Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lui HR

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București
Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde presviter » 17 Dec 2013, 23:02

Genial, Esenin. V-ati facut eterodox pentru a fi un mai bun ortodox. :x2
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde silvestru » 18 Dec 2013, 00:31

Am înțeles perfect: nu aveți nicio dovadă biblică pentru transformarea vinului în sânge, ori pentru presupusa poruncă de a transforma și noi vinul în sânge. Puteați s-o spuneți franc de la început, nu să mă purtați prin istoria primelor secole, prin scrierile Părinților, ori prin Tradiția Bisericii Răsăritene. Aș fi înțeles și nu mai comentam nimic. Noi suntem cu Sola Scriptura, dumneavoastră cu Sola Tradiția; noi cu cuvintele lui Hristos, dumneavoastră cu cuvintele Părinților. Nicio problemă [deocamdată]...
Nici voi nu aveti vreo dovada pentru metafora sau prefigurare in Biblie. De altfel eu nu v-am spus ca exista literal in Biblie termenul acesta de prefacere. Eu v-am spus ce credem si intelegem noi. Si, nici eu nu v-am cerut sa-mi aratati in Biblie unde sunt termenii, metafora si prefigurare. Asa ca nu o mai faceti pe dezamagitul, ca si cum v-am promis si n-am fost in stare sa va raspund.V-am spus eu ca Biblia este singura cale de cunoastere a credintei pentru noi ortodocsii? De unde si pana unde ideia asta? Asta este parerea voastra. Daca pentru voi Biblia cuprinde absolut toate invataturile de credinta, voi nu trebuie sa mai intrebati nimic si nici sa comentati nimic pe marginea. Voi toate raspunsurile le gasiti acolo, punct. Singurul lucru acceptat sunt trimiterele pentru orice dilema.
Iar dacă luăm la bani mărunți scrierile lui Ignatie, în multe situații nici măcar nu e cuvântul lui, ci sunt interpolări târzii, ori chiar falsificări ale întregii epistole. .
Atat timp cat lipsesc dovezile, acestea sunt minciuni. Apoi voi sunteti doar cu sola scriptura, n-aveti treaba cu Ignatie, traditia, etc.
Scrie cumva apostolul că Hristos a transformat vinul în sânge? Asta e susținerea dumneavoastră, nu a mea! El zice de ”paharul acesta”, de ”rodul viței”, în niciun caz de ”sângele stors din venele și arterele Mântuitorului”, haideți totuși să revenim cu picioarele pe pământ”
La Evanghelia de la Ioan, 15, 5 Mantuitorul spune: Eu sunt Vita, voi sunteti mladitele..., Deci este firesc ca Sangele Său sa-L defineasca ca rod al vitei. Asadar, mai cititi Biblia...
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX