Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 12 Oct 2010, 06:17


Poate nu am citit eu totul, dar am observat ca tot o tinea cu minunile Duhului ca adevaratul criteriu al spiritualitatii.
Ati citit numai unde am pus accentul pe lucrarile Duhului, pentru ca si ele trebuie sa existe, dar sunt si minuni false cu duiumul.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde IOACHIM » 12 Oct 2010, 09:35

Poate nu am citit eu totul, dar am observat ca tot o tinea cu minunile Duhului ca adevaratul criteriu al spiritualitatii.
Ati citit numai unde am pus accentul pe lucrarile Duhului, pentru ca si ele trebuie sa existe, dar sunt si minuni false cu duiumul.
Bine... aici te-am lamurit; ai priceput cum e cu lucrarile Duhului si ca ai nevoie de muuult mai mult decat simpla observare a unor minuni. Te-ai lamurit si cum e cu exotismul de orice culoare.... ca asa ziceai, ca nu vrei orice minuni ... uite, citez: minunile astea ma lasa rece, daca nu se fac exorcizari si vindecari, sunt foaie verde.
Acum sa trecem mai departe! Deja ne abatem prea mult de la subiect.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 12 Noi 2010, 17:01

de ce primii crestini nu s-au rugat profetilor Vechiului testament, pentru mijlocire la Dumnezeu?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde dumio » 12 Noi 2010, 19:33

de ce primii crestini nu s-au rugat profetilor Vechiului testament, pentru mijlocire la Dumnezeu?
Stii tu ca nu s-au rugat? Adu argumente!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 12 Noi 2010, 21:56

Stii tu ca nu s-au rugat? Adu argumente!
sutele de pagini din Noul testament unde nu gasim astfel de rugaciuni.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde dumio » 12 Noi 2010, 23:48

Stii tu ca nu s-au rugat? Adu argumente!
sutele de pagini din Noul testament unde nu gasim astfel de rugaciuni.
Pai si ce ai vrea: ca NT sa-ti spuna si cum sa te speli pe dinti si cum sa-ti faci nod la cravata? E cumva compendiu de morala si spiritualitate? NT, ca toata Scriptura, reprezinta scrieri ocazionale (sigur ca inspirate) ca raspuns la diferitele probleme aparute intr-un anumit context in Biserica. Aici intervine Sfanta Traditie pe care o lepadati. De asta nu stiti nici cum sa va rugati, sa respectati/cinstiti cum se cuvine pe Dumnezeu si Biserica si toate celelalte. Explicati dupa capul vostru textul Scripturii scris in Biserica si pentru Biserica, pe care numai aceasta stie corect sa-l inteleaga!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 07:23

De asta nu stiti nici cum sa va rugati, sa respectati/cinstiti cum se cuvine pe Dumnezeu si Biserica si toate celelalte.
iar voi, cand va rugati, nu se intampla nimic !

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde danadoina » 13 Noi 2010, 13:57

De asta nu stiti nici cum sa va rugati, sa respectati/cinstiti cum se cuvine pe Dumnezeu si Biserica si toate celelalte.
iar voi, cand va rugati, nu se intampla nimic !
gresesti electric, cand se roaga ortodocsi induhovniciti se intampla minuni de genul carora vorbesti tu, insa cei mai multi dintre noi suntem doar "copii" in viata duhovniceasca adica in "crestere" (dea Domnul !), nu am ajuns la masura pe care o pretinzi tu... in mod normal nu mergi la gradinita si dai copiiilor de acolo sa rezolve ecuatii de gradul doi, nu ? cam asta pretinzi tu ...daca ai fi corect ai tine cont si de oamenii sfintiti din Ortodoxie insa nu ti se potrivesc in concept... acolo te faci ca ploua...de Sf. nectarie ai auzit, de minunile pe care le-a facut el..asta ca sa iti dau doar un nume...si el s-a sfintit in Biserica Ortodoxa, nu ca liber-cugetator...da-mi tu macar un exemplu asemanator care nu are legatura cu Biserica Ortodoxa ;)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde danadoina » 13 Noi 2010, 14:00

De asta nu stiti nici cum sa va rugati, sa respectati/cinstiti cum se cuvine pe Dumnezeu si Biserica si toate celelalte.
iar voi, cand va rugati, nu se intampla nimic !
in ceea ce ne priveste pe noi, ca ortodocsi, cred ca va trebui sa dam odata raspuns tocmai pentru ca electric a ajuns sa poata spune asa ceva ... ar trebui sa fim sarea lumii :(

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 15:07


in ceea ce ne priveste pe noi, ca ortodocsi, cred ca va trebui sa dam odata raspuns tocmai pentru ca electric a ajuns sa poata spune asa ceva ... ar trebui sa fim sarea lumii :(
da, asa ar trebui.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde danadoina » 13 Noi 2010, 15:20


in ceea ce ne priveste pe noi, ca ortodocsi, cred ca va trebui sa dam odata raspuns tocmai pentru ca electric a ajuns sa poata spune asa ceva ... ar trebui sa fim sarea lumii :(
da, asa ar trebui.
mesajul de dinainte astepta si el un raspuns ... :mrgreen:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 16:04


gresesti electric, cand se roaga ortodocsi induhovniciti se intampla minuni de genul carora vorbesti tu, insa cei mai multi dintre noi suntem doar "copii" in viata duhovniceasca adica in "crestere" (dea Domnul !), nu am ajuns la masura pe care o pretinzi tu... in mod normal nu mergi la gradinita si dai copiiilor de acolo sa rezolve ecuatii de gradul doi, nu ? cam asta pretinzi tu ...daca ai fi corect ai tine cont si de oamenii sfintiti din Ortodoxie insa nu ti se potrivesc in concept... acolo te faci ca ploua...de Sf. nectarie ai auzit, de minunile pe care le-a facut el..asta ca sa iti dau doar un nume...si el s-a sfintit in Biserica Ortodoxa, nu ca liber-cugetator...da-mi tu macar un exemplu asemanator care nu are legatura cu Biserica Ortodoxa ;)
Cu o floare nu se face primavara. Daca sunt cativa sfinti care in trecut au facut minuni, asta este foarte bine pentru ei. Dar milioanele de credinciosi ortodocsi, care nu au carisme? Ce vom face cu acestia? BO nu este formata numai din Sf. Nectarie & company.

Sunt destui eterodocsi care au facut minuni si semne, daca as incepe sa-i scriu, as umple tot forumul acesta si vreau sa va las si voua spatiu, totusi.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde danadoina » 13 Noi 2010, 16:05

....Daca sunt cativa sfinti care in trecut au facut minuni, asta ..........
...asta confirma CALEA ;)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 16:07


...asta confirma CALEA ;)
daca ar fi doar la ortodocsi, poate, insa minuni s-au facut si la catolici, si la penticostali.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde dumio » 13 Noi 2010, 19:13


...asta confirma CALEA ;)
daca ar fi doar la ortodocsi, poate, insa minuni s-au facut si la catolici, si la penticostali.
Depinde ce fel de minuni si cu ce putere sau duh....

ioana89
Mesaje:38
Membru din:30 Oct 2010, 13:42
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde ioana89 » 13 Noi 2010, 19:40

de ce primii crestini nu s-au rugat profetilor Vechiului testament, pentru mijlocire la Dumnezeu?
Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie. Luca 16:23-24

Oare daca ar fi fost idolatrie,Iisus ar fi folosit acest exemplu intr-o pilda?
Pana si cel din iad se ruga pt familia lui.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde Doriana » 13 Noi 2010, 19:47

Oare daca ar fi fost idolatrie,Iisus ar fi folosit acest exemplu intr-o pilda?
Pana si cel din iad se ruga pt familia lui.
In lumea spirituala duhurile comunica intre ele. E normal, asa cum in lumea fizica oamenii comunica intre ei. Dumnezeu a interzis comunicarea cu cei trecuti dincolo, in lumea spirituala. Rasplata pentru acest pacat a fost pedeapsa cu moartea.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 19:55

de ce primii crestini nu s-au rugat profetilor Vechiului testament, pentru mijlocire la Dumnezeu?
Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie. Luca 16:23-24

Oare daca ar fi fost idolatrie,Iisus ar fi folosit acest exemplu intr-o pilda?
Pana si cel din iad se ruga pt familia lui.
nu vad in ce consta atitudinea de inchinare, de venerare. este o simpla solicitare acolo, nimic mai mult.

ioana89
Mesaje:38
Membru din:30 Oct 2010, 13:42
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde ioana89 » 13 Noi 2010, 19:56

In lumea spirituala duhurile comunica intre ele. E normal, asa cum in lumea fizica oamenii comunica intre ei. Dumnezeu a interzis comunicarea cu cei trecuti dincolo, in lumea spirituala. Rasplata pentru acest pacat a fost pedeapsa cu moartea.
Pai rudele bogatului erau pe pamant,de aceea ziceam.Si bogatul s-a rugat pentru ele.
Nu se poate compara rugaciunea catre sfinti cu spiritismul,pt ca sfintii nu ne raspund nimic,ci doar se roaga.

ioana89
Mesaje:38
Membru din:30 Oct 2010, 13:42
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde ioana89 » 13 Noi 2010, 19:58

nu vad in ce consta atitudinea de inchinare, de venerare. este o simpla solicitare acolo, nimic mai mult.
Conform neoprotestantilor,bogatul trebuia sa se roage lui Dumnezeu,nu unui sfant :?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX