Scriptura vs Traditia

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Iona
Mesaje:30
Membru din:07 Oct 2009, 18:06
Confesiune:martor al lui Iehova
Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Iona » 12 Oct 2009, 13:52

Pe atunci, nimic din NT nu era scris! Deci cercetau în baza Tradiţiei?!
Apostolul Petru îi avertizează pe credincioşi de fraţii falşi, care introduc pe ascuns învăţături stricăcioase (2 Pet. 2, 1-3). Apostolul Iuda s-a exprimat asupra acestor devieri astfel: „ Vai de ei! Căci au urmat pe calea lui Cain! S-au aruncat în rătăcirea lui Balaam, din dorinţa de cîştig! Au pierit într-o răscoală ca a lui Core! ” (Iuda 11). Fraţii mincinoşi au falsificat, rătăciţii i-au condus pe alţii în rătăcire. Astfel au apărut aceste diverse mişcări spirituale.


În secolul al doilea s-au extins cele mai diverse orientări spirituale pe lîngă Biserica Dumnezeului celui viu, Biserică ce crede şi lucrează întotdeauna după cum a lăsat Hristos învăţătura prin apostolii Săi. Învăţăturile dăunătoare primeau aderenţi tot mai mulţi. Calea îngustă a fost lărgită iar poarta a fost deschisă; fiecare orientare era interesată să primească membri cît mai mulţi, aşa cum mai este cazul şi azi. Dar pentru Biserica adevărată a lui Isus Hristos este valabilă, în toate timpurile, făgăduinţa aceasta: „ Nu te teme, turmă mică, pentru că Tatăl vostru vă dă cu plăcere Împărăţia ” (Luca 12, 32). Aceia care fac parte din turma cea mică ascultă numai de glasul Păstorului celui bun, care şi-a dat viaţa pentru oile Lui, adică ascultă de Cuvîntul Lui. Această «Ecclesia» a fost în toate timpurile gloata cea mică chemată afară, care-L urma fără compromis pe Păstorul ei.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 12 Oct 2009, 14:17

Variaţiuni pe aceiaşi temă...
Ştii să vorbeşti şi mai concret? Sau poate să nu te băgăm în seamă?

Iona
Mesaje:30
Membru din:07 Oct 2009, 18:06
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Iona » 12 Oct 2009, 14:34

Variaţiuni pe aceiaşi temă...
Ştii să vorbeşti şi mai concret? Sau poate să nu te băgăm în seamă?
De la naştere până la moarte oamenii sunt trataţi cu ritualuri şi ceremonii deşarte, fără să afle vreodată mesajul de mântuire, fără să trăiască personal mântuirea şi fără săgăsească pacea lăuntrică cu Dumnezeu.

Marile confesiuni creştine cu structurile lor organizate nu fac excepţie. Toate păstrează o aparenţă evlavioasă, dar a sosit vremea când ar trebuie să accepte „ proba Cuvântului ” , să accepte să fie comparate cu unicul standard valabil, care este biserica de la început.

Doar în decursul timpului aşa-numita „ biserică de stat ” a devenit o organizaţie cu propria ei ierarhie. Primele secole din istoria bisericii au trecut fără să se ştie ceva despre un papă sau biserică de stat. În anul 380 împăraţii romani Teodosiu şi Graţian au interzis libertatea religioasă generală. Un an mai târziu, „ creştinismul ” a fost declarat religie de stat şi a devenit obligatoriu pentru toţi cetăţenii imperiului. Abia în anul 441, Leo I. s-a bazat pe textul din Matei 16:18 şi a vorbit despre o succesiune apostolică. Acest proces a fost încheiat prin împăratul roman Iustinian (527-565), care i-a făcut pe preoţi funcţionari de stat.
Aceeaşi Biblie este tălmăcită astăzi în sute de feluri diferite, după tradiţia părinţilor bisericii. În locul Cuvântului descoperit în mod divin, sunt puse mereu învăţături noi, omeneşti, interpretări, doctrine şi dogme care nu au nici o bază biblică. Nu-i aşa că toţi şi-au ridicat propria lor împărăţie religioasă sub pretextul că este Împărăţia lui Dumnezeu? În ciuda tuturor lucrurilor, rămâne adevărat că Isus Hristos îşi zideşte şi îşi desăvârşeşte propria Lui Biserică în mijlocul bisericilor acestei lumi. Dumnezeu are un plan cu omenirea pe care El îl îndeplineşte. Pentru a-L înţelege, trebuie să ne eliberăm de părerile moştenite şi să ne întoarcem la punctul de plecare, şi anume la Cuvântul lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 12 Oct 2009, 14:42

De la naştere până la moarte oamenii sunt trataţi cu ritualuri şi ceremonii deşarte, fără să afle vreodată mesajul de mântuire, fără să trăiască personal mântuirea şi fără săgăsească pacea lăuntrică cu Dumnezeu.
1. Tu încalci regula fixată aici, făcând confuzie între doctrină şi faptele unor persoane. Arată-mi unde în Biserica Ortodoxă, la nivel de doctrină sau orice alt fel de hotărâre este interzis de "a trăi personal mântuirea şi fără săgăsească pacea lăuntrică cu Dumnezeu"? Cui în Biserica Ortodoxă îi este interzis să citească Biblia? De faptele particulare ale unor persoane aici nu discutăm. Şi sectarii fac greşeli morale, chiar dacă se consideră pocăiţi. Aici discutăm despre doctrină, iar acuzaţiile dvstră sunt greşite.

2. Faptul că tu nu înţelegi rostul unor rituri, nu înseamnă că ele nu au un rost. Nici eu nu înţeleg rostul riturilor VT, şi cred că nici dumneata, dar ar fi greşit să credem că Dumnezeu le-a instituit fără un rost. Pe de altă parte:
- întreita afundare în apă = rit
- frângerea pâinii (euharistia) = rit
- ungerea bolnavilor cu ulei = rit
- rugăciunile pt vii şi adormiţi = rit
- punerea mâinilor (hirotonia) = rit

Arată unde ne contrazice pe noi Scriptura? Oare nu vă contrazice anume pe voi, care nici nu aveţi aceste rituri, deşi în Scriptură ele sunt?

Iona
Mesaje:30
Membru din:07 Oct 2009, 18:06
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Iona » 12 Oct 2009, 14:56

De la naştere până la moarte oamenii sunt trataţi cu ritualuri şi ceremonii deşarte, fără să afle vreodată mesajul de mântuire, fără să trăiască personal mântuirea şi fără săgăsească pacea lăuntrică cu Dumnezeu.
1. Tu încalci regula fixată aici, făcând confuzie între doctrină şi faptele unor persoane. Arată-mi unde în Biserica Ortodoxă, la nivel de doctrină sau orice alt fel de hotărâre este interzis de "a trăi personal mântuirea şi fără săgăsească pacea lăuntrică cu Dumnezeu"? Cui în Biserica Ortodoxă îi este interzis să citească Biblia? De faptele particulare ale unor persoane aici nu discutăm. Şi sectarii fac greşeli morale, chiar dacă se consideră pocăiţi. Aici discutăm despre doctrină, iar acuzaţiile dvstră sunt greşite.

2. Faptul că tu nu înţelegi rostul unor rituri, nu înseamnă că ele nu au un rost. Nici eu nu înţeleg rostul riturilor VT, şi cred că nici dumneata, dar ar fi greşit să credem că Dumnezeu le-a instituit fără un rost. Pe de altă parte:
- întreita afundare în apă = rit
- frângerea pâinii (euharistia) = rit
- ungerea bolnavilor cu ulei = rit
- rugăciunile pt vii şi adormiţi = rit
- punerea mâinilor (hirotonia) = rit

Arată unde ne contrazice pe noi Scriptura? Oare nu vă contrazice anume pe voi, care nici nu aveţi aceste rituri, deşi în Scriptură ele sunt?
Sa vb direct ...
La ce va ajuta aceste rituri ?
Sunt 90% ortodocsi dintre romani ,si cati dintre ei au trait prin revelatie si supranatural ,o pocainta si o intoarcere cu adevarat la Dumnezeu ?
Degeaba se duc duminica la biserica ,acela este doar un act formal exterior ...

16. Îi veţi cunoaşte după roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini, sau smochine din mărăcini?
17. Tot aşa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rău face roade rele.
18. Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune.
19. Orice pom, care nu face roade bune, este tăiat şi aruncat în foc.
20. Aşa că după roadele lor îi veţi cunoaşte.
21. Nu orişicine-Mi zice: „Doamne, Doamne!” va intra în Împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu care este în ceruri. Matei 7.

52. Vai de voi, învăţători ai Legii! Pentru că voi aţi pus mâna pe cheia cunoştinţei: nici voi n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre, i-aţi împiedicat să intre.” Luca 11.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 12 Oct 2009, 15:29

Sa vb direct ...
La ce va ajuta aceste rituri ?
Un om care "trăieşte doar după Biblie" pune astfel de întrebări stupide?
Atunci de cea s-a mai scris despre ele în Scriptură? De ce le-au făcut Apostolii şi urmaşii lor? Ca voi să le ignoraţi şi să vă daţi cu părerea asupra a ce "este important" şi ce "nu este important" din Biblie?
Iar faptul că 90% (şi pot fi şi 99%) dintre creştini nu înţeleg anumite lucruri (!) , asta nu înseamnă că ele sunt greşite. Ortodoxia este mai complexă şi necesită catehizare şi studiu. Cei care vor - le fac, care nu vor - nu le fac. Îi priveşte. Dar asta nu înseamnă că trebuie să simplificăm credinţa, doar pentru a o înţelege şi americanii (care se ştie cât de deştepţi sunt...).

Iona
Mesaje:30
Membru din:07 Oct 2009, 18:06
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Iona » 12 Oct 2009, 15:34

Sa vb direct ...
La ce va ajuta aceste rituri ?
Un om care "trăieşte doar după Biblie" pune astfel de întrebări stupide?
Atunci de cea s-a mai scris despre ele în Scriptură? De ce le-au făcut Apostolii şi urmaşii lor? Ca voi să le ignoraţi şi să vă daţi cu părerea asupra a ce "este important" şi ce "nu este important" din Biblie?
Iar faptul că 90% (şi pot fi şi 99%) dintre creştini nu înţeleg anumite lucruri (!) , asta nu înseamnă că ele sunt greşite. Ortodoxia este mai complexă şi necesită catehizare şi studiu. Cei care vor - le fac, care nu vor - nu le fac. Îi priveşte. Dar asta nu înseamnă că trebuie să simplificăm credinţa, doar pentru a o înţelege şi americanii (care se ştie cât de deştepţi sunt...).
<Nimic nou sub soare >

7. Făţarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, când a zis:
8. ,Norodul acesta se apropie de Mine cu gura şi mă cinsteşte cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
9. Degeaba Mă cinstesc ei, învăţând ca învăţături nişte porunci omeneşti.” Matei 15.

8. Voi lăsaţi porunca lui Dumnezeu, şi ţineţi datina aşezată de oameni, precum: spălarea ulcioarelor şi a paharelor, şi faceţi multe alte lucruri de acestea.”
9. El le-a mai zis: „Aţi desfiinţat frumos porunca lui Dumnezeu, ca să ţineţi datina voastră. Marcu 7.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 12 Oct 2009, 15:47

Mă bucur atunci când sunteţi sinceri şi vă regăsiţi în Scriptură... Toate vi se potrivesc de minune.
Iar dacă ai să spui că ni se potrivesc nouă, am să te contrazic prin faptul că acolo nu-i specificat să se referă la ortodocşi sau mai ales la clericii Bisericii Ortodoxe! :D
Hai să fim sinceri: câţi dintre sectarii voştri sunt capabil să discute pe acest forum la acest nivel? Majoritatea sunt nişte înşelaţi...

Iona
Mesaje:30
Membru din:07 Oct 2009, 18:06
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Iona » 12 Oct 2009, 16:31

Exact cum voi traditionalistii sunteti inselati ..asa sunt si "neo "protestantii sau protestantii clasici .Tot ce are o denumire adaugata la cuvantul CRESTINISM ...este o denomintie apocrifa .Oricum ..foarte curand veti avea un limbaj comun. Mai vb pe topicul <ecuminism >>.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Oct 2009, 10:28

16. Îi veţi cunoaşte după roadele lor. Culeg oamenii struguri din spini, sau smochine din mărăcini?
17. Tot aşa, orice pom bun face roade bune, dar pomul rău face roade rele.
18. Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rău nu poate face roade bune.
19. Orice pom, care nu face roade bune, este tăiat şi aruncat în foc.
20. Aşa că după roadele lor îi veţi cunoaşte.
Bine, stim toti ca Biblia este o roada buna - si ce este pomul, daca nu Biserica istorica?

In al doilea rand, cel care taie vlastarii neroditori nu sunteti voi, neoprotestantii, si nici Biblia, ci NUMAI Dumnezeu. Sa nu sapati groapa altuia, lasati-I lui Dumnezeu razbunarea!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

bogdan_26
Mesaje:24
Membru din:25 Sep 2009, 21:03
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde bogdan_26 » 13 Oct 2009, 16:14

Daniel 7:25  El va rosti vorbe de hulă împotriva Celui Prea Înalt, va asupri pe sfinţii Celui Prea Înalt, şi se va încumeta să schimbe vremurile şi legea; şi sfinţii vor fi daţi în mâinile lui timp... de o vreme, două vremuri, şi o jumătate de vreme.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Oct 2009, 16:17

Daniel 7:25 El va rosti vorbe de hulă împotriva Celui Prea Înalt, va asupri pe sfinţii Celui Prea Înalt, şi se va încumeta să schimbe vremurile şi legea; şi sfinţii vor fi daţi în mâinile lui timp... de o vreme, două vremuri, şi o jumătate de vreme.
Sa inteleg ca voi sunteti sfintii?

:shock:
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde andr3y » 15 Dec 2009, 12:08

Buna ziua tuturor!
Am stat mai mult de 2 ore sa stau si sa citesc toate mesajele din cadrul acestui subiect si sincer sa fiu m-a lasat cu un gust amar ... spun asta deoarece vad ca nu este o discutie constructiva ... ceva care sa ajute la zidirea sufleteasca si la mantuirea noastra (a celor ce le citim, dar si a celor ce sunt in disputa). Nu am observat, din replicile celor de alta credinta, vreo schimbare in bine (de parere sau de convingere), ceea ce ma face sa cred ca in zadar se ostenesc unii si altii. Unii schimba subiectul principal al acestei discutii, altii nu raspund la unele intrebari, altii nu aduc argumente si tot asa... care adunate nu aduc nici un folos spre mantuire (pentru ca orice lucru il facem trebuie sa aibe un real folos spre mantuirii in primul rand al aproapelui si cu ajutorul lui Dumnezeu si al nostru). Dar lasand deoparte toate acestea, cu privire la subiect atata vreau sa afirm: Sfanta Traditie a luat nastere inaintea Sfintei Scripturi! http://www.resurse-ortodoxe.ro/carti-or ... a-traditie, considerand ca Sfanta Traditie inseamna invatatura primita prin viu grai. Si pe buna dreptate asa e : Adam a primit invatatura directa de la Dumnezeu (porunci), invatatura care a dainuit pana la Moise (care a transpus invatatura primita prin cuvant rostit in cuvant scris - vezi primele carti ale vechiului testament) si deci de aici pana la Hristos avem atat inavatatura scrisa (Scripturile - Vechiul Testament) cat si invatatura rostita (Traditia). Hristos ca un implinitor al legii nu a venit sa o strice sau sa o anuleze "Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc. " (Matei 5-17), neexistand astfel vreo diferenta dar si discontinuitate intre legea dinaintea lui Hristos si legea de dupa El (legea constand atat in cea scrisa cat si orala) - de unde si unele similitudini intre practica de la templu din vechiul testament si practica din biserica vechiului testament. Nu uitati ca in toate sistemele de drept actuale (asta ca o paranteza), cutuma (sau obiceiul) se ia in considerare de catre judecator, dar chiar si de catre lege (aceasta de foarte multe ori facand trimiteri de genu "conform obiceiului locului") ! Asa ca traditia bisericii nu are cum sa fie in contradictie cu scripturile acesteia (dupa cum afirma cineva mai sus), dar nici nu are cum scripturile sa existe fara traditie, sau viceversa. Apostolii cand au Inceput sa provovaduiasca cuvantul lui Dumnezeu nu au trimis scrisori si epistole popoarelor, ci prima data s-au dus si le-au vorbit despre Dumnezeu, despre cum trebuie sa ii slujeasca Lui si toate cele, apoi le-au trimis aceste epistole spre intarire si aprofundare a invataturii, pe care astazi le avem cu totii !
Si repet: pentru a intelege cat mai bine Sfanta Scriptura cititi va rog scrierile Sfintilor Parinti (niste oameni obisnuiti care cu ajutorul lui Dumnezeu au devenit Sfinti si au reusit sa invinga puterea diavolului si voia proprie - mai mult prin fapte - si au dat o interpretare cat mai justa a acesteia).

Iertati-mi interventia si Doamne ajuta !

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde don_razvan » 23 Dec 2009, 11:01

Am stat mai mult de 2 ore sa stau si sa citesc toate mesajele
Prietene, te felicit pentru ca ti-ai luat timp si pentru lucrurile sufletesti. Sa stii ca a fost o discutie constructiva, pentru ca oamenii au urmarit reactia fiecaruia; spun asta pentru ca am vorbit cu unii din ei...
Dar lasand deoparte toate acestea, cu privire la subiect atata vreau sa afirm: Sfanta Traditie a luat nastere inaintea Sfintei Scripturi!Traditie inseamna invatatura primita prin viu grai.
Sunt intru totul de acord cu tine. Chiar vreau sa intaresc ceea ce ai spus, pentru ca este foarte adevarat. Pana la Moise, oamenii aflau despre Dumnezeu prin viu grai. Voia lui Dumnzezeu era facuta cunoscuta copiilor, care la randul lor transmiteau mai departe din generatie in generatie.
Pana la acest moment, traditia (daca se poate numi asa) a ramas strict la ceea ce a spus Dumnzezeu, dar as vrea sa merg putin mai departe. Poate cunosti episodul cu Serpii veninosi din pustie, cand Israel a cartit impotriva Domnului. Moise a fost indrumat sa faca un sarpe de arama pentru ca oamenii sa fie vindecati. Mai tarziu gasim poporul arzand tamaie acelui Sarpe de arama (2 Regi 18:4) cu toate ca in Deuteronom li se spusese clar sa nu se inchine nimanui. Te intreb acum: copiii din acea generatie trebuiau sa respecte traditia (care cerea inchinarea la acel sarpe) sau sa faca voia lui Dumnezeu ? Venea traditia in contradictie clara cu voia lui Dumzezeu ? Sunt intrebari la care merita sa-ti dai raspunsul.
Adam a primit invatatura directa de la Dumnezeu (porunci), invatatura care a dainuit pana la Moise (care a transpus invatatura primita prin cuvant rostit in cuvant scris - vezi primele carti ale vechiului testament)
Iarasi ai spus niste lucruri foarte importante si adevarate, cu care foarte multi de pe acest forum nu sunt de acord: LEGEA exista inainte de Moise. Deci Legea nu este a lui Moise, ci este a lui Dumnezeu, iar Legea lui Dumnezeu este vesnica (Matei 5:18) si a fost data pentru om, nu pentru poporul Israel, pentru ca Adam nu era evreu. Foarte bine ai explicat...
si deci de aici pana la Hristos avem atat inavatatura scrisa (Scripturile - Vechiul Testament) cat si invatatura rostita (Traditia).
Sunt de acord cu tine pana aici, insa vreau sa fac o remarca cu privire la traditie, pe baza textului din Marcu 7:9 :[/b]"El le-a mai zis: Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra". Ce facusera preotii de-alungul timpului ? Au adaugat tot felul de porunci, pe care Dumnezeu nu le-a dat, au introdus tot felul de obiceiuri, de datini, iar oamenii nu mai stiau care este Cuvantul lui Dumnezeu si care este Traditia. (vezi Israelul de astazi: cate porunci au si cate obiceiuri. Te intreb: au acele traditii ale lor vreo baza Biblica ? - numararea pasilor...etc
Eu sunt convins ca Isus n-a facut o asa afirmatie in vant, ci ea era foarte adevarata. Mai era traditia in conformitate cu Scriptura si proorocii?

Hristos ca un implinitor al legii nu a venit sa o strice sau sa o anuleze "Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc. " (Matei 5-17)

Foarte adevarat. El era "Mielul lui Dumnezeu" reprezentat in jertfele din Vechiul Testament; catre El arata tot sistemul de jertfe. Deci putem spune ca a implinit legea (ceremoniala; ceremoniile din Sanctuar) si proorociile (care au fost facute inca de la Iacov - "pana va veni SILO" Geneza 49:10), dar de traditie nu spune absolut nimic, pentru ca traditia - asa cum afirma in Marcu - era total straina de Scriptura.
Ai spus tu mai sus ca a fost transmisa prin viu grai: crezi ca s-a pastrat intacta de pe timpul lui Adam pana la Hristos ? Slabe sanse, chiar nule. Daca era asa, era bine...

neexistand astfel vreo diferenta dar si discontinuitate intre legea dinaintea lui Hristos si legea de dupa El

Ma mir cum domnul protostinghel nu te-a contrazis pana acum, pentru ca dansul afirma ca Legea (poruncile) nu mai este valabila dupa moartea Domnului Hristos. Deci Decalogul este valabil inca...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 23 Dec 2009, 11:16

Vai ce amabil şi dulceag este sectarul nostru don_razvan, încât este de acord cu tot ce spunem noi. Acceptă şi Tradiţia, dar induce perfid nişte idei precum:
Ce facusera preotii de-alungul timpului ? Au adaugat tot felul de porunci, pe care Dumnezeu nu le-a dat, au introdus tot felul de obiceiuri, de datini, iar oamenii nu mai stiau care este Cuvantul lui Dumnezeu si care este Traditia. (vezi Israelul de astazi: cate porunci au si cate obiceiuri. Te intreb: au acele traditii ale lor vreo baza Biblica ? - numararea pasilor...etc
Eu sunt convins ca Isus n-a facut o asa afirmatie in vant, ci ea era foarte adevarata. Mai era traditia in conformitate cu Scriptura si proorocii?
Dar oare despre ce fel de preoţi merge vorba? Bineînţeles această perspectivă nu este valabilă pt NT. Dacă ar fi aşa, ar trebui să acceptaţi TOATĂ TRADIŢIA (N.T.) CARE NU CONTRAZICE SCRIPTURA.
Deci puneţi-vă fraţilor pe citirea Sf. Părinţi şi ţineţi tot ce învaţă ei şi este în acelaşi timp în acord cu Scriptura.

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde don_razvan » 23 Dec 2009, 11:28

Asa ca traditia bisericii nu are cum sa fie in contradictie cu scripturile acesteia (dupa cum afirma cineva mai sus)
Tu vorbesti de cum ar fi trebuit sa fie, dar daca te uiti la obiceiurile din ziua de astazi, vei vedea ca sunt paralele cu Scriptura; niciodata nu vor avea legatura. Daca vrei, iti aduc un exemplu in care te provoc sa studiezi traditia pe de-o parte si Scriptura pe de alta parte:
Mijlocirea sfintilor si a fecioarei Maria in favoarea oamenilor. Stiu ca este un subiect sensibil pt multi, dar as vrea sa observam legatura dintre traditie si Scriptura, pe marginea acestui subiect.
In acest sens, as vrea sa aduc trei texte graitoare si daca se poate (e valabil si pentru domnul protostinghel) sa le introducem in context:
"Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar" Romani 16:3 - fac trimitere la canonizarea "sfintilor" si la ceea ce decurge de aici
"Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu" Romani 3:23
"Asa vorbeste Domnul: Blestemat sa fie omul care se increde in om, care se sprijina pe un muritor si isi abate inima de la Domnul" Ieremia 17:5
Acestea sunt doar cateva din pasajele Scripturistice care condamna aceasta inchinare. Probabil ca nu stiai de aceste texte, si sper ca ti-am starnit putin curiozitatea...
Atentie !!! Ofer recompensa celui care imi aduce indicii Biblice pentru inchinarea la sfinti si la fecioara Maria !!!
dar nici nu are cum scripturile sa existe fara traditie
Acum te contrazic. Scriptura si-a pastrat autenticitiatea si autoritatea de-alungul tuturor veacurilor (vezi manuscrisele de la Marea Moarta), pe cand Traditia tot timpul a introdus cate ceva, departandu-se treptat de la Cuvant. Scripturile sunt suficiente pentru a oferi cuiva cunostinta necesara pentru mantuire... asta spune si Domnul Isus.
Biblia poate exista, si exista fara traditie (la foarte putini).
Apostolii cand au Inceput sa provovaduiasca cuvantul lui Dumnezeu nu au trimis scrisori si epistole popoarelor, ci prima data s-au dus si le-au vorbit despre Dumnezeu, despre cum trebuie sa ii slujeasca Lui si toate cele, apoi le-au trimis aceste epistole spre intarire si aprofundare a invataturii, pe care astazi le avem cu totii !
Este adevarat, pentru ca intotdeauna atunci cand propovaduiesti Evanghelia, oamenii trebuie sa vada in tine un exemplu si un traitor al acesteia . (O zicala spunea asa: "daca oamenii nu citesc Biblia, este problema lor, dar daca nu o citesc in tine, este problema ta")
De aceea, apostolii nu se puteau duce direct cu Scripturile la pagani, pentru ca nu ar fi reusit sa converteasca nici unul macar. Intai s-au imprietenit cu oamenii, le-au vorbit din experienta proprie, si abia la urma le-au trimis Epistole, care au fost inspirate de Dumnezeu ("caci am primit de la Domnul ce v-am invatat" 1Corinteni 11:23)
Si repet: pentru a intelege cat mai bine Sfanta Scriptura cititi va rog scrierile Sfintilor Parinti
Sfanta Scriptura se explica singura. Ti-o spun din experienta. Te provoc sa citesti Sfanta Scriptura fara nici un alt material si vei vedea cat de frumos gasesti rapsunsuri la intrebari.
"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos, sa mustre, sa invete, sa indrepte, sa dea cunostinta in neprihanire pentru da omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna" 2Timotei 3:16-17.
niste oameni obisnuiti care cu ajutorul lui Dumnezeu au devenit Sfintiprin fapte
Am lansat mai sus niste intrebari cu privire la acest aspect.
"Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni" Efeseni 2: 8-9
Daca vrei sa discutam mai mult despre aspectele spirituale, putem vorbi pe mail (razvanel90ro@yahoo.com)
Domnul sa te ajute !

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde andr3y » 23 Dec 2009, 14:45

"Caci toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu" Romani 3:23. "
Foarte adevarat, dar trebuia sa iei si urmatoarele versete, caci sunt destul de graitoare - "Îndreptându-se în dar cu harul Lui, prin răscumpărarea cea în Hristos Iisus. Pe Care Dumnezeu L-a rânduit (jertfă de) ispăşire, prin credinţa în sângele Lui, ca să-Şi arate dreptatea Sa, pentru iertarea păcatelor celor mai înainte făcute, intru îngăduinţa lui Dumnezeu - ca să-Şi arate dreptatea Sa, în vremea de acum, spre a fi El Însuşi drept, şi îndreptând pe cel ce trăieşte din credinţa în Iisus. ", de unde desprindem faptul ca oamenii de dinainte erau lipsiti de slava lui Dumnezeu, dar s-au rascumparat prin Iisus Hristos.
"Asa vorbeste Domnul: Blestemat sa fie omul care se increde in om, care se sprijina pe un muritor si isi abate inima de la Domnul" Ieremia 17:5
Si aici ai spus un foarte mare adevar! Dar Sfintii lui Dumnezeu nu isi aveau abatute inimile de la Dumnezeu, ci inca din aceasta viata se nevoiau pentru asta! De aceea se spune in Evanghelie :"Toti citi l-au primit le-a dat putere sa ajunga copii ai lui Dumnezeu"( Ioan I, 12.), sau "Incat nu mai sunt robi, ci fii" (Galateni IV, 7.); sau "dar daca sunt fii sunt si mostenitori, mostenitori ai lui Dumnezeu si impreuna mostenitori ai lui Hristos" (Romani VIII, 17.) sau "Voi sunteti prietenii mei. Nu va mai numesc robi, caci robul nu stie ce face Domnul lui" (Ioan XV, 14-15.). Si daca Dumnezeu care le este ca un Tata sau ca un prieten se numeste Dumnezeul dumnezeilor si Domnul domnilor, Imparartul imparatilor si Creator al tuturor, si ei (sfintii) ca niste "mostenitori" capata putin din aceasta sfintenie si din aceasta virtute (bineinteles dupa ce au lepadat pacatul) si devin dumnezei, imparati, domni. Cum iti explici acest verset: "Răspuns-a Domnul lui Moise şi i-a zis: "Iată, Eu fac din tine un dumnezeu pentru Faraon, iar Aaron, fratele tău, îţi va fi prooroc."(Iesirea VII, 1.)? sau "Caci eu, spune Dumnezeu lui Moise, sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov"( Iesirea III, 6.); diferenta constand in faptul ca sfintii au luat aceasta denumire - dumnezei - doar in momentul in care au putut sa stapaneasca pacatul si au pastrat nealterat chipul lui Dumnezeu din dansii. De fapt noi rugandu-ne Sfintilor ne rugam lui Dumnezeu ""Nu stiti ca trupurile voastre sunt templu al Sfantului Duh, care locuieste intru voi?" (I Corinteni VI, 19.). sau "Voi locui si voi umbla intru ei, spune Dumnezeu, si voi fi lor Dumnezeu"( II Corinteni VI, 16; Leviticul XXVI, 12-13.); rugandu-ne lor, capatam un mijlocitor sau in limbaj mai popular ne facem o "pila" acolo sus. Si oricum, Sfintii, Icoanele, Sf. Cruce, au putere datorita faptului ca Dumnezeu le-a dat aceasta putere: toate minunile savarsite prin intermediu lor, se datoreaza lui Dumnezeu (si toti cei care se roaga lor stiu acest fapt). Oare daca un domnitor se duce la lupta (si automat se duce cu tot cu ostenii lui) si castiga lupta, si el va fi cinstit dar ci ostenii lui. Si la fel, daca domnitorul considera ca anumite persoane sunt dusmani, si slujitorii credinciosi vor considera acelasi lucru....
Cat despre cinstirea Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, eu cred ca nici nu isi mai are rostul o explicatie. Daca cinstim Sfintii care prin ingaduinta lui Dumnezeu au ajuns la acest stadiu, oare cu cat mai mult pe Maica Domnului nostru Iisus Hristos, care a facut posibila taina aceasta a intruparii lui Dumnezeu (sarbatoare care acusica vine); ce sa mai zic tot pasajul din Luca e graitor in acest sens :
"Şi intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce eşti plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată eşti tu între femei. Iar ea, văzându-l, s-a tulburat de cuvântul lui şi cugeta în sine: Ce fel de închinăciune poate să fie aceasta? Şi îngerul i-a zis: Nu te teme, Marie, căci ai aflat har la Dumnezeu. Şi iată vei lua în pântece şi vei naşte fiu şi vei chema numele lui Iisus. Acesta va fi mare şi Fiul Celui Preaînalt se va chema şi Domnul Dumnezeu Îi va da Lui tronul lui David, părintele Său. Şi va împărăţi peste casa lui Iacov în veci şi împărăţia Lui nu va avea sfârşit. Şi a zis Maria către înger: Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu ştiu de bărbat? Şi răspunzând, îngerul i-a zis: Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea şi Sfântul care Se va naşte din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema. Şi iată Elisabeta, rudenia ta, a zămislit şi ea fiu la bătrâneţea ei şi aceasta este a şasea lună pentru ea, cea numită stearpă. Că la Dumnezeu nimic nu este cu neputinţă. Şi a zis Maria: Iată roaba Domnului. Fie mie după cuvântul tău! Şi îngerul a plecat de la ea. Şi în acele zile, sculându-se Maria, s-a dus în grabă în ţinutul muntos, într-o cetate a seminţiei lui Iuda. Şi a intrat în casa lui Zaharia şi a salutat pe Elisabeta. Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei şi Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt, Şi cu glas mare a strigat şi a zis: Binecuvântată eşti tu între femei şi binecuvântat este rodul pântecelui tău. Şi de unde mie aceasta, ca să vină la mine Maica Domnului meu? Că iată, cum veni la urechile mele glasul salutării tale, pruncul a săltat de bucurie în pântecele meu. Şi fericită este aceea care a crezut că se vor împlini cele spuse ei de la Domnul. Şi a zis Maria: Măreşte sufletul meu pe Domnul. Şi s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu, Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile. " - acest ultim verset spune indirect despre aceasta cinstire.
Te provoc sa citesti Sfanta Scriptura fara nici un alt material si vei vedea cat de frumos gasesti rapsunsuri la intrebari.
Fiind insuflata de Dumnezeu, aceasta nu poate fi citita de oricine, si implicit talmacita, ci doar de cei care au Duh Sfant, care traiesc prin Dumnezeu sau care au lepadat pacatul si vor sa urmeze lui Hristos! Daca pui un ateu sa citeasca bilbia, pun pariu ca va gasi o gramada de situatii antitetice, sau un musulman, o gramada de greseli. Nu oricine e bine sa citeasca din Sfanta Scriptura si mai ales fara supraveghere si indrumare!!! Sfintii ca si oameni desavarsiti care au luat Duh Sfant, au avut aceasta capacitate de a talmaci Sfintele Scripturi. Nu uita ca se nevoiau foarte mult inainte de a citi Scriptura, ca nu cumva sa existe riscul sa o interpreteze gresit, si implicit sa cada atat el cat si cei care vor citi interpretarea lui. Mare grija! Asa ca eu o citesc cu masura si sub indrumare, sau cand situatia mi-o cere, nelipsindu-mi si o talcuire a partii pe care o citesc!
Am lansat mai sus niste intrebari cu privire la acest aspect.
"Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni" Efeseni 2: 8-9
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri."(Matei 5:16) sau "Pentru ca credinţa voastră să nu fie în înţelepciunea oamenilor, ci în puterea lui Dumnezeu."(I Corinteni 2:5) sau "Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? Oare credinţa poate să-l mântuiască? "(Iacov 2:14), versete din care intelegem ca credinta are finalitate in fapta! Si diavolii au credinta (si inca foarte tare), dar cu toate astea nu pot sa se mantuiasca (de ce ? nu au iubirea din care sa se nasca faptele bune).
"El le-a mai zis: Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra". Ce facusera preotii de-alungul timpului ? Au adaugat tot felul de porunci, pe care Dumnezeu nu le-a dat, au introdus tot felul de obiceiuri, de datini, iar oamenii nu mai stiau care este Cuvantul lui Dumnezeu si care este Traditia
Foarte adevarat, dar valabil doar pentru evrei (exista destule obiceiuri la evrei care nu au temei biblic, dar asta nu inseamna ca Biserica Ortodoxa a preluat acele obiceiuri).
Te intreb: au acele traditii ale lor vreo baza Biblica ? - numararea pasilor...etc
Normal ca nu au; dar eu am consider ca aici se vorbeste despre traditia Bisericii Ortodoxe si nu de traditia evreilor. Traditia la evrei este exact cum ai spus si tu, pe cand la ortodocsi, traditia e in conformitate cu invatatura primita de la Hristos, cu mentiunea ca toate celelalte obiceiuri care sunt legate de anumite sarbatori, in mare parte nu sunt acceptate de Biserica, ele venind sub influenta anumitor evenimente care au fost intr-o anumita perioada a istoriei si de la anumite popoare cu care crestinii au avut contact. Biserica Noului testament a luat doar aacele obiceiuri care erau oarecum acceptate de Dumnezeu si in conformitate cu invatatura lui. Dar daca tot zici ca nu e asa, adu cateva invataturi din traditia Bisericii care sa se plieze dupa acest verset si ca sa vedem daca intradevar contravine invataturii primite de la Hristos.
Ai spus tu mai sus ca a fost transmisa prin viu grai: crezi ca s-a pastrat intacta de pe timpul lui Adam pana la Hristos ?
Raspunsul este: Da! Si fac si o corectura: S-a mers pe viu grai mult timp, pana la Moise (si nu pana la Hristos); dupa care aceasta invatatura a fost "impletita"cu invatatura scrisa (Legea si proorociiile). Altfel cum iti explici ca cei de pe timpul lui Hristos (sau ma rog o parte din ei) mai pastrau aceasta invatatura (si o implineau)? Ai afirmat ca Hristos nu a venit sa implineasca traditia, lucru adevarat intr-o oarecare masura, dar avand in vedere ca legea a luat nastere datorita traditiei, as fi indreptatit sa afirm contrariu. Facand o paranteza cu sistemul de drept, ai putea constata ca la baza legilor sta cutuma (obiceiul), care in perioada vecehe era cel mai important izvor de drept. Si astazi e un izvor de drept, insa nu asa de important ca atunci. Nicolae Iorga spunea că "de s-ar aduna citatele pravilelor până în pragul timpurilor noastre s-ar face poate câteva sute, dacă s-ar face. Încolo (judecătorii) se îndreptau după obiceiul pământului, care nu era scris şi după bunul simţ, după înţelepciune". Aceeasi idee o putem trage si din spusele Apostolilor, parafrazez: daca ar fi sa scrie toate cate au primit, nu era loc in toate catile din lume, lasand sa se inteleaga ca au decurs si la invatatura orala (adica traditia).
Ma mir cum domnul protostinghel nu te-a contrazis pana acum, pentru ca dansul afirma ca Legea (poruncile) nu mai este valabila dupa moartea Domnului Hristos. Deci Decalogul este valabil inca..
Nu cred ca avea de ce sa ma contrazica. Hristos nu a negat Legea, ci a completat-o: "Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului. "(Matei 5:21-22), fara sa nege legea veche. Am mai spus, poate in alt post, ca daca la masura vechiului testament oamenii erau povatuiti sa nu faca ceva rau aproapelui, la masura noului testament oamenii au fost invatati, pe langa faptul ca nu au voie sa faca raul, sa infaptuiasca binele."Aţi auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte". Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt. Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa. Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două. Celui care cere de la tine, dă-i; şi de la cel ce voieşte să se împrumute de la tine, nu întoarce faţa ta. " (Matei 5:38...). La acest aspect m-am referit! Normal ca e valabil si Decalogul: Hristos a spus ca toata legea se cuprinde in acestea doua: sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata virtutea ta, si tot sufletul tau si din toata inima ta, iar pe aproapele tau ca pe tine insuti-porunci din care se desprins indirect si celelalte.

Iertati si Doamne ajuta!
Ultima oară modificat 23 Dec 2009, 18:46 de către andr3y, modificat de 8 ori în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 23 Dec 2009, 14:48

Mesajul pe care l-am scris la început acestui topic a fost completat şi pus aici.

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde don_razvan » 23 Dec 2009, 22:51

Domnule Andrei, comentariul tau este foarte lung ca sa iau fiecare fraza in parte sa o comentez. As vrea sa comentez putin cateva idei:

1. Canonizarea unor anumiti oameni
Eu sunt uimit cum anumiti oameni care toata viata n-au avut nici o treaba cu religia (Constantin cel Mare este unul dintre ei), a fost ridicat la rang de sfant, iar biserica pretinde inchinare acestui om. Un singur verset o sa iti dau, care face lumina asupra rolului si puterea "sfintilor oameni" de a mijloci : "Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos" 1 Tim 2:5
Cum explici acest verset ? Cati mijlocitori sunt ? (app: nici nu cunosc numarul sfintilor pentru ca este foarte mare).
Si mai adaug un singur verset: Eu, Ioan, am auzit si am vazut lucrurile acestea. Si, dupa ce le-am auzit si le-am vazut, m-am aruncat la picioarele ingerului care mi le arata, ca sa ma inchin lui.Dar el mi-a zis: „Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna-slujitor cu tine si cu fratii tai, prorocii, si cu cei ce pazesc cuvintele din cartea aceasta. Inchina-te lui Dumnezeu.” zice ceva de sfinti, de fecioara Maria sau icoane ?

Citirea Scripturii
Sa stii ca am vorbit cu multi oameni de acelasi crez cu dvs, si mi-au spus acelasi lucru: ca nu este bine sa citesti Biblia de unul singur. Ei nici nu stiau ce scrie acolo, nici nu stiau de ce fac anumite lucruri, pentru ca au fugit mai intai la preot, la asa-zisii interpreti ai Bibliei, in loc sa citeasca cu ochii lor ce scrie acolo.
Prietene, Biblia este cartea de capatai a crestinismului, Cartea Cartilor, inteleasa de toate categoriile de varsta, iar daca tu, ca si crestin, care afirmi ca ai temelia pe Scriptura, nu cunosti aceasta Scriptura, poti fi foarte usor inselat...

Cu privire la nealterarea traditiei
Imi vine sa rad cand recitesc afirmatia ta cu privire la nealterarea si pastrarea traditiei intacte de la Adam pana astazi... Nici tu nu crezi ce ai scris...

Scriptura-Traditie
Vrei un exemplu al neconcordantei intre Scriptura si Traditie ? Trebuie sa aleg unul, pentru ca sunt foarte multe.
Pomana, icoanele (porunca a 2-a), Sabatul (porunca a IVa), ideea nemuririi sufletului, mataniile etc etc....
Daca spui ca ai citit toata discutia, ai vazut si dezvoltarea acestor teme. Din acest motiv, n-as vrea sa dau aceleasi explicatii.
Te provoc la un singur lucru: da-mi citate Biblice care sa-mi spuna ca oamenii "sfinti" pot sa mijloceasca pentru mine si pot sa-mi ofere iertare. UNUL MACAR si renunt in momentul imediat urmator la toata religia mea. Ma fac ortodox, insa adu-mi argumente din Scriptura, nu din cartile scrise de oameni (care totusi, raman oameni).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 24 Dec 2009, 07:56

Eu sunt uimit cum anumiti oameni care toata viata n-au avut nici o treaba cu religia (Constantin cel Mare este unul dintre ei), a fost ridicat la rang de sfant, iar biserica pretinde inchinare acestui om.
În ciuda "studiilor" tale presudo-ştiinţifice, acest împărat, încă din momentul convertirii sale în 312 s-a dat de partea Bisericii.
În 313 a dat libertate creştinilor: a făcut bine sau nu?
În 325 a organizat Sindoul I Ecumenic de la Niceea împotriva ereziei lui Arie: a făcut bine sau nu?
În 326 a dărâmat capiştea idolească de pe locul mormântului Domnului şi a zidit acolo cea mai mare biserică din acele vremuri: a făcut bine sau nu?
În timpul vieţii (după convertire) a zidit foarte multe bisericii în tot Imperiul: a făcut bine sau nu?
După moarte, fără un act oficial de canonizare, Biserica în toată plinătatea ei (de atunci) l-a perceput ca sfânt: a făcut bine sau nu? Eu cred că da! Pentru pe atunci majoritatea creştinilor au provenit dintre păgâni şi unii, creştinându-se nu mult înainte de moarte, mai ales dacă au avut merite deosebite în lucrarea Bisericii, au fost consideraţi sfinţi. Exemplul pocăinţei tâlharului este concludent (şi apropo, ce s-a dus cu Hristos în Rai, dacă după moartea tâlharului n-a mai rămas nimic din el?). Constantin cel Mare însă a făcut toate acestea nu doar înainte de moarte, ci pe parcursul al peste 20 de ani! Aşa că lăsaţi miturile într-o parte.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron