Scriptura vs Traditia

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant
Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde don_razvan » 29 Sep 2009, 10:11

Parinte, in Scriptura nu scrie nicaieri despre adventisti, catolici, ortodocsi, baptisti, etc. Intr-adevar, nici pentru adventisti Scriptura nu este singura cale a revelatiei divine. Hristos este descoperit prin natura (Psalmi 19:1-2), prin Isus Hristos (Ioan 1:1-2), prin Scriptura (2 Timotei 3:16-17) si prin prooroci (Apocalipsa 1:1). Dupa cum bine stim, biserica nu este definita de numele sau cladirea in care se gaseste, ci de crez, de doctrina.
Ati amintit de biserica apostolica. Cu regret o spun ca biserica de astazi e departe de biserica apostolica; foarte departe. Daca vom studia mai bine viata apostolilor, vom gasi diferente uriase intre biserica aceea si cea de astazi atat in ce priveste slujirea cat si inchinarea.
Intr-adevar, bine ati spus ca Biblia nu apartine nimanui, ea este a tuturor oamenilor. Restul afirmatiei e nefondata.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Scriptura vs Tradiţia

Mesaj necititde Ioan Cr » 29 Sep 2009, 10:15

astept argumente din Scripura, pentru ca daca provin din alta sursa, n-au nici o autoritate.
Unde scrie in Scriptura ca Scriptura trebuie sa fie singura autoritate?

Nici nu va dati seama ce probleme reale aveti cand "impungeti" pe altii cu autoritatea Sfintelor Scripturi: taiati ramul pe care stati. La propriu (daca Biblia ar fi cazut din cer, ati avea poate indreptatire, dar nu in situatia in care sunteti).

Astept raspuns.
Cu regret o spun ca biserica de astazi e departe de biserica apostolica; foarte departe. Daca vom studia mai bine viata apostolilor, vom gasi diferente uriase intre biserica aceea si cea de astazi atat in ce priveste slujirea cat si inchinarea.
Pai si intre grauntele de mustar si arbustul matur e diferenta uriasa. Dumneavoastra, prin ceea ce ne acuzati, inchideti literalmente biserica intre paginile Scripturii - lasati-o sa intre in istorie. Aveti mai multa nadejde in fagaduintele Mantuitorului: "Si iata, voi fi cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacurilor". Faptele Apostolilor continua, vreti voi sau nu vreti. Nu aplicati standarde artificiale. Vantul sufla in care parte doreste. Adevarul istoric este si el marturie pentru Hristos. Ganditi-va bine ce faceti.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Scriptura vs Tradiţia

Mesaj necititde don_razvan » 29 Sep 2009, 10:29

Unde scrie in Scriptura ca Aceasta este singura autoritate ? Ne amintim cu totii de ispitirea Domnului Hristos, iar cand Diavolul venea cu ispitele sale, care au fost raspunsurile lui Isus ? "STA SCRIS". Nu a amintit nimic altceva. Credeti ca la acea vreme nu exista traditie ? Ba da, dar Isus n-a facut niciodata o referire la ea. Isaia intareste si el aceasta idee: "La LEGE si la MARTURIE".
Noi nu impungem pe nimeni cu Scriptura, parinte, ci vrem ca oamenii sa stie ce cred si de ce cred, pentru ca in Biblie aflam raspuns la toate intrebarile care ne framanta.

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Tradiţia

Mesaj necititde Cosmin Florin » 29 Sep 2009, 14:42

Matei 2,23: Şi venind a locuit în oraşul numit Nazaret, ca să se împlinească ceea ce s-a spus prin prooroci, că Nazarinean Se va chema. Ia să te vedem, Răzvane, care prooroc a spus că "Nazarinean se va chema"?

Iuda v.9: Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!" Dar această relatare din care carte a Vechiului Testament este luată de Sf. Iuda?
Iuda vv.14-15: Dar şi Enoh, al şaptelea de la Adam, a proorocit despre aceştia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Lui, ca să facă judecată împotriva tuturor şi să mustre pe toţi nelegiuiţii de toate faptele nelegiuirii lor, în care au făcut fărădelege, şi de toate cuvintele de ocară pe care ei, păcătoşi, netemători de Dumnezeu, le-au rostit împotriva Lui. Unde este, Răzvane, Cartea lui Enoh? La care pagină din Biblie?

FA 20,35: Să vă aduceţi aminte de cuvintele Domnului Iisus, căci El a zis: Mai fericit este a da decât a lua. În care Evanghelie a se spune că a rostit Domnul aceste cuvinte?

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Tradiţia

Mesaj necititde adinel84 » 29 Sep 2009, 18:21

Unde scrie in Scriptura ca Scriptura trebuie sa fie singura autoritate?

Nici nu va dati seama ce probleme reale aveti cand "impungeti" pe altii cu autoritatea Sfintelor Scripturi: taiati ramul pe care stati. La propriu (daca Biblia ar fi cazut din cer, ati avea poate indreptatire, dar nu in situatia in care sunteti).
Ai aici raspunsul. De traditie ce scrie? Nu a cazut Biblia din cer, a venit Dumnezeu si a scris cu degetul Sau (vezi muntele Sinai), iar in celelalte cazuri............a insuflat.
Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,, 2 Timotei 3-16


Pai si intre grauntele de mustar si arbustul matur e diferenta uriasa. Dumneavoastra, prin ceea ce ne acuzati, inchideti literalmente biserica intre paginile Scripturii - lasati-o sa intre in istorie. Aveti mai multa nadejde in fagaduintele Mantuitorului: "Si iata, voi fi cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacurilor". Faptele Apostolilor continua, vreti voi sau nu vreti. Nu aplicati standarde artificiale. Vantul sufla in care parte doreste. Adevarul istoric este si el marturie pentru Hristos. Ganditi-va bine ce faceti.
Matei 28:20 Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin. Imi pare rau, dar si apostolii nu au invatat altceva decat ceea ce le-a porunci Isus. Isoria e scrisa de oameni pe cand Biblia e insuflata de Dumnezeu. Diferenta "cer - pamant". Traditia e buna, dar sa nu contrazica Biblia.........ceea ce se intampla cu multe traditii ale multor confesiuni.

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Tradiţia

Mesaj necititde adinel84 » 29 Sep 2009, 18:36

Matei 2,23: Şi venind a locuit în oraşul numit Nazaret, ca să se împlinească ceea ce s-a spus prin prooroci, că Nazarinean Se va chema. Ia să te vedem, Răzvane, care prooroc a spus că "Nazarinean se va chema"?

Iuda v.9: Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!" Dar această relatare din care carte a Vechiului Testament este luată de Sf. Iuda?
Iuda vv.14-15: Dar şi Enoh, al şaptelea de la Adam, a proorocit despre aceştia, zicând: Iată, a venit Domnul cu zecile de mii de sfinţi ai Lui, ca să facă judecată împotriva tuturor şi să mustre pe toţi nelegiuiţii de toate faptele nelegiuirii lor, în care au făcut fărădelege, şi de toate cuvintele de ocară pe care ei, păcătoşi, netemători de Dumnezeu, le-au rostit împotriva Lui. Unde este, Răzvane, Cartea lui Enoh? La care pagină din Biblie?

FA 20,35: Să vă aduceţi aminte de cuvintele Domnului Iisus, căci El a zis: Mai fericit este a da decât a lua. În care Evanghelie a se spune că a rostit Domnul aceste cuvinte?

Cred ca sesizezi si tu diferenta. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu, nu din traditie. Nu stiu din ce carte, dar daca ceea ce este scris, este insuflat de Dumnezeu, atunci pentru mine e destul.

Mai sunt multe alte lucruri, pe care le-a făcut Isus, care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că nici chiar în lumea aceasta n-ar fi putut încăpea cărţile care s-ar fi scris. Amin., Ioan 21-25
Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,, 2 Timotei 3-16
Petru şi apostolii ceilalţi, drept răspuns, i-au zis: "Trebuie să ascultăm mai mult de Dumnezeu decât de oameni!, Faptele apostolilor 5-29

Traditia e buna atata timp cat nu contrazice ceea ce a zis Isus.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 29 Sep 2009, 19:19

Of, demult aşteptat acest subiect, şi din punctul meu de vedere, el este esenţial. Până nu se clarifică acest subiect, nu are rost să discutăm despre altele. Am să punctez nişte idei, unele sub formă de întrebare. Vrea ca de la ele să se aprindă discuţia cea mare...

Citiţi vă rog acest material scris de mine pe blog.

Aştept discuţii în baza celor scrise în articol. Vă rog să fiţi sistematici şi sinceri în discuţi...
Succes!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 29 Sep 2009, 19:36

Eu te sfătuiesc să te iei cu mine la acest subiect şi lasă-l pe Cosmin Florin în pace.
Răspunde la toate întrebările din p. 7!

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde don_razvan » 29 Sep 2009, 19:40

Domnule Parinte, dupa perioada apostolica nu scrie nicaieri de biserica ORTODOXA sau cea ADVENTISTA. Repet, biserica se identifica prin crezul pe care il are. "De ce nu s-ar gandi ca poate si in domeniul Scripturii, `popii astia barbosi din sec 4` le-au tras o mare teapa ?" Ati auzit de manuscrisele de la Marea Moarta ? Daca nu, va rog sa va documentati.
Si inca ceva: Scriptura nu s-a transmis prin "sfanta traditie". Cartile Vechiului Testament erau deja scrise. Inca de pe vremea imparatilor lui Iuda (Iosafat), cartile de pana atunci ale Scripurii erau scrise pe pergament. (2 Imparati 22:8 : " Atunci marele preot Hilchia a zis lui Safan, logofatul: `Am gasit CARTEA LEGII in Casa Domnului`. Si Hilchia a dat cartea lui Safan si Safan a citit-o"

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 29 Sep 2009, 19:57

Domnule Parinte, dupa perioada apostolica nu scrie nicaieri de biserica ORTODOXA sau cea ADVENTISTA. Repet, biserica se identifica prin crezul pe care il are.
Da, ai dreptate. Şi conform acestui crez, Biserica care a fost dintotdeauna este cea Ortodoxă. Pseudo-biserica voastră când a apărut şi unde? Hai, că voi înşivă recunoaşteţi asta?
Ati auzit de manuscrisele de la Marea Moarta ? Daca nu, va rog sa va documentati.
Înainte de a veni cu asemenea super informaţii, te rog să-ţi dai seama cu cine discuţi. Nu o spun cu mândrie, dar nici nu vreau ca un sectar să mă ia de prost. Eu am şi fost la Qumran şi ştiu şi am învăţat limba ebraică 2 ani la Facultate. Vrei să ne întrecem? ;)
Si inca ceva: Scriptura nu s-a transmis prin "sfanta traditie". Cartile Vechiului Testament erau deja scrise.
Eu m-am referit în special la cărţile Noului Testament. Pe mine ca creştin ele mă interesează în mod deosebit. Ştiu că voi, ca sectă mai degrabă iudaică, doar speculaţi cu Noul Testament, fără să fiţi "noi" cu adevărat.
Cartile Vechiului Testament erau deja scrise.
Da, şi anume la ele se referă Sf. Pavel în textul de la II Timotei 3:16, nu la cele din Noul Testament.
Asta mai confirmă odată că canonul NT îl aveţi de la noi!

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde adinel84 » 29 Sep 2009, 20:08

Parinte aveti mai jos raspunsurile la intrebari.
1.Cred ca va referiti la Noul Testament pentru ca Vechiul deja exista. Noul Testament a fost scris in limba greaca si tin sa va amintesc ca pe atunci nu era nici un ortodox sau catolic sau adventist etc. era biserica primara. Intrebarea mea este: AVETI CEVA IN COMUN CU BISERICA PRIMARA? Biserica Ortodoxa de unde a luat Biblia? Si ce e mai comic e ca daca am luat Biblia de la voi si voi ati laut-o prin traditie............Traditia de azi a bisericii ortodoxe difera ca de la cer la pamant de cea de atunci.
2.Exista istorie. Si mai trebuie sa te si uiti mai cu atentie la stilul fiecaruia de a scrie. Tradita e buna, am mai zis, daca are ca baza Scriptura. Insa una e traditia si alta e istoria. Din istorie te documentezi, pe cand .........
3.Poate sunt documente istorice. In orice caz, nu lasa Dumnezeu lumea in intuneric. Si v-am mai zis:tineti macar traditia aceea.
4.Dumneavoastra numiti Cuvantul lui Dumnezeu traditie? E Cuvantul lui Dumnezeu nu al bisericii ortodoxe. Noi avem viata lui Hristos, nu avem nevoi de traditie pe care nici biserica ortodoxa si nici altele nu se sinchisesc sa o tina asa cum era la inceput.
5.Pai ascultati ce zice textul: Matei 5:19 Aşa că, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci, şi va învăţa pe oameni aşa, va fi chemat cel mai mic în Împărăţia cerurilor; dar oricine le va păzi, şi va învăţa pe alţii să le păzească, va fi chemat mare în Împărăţia cerurilor.
O sa-i judece Dumnezeu daca a schimbat cineva ceva. Aceeasi intrebare ar trebui sa va framante si pe dumneavoastra: daca cei din biserica primara au schimbat ceva? Nu uitati ca a fost scrisa in greaca.
Poate o avem din mana popilor, dar si asa vad ca noi suntem cei care au ramas statornici, la Scriptura, pe cand "altii" si-au facut traditii.
Ultima oară modificat 29 Sep 2009, 20:27 de către adinel84, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 29 Sep 2009, 20:26

Mă bucur că ai scris, chiar dacă nu ai dreptate.
Pe atunci nu era nici un ortodox sau catolic sau adventist etc. era biserica primara. Intrebarea mea este: AVETI CEVA IN COMUN CU BISERICA PRIMARA?
Dar "Biserica primară" este una care nu mai este? Unde a dispărut şi când?
Eu afirm cu toată tăria că: doar ortodocşii au totul în comun cu Biserica Primară. Şi aici intri într-un domeniu pe care voi nu-l stăpâniţi deloc, iar noi suntem la noi acasă, pt că ne cunoaştem istoria şi tradiţia.
Biserica Ortodoxa de unde a luat Biblia? Si ce e mai comic e ca daca am luat Biblia de la voi si voi ati laut-o prin traditie............Traditia de azi a bisericii ortodoxe difera ca de la cer la pamant de cea de atunci.
Biserica Ortodoxă nu a luat Noul Testament de undeva (că despre VT nu e cazul), ci chiar ea l-a scris şi l-a transmis. Bine, pe atunci ea nu se numea "ortodoxă", dar era aşa...
Noi avem viata lui Hristos, nu avem nevoi de traditie pe care nici biserica ortodoxa si nici altele nu se sinchisesc sa o tina asa cum era la inceput.
Demonstrează!
Nu uitati ca a fost scrisa in greaca.
Nu uit, pt că fiecare verset îl verific după originalul grecesc, spre deosebire de voi care verificaţi după engleză.
Poate o avem din mana popilor...
Nu poate, ci sigur. Mă bucur că recunoşti. Asumă-ţi şi consecinţele...
noi suntem cei care au ramas statornici, la Scriptura, pe cand "popii barbosi" si-au facut traditii.
"Popii" nu "şi-au făcut tradiţii", ci le-au moştenit de la apostoli şi de la urmaşii acestora! Voi refuzaţi înadins să înţelegeţi asta, şi totuşi, nu înseamnă că nu este aşa...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Ioan Cr » 29 Sep 2009, 20:29

1.Cred ca va referiti la Noul Testament pentru ca Vechiul deja exista. Noul Testament a fost scris in limba greaca si tin sa va amintesc ca pe atunci nu era nici un ortodox sau catolic sau adventist etc. era biserica primara. Intrebarea mea este: AVETI CEVA IN COMUN CU BISERICA PRIMARA? Biserica Ortodoxa de unde a luat Biblia? Si ce e mai comic e ca daca am luat Biblia de la voi si voi ati laut-o prin traditie............Traditia de azi a bisericii ortodoxe difera ca de la cer la pamant de cea de atunci.
Iarasi, aceiasi greseala. Sunteti voi care ati luat Biblia de-a gata, nu noi. Cartile NT au fost ca o picatura in oceanul scrierilor apocrife - Biblia a crescut in leaganul Traditiei. Voi, incepand cu Luter, nu numai ca ati lasat-o orfana, ci v-ati batut joc de ea inlaturand Carti fara justificare. Nu numai NT a fost scris in greaca, ci si VT folosit de Apostoli a fost tot o versiune greceasca - Septuaginta. Veti raspunde si pentru asta.

Revin...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde don_razvan » 29 Sep 2009, 20:56

Da, ai dreptate. Si conform acestui crez, Biserica care a fost dintotdeauna este cea Ortodoxa. Pseuda-obiserica voastra cand a aparut si unde? Hai, ca voi insiva recunoasteti asta?
Biserica a fost dintotdeauna cea Ortodoxa ? Va place sa atat de mult sa credeti asta. Vreau sa amintesc doar de inchinarea la moaste, care fac parte din traditia dvs. Eu cred ca apostolilor nu le-ar veni sa creada ceea ce se intampla in ziua de astazi in "biserica-mama". Amintesc un singur pasaj din Scriptura care se gaseste in Apocalipsa 22:8-9. "Eu, Ioan, am auzit si am vazut lucrurile acestea. Si dupa ce le-am auzit si le-am vazut, m-am aruncat la picioarele ingerului, care mi le arata, ca sa ma inchin lui. Dar el mi-a zis: `Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna slujitor cu tine si cu fratii tai proorocii si cu cei ce pazesc cuvintele din cartea aceasta. INCHINA-TE LUI DUMNEZEU." Raman uimit cat de ocolit este pasajul acesta de catre pastratorii traditiei. Daca nici ingerului nu trebuie sa ne inchinam, cu atat mai putin unor oameni muritori, indiferent cine au fost ei; tot oameni sunt. Si priviti ce spune Ingerul: INCHINA-TE LUI DUMNEZEU! Uimitor! Aici se vede clar contradictia cu Scriptura. Si....sunt enorm de multe exemple de acest gen.
Înainte de a veni cu asemenea super informaţii, te rog să-ţi dai seama cu cine discuţi. Nu o spun cu mândrie, dar nici nu vreau ca un sectar să mă ia de prost. Eu am şi fost la Qumran şi ştiu şi limba ebraică. Am învăţat-o 2 ani la Facultate. Vrei să ne întrecem? ;)
Imi cer scuze! N-am stiut aceste informatii, dar, dupa cate se pare, ati fost degeaba acolo. Scrierile originale, confirma faptul ca Biblia si-a pastrat integritatea de-alungul timpului, indiferent de vointa "popilor barbosi". 2 Timotei 3:16-17 spune ca "toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu" si cand apare cuvantul "TOATA", nu se refera doar la Vechiul sau Noul Testament, ci TOATA, adica ambele.
Ştiu că voi, ca sectă mai degrabă iudaică, doar speculaţi cu Noul Testament, fără să fiţi "noi" cu adevărat
Speculam ? Ati lansat o acuzatie nefondata. Din cate se poate observa, noi indrumam oamenii la Biblie mai intai, nu la credinta adventista; la toata Biblia nu numai la anumite parti (cum fac unii). Oamenii au Biblia in casa, dar foarte putini o citesc pentru ca daca ar citi-o, s-ar schimba situatia.

bogdan_26
Mesaje:24
Membru din:25 Sep 2009, 21:03
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde bogdan_26 » 29 Sep 2009, 21:19

Parinte sunt multe obiceiuri transmise prin traditie,dar pe care nu le gasim la biserica primara:lumanarea,pomana......etc.De la marea schisma biserica Ortodoxa si-a facut si unele obiceiuri pentru a se diferentia de cea catolca.Eu nu fac niciun rau daca raman la biblie.Hristos ii acuza pe preoti ca au inpovarat legea sa cu tot felul de traditii.El a venit sa elimine traditiile si sa lase cuvantul sau curat,fara adaugiri omenesti.Vedem ca apostolii au propovaduit ceea ce le-a spus Hristos.Valdenzii au dus mai departe ceea ce au gasit in scriptura.cand traditia este pusa mai presus de cuvantul lui Dumnezeu, atunci intervin o multime de probleme in orice biserica.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 30 Sep 2009, 11:45

Eu am şi fost la Qumran şi ştiu şi limba ebraică. Am învăţat-o 2 ani la Facultate.
...dupa cate se pare, ati fost degeaba acolo.
N-am fost deloc degeaba. Chiar am intrat în mai multe detalii şi am văzut şi muzeul din Ierusalim unde se păstrează toate acele manuscrise. S-a întâmplat asta în aprilie 2004, ca să nu zici că te mint. Ştiu toată problematica, inclusiv cea legată de esenieni, dar asta nu schimbă cu nimic datale problemei, aşa cum le-am pus eu.
[ Scrierile originale, confirma faptul ca Biblia si-a pastrat integritatea de-alungul timpului, indiferent de vointa "popilor barbosi". 2 Timotei 3:16-17 spune ca "toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu" si cand apare cuvantul "TOATA", nu se refera doar la Vechiul sau Noul Testament, ci TOATA, adica ambele.
Faci o greşeală logică elementară. Vrei să spui că Sf. Pavel scria chiar şi despre epistolele sale că ele sunt insuflate de Dumnezeu şi se referea chiar şi la scrierile pe care încă el nu reuşise să le scrie (la momentul când a scris II Timotei), nu mai zic de Ioan Evanghelistul (cu 5 cărţi în NT) sau alţii? Evident că nu. Pavel scrie aici despre cărţile Vechiului Testament şi se referă chiar şi la cele pe care cei mai mulţi sectari le consideră necanonice. Altfel nu se explică cum la Evrei 11 citează din Macabei...
Iar faptul că spusa lui Pavel nu se referă la cărţile N.T., căci pe atunci doar jumătate erau scrise, nu înseamnă că ele nu sunt inspirate. Noi avem această încredinţare din Tradiţie.
Ştiu că voi, ca sectă mai degrabă iudaică, doar speculaţi cu Noul Testament, fără să fiţi "noi" cu adevărat
Ati lansat o acuzatie nefondata.
Nu este nefondată, ci se fundamentează pe povara Legii pe care voi o puneţi din nou pe umerii creştinilor: cele cu sâmbăta, cu nemâncarea unor cărnuri, lipsa icoanei, deşi Hristos S-a întrupat şi odată cu asta multe s-au schimbat. Observ că voi ne judecaţi pe noi tocmai pentru ceea ce Pavel vă opreşte, vezi Coloseni 2:16. Deci acuzaţia este fondată şi adevărată.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 30 Sep 2009, 11:49

Parinte sunt multe obiceiuri transmise prin traditie,dar pe care nu le gasim la biserica primara: lumanarea,pomana......etc.
Mă faci să râd. Astea existau şi-n legea veche, iar creştinii din primele veacuri doar le-au preluat. Pe atunci lumânările erau şi necesare pt că nu era curent electric. Studiază Vechiul Testament şi ai să vezi că la slujba de seara se aprindeau lumânări la Templu. Şi pomene să dădeau pt morţi. Vezi în VT.
De la marea schisma biserica Ortodoxa si-a facut si unele obiceiuri pentru a se diferentia de cea catolca.
Astea sunt idei care vi le bagă pastorii voştri oligofreni în cap. Eu vreau dovezi...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde ccristi » 30 Sep 2009, 12:15

Ca veni vorba de luminari poate doriti sa-mi raspunde-ti si nie la acestea

De ce se aprind luminari in biserica?;mai nou vad ca in biserici sunt policandre electrice.
De ce se aprind luminari pentru cei vii?
De ce se aprind luminari pentru cei morti si la mormintele lor?
Pe ce temei biblico-dogmatic se aprind luminarile?
De ce e atat de important sa aiba luminare aprinsa in momentul trecerii la cele vesnice?
De ce treb sa dam de pomana cu luminare aprinsa?

Va multumesc

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde don_razvan » 30 Sep 2009, 12:50

Iar faptul că spusa lui Pavel nu se referă la cărţile N.T., căci pe atunci doar jumătate erau scrise, nu înseamnă că ele nu sunt inspirate.
Ma bucur ca recunoasteti. Deci in final, toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu.
Nu este nefondată, ci se fundamentează pe povara Legii pe care voi o puneţi din nou pe umerii creştinilor: cele cu sâmbăta, cu nemâncarea unor cărnuri, lipsa icoanei, deşi Hristos S-a întrupat şi odată cu asta multe s-au schimbat. Observ că voi ne judecaţi pe noi tocmai pentru ceea ce Pavel vă opreşte, vezi Coloseni 2:16. Deci acuzaţia este fondată şi adevărată.
Parinte, eu nu judec pe nimeni pentru ca Scriptura spune ca atunci cand judeci pe cineva, nu mai esti implinitor al Legii ci judecator; iar judecator este unul singur: Dumnezeu. Nu va judec. La asta se refera si textul din Coloseni. Noi discutam deschis aici, pe baza Scripturii.
Apropo, unde este amintit in Biblie de pomeni si lumanari ?

Cristi, e un lucru bun faptul ca te intereseaza anumite aspecte ale vietii crestinului. Incerc sa raspund pe scurt intrebarilor tale. Nu are nici o justificare Biblica aprinderea lumanarilor indiferent pentru ce scop. Hristos nu a indrumat pe nimeni sa faca asta.
De ce se aprind lumanari pentru cei morti si la mormintele lor ? Este o absurditate pentru ca cei morti, spune Scriptura, "nu stiu nimic". (vezi Eclesiastul 9:5)
Pe ce temei biblico-dogmatic se aprind lumanarile ? Pe nici unul !
Cu tristete o spun, dar lumanarile si toate aceste materiale promovate de biserica, au un singur scop: BANUL. N-are nici o treaba cu religia sau cu Biblia ci doar cu TRADITIA.
Daca un preot sau oricine altcineva imi va arata scris in Biblie, in Cuvantul lui Dumnezeu ca trebuie sa fac toate aceste ritualuri, nu voi avea nici o ezitare.

bogdan_26
Mesaje:24
Membru din:25 Sep 2009, 21:03
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde bogdan_26 » 30 Sep 2009, 13:03

Parinte vad ca va simtiti bine cand jigniti.
Eu vreau sa imi dovediti cu scriptura ca lumanarile erau folosite cu scopul de a trece mortul pe lumina in lumea cealalta.Nu vreau sa ma alungati in scriptura, si daca va intreb nici nu stiti ca in biblie nu se aminteste de lumanari la morti.Vreau versete ce arata ca mortii sa hranesc prin pomana.Puteti cauta,va asigur ca nu ve-ti gasi.Lazar din Betania patru zile a stat in mormant,dar nu aminteste nimic in legatura cu timpul petrecut acolo.Hristos nu l-a chemat din cer sau din iad,nu s-a uitat dupa duhul lui de unde vine.In Vechiul Testament se face referire la sfesnicul cu sapte brate,dar nu are nicio legatura cu lumanarea.El facea lumina in prima incapere a cortului,si Il reprezenta pe Hristos,Lumina lumii.El zicea despre sine:"Eu sunt Lumnina Lumii!"Cei mortii nu stiu nimic,pana si pomenirea li se uita."Dar astept versetele promise pentru a va demonstra pozitia.Cu respect


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron