MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 23:34

...
Ce dovezi avem ca erau fii adoptivi si nu facuti cu Maria?
Eu cred ca protestantii nu pot primi Fecioria Maici Domnului pentru ca nu au nici cea mai vaga idee despre ceea ce inseamna sfintenie, pentru ca atunci cand ai ajuns la un asemenea grad de sfintenie ca Maica Domnului nu mai traiesti deja decat pentru Dumnezeu, iaca deja cei putin mai induhovniciti decat un mirean obisnuit, calugarii, nu isi mai pot imagina sa aiba si o viata sexuala, darmite Sfintii si cu atat mai mult Maica Domnului....este pur si simplu absurd si cine isi pune problema asta nu are habar nici din citit ce inseamna sfintenia... ;)
Da` nu numai ca nu pot primi fecioria M.D. - asta e doar o urmare. BUBA e alta: ei de fapt nici nu cred in HRISTOS (bref, e o kestiune jidoveasca); o fac asa.... in dorul lelii, la nivelul afirmatiilor goale de continut, ca sa dea de lucru amaratilor de rand, sa le dea un ideal si ceva de rumegat. Raportandu-se la BISERICA isi imagineaza ca reusesc ceva vezi Doamne... dar de fapt asa se INTARESTE Biserica.
Concluzie: daca nu cred ca Hristos e Dumnezeu deplin nascut, inomenit... si_-L vad ca pe un simplu om..... un om bre, auziti? om si atat...om... PUNCT... ei bine, cum sa creada ca Maica lui este Pururea Fecioara? De aia cauta, evident si LOGIC, orice gaseknita (le-ar numi ei temei) pt. a dovedi ca era o femeie oarecare, ca a mai avut copchii, ca era infidela etc.

DA` imi place ca Electricu` cere dovezi... :D BRE`... da tu ce dovezi ai ca exista Dumnezeu? Daca eu vreau sa cred ca M.D. e Pururea Fecioara... ce ai tu cu mine si cu credinta mea? Nu? Corect, academic, occidental.... tot ce vrei.

Avatar utilizator
Geony
Mesaje:19
Membru din:04 Oct 2010, 00:09
Confesiune:ortodox

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde Geony » 05 Oct 2010, 18:13


bine, dar care sunt dovezile? .
Daca s-ar folosi intelectul catusi de putin s-ar capata si raspunsul. Parerea mea logica este ca acolo unde a sta Hristos (ma refer la pantecele Fecioarei) nu putea sa mai stea nimeni. Ca sa mai poata avea copii era nevoie de o relatie trupeasca, ori o relatie de acest gen implica "iubirea conjugala" .... iar in cazul Fecioarei nici ca se pune problema, pentru ca iubirea si-a dedicat-o de mica lui D-zeu....

Si o intrebare pentru tine: De ce crezi tu ca Maica Domnului mai apare mentionata in Biblie si dupa ce L-a nascut pe Hristos?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 18:14


Si o intrebare pentru tine: De ce crezi tu ca Maica Domnului mai apare mentionata in Biblie si dupa ce L-a nascut pe Hristos?
Apare, dar Isus a numit-o :"femeie", tocmai pentru a preciza provenienta divina a Sa, desi pe Pamant a fost Fiul Omului.
iar in cazul Fecioarei nici ca se pune problema, pentru ca iubirea si-a dedicat-o de mica lui D-zeu....
Nuuu ! nici vorba, doar stim ca sexul e pacat, chiar si in cadrul casatoriei :roll:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 20:51

Si o intrebare pentru tine: De ce crezi tu ca Maica Domnului mai apare mentionata in Biblie si dupa ce L-a nascut pe Hristos?
Apare, dar Isus a numit-o :"femeie", tocmai pentru a preciza provenienta divina a Sa, desi pe Pamant a fost Fiul Omului.
iar in cazul Fecioarei nici ca se pune problema, pentru ca iubirea si-a dedicat-o de mica lui D-zeu....
Nuuu ! nici vorba, doar stim ca sexul e pacat, chiar si in cadrul casatoriei :roll:
- Pai cum ai vrut sa o numeasca? barbat? pai daca era femeie... Nu e nimic anormal (in contextul vremurilor de atunci) in asta. DA` despre EVA.. ce zice Scriptura? ce a facut Dumnezeu? Barbat si.... ce? Barbat si ... FEMEIE. Spune tu acum daca Eva era sau nu fecioara!! NA` ca ai vrut dovezi - acum le ai. RASPUNDE si mai ales fii sincer. Dupa p/np ar fi trebuit sa scrie barbat si fecioara :lol:
- Da` de unde pana unde crede cineva ca se temea Hristos ca nu cumva sa creada vreun amarat ca El nu era ... citez... de provenienta divina :lol: Eu stiu un mod mai simplu si mult mai eficient prin care Si-a aratat dumnezeirea (minunile, predica si cuvantul Sau, INVIEREA) - incat se mirau toti (ca a dat dumnezeu o putere ca aceasta oamenilor - ei inca IL vedeau om, nu stiau, nu intelegeau INCA pe deplin ca este Dumnezeu).

- cat despre sex si pacat versus feciorie sau PURUREA feciorie, rog pe toti forumistii (mai ales pe electric) sa observe ca e o diferenta calitativa uriasa intre feciorie si castitate in sensul lipsei relatiilor trupesti! Fecioria presupune nu doar sa nu faci sex in urma caruia se nasc sau nu copii... ci muuuult mai mult. E si o feciorie a mintii, o curatenie cu inima, o sfintenie a vietii.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde ddc » 02 Iul 2011, 11:02

De ce zice Matei : Nu a cunoscut-o pana cand a nascut pe Fiul sau cel Intai Nascut... De ce a folosit formularea asta? Apoi de ce se vorbeste in mai multe locuri despre mama Sa, fratii Sai si surorile Sale?Pe baza a carui lucru Maria e fecioara?In textul ebraic din Isaia 7:14, nu spune 'fecioara' , fecioara e bethulah, iar in Isaia zice almah, care inseamna fata tanara..

Psalmi 68 : 9. Că pentru Tine am suferit ocară, acoperit-a batjocura obrazul meu.
10. Înstrăinat am fost de fraţii mei şi străin fiilor maicii mele,

Ioan 7:1. Şi după aceea mergea Iisus prin Galileea, căci nu voia să meargă prin Iudeea, deoarece iudeii căutau să-L ucidă.
2. Şi era aproape sărbătoarea iudaică a corturilor.
3. Au zis deci către El fraţii Lui: Pleacă de aici şi du-Te în Iudeea, pentru ca şi ucenicii Tăi să vadă lucrurile pe care Tu le faci.
4. Căci nimeni nu lucrează ceva în ascuns, ci caută să se facă cunoscut. Dacă faci acestea, arată-Te pe Tine lumii.
5. Pentru că nici fraţii Lui nu credeau în El.

Ioan 2:12. După aceasta S-a coborât în Capernaum, El şi mama Sa şi fraţii şi ucenicii Săi, şi acolo n-a rămas decât puţine zile.
13. Şi erau aproape Paştile iudeilor, şi Iisus S-a urcat la Ierusalim.
14. Şi a găsit şezând în templu pe cei ce vindeau boi şi oi şi porumbei şi pe schimbătorii de bani.
15. Şi, făcându-Şi un bici din ştreanguri, i-a scos pe toţi afară din templu, şi oile şi boii, şi schimbătorilor le-a vărsat banii şi le-a răsturnat mesele.
16. Şi celor ce vindeau porumbei le-a zis: Luaţi acestea de aici. Nu faceţi casa Tatălui Meu casă de negustorie.
17. Şi şi-au adus aminte ucenicii Lui că este scris: "Râvna casei Tale mă mistuie".

Galateni 1:19Iar pe altul din apostoli n-am văzut decât numai pe Iacov, fratele Domnului.

Acest Iacov si istoricii il numesc FRATELE Domnului.

Marcu 3:21 Rudele lui Isus, când au auzit cele ce se petreceau, au venit să pună mâna pe El. Căci ziceau: "Şi-a ieşit din minţi."

Pe baza a ce e Maria fecioara? Si pe baza a ce fara de pacat, daca insusi in Marcu 21 se spune ca rudele lui nu au crezut in El?La fel cum nici cand au fost l-a Ierusalim nu l-a cunoscut maica Sa(Luca 2). Si apoi si Sf. Ioan Gura de Aur spune ca la nunta din Cana ea a pacatuit?

Marcu 3:31. Şi au venit mama Lui şi fraţii Lui şi, stând afară, au trimis la El ca sn-L cheme.
32. Iar mulţimea şedea împrejurul Lui. Şi I-au zis unii: Iată mama Ta şi fraţii Tăi şi surorile Tale sunt afară. Te caută.
33. Şi, răspunzând lor, le-a zis: Cine este mama Mea şi fraţii Mei?
34. Şi privind pe cei ce şedeau în jurul Lui, a zis: Iată mama Mea şi fraţii Mei.
35. Că oricine va face voia lui Dumnezeu, acesta este fratele Meu şi sora Mea şi mama Mea.

Apoi Iisus arata ca pentru El nu conteaza gradul de rudenie cat credinta.. De aceia spune ca mama, frati si surori ii sunt cei ce fac voia lui Dumnezeu.Pentru ca rudele lui de sange, mama, surorile, fratii nu credeau in El.Rude sunt cei credinciosi cu adevarat... El nu mai tine cont de mama, de tata , de surori, s.a.m.d... Dumnezeu facatorul a toate nu are mama, frate, sora si nici tata.. Iisus discretiteaza aici pe mama Sa, in fata celor ce fac voia lui... si nu doar aici ci si in alta parte... Cand o femeie din popor zice : Binecuvantat este pantecele care te-a nascut, El zice : Mai binecuvantati sunt cei care aud si asculta Cuvantul lui Dumnezeu... Iisus insusi a stompat venerarea mamei sale, si a acordat in Evanghelie mai multa importanta ucenicilor Sai decat mamei Sale.Intrebarea mea este daca Iisus ne-a acordat mai multa importanta noua decat mamei Sale, de ce ii oferim noi un cult maicii Domnului, aproape ca lui Dumnezeu(hyperdulia).Este importanta venerarea Maicii Domnului in economia Mantuirii? De unde apare conceptul de pururea fecioarie a Mariei?Ar fi fost gresit ca ea sa isi consume casatoria?

Nu cumva mama Sa nu a fost nimic mai mult decat o femeie normala cu bune si cu rele?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde dimitrie » 02 Iul 2011, 14:39

ddc, citeşte Călăuză în credinţa ortodoxă a Pr.Cleopa Ilie dacă eşti ortodox! Eşti dator să-ţi cunoşti credinţa. Sau poate chiar ţi-ai împlinit datoria (ca eterodox, de care oi mai fi)? Ai destule explicaţii şi pe net. Ori vrei un copy/paste?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde danadoina » 02 Iul 2011, 16:34

...

Nu cumva mama Sa nu a fost nimic mai mult decat o femeie normala cu bune si cu rele?

ddc,
nu cumva !

cam transparenta intentia... :roll: , ar trebui sa stii ca ortodocsilor toate ca toate, dar cand se leaga cineva de mama lor, l-i se termina toleranta...pfui, de ce oare stilul intrebarii, ma duce cu gandul la ispitirea lui adam si Eva in rai...?!

ddc,
pot sa iti pun si eu o intrebare : nu cumva tu doar te dai ortodox ? :mrgreen:

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde ddc » 02 Iul 2011, 16:43

ddc, citeşte Călăuză în credinţa ortodoxă a Pr.Cleopa Ilie dacă eşti ortodox! Eşti dator să-ţi cunoşti credinţa. Sau poate chiar ţi-ai împlinit datoria (ca eterodox, de care oi mai fi)? Ai destule explicaţii şi pe net. Ori vrei un copy/paste?
Am citit multe... Daca ai sa urmaresti ai sa vezi ca acu o vreme am dat un argument impotriva acestui concept... Ce vreau e adresarea directa a Scripturilor aduse in discutie de mine si a ceea ce am intrebat.Da-i/Da-tii bataie!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Iul 2011, 17:16

Da-i/Da-tii bataie!
"Da-i bataie" si tu, la schimbatul profilului.

OFF-TOPIC: Poate adaugam in Profil, la Confesiune, optiunea "Ortodox cu numele"? :mrgreen:
Este importanta venerarea Maicii Domnului in economia Mantuirii? De unde apare conceptul de pururea fecioarie a Mariei?Ar fi fost gresit ca ea sa isi consume casatoria?
Eu asi compara-o pe Sf. Fecioara cu Sf. Scriptura: tot asa cum e inconceptibil ca in Biblie sa se cuprinda si noutati de "gossip" sau consumerism banal si mizerabil de genul "De trei ori femeie", tot asa nici Maica Domnului - dreapta fiind (cine poate nega asta?) - este imposibil sa fi redus ascultarea ei TOTALA de Dumnezeu (si a Cuvantului pe Care L-a nascut) in schimbul chestiunilor lumesti (inclusiv a celor firesti). Ceea ce veneram la ea, deci, este ABNEGATIA, atat spirituala, cat si trupeasca. Meditati mai des la supranumele "Nascatoare de Dumnezeu" si veti intelege, poate, importanta imensa dogmatica si ascetica pe care i-o acordam (care, apropos, nu umbreste, ci din contra, accentueaza lumina adevaratului Soare, cum a fost in lupta cu erezia Nestoriana).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde ddc » 03 Iul 2011, 18:20

Da-i/Da-tii bataie!
"Da-i bataie" si tu, la schimbatul profilului.

OFF-TOPIC: Poate adaugam in Profil, la Confesiune, optiunea "Ortodox cu numele"? :mrgreen:
Este importanta venerarea Maicii Domnului in economia Mantuirii? De unde apare conceptul de pururea fecioarie a Mariei?Ar fi fost gresit ca ea sa isi consume casatoria?
Eu asi compara-o pe Sf. Fecioara cu Sf. Scriptura: tot asa cum e inconceptibil ca in Biblie sa se cuprinda si noutati de "gossip" sau consumerism banal si mizerabil de genul "De trei ori femeie", tot asa nici Maica Domnului - dreapta fiind (cine poate nega asta?) - este imposibil sa fi redus ascultarea ei TOTALA de Dumnezeu (si a Cuvantului pe Care L-a nascut) in schimbul chestiunilor lumesti (inclusiv a celor firesti). Ceea ce veneram la ea, deci, este ABNEGATIA, atat spirituala, cat si trupeasca. Meditati mai des la supranumele "Nascatoare de Dumnezeu" si veti intelege, poate, importanta imensa dogmatica si ascetica pe care i-o acordam (care, apropos, nu umbreste, ci din contra, accentueaza lumina adevaratului Soare, cum a fost in lupta cu erezia Nestoriana).
Stii ca au fost parinti care nu au crezut ca Maria a fost fara de pacat?Si uite ce nume : Sf. Vasile Cel Mare, Ioan Gura de Aur, Chiril al Alexandriei , Origen.Si cel putin Tertullian a crezut ca nu a ramas fecioara.Ma intreb mai sunt si altii care au crezut ca nu a ramas fecioara?Daca Maica Domnului ar fi fost o femeie obisnuita atunci ea nu ar mai putea fi cinstita, macar pentru cinstea ca l-a nascut pe Hristos?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Iul 2011, 18:36

Stii ca au fost parinti care nu au crezut ca Maria a fost fara de pacat? Si uite ce nume : Sf. Vasile Cel Mare, Ioan Gura de Aur, Chiril al Alexandriei , Origen.Si cel putin Tertullian a crezut ca nu a ramas fecioara.Ma intreb mai sunt si altii care au crezut ca nu a ramas fecioara?Daca Maica Domnului ar fi fost o femeie obisnuita atunci ea nu ar mai putea fi cinstita, macar pentru cinstea ca l-a nascut pe Hristos?
Iata acum esti pregatit sa intelegi si istoria Canonului Biblic, si istoria dogmelor ortodoxe. Stii cati parinti au refuzat unele carti din Biblie si le-au admis pe altele? Sau cati au simpatizat unele erezii (spre ex., faimoasa apokatastaza la Sf. Grigorie de Nissa, sau milenarismul la Sf. Irineu)?

Apropos, nici nu am zis ca Sf. Fecioara a avut sau nu a avut pacat (in Biblie nu scrie nici una, nici alta). Ceea ce stiu e ca la vremea Bunavestirii a fost gasita "Vas Ales" mai vrednic decat orice femeie din istorie. Si daca a cinstit-o Ingerul, si apoi si Elisabeta, si chiar si fatul Sf. Ioan Botezatorul inca din pantece - nu vad deloc cazul sa o "retrogradam" la clasa femeii de rand. Nu ca ar fi fost nefiresc, spre ex, sa mai aiba copii: ci dimpotriva, ar fi fost prea firesc acest lucru. Nu cred ca harul pe care l-a dobandit la Bunavestire a schimbat-o atat de putin, incat sa aiba si alte prioritati decat mantuirea (Iisus).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde ddc » 03 Iul 2011, 18:50

Stii ca au fost parinti care nu au crezut ca Maria a fost fara de pacat? Si uite ce nume : Sf. Vasile Cel Mare, Ioan Gura de Aur, Chiril al Alexandriei , Origen.Si cel putin Tertullian a crezut ca nu a ramas fecioara.Ma intreb mai sunt si altii care au crezut ca nu a ramas fecioara?Daca Maica Domnului ar fi fost o femeie obisnuita atunci ea nu ar mai putea fi cinstita, macar pentru cinstea ca l-a nascut pe Hristos?
Iata acum esti pregatit sa intelegi si istoria Canonului Biblic, si istoria dogmelor ortodoxe. Stii cati parinti au refuzat unele carti din Biblie si le-au admis pe altele? Sau cati au simpatizat unele erezii (spre ex., faimoasa apokatastaza la Sf. Grigorie de Nissa, sau milenarismul la Sf. Irineu)?

Apropos, nici nu am zis ca Sf. Fecioara a avut sau nu a avut pacat (in Biblie nu scrie nici una, nici alta). Ceea ce stiu e ca la vremea Bunavestirii a fost gasita "Vas Ales" mai vrednic decat orice femeie din istorie. Si daca a cinstit-o Ingerul, si apoi si Elisabeta, si chiar si fatul Sf. Ioan Botezatorul inca din pantece - nu vad deloc cazul sa o "retrogradam" la clasa femeii de rand. Nu ca ar fi fost nefiresc, spre ex, sa mai aiba copii: ci dimpotriva, ar fi fost prea firesc acest lucru. Nu cred ca harul pe care l-a dobandit la Bunavestire a schimbat-o atat de putin, incat sa aiba si alte prioritati decat mantuirea (Iisus).
Chiar daca nu ar mai fi avut altii copii tot ar fi putut sa nu ramana virgina... ca sa iti pierzi virginitatea nu ai nevoie sa faci copii... apoi de ce a spus Matei nu a cunoscut-o pana cand a nascut pe Fiul Cel Intai- Nascut? De ce a folosit formularea asta, extrem de pacatoasa pentru dogma virginitatii perpetue a Maicii Domnului?Daca Maria a fost atat de speciala de ce este mentionata atat de putin?O alta intrebare: Nu cumva l-a considerat Maria pe Iisus ca un copil normal?Vezi comportamentul de la Templu de la varsta de 12 ani.. Si vezi apoi cand vine impreuna cu fratii sai dupa ce aude ca isi incepe activitatea sa il duca acasa?Nu cumva pana la botezul in Iordan, Iisus a avut o viata obisnuita, neiesita din comun?

Constantinos

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde Constantinos » 03 Iul 2011, 18:52

@ddc, pentru nebunie nu se poate raspunde decat cu nebunia pe care am auzit-o de la cineva si anume ca si Hristos putea sa-si ia nevasta si sa faca vreo 12 copii care sa-i fie apostoli. Daca Maica Domnului nu este fecioara atunci Mantuitorul nu a fost Dumnezeu . Daca nu dai pagina din Sfantul Vasile si Sfantul Chiril al Alexandriei ca sa vedem despre ce greseli ale Maicii Domnului se zice eu sunt de acord sa stai pe bara un timp (daca si administratorul vrea).

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde ddc » 03 Iul 2011, 18:55

iar Intelepciunea de obicei nu sta la cei mai multi ci la cei mai putini... Intelepciunea nu este a gloatelor... nu m-ar mira ca o apokatastaza sa fie adevarata si nici un mileniarism..

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde ddc » 03 Iul 2011, 18:56

@ddc, pentru nebunie nu se poate raspunde decat cu nebunia pe care am auzit-o de la cineva si anume ca si Hristos putea sa-si ia nevasta si sa faca vreo 12 copii care sa-i fie apostoli. Daca Maica Domnului nu este fecioara atunci Mantuitorul nu a fost Dumnezeu . Daca nu dai pagina din Sfantul Vasile si Sfantul Chiril al Alexandriei ca sa vedem despre ce greseli ale Maicii Domnului se zice eu sunt de acord sa stai pe bara un timp (daca si administratorul vrea).
Nimic nu e exclus.Nu inteleg ce legatura are fecioria Mariei cu divinitatea lui Iisus.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Iul 2011, 19:48

Chiar daca nu ar mai fi avut altii copii tot ar fi putut sa nu ramana virgina... ca sa iti pierzi virginitatea nu ai nevoie sa faci copii... apoi de ce a spus Matei nu a cunoscut-o pana cand a nascut pe Fiul Cel Intai- Nascut? De ce a folosit formularea asta, extrem de pacatoasa pentru dogma virginitatii perpetue a Maicii Domnului?
Am incercat sa fiu cat se poate de tacticos si cer acelasi lucru. De ce nu va intrebati si la ce bun pastrarea fecioriei pana la nasterea lui Iisus? Doar nu scrie nicaieri, nu exista nici o porunca care sa fi interzis "consumatia" (off, americanismele astea!) prematura.
Daca Maria a fost atat de speciala de ce este mentionata atat de putin?
Va referiti la cantitate sau la calitate? De cate versete aveti nevoie?
O alta intrebare: Nu cumva l-a considerat Maria pe Iisus ca un copil normal?Vezi comportamentul de la Templu de la varsta de 12 ani.. Si vezi apoi cand vine impreuna cu fratii sai dupa ce aude ca isi incepe activitatea sa il duca acasa?Nu cumva pana la botezul in Iordan, Iisus a avut o viata obisnuita, neiesita din comun?
Nu stiu cum cititi acele pasaje, pentru ca vad in ele exact contrariul.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde ddc » 03 Iul 2011, 21:59

exemplu e in Marcu 3 de la versetu 21 in colo.. l-am dat si aici, si nu s-a adresat partea aia..

nu ar fi fost nimic rau ca Maria sa nu fi fost fecioara, insa ar fi fost pacat conform legii ca acest lucru sa se intample inainte de casatorie.

Apoi dupa cum am spus Isaia 7:14 nu spune bethulah care e cuvantul ebraic pentru fecioara , ci almah care inseamna fata tanara..

ma refer la cantitate... de cand Iisus isi incepe ministeriatul si pana la cruce Maria nu este mentionata mai de loc.. La fel si dupa Inaltare... Iar la Inviere din cate imi amintesc nu e ea care vine la mormant, ci Maria Magdalena.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde Floryan » 04 Iul 2011, 10:24

De ce zice Matei : Nu a cunoscut-o pana cand a nascut pe Fiul sau cel Intai Nascut... De ce a folosit formularea asta?
Aceasta formulare foarte des folosita in Sf Scriptura insemna vesnic
Apoi dupa cum am spus Isaia 7:14 nu spune bethulah care e cuvantul ebraic pentru fecioara , ci almah care inseamna fata tanara..
14 διὰ τοῦτο δώσει Κύριος αὐτὸς ὑμῖν σημεῖον· ἰδοὺ ἡ παρθένος ἐν γαστρὶ ἕξει, καὶ τέξεται υἱόν, καὶ καλέσεις τὸ ὄνομα αὐτοῦ ᾿Εμμανουήλ· Is7
Ἰδοὺ ἡ παρθένος ἐν γαστρὶ ἕξει καὶ τέξεται υἱόν, καὶ καλέσουσι τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἐμμανουήλ, ὅ ἐστιν μεθερμηνευόμενον Μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός Mat 1.23
In ambele situatii apare παρθένος = FECIOARA
In biblia protestanta James King gasim:
Therefore the Lord himself shall give you a sign; Behold, a virgin shall conceive, and bear a son, and shall call his name Immanuel. Is7,14



Chiar daca nu ar mai fi avut altii copii tot ar fi putut sa nu ramana virgina... ca sa iti pierzi virginitatea nu ai nevoie sa faci copii.
Pina sa-si piarda virginitatea Fecioara Maria, sa ne intrebam mai inainte cum a ramas ea insarcinata. Caci dupa mintea dv conditia generala pt pastrarea virginitatii este sa nu faci copii, atunci imi puteti arat o femeie care sa ramina insarcinata fara de barbat?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde ddc » 04 Iul 2011, 18:59

De ce zice Matei : Nu a cunoscut-o pana cand a nascut pe Fiul sau cel Intai Nascut... De ce a folosit formularea asta?
Aceasta formulare foarte des folosita in Sf Scriptura insemna vesnic
Acest argument este un fallacy.. o minciuna sfruntata.. deci dupa ortodocsi vesnic nu inseamna vesnic in biblie, dar pana la/ pana cand inseamna vesnic... The point is... Matei putea sa aleaga oricare alta formulare ba mai mult nici nu trebuia sa scrie versetul asta... de ce credeti ca a folosit formularea asta?
Apoi dupa cum am spus Isaia 7:14 nu spune bethulah care e cuvantul ebraic pentru fecioara , ci almah care inseamna fata tanara..
14 διὰ τοῦτο δώσει Κύριος αὐτὸς ὑμῖν σημεῖον· ἰδοὺ ἡ παρθένος ἐν γαστρὶ ἕξει, καὶ τέξεται υἱόν, καὶ καλέσεις τὸ ὄνομα αὐτοῦ ᾿Εμμανουήλ· Is7
Ἰδοὺ ἡ παρθένος ἐν γαστρὶ ἕξει καὶ τέξεται υἱόν, καὶ καλέσουσι τὸ ὄνομα αὐτοῦ Ἐμμανουήλ, ὅ ἐστιν μεθερμηνευόμενον Μεθ' ἡμῶν ὁ Θεός Mat 1.23
In ambele situatii apare παρθένος = FECIOARA
In biblia protestanta James King gasim:
Therefore the Lord himself shall give you a sign; Behold, a virgin shall conceive, and bear a son, and shall call his name Immanuel. Is7,14
Originalul VT e in ebraica, nu in greceste sau engleza.. Insusi septuaginta e o traducere la mana a doua... In evreieste spune 'almah' nu 'bethulah' (care e cuv evreiesc pentru fecioara)... Vezi si pe Sf. Ieronim ca si el a vb pe subiectul asta..



Chiar daca nu ar mai fi avut altii copii tot ar fi putut sa nu ramana virgina... ca sa iti pierzi virginitatea nu ai nevoie sa faci copii.
Pina sa-si piarda virginitatea Fecioara Maria, sa ne intrebam mai inainte cum a ramas ea insarcinata. Caci dupa mintea dv conditia generala pt pastrarea virginitatii este sa nu faci copii, atunci imi puteti arat o femeie care sa ramina insarcinata fara de barbat?
[/quote]

pana la urma si a ramane insarcinata de la Duhul Sfant ar putea avea diferite conotatii..

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: MAICA DOMNULUI: FEMEIE (cu mai mulţi copii)?

Mesaj necititde Ioan Cr » 04 Iul 2011, 19:15

Originalul VT e in ebraica, nu in greceste sau engleza.. Insusi septuaginta e o traducere la mana a doua... In evreieste spune 'almah' nu 'bethulah' (care e cuv evreiesc pentru fecioara)... Vezi si pe Sf. Ieronim ca si el a vb pe subiectul asta..
Original ebraic nu mai exista! Versiunile actuale ebraice sunt revizuiri masoretice, mult dupa Hristos. Se stie ca au fost mult conditionati de crestinism (caruia i s-a opus, evident). Cu mult mai aproape de originalul antic este Septuaginta, tradusa de evrei, iar acolo figureaza "partenos" care inseamna fara echivoc "fecioara".
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX