Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.
Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 19 Noi 2010, 00:17

mi se pare nu stiu cum sa chem niste morti, daca se fac strigoi si ma bantuie?
Cunosc groaza care va stapaneste,am avut parte sa cunosc np,care veneu des pe la mine,iar daca se facea noaptea si erau singuri li era frica sa mearga acasa,tocmai pt astfel de obsesii care ai stapaneste.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 19 Noi 2010, 00:20

Nu putem sa ne rugam mortilor, din simplul motiv ca acestia sunt morti si invierea inca nu a venit.
Dumnezeul lui Avraam,Isaac si Iacob este Dumnezeu viilor nu al mortilor,iar pt noi invierea sufletului nu-i tot una cu a trupului,cea dintai a venit.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 19 Noi 2010, 07:01

Dumnezeul lui Avraam,Isaac si Iacob este Dumnezeu viilor nu al mortilor,iar pt noi invierea sufletului nu-i tot una cu a trupului,cea dintai a venit.

Trupul e materie, deci daca a inviat sufletul, ce mai conteaza trupul? Insa Biblia nu vorbeste in termenii acestia.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 19 Noi 2010, 07:02

Cunosc groaza care va stapaneste,am avut parte sa cunosc np,care veneu des pe la mine,iar daca se facea noaptea si erau singuri li era frica sa mearga acasa,tocmai pt astfel de obsesii care ai stapaneste.
le era frica sa mearga acasa? in propria lor casa?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 19 Noi 2010, 12:01

Cunosc groaza care va stapaneste,am avut parte sa cunosc np,care veneu des pe la mine,iar daca se facea noaptea si erau singuri li era frica sa mearga acasa,tocmai pt astfel de obsesii care ai stapaneste.
le era frica sa mearga acasa? in propria lor casa?
Le era frica de intunerec si singuratate si sa nu se intalneasca cu strigoi.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 19 Noi 2010, 12:04

Dumnezeul lui Avraam,Isaac si Iacob este Dumnezeu viilor nu al mortilor,iar pt noi invierea sufletului nu-i tot una cu a trupului,cea dintai a venit.

Trupul e materie, deci daca a inviat sufletul, ce mai conteaza trupul? Insa Biblia nu vorbeste in termenii acestia.
Conteaza si trupul, si va invia la timpul potrivit,biblia vorbeste dar nu o intelegi tu.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 19 Noi 2010, 14:54

Conteaza si trupul, si va invia la timpul potrivit,biblia vorbeste dar nu o intelegi tu.
Invierea trupului este atunci cand trupul primeste duh. Trupul fara duh este mort - Iacov 2:26

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 19 Noi 2010, 14:55

Le era frica de intunerec si singuratate si sa nu se intalneasca cu strigoi.
si vi se pare intemeiata aceasta fobie?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 19 Noi 2010, 17:50

Conteaza si trupul, si va invia la timpul potrivit,biblia vorbeste dar nu o intelegi tu.
Invierea trupului este atunci cand trupul primeste duh. Trupul fara duh este mort - Iacov 2:26
Asta nu contrazice viata sufletului,care dupa moarte/adormire(ap pavel,I corinteni cap 15;6,18,20;F.A 13;36;Ioan 11;11Matei 25;5 cap 27;52 II Petru 3;4 I Tesaloniceni 4;13,14,15)pana la inviere are viata independenta fata de trup, care este socotit ca o haina,(II Corinteni 5;4) cort (IICorinteni cap 5 v 1,4)
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 19 Noi 2010, 18:06

Le era frica de intunerec si singuratate si sa nu se intalneasca cu strigoi.
si vi se pare intemeiata aceasta fobie?
Pt ei da,din 3 motive;1 o conceptie gresita asupra sufletului;2 lipsa de cunostinta si traire a proniei dumnezeiesti si 3 ,acest fapt trada lipsa Duhului Sfant in ei care alunga frica.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 19 Noi 2010, 18:15

Pt ei da,din 3 motive;1 o conceptie gresita asupra sufletului;2 lipsa de cunostinta si traire a proniei dumnezeiesti si 3 ,acest fapt trada lipsa Duhului Sfant in ei care alunga frica.
ei, acum ganditi-va ca cel putin in zona rurala, marea majoritate a ortodocsilor au astfel de fobii.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 19 Noi 2010, 23:11

Pt ei da,din 3 motive;1 o conceptie gresita asupra sufletului;2 lipsa de cunostinta si traire a proniei dumnezeiesti si 3 ,acest fapt trada lipsa Duhului Sfant in ei care alunga frica.
ei, acum ganditi-va ca cel putin in zona rurala, marea majoritate a ortodocsilor au astfel de fobii.
Dar tu imi spui de parca eu nu traiesc intre oameni si nu cu oameni lucrez,nu este adevarat,cu cati oameni discut eu ,nici macar 1% nu se plang de acest fenomen,foarte rar am intalnit asemenea caz intre preocuparile oamenilor in care i s-a dat impotanta ,dar nici atunci exagerata,ceea ce faci tu ,este ca toti protestantii ,de alt fel,care lucrati la dezinformarea si deformarea imaginii bisericii.
De fapt lucrati la propria voastra osanda.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

vasinec

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde vasinec » 29 Noi 2010, 16:12

Nu putem sa ne rugam mortilor, din simplul motiv ca acestia sunt morti si invierea inca nu a venit.
Dumnezeul lui Avraam,Isaac si Iacob este Dumnezeu viilor nu al mortilor,iar pt noi invierea sufletului nu-i tot una cu a trupului,cea dintai a venit.
1.Parinte, ce ghiveci ortodox ai preparat. Eu stiam ca sufletul este nemuritor (este ca o fantoma care paraseste trupul mortului). Acum aflu ca sufletul a inviat. Asta inseamna ca mai intai a murit. Nu mai inteleg nimic.

2. Dumneata ai auzit ceva despre cele doua invieri dar nu stii la ce se refera. Prima inviere va fi (nu a fost) la revenirea Domnului Iisus Hristos. Atunci vor fi inviati cei morti in Hristos (vedeti 1 Tesaloniceni cap 4:13-18). A doua inviere, a celor morti cu pacatele neiertate, va fi dupa o mie de ani (sau mii de ani). "Ceilalti morti n-au înviat pînã nu s-au sfîrsit cei o mie de ani."(Apocalipsa 20:5). Acestia vor fi inviati pentru a-si primi osanda.

3."Dumnezeul lui Avraam,Isaac si Iacob este Dumnezeu viilor nu al mortilor". Cand a spus aceste cuvinte, Domnul Iisus Hristos incerca sa le explice saducheilor cum este cu INVIEREA mortilor. "Cît priveste învierea mortilor, oare n-ati citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, cînd zice: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac, si Dumnezeul lui Iacov?" Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti, ci al celor vii."(Matei 22:31-32)

Domnul Iisus Hristos vorbeste despre INVIERE, dvs. o cotiti cu nemurirea sufletului. Pentru cine a vorbit Hristos?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 29 Noi 2010, 16:40


Domnul Iisus Hristos vorbeste despre INVIERE, dvs. o cotiti cu nemurirea sufletului. Pentru cine a vorbit Hristos?
nemurirea inerenta a sufletului e un concept nebiblic.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 29 Noi 2010, 20:16


1.Parinte, ce ghiveci ortodox ai preparat. Eu stiam ca sufletul este nemuritor (este ca o fantoma care paraseste trupul mortului). Acum aflu ca sufletul a inviat. Asta inseamna ca mai intai a murit. Nu mai inteleg nimic.
Moartea sufletului nu este disparitia lui,ci ruperea legaturii harice cu Dumnezeu,s-a intamplat lui Adam in gradina raiului,cand Dumnezeu a spus''in ziua cand vei manca cu moarte vei murii'' si asa s-a intamplat,a murit Adam in ziua in care a mancat (dupa Cuvantul Lui Dumnezeu)iar cu trupul a mai trait inca 930 de ani;iar noi,ca o consecinta a caderii adamice,am mostenit un suflet mort(despartit de harul lui Dumnezeu) de la protoparinti,or pt asta este nevoie de o inviere sufleteasca,care ia fiinta in cristelnita/baptisteriu,o nastere de sus,duhovniceasca ,dar invierea simtita si traita in mod neindoielnic (care nu poate fi vazuta si inteleasa de ochii trupesti)dar este inteleasa doar de mintea si simtita de inima si traita de cel in care se petrece,pe masura implinirii a tuturor poruncilor Lui Hristos.
2. Dumneata ai auzit ceva despre cele doua invieri dar nu stii la ce se refera. Prima inviere va fi (nu a fost) la revenirea Domnului Iisus Hristos
Ba stiu f bine ,acolo la apocalipsa,daca te uiti etent ,la versetul 4 cap 20 ,intai se spune ca va fi invierea si apoi vor imparatii cei inviati cu Hristos o mie/mii de ani,apoi ceilalti morti nu inviaza pana la plinirea miilor de ani,deci la revenirea Domnului va fi a doua inviere,adica cea a trupului pt cei care au inviat intai cu sufletul,iar pt cei care nu inviaza sufleteste va fi intaia,adica cea a trupului,pt ca sufletul lor nu va mai invia niciodata.
. Atunci vor fi inviati cei morti in Hristos (vedeti 1 Tesaloniceni cap 4:13-18).
Acolo se refera la invierea cea de obste a trupurilor
A doua inviere, a celor morti cu pacatele neiertate, va fi dupa o mie de ani (sau mii de ani). "Ceilalti morti n-au înviat pînã nu s-au sfîrsit cei o mie de ani."(Apocalipsa 20:5). Acestia vor fi inviati pentru a-si primi osanda.
Mortii sufletesti,nu inviaza cu prima inviere,dar au parte de a doua (a trupurilor)care le va fi spre osanda vesnica,acelasi lucru spune.
3."Dumnezeul lui Avraam,Isaac si Iacob este Dumnezeu viilor nu al mortilor". Cand a spus aceste cuvinte, Domnul Iisus Hristos incerca sa le explice saducheilor cum este cu INVIEREA mortilor. "Cît priveste învierea mortilor, oare n-ati citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, cînd zice: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac, si Dumnezeul lui Iacov?" Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti, ci al celor vii."(Matei 22:31-32)

Domnul Iisus Hristos vorbeste despre INVIERE, dvs. o cotiti cu nemurirea sufletului. Pentru cine a vorbit Hristos?
Pt saduchei dar si pt noi ,pt tot omul in general,Hristos vorbeste despre inviere,dar noi credem ca prima(cea sufleteasca)pt Avraam,Isaac si Iacob si pt toti drepti V.T.si pt toti care au crezut in Hristos.ea(invierea sufleteasca) s-a petrecut,o data cu pogorirea Lui Hristos in iad,atunci a fost pradat iadul si sufletele au fost scoase din legaturi nevazute si inviate(toti care au crezut in Hristos) ba inca si unele trupuri (ca semn )au fos vazute inviate,dupa cum marturiseste scriptura,de aceea am spus ,ca replica pt electricul care spunea ca noi ne rugam la morti,iar eu iam spus ca ei deja sunt vii precum si este si nu ne rugam mortilor ci viilor,precum si Dumnezeu este al celor vii.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

vasinec

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde vasinec » 30 Noi 2010, 08:06

dar noi credem ca prima(cea sufleteasca)pt Avraam,Isaac si Iacob si pt toti drepti V.T.si pt toti care au crezut in Hristos.ea(invierea sufleteasca) s-a petrecut,o data cu pogorirea Lui Hristos in iad,atunci a fost pradat iadul si sufletele au fost scoase din legaturi nevazute si inviate(toti care au crezut in Hristos)
Si, unde sunt "sufletele" inviate ale dreptilor din V.T.? S-au suit la cer?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 30 Noi 2010, 12:30


Si, unde sunt "sufletele" inviate ale dreptilor din V.T.? S-au suit la cer?
Da, ortodocsii asa spun, ca la venirea lui Isus, sufletele dreptilor din Iad s-au suit la Cer, dar uita ca Pavel spune ca Invierea inca nu sosise, de asemenea, ultima trambita inca nu a sunat, ca mortii sa invie nesupusi putrezirii.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 30 Noi 2010, 15:00


Si, unde sunt "sufletele" inviate ale dreptilor din V.T.? S-au suit la cer?
Da ,in ceruri nu cer,ca sunt mai multe,ap pavel vb despre o rapire pana la al III-le cer,altii vb chiar de mai multe.
Acolo unde a spu Hristos:Ioan cap 14 v 2,În casa Tatălui Meu multe locaşuri sunt. Iar de nu, v-aş fi spus. Mă duc să vă gătesc loc.

3. Şi dacă Mă voi duce şi vă voi găti loc, iarăşi voi veni şi vă voi lua la Mine, ca să fiţi şi voi unde sunt Eu.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 30 Noi 2010, 15:04

Da, ortodocsii asa spun, ca la venirea lui Isus, sufletele dreptilor din Iad s-au suit la Cer, dar uita ca Pavel spune ca Invierea inca nu sosise, de asemenea, ultima trambita inca nu a sunat, ca mortii sa invie nesupusi putrezirii.
Acolo este vorba de inviere a trupului care va fi si aceasta la sfarsit,or noi vb acum despre suflet.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

vasinec

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde vasinec » 30 Noi 2010, 21:35


Si, unde sunt "sufletele" inviate ale dreptilor din V.T.? S-au suit la cer?
Da ,in ceruri nu cer,ca sunt mai multe,ap pavel vb despre o rapire pana la al III-le cer,altii vb chiar de mai multe.
Acolo unde a spu Hristos:Ioan cap 14 v 2,În casa Tatălui Meu multe locaşuri sunt. Iar de nu, v-aş fi spus. Mă duc să vă gătesc loc.

3. Şi dacă Mă voi duce şi vă voi găti loc, iarăşi voi veni şi vă voi lua la Mine, ca să fiţi şi voi unde sunt Eu.
Si, pentru dvs. S-a intors Domnul?


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX