Altfel de baptisti

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Mugurel
Mesaje:10
Membru din:26 Ian 2010, 10:20
Confesiune:ortodox
Localitate:Giurgiu
Contact:
Altfel de baptisti

Mesaj necititde Mugurel » 26 Ian 2010, 15:02

Cine are mai multe detalii despre baptiştii din Georgia? Din Rusia? Iată ce am găsit. Sunt baptisti dar "slujitorii" lor poarta vesminte preotesti, reverende, rase, cruci la gat, au "bisericile" pictate. M-ar interesa parerea cuiva care stie ceva
din "vazute" la fata locului.

www.mugurelpreotul.blogspot.com
Ultima oară modificat 16 Feb 2011, 22:30 de către Mugurel, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde protosinghel » 11 Oct 2010, 03:47

Eu aşi vrea să văd şi părerea baptiştilor din MD despre acest fenomen.

Avatar utilizator
Ioann
Mesaje:15
Membru din:30 Oct 2010, 15:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde Ioann » 30 Oct 2010, 16:23

Am intrat pe sait si am fost foarte mirat de ceea ce am vazut. imi aduce aminte despre o fata din asia care spunea ca crestinii la ei fac bisericile in forma de moschee. se roaga ca musulmanii, dar se roaga lui Hristos. Cindva un preot me-a sppus ca a fost in baserica Sf.Sofia din Stambul, si a spus ca s-a rugat lui Dumnezeu, a ingenuncheat ca un musulman. Aici eu cred ca este vorba de o contextualizare. Dar mea placut. Ar fi bine ca baptistii de la noi sa ea pilda. cum mea spus odata un rhiepiscop din Rusia despre baptistii din localitatea lui..."баптисты оправославились,поумнели"
scuzatima de greseli.cam greu cu romina

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde Florina » 30 Oct 2010, 20:15

"баптисты оправославились,поумнели"
Cum se traduce asta?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde electric77 » 30 Oct 2010, 20:26

"баптисты оправославились,поумнели"
Cum se traduce asta?
pravoslavnici baptisti, mai intelepti.

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde Florina » 30 Oct 2010, 21:28

Multumesc pentru traducere. Daca ar fi baptisti pravoslavnici, mai intelepti, ar fi crestin ortodocsi. Pentru ca noi avem botezul in numele Sfintei Treimi asa cum a invatat Mantuitorul. Cat despre ratacirile baptistilor, e suficient sa citeasca cineva Seraphim Rose, "Ortodoxia si religia viitorului", in special capitolul VII, "Renasterea harismatica"

http://www.scribd.com/doc/21758296/Sera ... Viitorului

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde protosinghel » 30 Oct 2010, 22:08

"баптисты оправославились,поумнели"
Cum se traduce asta?
;) "Baptiştii s-au ortodoxizat, au devenit mai deştepţi". Asta e traducerea corectă!

Avatar utilizator
Ioann
Mesaje:15
Membru din:30 Oct 2010, 15:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde Ioann » 31 Oct 2010, 13:33

in asta nu vad nimic rau. apropo.....la baptisti botezu-i еще in Numele Sf.Treimi
parintele Petru a dorit sa afle parerea bapristilor in privinta la cea ce este pe sait.
deja pot sa va spun parerea lor. se impart 50/50......adica...50% is contra la asa ceva. astea-s acei care au o pozitie intradevar sectara... ca oamenii se mintue oar in confesiunea lor.in rep.Moldova sunt asa numitii (Совет Церквей ЕХБ) ei nui reconosc nici pe cei baptisti oficiali. tema - i lunga....
sunt baptisti care-s deacord cu contecstualizarea. dar socot ca nu-i obligatoriu. ei inteleg ca Biserica Ortodoxa este Biserica istorica...in predici deseori citeaza pe Sf.Parinti, pomenesc in predici pe Sf.Mari Mucenici sii incurajeaza pe inoriasii lor sa le urmeze calea credintei asa cum au urmat-o fratii lor din primele secole. In seminare teologice li se spune ca dogmele care le au, le-au mostenit de la ortodoxi.deci teologia lor este o teologie ortodoxa clasica.
cindva demult am avut un moment cind in biserica baptista me-au propus sa spun citeva cuvinte...o scurta predica... Se apropiau sarbatorile de Craciun si am tinut un scurt mesaj despre Maica Domnului. ma mirat faptul ca toti la urma au spus Amin!
stiu un preot din Rusia care a fost pastor protestant, si cu toata biserica s-a intors in sinul bisericii ortodoxe.
acum as dori sa fac o mica concluzie la intrebarea care a fost data la inceput.....
parerea mea este ...poate acestea is primii pasi ai unor baptisti de a se intoarce in sinul bisericii ortodoxe....asta-i nui rau...

Avatar utilizator
Ioann
Mesaje:15
Membru din:30 Oct 2010, 15:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde Ioann » 31 Oct 2010, 14:11

cu 5 ani in urma am avut ocazia sa ma aflu un timp in Ucraina in orasul Cerkassy. am niste prieteni acolo. la unul din ei tata у pastor in biserica baptista. mea propus sa merg intro zi cu el prin niste sate in care el se trudeste ca misionar. si am fost socat ce am vazut. la invatisare acel pastor arata ca un preot. in masina avea icoane. eu lam inrebat : de ce ai icoane...esti baptist? eu-s ortodox a raspuns el....lasa icoenele in pace. apoi....am fost cu el in citeva sate...asa de saraci oameni nu a mai vazut ca acolo. a spus ca nare cine sa conduca o inmormintare. preoitii nu vor sa se duca in satele celea. am vizitat un sat unde era doar o babuta crestina...orto doxa. el o viziteaza in fiecare marti. si ea stie ca marti la 11.00 el vine sil asteapta deja la poarta.vazindul de bucurie isi face cruce. am intrat in casa. pe pereti icoane. si acest om ii citea Evangelia caci babuta nu stia carte. apoi eam dat niste intrebari la acest pastor. de ce el ca baptist nui spune batrinei sa arunce icoanele si sa adere la confesiunea lui. el a spus.... eu nu am venit sa predic pe baptisti ci s-o intaresc pe ea in Hristos asa cum ea la cunoscut. as vrea sa mentionez... satele celea sunt la departarea de 150 km de Cerkassy. ma impresionat dragostea pe care o avea omul acela catre asa oameni. sa vii tu la asa distanta pentru ca sa citesti Evangelia la o batrinica ortodoxa. a mai spus asa omul cela.... nu pot sai las asa... ceci voi duce raspundere fata de Dumnezeu de acesti oameni...cum vine un preot si are grija de ei cum am avuto eu....voi inceta sa fac asta...

mai sus am uitat inca ceva sa scriu... in biserica baptista cind am predicat.... in timpul slujbei ma gindeam....aore eu-s in biserica baptista? cintarile care le cintau le cintau asa de parca erau in biserica ortodoxa.

as mai putea sa scriu despre baptisti ceva bun ce am vazut la ei. cred ca ceea ce em scris este conform temei ALTFEL DE BAPTISTI... in alte teme mai des se critica baptistii de cit se scriu despre ei lucruri si bune.....am inteles ca aici putem scri ALTFEL despre ei...adica ceva bun.

P.S.ma ertati da greseli....cam greu cu romina

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde daniel tuduran » 31 Oct 2010, 15:08

cu 5 ani in urma am avut ocazia sa ma aflu un timp in Ucraina in orasul Cerkassy. am niste prieteni acolo. la unul din ei tata у pastor in biserica baptista. mea propus sa merg intro zi cu el prin niste sate in care el se trudeste ca misionar. si am fost socat ce am vazut. la invatisare acel pastor arata ca un preot. in masina avea icoane. eu lam inrebat : de ce ai icoane...esti baptist? eu-s ortodox a raspuns el....lasa icoenele in pace. apoi....am fost cu el in citeva sate...asa de saraci oameni nu a mai vazut ca acolo. a spus ca nare cine sa conduca o inmormintare. preoitii nu vor sa se duca in satele celea. am vizitat un sat unde era doar o babuta crestina...orto doxa. el o viziteaza in fiecare marti. si ea stie ca marti la 11.00 el vine sil asteapta deja la poarta.vazindul de bucurie isi face cruce. am intrat in casa. pe pereti icoane. si acest om ii citea Evangelia caci babuta nu stia carte. apoi eam dat niste intrebari la acest pastor. de ce el ca baptist nui spune batrinei sa arunce icoanele si sa adere la confesiunea lui. el a spus.... eu nu am venit sa predic pe baptisti ci s-o intaresc pe ea in Hristos asa cum ea la cunoscut. as vrea sa mentionez... satele celea sunt la departarea de 150 km de Cerkassy. ma impresionat dragostea pe care o avea omul acela catre asa oameni. sa vii tu la asa distanta pentru ca sa citesti Evangelia la o batrinica ortodoxa. a mai spus asa omul cela.... nu pot sai las asa... ceci voi duce raspundere fata de Dumnezeu de acesti oameni...cum vine un preot si are grija de ei cum am avuto eu....voi inceta sa fac asta...

mai sus am uitat inca ceva sa scriu... in biserica baptista cind am predicat.... in timpul slujbei ma gindeam....aore eu-s in biserica baptista? cintarile care le cintau le cintau asa de parca erau in biserica ortodoxa.

as mai putea sa scriu despre baptisti ceva bun ce am vazut la ei. cred ca ceea ce em scris este conform temei ALTFEL DE BAPTISTI... in alte teme mai des se critica baptistii de cit se scriu despre ei lucruri si bune.....am inteles ca aici putem scri ALTFEL despre ei...adica ceva bun.

P.S.ma ertati da greseli....cam greu cu romina
Eu cred ca sunt foarte interesante informatile dv.
P.S.ma ertati da greseli....cam greu cu romina
Va "ertam" de greseli,bine ar fi sa stim si noi rusa cata "romina" stiti dv. :D
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
Ioann
Mesaje:15
Membru din:30 Oct 2010, 15:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde Ioann » 31 Oct 2010, 15:26

imi pare bine ca va placut. informatia data nu am auzi-to...eu sunt martorul la ceea ce am scris...
da. intradevar imi este greu in romina sa vorbesc mai ales sa scriu. o sa ajung la ceea ca o sa port ochelari si eu... :ugeek: dar pot mai departe sa scriu in rusa.
:D

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde daniel tuduran » 31 Oct 2010, 15:32

imi pare bine ca va placut. informatia data nu am auzi-to...eu sunt martorul la ceea ce am scris...
da. intradevar imi este greu in romina sa vorbesc mai ales sa scriu. o sa ajung la ceea ca o sa port ochelari si eu... :ugeek: dar pot mai departe sa scriu in rusa.
:D
daca scrieti in rusa sa si traduceti in romana,ca altfel n-are rost :D
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
Ioann
Mesaje:15
Membru din:30 Oct 2010, 15:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde Ioann » 31 Oct 2010, 16:09

mdaaaaa.....
bine.... ma voi chinui putin...sper ca "chinurile" mele sa fie de folos :roll:

Avatar utilizator
Ioann
Mesaje:15
Membru din:30 Oct 2010, 15:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde Ioann » 01 Noi 2010, 10:29

Acum as dori sa mai adaug putin la ceea ce am scris mai sus. Deci scopul meu nu este ca sa eau pozitia baptistilor. Fratele cind a dat prima intrebare a dorit sa primeasca o oarecare lamurire. Fiindca ceva din acestea cunosc am dorit ca eu sad au o explicatie si sa-mi spun parerea. Mai am ceva informative si as dori sa mai adaug DE CE ACESTI BAPTISTI SE ASEAMANA CU ORTODOXII. Voi reveni la citeva momente istorice. Dupa cite stim in secolul 19 sa facut traducerea Bibliei in limba rusa (1867-1876 Sfintul Sinod a facut traducerea intreaga) . deci raspindirea Bibliei in limba inteleasa a dus la o asa zisa trezire spirituala. In sinul bisericii ortodoxe au aparut uameni care organizau cerciri de studii biblice. Si asa grupari au inceput sa fie numite dupa liderii lor (Пашковцы, Прохановцы). Pe teritoriile Imperiului rus existau colonii nemtesti-luterane (stundistii). Dar lor le era interzis sa atraga pe ortodoxi in sinul bisericilor lor. Deci o influenta a luteranilor era redusa la minim. Dar gruparile care au aparut din ortodoxi mai apoi au fost numite din afara lor ca baptisti,stundisti,crestini evangelici (nui incurcati cu crestinii credintei evangelice-penticostalii…acestea mai tirziu au aparut din America). Deci…aceste grupari nu erau baptiste nici luterane(stundiste)…au fost porecliti asa pentru ca se asemanau cu baptistii din europa…dar bisericile la noi “baptiste” care au peste suta de ani se difera de cei de peste hotare.
Deci asta era o problema pentru biserica ortodoxa. Acum… ce masuri sau planuit sa se ea cu noii sectanti? Déjà pe tron era tarul rus Nikolae II- lea. In 1897 in orasul Cazani sa facut un sobor tainic care era condus de mitropolitul Melentie. Mitropolitul Melentie la acest sobor a prezentat un plan de lupta cu sectantii…adica…el a aratat un plan de lagare de concentrare care erau planuite pentru a deporta si a nimici pe cei ce sau dezis de credinta ortodoxa. A prezentat cum trebuie construit…ce fel de munci sa faca oamenii dini aceste lagare…si ce sa manince. La acest sobor pentru acest proect au votat titi participantii. Dupa aceasta acest plan trebuia sal iscaleasca tarul Nikolae II.
Soborul a fost facut tainic dar informatia sa strecurat si adoua zi acaeta noutate a aparut in ziare in europa si SUA. Pe atunci Imperiul Rus era in alianta politico-militara cu SUA, Franta si alte state. Si din partea acestor state a fost avertizat tarul ca daca iscaleste acel document de la acel Sinod, Rusia va fi data afara din alianta. Nikolae II dupa astea nu a semnat acel plan. Acel plan a fost asa ne semnat dat in arhive. Mai tirziu voi reveni la tema cu acest plan care na fost semnat.
Asa dar gruparile aparute din sinul bisericii ortodoxe au fost lasate in pace.(in timpurile acestea au inceput si in rominia sa apara cam asa fel de grupari. Si era legat de traducera bibliei in limba romina inteleasa…Dumitru Cornilescu etc.) revenim la imperiul rus. Ivan Prohanov despre care am mentionat mai sus deci avea provinenta sa din rindurile ortodoxilor. El mai apoi a fost liderul bisericilor evangelice…nu baptiste. In zilele noastre in multe biserici baptiste, evangelice si penticostale exista o carte de cintari crestine (Песнь Возрождения). Majoritatea acestor cintari sunt vechi, alcatuite de Ivan Prohanov, unele din cintari nu sint alcatuite de el, ci sint cintari ortodoxe adaugate de el in acea carte de cintari. Si Prohanov fiind déjà evangelic nu a rupt relatiile co biserica ortodoxa. Este fapt istoric ca pina a fi distrusa biserica din Moscova (Храм Христа Спасителя) in ea a fost un sinod la care se discuta tema unor reforme in biserica rusa. Si la acest sinod a participat si Ivan Prohanov, ba cheaк a predicat si apoi sa rugat. Dupa ce multi din ierarhi sau apropiat de el si eau zis: “frate Ivan… de unde ai invatat sau ai citit aceasta rugaciune frumoasa? Dameo si noua so scrim si so invatam”….la ce el a raspuns:” Fratilor…nu pot sa vo dau…nu o am scrisa caci am spuso din inima”. Asta a fost asa numitul Первый Обновленческий Собор. Nu stiu cum se traduce. Dar la el au participat Mitropolitul Moscovei Alexandr Vedenskii, Antonin Granovskii, mitropolitul Siberiei Petr Blinov, mitropolitul Odessei Evdokim, mitropolitul Kievului Tihon,….cantitatea participantilor a fost 476 persoane, episcope care reprezantau 72 parohii. Dar necatind la celea ce sau diskutat reformele nu au fost facute.
Inca despre “baptisti” …biserica baptista cea mai veche din Chisinau care are peste suta de ani “Betel” a fost fondata de un fost preot orthodox. Tata lui a fost orthodox si el a urman calea tatalui. Dar a citit biblia. A inceput sa studieze biblia…asa permanent a esit din Biserica ortodoxa. Am citit asta intrun ziar demult fooooaaarte vechi.
Au venit la putere bolsevicii cu programul lor ateist. Sa inceput distrugera bisericilor si nimicirea clerului. Vladimir Lenin ridikind unele arhive a gasit planurile lagarelor de concentrare care nu au fost semnate de tarul Nikolae. Si la aplicat in practice in tocmai cum a fost planuit. Dar primii care au nimerit in ele au fost majoritatea celor care au votat pentru el in cazani 1897. Mitropolitul Melentie nu a putut vedea planul sau in practice caci déjà era trecut la cele vesnice.
(informatia data o am de la un arhiepiscop din Rusia pe care ne cunoastem foarte bine. Bunelul lui a fost membru a trupelor special KGB NKVD. Acest om a fost un protivnic ai bisericii.el nu a omorit cu mina lui pe nimeni dar a semnat dosarele celor preoti si pastori baptisti-evangelici care au fost trimisi in Kazahstan si impuskati. Pina in zilele noastre sau pastrat acece canioane unde au fost impuscati circa a 1000000 de oameni.acum acolo stau monumente. Vladica a avut acces la arhive si documente conform bunelului sau si a aflat cine a fost bunelul. Si pe linga acestea a dat si peste informatia despre ceea ce este legat de sinodul din Cazani 1897…articole …ziare… Acum déjà fiind arhiepiscop a vizitat majoritatea familiilor si rudele celor pe care ea trimis la moarte bunelul sau si sia cerut de la ei iertare. Sia cerut iertare si de la unii copii a celor pastori omoriti in Kazahstan. Chear tatal batrinului déjà episop a penticostalilor din Ukraina e in viata (familia…Panocek) a avut intilnire si cu el si sia cerut ertare pentru ca dosarul tatalui lui a fost semnat de bunelul lui …sit rimes in Kazahstan si impuskat.)
Pina in anul 1941 numai pe teritoriul basarabiei numarul evangelicilor si baptistilor era de peste 55000. Dupa razboi au fost mai putini. Din 1945 pina in 1947-48 Stalin nu ea atins pe baptisti si evangelici. Ba chear ei aveau posture responsabile. Directori de colhozuri si primary …pentru ca acestea erau unicii oameni cinstiti sic era stiau carte. Dupa razboi in URSS era dezastru si Stalin dorea ca sa nu fie distrus si ceea ce nu era. Dar in timpul acesta dupa Ural se pregateau cadre pentru basarabia. Adica, primari si conducatori de gospodarii rusi. Apoi sau inceput represiile si fata de baptisti si evangelici. Cam in aceasta perioada “baptistii” care erau la numar mai putini adera la uniunea evangelicilor. Si pina in zilele noastre avem Uniunea bisericilor evangelice baptiste.
Si ei au simtit “biciurile” dictaturii comuniste. Se stie ca evangelicii, baptistii care nu sau dezis de Hristos au stat in inkisiri impreuna cu preotii ortodoxi. Stind impreune inchisi impreuna il slaveau pe Hristos ca Dumnezeu. Si pe unii sip e altii ii legau de cruci sii “ impartaseau” cu ceea ce este in viceu. Si pe baptisti si pe ortodoxi ii puneau sa se impartaseasca unul pe altul cu ceea ce e din viceu. Si multe altele. Sunt destule carti despre asta si multe marturii. Chiar eu cunosteam asa oameni care miau povestit astea care cred ca mai sunt in viata. Si nu am auzit niciodata de la vreun om care a trecut prin asa ceva sa spuna rau despre altul. Deo pilda. Bapristul care a fost kinuit impreuna cu un orthodox niciodata nu va rosti vreo hula catre biserica ortodoxa. Noi ortodoxii ii invinuim ca ei nu au Sfinti…martiri… ba chear au destui. am primit cadou o carte despre martirii baptisti din anii 1963 -1988. Ei au fost tari si nu sau dat batuti si pentru Acelas Hristos au fost martirizati ca si ortodoxii.
Sa nu credeti ca eu le aduc laude. Am dorit sa arat ca majoritatea din cei “baptisti” sun tai nostril din ortodoxi. Si deaceea raspund la intrebarea fratelui care a vrut o lamurure de ce unii baptisti sunt asa cum pe saitul dat de el. Ma car ca nu a primit un raspuns de la un Baptist ci de la orthodox. Ei nu sint a celor din europa…caci de la noi au esit… deaceea ii trage la noi. Doresc sa se asemene cu noi nu cu altii.
Trebuie sa avem grija de ei caci sun tai nostril sis a nui obijduim dinpotriva…sa le aratam dragostea lui Hristos. Doar asa putem intoarce o asa mare armata in biserica ortodoxa. Cred ca ceea ce am vazut pe sait sunt primii pasi ail or de ase intoarce acasa. Dar sa nu le dam peste picioare ci sai ajutam cu dragoste si rabdare sa mearga.
Un fenomen ca acela de pesait am intilnit la Kiev. Merg intrun taxi. Vad ca taxistul seana a deanostru, preot orthodox. Presupunerea mea aproape sa adeverit, era deacon de la biserica ortodoxa reformata. Drumul era lung,multe masini si am avut mult timp sa discutam. Acest deacon a fost cindva penticostal. Si a spus ca nusi gasea locul mult timp si apoi a venit in biserica ortodoxa. A spus ca la ei sunt déjà multi din baptisti,penticostali si harizmatici care au plecat din bisericile lor. Fiindca eram de pe drum si oboist trecind nu departe de casa lui am dat pe la el. Am luat masa si la drum earasi. Ce vad eu la el acasa pe pereti icoane mari ca la biserica. Chiar si cu Maica Domnului cu Mintuitorul. Lam intrebat…. Cum asta у din punct de vedere penticostal? A spus asa: trebue sa fii nebun sa no cinstesti pe ceea prin care sa intrupat Dumnezeu. Eu nu ma rog Maicii Domnului dar o cinstesc prin aceea ca cred in Fiul Ei si traesc intradevar o viata ortodoxa.. o viata care il sleveste pe Dumnezeu. Cam de flul acesta a raspuns. A spus ca in bisericile lor sunt icoane. Luminari.tamie. dar slujba у simpla si este pe intelesul tuturor. Sunt un fel de ortodoxi evangelici. Multi protestanti pleaca din bisericile protestante si vin la slujbele lor. O fica a unui pastor din Donetzk a venik in Kiev doar ca sa fregventeze biserica lor. Ei nu resping ci nu practica unele lucruri cera le practicam noi. Slujutorii lor ca si ai nostril poarta haine preotesti. El a spus ca ei au continuat reformele care arau sa fie facute la inceputul secolului 20. Chiar o mitropolie intreaga din Ucraina degraba va adera la ei. Ce mia spus asta scriu. Apoi dupa asta ma ajutat sa gasesc si ma dus la biserica unde trebuea sa am o intilnire cu un arhiepiskop venit din rusia.
In privinta la ceea ce aste pe saitul dat de fratele nostrum…am contactat pe un bun al meu prieten din Georgia(Tbilisi) acest fiind fost Baptist…acum orotdox. El a comentat astfel…Patriarhia Georgiei a adus multumire bisericilor evangelice baptiste pentru kucrarea care o fac in tara. Multi oameni pocaiti in bisericile baptiste apoi se intorc in orotdoxie dar cu studii si cu credinta vie in Dumnezeu. Bisericile ortodoxe sau umplut de inoriasi care stiu bazele credintei crestine ortodoxe, si sunt active in bisericile ortodoxe. Deci asa sia spus este o contextualizare si este primita bine de catre ortodoxi vazind asa ceva la paptisti.
Voi incheia cu o pilda. Daca ati vazut kindva un ocol cu oi. Cred ca ati vazut ca se intimpla ca es din ocol kiteva oi. Dar ele nu se duk departe. Ba chear incearca sa caute poarta sa intre. In caz daca nu gesesc poarta oile se lipesk de gard mai aproape de celelelte oi care s in ocol. Asa ceva o face numai oaea….tapii si caprele nu fac asa…ei o eau razna. Morala. Omul care sad us din biserica daca este “oae” el se va tine in apropierea turmei…linga turma…linga gard… omul plecat din biserica cere este “tap” nu se va intoarce.
Concluzia. Acesti oameni eu ii privesc ca niste oite care stau in afara tirmei… dar alaturi de ea. Acum avem responsabilitatea in fata Lui Dumnezeu sa ne gindim…cum sa le dam drumul in turma.
Totul ce am scris a fost parerea mea la ceea ce am vazut. Am incercat sa mi spun parerea…cum vad eu lucrurile. Poate aveti alte pareri. Poate uneori nu mam exprimat correct earasi im cer ertare. scuzatima si de multe greseli. Parinte Petru…am o rugaminte… nu blocati acest comentariu. Am scris acestea in 3-4 ore. Mult mam chinuit sa scriu. Am spus ca nu am avut ca scop sal laud pe cineva. Am scris toate ca sami inteleaga lumea parerea mea. Caci asa de la inceput am inteles ca aici putem scri mai mult ceva bun despre” baptisti” de kit in alte teme. Asta am incerkat so fac. Doar pentru asta mam inregistrat ca am vazut ca nimeni nu a scris aici comentarii.eu am avut ceva informative…am scriso. Cred ca este ultimul mesaj…tiparesc greu in romina si imi ea mult din timp. Imi pare rau ca in rusa nu se poate de scris.
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Ioann
Mesaje:15
Membru din:30 Oct 2010, 15:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde Ioann » 02 Noi 2010, 11:19

printe Petru. mie mi este interesanta parerea d-stra despre baptistii cei din Georgia. daca ar face si la noi baptistii asa...cum credeti bine va fi? poate intradevar vor fi primii pasi de a se intoarce in biserica ortodoxa. imi este interesant cum ar putea reactiona un preot la asa ceva si cum ar reactiona biserica intreaga.... :?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde protosinghel » 02 Noi 2010, 11:33

Am mari rezerve faţă de aşa ceva. Poate altă dată voi detalia...

Avatar utilizator
Ioann
Mesaje:15
Membru din:30 Oct 2010, 15:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde Ioann » 02 Noi 2010, 11:49

am o mica intrebare... cine mai sunt si ortodoxii "stilisti"? sunt frezeri? lucreaza in saloane? :D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde protosinghel » 02 Noi 2010, 11:59

am o mica intrebare... cine mai sunt si ortodoxii "stilisti"? sunt frezeri? lucreaza in saloane? :D
Tu te-ai luat după sensul rusesc al cuvântului "stilist", dar e vorba de cei care ţin stilul vechi, locuind în ţări în care Biserica a trecut la stilul nou. Astfel de stilişti (schismatici) sunt mai ales în Grecia şi România.

Avatar utilizator
Ioann
Mesaje:15
Membru din:30 Oct 2010, 15:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Chisinau

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde Ioann » 02 Noi 2010, 13:17

am inteles. ma mai gindit la cei din rusia care au fost "strigoliniki" acei arau ortodoxi cu profesia de frezeri. eu la fel am aceasta profesie deacea kitiva preoti ma numesk Ioan strigiliniku :lol:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Altfel de baptisti

Mesaj necititde electric77 » 07 Noi 2010, 19:45

printe Petru. mie mi este interesanta parerea d-stra despre baptistii cei din Georgia. daca ar face si la noi baptistii asa...cum credeti bine va fi? poate intradevar vor fi primii pasi de a se intoarce in biserica ortodoxa. imi este interesant cum ar putea reactiona un preot la asa ceva si cum ar reactiona biserica intreaga.... :?
baptistii din Georgia sa se intoarca la ortodoxie? :lol: ei nici nu au auzit de ortodocsi, acolo sunt doar catolici si neoprotestanti.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron