Trecerea la ortodoxie

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
kotom9
Mesaje:4
Membru din:17 Feb 2010, 16:04
Confesiune:ortodox
Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde kotom9 » 02 Aug 2010, 09:25

Buna ziua,

As dori un raspuns in urmatoarea problema a mea: Sunt nascut in Romania ca crestin ortodox de rit vechi, adica lipovean. De cand am crescut mare si am aflat cat am putut de multe despre ortodoxie mi-am dat seama ca traiesc cam in erezie si as vrea sa trec la adevarata ortodoxie.
Imi puteti spune cam ce ar trebui sa fac? Se face Botezul si Mirungerea sau doar Mirungerea? Sau se procedeaza altfel? Am cercetat Molitfelnicul dar nu m-am lamurit.
Va multumesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 02 Aug 2010, 09:46

Bine ai venit în sânul Bisericii Ortodoxe.
În situaţia dvstră se face doar Spovedanie şi Mirungere.

kotom9
Mesaje:4
Membru din:17 Feb 2010, 16:04
Confesiune:ortodox

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde kotom9 » 05 Aug 2010, 20:36

Multumesc pentru raspuns parinte. Dar imi puteti spune unde anume ati gasit aceasta randuire? Eu am vorbit cu un preotul la care vreau sa fac trecerea la Ortodoxie si mi-a zis ca se face Botezul si Mirungerea, iar cei care fac doar Mirungerea o fac in stilul ecumenist (adica sunt ecumenisti). Si ca sa fiu sigur, ca doar odata vreau sa fac acest lucru, as vrea sa ii arat unde si cum se procedeaza (unde scrie exact ce si cum). Vreau sa fac lucrurile cum trebuie si in cunostinta de cauza.
In Molitfelnic am gasit urmatoarele doua referiri la lipoveni:
"Pentru Lipovenii popişti şi nepopişti, sau precum se numesc ei: starovieri / După Simbolul Credinţei se adaugă [...]" - aici este o rugaciune care se zice dupa simbolul credintei.
"Lipovenii numiţi Molocani şi Duhobori, fiind o specie de protestantism se primesc la ortodoxie cu rânduiala pentru Luterani şi Calvini." - ceea ce inseamna Botez si Mirungere. Dar eu nu am nici o legatura cu aceste doua secte, acum am auzit prima data de ele si nic nu stiam ca sunt tot lipoveni.

Ascestea sunt referintele pe care le-am gasit si nu am inteles sigur ce si cum. Tin sa precizez ca sunt lipovean popovit (adica dintre acei care au preoti).
Daca a-ti putea sa ma ajutati v-as fi recunoscator.
Multumesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 05 Aug 2010, 20:45

Printr-o hotărâre a Sinodului Bisericii Ruse din 1971, lipovenii care au preoţi sunt primiţi doar prin pocăinţă, dar întrucât Biserica Română şi altele care se confruntă cu acest fenomen nu au primit aceeaşi decizie, reiese că hotărârea ruşilor din 1971 este o regulă locală e iconomiei. În acest caz rămâne în vigoare regula mai veche de primire prin mirungere. Sf. Vasile cel Mare arată clar că schismaticii sunt primiţi doar prin mirungere şi e păcat să repeţi botezul. Chiar dacă nu se recunoaşte preoţia lor (deşi asta este discutabil, pt că există mai multe ramificaţii, dintre care unora li se recunoaşte succesiunea), rămâne că botezul a fost săvârşit în mod valabil de un mirean şi atunci nu rămâne decât mirungerea. Lipovenii nu sunt eretici, ci diferenţele ţin doar de rit.
Părintele la care te-ai adresat să se mai documenteze, iar dacă are nelămuriri să se adreseze la episcopul său. În caz extrem aş putea să-l ajut şi eu...

kotom9
Mesaje:4
Membru din:17 Feb 2010, 16:04
Confesiune:ortodox

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde kotom9 » 05 Aug 2010, 23:01

Multumesc pentru ca a-ti raspuns atat de repede la intrebarile mele.
Eu locuiesc in Romania si ca apartenenta apartin de erarhia de Fantana Alba (care acum e la Braila) a lipovenilor, deci hotararile Sinodului Bisericii Ruse din 1971 nu se aplica si in Romania.
Am vorbit in seara aceasta cu parintele si i-am explicat cat am putut eu de bine ca botezul pe care l-am primit la nastere este unul canonic, adica in numele Sf Treimi si prin scufundare.
Parintele mi-a zis ca in Sf Munte se face Botezul oricarei persoane care vine la Ortodoxie. Am fost de acord cu asta pentru ca asa este. Dar, parintele nu a dat o hatarare finala si a zis ca se v-a mai documenta si v-a vorbi cu IPS Galaction, episcopul Teleormanului, el fiind unul dintre cei mai in masura sa spuna cum se procedeaza.
Pana la urma cred ca totul consta in modul cum se face raportarea dintre Biserica Ortodoxia oficiala si cea a lipovenilor, adica daca sunt considerati schismatici sau eretici.
Domnul Iisus Hristors imi v-a arata calea.
Multumesc pentru lamuriri parinte.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 06 Aug 2010, 13:08

Parintele mi-a zis ca in Sf Munte se face Botezul oricarei persoane care vine la Ortodoxie. Am fost de acord cu asta pentru ca asa este. Dar, parintele nu a dat o hatarare finala si a zis ca se v-a mai documenta si v-a vorbi cu IPS Galaction, episcopul Teleormanului, el fiind unul dintre cei mai in masura sa spuna cum se procedeaza.
Pana la urma cred ca totul consta in modul cum se face raportarea dintre Biserica Ortodoxia oficiala si cea a lipovenilor, adica daca sunt considerati schismatici sau eretici.
Lipovenii sunt ortodocşi şi nu se compară cu cei care (re)vin la Ortodoxie din rândul ereticilor. Este absurd să catalogăm diferenţele de rit drept erezie.

kotom9
Mesaje:4
Membru din:17 Feb 2010, 16:04
Confesiune:ortodox

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde kotom9 » 09 Aug 2010, 14:07

Dupa ce s-a interesat parintele la mai marii Bisericii se pare ca trebuie sa fac Botezul si Mirungerea. Ma voi boteza sambata. Facase voia Domnului cu mine.
Multumesc pentru lamuriri si sfaturi parinte.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 09 Aug 2010, 19:04

Dupa ce s-a interesat parintele la mai marii Bisericii se pare ca trebuie sa fac Botezul si Mirungerea. Ma voi boteza sambata. Facase voia Domnului cu mine.
Multumesc pentru lamuriri si sfaturi parinte.
Dar e păcat să rebotezi pe cineva. Dă-i părintelui să citească Canonul 47 Apostolic şi alte Canoane paralele.
Dacă Biserica Rusă le recunoaşte şi Mirungerea, apoi de ce preotul ăsta s-ar arăta aşa deştept ca să impună rebotezarea.
Nu te sminti sau supăra, dar eu te sfătuiesc să mergi la un alt preot. Ăsta încurcă iţele cu prea multa lui râvnă neîntemeiată.
Apropo, pe când PF Daniel era la Iaşi, la Editura Trinitas se tipăreau cărţi şi calendare ale lipovenilor, iar la Seminarul Sf. Vasile cel Mare din Iaşi s-a făcut clasă specială pt lipoveni (vezi şi aici). Să audă patriarhul de vânturile acestui preot, îl cateriseşte.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 14 Oct 2010, 21:54

Mâine dimineaţă fac Mirungerea la 2 persoane care au rătăcit pe la Pentricostali apoi la Martorii lui Iehova şi acum vor cu tărie să se reîntoarcă la Ortodoxie.
Sunt soţ şi soţie - Alexei şi Ludmila. Rugaţi-vă pentru ei.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde Doriana » 14 Oct 2010, 21:59

Dumnezeu sa-i binecuvinteze si sa le dea pacea! Sper sa o gaseasca macar aici si sa nu mai plece si din BO cine stie pe unde.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 15 Oct 2010, 07:19

Săvârşitu-sa!
Să fi văzut cum 2 oameni de peste 50 de ani blestemau toate ereziile (aşa cum cere rânduiala noastră) şi cu lacrimi în ochi, tremurând de plâns, cereau să redevină ortodocşi. Am rămas uimit de pocăinţa lor, mai ales că au făcut şi o mărturisire de toată viaţa.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde Doriana » 15 Oct 2010, 07:35

Să fi văzut cum 2 oameni de peste 50 de ani blestemau toate ereziile (aşa cum cere rânduiala noastră)
Deci esti pus sa blestemi? Inseamna ca am fost mintita cand mi s-a spus ca daca trec la ortodoxie nu voi fi obligata sa reneg nimic si ca mi se va face doar mirungerea si atat.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 15 Oct 2010, 07:53

Să fi văzut cum 2 oameni de peste 50 de ani blestemau toate ereziile (aşa cum cere rânduiala noastră)
Deci esti pus sa blestemi? Inseamna ca am fost mintita cand mi s-a spus ca daca trec la ortodoxie nu voi fi obligata sa reneg nimic si ca mi se va face doar mirungerea si atat.
Nu ştiu cine şi ce v-a spus. Dar iată care-i treaba: la modul general sunt blestemate toate învăţăturile greşite (ereziile) care nu sunt în acord cu cea a Bisericii Ortodoxe. Fiţi sigură că tot ce au bun neoprotestanţii, avem şi noi din plin. Abia după aceea se face mirungerea şi împărtăşirea cu Sfintele Taine.
Este un principiu general în Biserica Ortodoxă, pe care-l găsim încă în primele veacuri: mai întâi te lepezi de Satana şi apoi te uneşti cu Hristos.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde Doriana » 15 Oct 2010, 08:02

Asa, deci...Multumesc de raspuns.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 15 Oct 2010, 08:05

Asa, deci...
Să înţeleg că nu vă place ideea de a blestema ereziile? Dar cum vedeţi altfel lucrurile? Puteţi face un om sănătos fără să-i scoateţi puroiul, nemaivorbind de tumoare?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde Doriana » 15 Oct 2010, 08:16

Să înţeleg că nu vă place ideea de a blestema ereziile? Dar cum vedeţi altfel lucrurile? Puteţi face un om sănătos fără să-i scoateţi puroiul, nemaivorbind de tumoare?
Nu la asta m-am referit, doar mi-am insusit informatia si atat. Dar, daca ma intrebati, nu vad de ce as blestema ereziile; din cate stiu numai satan si ingerii lui merita blestemati, si asta numai de oameni care au aceasta autoritate. Deci poti blestema duhurile care aduc ereziile, daca ai autoritatea sa o faci. Ereziile trebuie pur si simplu lepadate; nu sunt persoane sau lucruri ca sa fie blestemate.
Desigur, nu vad ceva prea grav in a blestema si ereziile, dar nu stiu cata eficacitate si cat sens are acest act. Ele trebuie numaidecat lepadate.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde silvestru » 15 Oct 2010, 12:57

Să înţeleg că nu vă place ideea de a blestema ereziile? Dar cum vedeţi altfel lucrurile? Puteţi face un om sănătos fără să-i scoateţi puroiul, nemaivorbind de tumoare?
Nu la asta m-am referit, doar mi-am insusit informatia si atat. Dar, daca ma intrebati, nu vad de ce as blestema ereziile; din cate stiu numai satan si ingerii lui merita blestemati, si asta numai de oameni care au aceasta autoritate. Deci poti blestema duhurile care aduc ereziile, daca ai autoritatea sa o faci. Ereziile trebuie pur si simplu lepadate; nu sunt persoane sau lucruri ca sa fie blestemate.
Desigur, nu vad ceva prea grav in a blestema si ereziile, dar nu stiu cata eficacitate si cat sens are acest act. Ele trebuie numaidecat lepadate.
Aici tr sa recunoasca pr Petru ca a fost un pic neatent la exprimare cu blestemul :D si ca Doriana ,fie constient sau inconstient ,a intuyit totusi drept,asa este
Inca nici satana nu trebuie blestemat asa de oricine la intimplare ,exista doar la exorcismele sf Vasile cel mare,dar si acolo marea majoritate a preotilor care la citesc inlocuiesc cuvintul va blestem cu sa va certe.
P.S. nici arhanghelul Mihail nu a indraznit mai mult sa spuna deci sa te certe...
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 15 Oct 2010, 13:18

Aici tr sa recunoasca pr Petru ca a fost un pic neatent la exprimare cu blestemul :D si ca Doriana ,fie constient sau inconstient ,a intuyit totusi drept,asa este...
Iar după rugăciune preotul îi porunceşte să se scoale, zicându-i:

Scoală-te şi stai bine, stai cu frică, şi mărturiseşte cu adevărat credinţa ortodoxă şi sobornicească şi toate ereziile le blestémă, ca să fii iertat şi dezlegat din legătura blestemului, şi toată afurisirea, şi vei fi împreunat trupului Bisericii lui Hristos.

Iar el îndată sculându-se, citeşte întru auzul tuturor acestea:

Mărturisisc cu gura şi cu inima credinţa ortodoxă şi toate dogmele ei cele mântuitoare, aşa cum sunt propovăduite de Sfânta Biserică Ortodoxă cea Una, Sobornicească şi Apostolească, şi făgăduiesc să rămân în această credinţă până la sfârşitul vieţii, fiind ascultător Bisericii, ca să fiu numărat cu Sfinţii Apostoli şi Sfinţii Părinţi care au propovăduit-o şi au apărat-o prin viaţa lor. Amin.
BLESTEMÁ, bléstem, vb. I. Tranz. A invoca urgia divinității împotriva cuiva. ♦ Intranz. A înjura, a ocărî, a huli.[Prez. ind. acc. și: blestém] – Lat. pop. blastimare (= blasphemare).
Cred că cu sensul de ocară şi hulă a ereziilor s-a şi scris acel cuvânt în Rânduială. Eu care am făcut această rânduială chiar azi dimineaţă (şi nu prima dată) îmi dau seama ce spun. Iar dacă îmi voi da seama că în ceva greşesc, sunt gata să recunosc fără probleme.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde silvestru » 15 Oct 2010, 13:41

Cred că cu sensul de ocară şi hulă a ereziilor s-a şi scris acel cuvânt în Rânduială. Eu care am făcut această rânduială chiar azi dimineaţă (şi nu prima dată) îmi dau seama ce spun. Iar dacă îmi voi da seama că în ceva greşesc, sunt gata să recunosc fără probleme.
Daca e asa ,atunci recunosc ca am fost eu neatent , chiar m-am folosit ,mie mia scapat :), multumesc ,este buna si provocarea ,aduce rezultate.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde Doriana » 17 Oct 2010, 15:57

Citesc marturiile unor convertiti la ortodoxie. Cum au cautat toata viata, mergeau in bisericile np si simteau ca le lipseste ceva, apoi au gasit Biserica lui Hristos...Acum au pace si sunt fericiti...asa ca acum se simt datori sa demaste lucrarea celui rau din biserica de unde au venit.
Apoi citesc marturiile unor convertiti de la ortodoxie spre neoprotestantism. Cum au cautat toata viata, mergeau in bisericile ortodoxe si simteau ca le lipseste ceva, apoi au gasit Biserica lui Hristos...Acum au pace si sunt fericiti...asa ca acum se simt datori sa demaste lucrarea celui rau din biserica de unde au venit.

Ceva scartaie in toate acestea. Eu ii cred pe toti, marturiile lor sunt impresionante; am si eu o marturie asemanatoare, deci inca un motiv sa ii cred. Dar daca toti au gasit Biserica lui Hristos, de ce mai arunca cu noroi in fostii lor frati si musca mana care i-a hranit? Nu zic ca nu trebuie demascate anumite practici necrestine; peste tot gasim asa ceva.Insa nu trebuie generalizat. Daca tu nu l-ai gasit pe Hristos in ortodoxie inseamna numnai ca tu nu L-ai gasit, nu ca nu ar fi. Daca tu nu L-ai gasit pe Hristos in neoprotestantism, inseamna doar ca nu L-ai gasit tu, nu ca nu ar fi. Mai precis, nu ti-ai regasit chemarea in acel loc, Dumnezeu te chemase la altceva. E bine deci sa le dai pace celor care au fost chemati totusi sa ramana in locul de unde ai plecat tu.

Cand omul Il intalneste pe Hristos si se naste din nou devine un om nou. Nu mai are rautate, e ca un copil nascut de curand. Greseala o fac cei pe care ii intalneste acest copil cand deschide ochii: pastorii, preotii, enoriasii. Ei se folosesc de faptul ca acel copil are o mare incredere in ei din cauza ca au primit Cuvantul auzit din gura lor si fac primul pas spre indoctrinare: "Vezi ca numai noi suntem buni, ceilalti sunt eretici sau idolatri sau lumesti sau...etc". Nou-nascutul, sincer si bineintentionat, asculta de parintele lui si incepe sa marturiseasca ce mult bine i-a facut Domnul scotandu-l din cultul X sau Y. Adevarul este ca Domnul scoate oamenii din pacat si nu din culte. Daca vrei sa fii pacatos poti fi in orice cult.

Ce vreau sa spun e ca , personal, ma doare sa vad aceasta lupta fara sens. E bine sa lasam pe cei noi-nascuti in Hristos sa ramana curati si sa nu-i alimentam cu ura inca de la nastere, ci mai bine sa invatam de la ei sa fim curati. Sa nu fim implinitori ai cuvantului care spune:
'Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că înconjuraţi marea şi uscatul ca să faceţi un ucenic, şi dacă l-aţi făcut, îl faceţi fiu al gheenei şi îndoit decât voi."
Dumnezeu sa ne ajute!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX