Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
bogdan_26
Mesaje:24
Membru din:25 Sep 2009, 21:03
Confesiune:protestant
Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde bogdan_26 » 13 Oct 2009, 11:00

Se pare ca ceata fariseilor s-a perpetuat prin istorie pana in timpurile nostre.Nu-i de mirare ca sunt vazuti si ca sfinti,argumentele pe care le aduceau lui Cristos sunt aduse si astazi de catre multi preoti tocmai pentru sustinerea caii lor.Dar se poate observa cu usurinta ca Isus le-a contrazis tocmai pentru ca erau obiceiuri omenesti.Datina batranilor,pentru ei,era mai importanta decat poruncile lui Dumnezeu.
Marcu 7:5  si Fariseii si cãrturarii L-au întrebat: „Pentru ce nu se tin ucenicii Tãi de datina bãtrânilor, ci prînzesc cu mâinile nespãlate?”
Marcu 7:8  Voi lãsati porunca lui Dumnezeu, si tineti datina asezatã de oameni, precum: spãlarea ulcioarelor si a paharelor, si faceti multe alte lucruri de acestea.”
Marcu 7:9  El le-a mai zis: „Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sã tineti datina voastrã.
Marcu 7:13  si asa, ati desfiintat Cuvântul lui Dumnezeu, prin datina voastrã. si faceti multe alte lucruri de felul acesta!”
Coloseni 2:8  Luati seama ca nimeni sã nu vã fure cu filosofia si cu o amãgire desartã, dupã datina oamenilor, dupã învãtãturile începãtoare ale lumii, si nu dupã Hristos.
Asa au aparut si moastele,giulgiul de la Torino.......prin care oamenii sunt inselati.Iertare nu mai cauta la Cristos,ci la moaste sau sfinti.Mantuirea nu o da Cristos,ci daca este respectata datina batranilor pe care Cristos nu a acceptat-o.Ati desfintat frumos,adica le asemanati cu ceva din scriptura,sau se vrea asemanare,dar nu are nimic in comun,nimic fondat pe scriptura.Interesul bisericii este justificat.Asa cum spunea o femeie ce astepa la rand pentru a se inchina la moaste......daca dam mai mult sfanta parascheva ne va binecuvanta si mai mult.Cristos,se vede,e lasat la urma,rolul de Dumnezeu fiind luat de sfant parascheva.Dumnezeu va aduce totul la lumina intr-o zi.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde protosinghel » 13 Oct 2009, 11:11

Prea mult prostii într-un singur mesaj. Nicăieri ca în Biserica Ortodoxă nu este slăvit şi cinstit Hristos, mai ales că doar aici există posibilitatea împărtăşirii cu Trupul şi Sângele Lui (nu doar cu nişte simboluri ale acestora).
De ce, în mod intenţionat, nu vreţi să credeţi că pt noi "sfinţii" nu sunt mai mult decât nişte prieteni ai Domnului, aşa cum îi numeşte Scriptura? De ce bateţi pasul pe loc punând aceleaşi întrebări şi venind cu aceleaşi idei de care ni-s roase urechele? Poate ar fi cazul să cunoaşteţi mai bine Ortodoxia, şi abia apoi să treceţi la nişte acuze de genul ăsta...
Aşa cum pt mine, doctrina adeventisă nu înseamnă ce crede fiecare adventist rătăcit în parte, ci doar învăţătura oficială a acestei organizaţii religioase, tot aşa trebuie să fie şi pt voi Ortodoxia.

bogdan_26
Mesaje:24
Membru din:25 Sep 2009, 21:03
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde bogdan_26 » 13 Oct 2009, 12:47

Ar fi bine parinte sa-i considerati doar niste prieteni,dar se pare ca sfintii primesc inchinare,ca primesc sarutare,deci e mai mult decat un prieten.Uneori mijlocesc pentru pacatosi la Dumnezeu.Eu am adus argumente din biblie,dumneavoastra doar jigniri la adresa mea si a bisericii mele.Nu toti pot fi inselati,cei ce studiaza scriptura vad diferenta dintre inselaciune si adevar.Asa erau inselati credinciosii in evul madiu intunecat.Cumpararea de indulgente=iertarea pacatelor."Eu sunt calea, adevarul, si viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin mine." spunea Isus .Sriptura explica mult mai simplu cum sa urmam pe Cristos decat obiceiurile si traditia.Sa fiti binecuvantat cu mult har!

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde ccristi » 13 Oct 2009, 13:00

Ar fi bine parinte sa-i considerati doar niste prieteni,dar se pare ca sfintii primesc inchinare,ca primesc sarutare,deci e mai mult decat un prieten.Uneori mijlocesc pentru pacatosi la Dumnezeu.Eu am adus argumente din biblie,dumneavoastra doar jigniri la adresa mea si a bisericii mele.Nu toti pot fi inselati,cei ce studiaza scriptura vad diferenta dintre inselaciune si adevar.Asa erau inselati credinciosii in evul madiu intunecat.Cumpararea de indulgente=iertarea pacatelor."Eu sunt calea, adevarul, si viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin mine." spunea Isus .Sriptura explica mult mai simplu cum sa urmam pe Cristos decat obiceiurile si traditia.Sa fiti binecuvantat cu mult har!
Cine v-a spus ca noi ortodoxi ne inchinam (ca lui D-zeu) la sf moaste ?
Cinstirea inseamna altceva!
Cumpararea de indulgente=iertarea pacatelor-de unde le scoateti fratilor?
Sunteti pe un forum ortodox.De ce ne atribuiti noua aceste texte?
Si voi cum va inchinati lui D-zeu?Noi cand ne inchinam lui D-zeu facem semnul Sf Cruci voi ce faceti?

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde adinel84 » 13 Oct 2009, 13:06

Ar fi bine parinte sa-i considerati doar niste prieteni,dar se pare ca sfintii primesc inchinare,ca primesc sarutare,deci e mai mult decat un prieten.Uneori mijlocesc pentru pacatosi la Dumnezeu.Eu am adus argumente din biblie,dumneavoastra doar jigniri la adresa mea si a bisericii mele.Nu toti pot fi inselati,cei ce studiaza scriptura vad diferenta dintre inselaciune si adevar.Asa erau inselati credinciosii in evul madiu intunecat.Cumpararea de indulgente=iertarea pacatelor."Eu sunt calea, adevarul, si viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin mine." spunea Isus .Sriptura explica mult mai simplu cum sa urmam pe Cristos decat obiceiurile si traditia.Sa fiti binecuvantat cu mult har!
Cine v-a spus ca noi ortodoxi ne inchinam (ca lui D-zeu) la sf moaste ?
Cinstirea inseamna altceva!
Cumpararea de indulgente=iertarea pacatelor-de unde le scoateti fratilor?
Sunteti pe un forum ortodox.De ce ne atribuiti noua aceste texte?
Si voi cum va inchinati lui D-zeu?Noi cand ne inchinam lui D-zeu facem semnul Sf Cruci voi ce faceti?
Matei 6:6 Ci tu, când te rogi, intră în odăiţa ta, încuie-ţi uşa, şi roagă-te Tatălui tău, care este în ascuns; şi Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti.
Matei 6:7 Când vă rugaţi, să nu bolborosiţi aceleaşi vorbe, ca păgânii, cărora li se pare că, dacă spun o mulţime de vorbe, vor fi ascultaţi.
Matei 6:8 Să nu vă asemănaţi cu ei; căci Tatăl vostru ştie de ce aveţi trebuinţă, mai înainte ca să-I cereţi voi.
SI CU ASTA AM INCHEIAT!

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Scriptura vs Traditia

Mesaj necititde ccristi » 13 Oct 2009, 13:13

FIZIC ce faceti cand va rugati?
In odaita stati singur?
La adunari ce faceti?
Imi dau seama ca nu vorbim aceeasi limba si ii inteleg pe ceilalti de pe forum .
Sunteti roman sau ati invatat romana din dictionare?
SI CU ASTA AM INCHEIAT!

bogdan_26
Mesaje:24
Membru din:25 Sep 2009, 21:03
Confesiune:protestant

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde bogdan_26 » 15 Oct 2009, 16:11

Mai Cristi....mai mult decat sa-ti dovedesc ca e gresit sa te inchini la icoane,crezand ca te inchini lui Dumnezeu,vreau sa-ti spun ca eu nu am gasit in biblie,macar un singur exemplu,de unde reiese ca, isus sau apostolii,au folosit icoanele ca mijloc de inchinare la Dumnezeu.Eu nu spun sa te inchini ca protestasntii sau ca neo protestantii,ci invata de la Cristos.Vedem bine ca ne-a fost un exemplu in toate,mai ales in ce priveste rugaciunea.
Ioan 11:41  Au luat, deci, piatra din locul unde zăcea mortul. Şi Isus a ridicat ochii în sus şi a zis: „Tată, Îţi mulţămesc că M-ai ascultat.
Filipeni 2:10  pentruca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ,
Matei 6:9  Iată, deci, cum trebuie să vă rugaţi: „Tatăl nostru care eşti în ceruri! Sfinţească-se Numele Tău;......
se poate observa foarte frumos, Isus cand ii invata pe ucenici sa se roage nu le-a amintit de nimeni si de nimic,ci doar de Tatal.Vedem la apostoli ceva panzeturi cu care a fost infasurat Cristos?Bucati din crucea lui?Sunt sigur ca toti cautam mantuire;nu o vom gasi in alta parte,decat la Cristos.Eu spun ca e prea mare riscul sa faci mai mult decat ce ne-a lasat Isus atunci cand a trait pe Pamant.Oricum, in final trebuie sa ne justificam inaintea lui Dumnezeu pentru alegerea facuta.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde protosinghel » 15 Oct 2009, 18:01

Îl rog pe Bogdan să-şi reediteze mesajul, făcând corectări, altfel il şterg....

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Oct 2009, 18:44

se poate observa foarte frumos, Isus cand ii invata pe ucenici sa se roage nu le-a amintit de nimeni si de nimic,ci doar de Tatal.
Si atunci de ce va rugati lui Hristos? De ce cautati sa va "imprieteniti" cu El cand puteti sa mergeti direct la Tatal?
Vedem la apostoli ceva panzeturi cu care a fost infasurat Cristos? Bucati din crucea lui?
Nu, cu siguranta si-au cusut camasi din giurgiu si afumau frigarui pe jaratecul din lemnul Crucii...

Cum nu va dati seama ca, sa zicem un obiect neinsemnat cum era batista Sf. Pavel putea mijloci minuni - in schimb obiectele pe care s-a scurs insusi SANGELE LEGAMANTULUI NOU le tratati ca si cum nu ar avea nici o valoare chiar daca numai prin simplul contact fizic cu Izvorul Vietii?
Sunt sigur ca toti cautam mantuire;nu o vom gasi in alta parte,decat la Cristos.Eu spun ca e prea mare riscul sa faci mai mult decat ce ne-a lasat Isus atunci cand a trait pe Pamant.
Hristos a lasat BISERICA, nu Cartile Noului Testament - iata un risc mai mare pentru cei care incearca sa reduca "tot ce a facut Hristos pe pamant" NUMAI la cele scrise in Canon. Ar fi trimis El "un alt Mangaietor" care sa ne invete in tot adevarul? Adevarul este Hristos, asta nu se neaga. Asa cum Vechile Scripturi marturiseau despre El - tot asa si Apostolii, si Biserica prin Duhul Sfant. Toate Dogmele sunt clare marturii despre Hristos. Inclusiv Icoanele. Daca cautati versete in Biblie acolo unde puteti judeca in Duh - mergeti dupa litera si limitati "suflarea vantului". Cand o sa va dati seama ca Cartile Noului Testament sunt rodul Bisericii? Daca nu aveau Apostolii urmasi fideli, placuti lui Dumnezeu, care sa le pastreze scrierile si mai ales sa se priceapa sa le deosebeasca de cele false - nu am fi avut aceasta comoara scrisa, iar voi motive ca sa ne acuzati. Asa cum am mai scris, improscand in TOATA traditia taiati ramul pe care stati.

Nu toate obiceiurile care nu sunt scrise in Biblie sunt "dracesti". Iar ca sa revin la pilda grauntelui de mustar - la un moment dat se vorbeste de pasarile cerului care vin sa-si faca cuib intre ramurile crescute din el: pe nota de speculatie indraznesc sa afirm ca se au in vedere aici obiceiurile bune, care se aseaza in traditia Bisericii pentru ca si ele sa marturiseasca despre Hristos. Omul le umple cu noi sensuri, le "imbisericeste". Cuiburile se fac una cu copacul. E drept, nu se confunda cu el, pot fi indepartate, dar fara ele nu mai este copacul cel de altadata. Este o alta marturie. Si fara pasari.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde don_razvan » 24 Oct 2009, 19:11

Si atunci de ce va rugati lui Hristos? De ce cautati sa va "imprieteniti" cu El cand puteti sa mergeti direct la Tatal?
Domnule, imi dau seama ca Biblia va este total necunoscuta. De ce cautam sa ne imprietenim cu Isus inainte sa apelam la Tatal ? Pentru ca asa spune Biblia: " Caci este un singur Dumnezeu, si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos, " 1 Tim 2:5.
"Punctul cel mai insemnat al celor spuse este ca avem un Mare Preot, care S-a asezat la dreapta scaunului de domnie al Maririi, in ceruri" Evrei 8:1
Va intreb acum, ce rol avea marele preot in poporul Israel ? El mijlocea in favoarea pacatosului. La fel se intampla si cu Domnul Isus: El mijloceste in favoarea noastra inaintea Tatalui. Va rog respectuos sa recititi Biblia pentru ca veti intelege mult mai bine acest subiect ;)

obiectele pe care s-a scurs insusi SANGELE LEGAMANTULUI NOU le tratati ca si cum nu ar avea nici o valoare chiar daca numai prin simplul contact fizic cu Izvorul Vietii?
Domnule, ce este crucea pana la urma urmei ? Un obiect de tortura, corect ? Crucea in sine, nu este altceva decat un obiect de tortura. Ca a devenit atat de folosit de noi acest cuvant in lumina mantuirii omului, asta este alta problema, dar crucea este un obiect de tortura. UNDE ANUME IN BIBLIE NE INDEAMNA SA NE INCHINAM LA EA ? Va spun eu: NICAIERI stimati oameni. Da, nicaieri !

In concluzie, am sa folosesc cuvintele Domnului Hristos adresate unor oameni destul de invatati, care tineau "cu dintii" de traditie: "Voi lasati porunca lui Dumnezeu, si tineti datina asezata de oameni. Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra". Este dura afirmatia lui Isus, dar adevarata. Oamenii tin orice alte porunci, numai pe acelea lasate de Dumnezeu nu le tin. Se duc la sfinti la moaste, la icoane, cand Biblia invata cu totul altceva.

Am vazut la televizor, un interviu luat la moastele sfintei Parascheva, in care o femeie spunea ca a venit pentru iertarea pacatelor de catre aceasta "sfanta". OAMENI BUNI !!! Cine ne iarta pacatele ? Pot alti oameni sa ierte pacatele ? Pot ingerii sa ierte pacatele ? NU ! Doar Dumnezeu e in masura sa ierte. Acum va intreb: cum au ajuns oamenii sa creada aceste aberatii ? Cumva citind in Biblie ? Nu, prieteni. Traditia i-a dus departe... foarte departe de adevar.

Ceea ce m-a surprins cel mai mult pe acest forum, a fost stergerea contului si a mesajului postat de catre mine, cu privire la inchinare si biserica apostolica, in care adusesem suficiente argumente contra devierii traditiei de la biserica apostolica. Am avut si o discutie personala cu Protostinghel legat de acest subiect, in care l-am intrebat simplu: de ce a preferat stergerea mesajului , si nu contrazicerea lui cu argumente teologice - intrebare la care nu mi s-a raspuns.

Discutiile legate de traditie sunt foarte mari si foarte complexe, insa vreau sa rezum totul la o singura idee (chiar daca risc din nou stergerea contului - Definitiv de aceasta data): Traditia are motivatii STRICT financiare, pentru ca n-are nici o legatura cu Biblia.

Dumnezeu sa va ajute :)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde protosinghel » 25 Oct 2009, 14:19

Domnule, ce este crucea pana la urma urmei? Un obiect de tortura, corect? Crucea in sine, nu este altceva decat un obiect de tortura
Dacă mintea ta şi a altor sectari ca tine nu poate să înţeleagă mai mult, nu înseamnă că chiar ai dreptate. Deci ceea ce spui tu nu este adevărat, dacă te referi la CRUCEA LUI HRISTOS.
Apropo, despre Cruce este un alt subiect. Aici nu sunteţi în campaniile voastre de prozelitism, unde năuciţi oamenii de cap (voi înşivă fiind aşa), prin trecerea de la un subiect la altul...
Vă rog să discutaţi doar la subiect...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde Ioan Cr » 25 Oct 2009, 19:15

Si atunci de ce va rugati lui Hristos? De ce cautati sa va "imprieteniti" cu El cand puteti sa mergeti direct la Tatal?
Domnule, imi dau seama ca Biblia va este total necunoscuta. De ce cautam sa ne imprietenim cu Isus inainte sa apelam la Tatal ? Pentru ca asa spune Biblia: " Caci este un singur Dumnezeu, si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos, " 1 Tim 2:5.
"Punctul cel mai insemnat al celor spuse este ca avem un Mare Preot, care S-a asezat la dreapta scaunului de domnie al Maririi, in ceruri" Evrei 8:1
Va intreb acum, ce rol avea marele preot in poporul Israel ? El mijlocea in favoarea pacatosului. La fel se intampla si cu Domnul Isus: El mijloceste in favoarea noastra inaintea Tatalui. Va rog respectuos sa recititi Biblia pentru ca veti intelege mult mai bine acest subiect ;)
Iar eu va rog, va implor chiar, sa nu cititi printre randuri, ci sa urmati tot firul discutiei. Tovarasul dvs., nu eu, a fost cel care ne-a reprosat ca "Iisus ne-a invatat sa ne rugam Tatalui si NUMAI Lui". Deci pana a va da cu sfaturile, aveti grija sa nu treceti peste parabola celor doi orbi.
Domnule, ce este crucea pana la urma urmei ? Un obiect de tortura, corect ? Crucea in sine, nu este altceva decat un obiect de tortura. Ca a devenit atat de folosit de noi acest cuvant in lumina mantuirii omului, asta este alta problema, dar crucea este un obiect de tortura. UNDE ANUME IN BIBLIE NE INDEAMNA SA NE INCHINAM LA EA ? Va spun eu: NICAIERI stimati oameni. Da, nicaieri !

Sola Scriptura va orbeste de tot. Daca in Biblie nu scrie ca poti manca iaurt la dejun si sa beai o ceasca cu cafea - esti eretic. In schimb daca nu scrie ca "Sola Scriptura" este singura regula buna de credinta - esti sfant. Are dreptate parintele Petru, voi aduceti sminteala pentru ca in voi insiva se cuibareste.

Acum despre Cruce. "Caci cuvantul Cruce este nebunie..." - va sunt cunoscute cuvintele? Iar concluzia? "Iar noi prin Cruce ne mantuim" (in expunere libera, cautati dvs versetul). Cu siguranta nu prin cuvantul "cruce" ne mantuim, ci prin obiectul real, de tortura cum spuneti dvs, pe care Hristos "Si-a varsat scump sangele Sau", si prin care a gustat moartea pentru toti ca sa o prefaca in viata.

Daca ati fi urmarit istoria evenimentelor, asa cum le stim din Traditie, prin Hristos Crucea a devenit bucurie. Mii de crestini se suiau literalmente singuri pe cruce pentru a straluci pe ea. Alegeau crucea. Poate un om intreg la minte sa se bucure de tortura? Numai daca o face in numele unui ideal care intrece pretul vietii si a suferintei. Asadar, asa cum spuneam nu o data, numai prin Hristos orice obiect de cult devine sacru. Daca vreti, asa cum Scripturile marturiseau despre Hristos, tot asa si obiectele de cult la fel despre El marturisesc. Altfel este idolatrie si ma inscriu in randurile voastre...
In concluzie, am sa folosesc cuvintele Domnului Hristos adresate unor oameni destul de invatati, care tineau "cu dintii" de traditie: "Voi lasati porunca lui Dumnezeu, si tineti datina asezata de oameni. Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra". Este dura afirmatia lui Isus, dar adevarata. Oamenii tin orice alte porunci, numai pe acelea lasate de Dumnezeu nu le tin. Se duc la sfinti la moaste, la icoane, cand Biblia invata cu totul altceva.


Si ce invata NOUL TESTAMENT cu privinta la ele? Astept argumente din NT. Nu uitati, Hristos a Inviat.
Am vazut la televizor, un interviu luat la moastele sfintei Parascheva, in care o femeie spunea ca a venit pentru iertarea pacatelor de catre aceasta "sfanta". OAMENI BUNI !!! Cine ne iarta pacatele ? Pot alti oameni sa ierte pacatele ? Pot ingerii sa ierte pacatele ? NU ! Doar Dumnezeu e in masura sa ierte. Acum va intreb: cum au ajuns oamenii sa creada aceste aberatii ? Cumva citind in Biblie ? Nu, prieteni. Traditia i-a dus departe... foarte departe de adevar.
Am vazut si eu protestanti care credeau ca Biblia a fost scrisa in engleza (anume versiunea King James) si ca toata Biblia a fost dictata cuvant cu cuvant si aruncata din cer. Va place sa va numesc pe toti laolalta ca sunteti ignoranti din cauza unuia?

Daca preferati sa judecati Biserica dupa rugina de pe poarta, va invit sa "vorbiti cu peretii" ("talk to the hand"). Mai dati si dvs pe Google sa vedeti ce invata Sfintii Parinti, ajutati-ne sa educam enoriasii in loc sa zadarati cainii mai tare si aiurea.
Discutiile legate de traditie sunt foarte mari si foarte complexe, insa vreau sa rezum totul la o singura idee (chiar daca risc din nou stergerea contului - Definitiv de aceasta data): Traditia are motivatii STRICT financiare, pentru ca n-are nici o legatura cu Biblia.
Chiar il rog personal pe pr. Petru sa nu va stearga contul. Va rog si pe dvs, sa reveniti cu acele argumente strict teologice. Si inca ceva, ganditi-va ce ALTE motive ar justifica tinerea unei traditii, doar nu ne credeti pe toti sarlatani, simonisti, speculanti (adaugati dvs epitetele, inclusiv pe cele "din oficiu").
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde ccristi » 26 Oct 2009, 09:47

IPS Irineu spunea in aceasta dimineata pe Trinitas ca sfintele moaste sunt purtatoare de Duhul Sfint si ne sfintim prin atingerea de acestea.
Dragi colegi, dvs ce parere aveti?

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde don_razvan » 26 Oct 2009, 13:46

IPS Irineu spunea in aceasta dimineata pe Trinitas ca sfintele moaste sunt purtatoare de Duhul Sfint si ne sfintim prin atingerea de acestea.
Dragi colegi, dvs ce parere aveti?
Draga cristi, oamenii pot sa faca orice fel de afirmatii, pot sa bata campii, pot sa spuna absolut ce vor. Care este datoria mea ca si crestin ? Eu trebuie sa cercetez daca afirmatiile sunt adevarate, iar daca se dovedesc reale, atunci sunt demne de crezare. Te invit sa descoperi singur, printr-un studiu atent al Scripturii, daca moastele sunt purtatoare de Duhul Sfant.
Din pacate, tot mai multi oameni se adancesc in intuneric, bazandu-se pe afirmatiile unora aflati in pozitii mari de conducere. Biblia, desi este cartea de capatai a crestinismului (sau asa ar trebui sa fie), este tot mai necunoscuta oamenilor. De aceea s-a ajuns la inchinarea la moaste, care in fond, sunt niste oase ale unor oameni deosebiti; oameni care s-au remarcat printr-o purtare buna si pe care biserica i-a ridicat la rang de sfinti, cu putere de a mijloci pentru cei vii.

Vreau sa intreb pe distinsii preoti cum impaca canonizarea si ridicarea la rang de sfinti a diferitilor oameni din istorie, in conditiile in care Scriptura afirma: "Caci toti (oamenii) au pacatuit, si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu". Cum argumenteaza aceasta cand nu gasesc suport Biblic ? Aduc Traditia in fata si viceversa.

Priviti ce spune Scriptura despre inchinarea la orice altceva, inafara de Dumnezeu: "Eu, Ioan, am auzit si am vazut lucrurile acestea. Si dupa ce le-am auzit si le-am vazut, m'am aruncat la picioarele ingerului, care mi le arata, ca sa ma inchin lui. Dar el mi-a zis: "Fereste-te sa faci una ca aceasta! Eu sunt un impreuna slujitor cu tine, si cu fratii tai, proorocii, si cu cei ce pazesc cuvintele din cartea aceasta. Inchina-te lui Dumnezeu."
Stimati teologi, cu studii de renume in materia Biblica, cum explicati acest pasaj in lumina inchinarii la moaste ? Oare sunt moastele (ale oricarui om) mai sfinte decat ingerii ? Oare au fost acei oameni cat timp au trait, mai sfinti decat ingerii ? Sunt niste intrebari absurde, nu-i asa? La fel de absurde precum inchinarea la niste oase.

Ingerul interzice categoric inchinarea oamenilor la oricare fiinta: FERESTE-TE sa faci unca ca aceasta ! Inchina-te lui Dumnezeu. Ce treaba mai are traditia cu Biblia ? Ce treaba mai are traditia cu biserica apostolica ? NICI UNA. Atunci, ma intreb din nou: care este rolul traditiei ? Voi ajunge din nou aceeasi concluzie: Motivatia Financiara. Datorita traditiei cumpara oamenii lumanari, icoane (chipurile) "sfintite", platesc tot felul de taxe destul de consistente (botez, inmormantare, etc) si ii inteleg pe stimabilii parinti cand devin atat de revoltati cand cineva incearca sa ii contrazica, pentru ca s-a construit un adevarat imperiu financiar in jurul traditiei. Pacat ! Mare pacat !

"Si voi n'ati primit un duh de robie, ca sa mai aveti frica; ci ati primit un duh de infiere, care ne face sa strigam: "Ava! adica: Tata!" Romani 8:15. Stimati preoti, de aceea a venit Hristos in lume, de aceea a murit si a inviat, ca sa refaca legatura noastra cu Tatal, sa avem acces direct la Tronul Harului, cu ca sa ne manance sfintii pana sa ajungem la Dumnezeu. "AVA, adica TATA", nu sfinte Dimitrie, nu sfinte eu mai stiu care (ca se inmultesc de la an la an).

"Caci este un singur Dumnezeu, si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni: Omul Isus Hristos" 1 Tim 2:5
Oameni buni, singurul, dar SINGURUL Mijlocitor intre om si Dumnezeu, este Isus Hristos, nu preotul, nu fecioara Maria, nici tot mozaicul de sfinti. Asta afirma Biblia. Va rog frumos sa cititi Biblia pentru ca ea are rolul "sa mustre, sa invete, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna". Acolo veti gasi cunostinta necesara pentru mantuire.

Dumnezeu sa va conduca in tot adevarul

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde don_razvan » 26 Oct 2009, 16:43

Acum despre Cruce. "Caci cuvantul Cruce este nebunie..." - va sunt cunoscute cuvintele? Iar concluzia? "Iar noi prin Cruce ne mantuim" (in expunere libera, cautati dvs versetul). Cu siguranta nu prin cuvantul "cruce" ne mantuim, ci prin obiectul real, de tortura cum spuneti dvs, pe care Hristos "Si-a varsat scump sangele Sau", si prin care a gustat moartea pentru toti ca sa o prefaca in viata
Domnule Ioan, nu contest valoare jertfei Domnului Isus pentru mantuirea oamenilor care s-a petrecut la Golgota, la Cruce, la Calvar (sau cum vreti dvs sa numiti locul). Noi cand rostim cuvantul "cruce", ne gandim imediat la ce s-a petrecut la cruce (mantuirea oamenilor), dar in fond, crucea aceea folosita de roman, era un mod de tortura. E ca si cum, daca un om bun a fost decapitat pe nedrept de autoritati, adeptii lui se inchina la ghilotina. Este acelasi lucru. Crucea, in sine nu e sfanta si nu trebuie sa devina obiect de inchinare.
Asadar, asa cum spuneam nu o data, numai prin Hristos orice obiect de cult devine sacru
Da ? Unde scrie stimabile domn acest lucru ? Asta inseamna ca trebuie sa ne inchinam si ciocanului, si cuielor, nu ? Daca mergem pe principiul dvs, de ce nu va inchinati si cuielor ? Este acelasi lucru domnule Ioan. Este acelasi lucru !!!
ajutati-ne sa educam enoriasii in loc sa zadarati cainii mai tare si aiurea
Domnule Ioan, enoriasii pot fi educati numai intr-un singur mod, si anume, acela de a redescoperi Cuvantul lui Dumnezeu, iar din discutiile noastre pe acest forum am inteles ca "Promovarea Bibliei este Idolatrie" in conceptia dvs. Cum vreti sa reeducati enoriasii ? Punandu-le jugul greu al traditiei pe umerii si-asa lasati ?
doar nu ne credeti pe toti sarlatani, simonisti, speculanti
Nu va cred sarlatani si ce ati spus dvs, dar va rog sa-mi explicati ca unui simplu om: de ce percepeti taxe la inmormantari si botezuri (si eu mai stiu cate slujbe) ?
Sa stiti ca am auzit intrebarea aceasta de foarte multe ori in randul enoriasilor dvs, care sunt nemultumiti de atitudinea penibila a unor preoti care pur si simplu jefuiau oamenii; cred ca stiti despre ce e vorba.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde protosinghel » 26 Oct 2009, 16:50

Asadar, asa cum spuneam nu o data, numai prin Hristos orice obiect de cult devine sacru
Da ? Unde scrie stimabile domn acest lucru ? Asta inseamna ca trebuie sa ne inchinam si ciocanului, si cuielor, nu ? Daca mergem pe principiul dvs, de ce nu va inchinati si cuielor ? Este acelasi lucru domnule Ioan. Este acelasi lucru !!!
Să ştii că cinstim şi cuiele care au fost bătute în mâinile şi picioarele Mântuitorului, şi suliţa, şi coroana de spini (care şi acum e la Paris) etc. În vechime, aşa cum arată documentele istorice, toate aceste relicve erau la mare cinste printre creştini, bineînţeles, după aflarea lor de către Sf. Împărăteasă Elena, în anul 326...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde protosinghel » 26 Oct 2009, 17:51

Referitor la textul din Apocalipsă 22, unde Îngerul opreşte închinarea Sf. Ioan către acesta, trebuie să precizăm:

- Sf. Ioan Evanghelistul primise o revelaţie (apocalipsă) mai mare decât cea dată îngerilor, deci îi depăşise şi pe aceştia în cunoaşterea Tainelor lui Dumnezeu. Îngerul Domnului ştia aceasta, de aceea şi nu acceptă închinarea lui Ioan. La urma urmei, evreii se închinau şi ca formă de salut, dar în orice situaţie, cel mai mic trebuia "să se închine"(nu în sensul teologic) celui mai mare şi nicidecum invers. Iată că aici este respectată o ierarhie duhovnicească. Trebuie să nu uităm că Apostolul Ioan va fi unul din cei care va sta împreună cu Domnul pe scaunul de judecată şi "va judeca chiar şi pe îngeri" (cf. I Cor. 6:2-3). Deci "comportamentul" Îngerului în faţa lui Ioan este pe deplin justificat.

- Faptul că Sf. Ioan, învrednicit de o cunoaştere atât de profundă a lui Dumnezeu, dar în acelaşi timp se închină Îngerului, arată că acest lucru se practica chiar de către Apostoli, doar că nu era cazul să o facă şi Ioan. Deci aici Ioan nu se comportă ca un păgân, închinându-se la un Înger, ci exact aşa cum se comportau şi evreii (!), dar şi creştinii.

- În nici un alt loc nu găsim că Apostolii ar respins cinstea adusă lor. Ba Sf. Pavel chiar îşi revendică acest drept de la Corintheni şi acelaşi lucru îl învaţă şi pe Timothei. Aşa şi noi, îi cinstim pe Sfinţi ca cei care sunt "prieteni" şi "casnici ai lui Dumnezeu" (cf. Ioan 15:14; Iacov 2:23; Efeseni 2:19),mai ales că "ochii Domnului sunt peste cei drepţi şi urechile Lui spre rugăciunea lor" (Ps. 33:18; I Petru 3:12). Mai ştim că rugăciunile Sfinţilor se ridică la Dumnezeu ca tămâia (Apoc. 8:4; vezi şi Apoc. 5:8). Cinstea adusă Sfinţilor este cu totul altceva decât adorarea adusă lui Dumnezeu. Când folosim expresia "ne închinăm sfinţilor", nu înţelegem asta în sensul poruncii a doua din Decalog (unde se vorbeşte despre o închinare adresată în mod exclusiv lui Dumnezeu), ci în sensul unui gest de venerare şi nimic mai mult

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde Ioan Cr » 26 Oct 2009, 18:19

Domnule Ioan, enoriasii pot fi educati numai intr-un singur mod, si anume, acela de a redescoperi Cuvantul lui Dumnezeu, iar din discutiile noastre pe acest forum am inteles ca "Promovarea Bibliei este Idolatrie" in conceptia dvs. Cum vreti sa reeducati enoriasii ? Punandu-le jugul greu al traditiei pe umerii si-asa lasati ?
Asa cum spuneam, felul in care faceti voi, indumnezeind fiecare litera si neavand nici un alt motiv de a "aduna" scrierile Noului Testament decat tradand contexul istoric al acestora (primele veacuri si perioada niceiana inclusiv) - iata ce inteleg prin idolatria fata de Biblie. "Jugul greu al Traditiei" nu este mai usor decat indemnurile nou-testamentare de auto-desavarsire si sfintire prin partasie la uniune cu Dumnezeu prin Hristos.

Inca ceva. Daca aveti de gand sa scandati si mai departe ca sunt luptator impotriva Scripturilor, va urez toate cele bune in viata duhovniceasca, mai ales la capitolul "inselare".

Doamne ajuta
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde don_razvan » 26 Oct 2009, 19:49

Domnule Ioan, de ce n-ati comentat nimic despre semnificatia crucii ? Este crucea - ca si instrument de tortura - sfanta ? Daca da, atunci trebuie sa sfintim si cuiele si ciocanul. Va rog sa faceti lumina in acest sens...

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde don_razvan » 26 Oct 2009, 20:14

Sf. Ioan Evanghelistul primise o revelaţie (apocalipsă) mai mare decât cea dată îngerilor, deci îi depăşise şi pe aceştia în cunoaşterea Tainelor lui Dumnezeu
Parinte, va dati seama ce afirmatii faceti ? Adica ingerul care ii explica lui Ioan toate acele taine nu intelegea ce spune ? E absurda ideea...
De unde ati gasit aceasta interpretare ? Cred ca nici dvs nu o credeti...

Îngerul Domnului ştia aceasta, de aceea şi nu acceptă închinarea lui Ioan. La urma urmei, evreii se închinau şi ca formă de salut, dar în orice situaţie, cel mai mic trebuia "să se închine"(nu în sensul teologic) celui mai mare şi nicidecum invers
Sa admitem acest fapt, insa urmariti in continuare reactia ingerului: "FERESTE-TE sa faci una ca asta". Putem observa ca ingerul vrea sa respinga orice alt fel de inchinare, inafara de inchinarea singurului Dumnezeu...
Interdictia "FERESTE-TE" credeti ca mai lasa loc la comentarii ?

Iată că aici este respectată o ierarhie duhovnicească. Trebuie să nu uităm că Apostolul Ioan va fi unul din cei care va sta împreună cu Domnul pe scaunul de judecată şi "va judeca chiar şi pe îngeri"
"Caci santem in clipa cand judecata sta sa inceapa dela casa lui Dumnezeu" (1 Petru 4:17). Dati-mi voie sa explic acest verset.
La judecata, Dumnezeu isi va dovedi dreptatea in fata intregului Univers si toate fiintele vor vedea adevaratul caracter al lui Satana. La asta se refera acest verset. Adica, va fi "judecat" (nu e cea mai buna traducere) inclusiv Dumneze, in sensul ca isi va dovedi dreptatea in fata tuturora. Iar daca apostolul Ioan va judeca ingerii, cred ca se refera mai degraba la ingerii cazuti in pacat, amagiti de Satana, nu la ingerii din ceruri, care au ramas alaturi de Mihail (Isus Hristos).
Faptul că Sf. Ioan, învrednicit de o cunoaştere atât de profundă a lui Dumnezeu, dar în acelaşi timp se închină Îngerului, arată că acest lucru se practica chiar de către Apostoli, doar că nu era cazul să o facă şi Ioan. Deci aici Ioan nu se comportă ca un păgân, închinându-se la un Înger, ci exact aşa cum se comportau şi evreii (!), dar şi creştinii
O afirmatie pur personala. N-aveti nici macar o dovada ca acest lucru se practica si intre apostoli. Astept alte dovezi


În nici un alt loc nu găsim că Apostolii ar respins cinstea adusă lor. Ba Sf. Pavel chiar îşi revendică acest drept de la Corintheni şi acelaşi lucru îl învaţă şi pe Timothei
Parinte, cu respect ma adresez, dar va rog, nu mai induceti oamenii in eroare. Dvs stiti foarte bine ca in Biblie gasim exact contrariul afirmatiilor dvs. Cititi, va rog Fapte cap 14...
Pentru necunoscatorii Scripturii, afirmatiile dvs sunt luate imediat ca fiind bune, de aceea, va rog nu mai profitati de necunoasterea oamenilor.

Mai ştim că rugăciunile Sfinţilor se ridică la Dumnezeu ca tămâia (Apoc. 8:4; vezi şi Apoc. 5:8)
De acord cu dvs, insa vreau sa va intreb, pe ce criterii este cineva ridicat la rang de sfant, in lumina urmatoarelor texte:
"Caci toti au pacatuit, si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu" (Romani)
"Toti am ajuns ca niste necurati, si toate faptele noastre bune sunt ca o haina manjita. Toti santem ofiliti ca o frunza, si nelegiuirile noastre ne iau ca vantul" (Isaia)

Cinstea adusă Sfinţilor este cu totul altceva decât adorarea adusă lui Dumnezeu. Când folosim expresia "ne închinăm sfinţilor", nu înţelegem asta în sensul poruncii a doua din Decalog (unde se vorbeşte despre o închinare adresată în mod exclusiv lui Dumnezeu), ci în sensul unui gest de venerare şi nimic mai mult
Priviti ce spune DEX-ul: a venera - a adora; a idolatriza; a diviniza; a zeifica; a deifica
Mai mult, Dumnezeu dezaproba total orice venerare. Vreti sa va dau un text graitor ? Nu stiu daca va pica bine:
"Asa vorbeste Domnul: blestemat sa fie omul care se increde in om, care se sprijineste pe un muritor si isi abate inima dela Domnul!"(Ieremia 17:5) Parinte, aceste texte nu lasa loc la comentarii. Il puteti intepreta dvs cum doriti, il puteti intoarce pe toate fetele, dar sa stiti ca Biblia nu va tace. Adevarul tot va fi scos la iveala; daca oamenii refuza aceasta solemna misiune - de a predica adevarul - , atunci "pietrele vor striga."
Dumnezeu sa va ajute


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron