Trecerea la ortodoxie

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde dimitrie » 03 Feb 2013, 22:30

Despre această ediție:
"În 1936 apare o nouă traducere a Sfintei Scripturi, realizată de Mitropolitul Nicodim al Moldovei, Gala Galaction și Vasile Radu. Traducerea s-a efectuat după textul grecesc al Septuagintei, confruntat cu cel ebraic. Textul revizuit al acestei ediții va fi reeditat sub auspiciile Sfântului Sinod până în zilele noastre." Menționez că din textul ebraic au fost eliminate intenționat de către rabini, încă din timpul Sf.Iustin Martirul și Filozoful (vezi Dialog cu iudeul Trifon), numeroase profeții mesianice. Acest lucru îl constatăm și în această ediție a Bibliei, fapt ce îi compromite din start ortodoxia textului.
Domnule, ce tot o daţi pe după cireş? Textul pe care l-aţi adus ca argument pentru blestemarea omului de către om are un mare neajuns: termenul "blestemat". Acesta nu se găseşte nici în originalul ebraic [unde apare verbul (רָקַב) 'a putrezi], nici în versiunea Septuaginta [unde apare verbul (σβέννυται) a se stinge, a se potoli]. Punct.
D-le undecimus (vedeți că la cererea lui Floryan v-am debanat), mai aveți capacitatea de a analiza un text și a-i face rezumatul, eventual, de a mai trage și concluzia? Nu mă îndoiesc, dar dovediți-o!
Acuzația pe care mi-o aduceți mai sus, nu-și găsește suportul și in mesajele mele. Eu susțin versiunea ortodoxă a textului, nu aceea contrafăcută din care am luat citatul acela din Pilde, și pe care mi l-ați semnalat ca fiind o variantă de text ce nu apare în Septuaginta; fapt cu care am fost de acord (puteți deduce din mesaje). Nu verificasem textul respectiv înainte de a-l analiza și printr-o confruntare cu ediția cu adevărat ortodoxă a Bibliei, anume, aceea de la 1914. Textul acela l-am luat din versiunea online a Bibliei Ortodoxe (varianta cu neajunsuri, etc.). De obicei, unde consider că se pot strecura erori, compar textul Bibliei online cu cel al ediției din 1914. Acum nu am mai făcut-o, dar s-a dovedit că trebuie să fiu mai suspicios în cazul ediției online a Bibliei.
Iată firul roșu al mesajelor mele legat de acest subiect. Verificați cu atenție și vă veți convinge. :)
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

NMS

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde NMS » 04 Feb 2013, 00:07

Cred ca nu este crestineste a se blestema oamenii intre ei si nici un om fie el si preot nu ar trebui sa faca asta. Nici macar un preot nu are dreptul sa blesteme pe nimeni pentru scopurile sale proprii, cu atat mai mult "sa deschida cartea" sau alte lucruri necurate de felul asta. Ba cu atat mai mult cu cat este preot sau cleric(fata bisericeasca) sa nu faca asta. Anatemele soboarelor sunt una, dar blestemele individuale si personale sunt impotriva credintei, a Bisericii si a Evangheliei. Hristos spune in Evanghelie "binecuvantati pe cei ce va blesteama" .

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde duodecimus » 04 Feb 2013, 03:31

Acuzația pe care mi-o aduceți mai sus, nu-și găsește suportul și in mesajele mele. Eu susțin versiunea ortodoxă a textului, nu aceea contrafăcută din care am luat citatul acela din Pilde, și pe care mi l-ați semnalat ca fiind o variantă de text ce nu apare în Septuaginta; fapt cu care am fost de acord (puteți deduce din mesaje). Nu verificasem textul respectiv înainte de a-l analiza și printr-o confruntare cu ediția cu adevărat ortodoxă a Bibliei, anume, aceea de la 1914. Textul acela l-am luat din versiunea online a Bibliei Ortodoxe (varianta cu neajunsuri, etc.). De obicei, unde consider că se pot strecura erori, compar textul Bibliei online cu cel al ediției din 1914. Acum nu am mai făcut-o, dar s-a dovedit că trebuie să fiu mai suspicios în cazul ediției online a Bibliei.
Iată firul roșu al mesajelor mele legat de acest subiect. Verificați cu atenție și vă veți convinge. :)
Din mesajul dumneavoastră deduc 2 lucruri:
1. Versiunea Sinodală actuală este o versiune "contrafăcută"
2. Versiunea Sinodală 1914 reprezintă "ediţia cu adevărat ortodoxă a Bibliei"

Am înţeles corect? Dacă aşa stau lucrurile şi aţi postat din greşeală un text ce nu reprezintă ortodoxia, îmi cer iertare.
În cazul acesta rămâne doar grava întrebare: dacă blestemarea omului de către om nu se bazează pe Cuvântul lui Dumnezeu, pe ce se bazează ea?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde Floryan » 04 Feb 2013, 09:24

1. Versiunea Sinodală actuală este o versiune "contrafăcută"
2. Versiunea Sinodală 1914 reprezintă "ediţia cu adevărat ortodoxă a Bibliei"
Nu e vorba de nicio biblie contrafacuta, e vorba de modul cum s-a tradus; in cea din 1914, adica se apropie mai mult de textul original. Indirect chiar si dv ne aratati ca sola scriptura este o aiureala.

OFF TOPIC
Dle duodecimus, v-am rugat sa nu aveti 2 conturi. Ati fost debanat, folositi vechiul cont. Daca nu va mai place vechiul cont, spuneti-mi, ca pe unul dintre acestea sa le sterg.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde duodecimus » 04 Feb 2013, 15:35

Nu e vorba de nicio biblie contrafacuta, e vorba de modul cum s-a tradus; in cea din 1914, adica se apropie mai mult de textul original.
Nu mai comentez până nu ne lămureşte dl. Dimitrie ce a vrut să spună. Probabil ar trebui şi dvs. să aşteptaţi pentru a nu vă pune într-o poziţie antagonică faţă de dânsul.
Indirect chiar si dv ne aratati ca sola scriptura este o aiureala.
Sola Scriptura nu ia în calcul greşelile de traducere, versiunile vădit subiectiv-confesionale şi eventualele contrafaceri ale textului sacru.
OFF TOPIC
Ati fost debanat, folositi vechiul cont.
Mulţumesc, dar nu vreau să suportaţi dvs. ce decuge din asumarea resposabilităţii:
Floryan își asumă responsabilitatea activității lui undecimus pe forum.
Fiecare răspunde pentru acţiunile lui.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde dimitrie » 05 Feb 2013, 07:15

Nu e vorba de nicio biblie contrafacuta, e vorba de modul cum s-a tradus; in cea din 1914, adica se apropie mai mult de textul original.
Nu mai comentez până nu ne lămureşte dl. Dimitrie ce a vrut să spună. Probabil ar trebui şi dvs. să aşteptaţi pentru a nu vă pune într-o poziţie antagonică faţă de dânsul.
Aaa, nu-i este teamă lui Floryan de eventuala poziţie antagonică, deoarece el iubește mai mult adevărul decât pe sine (ne cunoaștem mai bine). Oricum mulțumim de grijă!
Realitatea este că d-lui nu a avut de făcut până acum ce am avut de făcut eu cu mai mult timp în urmă, când citind la Sfinții Părinți despre profețiile mesianice și explicarea lor, ori comentarii la textul biblic (atât la Vechiul cât și la Noul Legământ), am fost uimit, șocat să nu pot afla și în Biblia mea de acasă unele profeții mesianice - unele lipsind iar altele fiind chiar falsificate. Chiar versete din Noul Legământ, importante doctrinar, erau falsificate. Însă, toate acele versete citate și comentate de Sfinții Părinți în scrierile lor (unele din sec.IV) se regăseau în ediția Bibliei de la 1914.
Dar, pentru amănunte este necesar să deschidem un alt topic. Deja lucrez la exemplificări lămuritoare în acest sens.
Nu e vorba de nicio biblie contrafacuta, e vorba de modul cum s-a tradus; in cea din 1914, adica se apropie mai mult de textul original.
De tradus s-a tradus bine (cred), dar sursa traducerii cuprindea erori. Nu intenția traducătorilor a fost rea, ci pot spune că metoda de selectare a sursei nu a fost corectă.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde duodecimus » 05 Feb 2013, 07:24

Discuţia a devenit deja prea diluată. Pentru a conchidide la acest subiect al blestemării (în cadrul trecerii la ortodoxie): nu există suport biblic. Aceasta ţine doar de Tradiţia Bisericii Ortodoxe.
Cât priveşte neajunsurile versiunilor biblice, cred şi eu că e necesar un topic special.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde dimitrie » 05 Feb 2013, 11:03

Discuţia a devenit deja prea diluată. Pentru a coinchidide la acest subiect al blestemării (în cadrul trecerii la ortodoxie): nu există suport biblic. Aceasta ţine doar de Tradiţia Bisericii Ortodoxe.
Cât priveşte neajunsurile versiunilor biblice, cred şi eu că e necesar un topic special.
Acest blestem îl rostesc doar aceia care vin din eresuri ori religii diferite, care evident sunt sub blestem, adică sub Lege, eresul făcând parte din această categorie, după cum scrie:
"18. Iar de vă purtaţi în Duhul nu sunteţi sub Lege.
19. Iar faptele trupului sunt cunoscute, şi ele sunt: adulter, desfrânare, necurăţie, destrăbălare,
20. Închinare la idoli, fermecătorie, vrajbe, certuri, zavistii, mânii, gâlcevi, dezbinări, eresuri,
21. Pizmuiri, ucideri, beţii, chefuri
şi cele asemenea acestora, pe care vi le spun dinainte, precum dinainte v-am şi spus, că cei ce fac unele ca acestea nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." Gal.5
Dar ce spune Legea în legătură cu aceștia, aflăm Deuteronom, 27-28 (vezi mai jos).

Cât despre suportul biblic..., parcă asta este prima oară când ignorați Biblia. Sunteți din aceeași categorie cu aceia despre care s-a spus:
2. "Fiul omului, trăieşti în mijlocul unui neam răzvrătit. Aceştia au ochi ca să vadă, dar nu văd; au urechi ca să audă, dar nu aud, pentru că sunt un neam de răzvrătiţi..."Iez.12
Uite și suport biblic:
15. Blestemat să fie cel ce va face idol cioplit sau turnat, lucru de mână de meşter şi urâciune înaintea Domnului şi-l va pune la loc tainic! La aceasta tot poporul să răspundă şi să zică: Amin!
16. Blestemat să fie cel ce va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa! Şi tot poporul să zică: Amin!
17. Blestemat să fie cel ce va muta hotarul aproapelui său! Şi tot poporul să zică: Amin!
18. Blestemat să fie cel ce va abate pe orb din drum! Şi tot poporul să zică: Amin!
19. Blestemat să fie cel ce va judeca strâmb pe străin, pe orfan şi pe văduvă! Şi tot poporul să zică: Amin!
20. Blestemat să fie cel ce se va culca cu femeia tatălui său, că a ridicat poala hainei tatălui său! Şi tot poporul să zică: Amin!
21. Blestemat să fie cel ce se va culca cu vreun dobitoc! Şi tot poporul să zică: Amin!
22. Blestemat să fie cel ce se va culca cu sora sa, fiica tatălui său, sau fiica mamei sale! Şi tot poporul să zică: Amin!
23. Blestemat să fie cel ce se va culca cu soacra sa! Şi tot poporul să zică: Amin! Blestemat să fie cel ce se va culca cu sora femeii sale! şi tot poporul să zică: Amin!
24. Blestemat să fie cel ce va ucide în ascuns pe aproapele său! Şi tot poporul să zică: Amin!
25. Blestemat să fie cel ce va lua mită, ca să ucidă suflet şi să verse sânge nevinovat! Şi tot poporul să zică: Amin!
26. Blestemat să fie tot omul care nu va plini toate cuvintele legii acesteia şi nu va urma după ea! Şi tot poporul să zică: Amin!"Deut.27
Și astăzi Noul Israel procedează așa când vine vorba de eresuri.

14. Şi dacă nu te vei abate de la toate poruncile care ţi le poruncesc eu astăzi nici la dreapta nici la stânga, ca să mergeţi după alţi dumnezei să le slujiţi.
15. Iar dacă nu vei asculta glasul Domnului Dumnezeului tău şi nu te vei sili să împlineşti toate poruncile şi hotărârile Lui pe care îi le poruncesc eu astăzi, să vină asupra ta toate blestemele acestea şi să te ajungă:
16. Blestemat să fii tu în cetate şi blestemat să fii tu în ţarină;
17. Blestemate să fie grânarele tale şi cămările tale;
18. Blestemat să fie rodul pântecelui tău şi rodul pământului tău, rodul vacilor tale şi rodul oilor tale;
19. Blestemat să fii tu la intrarea ta în casă şi blestemat la ieşirea ta din casă; Deut.28

8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!Gal.1

19. Iar de va scoate cineva din cuvintele cărţii acestei proorocii, Dumnezeu va scoate partea lui din pomul vieţii şi din cetatea sfântă şi de la cele scrise în cartea aceasta.Apoc.22

13. Şi văzând de departe un smochin care avea frunze, a mers acolo, doar va găsi ceva în el; şi, ajungând la smochin, n-a găsit nimic decât frunze. Căci nu era timpul smochinelor.
14. Şi, vorbind, i-a zis: De acum înainte, rod din tine nimeni în veac să nu mănânce. Şi ucenicii Lui ascultau.
20. Dimineaţa, trecând pe acolo, au văzut smochinul uscat din rădăcini.
21. Şi Petru, aducându-şi aminte, I-a zis: Învăţătorule, iată smochinul pe care l-ai blestemat s-a uscat.
23. Adevărat zic vouă că oricine va zice acestui munte: Ridică-te şi te aruncă în mare, şi nu se va îndoi în inima lui, ci va crede că ceea ce spune se va face, fi-va lui orice va zice.
24. De aceea vă zic vouă: Toate câte cereţi, rugându-vă, să credeţi că le-aţi primit şi le veţi avea.
Mc.11
Ei, cine nu are suport biblic acum?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde duodecimus » 05 Feb 2013, 13:03

Ei, cine nu are suport biblic acum?
Aşa zisul "suport biblic" pe care-l indicaţi se referă la Vechea Lege pe care nu cred că aţi dori s-o re-editaţi... Noul Israel de care vorbiţi, nu se mai află sub blestemul acelei legi:

"Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel spânzurat pe lemn". " (Gal.3,13)

Cine mai vrea să se ocupe cu blestematul, trebuie să ştie că cei răscumpăraţi de Hristos nu fac aşa ceva. E o anumită categorie de la periferia societăţii care umblă cu blestematul, deocheatul şi dezlegatul...


P.S. Pasajul cu smochinul neroditor nu are ce căuta la acest subiect. Suportul biblic nu se caută aşa cum ai scoate bileţele din pălărie...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde dimitrie » 05 Feb 2013, 15:51

Ei, cine nu are suport biblic acum?
Aşa zisul "suport biblic" pe care-l indicaţi se referă la Vechea Lege pe care nu cred că aţi dori s-o re-editaţi... Noul Israel de care vorbiţi, nu se mai află sub blestemul acelei legi:

"Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel spânzurat pe lemn". " (Gal.3,13)
Ei, noi nu suntem ecumeniști ca dvs. Ereticii nu fac parte din Biserică, și deci ni ci Botez nu au care să-i răscumpere din blestem, căci "este un Domn, o credinţă, un botez" (Ef.4:5). Toți ereticii sunt sub anatemă, deoarece falsifică Evanghelia când o predică (dar și în scris).
Având credințe diferite, nu putem avea Același Domn și nici Botezul cel unul (cf.Ef.4:5). Așadar, nu sunt toți Israelul lui Dumnezeu cel răscumpărat.

Cât despre legătura între textele postate de mine, e greu să o vedeți dvs.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde duodecimus » 05 Feb 2013, 17:34

Ei, noi nu suntem ecumeniști ca dvs.
Ţin să vă spun că nici eu nu sunt ecumenist.
Ereticii nu fac parte din Biserică, și deci ni ci Botez nu au care să-i răscumpere din blestem, căci "este un Domn, o credinţă, un botez" (Ef.4:5).
Nu ştiu la ce "eretici" faceţi referire, dar dacă care cumva vă gândiţi la adventiştii de ziua a şaptea, ei au şi Biserică (Biserica Creştină), au şi botez (în Numele Sfintei Treimi şi făcut în cunoştinţă de cauză, adică la maturitate). Şi cu respect, vă atrag atenţia că nici asupra ereticilor nu avem dreptul să rostim blesteme. Dumnezeu Singurul are acest drept şi o va face cu siguranţă la Dreapta Judecată. Dar până atunci, le dă şi lor şansa pocăinţei şi întoarcerii la "credinţa dată sfinţilor, odată pentru totdeauna" Iuda 1,3.
Având credințe diferite, nu putem avea Același Domn și nici Botezul cel unul (cf.Ef.4:5). Așadar, nu sunt toți Israelul lui Dumnezeu cel răscumpărat.
Păi dacă credem în Acelaşi Domn şi facem tot ce ne-a poruncit El, eu zic că împărtăşim aceeaşi credinţă creştină iar unde greşim, să ne ajute El să ne corectăm!
Cât despre legătura între textele postate de mine, e greu să o vedeți dvs.
Tot ce se poate, eu nu sunt atât de sofisticat, plus că nu am pregătire teologică.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde dimitrie » 05 Feb 2013, 19:27

Ei, cine nu are suport biblic acum?
Aşa zisul "suport biblic" pe care-l indicaţi se referă la Vechea Lege pe care nu cred că aţi dori s-o re-editaţi...
Un moment, mi-a scăpat esențialul, acolo este vorba de legea morală, care din câte știu eu nu s-a abolit, ba s-a înăsprit (Mt.5:17-44).
De când sunt binecuvântați aceștia pe care-i blesteamă Legea:

14. Atunci leviţii să strige şi să zică cu glas tare tuturor Israeliţilor:
15. Blestemat să fie cel ce va face idol cioplit sau turnat, lucru de mână de meşter şi urâciune înaintea Domnului şi-l va pune la loc tainic! La aceasta tot poporul să răspundă şi să zică: Amin!
16. Blestemat să fie cel ce va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa! Şi tot poporul să zică: Amin!
17. Blestemat să fie cel ce va muta hotarul aproapelui său! Şi tot poporul să zică: Amin!
18. Blestemat să fie cel ce va abate pe orb din drum! Şi tot poporul să zică: Amin!
19. Blestemat să fie cel ce va judeca strâmb pe străin, pe orfan şi pe văduvă! Şi tot poporul să zică: Amin!
20. Blestemat să fie cel ce se va culca cu femeia tatălui său, că a ridicat poala hainei tatălui său! Şi tot poporul să zică: Amin!
21. Blestemat să fie cel ce se va culca cu vreun dobitoc! Şi tot poporul să zică: Amin!
22. Blestemat să fie cel ce se va culca cu sora sa, fiica tatălui său, sau fiica mamei sale! Şi tot poporul să zică: Amin!
23. Blestemat să fie cel ce se va culca cu soacra sa! Şi tot poporul să zică: Amin! Blestemat să fie cel ce se va culca cu sora femeii sale! şi tot poporul să zică: Amin!
24. Blestemat să fie cel ce va ucide în ascuns pe aproapele său! Şi tot poporul să zică: Amin!
25. Blestemat să fie cel ce va lua mită, ca să ucidă suflet şi să verse sânge nevinovat! Şi tot poporul să zică: Amin!
26. Blestemat să fie tot omul care nu va plini toate cuvintele legii acesteia şi nu va urma după ea! Şi tot poporul să zică: Amin!" Deut.27?
Ori este vreo modă adventistă de care nu știm noi?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde duodecimus » 05 Feb 2013, 20:11

Un moment, mi-a scăpat esențialul, acolo este vorba de legea morală, care din câte știu eu nu s-a abolit, ba s-a înăsprit (Mt.5:17-44).
De când sunt binecuvântați aceștia pe care-i blesteamă Legea:
[...]
Ori este vreo modă adventistă de care nu știm noi?
Domnule, nu este nevoie să vă prefaceţi că n-aţi înţeles. Era vorba de Legea Veche, adică de Vechiul Legământ, în cadrul căruia, atât încălcarea legii ceremoniale cât şi a celei morale se pedepsea cu moartea. Filalmente, acesta era "blestemul legii". Sub Noul Legământ, Noua Dispensaţiune, nu mai e nevoie ca oficianţii să urce pe Muntele Ebal şi să rostească acolo acele blesteme.
Dar, aveţi dreptate, "s-a înăsprit", adică exigenţele Legii sunt mai mari, în sensul că Hristos în predica Sa de pe munte a spiritualizat învăţătura Decalogului.
Ori, poate v-aţi referit la faptul că s-a însăsprit pedeapsa? Într-un fel, da... pedeapsa pentru călcarea Legii e tot moartea, dar moartea veşnică!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde Floryan » 06 Feb 2013, 08:46

Era vorba de Legea Veche, adică de Vechiul Legământ,... Sub Noul Legământ, Noua Dispensaţiune, nu mai e nevoie
E bine ca ati punctat asta. Nu spun mai mult pentru ca deschid vechi discutii.
Ii multumim parintelui Dimitrie, dlui Duodecimus cat si a celorlalti, pentru timpul acordat prezentarii acestor lucruri. De multe ori un singur raspuns iti poate "manca" ore de documentare. Cred ca subiectul s-a epuizat, asa ca il voi inchide.


.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron