RUGAMINTE catre protestanti

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde Ioan Cr » 25 Oct 2009, 20:26

In numele dragostei fratesti si a pacii crestine, a ordinii placute lui Dumnezeu si al zidirii noastre reciproce, va rugam sa adresati in primul rand LISTA INTREBARILOR NOASTRE catre voi.

Raspundeti respectand urmatoarele reguli:

1. Faceti trimitere la enuntul adresat (continutul, autorul si numarul de ordine)
2. Argumentati temeinic cu accent pe Scrierile Noului Testament
3. Luati ca punct de referinta doctrina (invatatura oficiala), nu barfele despre ea
4. Nu neglijati dovezile istorice si patristice
5. Precizia referintelor: specificati izvorul (autorul, opera) atunci cand expuneti o teza extra-Biblica
6. Fiti cu putinta cat mai laconici
7. Nu scrieti pentru a demonstra ca sunteti mai buni, ci pentru a intelege de ce noi gandim si suntem altfel decat voi


Multumim, Domnul sa va calauzeasca!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde IEREU » 25 Aug 2010, 21:26

Eu cand ma duc in ospetie la cineva, nu umblu toata casa, :) da* stau cuminte in camera de oaspeti.
Cam asa tre* sa faceti si cei de alta confesiune decat cea ortodoxa. Topicul "INTERCONFESIONAL" este sufrageria unde puteti posta, nu umblati si borfaiti toata casa. Cred aceasta ca este si parerea administratorilor si utilizatorilor mai activi ai acestui forum ORTODOX. Eventual, daca administratorii nu sunt de acord cu aceasta propunere, puteti sterge aceasta prerogativa. Acest forum este unul ortodox, nu interconfesional. Doar aceasta rubrica este destinata lor.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde protosinghel » 26 Aug 2010, 12:42

Eu cand ma duc in ospetie la cineva, nu umblu toata casa, :) da* stau cuminte in camera de oaspeti.
Cam asa tre* sa faceti si cei de alta confesiune decat cea ortodoxa. Topicul "INTERCONFESIONAL" este sufrageria unde puteti posta, nu umblati si borfaiti toata casa. Cred aceasta ca este si parerea administratorilor si utilizatorilor mai activi ai acestui forum ORTODOX. Eventual, daca administratorii nu sunt de acord cu aceasta propunere, puteti sterge aceasta prerogativa. Acest forum este unul ortodox, nu interconfesional. Doar aceasta rubrica este destinata lor.
Aşa este! Mulţumim.

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde Vianor » 31 Aug 2010, 06:50

Ştiţi, remarca dstra este acceptată, însă ea mai mult vine dintr-o intenţie de a umili pe cineva... şi acest gest " :D " reflectă asta cel mai mult... deşi, din câte cunosc "râsul" nu-i este deloc adecvat unui preot ... Dar totusi, depinde de educatia ce-o aveţi, pentru că sunt familii care-ţi pot oferi întreaga casă la dispoziţie, în timp ce alţii, îşi afişează condiţiile încă de la poartă... În fine, multumesc pentru buna primire!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: RUGAMINTE catre protestanti

Mesaj necititde protosinghel » 31 Aug 2010, 08:27

Bine aţi venit! Scrieţi unde doriţi, numai nu exageraţi în abordările de tip sectar, căci deja aţi făcut-o. Părintele a pus un zâmbet, care în mesajul dvstră s-a transformat dintr-o dată într-o rânjitură.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX