De ce ?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Iona
Mesaje:30
Membru din:07 Oct 2009, 18:06
Confesiune:martor al lui Iehova
De ce ?

Mesaj necititde Iona » 12 Oct 2009, 16:51

Toţi cercetează Sfintele Scripturi şi ajung la concluzii total diferite din cauza propriilor lor păreri. Nu este suficient a cerceta şi studia Scripturile. Toţi oamenii bisericii fac acest lucru. Totul începe printr-o descoperire personală şi o urmare reală a lui Isus Hristos. El este punctul central al descoperirii depline a lui Dumnezeu. În El sunt ascunse toate comorile înţelepciunii şi ale ştiinţei ( Coloseni 2:2-3). Este scris: „Cercetaţi Scripturile căci socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine. Şi nu vreţi să veniţi la Mine ca să aveţi viaţa!” (Ioan 5:39,40).

Duşmanul se înfăţişează întotdeauna foarte evlavios, precum un înger de lumină (2 Cor.11) şi îndrăzneşte să spună: „Este scris!” Atât lucrurile bune cât şi cele rele vin prin inspiraţie. Inspiraţia adevărată şi originală provine de la Duhul Sfânt şi se dovedeşte întotdeauna corectă, pentru că: „Oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânaţi de Duhul Sfânt” (2Petru 1:20-21).

Dar cine recunoaşte astăzi că noi toţi, mai mult sau mai puţin, am fost născuţi în mijlocul unei creştinătăţi înşelate? Provocarea şi acuzaţia trebuie adresate şi acelora care fără să-şi dea seama rămân în învăţături greşite. Ignoranţa spirituală nu ne scuteşte de judecată. Cei care predică neintenţionat o evanghelie falsificată pot fi comparaţi cu cei ce fac plăţi cu bancnote falsificate. Dacă acea persoană este prinsă, ea trebuie să suporte consecinţele, chiar dacă nu a fost personal implicată în falsificare.

De ce termenul „Trinitate” nu este scris niciodată în Biblie?
De ce nu se găseşte niciodată în Biblie termenul „Dumnezeul triunic”?
De nu vorbeşte Biblia niciodată despre un Dumnezeu care se constituie din trei persoane?
De nu s-a rugat nimeni în tot Vechiul Testament unui „Tată ceresc”?
De ce nu se găseşte niciodată în Biblie termenul „Dumnezeu Fiul”, ci mai degrabă „Fiul lui Dumnezeu”?
De ce nu este făcută în Scriptură nici cea mai mică menţiune despre „Dumnezeu Duhul Sfânt”, ci doar despre „Duhul lui Dumnezeu”? Cu siguranţă că aceasta se datorează faptului că Dumnezeu este punctul de referinţă! Este Duhul Sfânt Duhul lui Dumnezeu, sau nu?
De ce combinaţia de cuvinte „DOMNUL Dumnezeu” – „Elohim YaHWeH” care apare de peste 6000 de ori în Vechiul Testament, nu este menţionată niciodată în Noul Testament începând cu Matei până la epistola lui Iuda, cu excepţia citatului din Vechiul Testament (Luca 1:32) şi a celor din cartea profetică a Apocalipsei? În Vechiul Testament, DOMNUL este Dumnezeu. În Noul Testament, citim: „Şi Dumnezeu care a înviat pe DOMNUL, ne va învia şi pe noi cu puterea Sa”(1 Cor.6:14).
De ce găsim în epistolele apostolilor că „Dumnezeu” este Tatăl, iar despre „DOMNUL” se accentuează că este Fiul? Negreşit din cauza faptului că Dumnezeu a devenit Tatăl nostru prin Isus Hristos, DOMNUL nostru.
De ce se spune în legătură cu naşterea Fiului „ Îl vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele Veşniciilor…” (Isa. 9:6), dar niciodată nu scrie „Fiul Veşniciilor”?
De ce nu găsim în Biblie, de-a lungul perioadei Vechiului Testament, nici un loc în care Tatăl să fi vorbit cu Fiul? Desigur că aceasta se datorează faptului că Dumnezeu nu Se descoperise încă ca Tată în Fiul.
De ce nu vorbeşte Scriptura niciodată despre un Fiu pe care Dumnezeu ca Tată să Îl fi născut în veşnicie? Pentru că un astfel de lucru nu s-a petrecut! Naşterea Fiului a fost anunţată în întreg Vechiul Testament, dar a avut loc doar la începutul Noului Testament. Acesta este adevărul biblic şi divin. De aceea nu există vreun loc în Scriptură care să vorbească despre preexistenţa Fiului.
De ce am fost învăţaţi să ne rugăm astfel: „Tatăl nostru care eşti în ceruri, sfinţească-Se Numele Tău…” ? Noi ne rugăm Tatălui ceresc, dar niciodată nu ne rugăm „ Fiului ceresc”. Neîndoielnic, pentru că nu există un „Fiu ceresc”!
De ce a jurat DOMNUL, Dumnezeu numai pe Sine Însuşi „…pe Mine Însumi jur, zice DOMNUL…” (Geneza 22:16; Psalmul 89:35; Amos 6:8; Evrei 6:13 ş.a.)? Pentru că nu mai erau alte persoane divine lângă El.
Unde este scris în Biblie că „Tatăl este veşnic, Fiul este veşnic, Duhul Sfânt este veşnic”? Nicăieri, desigur! Cum ar putea să fie scris în Cuvântul adevărului ceva neadevărat? Este absolut imposibil!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ?

Mesaj necititde protosinghel » 12 Oct 2009, 17:32

Uite, Tradiţia Ortodoxă are răspuns la fiecare din aceste întrebări. Să văd însă cum pot răspunde neo-protestanţii, care nu au această Tradiţie a Bisericii (ci pe una a lor, de tip american).

Rog ca nici un ortodox să nu se implice în această discuţie, ci mai întâi să-l lăsăm pe neoprotestanţi să-i răspundă lui Iona (cel care e de "altă religie"). După ce se vor încerca ei, vom da şi noi răspunsurile corecte.

Doamne ajută.

Iona
Mesaje:30
Membru din:07 Oct 2009, 18:06
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: De ce ?

Mesaj necititde Iona » 12 Oct 2009, 18:45

Uite, Tradiţia Ortodoxă are răspuns la fiecare din aceste întrebări. Să văd însă cum pot răspunde neo-protestanţii, care nu au această Tradiţie a Bisericii (ci pe una a lor, de tip american).

Rog ca nici un ortodox să nu se implice în această discuţie, ci mai întâi să-l lăsăm pe neoprotestanţi să-i răspundă lui Iona (cel care e de "altă religie"). După ce se vor încerca ei, vom da şi noi răspunsurile corecte.

Doamne ajută.
Raspunsurile protestantilor sunt identice cu cele traditionaliste .....cunosc raspunsurile protestantilor .Nici un raspuns protestant nu a fost documentat prin versete biblice ci prin doctrine si "basme "mestesugit alcatuite.(vb lui Petru )

P.S.,........(cel care este de "alta religie")...nu fac prozelitism ieftin si nu am nici un interes financiar ,precum o au toti evanghelistii neo sau clasici.
Tradiţia Ortodoxă are răspuns la fiecare din aceste întrebări.
referitor la acesta afirmatie ...generalista ...o pot compara cu mistica hindusa ...care si ea are raspuns la tot ce se misca .

Ce zice Scriptura...la intrebarile mele ,nu dogmele ..?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ?

Mesaj necititde protosinghel » 12 Oct 2009, 18:58

1. Nu le lua apărarea (neo)protestanţilor. Ei nu au răspunsuri la acele întrebări. Deci haideţi să-i lăsăm să le spună totuşi...
2. Comparaţia cu hinduismul este comică... :D
3. Dacă accepţi doar Scriptura, nu şi Tradiţia, nu avem ce discuta. Batem pasul pe loc. Eu, dar şi Ortodoxia în general, refuz(ă) să accept(e) doar Scriptura - ca să fie clar pt toţi eterodocşii.

Iona
Mesaje:30
Membru din:07 Oct 2009, 18:06
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: De ce ?

Mesaj necititde Iona » 12 Oct 2009, 19:10

1. Nu le lua apărarea (neo)protestanţilor. Ei nu au răspunsuri la acele întrebări. Deci haideţi să-i lăsăm să le spună totuşi...
2. Comparaţia cu hinduismul este comică... :D
3. Dacă accepţi doar Scriptura, nu şi Tradiţia, nu avem ce discuta. Batem pasul pe loc. Eu, dar şi Ortodoxia în general, refuz(ă) să accept(e) doar Scriptura - ca să fie clar pt toţi eterodocşii.
1 .Tocmai ca nu le i-au apararea protestantilor .
2. Comparatia este tragico-comica ..caci si ei au o traditie ..si inca ce traditie !
3. Dumnezeu va judeca lumea dupa un singur Absolut ..si acela va fi BIBLIA ....singur etalon de verificare valabil ptr a intra in Imparatia lui Dumnezeu ...altfel s-ar transfera "babilonul religios existent "...in eternitate ..ceea ce este inadmisibil din perspectiva lui Dumnezeu .

P.S...imi vine sa zambesc ..<o vizionara ortodoxa zicea pe OTV ...ca a vazut in cer doar Ortodocsi ..si cativa pocaiti ....> :lol:

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: De ce ?

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Oct 2009, 09:54

3. Dumnezeu va judeca lumea dupa un singur Absolut ..si acela va fi BIBLIA ....
Nu cumva Dumnezeu este limitat de Biblie? Oare nu era logic ca Hristos, stiind ca "va judeca dupa Biblie", sa fi scris El Insusi in 2-3 nopti Noul Testament si sa-i trimita pe Apostoli sa aprovizioneze toata lumea cu Cartile Sfinte prin care sa putem avea mantuirea, fara atata suferinta, fara cruce, fara schizme si fara reforma?

E foarte trist ca prin asemenea "corectii" neoprotestantii cred ca Scriptura poate fi reabilitata: dumnezeul vostru este Scriptura, iata adevarul care va orbeste...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: De ce ?

Mesaj necititde ccristi » 13 Oct 2009, 11:23

Nu stiu daca e corect ce spun dar dupa mintea mea ar trebui sa se discute numai dupa invataturile sf parintii de la sinoadele ecumenice.
Ar trebui ca si protestantii sa le cunoasca si sa le adopte fiindca la momentul respectiv ar fi trebuit sa apartina bisericii din acele vremuri pana sa se rupa de adevarata biserica.

Iona
Mesaje:30
Membru din:07 Oct 2009, 18:06
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: De ce ?

Mesaj necititde Iona » 13 Oct 2009, 14:09

Nu stiu daca e corect ce spun dar dupa mintea mea ar trebui sa se discute numai dupa invataturile sf parintii de la sinoadele ecumenice.
Ar trebui ca si protestantii sa le cunoasca si sa le adopte fiindca la momentul respectiv ar fi trebuit sa apartina bisericii din acele vremuri pana sa se rupa de adevarata biserica.
Ar trebuii ca fiecare individ sa cerceteze Biblia ...caci ea este singura inspirata de Dumnezeu .Basmele aparute dupa niceea..se pot citii seara copiilor sa adoarma instantaneu . :D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Oct 2009, 14:14

1. Nu sunt deacord cu tine. Biblia nu pretinde la singularitate în ce priveşte Cuvântul lui Dumnezeu. Despre asta s-a tot discutat. Dacă nu eşti de acord, nu e cazul să reiei această discuţie. Noi la Sfânta Tradiţie nu renunţăm!
2. De ce respingi ceea ce nu este în Biblie, dar e cu mult înainte de Niceea?
3. Şi, la urma urmei, ce a adus Niceea nou, care să contrazică Scriptura?


Dacă nu răspunzi la întrebările 2-3, poti să te duci la culcare. Mă voi ruga să adormi instantaneu şi fără "basme"... :)

Iona
Mesaje:30
Membru din:07 Oct 2009, 18:06
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: De ce ?

Mesaj necititde Iona » 13 Oct 2009, 14:33

2. De ce respingi ceea ce nu este în Biblie, dar e cu mult înainte de Niceea?
3. Şi, la urma urmei, ce a adus Niceea nou, care să contrazică Scriptura?
Resping ptr ca trebuie sa am un ABSLOUT ...nu ceva adaugat pe parcursul sec.de catre unul sau altul ...nu poti numii Sf Traditie ..ceea ce a inventat x sau y ...aceea nu poate fi numit SFANT ...ci omenesc .

Niceea ...e poveste lunga ...am sa deschid un topic nou .

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Oct 2009, 14:37

Resping ptr ca trebuie sa am un ABSLOUT ...nu ceva adaugat pe parcursul sec.de catre unul sau altul ...nu poti numii Sf Traditie ..ceea ce a inventat x sau y ...aceea nu poate fi numit SFANT ...ci omenesc .
Pentru noi Tradiţia nu-i ceva adăugat, ci:
1. Ceea ce nu a fost scris în Scriptură, dar provine din acelaşi izvor - Logosul divin;
2. Ceea ce s-a dezvoltat firesc în Biserică, în baza Scripturii şi a Tradiţiei, fără să contravină Scripturii...

Niceea ...e poveste lunga ...am sa deschid un topic nou .
Numai să scrii lucruri veridice dpdv ştiinţific, nu SF-uri...

Iona
Mesaje:30
Membru din:07 Oct 2009, 18:06
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: De ce ?

Mesaj necititde Iona » 13 Oct 2009, 14:40

Domnule Pruteanu ...la SF-uri ...traditia si ufologia se i-au la intrecere . :D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Oct 2009, 14:45

Vorbe de astea pot spune şi eu, mai multe ca tine.
Deocamdată nimic nu ai demonstrat, iar la cele 2 întrebări ale mele, de mai sus, de fapt nu ai răspuns, ci mai mult ai ezitat!

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: De ce ?

Mesaj necititde ccristi » 13 Oct 2009, 14:50

Parinte protosinghel
Daca nu vor sa recunoasca hataririle sf sinoade ecumenice trimitetii acasa.
Ei(sf parinti) au definitivat si interpretat corect textele sfintei scripturi.
Se stie f bine ca la nivel de apostoli aparuse oarece diferente si tocmai de aceea trebuiau clarificate inca din ,,fasa,,.
Va rog sa discutati numai pe baza sinoadelor ecumenice.
Iona(ca si religie) nu poate fi mai destept decat sf apostoli(care au primit duh sfint).

Iona
Mesaje:30
Membru din:07 Oct 2009, 18:06
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: De ce ?

Mesaj necititde Iona » 13 Oct 2009, 14:57

Parinte protosinghel
Daca nu vor sa recunoasca hataririle sf sinoade ecumenice trimitetii acasa.
Ei(sf parinti) au definitivat si interpretat corect textele sfintei scripturi.
Se stie f bine ca la nivel de apostoli aparuse oarece diferente si tocmai de aceea trebuiau clarificate inca din ,,fasa,,.
Va rog sa discutati numai pe baza sinoadelor ecumenice.
Iona(ca si religie) nu poate fi mai destept decat sf apostoli(care au primit duh sfint).
De ce sa nu ma ardeti pe rug ....in loc sa ma banati .? :D
Credeti ca Dumnezeu a plecat in concediu dupa niceea ...?
Eu nu sunt destept ...Lucifer este Maestrul celor destepti ...eu nu ma bizuiesc pe intelepciunea mea...si tu nu ai de unde sa stii cine sunt eu si cine m-a trimis ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Oct 2009, 15:06

De ce sa nu ma ardeti pe rug ....in loc sa ma banati .?
Nu o fă pe victima că nu eşti. Nu-ţi vom oferi această ocazie...
Credeti ca Dumnezeu a plecat in concediu dupa niceea ...?
Pentru noi - nu, dar pt tine, El a plecat în concediu din momentul când Ioan Evanghelistul şi-a scris ultima carte... (Vezi, fii mai atent în curbe... :D )

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: De ce ?

Mesaj necititde dmas » 30 Oct 2009, 17:50

De nu s-a rugat nimeni în tot Vechiul Testament unui „Tată ceresc”?
Pentru ca pentru ei nu era Tata. Numai cei nascuti din Dumnezeu, prin Duhul Sfant sunt numitii fii ai lui Dumnezeu, si numai pentru ei Dumnezeu e Tata.
De ce nu se găseşte niciodată în Biblie termenul „Dumnezeu Fiul”, ci mai degrabă „Fiul lui Dumnezeu”?
Dumnezeu Fiul sau Fiul lui Dumnezeu tot aia e. Cel ce e nascut din veci din Dumnezeu Tatal e de aceeasi natura/fiinta cu Cel ce L-a nascut, adica e Dumnezeu. Fiul, Cuvantul, Logosul e Dumnezeu. (Ioan 1:1)
De ce nu este făcută în Scriptură nici cea mai mică menţiune despre „Dumnezeu Duhul Sfânt”, ci doar despre „Duhul lui Dumnezeu”? Cu siguranţă că aceasta se datorează faptului că Dumnezeu este punctul de referinţă! Este Duhul Sfânt Duhul lui Dumnezeu, sau nu?
Duhul Sfant. Duhul lui Hristos, Duhul lui Dumnezeu e unul si acelasi Duh, si este si El Dumnezeu.

"Petru i -a zis: ,,Anania, pentruce ţi -a umplut Satana inima ca să minţi pe Duhul Sfînt, şi să ascunzi o parte din preţul moşioarei? Dacă n'o vindeai, nu rămînea ea a ta? Şi, după ce ai vîndut -o, nu puteai să faci ce vrei cu preţul ei? Cum s'a putut naşte un astfel de gînd în inima ta? N'ai minţit pe oameni, ci pe Dumnezeu.``" -- Faptele Apostolilor 5:1-4
De ce se spune în legătură cu naşterea Fiului „ Îl vor numi: Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Părintele Veşniciilor…” (Isa. 9:6), dar niciodată nu scrie „Fiul Veşniciilor”?
Daca Fiul e Parintele Vesniciilor, cum sa scrie Fiul Vesniciilor ? De ce ma cheama pe mine "X-ulescu" ? Raspuns: pentru ca asa ma cheama.
De ce nu găsim în Biblie, de-a lungul perioadei Vechiului Testament, nici un loc în care Tatăl să fi vorbit cu Fiul? Desigur că aceasta se datorează faptului că Dumnezeu nu Se descoperise încă ca Tată în Fiul.
Psalm 110:1: "Domnul a zis Domnului meu: ,,Şezi la dreapta Mea, pînă voi pune pe vrăjmaşii Tăi supt picioarele Tale.`"
De ce nu vorbeşte Scriptura niciodată despre un Fiu pe care Dumnezeu ca Tată să Îl fi născut în veşnicie? Pentru că un astfel de lucru nu s-a petrecut! Naşterea Fiului a fost anunţată în întreg Vechiul Testament, dar a avut loc doar la începutul Noului Testament. Acesta este adevărul biblic şi divin. De aceea nu există vreun loc în Scriptură care să vorbească despre preexistenţa Fiului.
"Şi tu, Betleeme Efrata, măcar că eşti prea mic între cetăţile de căpetenie ale lui Iuda, totuş din tine Îmi va ieşi Cel ce va stăpîni peste Israel, şi a cărui obîrşie se suie pînă în vremuri străvechi, pînă în zilele veciniciei." -- Mica 5:2
De ce am fost învăţaţi să ne rugăm astfel: „Tatăl nostru care eşti în ceruri, sfinţească-Se Numele Tău…” ? Noi ne rugăm Tatălui ceresc, dar niciodată nu ne rugăm „ Fiului ceresc”. Neîndoielnic, pentru că nu există un „Fiu ceresc”!
"Isus le -a mai spus: ,,Eu Mă duc, şi Mă veţi căuta, şi veţi muri în păcatul vostru; acolo unde Mă duc Eu, voi nu puteţi veni.`` Atunci Iudeii au zis: ,,Doar n'o avea de gînd să se omoare, de zice: ,Unde Mă duc Eu, voi nu puteţi veni!`` ,,Voi sînteţi de jos``, le -a zis El; ,,Eu sînt de sus: voi sînteţi din lumea aceasta, Eu nu sînt din lumea aceasta. De aceea v'am spus că veţi muri în păcatele voastre; căci, dacă nu credeţi că Eu sînt, veţi muri în păcatele voastre.``" -- Ioan 8:21-24
Unde este scris în Biblie că „Tatăl este veşnic, Fiul este veşnic, Duhul Sfânt este veşnic”? Nicăieri, desigur! Cum ar putea să fie scris în Cuvântul adevărului ceva neadevărat? Este absolut imposibil!
Tatal este vesnic. (clar!)
Fiul este vesnic. (vezi Ioan 1:1, Mica 5:2)
Duhul Sfant este vesnic. ("cu cît mai mult sîngele lui Hristos, care, prin Duhul cel vecinic, S'a adus pe Sine însuş jertfă fără pată lui Dumnezeu, vă va curăţi cugetul vostru de faptele moarte, ca să slujiţi Dumnezeului cel viu!" -- Evrei 9:14)

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: De ce ?

Mesaj necititde don_razvan » 23 Dec 2009, 23:05

Parinte protostinghel, aduceti si explicatiile traditiei dvs pentru ca nu pot sa-mi ascund curiozitatea. Dvs ce explicatii dati la intrebarile lui Iona ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Dec 2009, 07:59

Majoritatea acelor subiecte au fost discutate în alte topicuri. Şi de ce mă rog eşti aşa curios să afli răspunsuri la întrebări despre Treime, Iahve etc? Oare secta voastră nu este de aceeaşi părere cu Biserica Ortodoxă în privinţa Treimii, a numelui lui Dumnezeu etc? Şi spunemi, de unde le-a luat: (exclusiv) din Scriptură sau (şi) din Tradiţie? Hai, răspunde!

Hai că-ţi dau un indiciu: romano-catolicii au luat învăţătura despre Trinitate de la Biserica Universală Ortodoxă, adăugând Filioque. Luther şi gaşca lui au luat această învăţătură la romano-catolici. Voi aţi luat-o de la Luther şi uite că v-aţi făcut (vrând-nevrând) urmaşi ai Tradiţiei Ortodoxe. Iată de unde toţi neo-trotestanţii folosesc noţiunea de Trinitate (Treime). Fain, nu? :D

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: De ce ?

Mesaj necititde don_razvan » 24 Dec 2009, 10:33

Oare secta voastră nu este de aceeaşi părere cu Biserica Ortodoxă în privinţa Treimii, a numelui lui Dumnezeu etc?
Adventiştii de ziua a şaptea cred că există un singur Dumnezeu: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfînt, o unitate a trei Persoane coexistînd din veşnicie. Dumnezeu este nemuritor, atotputernic, atotcunoscător, mai presus de toate şi pretutindeni prezent. El este infinit şi mai presus de înţelegerea omenească, dar cunoscut totuşi prin faptul că S-a descoperit pe Sine. El este pentru totdeauna vrednic de închinare, adorare şi slujire de către întreaga creaţiune.
Suntem de acord cu Trinitatea, insa eu mi-am exprimat curiozitatea pe baza promisiunii dvs facute anterior, cum ca TRADITIA ORTODOXA are explicatii la toate intrebarile domnului IONA.
dmas a dat explicatii foarte bune la intrebari, numai pe baza Scripturii si de-asta vroiam sa stiu ce spune si traditia.
Stiu, o sa spuneti ca sunteti de acord cu dmas...
Hai că-ţi dau un indiciu: romano-catolicii au luat învăţătura despre Trinitate de la Biserica Universală Ortodoxă, adăugând Filioque. Luther şi gaşca lui au luat această învăţătură la romano-catolici. Voi aţi luat-o de la Luther şi uite că v-aţi făcut (vrând-nevrând) urmaşi ai Tradiţiei Ortodoxe. Iată de unde toţi neo-trotestanţii folosesc noţiunea de Trinitate (Treime). Fain, nu? :D
Vai...fara indiciul dvs nu cred ca puteam face fata acestei intrebari :lol:
Parinte, TRINITATE sau DUMNEZEIRE inseamna acelasi lucru si vreau sa va spun ca acest concept este regasit in Scriptura; nu a fost inventat de catre Luther. Deci concluzia dvs este ca noi suntem urmasi ai traditiei ortodoxe :lol: hai sa fim seriosi... :lol:
Chiar aveti haz...


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX