Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 19:59


Pai rudele bogatului erau pe pamant,de aceea ziceam.Si bogatul s-a rugat pentru ele.
Nu se poate compara rugaciunea catre sfinti cu spiritismul,pt ca sfintii nu ne raspund nimic,ci doar se roaga.
Dupa moarte nu se mai intampla nimic, sufletele se odihnesc. Asa ca acest exemplu nu e convingator. Eu am cerut exemple de crestini care s-au rugat unor profeti din Vechime, pentru mijlocire la Dumnezeu, si ce exemplu primesc? un mort care se roaga ! :lol:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 20:00

Conform neoprotestantilor,bogatul trebuia sa se roage lui Dumnezeu,nu unui sfant :?
Doamna, bogatul murise, era mort ! cui sa se roage si pentru ce? unde ati vazut scris ca mortii se mai roaga cuiva? :roll:

In Biblie scrie ca Iadul este locul tacerii si acolo nimeni nu mai zice "pâs"

Psalmi 115:17  Nu morţii laudă pe Domnul şi nici vreunul din cei ce se pogoară în locul tăcerii,


clar ca buna ziua !

mai cititi Scripturile.

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde Evlavia » 13 Noi 2010, 20:02

Pentru Ioana si pentru toti ceilalti ortodocsi: este pierdere de vreme discutia cu indivizii rataciti de la Calea cea Dreapta.
O spune chiar Sfanta Scriptura ca dupa a doua mustrare sa te departezi de ei.
"Dupa roadele lor ii veti cunoaste". Care sunt roadele lor? Lovesc in Sfanta Biserica Ortodoxa, in Sfintii Parinti, in preoti, in Sfanta Cruce, in Sfintele Taine, in tot ce este sfant.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 20:04

Pentru Ioana si pentru toti ceilalti ortodocsi: este pierdere de vreme discutia cu indivizii rataciti de la Calea cea Dreapta.
O spune chiar Sfanta Scriptura ca dupa a doua mustrare sa te departezi de ei.
"Dupa roadele lor ii veti cunoaste". Care sunt roadele lor? Lovesc in Sfanta Biserica Ortodoxa, in Sfintii Parinti, in preoti, in Sfanta Cruce, in Sfintele Taine, in tot ce este sfant.
Doamna, dar cine va obliga sa purtati discutii cu eretici?

ioana89
Mesaje:38
Membru din:30 Oct 2010, 13:42
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde ioana89 » 13 Noi 2010, 20:07

Psalmi 115:17 Nu morţii laudă pe Domnul


Atunci cei douăzeci şi patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce şedea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor şi aruncau cununile lor înaintea tronului, zicând: Vrednic eşti, Doamne şi Dumnezeul nostru, să primeşti slava şi cinstea şi puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile şi prin voinţa Ta ele erau şi s-au făcut. Apoc

Astia erau vii?

bogatul murise, era mort ! cui sa se roage si pentru ce?
Intrebati-L pe Cel Care a zis pilda.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 20:10

Atunci cei douăzeci şi patru de bătrâni, căzând înaintea Celui ce şedea pe tron, se închinau Celui ce este viu în vecii vecilor şi aruncau cununile lor înaintea tronului, zicând: Vrednic eşti, Doamne şi Dumnezeul nostru, să primeşti slava şi cinstea şi puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile şi prin voinţa Ta ele erau şi s-au făcut. Apoc

Astia erau vii?
Acolo este vorba de o vedenie. In Ceruri nu exista nimeni batran, toti sunt tineri. Cei 24 de batrani care i-au aparut apostolului Ioan in vedenie sunt un simbol. Toata Apocalipsa este plina de simboluri. De exemplu, Ioan a vazut un calaret pe un cal galben, acela simbolizand Moartea. Acum nu credem ca Moartea asa arata. Sau Isus are ochii rosii si din gura ii iese o sabie. Sunt imagini simbolice, numite scriptural vedenii.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 20:42


Acolo este vorba de o vedenie. In Ceruri nu exista nimeni batran, toti sunt tineri. Cei 24 de batrani care i-au aparut apostolului Ioan in vedenie sunt un simbol. Toata Apocalipsa este plina de simboluri. De exemplu, Ioan a vazut un calaret pe un cal galben, acela simbolizand Moartea. Acum nu credem ca Moartea asa arata. Sau Isus are ochii rosii si din gura ii iese o sabie. Sunt imagini simbolice, numite scriptural vedenii.
Mai electricule,tu nu intelegi ca simbolurile sunt menite sa reflecte realitati,si Mantuitorul folosea parabole si simboluri dar asta nu inseamna ca nu aveau trimitere la realitate,iar tu in apocalipsa nu faci diferenta intre simbol si real,pt ca nu totul este simbol.
Iar despre rugaciuni si mijlociri ar tr sa-l citesti pe ap Pavel care spune:Cap. 5

20. În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi. Vă rugăm, în numele lui Hristos, împăcaţi-vă cu Dumnezeu! ,la corinteni,sau la Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
1. Vă îndemn deci, înainte de toate, să faceţi cereri, rugăciuni, mijlociri, mulţumiri, pentru toţi oamenii,

Sau aici tot simboluri sunt?Cap. 8

3. Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinţilor, pe altarul de aur dinaintea tronului.

4. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor.

Epistola către Coloseni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 4

12. Vă îmbrăţişează Epafras, care este dintre voi, rob al lui Iisus Hristos, pururea luptând pentru voi în rugăciunile sale, ca să staţi desăvârşiţi şi plini de tot ce este voinţa lui Dumnezeu.

Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1

16. Nu încetez a mulţumi pentru voi, pomenindu-vă în rugăciunile mele,

Cap. 6

18. Faceţi în toată vremea, în Duhul, tot felul de rugăciuni şi de cereri, şi întru aceasta priveghind cu toată stăruinţa şi rugăciunea pentru toţi sfinţii.

Faptele Sfinţilor Apostoli
Cap. 2

42. Şi stăruiau în învăţătura apostolilor şi în împărtăşire, în frângerea pâinii şi în rugăciuni.

Cap. 10

4. Iar Corneliu, căutând spre el şi înfricoşându-se, a zis: Ce este, Doamne? Şi îngerul i-a zis: Rugăciunile tale şi milosteniile tale s-au suit, spre pomenire, înaintea lui Dumnezeu.

Epistola către Filimon a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1

4. Mulţumesc pururea Dumnezeului meu, pomenindu-te în rugăciunile mele,

22. Ci odată cu aceasta pregăteşte-mi loc de găzduit, fiindcă nădăjduiesc că, prin rugăciunile voastre, voi fi dăruit vouă.

Epistola catre Filipeni a Sfantului Apostol Pavel
4. Căci totdeauna, în toate rugăciunile mele, mă rog pentru voi toţi, cu bucurie,

19. Căci ştiu că aceasta îmi va fi mie spre mântuire, prin rugăciunile voastre şi cu ajutorul Duhului lui Iisus Hristos,

Cap. 15

30. Dar vă îndemn, fraţilor, pentru Domnul nostru Iisus Hristos şi pentru iubirea Duhului Sfânt, ca împreună cu mine să luptaţi în rugăciuni către Dumnezeu pentru mine,

Epistola întâia către Tesaloniceni a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1

2. Mulţumim lui Dumnezeu totdeauna pentru voi toţi şi vă pomenim în rugăciunile noastre,

Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 2

1. Vă îndemn deci, înainte de toate, să faceţi cereri, rugăciuni, mijlociri, mulţumiri, pentru toţi oamenii,

Cap. 5

5. Cea cu adevărat văduvă şi rămasă singură are nădejdea în Dumnezeu şi stăruieşte în cereri şi în rugăciuni, noaptea şi ziua.

Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 1

3. Mulţumesc lui Dumnezeu, Căruia Îi slujesc din strămoşi, cu cuget curat, că te pomenesc neîncetat, zi şi noapte, în rugăciunile mele.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 14 Noi 2010, 07:54

draga, Apocalipsa descrie si evenimente din viitor, prin simboluri. Momentan nu sunt oameni in Ceruri, traind ca ingerii. Asta se va intampla dupa venirea Domnului.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 14 Noi 2010, 13:15

draga, Apocalipsa descrie si evenimente din viitor, prin simboluri. Momentan nu sunt oameni in Ceruri, traind ca ingerii. Asta se va intampla dupa venirea Domnului.
Este doar concluzia ta,personala,bolnava de alt fel,fara nici un argument,asa ca sa fi multumit.
Dar te rog,nu le mai incurca,cu ghiveciul,ci ada argumente acolo unde se vb despre suflet la ''elaborioasa ''ta afirmatie,aici pastreaza doar cele cu privire la rolul si puterea de mijlocire a sfintilor,care pana acum n-ai adus nici un argument ;)
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 14 Noi 2010, 14:32

aici pastreaza doar cele cu privire la rolul si puterea de mijlocire a sfintilor,care pana acum n-ai adus nici un argument ;)

Nu am ce argumente sa aduc, pentru ca nu cred ca sfintii mijlocesc pentru oameni. Cine face afirmatia aceasta, trebuie sa aduca argumente. :idea:

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 14 Noi 2010, 16:47

Nu am ce argumente sa aduc, pentru ca nu cred ca sfintii mijlocesc pentru oameni. Cine face afirmatia aceasta, trebuie sa aduca argumente. :idea:
Asa te vreau,acum ti-ai spus doar credinta ta si recunosti ca nu ai argumente si cu asta punct,pt ca nu mai ai ce spune,aici tr sa te opresti ca sa nu devi obsedant,in momentul in care recurgi doar la idei personale.
Eu argumente biblice am adus,pt ca p/np numai de acolo vor(dar tu vad ca nici alea nu le primesti),asta e alta problema.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 14 Noi 2010, 17:32

bine, atunci aduceti dumneavoastra argumentele in favoarea acestei invataturi (ca sfintii pot mijloci) si eu vi le voi combate.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 14 Noi 2010, 19:27

bine, atunci aduceti dumneavoastra argumentele in favoarea acestei invataturi (ca sfintii pot mijloci) si eu vi le voi combate.
Da alea de sus ce au fost ?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 15 Noi 2010, 07:01

Da alea de sus ce au fost ?
acelea sunt bune pentru mijlocirea sfintilor care sunt in viata, eu am cerut argumente pentru sfintii decedati, cum ca ar mai putea mijloci pentru noi.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 15 Noi 2010, 14:29

Da alea de sus ce au fost ?
acelea sunt bune pentru mijlocirea sfintilor care sunt in viata, eu am cerut argumente pentru sfintii decedati, cum ca ar mai putea mijloci pentru noi.
Uite ce scrie la II Macabei CAP 15;V
11. Şi pe fiecare dintr-înşii nu atât cu scuturi şi cu arme îi întărea, cât ai îndemna cu cuvinte foarte bune, iar la urmă le-a spus şi un vis vrednic de credinţă, prin care pe toţi i-a făcut voioşi.
12. Iar vederea visului astfel era : că Onia, care fusese arhiereu, om bun, blând, cucernic la chip şi cu obiceiuri bune şi la vorbă cuvios, care din pruncie s-a nevoit întru toate lucrurile faptei bune, cu mâinile întinse se ruga pentru toată adunarea Evreilor.
13. După aceasta s-a arătat un bărbat cu cărunteţe şi cu slavă minunată şi preacuvioasă mărire era împrejurul lui.
14. Şi a grăit Onia, zicând către Iuda : Acesta este iubitorul de fraţi, proorocul lui Dumnezeu Ieremia, care mult se roagă pentru popor şi pentru sfânta cetate.
15. Iar Ieremia a întins dreapta şi a dat lui Iuda sabia de aur şi i-a zis acestea :
16. Ia această sfântă sabie, care este dar de la Dumnezeu, prin care vei surpa pe vrăjmaşi.
17. Deci mângâindu-se cu aceste cuvinte foarte bune ale lui Iuda, care putea aprinde inimile voinicilor şi spre vitejie a le îmbărbăta, a socotit să nu tabere, ci vitejeşte să năvălească şi bărbăteşte să se apuce şi să se bată, ca să se aleagă lucrul ; pentru că şi cetatea şi sfintele şi templul Domnului erau în primejdie.

Cum tu n-ai auzit si de versetele astea:II petru;cap 1;
vr;13. Socotesc, dar, că este drept, câtă vreme sunt în acest cort,(numeste cort trupul) să vă ţin treji, prin aducerea aminte,

14. Fiindcă ştiu că degrabă voi lepăda cortul acesta, precum mi-a arătat Domnul nostru Iisus Hristos.(cum leapada cortul daca la moarte inseamna disparitie totala?)

15. Dar mă voi sili ca, şi după plecarea mea, să vă amintiţi necontenit de acestea,(Desi nu se pronunta direct ,ci foloseste termenul de sili,dar acelasi lucru se intelege)
Cornilescu traduce astfel:15. Imi voi da osteneala, dar, ca, si dupa moartea mea, sa va puteti aduce totdeauna aminte de aceste lucruri.

Deci ,a se osteni dupa moarte inseamna a mijloci,a se ruga,a avea grija;Intrebare se mai pune,daca la moartea trupului, nu exista suflet care dainuie/fiinteaza separat, mai departe(cum afirma unii rataciti de la adevar) ,cum se mai osteneste apostolul dupa moarte?sau sa inteleg ca apostolul era inselat si mai prost decat unii p/np din ziua de azi.

Tu n-ai auzit de locuitori ai cerului? Evrei 12;22. Ci v-aţi apropiat de muntele Sion şi de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc şi de zeci de mii de îngeri, în adunare sărbătorească,

23. Şi de Biserica celor întâi născuţi, care sunt scrişi în ceruri şi de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, şi de duhurile drepţilor celor desăvârşiţi.

Ce crezi ca acestia nu se roaga?nu mijlocesc?uite ce spune ev Ioan;cap 5

8. Şi când a luat cartea, cele patru fiinţe şi cei douăzeci şi patru de bătrâni au căzut înaintea Mielului, având fiecare alăută şi cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinţilor.
cap 8
3. Şi a venit un alt înger şi a stat la altar, având cădelniţă de aur, şi i s-a dat lui tămâie multă, ca s-o aducă împreună cu rugăciunile tuturor sfinţilor, pe altarul de aur dinaintea tronului.
Apoc.
4. Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor.

cap 6
9. Şi când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiaţi pentru cuvântul lui Dumnezeu şi pentru mărturia pe care au dat-o.
10. Şi strigau cu glas mare şi ziceau : Până când, Stăpâne sfinte şi adevărate, nu vei judeca şi nu vei răzbuna sângele nostru, faţă de cei ce locuiesc pe pământ ?
.
11. Şi fiecăruia dintre ei i s-a dat câte un veşmânt alb şi li s-a spus ca să stea în tihnă, încă puţină vreme, până când vor împlini numărul şi cei împreună-slujitori cu ei şi fraţii lor, cei ce aveau să fie omorâţi ca şi ei.
Da,apocalipsa este plina de simboluri,dar care au menirea sa reflecte adevaruri,si nu totul este simbol in apocalipsa ,iar simbolurile sunt intro sinergie cu imaginile reale,dar tocmai pt ca este o carte profetica ce cuprinde si simboluri nu trebuie sa o rastalmacesti,pt ca te contrazice biblia si il contrazici pe ap Petru la a doua carte , care spune cap 1,v;20. Aceasta ştiind mai dinainte că nici o proorocie a Scripturii nu se tâlcuieşte după socotinţa fiecăruia ;
21. Pentru că niciodată proorocia nu s-a făcut din voia omului, ci oamenii cei sfinţi ai lui Dumnezeu au grăit, purtaţi fiind de Duhul Sfânt. ;)
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 15 Noi 2010, 17:04

Macabeii sunt o apocrifa, nu fac parte din cartile aprobate ale evreilor.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 15 Noi 2010, 17:23


Tu n-ai auzit de locuitori ai cerului? Evrei 12;22. Ci v-aţi apropiat de muntele Sion şi de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc şi de zeci de mii de îngeri, în adunare sărbătorească,
23. Şi de Biserica celor întâi născuţi, care sunt scrişi în ceruri şi de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, şi de duhurile drepţilor celor desăvârşiţi.

Spune despre acesti drepti ca sunt scrisi in Ceruri, nu ca sunt in Ceruri in momentul prezent. La fel si despre duhurile dreptilor, nu se afirma ca ar fi in Ceruri.

Restul este o viziune a lui Ioan, nu o realitate. Am mai explicat ca Apocalipsa este constituita din simboluri.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 15 Noi 2010, 18:23

Macabeii sunt o apocrifa, nu fac parte din cartile aprobate ale evreilor.
cine ti-a spus ca este o apocrifa,si in baza a ce o consideri apocrifa?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 15 Noi 2010, 18:27

cine ti-a spus ca este o apocrifa,si in baza a ce o consideri apocrifa?
Nu apare in Tanah. Evreii or sti de ce nu au introdus-o acolo, alaturi de celelalte carti.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde silvestru » 15 Noi 2010, 19:13


Spune despre acesti drepti ca sunt scrisi in Ceruri, nu ca sunt in Ceruri in momentul prezent. La fel si despre duhurile dreptilor, nu se afirma ca ar fi in Ceruri.
ca sunt scrisi,da,dar nu-i numa atat,citeste inca o data si ai sa vezi ca-i enumera pe rand si la urma pomeneste si de duhurile dreptilor,de multe ori mi-am pus intrebarea ,(cand m-am confruntat cu oameni de genul tau)daca nu vad sau sunt vicleni si nu vor sa vada,nu stiu de ce dar traiesc cu ultima impresie,adica asta simt
Restul este o viziune a lui Ioan, nu o realitate.
Cum poti sa afirmi asa ceva ca viziunea nu-i realitate?ap Ioan s-a apucat sa scrie viziuni false sau fara nici un rost,Dumnezeu S-a apucat sa-i trimita apostolului viziuni inutile de dragul de ai trimite; frate, pana acum n-ai decat pareri personale ,care pt mine nu-s decat tampeni,puerile,naive,mediocre,nu te supara ,asta este
Am mai explicat ca Apocalipsa este constituita din simboluri.
Desi ti s-a explicat de atatea ori ce inseamna sibolurile,(anume ca ele sunt menite sa reflecte adevarurile)si Ioan Cristian ti-a dat un raspuns extrem de important,lamuritor,tu tot pe a ta o ti,de aceea cred ca la tipul acesta de oameni cum esti tu,ar trebui blocate conturile ,pt ca dupa cateva marturi nu mai are rost sa continui cu oameni ce au idei fixe,nu o spun cu rautate,dar e pierdere de timp si energie risipita pt ortodocsi cu tine,sa nu ma intelegi gresit,nu cer sa fi blocat,dar cred ca asta ar fi cel mai de folos.

Argumente,care sa aiba un fundament,astea sa aduci,ideile tale personale pt mine n-au valoare.
Ultima oară modificat 15 Noi 2010, 19:18 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron