Scriptura vs Traditia

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
vasinec
Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde vasinec » 29 Dec 2010, 13:43

In primul rind ca sa vorbesti tu de Sf Ioan Gura de Aur trebuie sa il respecti.
Chiar am respect pentru Sfantul Ioan Gura de Aur.
Ma mir ca nu iti este rusine a lua numele Maicii Domnului in ris .Ce tia facut eretice ca sa o ponegresti in halul asta?
Dar plata voastra va veni odata si odata .
Domnule iulian, aveti probleme. Ce vi s-a nazarit? Unde am luat in ras numele Maicii Domnului?

Nu am voie sa o respect pe Maica Domnului, asa cum o prezinta Sfanta Scriptura? Daca refuz sa cred toate nascocirile voastre despre Maica Domnului, inseamna ca ii iau numele in ras?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Dionysie » 30 Dec 2010, 01:21

Pentru mine, pe de o parte, este o discutie constructiva, observ si analizez valorile ortodoxe si ale altor confesii, prin "faptele si roadele" oamenilor, pina acum daca sincer nu am prea vazut la tine valori crestine, si se mai intreaba pe urma de ce asa multe persoane nu stimeaza B.O.
Că eşti un ignorant în materie de Creştinism (adică de Ortodoxie) se vede din faptul că nu pricepi că acele cuvinte de anatemă ale sfântului Pavel au fost inspirate de Duhul Sfânt şi reprezintă voia lui Dumnezeu, şi asta pentru că Dumnezeu este adevărul, cuvântul Lui este adevărul şi nu se poate accepta nici cea mai mică minciună, erezie în materie de adevăr de credinţă. Prin urmare păstrarea neîntinată a adevărului de credinţă este în voia lui Dumnezeu, şi de aceea şi-a permis sfântul Pavel să rostească acea anatemă împotriva celor care vor aduce o altă evanghelie decât adevărata evanghelie.

Cât despre valorile creştine, faptele şi roadele mele, dumneata habar nu ai aşa că ceea ce ţi se pare dumitale că ai înţelege derspre mine poate să nu fie nimic mai mult decât un simplu abur care deja s-a risipit. Până una, alta, decât să stai să mă judeci pe mine, mai bine ţi-ai vedea de roadele şi faptele matale, de valorile creştine ale dumitale şi după aceea să mai judeci pe alţii.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Dionysie » 30 Dec 2010, 15:30

Nota ÎPS Bartolomeu Anania la Ioan 16:13

Duhul Sfânt nu conduce la sau un adevăr exterior, ci în interiorul adevărului deja revelat prin Iisus Hristos. Revelaţia însă e incompletă, din cauza neputinţei omeneşti de „a purta“ adevărul divin în întregime şi dintr'odată; ea se va desăvârşi treptat şi în timp, prin lucrarea Sfântului Duh în Biserică. Text fundamental pentru instituirea Sfintei Tradiţii (Sinoade Ecumenice, opera Sfinţilor Părinţi).

Octav
Mesaje:62
Membru din:14 Noi 2010, 15:05
Confesiune:alta religie

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Octav » 31 Dec 2010, 00:28

Că eşti un ignorant în materie de Creştinism (adică de Ortodoxie) se vede din faptul că nu pricepi că acele cuvinte de anatemă ale sfântului Pavel au fost inspirate de Duhul Sfânt şi reprezintă voia lui Dumnezeu, şi asta pentru că Dumnezeu este adevărul, cuvântul Lui este adevărul şi nu se poate accepta nici cea mai mică minciună, erezie în materie de adevăr de credinţă. Prin urmare păstrarea neîntinată a adevărului de credinţă este în voia lui Dumnezeu, şi de aceea şi-a permis sfântul Pavel să rostească acea anatemă împotriva celor care vor aduce o altă evanghelie decât adevărata evanghelie.

Cât despre valorile creştine, faptele şi roadele mele, dumneata habar nu ai aşa că ceea ce ţi se pare dumitale că ai înţelege derspre mine poate să nu fie nimic mai mult decât un simplu abur care deja s-a risipit. Până una, alta, decât să stai să mă judeci pe mine, mai bine ţi-ai vedea de roadele şi faptele matale, de valorile creştine ale dumitale şi după aceea să mai judeci pe alţii.
Straniu, dar daca sa te uiti mai atent, printre posturile anterioare si de pe la alte teme paralele, vei vedea ca cel ce a inceput toata "zeama" aceasta ai fost chiar tu. Daca nu-ti place sau nu-ti convine, de ce te apuci singur sa faci aceste lucruri ? deaceia si am scris anterior, cum iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti ? daca faci ceia ce personal nu ti-ar placea altora ?
Stii...as scrie citeva comentarii despre logica ta "atotstiutoare", insa i-ti spun doar atit: ca nu e bine, Dumnezeu cu tine, El te va ajuta si te va shimba, daca vei dori.

Iar daca sa revenim la mesajul biblic, se intelege clar ca anateme si afurisiri se dau in cazuri exceptionale, de grave, dar nu asa la dorinta si placul preotilor, pe un an doi, trei, pe o zi doua, sau pe vesnicie, chiar numaratul zilelor de afurisire se face cu judecata, in dependenta de pacatul si pacatosul respectiv. Daca toata joaca aceasta cu blestemele este bine si vine Direct de la Duhul Sfint, atunci eu nu stiu...bine ca tu le stii pe toate. Si cred ca e mai bine sa ne oprim aici, fiindca prin discutia data nu se va ajunge la ceva bun.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde daniel tuduran » 31 Dec 2010, 11:34

Straniu, dar daca sa te uiti mai atent, printre posturile anterioare si de pe la alte teme paralele, vei vedea ca cel ce a inceput toata "zeama" aceasta ai fost chiar tu. Daca nu-ti place sau nu-ti convine, de ce te apuci singur sa faci aceste lucruri ? deaceia si am scris anterior, cum iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti ? daca faci ceia ce personal nu ti-ar placea altora ?
Stii...as scrie citeva comentarii despre logica ta "atotstiutoare", insa i-ti spun doar atit: ca nu e bine, Dumnezeu cu tine, El te va ajuta si te va shimba, daca vei dori.

Iar daca sa revenim la mesajul biblic, se intelege clar ca anateme si afurisiri se dau in cazuri exceptionale, de grave, dar nu asa la dorinta si placul preotilor, pe un an doi, trei, pe o zi doua, sau pe vesnicie, chiar numaratul zilelor de afurisire se face cu judecata, in dependenta de pacatul si pacatosul respectiv. Daca toata joaca aceasta cu blestemele este bine si vine Direct de la Duhul Sfint, atunci eu nu stiu...bine ca tu le stii pe toate. Si cred ca e mai bine sa ne oprim aici, fiindca prin discutia data nu se va ajunge la ceva bun.
Domnule Octav,faceti efortul si treceti peste controversele personale cu unii membri ortodocsi mai acizi si spuneti-ne cate anateme a dat BO in ultimile sute de ani?
Aveti cumva ideea ca BO da anateme pe banda rulanta?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Vianor » 03 Ian 2011, 12:49

Care sunt aspectele (valenţele) Sfintei Tradiţii? Dacă e posibil, vă rog, enumeraţi-le pe toate!
Deja de câteva săptămâni aştept un răspuns la întrebarea de mai sus şi nu primesc.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 12:54

Care sunt aspectele (valenţele) Sfintei Tradiţii? Dacă e posibil, vă rog, enumeraţi-le pe toate!
Deja de câteva săptămâni aştept un răspuns la întrebarea de mai sus şi nu primesc.
Nota ÎPS Bartolomeu Anania la Ioan 16:13

Duhul Sfânt nu conduce la sau un adevăr exterior, ci în interiorul adevărului deja revelat prin Iisus Hristos. Revelaţia însă e incompletă, din cauza neputinţei omeneşti de „a purta“ adevărul divin în întregime şi dintr'odată; ea se va desăvârşi treptat şi în timp, prin lucrarea Sfântului Duh în Biserică. Text fundamental pentru instituirea Sfintei Tradiţii (Sinoade Ecumenice, opera Sfinţilor Părinţi).

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Vianor » 03 Ian 2011, 13:17

Nota ÎPS Bartolomeu Anania la Ioan 16:13
Duhul Sfânt nu conduce la sau un adevăr exterior, ci în interiorul adevărului deja revelat prin Iisus Hristos. Revelaţia însă e incompletă, din cauza neputinţei omeneşti de „a purta“ adevărul divin în întregime şi dintr'odată; ea se va desăvârşi treptat şi în timp, prin lucrarea Sfântului Duh în Biserică. Text fundamental pentru instituirea Sfintei Tradiţii (Sinoade Ecumenice, opera Sfinţilor Părinţi).
Cum pot fi afirmaţiile ÎPS Bartolomeu Anania din sec. XX - XXI fundament pentru instituirea Sfintei Tradiţii?
Dar în fine, eu am întrebat care sunt aspectele Sf. Tradiţii...

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde iulianbracau » 11 Feb 2011, 00:50



Domnule iulian, aveti probleme. Ce vi s-a nazarit? Unde am luat in ras numele Maicii Domnului?

Nu am voie sa o respect pe Maica Domnului, asa cum o prezinta Sfanta Scriptura? Daca refuz sa cred toate nascocirile voastre despre Maica Domnului, inseamna ca ii iau numele in ras?
De sectare pentru voi ellen white e '' sfinta''ea e cea ''aleasa ''cita ratacire sectara sa ajungi sa consideri Maica Domnului drept tata maria de la tara iar pe ellen white sa o pui alaturi de Hristos .Cita nebunie eretica.

Daca ti fi citit Biblia ati fi vazut cit poate Maica Domnului,inaintea Mintuitorului.

Cintrea Cintarilor cap 6 vs.1. Unde s-a dus iubitul tău, cea mai frumoasă-ntre femei? Unde-a plecat al tău iubit, ca să-l cautăm şi noi cu tine?
2. Iubitul meu în grădina lui s-a dus, în straturi d-aromate pline, să-şi pască turma acolo şi crini frumoşi s-adune.
3. Eu a iubitului meu sunt şi el este al meu, el printre crini îşi paşte iezii.

10. Cine-i aceasta, ziceau ele, care ca zarea străluceşte şi ca luna-i de frumoasă, ca soarele-i de luminoasă şi ca oastea de război temută?

oanna
Mesaje:73
Membru din:29 Noi 2010, 23:29
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde oanna » 11 Feb 2011, 05:36

eu am întrebat care sunt aspectele Sf. Tradiţii...[/b]
ap. Pavel vorbeste de doua traditii pe care trebuie sa le tinem si anume: traditia scrisa si cea orala.
Biserica lamureste in ce constau aceste traditii: (a) Scriptura, formata in sec IV de catre Biserica si (b) traditia orala pe baza careia s-a intocmit traditia scrisa, si care contine si interpretarea Scripturii.
Sper ca v-ati lamurit de data asta.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde Dionysie » 11 Feb 2011, 09:34

Nota ÎPS Bartolomeu Anania la Ioan 16:13
Duhul Sfânt nu conduce la sau un adevăr exterior, ci în interiorul adevărului deja revelat prin Iisus Hristos. Revelaţia însă e incompletă, din cauza neputinţei omeneşti de „a purta“ adevărul divin în întregime şi dintr'odată; ea se va desăvârşi treptat şi în timp, prin lucrarea Sfântului Duh în Biserică. Text fundamental pentru instituirea Sfintei Tradiţii (Sinoade Ecumenice, opera Sfinţilor Părinţi).
Cum pot fi afirmaţiile ÎPS Bartolomeu Anania din sec. XX - XXI fundament pentru instituirea Sfintei Tradiţii?
Dar în fine, eu am întrebat care sunt aspectele Sf. Tradiţii...
După cum se vede, mistificarea este "artă nobilă" la sectanţi. Şi după cum bine se vede nu am spus că nota ÎPS Bartolomeu ar fi fundament pentru instituirea Sfintei Tradiţii, ci ÎPS Bartolomeu afirmă că spusele lui Hristos sunt fundament pentru instituirea Sfintei Tradiţii (Sinoade Ecumenice, opera Sfinţilor Părinţi).


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron