Semnele Revenirii Domnului!

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
vasinec
Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde vasinec » 18 Noi 2010, 06:57

Concluzia este ca o predicare a Cuvantului nefiind insotita de puterea Duhului Sfant, nu poate fi un semn pentru sfarsitul acestui veac ceea ce inseamna implicit venirea Domnului, a doua oara.
Atunci cand vom vedea apostoli in putere, predicand in puterea semnelor si minunilor (cum este si biblic), abia atunci vom putea trage concluzia ca sfarsitul e aproape (Fapte 2:17)
Sa nu ne poticnim, limitandu-ne doar la predicare. Cuvantul lui Dumnezeu isi face lucrarea si fara predicari adaugite (lipsite de Duhul Sfant). Exemplu personal: eu am fost un betiv si un boschetar. Niste oameni, dintr-o confesiune religioasa a caror convingeri nu le impartasesc aproape deloc, mi-au pus Biblia in mana. A avut loc un "impact", care a schimbat multe in gandirea si viata boschetarului, betivului, etc. Astazi sunt un om cu o familie fericita (a nu se citi ca sunt un neprihanit).

Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator. Daca oamenilor li se trezeste interesul pentru acest Cuvant, s-a facut un pas mare inainte.

Eu nu ma cred vrednic sa predic dar ma simt dator sa spun si altora ce poate face Cuvantul lui Dumnezeu in vietile lor. Exemple concrete despre lucrarea Cuvantului am destule, chiar in jurul meu.

Asa ca, orice lucrare care duce Sfanta Scriptura in mainile si vietile oamenilor, se poate spune ca este manata de Duhul Sfant (chiar daca unii lucratori sunt manati de altceva). Credeti ca daca un ticalos ii da o Biblie unui om flamand dupa Adevar, nu se va intampla nimic (pentru ca ticalosul nu a avut Duh Sfant)?

In plus, cred ca nu prea aveti contact cu ceea ce se intampla prin lume (sau, chiar in Romania). Adevarat este ca nici nu se trambiteaza astfel de lucruri. Dar, eu cunosc persoane care-si consuma banii, timpul si isi pun in pericol sanatatea (unul chiar a contactat o malarie) si viata (probabil ati auzit de misionari ucisi, in zilele noastre) pentru a duce Cuvatul lui Dumnezeu in locuri greu accesibile.

P.S. Ca fapt divers, informati-va despre Scoala Misionara de la Vama - jud. Suceava ( despre care sunt aproape sigur ca nu ati auzit). Acolo vin oameni care-si pun la dispozitie banii, timpul si chiar viata. Este doar un exemplu (din multe altele), din Romania. Vedeti aici un articol aparut in presa: http://revistaflacara.ro/premiera-mondi ... n-romania/
Ultima oară modificat 18 Noi 2010, 07:03 de către vasinec, modificat 1 dată în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 18 Noi 2010, 07:00

Eu am citit in Scripturi ca lucrarea aceasta de propovaduire era direct condusa de Duhul Sfant.

vasinec

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde vasinec » 18 Noi 2010, 07:25

Eu am citit in Scripturi ca lucrarea aceasta de propovaduire era direct condusa de Duhul Sfant.
Tot Scriptura ne arata, printr-un exemplu, ca nu trebuie opriti din lucrare, cei care nu au "autorizatie" (umplere cu Duhul Sfant). Vedeti cazul cu Sfantul Apostol Pavel care a fost de parere sa fie lasati in pace niste straini care propovaduiau Cuvantul. Important este ca, Cuvantul sa ajunga unde trebuie. Iar cine primeste Cuvantul va avea binecuvantarea Duhului.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 18 Noi 2010, 07:38


Tot Scriptura ne arata, printr-un exemplu, ca nu trebuie opriti din lucrare, cei care nu au "autorizatie" (umplere cu Duhul Sfant). Vedeti cazul cu Sfantul Apostol Pavel care a fost de parere sa fie lasati in pace niste straini care propovaduiau Cuvantul. Important este ca, Cuvantul sa ajunga unde trebuie. Iar cine primeste Cuvantul va avea binecuvantarea Duhului.
da, dar aceia mai adaugau un necaz lui Pavel, asa scrie.

vasinec

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde vasinec » 18 Noi 2010, 15:25


da, dar aceia mai adaugau un necaz lui Pavel, asa scrie.
Necaz adaugau doar cei care "propovaduiau pe Hristos din duh de carta si din pizma". Dar, cei care o faceau din dragoste erau o bucurie pentru Apostolul Pavel. (Vedeti Filipeni cap.1).

In concluzie, motivatia cu care propovaduiesti arata ce fel de duh te mana. Poate fi un duh de cearta, un duh de fala, un duh de indreptatire inaintea lui Dumnezeu, etc. Dar, poate fi si un Duh de dragoste.

In definitiv, sunt de acord cu ce spuneti si nu vreau sa exclud lucrarea Duhului Sfant. Voiam doar sa arat ca Duhul Sfant poate lucra si acolo unde este implicat un propovaduitor la norma. V-am dat exemplul personal: cei care au venit sa-mi propovaduiasca Evanghelia, nu au venit din Duh de dragoste (dupa ce au vazut ca nu vreau sa ader la gruparea lor religioasa si am ales sa frecventez alta confesiune, nu au mai vrut sa vorbeasca cu mine - intorceau capul cand ne intalneam pe strada). Dar, lucrarea lui Dumnezeu s-a facut. Betivul (adica eu) a ramas cu Biblia in mana si acest lucru i-a schimbat viata.

Puteam sa primesc o Biblie de la un hot (care a furat-o si acum voia sa o vanda). Efectul ar fi fost acelasi. Duhul Sfant lucreaza la inima celor care vor sa asculte ce spune Cuvantul.

P.S. Scurta povestire, inspirata dintr-un caz real: un sot necredincios si nervos, apuca Biblia sotiei si o arunca intr-o apa (de pe un pod, unde avusese loc o cearta). In josul apei, un disperat se pregatea sa se sinucida (prin inec). Dar, vede o Carte plutind pe langa mal. Era acea Biblie aruncata de sotul nebun. Disperatul ia Cartea, si isi acorda un timp de ragaz sa citeasca din ea (rasfoind foile ude). S-a asezat pe un bolovan si nu se mai oprea din citit. Nu mai continui povestirea. Ce credeti ca s-a intamplat cu omul disperat? S-a sinucis pana la urma, sau a inceput o viata noua? Tineti cont de faptul ca a primit Biblia in urma actiunii unui nebun.

P.S.2 Repet: nu se poate face lucrarea lui Dumnezeu fara Duhul Sfant. Dar, sa nu facem o frana dintr-o falsa asteptare a Duhului. Si, sa nu dam pronosticuri negative pentru lucrarea facuta de altii (spunand ca nu este de la Duhul). Nu avem de unde sti care este motivatia celor care, totusi, misca (nu ma refer la unele manifestari "spirituale"- unele televizate - care seaman mai mult cu un spectacol de prost-gust).

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 18 Noi 2010, 16:59


P.S.2 Repet: nu se poate face lucrarea lui Dumnezeu fara Duhul Sfant. Dar, sa nu facem o frana dintr-o falsa asteptare a Duhului. Si, sa nu dam pronosticuri negative pentru lucrarea facuta de altii (spunand ca nu este de la Duhul). Nu avem de unde sti care este motivatia celor care, totusi, misca (nu ma refer la unele manifestari "spirituale"- unele televizate - care seaman mai mult cu un spectacol de prost-gust).
Haideti intai sa stabilim ce semnifica "lucrarea lui Dumnezeu" . Simpla informare despre Isus nu e lucrare. Si nu poate fi un semn al sfarsitului. Lucrarea lui Dumnezeu este in felul in care au facut-o apostolii, insotiti de Duhul Sfant (calauzire directa, semne, minuni, daruri).

vasinec

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde vasinec » 19 Noi 2010, 08:10

Haideti intai sa stabilim ce semnifica "lucrarea lui Dumnezeu" . Simpla informare despre Isus nu e lucrare.
Si nu poate fi un semn al sfarsitului. Lucrarea lui Dumnezeu este in felul in care au facut-o apostolii, insotiti de Duhul Sfant (calauzire directa, semne, minuni, daruri).
1.Lucrarea lui Dumnezeu este lucrarea lui Dumnezeu (nu a oamenilor). Dumnezeu poate lucra prin orice faptura (a lucrat si printr-o magarita).
2.Lucrarea lui Dumnezeu il schimba pe om si il indreapta catre Imparatia Sa.
3. Lucrarea lui Dumnezeu se face si astazi, cand nu exista apostoli. Este adevarat ca se face cu mai putina putere (cel putin asa percep eu).
4. Domnul Iisus Hristos poate reveni si maine (sau, chiar azi). Sa nu ne asteptam sa retraim vremurile apostolice (desi, evenimente asemanatoare se petrec, sporadic si la nivel local) pentru ca abia dupa aceea sa revina Domnul.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 19 Noi 2010, 14:57

3. Lucrarea lui Dumnezeu se face si astazi, cand nu exista apostoli. Este adevarat ca se face cu mai putina putere (cel putin asa percep eu).
de ce sa nu existe apostoli? daca se face fara putere, inseamna ca e doar o stricta informare.
Sa nu ne asteptam sa retraim vremurile apostolice
de ce nu?

vasinec

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde vasinec » 20 Noi 2010, 16:34


de ce sa nu existe apostoli? daca se face fara putere, inseamna ca e doar o stricta informare.
Eu nu am nimic impotriva existentei apostolilor. Dar, intoarcerea oamenilor catre Dumnezeu se poate face si cu lucruri aparent marunte. Dumneata pari a fi amator de sensational. Dar eu cunosc schimbari de vieti prin "stricte informari". Important este ca omul care primeste "informarea" sa aiba inima deschisa si sa fie flamand dupa Adevar.

Eu am ajuns sa las paharul pe masa si sa parasesc crasma pentru a asculta o emisiune la un post de radio crestin (care emitea in fiecare seara numai 2 ore). Acea "stricta informare" (printr-un radio) a avut un rol insemnat in schimbarea vietii mele.

Altii si-au schimbat viata citind un simplu articol crestin, intr-o revista de oras (vezi celebrul caz a lui Valentin Burke - un puscarias notoriu; la 40 de ani avea 20 de ani de puscarie).

Dumnezeu poate sa faca lucrari mari fara sa recurga la metode senzationale/spectaculoase.
de ce nu?
Sa va auda Dumnezeu.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron