Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lui HR

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox
Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde dumio » 18 Oct 2010, 18:26

Atatia sunt, 500.000. Restul confesiunilor au putini membri. Iar evrei, musulmani, lipoveni sunt ffff putini.
Penticostalii, in general, se considera ca facand parte din acele grupari harismatice. Mai nou (de fapt de pe la jumatatea secolului trecut), sunt si romano-catolici si chiar de alte confesiuni care au aderat la asemenea miscari. Nu este exclus ca tu sa numeri in randul celor 500 mii de penticostali de la noi din tara pe toti harismaticii. Asadar, inca o data iti spun, le cam infloresti cu jumaț de milion de penticostali.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde IOACHIM » 18 Oct 2010, 18:26

dar n-am facut nici o acuza.... omule. Ziceam si eu... ironic... despre cei 500.000 , ca aia or fi aadevaratii, aia or fi... ramasiţa :D ; ce daca-s putini la noi... ei spera sa fie si mai multi... cu timpul! Sau poate lipovenii...?

Nu ma intelege cresit...

Am uitat sa pun si zambetele.... poate de aia, ne incurcam in interpertari... ca evreii cu ebraica nevocalizata. Incercam sa ghicim ce vrea celalalt sa zica.
In fine.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 18 Oct 2010, 20:47

in 2002 erau 330.000 penticostali.
Ultima oară modificat 19 Oct 2010, 21:11 de către electric77, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde IOACHIM » 18 Oct 2010, 21:11

bai omule nu te mai stresa atata cu cifrele ca Dumio ti-a spus destul de clar dar tu nu pricepi ca a fost el prea ... subtil.

Cifrele sunt umflate.... nu intelegi? Astia fac exact ca pe vremuri comunistii... baga de la ei ca sa iasa bine la... centru. Si asta se stie f. bine. Asa cum nici ortodocsi nu sunt 100% ca in statistici... nici penticostali 500 sau cate mii zici tu!
Eu iti arat date dintr-o lucrare de doctorat in sociologie, care demonstreaza evolutia tuturor cultelor protestante(ca nr. de membri) in Europa: declin total - adica sunt pe o curba descendenta si prognoza nu arata deloc bine (pt. ei). Deci n-aveau cum sa ajunga la cifrele date de tine....

Aste era problema... simpla.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde IOACHIM » 18 Oct 2010, 21:16

Dumio, se vede ca nu traiti in Romania.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Uniunea_Pe ... m%C3%A2nia
deci in 2002 erau in Cultul penticostal, nu si alte grupari, circa 330.000. Acum, dupa 8 ani, sunt 500.000. Date oficiale numai pentru cei din cultul penticostal.
:lol: asta cat ar insemna... o crestere exponentiala de cat % ? de 51% ? :lol: adica aprox. 7% pe an? :lol: Pai in cat timp devine lumea intreaga .....o mare penticostala.... dupa calculu` tau? Cu tot cu muslimi, jihad, evrei, budisti, yoghini?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde daniel tuduran » 18 Oct 2010, 21:18

Penticostalii, in general, se considera ca facand parte din acele grupari harismatice. Mai nou (de fapt de pe la jumatatea secolului trecut), sunt si romano-catolici si chiar de alte confesiuni care au aderat la asemenea miscari. Nu este exclus ca tu sa numeri in randul celor 500 mii de penticostali de la noi din tara pe toti harismaticii. Asadar, inca o data iti spun, le cam infloresti cu jumaț de milion de penticostali.

Dumio, se vede ca nu traiti in Romania.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Uniunea_Pe ... m%C3%A2nia

deci in 2002 erau in Cultul penticostal, nu si alte grupari, circa 330.000. Acum, dupa 8 ani, sunt 500.000. Date oficiale numai pentru cei din cultul penticostal.
Ne departam de la tema topicului,insa vreu sa zic si eu ca-i absurd sa credem ca penticostalii in cativa ani s-au inmultit cu 180 de mii.Daca ar tine-o in ritmul asta in 20 de ani ar fi mai mult decat ortodocsii. :cry:
Deci presupunem ca in ultimii ani s-au botezat 10 000 (mi se pare mult si atat) si s-au nascut alti 10 000 mii,deci in total ar fi maxim 340 de mii.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde Doriana » 18 Oct 2010, 21:20

Ne departam de la tema topicului,insa vreu sa zic si eu ca-i absurd sa credem ca penticostalii in cativa ani s-au inmultit cu 180 de mii.Daca ar tine-o in ritmul asta in 20 de ani ar fi mai mult decat ortodocsii. :cry:
Foarte posibil, caci penticostalii fac copii multi, mult mai multi decat ortodocsii, asa ca...pazea! :lol:
Ok, sa ne intoarcem la topic...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 18 Oct 2010, 21:24


:lol: asta cat ar insemna... o crestere exponentiala de cat % ? de 51% ? :lol: adica aprox. 7% pe an? :lol: Pai in cat timp devine lumea intreaga .....o mare penticostala.... dupa calculu` tau? Cu tot cu muslimi, jihad, evrei, budisti, yoghini?
bine, nu sunt decat 2 sau 3 sute de penticostali in toata Europa. :roll: Acum sunteti multumit? Cati penticostali sunt, de aia nu mai pot eu! pot sa fie si 10 milioane in toata Romania. :roll:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde IOACHIM » 18 Oct 2010, 21:44

asat ziceam si eu ... electric... ce conteaza asta? 1 sau 1000 sau 3 miliarde... ! Si? Dumnezeu si din pietre ridica fii care sa strige.... de-ar fi lumea toata... budista, nu penticostala.

- care penticostali fac copii multi? aia de etnie tiganeasca sau ceilalti... ? :lol:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 19 Oct 2010, 06:07

- care penticostali fac copii multi? aia de etnie tiganeasca sau ceilalti... ? :lol:
cei din zona rurala.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Oct 2010, 20:00

cred ca de la mormoni au preluat principiul. Ai vazut ce-ai facut aia in fieful lor din America?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 19 Oct 2010, 20:45

cred ca de la mormoni au preluat principiul. Ai vazut ce-ai facut aia in fieful lor din America?
doar in filme.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde electric77 » 19 Oct 2010, 21:12

Dumio, se vede ca nu traiti in Romania.

Am gresit, Domnul m-a instiintat ca sunteti din Iasi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde IOACHIM » 19 Oct 2010, 21:19

:lol:

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde Dionysie » 21 Dec 2010, 12:30

Originea ereziei adventiste cu privire la Euharistia Bisericii lui Hristos

Am descoperit într-un text al Ellenei G. White sursa ereziei neoprotestante adventiste cu privire la Euharistia Bisericii lui Hristos. Textul este incredibil, chiar şocant, şi plin de nişte mizerii pe care numai un om înveninat şi lipsit de lumina Duhului Sfânt a putut să le spună. Şi acum să vedem textul:
"Rânduiala biblică a Cinei Domnului fusese înlocuită cu jertfa idolatră a liturghiei. Preoţii papali pretindeau că prin bufoneriile lor fără sens, transformă pâinea şi vinul simplu în "trupul şi sângele lui Hristos". Cu o încumetare hulitoare, ei pretindeau pe faţă că au puterea de a crea pe Dumnezeu, Creatorul tuturor lucrurilor. Creştinilor li s-a cerut, sub pedeapsa cu moartea, să manifeste credinţa în această oribilă rătăcire hulitoare a Cerului. Mulţimile care refuzau erau date flăcărilor."
sursa: Ellen G. White - Tragedia veacurilor - Editura Proteios, 1994, pag. 50

Adventiştii consideră Euharistia Bisericii lui Hristos:

1. o jertfă idolatră;
2. o rătăcire hulitoare a Cerului;
3. o pretenţie a preoţilor Bisericii lui Hristos de a Îl crea pe Dumnezeu;
4. o mascaradă mincinoasă jucată de nişte bufoni (adică de preoţii Bisericii).

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde daniel tuduran » 21 Dec 2010, 17:53

Si eu cred ca a venit vreme ca sa citim si noi cartile acestor proroci mincinosi si bolnavi la minte pt a putea demasca uraciunile lor si a scapa macar pe unii din ghearele celui necurat.
Ma ingrozesc de ce citesc dar nu ma mir,ma asteptam la astfel de ganduri necurate.
Eu am citit ca in toata "opera" profetesei nu se face nicio referire la Biserica Ortodoxa,biata de ea era complect inculta,credea ca Biserica se rezuma doar la papalitate.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde daniel tuduran » 21 Dec 2010, 17:57

Dumnezeiasca Liturghie-Taina Tainelor o pot citi np aici http://www.dervent.ro/liturghia.php si eventual comenta,desigur ca profeteasa n-a avut nevoie s-o citesca i-a spus "duhul" ce sa vorbeasca. ;)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde Dionysie » 21 Apr 2011, 20:28

Euharistia nu este la toti neoprotestantii un simbol, asa cum ati auzit dvs. In cel mai rau caz se poate spune ca ar fi un simbol fizic pentru o realitate spirituala. Adica e clar ca dpdv chimic noi mancam paine, dar in planul spiritual, mistic, ea are valoarea trupului Domnului. Multi sunt vindecati si eliberati dupa impartasanie si se vede clar ca Domnul este prezent acolo. Cu totii suntem de acord ca ne impartasim cu trupul si sangele Domnului. Varianta cu simbolul am auzit-o pe la alte culte, si chiar pe la noi, dar intr-o incercare [nereusita, dupa parerea mea] de da o explicatie teologica acestei Sfinte Taine, greu de patruns pentru mintea omeneasca.

De fapt neoproţii, oricare ar fi ei, nu au sfânta euharistie, adică împărtăşirea cu trupul şi sângele Domnului Iisus Hristos. Teoria asta cu valorile, simboalele, etc. este pură fabulaţie omenească, este o invenţie omenească ce vine în directă şi nemijlocită contradicţie cu adevărul biblic păstrat cu fidelitate de Sfânta Biserică a lui Hristos. De asemenea, vrăjeala cu "vindecările" şi "eliberările" este altă pură fabulaţie omenească, băgată aşa la intimidare şi la încercare de păcălire.

Dar pentru că am văzut că neoproţii valsează aşa de pe un forum pe altul, răspândind miasma infectă şi spurcată a minciunii şi ereziei, şi o mai fac şi cu o oarecare pretinsă inocenţă şi candoare copilărească, o să le spun acum, aşa cum şi alţii le-au mai spus, care este de fapt adevărata lor poziţie, a acelora care susţin pe faţă şi fără menajamente, aş zice chiar cu o inconştienţă plină de iresponsabilitate, poziţia lor împotriva adevărului: anume aceea de ERETICI şi de ANATEMATIZAŢI. Şi ei sunt eretici şi anatematizaţi atât din punctul de vedere al Bisericii Ortodoxe, cât şi din punctul de vedere al Bisericii Romano-Catolice.

În primul rând că, chiar şi fără un sinod ecumenic care să lămurească şi să le condamne poziţia, poziţia lor este din start împotriva dogmelor adevărului, a adevărului biblic păstrat cu fidelitate de Sfânta Biserică. Acestea se văd din nenumărate citate din operele patristice, care toate susţin adevărul şi nici una nu împărtăşeşte poziţia eretică a ereticilor anti-euharişti. Însă totuşi, pentru lămurirea problemelor s-au strâns şi sinoade, pentru ca gurile eretice ale ereticilor să nu mai aibă ce să mai comenteze.

În partea latinilor, aceste aberaţii neoprotestante au fost anatematizate [erezii fiind] de Conciliul de la Trent [1545 - 1563], în sesiunea a şaptea a conciliului, în mai multe canoane, dintre care îl menţionez doar pe primul : Dacă cineva neagă că în sacramentul preasfintei Euharistii sunt conţinute în mod adevărat, real şi substanţial trupul şi sângele împreună cu sufletul şi dumnezeirea Domnului nostru Isus Cristos, şi prin urmare Cristos întreg, dar spune că El este înăuntru doar ca un semn, sau ca un chip, sau ca o putere [sau virtute], să fie anatema.

Deasemenea poziţiile anti-euhariste ale neoproţilor sunt anatematizate şi, în partea ortodoxă, de Sinodul de la Ierusalim [1672].
Sunt destule biserici in care impartasania se da in paharute separate si pentru mofturosi ca tine, insa, daca judeci pe cel din mana caruia iei impartasania e mai bine pentru tine sa nu te mai impartasesti decat sa o iei in chip nevrednic.

"Împărtăşania" de la "bisericile" neoprote nu este defapt împărtăşanie, ci este un simplu ritual religios omenesc, în cel mai bun caz de comemorare, şi care nu are de fapt nici o legătură cu Sfânta Taină instituită de Hristos, decât în aparenţa [de adevăr] pe care încearcă să o simuleze, fără reuşită în mod evident. Dealtfel se vede însăşi din structura acestui ritual religios omenesc neoprot, instituit de oameni şi nu de Hristos, absurditatea sa; din moment ce de fapt nu există împărăşire de Hristos prin sfânta euharistie, atunci nici prezenţa ritualică religioasă omenească a pâinii şi mustului sau vinului nu mai are de fapt nici o valoare, pentru că pentru a face respectiva comemorare, aşa cum o fac ei, nu este nevoie de nimic material, ci este suficient un gând, o rugăciune, o meditaţie. Este evident deci formalismul ritualic religios al acestor grupări rupte de Biserică şi de adevărul Bisericii.
Nu, parinte, ma mantuieste impartasirea cu trupul si sangele Domnului, si nu explicatiile asupra ei.

"Împărtăşirea" cu trupul şi sângele Domnului din "bisericile" neoprote nu este împărtăşire reală, ci este un simplu ritual omenesc, în cel mai bun caz de meditaţie, dar în orice caz nu are legătură, decât în aparenţe, cu Sfânta Euharistie instituită de Mântuitorul Hristos. Împărtăşirea neoproţilor este cu pâine şi cu vin, şi atâta.
Ortodocsii spun ca e carne dar noi o vedem paine din pricina ca a fost ascunsa de ochii nostri, unii protestanti spun ca este un simbol fizic pentru o realitate spirituala, cert este ca toti cadem de acord ca ne impartasim cu trupul si sangele Domnului. Cum se intampla transformarea si in ce fel, de asta se ocupa cei pasionati de teologie. Mireanul simplu se impartaseste, stie ca se mantuieste prin asta si gata. Nu-si bate capul cu prea multe explicatii teologice.

Cert este că aberezi fără a cunoaşte şi fără a crede adevărul adevărat. Şi tot cert este că, din acest punct de vedere, sunteţi eretici şi anatematizaţi, după cum am arătat, atât de ortodocşi cât şi de romano-catolici. Rătăceşti neştiind scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde Dionysie » 24 Aug 2011, 09:20

Nu neg realitatea Euharistiei, altfel nu m-as mai impartasi. Am insa serioase indoieli cu privire la prezenta carnii in farfurie. Dar sunt convinsa de prezenta Duhului Sfant. Si asta este testat si pipait. :)
Euharistia nu este la toti neoprotestantii un simbol, asa cum ati auzit dvs. In cel mai rau caz se poate spune ca ar fi un simbol fizic pentru o realitate spirituala. Adica e clar ca dpdv chimic noi mancam paine, dar in planul spiritual, mistic, ea are valoarea trupului Domnului. Multi sunt vindecati si eliberati dupa impartasanie si se vede clar ca Domnul este prezent acolo. Cu totii suntem de acord ca ne impartasim cu trupul si sangele Domnului. Varianta cu simbolul am auzit-o pe la alte culte, si chiar pe la noi, dar intr-o incercare [nereusita, dupa parerea mea] de da o explicatie teologica acestei Sfinte Taine, greu de patruns pentru mintea omeneasca.
Sunt destule biserici in care impartasania se da in paharute separate si pentru mofturosi ca tine, insa, daca judeci pe cel din mana caruia iei impartasania e mai bine pentru tine sa nu te mai impartasesti decat sa o iei in chip nevrednic.
Nu, parinte, ma mantuieste impartasirea cu trupul si sangele Domnului, si nu explicatiile asupra ei.
Ortodocsii spun ca e carne dar noi o vedem paine din pricina ca a fost ascunsa de ochii nostri, unii protestanti spun ca este un simbol fizic pentru o realitate spirituala, cert este ca toti cadem de acord ca ne impartasim cu trupul si sangele Domnului. Cum se intampla transformarea si in ce fel, de asta se ocupa cei pasionati de teologie. Mireanul simplu se impartaseste, stie ca se mantuieste prin asta si gata. Nu-si bate capul cu prea multe explicatii teologice.
Merg si ma manifest inchinandu-ma inaintea lui Dumnezeu intr-o biserica cu caracter neoprotestant, iar acolo unde merg ne impartasim cu trupul si sangele Domnului..
De ce au ales bisericile neoprotestante impartasirea de 3-4 ori pe an ? Pentru a mentine sacralitatea acestui eveniment si a pastra proaspat in memoria enoriasilor insemnatatea Jertfei lui Hristos. In concluzie, nu puteti cere socoteala nimanui pentru numarul de impartasanii dintr-un an, atata timp cat Scriptura foloseste cuvantul "oridecateori".

Inaintea impartasaniei ("Sfintei Cine"), se cere binecuvantarea lui D-zeu pentru fiecare simbol in parte, atat pentru painea (Trupul lui Isus) cat si pentru must (Sangele Sau). Numai dupa aceea acele simboluri devin sfinte.
După cum se poate vedea, şi pe acest forum şi pe altele, neoproţii practică această diversiune, probabil manipulaţi de pastorii lor, cum că ei într-adevăr "se împărtăşesc" cu trupul şi sângele Domnului Iisus, că "împărtăşania" lor ar fi una reală, şi nu ceea ce este de fapt, adică o făcătură ordinară. Bineînţeles, asta este ceea ce ei au reţinut de la reformatori alde Calvin. Pentru ortodocşii care se întâlnesc cu o asemenea problemă, precum şi pentru neoproţii care încă sunt ţinuţi în ignoranţă şi în minciună de proprii lor pastori este bine să reamintim că aşa-zisa "împărtăşanie" a neoproţilor nu are nici o valabilitate, nici o validitate, ci este o simplă incantaţie magică, o simplă făcătură, o simplă iluzie, o banală amestecătură de pâine şi vin, sau must după caz. Este bine a se observa şi noua terminologie pe care amăgitorii au furat-o la propriu, însuşindu-şi-o fără nici o aprobare şi cu un maxim tupeu şi o maximă impertinenţă de la ortodcşi; este vorba despre aşa-zisa lor "împărtăşire", "împărtăşanie", "euharistie", termeni care sunt specifici Bisericii lui Hristos şi nu acestor secte p/np. Este evident scopul acestei imposturi practicate de sectarii neoproţi şi anume crearea unei confuzii în minţile celor mai puţin pregătiţi şi îndrumaţi între Sfânta Taină a Euharistiei din Biserica lui Hristos şi ritualul eretic şi lipsit de sfinţenie al acestor secte neoprote. După cum se vede şi mai sus, se tot străduiesc să inculce ideea falsă, eretică, greşită şi smintitoare că "şi voi şi noi avem împărtăşire de trupul lui Hristos". Aceasta este miza lor, crearea confuziei, a apelor tulburi.

Aşa cum în Vechiul Testament este acea relatare biblică din viaţa proorocului Ilie, când pus alături de preoţii păgâni, jertfa lui Ilie a fost aprinsă de foc de la Dumnezeu spre deosebire de jertfa păgânilor, tot aşa la jertfa euharistică a Bisericii Creştine Ortodoxe Duhul Sfânt săvârşeşte sfânta prefacere a darurilor în trupul şi sângele lui Hristos, spre deosebire de făcătura eretică a neoprotestanţilor care nu are nici o putere de sfinţire, nefiind de la Duhul Sfânt trupul şi sângele lui Hristos, ci rămânând nişte simple alimente, dar contaminate de duhul de erezie care stăpâneşte aceste secte neoprotestante.

old
Mesaje:12
Membru din:08 Ian 2013, 13:33
Confesiune:eterodox
Preocupări:Teologie

Re: Grav: sectarii nu au împărtăşire cu Trupul şi Sângele lu

Mesaj necititde old » 18 Ian 2013, 23:56

...Împărtăşirea" cu trupul şi sângele Domnului din "bisericile" neoprote nu este împărtăşire reală, ci este un simplu ritual omenesc, în cel mai bun caz de meditaţie, dar în orice caz nu are legătură, decât în aparenţe, cu Sfânta Euharistie instituită de Mântuitorul Hristos. Împărtăşirea neoproţilor este cu pâine şi cu vin, şi atâta.
Zis-a Domnul Iisus Hristos: "Si luand painea, multumind, a frant si le-a dat lor, zicand:acesta este Trupul Meu care se da pentru voi; aceasta sa faceti spre pomenirea Mea." Luca 22:19 (Biblia, ed.Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii ortodoxe Romane, Bucuresti, 1991)


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 72 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron