Protestant convertit la Ortodoxie

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 20 Iun 2010, 23:05

Mărturia lui Keith Andrew (Andrei) Massey, fost luteran, trecut prin catolicism şi ajuns fericit în Ortodoxie.



Iată şi pagina de internet a acestuia, unde dă lecţii biblice ortodoxe pt protestanţi. Sunt mult prea sumare, dar bune ca mărturie pt (neo-)protestanţi.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde Victor » 21 Iun 2010, 07:21

Ce bine ar fi daca Bisericile autocefale ar fi mai active in misionarism in acele zone unde sunt prezente. In statele unite mai tot timpul apar stiri despre grupuri de protestanti care se convertesc la ortodoxie impreuna cu pastorii lor. Asta in special in cadrul arhiepiscopiei Antiohiei din SUA, sau OCA.
Zilele acestea citeam o stire despre un grup de aprox 500.000 de oameni din Guatemala, fosti catolici, care au fost primiti sub obladuirea Patriarhiei Ecumenice. Timp de cateva luni bune au fost catehizati si indrumati, iar acum cateva zile liderii lor (doi ,,episcopi" care faceau parte dintr-o organizatie ortodoxa bisericeasca nerecunoscuta-ma rog, povestea e lunga- fosti preoti catolici), au fost hirotoniti preoti iar apoi hirotesiti ca arhimandriti. Este vorba in general de indigeni maya.
Slava Domnului pentru toate!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde Floryan » 21 Iun 2010, 07:55

Ce bine ar fi daca Bisericile autocefale ar fi mai active in misionarism in acele zone unde sunt prezente. In statele unite mai tot timpul apar stiri despre grupuri de protestanti care se convertesc la ortodoxie impreuna cu pastorii lor. Asta in special in cadrul arhiepiscopiei Antiohiei din SUA, sau OCA.
Zilele acestea citeam o stire despre un grup de aprox 500.000 de oameni din Guatemala, fosti catolici, care au fost primiti sub obladuirea Patriarhiei Ecumenice. Timp de cateva luni bune au fost catehizati si indrumati, iar acum cateva zile liderii lor (doi ,,episcopi" care faceau parte dintr-o organizatie ortodoxa bisericeasca nerecunoscuta-ma rog, povestea e lunga- fosti preoti catolici), au fost hirotoniti preoti iar apoi hirotesiti ca arhimandriti. Este vorba in general de indigeni maya.
Slava Domnului pentru toate!

Asa este dupa cum spui "Slava Domnului pentru toate!". Dar dupa cate stiu si parintel Protosingel poate sa ma corecteze daca gresesc, intoarcerea la ortodoxie este unul din semnele sfarsitului vremurilor.
Doamne ajuta
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde Victor » 21 Iun 2010, 08:01

Asta e culmea! De 2000 de ani se convertesc oameni la crestinism (ortodoxism) si nu a mai fost sfarsitul lumii. Astea-s povesti.
Altele sunt semnele.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 21 Iun 2010, 09:25

dupa cate stiu si parintel Protosingel poate sa ma corecteze daca gresesc, intoarcerea la ortodoxie este unul din semnele sfarsitului vremurilor.
Da, ăsta este unul din semne, dar nu înseamnă că nu trebuie să mai facem misiune pt a amâna sfârşitul. Adevăraţii ortodocşi nu fug de sfârşitul lumii, ci-l aşteaptă cu nerăbdare.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 08:39

Adevăraţii ortodocşi nu fug de sfârşitul lumii, ci-l aşteaptă cu nerăbdare.
dar ar trebui sa stie ca inainte de sfarsit, cum scrie la Evanghelii, va fi un mare necaz.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 00:11

Adevăraţii ortodocşi nu fug de sfârşitul lumii, ci-l aşteaptă cu nerăbdare.
dar ar trebui sa stie ca inainte de sfarsit, cum scrie la Evanghelii, va fi un mare necaz.
eh.... in lume necazuri veti avea! ce mare noutate ar fi asta?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 00:15

este o carte ortodoxa... teologia necazurilor.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 06 Oct 2010, 13:13

este o carte ortodoxa... teologia necazurilor.
Îmi amintesc când pr. Teşu a scos această carte, l-a ocolit pe ÎPS (acum PF) Daniel. Şi ştiţi ce replică a avut Daniel?
"Aaa, te-ai apucat de "teologia necazurilor", dar o să vedem cum ai să te descurci la necazurile teologilor"? ;)

P.S. O altă chestie legată de "necazurile teologilor":
Vorbeam cu un părinte din Neamţ că uite cineva m-am invitat să fac dezbateri cu sectarii prin Ardeal şi i-am zis că nu mi se pare normal să vin eu din Basarabia, că România e plină de teologi, mulţi chiar mult mai buni ca mine. La care părintele din jud. Neamţ m-a întrebat cum de îndrăznesc să spun aşa ceva? În RO cică este un singur teolog, PF Daniel şi nimeni nu are dreptul să-i facă concurenţă... :) Am râs, ca să nu plâng...

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 14:20

te-ai apucat de "teologia necazurilor", dar o să vedem cum ai să te descurci la necazurile teologilor
- :lol: e buna asta
E la fel cu ailalta: inainte se spanzurau talharii pe cruci... acum stau crucile rastignite pe talhari!

Ei.. la faza cu teologul unic, sa nu exageram. Adevarul e ca, spre deosebire de marea masa (si includ si ierarhii din afara), Pf e muuuult peste medie, e chiar in top ten. O fi avand si el scaderile lui da` e o somitate.

PAI si de ce sa nu mergi in ardeal? bA sa mergi ca nu e totul sa fii teolog bun... tre` sa ai si sange in vene, si o tzara de experienta, si ceva vocabular, si tupeu, si un al 6-lea simt, si ceva retorica, si finete, si sa fii si subtil si muuulte altele. Si-apoi, dac te cheama omul, cum sa-l refuzi?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 08 Oct 2010, 12:49

Si-apoi, dac te cheama omul, cum sa-l refuzi?
Dar nu eu îl refuz, ci stareţul meu, care nici nu vrea să audă de plecări de-ale mele, pe care şi aşa le consideră prea multe...

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 08 Oct 2010, 14:21

Si-apoi, dac te cheama omul, cum sa-l refuzi?
Dar nu eu îl refuz, ci stareţul meu, care nici nu vrea să audă de plecări de-ale mele, pe care şi aşa le consideră prea multe...
Assta e deja altceva. Asta e, facem ascultare. E mai bine asa poate, ca sa nu ne imprastiem sau sa cadem in alte ispite. Tot e bine ca da pogoramant pt. altele (net, conferinte etc) - deci e open-minded.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 09 Oct 2010, 06:48

Vorbeam cu un părinte din Neamţ că uite cineva m-am invitat să fac dezbateri cu sectarii prin Ardeal şi i-am zis că nu mi se pare normal să vin eu din Basarabia, că România e plină de teologi, mulţi chiar mult mai buni ca mine.
Si in Moldova, mai ales in judetele din nord, sunt foarte multi penticostali, consultati o statistica, si o sa vedeti numai in Suceava sunt vreo 50.000 penticostali.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 15:03

Vorbeam cu un părinte din Neamţ că uite cineva m-am invitat să fac dezbateri cu sectarii prin Ardeal şi i-am zis că nu mi se pare normal să vin eu din Basarabia, că România e plină de teologi, mulţi chiar mult mai buni ca mine.
Si in Moldova, mai ales in judetele din nord, sunt foarte multi penticostali, consultati o statistica, si o sa vedeti numai in Suceava sunt vreo 50.000 penticostali.
Ei.... au mai fost, inca mai sunt si o sa mai fi si de-astia ... ce sa facem.... Trebuie sa fie si eresuri, nu? Ca sa se vadeasca dreapta credinta!!!! Dar de husiţi ai auzit? Si aia erau sectari... Era plina mOldova... pe vremea lu` Alexandru cel Bun! Acu` n-a mai ramas decat numele orasului.... HUŞI. :lol:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 15:16


Ei.... au mai fost, inca mai sunt si o sa mai fi si de-astia ... ce sa facem.... Trebuie sa fie si eresuri, nu? Ca sa se vadeasca dreapta credinta!!!!
Cum se demonstreaza dreapta credinta? cu ce sunt mai buni ortodocsii decat penticostalii? ca fac apa care nu se strica? :lol:

Husitii au fost in stare sa moara pentru credinta lor, cititi Istoria.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 17:09

Ei.... au mai fost, inca mai sunt si o sa mai fi si de-astia ... ce sa facem.... Trebuie sa fie si eresuri, nu? Ca sa se vadeasca dreapta credinta!!!!
Cum se demonstreaza dreapta credinta? cu ce sunt mai buni ortodocsii decat penticostalii? ca fac apa care nu se strica? :lol: Husitii au fost in stare sa moara pentru credinta lor, cititi Istoria.
Iar Alexandru cel Bun a fost in stare sa-i primeasca in MOldova... asta cand INTREAGA Europa ii alunga sau ii vana ca pe niste animale periculoase!!!! Uite aici crestin adevarat.... Cu aAsta sunt mai buni ortodocsii, ca sunt ai lui Hristos!
- apa n-o face bre` ortodoxu` sa fie sfanta/sfintita ... o face Sf. Duh, da` prin mana ortodoxului - e conlucrare. Aste e al doilea motiv pt. care ortodoxia este asa cum spuneai, pt. ca aici lucreaza Duhul sfant!

Vrei iistorie? Fa un topic si vedem cine ce si cum! Te prinzi? Ai curaj?
Asa ma gandeam si eu ... ca voi nici n-aveti istorie! :lol:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 17:12


Vrei iistorie? Fa un topic si vedem cine ce si cum! Te prinzi? Ai curaj?
Asa ma gandeam si eu ... ca voi nici n-aveti istorie! :lol:
vad ca va raspundeti singur la intrebari, deci eu nu are rost sa ma mai obosesc... :?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 18:20

pai nu-ti zisei de... subtilitati? E rau sa anticipez raspunsul tau? Asta asa... de dragul dialogului.. ca sa fie provocarea pe masura.

era de fapt o alta modalitate de a-ti spune, cum bine ai intuit, ca nu are rost sa te obosesti... din moment ce voi nu aveti istorie!

Ce era acu`... sa-ti amintesc de TOAtA CEATA MARTIRILOR Bisericii?

Diferenta intre martiri si eretici stii care e? E asa cum ai zis tu... ca acolo ai raspuns corect, f. corect chiar!
Martirii au murit pentru HRISTOS - ereticii sau altii.. au murit pentru credinta/credintele lor !!!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 18:39


era de fapt o alta modalitate de a-ti spune, cum bine ai intuit, ca nu are rost sa te obosesti... din moment ce voi nu aveti istorie!
Eu am o "istorie" de 33 de ani, dumneavoastra cred ca aveti cam 50-60 de ani. Ce au fost sau ce au facut mosii si stramosii, nu are relevanta, conteaza ce facem fiecare personal cat timp suntem in viata.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Protestant convertit la Ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 19:06

comparatia e puerila si atat.
N-am idee ce te face sa crezi ca am varsta asta. Te intreb un lucru insa - la ce englezisme/americanisme bag prin text si la felul cum ma expirm... sigur si la capitolul intuitie stal al fel ca si la subtilitate!

No offense!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron