Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.
Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 30 Noi 2010, 21:46

Si, pentru dvs. S-a intors Domnul?
Da!,a spus ca este cu noi pana la sfarsitul veacurilor...,fara sa exclud si o alta venire si cu trupul;iar daca te uiti la apocalipsa,acolo unde ai spus ca eu nu am auzit de acele invieri,cap20v6,ai sa vezi ca cei care au avut parte de invierea cea dintai, imparatesc cu Hristos,nu fara el. ;)
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 30 Noi 2010, 23:14

Acolo este vorba de inviere a trupului care va fi si aceasta la sfarsit,or noi vb acum despre suflet.
trupul daca nu are suflet si duh, este materie !
Invierea este una singura, si nu inviaza si trupul si duhul si sufletul. Este o inviere a sufletului.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde dumio » 30 Noi 2010, 23:28

Acolo este vorba de inviere a trupului care va fi si aceasta la sfarsit,or noi vb acum despre suflet.
trupul daca nu are suflet si duh, este materie !
Invierea este una singura, si nu inviaza si trupul si duhul si sufletul. Este o inviere a sufletului.
Hai ca iarasi aberezi! Scriptura vorbeste clar de invierea trupurilor!

vasinec

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde vasinec » 01 Dec 2010, 08:14

Si, pentru dvs. S-a intors Domnul?
Da!,a spus ca este cu noi pana la sfarsitul veacurilor...,fara sa exclud si o alta venire si cu trupul;iar daca te uiti la apocalipsa,acolo unde ai spus ca eu nu am auzit de acele invieri,cap20v6,ai sa vezi ca cei care au avut parte de invierea cea dintai, imparatesc cu Hristos,nu fara el. ;)
Sfanta Scriptura ne spune ca vom fi impreuna cu Domnul (la propriu) abia dupa ce EL va reveni ("si astfel vom fi totdeauna cu Domnul" - asa isi incheie Sfantul Apostol Pavel descrierea revenirii Mantuitorului, cand va avea loc si invierea celor credinciosi - vedeti 1 Tesaloniceni 4:15-18).

Sfanta Scriptura ne invata despre prima inviere (invierea celor morti in credinta) ca despre un fapt real ce se va petrece cand Domnul va reveni. Iar in Apocalipsa 20:6, la aceasta inviere se face referire.

Asa cum obisnuiti, ati mai facut un ghiveci. Ati amestecat doua fagaduinti distincte ale Domnului Iisus Hristos:
- o fagaduinta in care Domnul ne spune ca va fi cu noi, prin Duhul;
- o fagaduinta in care Domnul ne spune ca se va intoarce si ne lua cu el.

P.S. Va spun cu toata sinceritatea: sunt intrigat de modul dvs. de a terfeli Sfanta Scriptura. Chiar va puteti permite o asemenea incumetare?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 01 Dec 2010, 23:31


Sfanta Scriptura ne spune ca vom fi impreuna cu Domnul (la propriu) abia dupa ce EL va reveni ("si astfel vom fi totdeauna cu Domnul" - asa isi incheie Sfantul Apostol Pavel descrierea revenirii Mantuitorului, cand va avea loc si invierea celor credinciosi - vedeti 1 Tesaloniceni 4:15-18).
Aia este invierea de obste cu trupul.
Sfanta Scriptura ne invata despre prima inviere (invierea celor morti in credinta) ca despre un fapt real ce se va petrece cand Domnul va reveni. Iar in Apocalipsa 20:6, la aceasta inviere se face referire.
D-ta esti milenarist si interpretezi literal textele de la apocalipsa care sf Ioan a vorbit alegoric si Il contrazici chiar pe Mantuitorul care spune ca la invierea cea de obste toti vor invia cu trupul ,doar ca unii vor merge la fericire si altii la osanda vesnica
Ioan cap 5
28. Nu vă miraţi de aceasta; căci vine ceasul când toţi cei din morminte vor auzi glasul Lui,
29. Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieţii şi cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii.
Asa cum obisnuiti, ati mai facut un ghiveci. Ati amestecat doua fagaduinti distincte ale Domnului Iisus Hristos:
Nu eu fac ghiveciul,d-ta ai mintea orbita de la maiestrii rataciti care ar trebui sa le dai cu biblia in cap pt ca te duc la pierzare
- o fagaduinta in care Domnul ne spune ca va fi cu noi, prin Duhul;
Pt noi este si cu trupul in mod real.
- o fagaduinta in care Domnul ne spune ca se va intoarce si ne lua cu el.
Pe noi ne ia intr-adevar,prima data in cristelnita/baptisteriu(cati inHristos v-ati botezat in Hristos v-ati si imbracat),apoi in euharistie(cel ce mananca trupul meu ramane intru mine si eu intru el)unire(eu si Tatal v-om veni si vom face locas in el) la iesirea sufletului din trup(Mă voi duce şi vă voi găti loc, iarăşi voi veni şi vă voi lua la Mine, ca să fiţi şi voi unde sunt Eu.)si ultima data la a doua venire15. Căci aceasta vă spunem, după cuvântul Domnului, că noi cei vii, care vom fi rămas până la venirea Domnului, nu vom lua înainte celor adormiţi,
16. Pentru că Însuşi Domnul, întru poruncă, la glasul arhanghelului şi întru trâmbiţa lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, şi cei morţi întru Hristos vor învia întâi,
17. După aceea, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiţi, împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh, şi aşa pururea vom fi cu Domnul. ;)
P.S. Va spun cu toata sinceritatea: sunt intrigat de modul dvs. de a terfeli Sfanta Scriptura. Chiar va puteti permite o asemenea incumetare?
Nu eu o terfelesc ci d-ta la inspiratia arhiconului,eu expun parerea bisericii din totdeauna :( .
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 02 Dec 2010, 12:39

Ziceti ca sfintii sunt in Cer si mijlocesc. Ei bine, nu sunt deloc de acord cu asta ! De ce? pentru ca Invierea inca nu a venit.
Acum o sa veniti si o sa ziceti ca sufletele lor sunt in Cer si la inviere se vor uni cu trupurile.
Cum sa fie asa ceva? Daca sufletele stau bine-mersi in Ceruri cu Dumnezeu si asa, fara trupuri, la ce mai trebuie sa primeasca trup? Si daca ele sunt vii asa, de ce atunci cand primesc trupul se cheama ca a avut loc Invierea? ce sa invie? ei sunt vii deja, fiind in Ceruri si mijlocind chiar pentru cei de pe pamant.
Daca eu pot sa exist pe acest Pamant, imbracat sa zicem intr-o camasa, ce mai conteaza ca mai iau si o geaca sau un fular? Ce mai conteaza?
La fel si acesti sfinti. Daca ei sunt cu Iisus si vorbesc cu El, mijlocesc etc., asa in forma de suflete, cand o sa ia trupul, nu va fi altceva decat ca se imbraca cu o haina.

Deci eu zic sa incepeti sa ganditi ! :idea:

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde danadoina » 02 Dec 2010, 12:43

....... Ei bine, nu sunt deloc de acord cu asta !.........
Cum sa fie asa ceva? ...
:idea: ...poate ar trebui sa incepi tu sa te rogi ;) ORTOdox !


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron