Scriptura vs Traditia

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
vasinec
Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 20 Dec 2010, 13:54

Cina Euharistica nu rezolva problema mintuirii cum, destul de naiv, credeti dvs.
Aveti grija ce spuneti, sa nu intrati in conflict cu alti ortodocsi.
Ca sa se mintuie, omul trebuie sa faca si altele, nu numai sa ia Cina cu curatie de inima. De ex. sa se boteze sau sa faca fapte vrednice de mintuire.
Aveti grija ce spuneti, sa nu intrati in conflict cu Sfanta Scriptura: "Cãci în har sunteti mântuiti, prin credintã, si aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu; Nu din fapte, ca sã nu se laude nimeni."(Efeseni 2:8,9)
3. piinea si vinul din cadrul Cinei nu sunt transformate in Hristos si nu de catre preot. A se citi pasajele din Ioan 6. care vorbesc de Cina Domnului.
A se reciti pasajele din Ioan 6.
1. Pasajele din Ioan 6 imi arata ca biserica ortodoxa nu savarseste o Sfanta Impartasanie adevarata. Dau cateva exemple de pasaje care nu se potrivesc credinciosului ortodox. Domnul Iisus Hristos spune:

-"Cine mãnîncã trupul Meu, si bea sîngele Meu, are viata vesnicã; si Eu îl voi învia în ziua de apoi."(Ioan 6:54) Asta inseamna ca cel ce se impartaseste, cu adevarat, va crede ca poate avea viata vesnica dupa ce va fi inviat de Domnul Iisus Hristos. Acest lucru nu se potriveste cu credinta ortodoxului.

- "Cine mãnîncã trupul Meu si bea sîngele Meu, rãmîne în Mine si Eu rãmîn în el."(Ioan 6:56) Daca cineva sa impartaseste cu adevarat, va incepe sa se schimbe. Asta inseamna ca "Hristos ramane in el". Dar, credinciosul ortodox nu sufera nici o transformare, dupa impartasanie. Betivul ramane betiv, curvarul ramane curvar, hotul ramane hot, mincinosul ramane mincinos, etc.

Am dat doar doua exemple care arata consecintele unei "Sfinte Impartasanii" ritualice, formale, bazata pe o credinta mistica (magica) si nu pe o credinta in harul iertator si puterea schimbatoare a lui Dumnezeu.

2. Cerceteati si dvs. pasajul din Ioan 13 (tot despre Sfanta Impartasanie). Domnul Iisus Hristos ne vorbeste clar si raspicat despre o datorie a noastra:
"Deci, dacã Eu, Domnul si Învãtãtorul vostru, v-am spãlat picioarele, si voi sunteti datori sã vã spãlati picioarele unii altora. Pentru cã Eu v-am dat o pildã, ca si voi sã faceti cum am fãcut Eu."(Ioan 13:14,15) De ce nu savarsiti acest act de umilinta si slujire (spalarea picioarelor), asa cum ne-a invatat Hristos?

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 20 Dec 2010, 14:01

"oridecîteori mîncati din pîinea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului, pînã va veni El]".
ce se vesteste (in acest text) nu intra in conflict cu alte texte biblice in care Hristos afirma ca piinea si vinul din cadrul Cinei ESTE Trupul si Singele Lui.
Invatati sa credeti TOT ce afirma Scriptura si sa nu puneti textele NT in conflict unele cu altele.
De acord cu dvs.. Versetele din Biblie se completeaza )pentru a ajunge la un inteles corect) nu se anuleaza unele pe altele. Dvs. cum intelegeti ceea ce a spus Sfantul Apostol Pavel ("oridecîteori mîncati din pîinea aceasta si beti din paharul acesta, vestiti moartea Domnului, pînã va veni El")?

Sunt curios cum impacati (armonizati) credinta dvs. mistico / canibalica, cu explicatia Sfantului Apostol Pavel.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Floryan » 20 Dec 2010, 17:28

Bravo. Si eu m-am intrebat daca a existat Sola Scriptura intr-adevar, atunci turcii si alte popoare pagine, ardeau toate bibliile si gata terminau cu crestinismul. Ce simplu ar fi fost?!
Nu a fost nevoie sa vina turcii sa arda Bibliile. Au facut-o asa zisii crestini. De asta avem un crestinism fara Biblie, bazat pe traditii. Traditiile au aparut ca inlocuitor al Cuvantului lui Dumnezeu. Iar astazi, bisericile traditionaliste nu mai au taria de a se debarasa de aceste "sfinte traditii" (multe de provenienta pagana). Dimpotriva,chiar incearca sa le argumenteze cu Sfanta Scriptura. Ba mai mult, se si erijeaza in detinatori ai Scripturii (cica de la ei avem Scriptura).

Sfanta Scriptura a rezistat pentru ca Dumnezeu a avut grija (prin slujitori putini dar credinciosi Cuvantului). Si va rezista oricat ar dori dusmanii Scripturii sa o inabuse (prin diferite tertipuri).
Nu dragule toate istoria crestina sustine ceea ce biserica ortodoxa marturiseste.
Biserica ortodoxa nu adus inlocuitor pt Scriptura, dar in ignoranta ta, nu intelegi ca BIblia a fost scrisa din cuvantul Sf Traditii. Inclusiv apostolii citeaza din traditie. Si np au inceptu sa recunoasca asta. Ti-am dat un film sa vezi cum americanii tai se intrec in afrimatii depsre Sfanta Traditie. :D
Tare va mai place sa cadeti de "martiri" Aparatorii scripturii, putinii slujitori. CIne epileptica E White si alti profeti din sinul sectei iudaice AZ7?
Tu dormi linistit, in nesimtire si ignoranta. Noapte buna.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Ioan Cr » 20 Dec 2010, 22:37

2. Cerceteati si dvs. pasajul din Ioan 13 (tot despre Sfanta Impartasanie). Domnul Iisus Hristos ne vorbeste clar si raspicat despre o datorie a noastra:
"Deci, dacã Eu, Domnul si Învãtãtorul vostru, v-am spãlat picioarele, si voi sunteti datori sã vã spãlati picioarele unii altora. Pentru cã Eu v-am dat o pildã, ca si voi sã faceti cum am fãcut Eu."(Ioan 13:14,15) De ce nu savarsiti acest act de umilinta si slujire (spalarea picioarelor), asa cum ne-a invatat Hristos?
Poate pentru ca este doar o "pilda"? Un caz particular al poruncii celei noi, din acelasi episod (si capitol):

13:34 Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiţi unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, aşa şi voi să vă iubiţi unul pe altul.
13:35 Întru aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii faţă de alţii.


Apropos, acest obicei se practica si in BO.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 21 Dec 2010, 00:24

Cerceteati si dvs. pasajul din Ioan 13 (tot despre Sfanta Impartasanie). Domnul Iisus Hristos ne vorbeste clar si raspicat despre o datorie a noastra:
"Deci, dacã Eu, Domnul si Învãtãtorul vostru, v-am spãlat picioarele, si voi sunteti datori sã vã spãlati picioarele unii altora. Pentru cã Eu v-am dat o pildã, ca si voi sã faceti cum am fãcut Eu."(Ioan 13:14,15) De ce nu savarsiti acest act de umilinta si slujire (spalarea picioarelor), asa cum ne-a invatat Hristos?
1. Acest lucru se practică ca un act anamnetic în Joi Mare (vezi poza 1 şi poza 2).
2. Pe atunci, mai ales ţinând cont de vremuri, dar mai ales de climă, spălarea picioarelor era un act necesar şi era văzut ca un act indispensabil primirii străinilor. În vremurile noastre, când nu se mai umblă în sandale fără şosete şi nici nu se stă jos pentru a mânca, actul în sine este pur şi simplu inutil.
3. Noutatea pe care o aduce Hristos în spălarea picioarelor este smerenia ca cel mai mare să spele picioarelor celor mai mici, şi nu gestul în sine, care ţine mai mult de timp şi de loc.
4. Dacă pe atunci, propunând cuiva să-i speli picioarele îi dădeai cinste, acum dacă i-ai propune unui oaspete aşa ceva, îl jigneşti. Ar zice că-i miroase picioarele şi-l trimiţi la baie. Cu siguranţă se va supăra.

Am impresia că este o mare diferenţă între felul cum înţelege un ortodox şi un sectar Biblia... ;)

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 21 Dec 2010, 09:31

2. Cerceteati si dvs. pasajul din Ioan 13 (tot despre Sfanta Impartasanie). Domnul Iisus Hristos ne vorbeste clar si raspicat despre o datorie a noastra:
"Deci, dacã Eu, Domnul si Învãtãtorul vostru, v-am spãlat picioarele, si voi sunteti datori sã vã spãlati picioarele unii altora. Pentru cã Eu v-am dat o pildã, ca si voi sã faceti cum am fãcut Eu."(Ioan 13:14,15) De ce nu savarsiti acest act de umilinta si slujire (spalarea picioarelor), asa cum ne-a invatat Hristos?
Poate pentru ca este doar o "pilda"?

Apropos, acest obicei se practica si in BO.
Spalarea picioarelor "este doar o pilda", spuneti dvs. Prin asta trebuie sa intelegem ca este ceva facultativ. Este normal. Daca Domnul Iisus Hristos spune "si voi sa faceti cum am facut EU", inseamna ca trebuie sa ne mai gandim daca-L bagam in seama sau nu. Avem noi lucruri mai importante de facut, cum ar fi magiile dictate de "sfanta traditie". Nu ne ocupam cu maruntisuri de-ale lui Hristos.

"Obicei" se numeste acel lucru care este infaptuit in mod repetat si continuu. La dvs. se face "spalarea picioarelor" pe ici pe colo si din an in pasti.

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 21 Dec 2010, 09:51

Cerceteati si dvs. pasajul din Ioan 13 (tot despre Sfanta Impartasanie). Domnul Iisus Hristos ne vorbeste clar si raspicat despre o datorie a noastra:
"Deci, dacã Eu, Domnul si Învãtãtorul vostru, v-am spãlat picioarele, si voi sunteti datori sã vã spãlati picioarele unii altora. Pentru cã Eu v-am dat o pildã, ca si voi sã faceti cum am fãcut Eu."(Ioan 13:14,15) De ce nu savarsiti acest act de umilinta si slujire (spalarea picioarelor), asa cum ne-a invatat Hristos?

1. Acest lucru se practică ca un act anamnetic în Joi Mare (vezi poza 1 şi poza 2).
Nu stiu ce inseamna "anamnetic". O sa citesc "aneemic" (doar se practica intr-un mod foarte slab ceea ce Mantuitorul a instituit la Sfanta Impartasanie).
2. Pe atunci, mai ales ţinând cont de vremuri, dar mai ales de climă, spălarea picioarelor era un act necesar şi era văzut ca un act indispensabil primirii străinilor. În vremurile noastre, când nu se mai umblă în sandale fără şosete şi nici nu se stă jos pentru a mânca, actul în sine este pur şi simplu inutil.
Copilareasca interpretare. Domnul Iisus Hristos nu a instituit, cu ocazia Sfintei Impartasanii, un act de igiena corporala si nu are nici o legatura cu mancatul (are legatura cu Sfanta Impartasanie) . De altfel, va contraziceti (corectati) singur, in pasajul de mai jos.
3. Noutatea pe care o aduce Hristos în spălarea picioarelor este smerenia ca cel mai mare să spele picioarelor celor mai mici, şi nu gestul în sine, care ţine mai mult de timp şi de loc.
Acum, parca mai veniti de la biserica. Ritualul "spalarii picioarelor", instituit de Domnul Iisus Hristos (cu porunca sa facem si noi la fel), semnifica adevarata vietuirea crestina: aceea de slujitor a celorlalti.

4. Dacă pe atunci, propunând cuiva să-i speli picioarele îi dădeai cinste, acum dacă i-ai propune unui oaspete aşa ceva, îl jigneşti. Ar zice că-i miroase picioarele şi-l trimiţi la baie. Cu siguranţă se va supăra.
Actul umilintei si slujirii (spalarea picioarelor celuilalt) se face cu ocazia Sfintei Impartasanii si semnifica datoria crestina de zi cu zi (aceea de a sluji celorlalti). Domnul Isus Hristos nu a instituit un act de igienizare / deparazitare corporala.

Am impresia că este o mare diferenţă între felul cum înţelege un ortodox şi un sectar Biblia... ;)
Eu nu sunt sectar. Astept sa va cereti scuze si sa va corectati. Iar intre cei ca noi doi, exista diferente in felul cum intelegem Biblia: eu iau in seama ceea ce Domnul Iisus Hristos a spus clar si raspicat. Dvs. aveti niste interpretari "duhovnicesti", care-L scot din calcul pe Mantuitorul si invataturile Lui (sau Il confundati cu un angajat de la sanepid).

laodiceean

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde laodiceean » 21 Dec 2010, 11:38

2. Pe atunci, mai ales ţinând cont de vremuri, dar mai ales de climă, spălarea picioarelor era un act necesar şi era văzut ca un act indispensabil primirii străinilor. În vremurile noastre, când nu se mai umblă în sandale fără şosete şi nici nu se stă jos pentru a mânca, actul în sine este pur şi simplu inutil.
Dacă este "inutil", de ce se mai practică în Biserica Ortodoxă?
1. Acest lucru se practică ca un act anamnetic în Joi Mare (vezi poza 1 şi poza 2).
Acest act al umilinţei nu se practică în Biserica Ortodoxă aşa cum spune Hristos "unii altora", ci doar unii doar unora. Aşa cum se poate vedea şi din pozele ce le-aţi ataşat.

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Vianor » 21 Dec 2010, 16:10

Care sunt aspectele (valenţele) Sfintei Tradiţii? Dacă e posibil, vă rog, enumeraţi-le pe toate!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Ioan Cr » 21 Dec 2010, 19:18

Spalarea picioarelor "este doar o pilda", spuneti dvs. Prin asta trebuie sa intelegem ca este ceva facultativ. Este normal. Daca Domnul Iisus Hristos spune "si voi sa faceti cum am facut EU", inseamna ca trebuie sa ne mai gandim daca-L bagam in seama sau nu. Avem noi lucruri mai importante de facut, cum ar fi magiile dictate de "sfanta traditie". Nu ne ocupam cu maruntisuri de-ale lui Hristos.
Iar dvs, bineinteles, trebuie sa stoarceti litera pana la sange, altfel nu faceti misiune. Si daca nu mai scrie nicaieri ca ucenicii practicau acest "obicei" (dupa definitia dvs), sa inteleg ca l-au privit totusi in mod ortodox, sau poate aveti vreo alta "descoperire" de la dna White?

Scuzati, dar altfel nu pot sa va raspund.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 22 Dec 2010, 13:05

Spalarea picioarelor "este doar o pilda", spuneti dvs. Prin asta trebuie sa intelegem ca este ceva facultativ. Este normal. Daca Domnul Iisus Hristos spune "si voi sa faceti cum am facut EU", inseamna ca trebuie sa ne mai gandim daca-L bagam in seama sau nu. Avem noi lucruri mai importante de facut, cum ar fi magiile dictate de "sfanta traditie". Nu ne ocupam cu maruntisuri de-ale lui Hristos.
Iar dvs, bineinteles, trebuie sa stoarceti litera pana la sange, altfel nu faceti misiune. Si daca nu mai scrie nicaieri ca ucenicii practicau acest "obicei" (dupa definitia dvs), sa inteleg ca l-au privit totusi in mod ortodox, sau poate aveti vreo alta "descoperire" de la dna White?

Scuzati, dar altfel nu pot sa va raspund.
1. Trebuie sa specific faptul ca am o credinta crestin-apostolica. Deci, si ceea ce spune Domnul Iisus Hristos este valabil pentru mine.
2. Nu se reduce nimic la litera. Am spus (in repetate randuri) ca ritualul spalarii picioarelor, instituit de Domnul Iisus Hristos la Sfanta Impartasanie, semnifica adevarata vietuire crestina (aceea de slujire a celorlalti).
3. La litera (seaca, groteasca) se reduce interpretarea ortodoxa referitoare la impartasirea cu trupul si sangele Mantuitorului. Are loc euharistia (magia), apoi impartasania (prezentata ca un act canibalic) si gata. Ortodoxul nu intelege ca impartasirea cu Hristos duce la constientizarea jertfei Mantuitorului (trupul frant si sangele varsat pe Cruce) pentru pacatele noastre; ortodoxul nu intelege ca impartasirea cu Hristos inseamna schimbarea vietii si trairea impreuna cu Hristos ("Eu sunt in voi").

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Dionysie » 22 Dec 2010, 13:26

La litera (seaca, groteasca) se reduce interpretarea ortodoxa referitoare la impartasirea cu trupul si sangele Mantuitorului. Are loc euharistia (magia), apoi impartasania (prezentata ca un act canibalic) si gata. Ortodoxul nu intelege ca impartasirea cu Hristos duce la constientizarea jertfei Mantuitorului (trupul frant si sangele varsat pe Cruce) pentru pacatele noastre; ortodoxul nu intelege ca impartasirea cu Hristos inseamna schimbarea vietii si trairea impreuna cu Hristos ("Eu sunt in voi").
Sectarule adventist (pentru că dumneata nu eşti creştin, ci adventist) ţi-am mai explicat de zeci şi sute de ori că dumneata şi toţi sectanţii adventişti aveţi o perspectivă absolut greşită despre Euharistia Bisericii Creştine cât şi despre dogma biblică şi patristică cu privire la Euharistia. Ţi-am adus zeci de dovezi că Biserica Creştină întotdeauna a crezut ceea ce şi azi crede cu privire la Euharistie şi că dumneata nu poţi să produci absolut nici cea mai mică dovadă că lucrurile s-ar fi întâmplat vreodată altfel în Biserica Creştină. Singurele pretins şi false argumente pe care le aduci sunt interpretările adventiste sectante la scriptură, interpretări care nu au reprezentat niciodată şi nu reprezintă nici azi doctrina biblică a Bisericii Creştine cu privire la Euharistie. De asemenea te sfătuiesc pentru singura şi ultima oară să nu mai jigneşti credinţa creştină pentru că altfel vei zbura definitiv şi de pe acest forum creştin aşa cum ai fost zburat şi de pe alte forumuri datorită caracterului dumitale fanatic, fundamentalist, eretic, extremist, jignitor, ofensator şi insuportabil.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde electric77 » 22 Dec 2010, 16:15

De asemenea te sfătuiesc pentru singura şi ultima oară să nu mai jigneşti credinţa creştină pentru că altfel vei zbura definitiv şi de pe acest forum creştin aşa cum ai fost zburat şi de pe alte forumuri datorită caracterului dumitale fanatic, fundamentalist, eretic, extremist, jignitor, ofensator şi insuportabil.
puteti sa-l dati afara pe Vasinec de pe acest forum, care e problema? important este sa fie in Imparatia lui Dumnezeu, trecut in Cartea vietii. :idea:

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Dionysie » 22 Dec 2010, 19:50

puteti sa-l dati afara pe Vasinec de pe acest forum, care e problema? important este sa fie in Imparatia lui Dumnezeu, trecut in Cartea vietii.
Eu personal nu îl văd în nici o carte a vieţii, ci îl văd în cartea "extincţiei veşnice". Dar încă mai are timp să se pocăiască.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde electric77 » 22 Dec 2010, 21:25


Eu personal nu îl văd în nici o carte a vieţii, ci îl văd în cartea "extincţiei veşnice". Dar încă mai are timp să se pocăiască.
da? nu stiam ca aveti acces la Cartea vietii, cam mare aroganta si infatuarea de care dati dovada.

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Octav » 24 Dec 2010, 20:57

Nimeni nu stie, cu siguranta, in afara de Dumnezeu, cine se afla scris in Cartea Vietii, nimeni nu are dreptul sa judece si inca sa mai precizeze sentinta, spre exemplu cine nu face "..." sa fie anatema sau "...". Unde ieste iertarea de 70 de ori cite 7 ? unde este dragostea chiar si fata de dusmani ? Oare e mai bine sa blestemi un om si sa nu-ti mai fie pasa de el, de cit sa-l ierti si sa incerci sa-l intelegi, sa-i dai o mina de ajutor...chiar daca e dusmanul tau ? E mai bine sa te rizi de el si sa te crezi mai destept ? Oare nu asa faceau fariseii ?
Nu doresc sa jignesc pe cineva, ci va indemn sa avem o stima reciproca, caci asa ne-a invatat Dumnezeu, nu numai sa ne stimam, dar inca sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine, si nu se precizeaza daca aproapele nostru e sectant, de alta confesiune mai bine zis, sau ortodox, sau negru, alb, barbat sau femeie, cu un ochi mai strimb sau mai destept, etc.
Asta este, dupa parerea mea si nu numai, esenta credintei, caci mai degraba apreciaza Dumnezeu mila, iertarea si binefacerea de cit postul formal sau o zi "de necajire" pentru suflet. Cititi(recititi) apropo ce este scris in Isaia despre aceste lucruri.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde electric77 » 25 Dec 2010, 07:06

Nimeni nu stie, cu siguranta, in afara de Dumnezeu, cine se afla scris in Cartea Vietii, nimeni nu are dreptul sa judece si inca sa mai precizeze sentinta, spre exemplu cine nu face "..." sa fie anatema sau "...". Unde ieste iertarea de 70 de ori cite 7 ? unde este dragostea chiar si fata de dusmani ? Oare e mai bine sa blestemi un om si sa nu-ti mai fie pasa de el, de cit sa-l ierti si sa incerci sa-l intelegi, sa-i dai o mina de ajutor...chiar daca e dusmanul tau ? E mai bine sa te rizi de el si sa te crezi mai destept ? Oare nu asa faceau fariseii ?
Nu doresc sa jignesc pe cineva, ci va indemn sa avem o stima reciproca, caci asa ne-a invatat Dumnezeu, nu numai sa ne stimam, dar inca sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine, si nu se precizeaza daca aproapele nostru e sectant, de alta confesiune mai bine zis, sau ortodox, sau negru, alb, barbat sau femeie, cu un ochi mai strimb sau mai destept, etc.
Asta este, dupa parerea mea si nu numai, esenta credintei, caci mai degraba apreciaza Dumnezeu mila, iertarea si binefacerea de cit postul formal sau o zi "de necajire" pentru suflet. Cititi(recititi) apropo ce este scris in Isaia despre aceste lucruri.
pentru mine este clar ca cine condamna la blestem, dand anateme, nu face voia lui Dumnezeu, care a spus sa fim blanzi si un exemplu de rabdare, poate cei rai se vor pocai - 2 Tim 2:24

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Vianor » 25 Dec 2010, 14:52

Mulţumesc pentru răspunsul la întrebare!

Puteţi să comentaţi ceva?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 25 Dec 2010, 15:19

Mulţumesc pentru răspunsul la întrebare!

Puteţi să comentaţi ceva?
Despre asta noi discutăm aici.
E uşor să-ţi dai seama că e o bătaie de joc televizată. Întrebarea este pusă f. prost, iar în filmuleţ au fost incluse doar răspunsurile trăsnite, despre care ştim că există. Dacă puneau măcar un răspuns corect (care sunt sigur că au fost din plin), erau mai credibili, dar aşa, nici nu merită să fie comentată.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde dumio » 26 Dec 2010, 15:43

Trebuie sa specific faptul ca am o credinta crestin-apostolica. Deci, si ceea ce spune Domnul Iisus Hristos este valabil pentru mine.
Doar ce spune Domnul? Inseamna ca tu combati insasi Sf. Scriptura (a NT) care a fost scrisa de Apostoli si ucenici ai acestora si in care gasim invataturi ce nu se afla in Evanghelii. Sau ve spune ca Apostoli au redat ca papagalii ce a spus Mantuitorul, intr-un mod exhaustiv si Biserica este doar un tezaur in care trebuie sa se pastreze intacta ca forma aceasta invatatura? Cata aberatie! Invatatura din Evanghelii si epistole reprezinta samburele (o parte a esentei) care rodeste si se dezvolta prin Duhul pana la sfarsitul veacurilor. Voi monopolizati invatatura si o reduceti la ambalajul Evangheliei scrise. Evanghelia este Insusi Hristos, Persoana vie, divino-umana, care nu poate fi cuprinsa in cuvinte in mod deplin si complet, ci trebuie traita, experimentata prin comuniune si ascultare iubitoare. BO are experienta acestei trairi a Evangheliei de 2000 de ani care a rodit sfinti si inca mai rodeste. Sunteti reci in exprimare si argumente, care sunt gadilitoare ratiunii profane, dar nu si celei duhovnicesti, pentru ca cel duhovnicesc pe toate le judeca duhovniceste si cel trupesc, dimpotriva, trupeste.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX