Mulţi nu cunosc, dar şi mai mulţi resping

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
stfd
Mesaje:3
Membru din:15 Oct 2009, 15:52
Confesiune:ortodox
Mulţi nu cunosc, dar şi mai mulţi resping

Mesaj necititde stfd » 15 Oct 2009, 20:04

Ziua buna la toti si bine v-am gasit :)

Asta-i primul meu post pe forumu' asta.
M-am decis sa-mi fac cont aici dupa ce am dat peste siteu asta si dupa ce am 'scanat' situatia p-aici.

Ce sa mai cu introducerea, acum cu ceea ce voiam sa zic.

Se intampla asa cum se vede cu Ortodoxia in general ca unii ( multi indivizi in general ) habar n-au ca existam.
Si zic asta din proprie experienta, am locuit in Franta o vreme acum in Canada si credeti-ma ca este tare adevarat.
Este aproape de necrezut cat de multi nu sunt constienti ca (noi) existam. Habar n-au ca aceasta Biserica Apostolica (REALA) defapt exista asa cum a existat de la inceput.
Acum eu fiind si aflandu-ma in preponderenta printre ne-ortodocsi ( la munca,scoala, pe strada etc) ma aflu in perpetua ipostaza de om care tre sa stea "íntru apararea credintei stramosesti" - si serios , cam asa sta treaba pt ca mai la tot pasul se trezeste unu sau altu care sa loveasca mai mult sau mai putin in credinta mea.
Majoritatea oamenilor din vest, in momentul cand spui -Crestin- ei imediat vad Romano Catolicism si imediat incep sa toarne cu cruciade si altea alea de au facut domnii Catolici de le schisma incoace.Si dupaia io zic ... stai domne asa ca nu stii despre ce vorbesti... si d-acolo incepe tot travaliul, cu explicatii peste explicatii, cu date istorice su intamplari reale cu argumente... etc
Au fost cazuri cand am reusit sa plantez un fel de samanta in cate unii, poate sa-i fac sa citeasca o carte sau sau eu stiu ceva mai usurel prin intermediul caruia sa incerc (cel putin) sa ma fac inteles.

Ce sa va mai spun, despre diaspora romana din Canada cateva lucruri.
Aici la 200km vest de Toronto se gasesc aproximativ 30,000 de romani :) aproape socant de multi si din fericire avem 3 biserici ( ortodoxe normal).
Una apartine de Patriarhie iar doua de Biserica Ortodoxa din America de Nord --> un link http://www.kw-banat.org/ro/index.html <-- initial biserica asta a fost fondata de niste banateni, acum s-au mai schimbat lucrurile.

Si acum de, oamenii merg regular la biserica (cat de cat) toate frumoase DAR ... si sa dau de exemplu Slujba de Pasti...
Imaginati-va, cateva sute de masini parcate ( in parcarea bisericii) si in timp ce proprietarii acestor vehicole sunt inauntru luand parte le Slujba, diferiti sectari repede-repede alerga de pun fliere si carti d-alea sectare in parbrizele masinilor...
Din pacate cei care fac asta sunt tot romani ( daca se mai pot numii asa) care s-au dezis de sufletul lor si incerca sa traga in jos si pe alti :(

Ce sa mai zic , ma bucur c-am dat peste siteu asta , ma bur c-am dat peste oameni chibzuiti (concluzionand dupa citirea multor posturi aici) si SPER si-mi doresc ca cei care au parte de chibzuinta asta de-o zic , sa o daruiasca si generatiilor ce ne urmeaza... ca tare au nevoie...

PS: ah si era sa uit, am gasit pe youtube acum ceva vreme un mic documentar facut de fratii nostrii Greci :) , documentarul este intitulat The Ancient Church 3 parti --> http://www.youtube.com/view_play_list?p ... yiuADpKyWg

adaugare - daca linku nu merge, duceti-va pe youtube si cautati -the ancient church- are trei parti.

Sanatate

Ezo
Mesaje:82
Membru din:19 Mar 2009, 12:39
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara

Re: Cum multi nu cunsoc iar si mai multi resping

Mesaj necititde Ezo » 16 Oct 2009, 11:45

S-a intamplat ca fiu trimis pentru o luna in Milano si bineinteles ca am cautat o biserica ortodoxa. Slava Domnului ca am gasit doua! Este una in zona centrala, dar e greu cu parcarea acolo, asa ca am fost o singura data numai in vizita. Insa mai exista o biserica ortodoxa in Monza, unde spre bucuria mea am gasit un preot pe gustul meu si mare multime de credinciosi care vin constant la slujbe, chiar si in timpul saptamanii. Imi pare bine ca se face si slujba Utreniei in fiecare Duminica dimineata, spre deosebire de parohiile de prin Timisoara de exemplu. Preotul - un moldovean de prin Vaslui parca, stie sa predice cu mare har, am ramas impresionat de ce am gasit acolo. Se cunoaste ca patriarhia nu a trimis pe oricine in misiune in Europa (preotul a mai slujit si in Belia cativa ani).

Iata cum Dumnezeu poate sa intoarca raul in bine, emigrantii ducand cu ei in toata lumea ortodoxia spre marturisirea Adevarului.

Avatar utilizator
stfd
Mesaje:3
Membru din:15 Oct 2009, 15:52
Confesiune:ortodox

Re: Cum multi nu cunsoc iar si mai multi resping

Mesaj necititde stfd » 16 Oct 2009, 14:44

Sunt curios - cum o duc bisericile noastre ortodoxe de prin alte tari?
Adica ce vreau sa zic, cum o duc financiar cum se sustin material, are Patriarhia grija de asta sau sunt enoriasii?
In Canada si America sunt oamenii care efectiv sustin parohiile de care apartin, sunt mai mult sau mai putin constienti ca daca ei n-ar fii nici biserica respectiva n-ar fii.

Intr-o alta ordine de idei si totusi pentru a ramane in tema, pot sa spun si sa relatez ce mi s-a intamplat mie si sotiei de curand :)

Acum vreo luna doi indivizi bat la usa... un tip si o tipa, el mai in varsta.
Nu i-am bagt in casa, am stat doar in prag cum ar venii.
Si io intreb "care-i treaba? "
Ei zic ceva de genu "am venit sa-ti aducem vestea ce-a buna si sa te avertizam"
Eu ii zic sotiei pe romaneste "Hooopa astia-s ceva sectari, nu stiu ce da ceva ie-n neregula "
Adica unu normal la minte nu merge la oameni la usi sa zica asa ceva, nici buna ziua nici nimic - doar direct ma ia cu tampeniile.
Dupaia asta mai in varsta avea o plasa/sacosa cu chestii in ea si scoate d-acolo carti si fliere d-alea si tot felu de chestii cu sfarsitu lumii cu chestii dastea... si dupaia imi zic astia-s jehovisti sau ceva de genu... nu cred ca sunt neo-protestanti.
Si atunci eu intreb ,- da voi ce sunteti?
Ei zic- suntem crestini- eu zic , pai bun si noi suntem , care ie motivul pentru vizita?
Pai noi suntem martorii lu Jehova - io zic ooooo pai stai asa ca nu iesti crestin atunci.
Ei zic , da tu ce esti? Eu zic ortodox.
Ah pai voi n-ati avut de ales, sunteti ortodocsi ca asa au fost/sunt parinti vostrii, n-ati avut de ales !
Io zic, domne nu venii la usa mea, pe proprietatea mea, sa faci scandal ca ori chem politia ori te dau io afara in suturi
Dupaia jmecheru' zice , o ma scuzati, da la noi la biserica nu vreti sa veniti ?

Si incepe sa ma ia cu tot felu de balmajeli, din Biblie cica, si alea alea etc... si-i zic , uite ce ie da-i drumu ca mi-ai irosit 10 min din viata...
Pana la urma pleaca...
Dupa ~2 saptamani se intorc ... aceiasi indivizi, incep iara sa ma io cu aceleasi chestii blah blah.
Eu ai zic sotiei sa stea 2 min cu ei in fata si io merg inauntru si sun la politie (lol :D ) si zic ca sunt unii care ma tot deranjeaza si vin la usa si cauta cearta.
Astia vin in 3 min si-i iau la intrebari pe jehovisti si-i invita sa plece... eu zic mersi si gata cu joaca !



Asta ie una din intamplari - cu sfarsit bun din fericire!

iulian
Mesaje:2
Membru din:30 Apr 2010, 02:36
Confesiune:ortodox
Localitate:Irlanda
Contact:

Re: Cum multi nu cunsoc iar si mai multi resping

Mesaj necititde iulian » 10 Mai 2010, 01:59

Sunt curios - cum o duc bisericile noastre ortodoxe de prin alte tari?
Adica ce vreau sa zic, cum o duc financiar cum se sustin material, are Patriarhia grija de asta sau sunt enoriasii?
In Canada si America sunt oamenii care efectiv sustin parohiile de care apartin, sunt mai mult sau mai putin constienti ca daca ei n-ar fii nici biserica respectiva n-ar fii.
Intr-o alta ordine de idei si totusi pentru a ramane in tema, pot sa spun si sa relatez ce mi s-a intamplat mie si sotiei de curand :)

Acum vreo luna doi indivizi bat la usa... un tip si o tipa, el mai in varsta.
Nu i-am bagt in casa, am stat doar in prag cum ar venii.
Si io intreb "care-i treaba? "
Ei zic ceva de genu "am venit sa-ti aducem vestea ce-a buna si sa te avertizam"
Eu ii zic sotiei pe romaneste "Hooopa astia-s ceva sectari, nu stiu ce da ceva ie-n neregula "
Adica unu normal la minte nu merge la oameni la usi sa zica asa ceva, nici buna ziua nici nimic - doar direct ma ia cu tampeniile.
Noi suntem in Irlanda o tara majoritar catolica dar multumim lui Dumnezeu ca avem biserica Ortodoxa. Avem parte de un parinte extraordinar care cauta sa inteleaga pe toata lumea si sa ajute pe toata lumea. In orasul unde locuim Cork sectantii nu sunt asa agasanti au venit ei pe la usa dar daca le spui ca nu te intereseaza te lasa in pace.
Noi va uram Hristos a inviat si Doamne ajuta

Avatar utilizator
CatalinM
Mesaje:96
Membru din:02 Apr 2008, 09:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mulţi nu cunosc, dar şi mai mulţi resping

Mesaj necititde CatalinM » 20 Mai 2010, 15:14

Acum vreo 2 saptamani m-am pomenit la usa cu 3 coreeni (asa au spus ei) tare simpatici care venisera sa-mi propovaduiasca, intr-o romaneasca stalcita, despre dumnezeu-mama. :lol:

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Mulţi nu cunosc, dar şi mai mulţi resping

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 04:23

[quote="CatalinM"]Acum vreo 2 saptamani m-am pomenit la usa cu 3 coreeni (asa au spus ei) tare simpatici care venisera sa-mi propovaduiasca, intr-o romaneasca stalcita, despre dumnezeu-mama.


dumnezeu mama ???????????
:lol: :lol: :lol: :lol:
saracii de ei

laodiceean

Re: Mulţi nu cunosc, dar şi mai mulţi resping

Mesaj necititde laodiceean » 04 Ian 2011, 15:40

Acum vreo 2 saptamani m-am pomenit la usa cu 3 coreeni (asa au spus ei) tare simpatici care venisera sa-mi propovaduiasca, intr-o romaneasca stalcita, despre dumnezeu-mama.


dumnezeu mama ???????????
:lol: :lol: :lol: :lol:
saracii de ei
Tare de tot! Or fi şi ăştia cu niscaiva "născătoare de Dumnezeu"... Mare e grădina [maicii] Domnului!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX