O altă discuţie despre Scriptură...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: O altă discuţie despre Scriptură...

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 19:17


Sf.Ap. Petru a cazut inainte cand s-a lepadat de 3 ori
Sf. Ap. Petru a cazut si dupa... cand s-a apropiat de iudaizanti si l-a certat/mustrat Sf. Apostol Pavel.
Alea nu sunt caderi, ca a fost ceva de moment, si Isus l-a iertat. Dar Petru nu a cazut in curvie, betie, ca sa se lepede cu adevarat de Cristos.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: O altă discuţie despre Scriptură...

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 20:16


Sf.Ap. Petru a cazut inainte cand s-a lepadat de 3 ori
Sf. Ap. Petru a cazut si dupa... cand s-a apropiat de iudaizanti si l-a certat/mustrat Sf. Apostol Pavel.
Alea nu sunt caderi, ca a fost ceva de moment, si Isus l-a iertat. Dar Petru nu a cazut in curvie, betie, ca sa se lepede cu adevarat de Cristos.
Faci ca la faza cu TRADITIE-traditie, inchinare-INCHINARE; FA UN EFORT SI OPEREAZA DISTINCTIA!!!

Caderea e cadere.

Tu nu pricepi un lucru elementar, chiar de-ar fi cazut si in curvie si ucidere si ce vrei tu... Dumnezeu tot l-ar fi iertat. Si pe Iuda l-ar fi iertat... da` nu s-a pocait!!!
Pricepi?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: O altă discuţie despre Scriptură...

Mesaj necititde dumio » 10 Oct 2010, 22:25

1. Unde scrie in Scriptura ca Scriptura trebuie sa fie singura autoritate?
6. Fraţilor, pentru voi am spus aceste lucruri, în icoană de vorbire, cu privire la mine şi la Apolo, ca prin noi înşine, să învăţaţi să nu treceţi peste „ce este scris” : şi nici unul din voi să nu se fălească deloc cu unul împotriva celuilalt. 1 Corint 4.

Aici nu se refera la intreaga Scriptura, ci numai la epistola aceasta (intaia) scrisa de el corintenilor (mai exact, ii sfatuieste sa respecte ceea ce el a scris in epistola, mai ales cu privire la ordinea din Biserica, la pacatul desfranarii etc.). E posibil ca Sf. Ap. Pavel sa le fi mai trimis o epistola corintenilor inaintea celei notate ca fiind prima in canonul NT. A se vedea I Cor. 5, 9.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Protestantii raspund: Ioan Cr - 1

Mesaj necititde dumio » 10 Oct 2010, 22:29

Daca lucrurile stau asa cum le vezi dumneata prin acest verset, atunci nu ar fi existat deloc Canonul Noului Testament, pentru ca Sf. Pavel se referea aici la Vechiul Testament.
Pavel a primit Evanghelia în acelaşi mod ca şi proorocii din Vechiul Testament - prin descoperire (Gal. 1, 11-12), de aceea şi avertismentul lui, care ne trece prin măduva oaselor: „ Dar chiar dacă noi înşine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie, deosebită de aceea pe care v-am propovăduit-o noi, să fie anatema! ” (Gal 1, 8). Ceea ce nu corespunde cu Evanghelia originară şi cu primii apostoli ai Domnului, se află sub blestem. Astfel privite lucrurile, avem de-a face de fapt cu un creştinism falsificat, aflat sub blestem, pe care criticii l-au avut în vedere în expunerile lor.

Biserica primară era compusă din oameni care l-au experimentat pe Dumnezeu cu adevărat. Cei deveniţi credincioşi au fost botezaţi în apă, devenind în mod supranatural, prin Duhul Sfînt, mădulare ale unui singur trup (1 Cor. 12, 13), fiind înzestraţi cu daruri şi roade duhovniceşti (1 Cor. 12, 7; Gal. 5, 22-23).

În prima perioadă după înfiinţarea Bisericii noutestamentare, în cadrul ei au existat numai vestirea curată a Evangheliei şi învăţăturile biblice practicate de către apostoli. Biserica primară era un organism pătruns de viaţa lui Hristos, călăuzită de Duhul Lui, deci nu o denominaţie organizată.
Si totusi, unde se afla in canonul NT Evanghelia primita de Pavel, despre care aminteste in Gal. Cap. I? Aici este vorba de kerigma apostolica, de Evanghelia predicata oral, de ceea ce Insusi Hristos a vestit si Apostoli au continuat sa vesteasca. Deci, nu este vorba despre o Evanghelie primita mott-a-mott, gen Smith (biblia mormona) sau Coran.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestantii raspund: Ioan Cr - 1

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 09:50

Si totusi, unde se afla in canonul NT Evanghelia primita de Pavel, despre care aminteste in Gal. Cap. I? Aici este vorba de kerigma apostolica, de Evanghelia predicata oral, de ceea ce Insusi Hristos a vestit si Apostoli au continuat sa vesteasca. Deci, nu este vorba despre o Evanghelie primita mott-a-mott, gen Smith (biblia mormona) sau Coran.
Deci mai sunt distinctii pe care p/no (sau cel putin unii dintre ei) nu sunt in stare sa le faca:

traditie - TRADITIE
inchinare - INCHINARE
evanghelie - evanghelie ...s.a.

Punct ochit... Dumio.

AuroraBoreala

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde AuroraBoreala » 18 Mar 2012, 00:31

Mai exact, demonstraţi cu biblia despre ce predanii este vorba acolo.
Pentru ce sa va demontrez?unica invatatura care s-a pastrat cu certitudine fara schimbari este in scriptura,esenta mantuitoare.De celelalte nu sunt sigur de aceea nici nu le iau ca autoritate.
Dar acolo nu am greşit. Să fiţi încredinţat de asta.
Bagati mana in foc pentru asta? Ori va temeti sa recunoasteti?
Dintru inceput Dumnezeu a scris direct in inima omului si asa ii place lui cel mai mult sa faca si azi.Noi avem acces direct la Dumnezeu fara Biblie.Cele fundamentale ale sufletului omul le gaseste direct la Dumnezeu cum nu le gaseste in Biblie.Biblia mai mult dauneaza sufletului decat ii ajuta.

Biblia a fost lasata pentru cunoasterea tainica.si cred ca interpretarea Bibliei trebuie lasata pe seama celor carora li s-a incredintat.


2 Tesaloniceni 3:6 Fraţilor, vă poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi.

Si acum am sa-l citez pe un prieten:

"Biblia e o pistă falsă fiindcă oferă iluzia cunoaşterii şi opreşte oamenii de la a cunoaşte cu adevărat. E aiurea să stai cu nasul într-o carte când deasupra ta e Dumnezeu Care aşteaptă să-ţi îndrepţi sufletul spre El."

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde descoperire » 18 Mar 2012, 07:25

1.Noi avem acces direct la Dumnezeu fara Biblie.2Cele fundamentale ale sufletului omul le gaseste direct la Dumnezeu cum nu le gaseste in Biblie.3Biblia mai mult dauneaza sufletului decat ii ajuta.
1Nimeni nu afirma invers.2Cele fundamentale vin prin har si prin cunoasterea si aplicarea cuvantului.3Daca biblia dauneaza atunci imi pare foarte rau de dvs.(tipic institutiei dvs)
interpretarea Bibliei trebuie lasata pe seama celor carora li s-a incredintat.
Cui s-a incredintat?nu la toti oamenii,nu pentru toti ce vor crede? ;)
"Biblia e o pistă falsă fiindcă oferă iluzia cunoaşterii şi opreşte oamenii de la a cunoaşte cu adevărat. E aiurea să stai cu nasul într-o carte când deasupra ta e Dumnezeu Care aşteaptă să-ţi îndrepţi sufletul spre El."
Cand intrebi pe un ortodox cu ce se deosebeste el na nivel practic de un NP traitor el iti va spune ca doar la nivel spiritual se poate observa.Pai din cate stiu acest spiritual nu se vede cum dar voi deosebiti? ;)
Deseori vorbiti ca suntem circa 20000 de mii confesiuni.In sanul ortodoxiei este mai multa dizordine si scandal(intre patriarhii,ine si cui se supune,etc.)decat intre neoprotestanti.

Dle Haralambie daca exista 1000000 de locasuri ortodoxe in lume eu nu spun ca exista 1000000 de feluri de ortodocsi(sper ca intelegeti ce spun).
Am cerut nenumarate ori sa-mi aduceti dovezi ca suntem 20000 de grupari(cu doctrina diferita) si vad ca evitati sa raspundeti.Ok cu asta m-am impacat dar cer ca dvs si toti ceilalati sa-si deie seama cand se arunca cu astfel de informatii neverificate caci eu nu vin si spun de ai vostri ce fac.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

AuroraBoreala

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde AuroraBoreala » 18 Mar 2012, 14:09

1.Noi avem acces direct la Dumnezeu fara Biblie.2Cele fundamentale ale sufletului omul le gaseste direct la Dumnezeu cum nu le gaseste in Biblie.3Biblia mai mult dauneaza sufletului decat ii ajuta.
1Nimeni nu afirma invers.2Cele fundamentale vin prin har si prin cunoasterea si aplicarea cuvantului.3Daca biblia dauneaza atunci imi pare foarte rau de dvs.(tipic institutiei dvs)
Interpretarea si intelegerea Bibliei cum trebuie presupune insusi "rudenia" intima, personala si fizica cu cei care au scriso, o vasta cultura generala si o inteligenta peste mediocritate.Biblia nu a fost scrisa pentru omul de rand si interpretarea Bibliei nu ii apartine omului de rand.Citirea Bibliei fara intelegere este un lucru extrem de daunator dezradacineaza omul de bunele moravuri si ii poate pierde mintile.

interpretarea Bibliei trebuie lasata pe seama celor carora li s-a incredintat.
Cui s-a incredintat?nu la toti oamenii,nu pentru toti ce vor crede? ;)
Celor care au fost acolo fizic, literalmente.Cheia cunoasterii Bibliei in VT a fost data autoritatilor religioase evreiesti si a fost transmisa mai departe Apostolilor si Apostolii au transmiso mai departe succesorilor lor.Acestia singuri au cheia cunoasterii.Nu i s-a incredintat la toti oamenii si cu atat mai mult la omul de rand.Dupa cum si Scriptura spune :

2 Tesaloniceni 3:6 Fraţilor, vă poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi.
"Biblia e o pistă falsă fiindcă oferă iluzia cunoaşterii şi opreşte oamenii de la a cunoaşte cu adevărat. E aiurea să stai cu nasul într-o carte când deasupra ta e Dumnezeu Care aşteaptă să-ţi îndrepţi sufletul spre El."
Cand intrebi pe un ortodox cu ce se deosebeste el na nivel practic de un NP traitor el iti va spune ca doar la nivel spiritual se poate observa.Pai din cate stiu acest spiritual nu se vede cum dar voi deosebiti? ;)
Deseori vorbiti ca suntem circa 20000 de mii confesiuni.In sanul ortodoxiei este mai multa dizordine si scandal(intre patriarhii,ine si cui se supune,etc.)decat intre neoprotestanti.

Dle Haralambie daca exista 1000000 de locasuri ortodoxe in lume eu nu spun ca exista 1000000 de feluri de ortodocsi(sper ca intelegeti ce spun).
Am cerut nenumarate ori sa-mi aduceti dovezi ca suntem 20000 de grupari(cu doctrina diferita) si vad ca evitati sa raspundeti.Ok cu asta m-am impacat dar cer ca dvs si toti ceilalati sa-si deie seama cand se arunca cu astfel de informatii neverificate caci eu nu vin si spun de ai vostri ce fac.
Ce legatura au toate astea cu ce am scris eu?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mar 2012, 16:14

"Dionysie", pt ei Biblia e unica sursă deci e normal ca la acest subiect să aducă şi biblia în prim-plan.
Mai departe îi rog şi eu să menţină discuţia pe subiect...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde descoperire » 18 Mar 2012, 19:03

Biblia nu a fost scrisa pentru omul de rand si interpretarea Bibliei nu ii apartine omului de rand.Citirea Bibliei fara intelegere este un lucru extrem de daunator dezradacineaza omul de bunele moravuri si ii poate pierde mintile.
Parafrazez ceea ce spui tu:Cuvantul lui Dumnezeu nu paote fi citit de oameni de rand si adaug pentru ca pune in pericol businesul cuiva.Este daunator pentru cei ce nu cauta adevarul si nu au bunul simt.
Celor care au fost acolo fizic, literalmente.Cheia cunoasterii Bibliei in VT a fost data autoritatilor religioase evreiesti si a fost transmisa mai departe Apostolilor si Apostolii au transmiso mai departe succesorilor lor.Acestia singuri au cheia cunoasterii.Nu i s-a incredintat la toti oamenii si cu atat mai mult la omul de rand.Dupa cum si Scriptura spune :
2 Tesaloniceni 3:6 Fraţilor, vă poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi.
Şi El a dat pe unii apostoli; pe alţii, prooroci; pe alţii, evanghelişti; pe alţii, păstori şi învăţători,
....(Ef 4:11 ) .Eu cred doar in succesiunea de adevar ci nu transmiterea imputernicirilor .Citeste epistola catre evrei capitolul 7.Apropo in Israel pe vremea ceea oricine avea bani putea sa-si cumpere suluri de carti.Vezi si in Fapte cand Filip diaconul care era randuit sa slujeasca la mese a botezat pe famen.Intrebarea:era preot?
Si in final:relatia mantuitioare corecta:OM- Iisus-Dumnezeu
nemantuitoare:martiri,"sfinti",maica Domnului-Iisus-Dumnezeu
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

LivviuCazacu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde LivviuCazacu » 18 Mar 2012, 20:04

"Dionysie", pt ei Biblia e unica sursă deci e normal ca la acest subiect să aducă şi biblia în prim-plan.
Mai departe îi rog şi eu să menţină discuţia pe subiect...
Mai exista alta sursa dupa care se pot indruma crestinii? Poate una care e specificata in Biblie drept sfanta...

AuroraBoreala

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde AuroraBoreala » 18 Mar 2012, 21:23

Biblia nu a fost scrisa pentru omul de rand si interpretarea Bibliei nu ii apartine omului de rand.Citirea Bibliei fara intelegere este un lucru extrem de daunator dezradacineaza omul de bunele moravuri si ii poate pierde mintile.
Parafrazez ceea ce spui tu:Cuvantul lui Dumnezeu nu paote fi citit de oameni de rand si adaug pentru ca pune in pericol businesul cuiva.Este daunator pentru cei ce nu cauta adevarul si nu au bunul simt.
Nu de asta, ci pentru ca da nastere la sute si mii de alte religii si interpretari care se bat cap in cap.Sutele si miile de culte protestante si neo-protestante sunt dovada vie.Sunt zeci si sute de mii de interpretari ale Bibliei cum determinam care e autoritatea de interpretare a Scripturii?


Celor care au fost acolo fizic, literalmente.Cheia cunoasterii Bibliei in VT a fost data autoritatilor religioase evreiesti si a fost transmisa mai departe Apostolilor si Apostolii au transmiso mai departe succesorilor lor.Acestia singuri au cheia cunoasterii.Nu i s-a incredintat la toti oamenii si cu atat mai mult la omul de rand.Dupa cum si Scriptura spune :
2 Tesaloniceni 3:6 Fraţilor, vă poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriţi de orice frate care umblă fără rânduială şi nu după predania pe care aţi primit-o de la noi.
Şi El a dat pe unii apostoli; pe alţii, prooroci; pe alţii, evanghelişti; pe alţii, păstori şi învăţători,
....(Ef 4:11 ) .Eu cred doar in succesiunea de adevar ci nu transmiterea imputernicirilor .Citeste epistola catre evrei capitolul 7.Apropo in Israel pe vremea ceea oricine avea bani putea sa-si cumpere suluri de carti.Vezi si in Fapte cand Filip diaconul care era randuit sa slujeasca la mese a botezat pe famen ntrebarea:era preot?
Aceasta succesiune de adevar se determina in baza carui fapt?Sunt sute si mii de culte care sustin ca au adevarul biblic sau succesiune de adevar si sunt si mai multe persoane , poate sute de mii care pretind acelasi lucru.Biblia a fost scrisa de oameni.. Cunoasterea corecta a Bibliei consta in primul in cunoasterea acelor oameni care au scris Biblia.Famenul etiopian a citit Biblia si nu a inteleso.A fost nevoie de o fata bisericeasca , Sf Filip sa vina sa o talcuiasca.La fel si locuitorii din Bereea.A fost nevoie de Sf. Pavel sa vina sa le explice.Biserica este cea care a avut si are legatura directa cu apostolii si care a interactionat direct cu ei.Carora le-a fost incredintata predania lui Hristos.Biserica are marturia vie a apostolilor.Biblia a fost scrisa de Biserica si pentru Biserica.Atat Biserica din Noul Testament cat si cea din Vechiul Testament.Hristos a dat Apostolilor cheia cunoasterii prin persoana lui Sf. Petru (Mat 16:18-20).Etalonul si autoritatea de interpretare a Sf. Scripturi este Biserica.Cine nu umbla dupa predania si randuiala primita de la noi , sa va feriti de el.Oricine va predica alta evanghelie decat ceea ce ati primit sa fie anatema chiar si inger din cer de ar fi.Toate locurile mentionate in Biblie ca s-ar fi predicat Evanghelia in ele au aceleasi invataturi de baza si sunt Biserici traditionale, liturgice si tainice(in care se crede in cele 7 taine).. Vezi care Biserici sunt prin Arabia, Africa majoritare.. Vezi Bisericile Ortodoxe Orientale, Romano-Catolice, Ortodoxe de Rasarit , s.a.m.d.. Predania apostolilor e in Biserica din care fac parte si apostolii si in care apostolii au lasat si hirotonisit preoti.Oamenii care i-au cunoscut direct pe apostoli si cu care au conversat si oameni carora le-a fost transmisa mai departe autoritatea de interpretare a Scripturilor prin punerea mainilor si transmiterea harului sfant.Toate Bisericile din pamanturile biblice au succesiune apostolica si cred in succesiunea apostolica.


Si in final:relatia mantuitioare corecta:OM- Iisus-Dumnezeu
nemantuitoare:martiri,"sfinti",maica Domnului-Iisus-Dumnezeu
relatia mantuitoare Om - Oameni(din care fac parte sfintii,martirii si Maica Domnului) - Iisus - Dumnezeu .. vezi pilda oilor si a caprelor din Matei 25 si pe sfantul Pavel care spune sa facem mijlociri neincetate unii pentru altii in 1Timotei 2.

1 Corinteni 12:
26. Şi dacă un mădular suferă, toate mădularele suferă împreună; şi dacă un mădular este cinstit, toate mădularele se bucură împreună.
27. Iar voi sunteţi trupul lui Hristos şi mădulare (fiecare) în parte.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde descoperire » 18 Mar 2012, 21:37

Nu de asta, ci pentru ca da nastere la sute si mii de alte religii si interpretari care se bat cap in cap.Sutele si miile de culte protestante si neo-protestante sunt dovada vie.Sunt zeci si sute de mii de interpretari ale Bibliei cum determinam care e autoritatea de interpretare a Scripturii?
Argumente te rog ca sunt sute sau mii.Inca o data argumente ca sunt mii sau sute cu interpretari diferiteConcret sa vad vreun studiu(wiki nu merge)
pe sfantul Pavel care spune sa facem mijlociri neincetate unii pentru altii in 1Timotei 2.
vorbeste de morti aici?Eu ma pot ruga dar in nici un caz nu ma pot ruga mortilor ca mijlocitori.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

AuroraBoreala

Re: O altă discuţie despre Scriptură...

Mesaj necititde AuroraBoreala » 18 Mar 2012, 22:02

sunt in jurul sutelor.in america se infiinteaza culte crestine foarte usor.. am auzit deunazi despre cultul crestin al motociclistilor... unii le infiinteaza cu scopul de a fi cluburi restranse , private...

daca cunosti engleza sau daca stii numara :)

# Adventist
# Baptist
# St. Mark Lutheran Church, Evangelical Lutheran Church in America, Charlottesville, VirginiaChristian Brethren (Plymouth Brethren, Open only)
# Congregational, Congregationalist
# Disciple, Restorationist, Restorationist Baptist, Christian
# Dunker (Tunker), Dipper, German Baptist, Brethren
# Exclusive Brethren (Plymouth Brethren, Closed, Strict)
# Anglican Evangelical, Independent Evangelical
# Fundamentalist
# Holiness (Conservative Methodist, Wesleyan, Free Methodist)
# Lutheran / Reformed united church or joint mission
# Lutheran
# Mennonite, Anabaptist (Left Wing or Radical Reformation)
# Methodist (mainline Methodist, United Methodist)
# Moravian (Continental Pietist)
# Nondenominational (no church or anti-church groups)
# Oneness-Pentecostal or Unitarian-Pentecostal: Jesus Only
# Baptistic-Pentecostal or Keswick-Pentecostal
# Holiness-Pentecostal: 3-crisis-experience
# Apostolic, or Pentecostal Apostolic (living apostles)
# Pentecostal (Protestant; Classical Pentecostal)
# Friends (Quaker)
# Reformed, Presbyterian
# Salvationist (Salvation Army)
# United church (union of bodies of different traditions)
# Waldensian
# Christadelphian
# apocalyptic, eschatological (i.e. "end times" Christians)
# Divine Science
# Gnostic, esoteric, anthroposophical
# Holy Spirit Association for Unification of World Christianity
# Jehovah's Witnesses (or "Russellites")
# Latter-day Saints (Mormons), including Mormon schismatics
# Liberal Catholic (Theosophical, Masonic, Gnostic)
# schism from Orthodox, in marginal direction
# Paulician, Bogomil
# metaphysical science or "Divine/Religious Science"
# Spiritualist, Spiritist, psychic, occult
# Swedenborgian (Church of the New Jerusalem; spiritualistic)
# Theosophist, Theosophical, synthesist
# Unitarian, Universalist, Free Christian, Liberal Christian
* 65 Filipino Charismatic
* 70 Chinese neocharismatic
* 71 Chinese Charismatic
* 78 Black American pentecostal
* 82 Holiness (Conservative Methodist, non-pentecostal)
* 86 Afro-Caribbean Oneness pentecostal
* Hackney Pentecostal Apostolic Church, Hackney, London 92 Latin American Charismatic
* 92 Anglican/Independent Evangelical
* 92 Independent Methodist
* 95 Indian pentecostal
* 96 African Oneness pentecostal
* 96 marginal independent (Black/Third World)
* 99 White-led Oneness pentecostal
* 102 Arab Charismatic
* 133 Black American Oneness pentecostal
* 133 Independent Disciple, Restorationist, Christian
* 136 Independent Reformed, Presbyterian
* 158 Zionist African Independent
* 167 Korean pentecostal (mixed traditions)
* 177 Indonesian pentecostal
* 208 New/Old Apostolic, Catholic Apostolic (Irvingite, an Anglican / Presbyterian / Adventist sect)
* 221 Brazilian/Portuguese pentecostal
* 225 ethnic or monoethnic denomination
* 226 White-led Full Gospel
* 236 Nondenominational (no church or anti-church)
* 271 Independent Baptist
* 281 Latin American grassroots
* 281 Filipino neocharismatic
* 300 Brazilian grassroots
* 343 Afro-Caribbean pentecostal
* 439 African Independent Spiritual
* 475 Indian Charismatic
* 609 African Independent Charismatic
* 644 Latin American pentecostal
* 805 single autonomous congregations
* 813 White-led pentecostal
* 435 Conservative Catholic (schism ex-Rome), the biggest group of these already mentioned
* 32 Independent Russian Orthodox, second largest
* 30 Orthodox sect/sectarian
* 27 Liberal Catholic (Theosophical, Masonic, Gnostic), questionable what this means, but I'll include them
* 26 Old Catholic (i.e. split with Rome after Vatican Council I)
* 25 Old Believer, Old Ritualist (the "Old Believers" are a Russian Orthodox sect)
* 24 Independent Ukrainian Orthodox
* 23 Reformed Orthodox (uncanonical)
* 16 Reformed Catholic (retaining Roman Catholic claims)
* 8 Old Calendarist (Authentic Orthodox)
* 6 True Orthodox (conservative Russian Orthodox)
* 5 Independent Serbian Orthodox
* 5 Latin-rite Catholic
* 5 Independent Assyrian or Nestorian
* 3 Independent Romanian Orthodox
* 2 Independent Estonian Orthodox
* 2 Independent Greek Orthodox
* 1 Independent Bulgarian Orthodox
* 1 Independent Byzantine rite
* 1 Independent Hungarian Orthodox
* 1 Independent Macedonian Orthodox
* 1 Independent Moldavian Orthodox
* Anglo-Catholic
* Central or Broad Church Anglican
* Ecumenical (Anglican/Protestant/Orthodox joint parishes)
* Anglican Evangelical, Evangelical Anglican
* High Church Anglican (Prayer Book Catholic)
* Low Church Anglican (Conservative Evangelical)
* Anglican, of plural or mixed traditions

si nu cred ca sunt toate..

iar oamenii care se cred propriul lor papa sunt cu miile.. genul de oameni care vad biblia in felul lor unic.. sau non-denominational cum isi zic in engleza..

deci ce facem cu atatea interpretari care e autoritatea de interpretare a Bibliei?

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: O altă discuţie despre Scriptură...

Mesaj necititde descoperire » 18 Mar 2012, 22:10

si nu cred ca sunt toate..

iar oamenii care se cred propriul lor papa sunt cu miile.. genul de oameni care vad biblia in felul lor unic.. sau non-denominational cum isi zic in engleza..

deci ce facem cu atatea interpretari care e autoritatea de interpretare a Bibliei?
Tu nu stii a citi draga?fiecare cult imi arati prin ce difera.
Sa vad ca sunt cu doctrine diferite ci nu cu denumiri diferite
Am mai scris daca biserica ortodoxa are 10000 locasuri in 300 de tari nu inseamna ca sunt 10000 mii de feluri de ortodocsi.
Cineva se numeste "Crestin dupa evanghelie" ,cineva "baptist", cineva "evanghelist",dar sunt biserici cu doctrina absolut identica.Intelegi????
Ultima oară modificat 19 Mar 2012, 13:51 de către descoperire, modificat 1 dată în total.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 18 Mar 2012, 22:45

Dle Haralambie daca exista 1000000 de locasuri ortodoxe in lume eu nu spun ca exista 1000000 de feluri de ortodocsi(sper ca intelegeti ce spun).
D-le, nu confunda numărul bisericilor ortodoxe care au acelaşi crez cu grupările protestante cu doctrină diferită.
Vă rog să fiţi realist.
Am cerut nenumarate ori sa-mi aduceti dovezi ca suntem 20000 de grupari(cu doctrina diferita) si vad ca evitati sa raspundeti.Ok cu asta m-am impacat dar cer ca dvs si toti ceilalati sa-si deie seama cand se arunca cu astfel de informatii neverificate caci eu nu vin si spun de ai vostri ce fac.
Dacă mai veniţi cu astfel de minciuni să ştiţi că o încurcaţi cu mine. Arătaţi-mi o singură dovadă de aici de pe forum, că mi-aţi cerut aşa ceva. Cum puteţi să spuneţi că încă de nenumărate ori?
Uite pt liniştea d-tale.
Citiţi această enciclopedie: http://www.philvaz.com/apologetics/a120.htm
şi varianta tradusă cu google: aici Şi încă se spune că acele congregaţii religiose cu un nr mic de câteva sute de persoane nu le-a luat în calcul, pt că în realitate sunt mai multe.
Sunt statistici cu numere mult mai mari, ca de pildă; Numărul de congregaţii protestante din Statele Unite a scăzut de la mai mult de 80.000 de biserici în anii 1950 la circa 72.000 în 2008
Sursa http://en.wikipedia.org/wiki/Mainline_P ... Statistics

Poate vreţi să ştiţi şi ceva denumiri de culte, aici. Nu aveţi decât să le studiaţi doctrinle. Şi ar fi bine să mai puneţi mâna să căutaţi.
Şi te rog nu huli, nu fă isterie şi prozelitism aici pe forum că vei lua o pauză lungă.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde descoperire » 19 Mar 2012, 03:53

Şi te rog nu huli, nu fă isterie şi prozelitism aici pe forum că vei lua o pauză lungă.
Tocmai dvs ati hulit cand ati atribuit lucrarea Duhului dracilor(de aceea si m-ati rugat sa nu va fortez cu raspunsurile).Cu linkurile m-am lamurit(tocmai ceea ce credeam,nimic consistent)si mai departe afirm ca nu sunt mii ci mii de denumiri de biserici locale care voi le luati drept denominatiuni cu doctrini diferite.
Nu fac isterie dle preot ci discut calm cu voi si vad ca cam cedati.De la noi se cere raspuns la orice afirmatie de aceea si consider ca voi ar trebui sa va mai dati seama ce scrieti(fara partinire)


PROZELITÍSM s. n. 1. zel în a face prozeliți. 2. devotament fanatic față de o religie, ideologie, doctrină.- ar fi bine sa-mi aratati unde vedeti zel,ravna nebuna de a converti aici pe cineva dar daca nu ,nu-mi atribuiti ceea ce nu fac.
Si cred ca acest subiect este deja epuizat.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: O altă discuţie despre Scriptură...

Mesaj necititde Doriana » 19 Mar 2012, 09:04

Eu inteleg ca (unii) ortodocsii spun ce spun din nestiinta. Adica, atunci cand principala ta sursa de inspiratie sunt niste carti ale unor oameni considerati autoritate spirituala, vei gandi ca si acele carti. Iar acele carti arata cam asa:
- pag.1 - sectarii sunt eretici
- pag.2 - ereticii sunt draci
- pag 3. - ereticii fac prozelitism; vor sa ne fure oile
- pag 4 - ereticii sunt animale
...etc...
Citindu-l pe Teofan Zavoratul am simtit cum mi se invarte capul - (a cata oara citeam aceleasi idei?) si am inteles ca oamenii nu pot gandi altfel din moment ce citesc mereu astfel de lucruri. Automat incepi sa crezi tot ce scrie acolo. Omul devine ceea ce citeste, caci credinta vine in urma auzirii (citirii). La fel se intampla si daca omul citeste carti despre materialismul dialectic, mai ales daca este intr-o perioada de cautari. Pana si eu, tot citind pe forumuri ortodoxe, m-am uitat inca o data in buletin sa vad daca nu oi fi cine stie ce specie si nu-mi dau seama... Vazand ca sunt totusi om, ca altfel nu mi-ar fi dat astia buletin, am concluzionat ca daca dansii hulesc are cine sa se ingrijeasca de ei, caci, din nefericire pentru unii, cam totul se plateste. Iar daca o spun din nestiinta, iarasi are cine sa-i lumineze. (Doamne ajuta!). Si nadajduiesc ca Dumnezeu se va indura si de cei ce, din ravna prea multa, confunda ravna cu adevarul.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 19 Mar 2012, 13:19

Şi te rog nu huli, nu fă isterie şi prozelitism aici pe forum că vei lua o pauză lungă.
Tocmai dvs ati hulit cand ati atribuit lucrarea Duhului dracilor
Domnule descoperire, este necesar să lămurim unel aspecte. Dvs, datorită înşelării în care sunteţi, percepeţi adevărul spus de noi ca hulă. Prin asta ar trebuii să vă dea de gândit că sunteţi împotriva a ceea ce propovăduieşte Biserica. Prăpastie mare între noi şi voi este, ca de la cer la pământ.
Apoi d-ta mi-ai cerut părerea iar eu am spus-o. Aţi întrebat cui îi este atribuită credinţa şi schimbarea protestanţilor, cam aşa ceva( parafrazez); mesajul meu văd că a fost şters de maria andreea. Iar eu am spus ceea ce cred şi sunt convins că, lucrarea şi credinţa voastră sunt de la draci, prin urmare nu ar trebuii să vă plângeţi de hulă.
Dar, d-tale aici pe forum nimeni nu v-a cerut părerea, pe care insistaţi să ne-o inoculaţi în mod abuziv. Ceea ce faceţi dvs, noi numim prozelitism, şi nu mai veniţi cu DEX-ul, că nu-i nevoie.
Înţelegeţi diferenţa? aţi cerut părerea şi dacă v-am dat-o mă acuzaţi de hulă. Noi însă nu v-am cerut-o şi nu vă permitem să huliţi, să vă fie clar.
(de aceea si m-ati rugat sa nu va fortez cu raspunsurile).
D-le descoperire, v-am rugat să nu insistaţi să mă pronunţ mai mult, întrucât în felul diversionist şi obraznic în care aţi pus problema( întrebându-mă dacă bag mâna în foc pt ceea ce am spus şi altele) aţi lăsat impresia că sunt înşelător, fapt care eu nu vă permit şi v-am spus ce am avut de spus. Da este DA şi Nu este NU. De ce mă forţaţi mai mult şi mă ispitiţi, dacă tot nu primiţi cuvântul şi-l percepeţi ca pe un atac la persoană şi hulă? Chiar vreţi să vă spun ce părere au sfinţii despre eretici şi prooroci mincinoşi? Sau credeţi că mi-e ruşine, sau nu am siguranţă în ceea ce am spus? Vă repet pt că tot insistaţi. Orice învăţătură de credinţă potrivnică Adevărului revelat şi transmis prin Hristos şi sfinţii Apostoli, care se păstrează în mod neştirbit în Biserica Ortodoxă, este de la draci. Este o amestecare de învăţături omeneşti şi drăceşti, acoperite cu mască creştinească. Oamenii care au îmbrăţişat cu convingere ireparabilă aceste învăţături se numesc eretici. Iar mai marii lor şi toţi câţi se apucă să înveţe aceste învăţături sunt aşa cum îi numeşte biblia, aşa cum spune sf Ioan gură de aur aici. Prilej în care răspund şi Dorianei.
Numai că nevoia de faţă este să-i arăt din Sfintele Scripturi pe aceştia ca vrăjmaşi ai lui Hristos şi lupi ai turmei Lui, purtaţi în toate părţile şi scoşi dintre oile lui Hristos. De aceea s-au şi numit cu dreptate lupi de către prooroci şi de însuşi Stăpânul şi de fericiţii apostoli. Şi nu numai lupi, ci şi ciumaţi şi necredincioşi şi grăitori împotrivă şi vrăjmaşi şi clevetitori şi hulitori şi făţarnici şi furi şi tâlhari şi spurcaţi şi prooroci mincinoşi şi călăuze oarbe şi amăgitori şi răi şi antihrist! Şi sminteli şi fii ai celui rău şi dihonii şi fără de Dumnezeu şi luptători împotriva Duhului, care hulesc Duhul harului, cărora nu li se va ierta nici în veacul de acum, nici în cel viitor, din pricina cărora calea adevărului este hulită.

Dar pentru aceştia şi fii ai diavolului celui rău, după cum zice teologul: Vădiţi sunt fiii diavolului (1. In 3:10). Trebuie, deci, întâi de aceştia să ne ocupăm şi să vorbim cândva şi despre sfârşit.( Sf Ioan Gură De Aur cuvânt către proorocii mincinoşi))
http://www.ioanguradeaur.ro/718/cuvant- ... ncinosi-i/
http://www.ioanguradeaur.ro/717/cuvant- ... cinosi-ii/
Aşdar, n-o luaţi în nume de rău, ca pe un atac la persoană. Treziţi-vă! Sunteţi în înşelare! Sunteţi în mare primejdie! O să muriţi cu moarte veşnică dacă veţi rămâne în înşelare! Ar trebui să vă bucure acest avertisment nu să vă scandalizeze. Pt că nu pe dvs personal vă denigrez ci credinţa care o aveţi îmbrăţişată. Ori tocmai această scandalizare şi împotrivire a voastră trădează faptul că voi sunteţi prea îndoctrinaţi şi nu aţi venit pe forum cu dorinţă sinceră de căutare ci pt prozelitism.Dacă aţi venit pe un forum ortodox ce aşteptări aveţi? Ce vreţi să vi se vorbească? Nu ştiţi care este părerea Bisericii despre credinţele voastre, care au schimbat Adevărul? Le aflaţi acum deschis.
Cu linkurile m-am lamurit(tocmai ceea ce credeam,nimic consistent)si mai departe afirm ca nu sunt mii ci mii de denumiri de biserici locale care voi le luati drept denominatiuni cu doctrini diferite.
Dle, nu prea v-aţi lămurit. până la urmă este puţin important că sunt 23,000 sau 18,000, sau 34,000 după alte surse, sau chiar 80,000 după altele. Cert este un lucru, că sunt atâtea confesiuni, care au convingeri contradictorii şi fiecare susţine că are adevărul. Iar aceasta ar trebui să vă dea de gândit şi să vă convingă că sunteţi în înşelare, cu siguranţă.
În plus v-aţi dat prea repede cu părerea, însă acolo este vorba despre mai multe surse, din care una chiar oficială a Statelor Unite
Conform Dicţionarului de creştinism în America [protestantă] (Downers Grove, IL: InterVarsity Press, 1990): "Ca din 1980, David B. Barrett, a identificat 20,800 confesiuni creştine din întreaga lume ..." ("Denominationalism", pagina 351). Am această carte, aşa că am văzut acest lucru cu proprii mei ochi. Barrett ", le-a clasificate în şapte blocuri majore şi 156 de tradiţii bisericeşti." Acestă Enciclopedia din 1982 a lumii creştine, este de la Oxford. Editorul este David B. Barrett. De asemenea, potrivit statisticilor Organizaţiei Naţiunilor Unite au fost peste 23.000 curente religioase contradictorii, denumite la nivel mondial (recensământul mondial al activităţilor religioase [Centrul de Informare ONU, New York, 1989]). Acest lucru a fost citat în: Singur Frank Schaeffer a Dancing carte (Brookline, MA: Sfanta Cruce Press, 1994), pagina 4. Schaeffer este ortodoxă. Enciclopedia 1999 al creştinismului spune: ". În 1985, David Barrett, ar putea conta 22.150 denumiri distincte în întreaga lume" (Editat de E. Fahlbusch, et al, Grand Rapids, MI:... Eerdmans, 1999, vol. 1, p. 800, SV "Valoare"). Barrett este editorul de statistică. Citând din nou la Oxford Lumea Enciclopedia Christian (1982): ". ... a precizat 22,190 confesiuni( puţină corecţie a textului făcută de mine p Haralambie.)
Nu fac isterie dle preot ci discut calm cu voi si vad ca cam cedati.De la noi se cere raspuns la orice afirmatie de aceea si consider ca voi ar trebui sa va mai dati seama ce scrieti(fara partinire)
Până acum făceaţi 13, 14 că nu primiţi răspuns la întrebări şi dvs sunteţi obiectiv.
Dar acum văd că vă eschivaţi la întrebarea mea, care o repet. Arătaţi-mi o singură dovadă de aici de pe forum, că mi-aţi cerut aşa ceva: statistica cu cele pesete 20000 de confesiuni? încă aţi spus că de nenumărate ori.
Rămâneţi în continuare la nivel de întrebări şi răspunsuri şi al căutării, dacă vreţi să rămâneţi pe forum. Nimeni nu vă opreşte să vă spuneţi o părere la urma urmei, dar nu insistaţi cu orice preţ s-o impuneţi, că veţi lua pauză, cum v-am spus.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde descoperire » 19 Mar 2012, 13:50

şi nu vă permitem să huliţi, să vă fie clar.
Eu nu am hulit niciodata.
care se păstrează în mod neştirbit în Biserica Ortodoxă, este de la draci. Este o amestecare de învăţături omeneşti şi drăceşti, acoperite cu mască creştinească. Oamenii care au îmbrăţişat cu convingere ireparabilă aceste învăţătură se numesc eretici.
Aici si este problema.Acesti "indoctrinati" traiesc cu adevarat ceea ce voi macar nici nu raspanditi in lume.O traiesc nu foaie verde.Nu-mi vorbiti de proroci caci nu am facut prorocii.
a precizat 22,190 confesiuni( puţină corecţie a textului făcută de mine p Haralambie.)
Si 780 de confesiuni ortodoxe.Dvs glumiti? ;) Daca el este savant atunci si Vasile Stati(dictionarul roman -moldovenesc) este savant.Nu vreau sa ma mai adancesc in acest subiect dar aceste date nu sunt adevarate.
Arătaţi-mi o singură dovadă de aici de pe forum, că mi-aţi cerut aşa ceva: statistica cu cele pesete 20000 de confesiuni? încă aţi spus că denenumărateori
pardon,imi cer scuze nu am avut in vedere ca personal v-am reprosat sa-mi prezentati datele ci indeobste.Mi s-a afirmat si eu nenumarate ori am cerut.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX