Trecerea la ortodoxie

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox
Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 20 Oct 2010, 22:31

- e josnic sau nu in fctie de raspuns :D . Oricum... nu mai josnic decta raspunsurile (sau acuzele) primite :D
- hai sa nu intram pe detalii de-astea cu cine ce-a zis ca n-ajungem nicaieri. Si eu pot relua traznai de-ale tale... cu nemiluita.

- limiteaza-te la a raspunde on-topic, nu mai fa digresiuni si copronimii la adresa cuiva si totul e ok. Din partea mea poti sa crezi in orice... poti sa fii si panteista sau atee, putin ma intereseaza. Scopul meu nu e sa infirm sau sa afirm credinta ta sau a altcuiva.... ci sa exprim, sa afirm celor interesati detalii despre ortodoxie (dupa puterea mea)!
- Daca nu te intereseaza aspectele astea... asa cum le vede ortodoxia.... esti libera sa navighezi si in alta parte! :)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 21 Oct 2010, 06:08

... iar care asculta de Biserica se mantuieste (chiar pacatos de-ar fi).
cum ar putea cineva sa asculte de Biserica si totusi sa fie un mare pacatos?! si culmea, sa se mai si mantuiasca? :lol:

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde dumio » 21 Oct 2010, 11:42

... iar care asculta de Biserica se mantuieste (chiar pacatos de-ar fi).
cum ar putea cineva sa asculte de Biserica si totusi sa fie un mare pacatos?! si culmea, sa se mai si mantuiasca? :lol:
asa cum fiul unei mame, chiar daca este un nenorocit, daca asculta de ea, ramane in iubirea ei si in calitatea de fiu!, pentru ca ascultarea este mai mare decat orice jertfa (I Samuel, 15,22-23) iar nesupunerea este un pacat la fel de mare ca vrajitoria si inchinarea la idoli. Daca pacatosul, care se caieste ramane in comuniune cu Biserica, ereticul sau schismaticul, ori cat de sfant ar parea, iese din comuniune si astfel pierde mantuirea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 21 Oct 2010, 16:09

asa cum fiul unei mame, chiar daca este un nenorocit, daca asculta de ea, ramane in iubirea ei si in calitatea de fiu!, pentru ca ascultarea este mai mare decat orice jertfa (I Samuel, 15,22-23) iar nesupunerea este un pacat la fel de mare ca vrajitoria si inchinarea la idoli. Daca pacatosul, care se caieste ramane in comuniune cu Biserica, ereticul sau schismaticul, ori cat de sfant ar parea, iese din comuniune si astfel pierde mantuirea.
Pai ori asculta si nu traieste in pacat ori nu asculta si traieste in pacat :roll:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde electric77 » 22 Oct 2010, 06:10

Scuza-ma, vroiam sa scriu "criptat", ca sa pricepi numai tu ;)
Vroiam sa te intreb daca esti cumva membra a bisericii Iris, pe care o pastoreste Beni Faragau.
Nu era mai convenabil sa-i trimiteti un mesaj particular? Eu unul, am crezut ca o intrebati daca ii place formatia Iris (Cristi Minculescu), iar BF m-am gandit ca vine de la boyfriend, adica o intrebati daca are prieten :lol:

robul Domnului
Mesaje:7
Membru din:16 Sep 2010, 09:53
Confesiune:greco-catolic

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde robul Domnului » 22 Oct 2010, 19:58

Am urmărit puţin discuţiile de pe acest forum şi ce am observat este că nu am observat ca aici să participe vre-un teolog evanghelic, care să răspundă la multele acuzaţii nefondate din partea teologilor ortodoxşi. Prin urmare, aceasta vorbeşte că acest forum este o teren favorabil pt inamic, unde lucid se vede, sunt întinse multe plase care îşi aşteaptă victimile.
- Stimată gazdă, aţi scris undeva că dstră nu sunteţi ca cei de pe la culţuri de stradă, pe care evanghelicii îi amăgesc uşor (vestindule Evanghelia lui Isus Hristos), dar oare acuma nu procedaţi la fel ?! Nu este deloc obiectiv acest "joc"... De ce nu invitaţi teologi evanghelici pt a conversa cu ei pe acest forum?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde daniel tuduran » 22 Oct 2010, 20:52

Am urmărit puţin discuţiile de pe acest forum şi ce am observat este că nu am observat ca aici să participe vre-un teolog evanghelic, care să răspundă la multele acuzaţii nefondate din partea teologilor ortodoxşi. Prin urmare, aceasta vorbeşte că acest forum este o teren favorabil pt inamic, unde lucid se vede, sunt întinse multe plase care îşi aşteaptă victimile.
- Stimată gazdă, aţi scris undeva că dstră nu sunteţi ca cei de pe la culţuri de stradă, pe care evanghelicii îi amăgesc uşor (vestindule Evanghelia lui Isus Hristos), dar oare acuma nu procedaţi la fel ?! Nu este deloc obiectiv acest "joc"... De ce nu invitaţi teologi evanghelici pt a conversa cu ei pe acest forum?
Domnule draga,mai intai bine ati venit pe forum!
Teologii p-np au fost invitati sa-si sustina punctele de vedere in dezbaterii publice
http://www.teologie.net/
si desigur banuiesc ca "gazda" nu este impotriva ca teologii evanghelici sa scrie pe acest forum.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

robul Domnului
Mesaje:7
Membru din:16 Sep 2010, 09:53
Confesiune:greco-catolic

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde robul Domnului » 27 Oct 2010, 22:29

Dezbaterile publice presupun propuneri oficiale (şi nu personale cum se mai face la md)! Ori aţi primit vre-un refuz oficial, despre care ştiu doar ortodoxşii?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 28 Oct 2010, 13:41

De ce nu invitaţi teologi evanghelici pt a conversa cu ei pe acest forum?
Invit pe oricine, nu numai aşa-zişi evanghelici (deşi noi tot evanghelici suntem, chiar mai mult ca cei ce se numesc aşa).
"Martorii lui Iehova" ne-au părăsit de tot, alţii tot au plecat, dar avem şi oameni noi. Poate s-au făcut şi anumite greşeli din partea noastră, dar noi nu cerem decât să se respecte regulamentul, iar pentru ne-ortodocşi în mod deosebit se cer şi următoarele:

1. Faceti trimitere la enuntul adresat (continutul, autorul si numarul de ordine)
2. Argumentati temeinic cu accent pe Scrierile Noului Testament
3. Luati ca punct de referinta doctrina (invatatura oficiala), nu barfele despre ea
4. Nu neglijati dovezile istorice si patristice
5. Precizia referintelor: specificati izvorul (autorul, opera) atunci cand expuneti o teza extra-Biblica
6. Fiti cu putinta cat mai laconici
7. Nu scrieti pentru a demonstra ca sunteti mai buni, ci pentru a intelege de ce noi gandim si suntem altfel decat voi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 29 Oct 2010, 01:21

f. bine-venite precizarile! De bun simt si minimum necesar pt. un nivel cat de cat scolaresc... nu mia zic academic. Evident ca sunt multi care n-au facut in viata lor o lucrare stiintifica cu note, bibliografie, aparat critic etc.

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde asker » 21 Noi 2010, 14:53

Săvârşitu-sa!
Să fi văzut cum 2 oameni de peste 50 de ani blestemau toate ereziile (aşa cum cere rânduiala noastră) şi cu lacrimi în ochi, tremurând de plâns, cereau să redevină ortodocşi. Am rămas uimit de pocăinţa lor, mai ales că au făcut şi o mărturisire de toată viaţa.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!
Cu respect, Parinte!
Asemenea randuieli ale dumneavoastra, ortodocsilor, ma sperie.
Marturisesc ca pe de o parte ortodoxia ma atrage (in unele invataturi pe care le-am citit) dar ma si sperie...
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 21 Noi 2010, 17:36

Cu respect, Parinte!
Mulţumesc. Bine ai venit!
Asemenea randuieli ale dumneavoastra, ortodocsilor, ma sperie.
Marturisesc ca pe de o parte ortodoxia ma atrage (in unele invataturi pe care le-am citit) dar ma si sperie...
Nu e nimic de speriat. Este un principiu simplu: nu te poţi uni cu Hristos, până nu te lepezi de Satana!
Începând cu intrarea în creştinism (prin botez şi chiar înainte de asta) şi până la moarte, totul merge numai după acest principiu, întrucât nu putem sluji la 2 domni.
Acum cu siguranţă va apărea întrebarea: dar ce are protestantismul cu Satana? Scriptura spune clar că ereziile sunt de la diavol, iar Ortodoxia consideră pe eterodocşi drept eretici. De ce? Asta deja e o altă discuţie. În orice caz Ortodoxia nu acceptă ideea că te poţi mântui indiferent de ce şi cum crezi!

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde asker » 22 Noi 2010, 00:31

(Presupun ca nu sunt off topic, tema fiind "trecerea la ortodoxie")
Astfel enuntat, principiul este un altul. Adica, a te lepada de Satana si de toate lucrarile lui e o declaratie inaltatoare, facuta in cadrul corespunzator. Ma iertati, dar nu vad insa rostul de-a blestema ereziile, (poate chiar) indiferent care ar fi acestea, deoarece in spatele lor sunt oameni, iar motivul pentru care or fi acolo il stie Dumnezeu. Eu am inteles nitel altfel unele lucruri: cum ca un ortodox priveste lumea si pe cei din jur cu alti ochi, ii vede ca parte a unui intreg, se roaga pentru ei chiar rataciti fiind, pentru intoarcerea lor la acel intreg de persoane care sunt un organism dupa cum si Sf. Treime sunt Una. Nu parafrazez toata ideea sa nu fie prea lunga, probabil intelegeti referinta mea, daca nu, pot sa ma explic. Asadar, pe scurt spus, din exterior, de unde sunt eu, aceasta "blestemare a tuturor ereziilor" suna a...erezie. Adica a ceva necrestin, poate un copil vitreg al traditiei dar nu al Traditiei.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 22 Noi 2010, 11:21

Nu eşti mai off topic ca alţii. Îmi place cum gândeşti...
În principiu ai dreptate, dar tb să luăm în calcul 2 aspecte:
- blestemând ereziile BO urmează practica veche a Sinoadelor Ecumenice. Rânduiala noastră prevede de fapt şi blestemarea ereziarhilor, mai ales la Slujba Triumfului Ortodoxiei din prima Duminică a Postului Mare, dar în general, se merge pe principiul că judecăm păcatul (inclusiv erezia), dar îl ajutăm cu iubire pe păcătos (inclusiv pe eretic) dacă acesta este în viaţă;
- practica blestemării ereziilor are un impact psiho-pedagogic foarte mare, lucru deloc neglijabil.

Danie1

si totusi Botezul

Mesaj necititde Danie1 » 04 Dec 2010, 20:30

Eu nefiind teolog nu pot sa dau nici citate nici sa sustin cu dogme cele spuse de mine.
Eu pot spune povesti, povesti adevarate auzite de mine de la prima mina.
Am vazut convertiti cu mirungere si convertiti cu botez. Primii sint acum ortodocsi in acte, ultimii incearca sa devina traitori. E o mare diferenta! Am povestit cu un "botezat la ortodoxie" si m-a surprin faptul ca imi spunea cum odata cu botezul i s-a luat o pinza de pe mine si a inceput sa inteleaga lucruri pe care le auzea de la ortodocsi si de care zimbea ironic. Am avut ocazia sa aud povestea a doi "botezati la ortodoxie" si povestile lor erau identice ca traire, simtire desi se desfasurau la mii de kilometrii distanta; incepind cu tristetea, incrincenarea dinaintea botezului si terminind cu bucuria nesfirsita de dupa, caldura....
Athosul recomanda botezul crestinilor de alta confesiune.
Eu in mintea mea proasta ma gindesc ca nu poti reboteza pe cel botezat. Noi putem face greseli, Duhul nu!
Dar cum spuneam eu nu sint teolog.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde protosinghel » 04 Dec 2010, 20:54

Daniel, aici mergea vorba despre sectarii care în copilărie deja au fost botezaţi ortodox. Majoritatea de pe la noi sunt de ăştia...
Despre cei care niciodată nu au primit botez în numele Sf. Treimi şi prin 3 afundări, nici nu se discută. Pe aceştia în botezăm (nu rebotezăm), pt că ceea ce au avut înainte nu-l considerăm botez.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Ian 2011, 02:38

Daniel, aici mergea vorba despre sectarii care în copilărie deja au fost botezaţi ortodox. Majoritatea de pe la noi sunt de ăştia...
Despre cei care niciodată nu au primit botez în numele Sf. Treimi şi prin 3 afundări, nici nu se discută. Pe aceştia în botezăm (nu rebotezăm), pt că ceea ce au avut înainte nu-l considerăm botez.
da` si ce spunea daniel e intemeiat! In ATHOS exista aceasta practica (si e REAL - confirm si eu) de a fi botezati toti ereticii care se reintorc la credinta. Evident... stim ce spun canoanele! Daca stai de vorba cu parintii athoniti... ei bine.... ei au aceasta practica!

oanna
Mesaje:73
Membru din:29 Noi 2010, 23:29
Confesiune:ortodox

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde oanna » 29 Ian 2011, 19:38

aceasta "blestemare a tuturor ereziilor" suna a...erezie. Adica a ceva necrestin, poate un copil vitreg al traditiei dar nu al Traditiei.
Nu puteti cita din Scriptura care sunt ereziile si in ce constau acestea; daca cunoasteti cite ceva in aceat sens, cunoasteti din ce a formulat Biserica istorica.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde dimitrie » 30 Ian 2011, 00:49

(Presupun ca nu sunt off topic, tema fiind "trecerea la ortodoxie")
Astfel enuntat, principiul este un altul. Adica, a te lepada de Satana si de toate lucrarile lui e o declaratie inaltatoare, facuta in cadrul corespunzator. Ma iertati, dar nu vad insa rostul de-a blestema ereziile, (poate chiar) indiferent care ar fi acestea, deoarece in spatele lor sunt oameni, iar motivul pentru care or fi acolo il stie Dumnezeu. Eu am inteles nitel altfel unele lucruri: cum ca un ortodox priveste lumea si pe cei din jur cu alti ochi, ii vede ca parte a unui intreg, se roaga pentru ei chiar rataciti fiind, pentru intoarcerea lor la acel intreg de persoane care sunt un organism dupa cum si Sf. Treime sunt Una. Nu parafrazez toata ideea sa nu fie prea lunga, probabil intelegeti referinta mea, daca nu, pot sa ma explic. Asadar, pe scurt spus, din exterior, de unde sunt eu, aceasta "blestemare a tuturor ereziilor" suna a...erezie. Adica a ceva necrestin, poate un copil vitreg al traditiei dar nu al Traditiei.
Domnule "asker", îmi plac oamenii care sunt sinceri, căci undeva ne înrudim duhovniceşte, în cazul de faţă încă nu deplin (Ef.4,5). Dar dumneavoastră nu citiţi Scripturile? Cu dvs., eterodocşii, se arată adevărul profeţiei "ochi au şi nu văd". De ce nu înţelegeţi ce citiţi? Nu aţi citit că :"blestemat tot cel ce se încrede în om"? Orice adept al unui ereziarh (şi deci care se încrede în om), cade sub blestem/anatemă, pentru că ereziarhul schimbă sensul cuvintelor Evangheliei, şi deci, însăşi Evanghelia.
Orice erezie atacă Evanghelia şi adevărul ei. Spre exemplu:
- Hristos spune :"De nu veţi mânca Trupul Fiului Omului, şi nu veţi bea Sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi" şi "Luaţi mâncaţi acesta ESTE Trupul Meu...". Noi spunem, că acolo a fost Trupul şi Sângele Domnului, şi cu acestea ne împărtăşim şi azi, ca să avem viaţă, "şi încă din belşug....". P/np spun însă: Aa, nuu... ci doar simboluri au fost acelea , şi acum deasemenea simboluri avem. După care vin cu argumente "raţionale".
- Alta: "Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede". Însă vine unul deştept (cu logică)şi adaugă: "Duhul Adevărului, Care de la Tatăl şi de la Fiul purcede".
Şi omul, deşi citeşte negru pe alb: "Acesta ESTE Trupul Meu...", "...Care de la Tatăl purcede....", nu se mai încrede în Evanghelie, ci în logica ereziarhului, care vine cu o nouă Evanghelie. Numai că nu "corectează" şi pe foaia Evangheliei, ce deja a "corectat" în Evanghelia din mintea lui şi a adepţilor săi.
Iată cum se propovăduieşte în felul acesta,de catolici, p/np, o altă Evanghelie!... Şi ce facem atunci? Ce a făcut şi marele Pavel: "...Anatema...!" (Gal. 1: 6-9)
Ce nu e creştineşte?
PS. Dvs ştiţi de citatele neindicate de mine, că sunt din Bilie nu din... coran. Nu prea am timp. Iertare!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Trecerea la ortodoxie

Mesaj necititde asker » 27 Iul 2011, 01:57

aceasta "blestemare a tuturor ereziilor" suna a...erezie. Adica a ceva necrestin, poate un copil vitreg al traditiei dar nu al Traditiei.
Nu puteti cita din Scriptura care sunt ereziile si in ce constau acestea; daca cunoasteti cite ceva in aceat sens, cunoasteti din ce a formulat Biserica istorica.
Asa este, nu pot. Dar daca imi este permis sa parafrazez un intelept: In Biblie nu scrie sa conduci masina sau sa scrii pe forum...
Am spus si eu din capul meu, nu din Biblie nici din carti. Doar pur si simplu. Adica, intr-un fel, am intrebat, precum mi-e ID-ul.
Ultima oară modificat 27 Iul 2011, 02:40 de către asker, modificat 1 dată în total.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 71 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX