Protestant convertit la Ortodoxie

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox
Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde iulianbracau » 29 Dec 2010, 05:22

Eu am o "istorie" de 33 de ani, dumneavoastra cred ca aveti cam 50-60 de ani. Ce au fost sau ce au facut mosii si stramosii, nu are relevanta, conteaza ce facem fiecare personal cat timp suntem in viata.
:D Domnul meu nici secta dumitale nu are decit vreo suta de ani de istorie si retine caci Hristos a inviat acum 2000 de ani in urma . :D

laodiceean

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde laodiceean » 04 Ian 2011, 14:22

Asta e culmea! De 2000 de ani se convertesc oameni la crestinism (ortodoxism) si nu a mai fost sfarsitul lumii. Astea-s povesti.
Altele sunt semnele.
... cum ar fi convertirea ortodocşilor la neoprotestantism ;)

laodiceean

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde laodiceean » 04 Ian 2011, 14:29

Iar Alexandru cel Bun a fost in stare sa-i primeasca in MOldova... asta cand INTREAGA Europa ii alunga sau ii vana ca pe niste animale periculoase!!!! Uite aici crestin adevarat.... Cu aAsta sunt mai buni ortodocsii, ca sunt ai lui Hristos! [...] Vrei iistorie? Fa un topic si vedem cine ce si cum! Te prinzi? Ai curaj?
Asa ma gandeam si eu ... ca voi nici n-aveti istorie! :lol:
Alo domnu' viteaz la iistorie (sic!), credeţi că Alexandru cel Bun cu Protestanţii nu mai putea de iubirea de aproapele husit? Trebuie să avem în vedere şi contextul istoric. Orientarea deschis antipolonă a politicii externe a Moldovei spre sfârşitul domniei lui Alexandru cel Bun şi îndelungatul conflict pe care l-a avut cu Sigismund, explică şi unul dintre aspectele însemnate ale politicii interne a lui Alexandru cel Bun în ultimii ani ai domniei sale: acordarea de azil husiţilor.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Ian 2011, 00:17

Dupa logica ta de fier forjat (si nu cred ca vrei sa ma provoci) probabil si Mantuitorul sau Sfintii Apostoli au fost animati tot de astfel de interese... politice, nu?
Ca sa te citez, desi e vanare de vant... : credeţi că apostolii nu mai puteau de iubirea de aproapele? Trebuie să avem în vedere şi contextul istoric. Orientarea deschis anti-romana a societatii iudaice din acele vremuri şi îndelungata ocupatie romana, explică şi unul dintre aspectele însemnate ale manifestarii apostolilor: sa faca adepti cat m. multi, cat m. repede si cat mai devotati. Cu materialul clientului!
:lol:

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde silvestru » 28 Ian 2011, 01:25

Ioachim, de geaba le vorbesti la astia, p/np, ca au fost exmatriculati aproape toti, au ramas repetenti, in sensul ca tot repetau mereu aceleasi teorii ca papagalii la infinit, incurcand subiectele cu of-topic, pana intr-o buna zi cand s-au trezit dupa gard.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Ian 2011, 01:46

:lol:
abia am revenit si eu duap ceva timp.... si n-am cetit toate aberatiile postate... INCA!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX