanta Scriptura (cu unicitatea ei, dar si cu greselile ei). Pentru a o "cinsti" aveti nevoie de o imagine a Maicii Domnului, fabricata de asazisa "sfanta traditie". Practic, dvs. cinstiti aceasta imagine, nu pe Maica Domnului.

Daca vreti sa o cinstiti cu adevarat, luati seama la singura invatatura pe care ne-a lasat-o Maica Domnului : "sa faceti tot ce va va zice EL".

Exact asta facem dle vasinec.
I-a citit aici porunca:
Iisus, luând pâine şi binecuvântând, a frânt şi, dând ucenicilor, a zis: Luaţi, mâncaţi, acesta este trupul Meu.
27. Şi luând paharul şi mulţumind, le-a dat, zicând: Beţi dintru acesta toţi,
28. Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulţi se varsă spre iertarea păcatelor.


Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi
Trupul este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură.
Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.

I-a sa vedem unde se face asta in secta iudaica Az7. Si i-a sa vedem ceva dovezi istorice cum ca acestea erau un simbol asa cum marturisesc sectarii adveventisti. Astept dovezi istorice si scripturistice dle vasinec.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Octav » 28 Dec 2010, 15:33

Aici cred ca partial se contrazic cuvintele apostului Pavel despre antema si cuvintul lui Iisus despre mila, iertare si a nu judeca, aici dupa traditia ortodoxa s-a dat prioritate cuvintului lui Pavel, alte confesii au dat prioritate principiului iertarii (partial desigur, de iertat trebuie inca sa poti).
Prietene, nu ştiu de unde ai putut să scoţi o asemenea aberaţie că sfântul Pavel s-ar contrazice cu Christos. Cred că mai degrabă acea anatemă pe care a dat-o sau a enunţat-o (în cazul respectiv) era inspirată de Duhul Sfânt !!
Da...cel mai usor e sa zici ca: "totul a fost inspirat de Duhul Sfint, asa a zis Dumnezeu" si s-au terminat discutiile, iar daca continua - apare fraza: "mergi impotriva Duhului Sfint ?" si din nou s-a finisat discutia, insa cred ca nu e chiar cea mai potrivita cale. Fiindca prin aceasta sistema de analiza a unor lucruri se pot apara, omite unele greseli, fiindca nicaieri nu scrie Clar ca iata aceasta este voia Domnului sau lucrarea Duhului Sfint, iar titlurile de preasfintul ierarh sau mitropolit sau simplu preot nu ar trebui sa ne demonstreze veridicitatea unor lucruri, caci anume prin cercetare si analiza putem pastra adevarul, nu numai prin transmiterea motamo a unor lucruri (ceea ce si presupune Traditia). Inca din Vechiul Testament sunt exemple de preoti, cei mai mari preoti chiar, ca s-au abatut de la adevar, lucru o data cunoscut ar trebui sa ne motiveze sa cercetam lucrurile chiar daca tine de preoti, insa la noi gata, ei sunt "Sfintii Parinti" intr-un fel li se da imunitate ca unor persoane din parlament sau de la guvernare si nimeni nu are dreptul sa-i cerceteze, nu inca sa-i judece, iar adevarul ramine undeva...acolo, printre rinduri.
PS: ma scuzati daca am jignit pe cineva.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Dionysie » 28 Dec 2010, 20:02

Da...cel mai usor e sa zici ca: "totul a fost inspirat de Duhul Sfint, asa a zis Dumnezeu" si s-au terminat discutiile,
Cel mai uşor este să te bagi în zeamă în lucruri în care eşti un ignorant, pe care nu le cunoşti, aşa ca să te afli şi tu în treabă, probabil neavând lucruri mai constructive de făcut.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 02:28

"vasinec"

Dvs. o huliti pe Maica Domnului. Nu sunteti in stare sa o respectati asa cum o descrie Sfanta Scriptura (cu unicitatea ei, dar si cu greselile ei).

:lol: Dami si mie citatul din Biblie in care arata ,,greselile,, Maicii Domnului

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 02:38

Zice vasinec
Daca cititi numai frazele (in limba engleza, din pacate) subliniate, veti observa, cu usurinta, dezaprobarea pe care Sfantul Ioan Gura de Aur o manifesta fata de amestecul Maicii Domnului intre oameni si Mantuitorul. Veti observa si faptul ca Sfantul Ioan Gura de Aur considera ca Mantuitorul a mustrat-o pe Maica Domnului, pentru acest amestec.[/quote]

:lol: In primul rind ca sa vorbesti tu de Sf Ioan Gura de Aur trebuie sa il respecti.Acest mareSfint se inchina in fata icoanelor se inchina Sfintilor ,MaiciiDomnului ,etc. Tu citeaza din ellen white bagaboanda betiva care a stiut sfirsirul lumii ceea ce nici macar Sfintii Apostoli nu a stiut iaca ,,profeta de 2 parale a stiut :lol:
Ma mir ca nu iti este rusine a lua numele Maicii Domnului in ris .Ce tia facut eretice ca sa o ponegresti in halul asta?
Dar plata voastra va veni odata si odata .

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Octav » 29 Dec 2010, 13:37

Da...cel mai usor e sa zici ca: "totul a fost inspirat de Duhul Sfint, asa a zis Dumnezeu" si s-au terminat discutiile,
Cel mai uşor este să te bagi în zeamă în lucruri în care eşti un ignorant, pe care nu le cunoşti, aşa ca să te afli şi tu în treabă, probabil neavând lucruri mai constructive de făcut.
Eu personal daca nu cunosc, spre diferenta de "altii" inteleg ca a cunoaste totul este foarte greu, intreb cu scopul de afla cite ceva, mai scriu pe forum, studiez si multe altele, daca nu-ti convine modalitatea mea de informare, atunci apare intrebarea: pentru ce a fost creat acest forum ? pentru acei care cunosc sau pentru acei care nu cunosc ? pentru acei care doresc sa se informeze sau pentru persoane "atotstiutoare" care doresc sa se arate cit de "destepte" sunt ?
De unde ai luat ca sunt ignorant ? daca spui ceva caracterizari, cu toate ca nu e bine, dar macar argumenteaza, dar nu asa foaie verde...eu in locul tau nu as indrazni sa ma numesc ortodox (cu dreapta credinta).
Pentru mine, pe de o parte, este o discutie constructiva, observ si analizez valorile ortodoxe si ale altor confesii, prin "faptele si roadele" oamenilor, pina acum daca sincer nu am prea vazut la tine valori crestine, si se mai intreaba pe urma de ce asa multe persoane nu stimeaza B.O.
Si dupa cum am zis anterior, in postul anterior, "adevarul este undeva printre rinduri", cu ortodoxi deal de tine poti discuta despre orice prostie, despre cine sunt eu (ignorant) si despre cine esti tu (...) numai nu despre ceva constructiv, de a gasi ceva bun, de a afla ceva bun.

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 13:38

"vasinec"

Dvs. o huliti pe Maica Domnului. Nu sunteti in stare sa o respectati asa cum o descrie Sfanta Scriptura (cu unicitatea ei, dar si cu greselile ei).

:lol: Dami si mie citatul din Biblie in care arata ,,greselile,, Maicii Domnului
Ioan 2:3-5. Vedeti interpretarea (omilia) Sfantului Ioan Gura de Aur (subiectul in discutie).

Si, nu imi place propunerea dvs.: aceea de a da citate cu greselile Maicii Domnului. Nu au nici o importanta (doar aceea de a arata ca a fost un om). Maica Domnului ramane unica pentru rolul ei in planul de mantuire. Punct si suficient. Asta inseamna ca nu trebuie sa mai adaugam noi tot felul de nascociri, ca sa o putem cinsti.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX