Semnele Revenirii Domnului!

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
pamant
Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde pamant » 17 Aug 2010, 21:50

Ieremia 8:7
Chiar şi cocostârcul îşi cunoaşte vremea pe ceruri; turtureaua, rândunica şi cocorul îşi păzesc vremea venirii lor; dar poporul Meu nu cunoaşte Legea Domnului!'

Ne-a spus oare Isus când va veni sfârşitul?

Matei 24:37
Cum s-a întâmplat în zilele lui Noe, aidoma se va întâmpla şi la venirea Fiului omului.
Matei 24:38
În adevăr, cum era în zilele dinainte de potop, când mâncau şi beau, se însurau şi se măritau, până în ziua când a intrat Noe în corabie,
Gen 6.3-5; Gen 7.5; Luc 17.26; 1Pet 3.20;
Matei 24:39
şi n-au ştiut nimic, până când a venit potopul şi i-a luat pe toţi, tot aşa va fi şi la venirea Fiului omului.

Este scris în Biblie: Matei 24:14. “Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul.”

Speculaţiile asupra acestui timp s-au înmulţit de la intrarea în noul mileniu. Experţii prevăd un tablou obscur pentru viitorul apropiat, în special în ceea ce priveşte Orientul Mijlociu. Da, există chiar unii, ca acel deputat al congresului din S.U.A., care a declarat că noi suntem poate prima generaţie care trebuie să se teamă că va fi ultima din civilizaţia prezentă. Se vorbeşte deschis despre escatologie şi despre infernul apocaliptic, care ar putea să izbucnească în scurt timp peste pământ.

Evident, şi opinia publică este îngrijorată de ceea ce se va întâmpla în viitorul apropiat. Depindem noi de văzători în privinţa acestor teme aşa de importante? Trebuie să-i consultăm pe filozofi şi să-i interpretăm? Sau poate să-i vizităm pe ghicitori şi astrologi? Trebuie să ne întoarcem la Nostradamus sau la alţi auto-intitulaţi „ profeţi ” ca să găsim sfaturi şi să le explicăm predicţiile? Sau putem găsi răspunsuri adevărate şi sigure la toate aceste întrebări în Sfânta Scriptură? Da, cu siguranţă, căci este scris: „ avem Cuvântul proorociei făcut şi mai tare; la care bine faceţi că luaţi aminte, ca la o lumină care străluceşte într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în inimile voastre. ” (2 Petru 1:19).

O informare actuală din Sfânta Scriptură este necesară şi ar trebui să fie binevenită pentru fiecare om care vrea să afle sincer şi deschis despre lucrurile care se întâmplă acum. Dumnezeu, care este Atotştiutor, a putut să lase scris deja la începutul timpului, ceea ce se va întâmpla pânăla sfârşitul timpului. Oamenii scriu istoria pe baza evenimentelor deja împlinite. Dumnezeu a scris dinainte întreaga istorie a omenirii şi istoria mântuirii care se desfăşoară până la formarea noului cer şi al noului pământ, până când timpul se revarsă din nou în veşnicie. Evenimentele şi succesiunea lor sunt descrise cu claritate în Sfânta Scriptură. Ele sunt ireversibile şi iminente.


Aşa cum întreaga lume a fost martoră la decăderea uneia dintre cele două super-puteri în anii 1989-1990, la fel va fi şi cu cea de a doua mare putere, SUA, cea care a fost motorul războiului împotriva terorismului începând cu 11 septembrie 2001 şi care îşi pierde tot mai mult influenţa mondială, mai ales după intervenţia din Irak. Singura mare putere care rămâne este Uniunea Europeană şi ea va impune direcţiile pentru comerţul mondial şi pentru globalizare. Imperiul Roman, înfiinţat încă din anul 30 în. Hr., trebuie să stăpânească încă o dată asupra acestui pământ acum, la sfârşitul timpului, căci este scris în Cuvântul profetic din Biblie: „ Fiara a patra este o a patra împărăţie, care va fi pe pământ. Ea se va deosebi de toate celelalte, va sfâşia tot pământul, îl va călca în picioare şi-l va zdrobi. ” (Daniel 7:23).

Mersul evenimentelor actuale, chiar şi procesul de pace care se desfăşoară în prezent, au fost prezise în profeţiile din Vechiul şi Noul Testament. Apostolul Pavel a văzut dinainte desfăşurarea prezentă în toate domeniile şi a scris acum două mii de ani ceea ce devine în faţa ochilor noştri realitate: „ Pentru că voi înşivă ştiţi foarte bine că ziua Domnului va veni ca un hoţ noaptea. ” Când vor zice: ,Pace şi linişte!‘ atunci o prăpădenie neaşteptată va veni peste ei, ca durerile naşterii peste femeia însărcinată; şi nu va fi chip de scăpare (1 Tes. 5, 2-3). Cuvântul-cheie este „ pace ” , pus în legătură cu cuvântul „ linişte, [securitate] ” .
Vor exista semne în soare, lună şi stele.

Este scris în Biblie: Matei 24: 29-30. “Îndată după acele zile de necaz, “soarele se va întuneca, luna nu-şi va mai da lumina ei, stelele vor cădea din cer şi puterile cerurilor vor fi clătinate.” Atunci se va arăta în cer semnul Fiului omului, toate seminţiile pământului se vor boci şi vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere şi cu o mare slavă.”

Ce condiţii morale vor caracteriza societatea în zilele din urmă?

Este scris în Biblie: 2Timotei 3:1-5. “Să ştii că în zilele din urmă vor fi vremuri grele. Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine, vânzători, obraznici, îngâmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu; având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea. Depărtează-te de oamenii aceştia.”

O creştere în cunoştinţă şi calătorii este un semn al zilelor din urmă.

Este scris în Biblie: Daniel 12: 4. “Dar, Daniele, ţine în taină această profeţie; sigileaz-o ca să nu fie înţeleasă până la vremile din urmă, când călătoriile şi educaţia vor creşte enorm”(Traducerea engleză TLB).

Ce alte semne ale zilelor din urmă mai menţionează Biblia?
Matei 24:35
Cerul şi pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.

Matei 24:42-44. “Vegheaţi dar, pentru că nu ştiţi în ce zi va veni Domnul vostru.
Matei 24:25
Iată, că v-am spus mai dinainte.



Este scris în Biblie: Luca 21: 25-26. “Vor fi semne în soare, în lună şi în stele. Şi pe pământ va fi strâmtorare printre neamuri, care nu vor şti ce să facă la auzul urletului mării şi al valurilor; oamenii îşi vor da sufletul de groază, în aşteptarea lucrurilor care se vor întâmpla pe pământ; căci puterile cerurilor vor fi clătinate.”

Apocalipsa 16:7
Şi am auzit altarul zicând: "Da, Doamne Dumnezeule, Atotputernice, adevărate şi drepte sunt judecăţile Tale!"
Apoc 15.3; Apoc 13.10; Apoc 14.10; Apoc 19.2;
Apocalipsa 16:8
Al patrulea inger a vărsat potirul lui peste soare. Şi soarelui i s-a dat să dogorească pe oameni cu focul lui.
Apoc 8.12; Apoc 9.17-18; Apoc 14.18;
Apocalipsa 16:9
Şi oamenii au fost dogoriţi de o arşiţă(canicula) mare, şi au hulit Numele Dumnezeului care are stăpânire peste aceste urgii, şi nu s-au pocăit ca să-I dea slavă.

Apocalipsa 16:21
O grindină mare, ale cărei boabe cântăreau aproape un talant, a căzut din cer peste oameni. Şi oamenii au hulit pe Dumnezeu din pricina urgiei grindinii, pentru că această urgie era foarte mare.(In SUA a cazut grindina de 1 KG )
Matei 24:12

Şi, din pricina înmulţirii fărădelegii, dragostea celor mai mulţi se va răci.
Matei 24:13
Dar cine va răbda până la sfârşit, va fi mântuit.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 27 Sep 2010, 17:32

eu cred ca un semn destul de bun pentru sfarsitul lumii, ar fi o noua conflagratie mondiala, a 3-a, un razboi devastator care sa aduca o schimbare fundamentala.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde IOACHIM » 30 Sep 2010, 21:53

mai degraba semnele plecarii noastre din lume catre Domnul ! ;) Iata o preocupare mai POTRIVITA staturii noastre. Oare n-ati auzit ca nici ingerii din ceruri nu stiu ziua aceea??????

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 15:21

mai degraba semnele plecarii noastre din lume catre Domnul ! ;) Iata o preocupare mai POTRIVITA staturii noastre. Oare n-ati auzit ca nici ingerii din ceruri nu stiu ziua aceea??????
dar pana atunci vor veni necazuri mari.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 00:20

mai degraba semnele plecarii noastre din lume catre Domnul ! ;) Iata o preocupare mai POTRIVITA staturii noastre. Oare n-ati auzit ca nici ingerii din ceruri nu stiu ziua aceea??????
dar pana atunci vor veni necazuri mari.
da! Şî care-i baiul ! Putem schimba ceva? Da Sf. apostoli crezi ca nu stiau ca vin necazuri mari peste ei? Si ce-au facut? Au mers la moarte si au marturisit pe Hristos!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 12 Noi 2010, 16:57

De fapt, semne clare, indubitabile, nu am citit in Scripturi sa fie, pentru a doua venire a Domnului. La prima venire, s-au dat semne clare si profetii exacte, cu 70 saptamani etc. :cry:

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde dumio » 12 Noi 2010, 19:35

mai degraba semnele plecarii noastre din lume catre Domnul ! ;) Iata o preocupare mai POTRIVITA staturii noastre. Oare n-ati auzit ca nici ingerii din ceruri nu stiu ziua aceea??????
Nici chiar Fiul ca Om! Oricum noi, ortodocsii, Il asteptam pe Hristos: Marranatha! Vino, Doamne! Nu e nicio teama, dar ne temem de sfarsitul vieti noastre ca nu cumva sa fie sub pacat!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 12 Noi 2010, 21:58

Nici chiar Fiul ca Om! Oricum noi, ortodocsii, Il asteptam pe Hristos: Marranatha! Vino, Doamne! Nu e nicio teama, dar ne temem de sfarsitul vieti noastre ca nu cumva sa fie sub pacat!
deci Fiul ca om nu stie data sfarsitului lumii, dar ca Dumnezeu stie ! :lol: asa cred si np. Vai si amar!

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde dumio » 12 Noi 2010, 23:44

Nici chiar Fiul ca Om! Oricum noi, ortodocsii, Il asteptam pe Hristos: Marranatha! Vino, Doamne! Nu e nicio teama, dar ne temem de sfarsitul vieti noastre ca nu cumva sa fie sub pacat!
deci Fiul ca om nu stie data sfarsitului lumii, dar ca Dumnezeu stie ! :lol: asa cred si np. Vai si amar!
Tu ce crezi? Hristos ca Om este atoatestiutor, omniprezent, omnipotent etc? Sau firea omeneasca asumata este limitata, chiar daca este indumnezeita in cel mai inalt grad? Poate cuprinde un vas mai mult decat poate duce? Asta ar fi o explicatie pentru nestiinta acestei taine de catre Hristos. Dar este o explicatie si mai inalta! A nu sti, nu inseamna necunoastere si ignoranta, ci supunerea voii Tatalui ca Om, caci El hotaraste sfarsitul!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 07:26

Tu ce crezi? Hristos ca Om este atoatestiutor, omniprezent, omnipotent etc? Sau firea omeneasca asumata este limitata, chiar daca este indumnezeita in cel mai inalt grad? Poate cuprinde un vas mai mult decat poate duce? Asta ar fi o explicatie pentru nestiinta acestei taine de catre Hristos. Dar este o explicatie si mai inalta! A nu sti, nu inseamna necunoastere si ignoranta, ci supunerea voii Tatalui ca Om, caci El hotaraste sfarsitul!
Eu cred ca Isus rade din Ceruri de aceste "invataturi". Auzi, ca om nu stie anul sfarsitului, pentru ca Tatal nu i-a spus, dar ca Dumnezeu stie, de parca Tatal ar vorbi numai cu partea de Dumnezeu din Iisus, sau Iisus are cumva o personalitate dubla, ca bolnavii psihici care nu-si mai aduc aminte ce au facut, cand apare "celalalt". Doamne..Doamne ! :roll:

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde dumio » 13 Noi 2010, 19:08

Tu ce crezi? Hristos ca Om este atoatestiutor, omniprezent, omnipotent etc? Sau firea omeneasca asumata este limitata, chiar daca este indumnezeita in cel mai inalt grad? Poate cuprinde un vas mai mult decat poate duce? Asta ar fi o explicatie pentru nestiinta acestei taine de catre Hristos. Dar este o explicatie si mai inalta! A nu sti, nu inseamna necunoastere si ignoranta, ci supunerea voii Tatalui ca Om, caci El hotaraste sfarsitul!
Eu cred ca Isus rade din Ceruri de aceste "invataturi". Auzi, ca om nu stie anul sfarsitului, pentru ca Tatal nu i-a spus, dar ca Dumnezeu stie, de parca Tatal ar vorbi numai cu partea de Dumnezeu din Iisus, sau Iisus are cumva o personalitate dubla, ca bolnavii psihici care nu-si mai aduc aminte ce au facut, cand apare "celalalt". Doamne..Doamne ! :roll:
Atotstiinta, ca toate atributele divine, tin de fiinta divina, care este comuna, dar care se manifesta in mod personal, potrivit fiecarei Persoane. Toate Persoanele au aceeasi vointa, putere, stiinta, omnipotenta, omniprezenta etc. Insa, firea umana, in general, ramane limitata, oricat de mult s-ar impartasi dupa har de dumnezeire!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 19:22

Atotstiinta, ca toate atributele divine, tin de fiinta divina, care este comuna, dar care se manifesta in mod personal, potrivit fiecarei Persoane. Toate Persoanele au aceeasi vointa, putere, stiinta, omnipotenta, omniprezenta etc. Insa, firea umana, in general, ramane limitata, oricat de mult s-ar impartasi dupa har de dumnezeire!
Va incurcati in propriile explicatii incat nu se mai intelege absolut nimic. Daca fiinta divina este comuna si cele 3 Persoane au aceeasi putere, vointa, stiinta, omnipotenta etc., cum se face totusi ca Isus nu stie ziua sfarsitului iar Tatal o stie????

Avatar utilizator
Geony
Mesaje:19
Membru din:04 Oct 2010, 00:09
Confesiune:ortodox

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde Geony » 14 Noi 2010, 21:27

[Va incurcati in propriile explicatii incat nu se mai intelege absolut nimic. Daca fiinta divina este comuna si cele 3 Persoane au aceeasi putere, vointa, stiinta, omnipotenta etc., cum se face totusi ca Isus nu stie ziua sfarsitului iar Tatal o stie????
Dragul meu, Iisus Hristos nu era numai Dumnezeu adevarat , ci si Om adevarat... Apar cazuri in care se vede clar fiecare fire a lui Hristos: in toate minunile savarsite, Hristos se vede a fi Dumnezeu adevarat... in Gradina Ghetsimani, cand Hristos se , se roaga ca si Om adevarat, varsa lacrimi in rugaciune...de ce plange Hristos, doar este Dumnezeu????

....asa este si cu sfarsitul, Hristos ca si Dumnezeu stie cand va fi, insa ca Om , NU!!!.....omul nu are nevoie sa stie cand va fi sfarsitul, pt a nu se rataci...vezi istoria Adventistilor de ziua a 7-a....

vasinec

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde vasinec » 16 Noi 2010, 12:00

eu cred ca un semn destul de bun pentru sfarsitul lumii, ar fi o noua conflagratie mondiala, a 3-a, un razboi devastator care sa aduca o schimbare fundamentala.
"si se va propovãdui aceastã Evanghelie a împãrãtiei în toatã lumea spre mãrturie la toate neamurile; si atunci va veni sfârsitul."- spune Domnul Iisus Hristos in Matei 24:14.

Astazi, Evanghelia Imparatiei se raspandeste in toate colturile lumii. Se folosesc chiar mijloace moderne pentru aceasta.
Ex:
- unele triburi, care nu au o limba scrisa, au primit niste aparate, special concepute, cu durata lunga de functionare (incarcare solara), pe care este inregistrata Sfanta Scriptura, pe limba lor (in sistem audio);
- unele societati au tradus Biblia in diferite limbi si dialecte pentru locuitorii din tinuturile arctice, din africa, din jungla amazoniana, din insulele Vanuatu, etc.
- prin intermediul undelor radio si tv, Evanghelia a patruns in tari unde misionarii nu au acces (deocamdata); au aparut si rezultate vizibile (biserici crestine in tinuturile arabe).
- internetul este folosit din plin pentru Evanghelizare, mai ales in zone inaccesibile
- etc. Trebuie sa avem in vedere exemplul Sfintilor Apostoli: ei au folosit cel mai modern mijloc de raspinadire a Evanghelie, de pe vremea lor, adica, epistolele.


Nu mai vorbesc despre misionarii care duc Evanghelia in toate colturile lumii, chiar cu pretul vietii (in zilele noastre misionarii sunt ucisi pentru Evanghelie; numai ca nu sunt canonizati).

In plus, in unele biserici (vorbesc din ceea ce vad) activitatea de raspandire a Evangheliei se intensifica si se fac inca pregatiri pentru alte actiuni.

Domnul inca nu S-a intors, pentru ca mai sunt multi care trebuie sa se intoarca la El, dupa primirea Evangheliei. "Domnul nu întîrzie în împlinirea fãgãduinþei Lui, cum cred unii, ci are o îndelungã rãbdare pentru voi, si doreste ca niciunul sã nu piarã, ci toti sã vinã la pocãintã. Ziua Domnului însã va veni ca un hot. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile ceresti se vor topi de mare cãldurã, si pãmîntul, cu tot ce este pe el, va arde." (2 Petru 3:9,10)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 16 Noi 2010, 18:11


Astazi, Evanghelia Imparatiei se raspandeste in toate colturile lumii. Se folosesc chiar mijloace moderne pentru aceasta.
Ex:
- unele triburi, care nu au o limba scrisa, au primit niste aparate, special concepute, cu durata lunga de functionare (incarcare solara), pe care este inregistrata Sfanta Scriptura, pe limba lor (in sistem audio);
- unele societati au tradus Biblia in diferite limbi si dialecte pentru locuitorii din tinuturile arctice, din africa, din jungla amazoniana, din insulele Vanuatu, etc.
- prin intermediul undelor radio si tv, Evanghelia a patruns in tari unde misionarii nu au acces (deocamdata); au aparut si rezultate vizibile (biserici crestine in tinuturile arabe).
- internetul este folosit din plin pentru Evanghelizare, mai ales in zone inaccesibile
- etc. Trebuie sa avem in vedere exemplul Sfintilor Apostoli: ei au folosit cel mai modern mijloc de raspinadire a Evanghelie, de pe vremea lor, adica, epistolele.
Stiti ce sunt toate acesta? vax albina crema puca. Pavel a spus ca evanghelizarea se face nu cu intelepciunea Cuvantului ci cu demonstrarea Duhului si a Puterii. Iar epistolele nu erau pentru evanghelizare ci pentru pastorire :idea:

vasinec

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde vasinec » 17 Noi 2010, 07:38


Stiti ce sunt toate acesta? vax albina crema puca. Pavel a spus ca evanghelizarea se face nu cu intelepciunea Cuvantului ci cu demonstrarea Duhului si a Puterii. Iar epistolele nu erau pentru evanghelizare ci pentru pastorire :idea:
1. Am dat doar niste exemple;
2. Este putin ceea ce am exemplificat dar nu-i chiar "vax albina"; putem spune ca este un inceput bun.
3. Epistolele erau, in special, pentru Evanghelizare. In toate epistolele gasim Evanghelia (Vestea Buna) a Imparatiei lui Hristos, pregatita pentru noi si daruita, prin Jertfa Mantuitorului;
4. Desconsiderarea "activitatii" altora este facuta, de obicei, de cei care nu fac nimic;

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 17 Noi 2010, 17:55


1. Am dat doar niste exemple;
2. Este putin ceea ce am exemplificat dar nu-i chiar "vax albina"; putem spune ca este un inceput bun.
3. Epistolele erau, in special, pentru Evanghelizare. In toate epistolele gasim Evanghelia (Vestea Buna) a Imparatiei lui Hristos, pregatita pentru noi si daruita, prin Jertfa Mantuitorului;
4. Desconsiderarea "activitatii" altora este facuta, de obicei, de cei care nu fac nimic;
Exemplele nu sunt bune. Iar a predica altora din epistole nu are nicio valoare, Pavel insusi spune ca nu doreste sa se foloseasca de intelepciunea Cuvantului, pentru ca astfel crucea lui Cristos ar fi facuta zadarnica - 1 Corinteni 1:17 .
Daca "propovaduitorii" nu au dovada dată de Duhul şi de putere, conform cu 1 Corinteni 2:4, atunci este vorbire de la om, ceea ce face zadarnica crucea lui Isus.
Iarasi altundeva scrie ca nu pot predica daca nu sunt trimisi. - Romani 10:15. Dar astazi vedem ca predica pentru bani (strang donatii, zeciuieli) pentru renume, faima, glorie, dar nu sunt trimisi de Duhul Sfant si nu sunt insotiti de Duhul Sfant, conform Scripturilor - Evrei 2:4.
Ceea ce am scris este valabil pentru pastori si pentru preoti, indiferent de culte si denominatii. Cand veti intelege ca o dilploma de seminar chiar nu certifica nimic?

p.s.: va rog sa nu-mi mai stergeti mesaje, pentru ca ceea ce scriu este fundamentat biblic si adevarat.

vasinec

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde vasinec » 17 Noi 2010, 18:32


Exemplele nu sunt bune. Iar a predica altora din epistole nu are nicio valoare, Pavel insusi spune ca nu doreste sa se foloseasca de intelepciunea Cuvantului, pentru ca astfel crucea lui Cristos ar fi facuta zadarnica - 1 Corinteni 1:17 .
Faceti confuzie intre cuvantul "celor intelepti" si Cuvantul lui Hristos. Credinta vine prin auzirea Cuvantului: "Credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvantul lui Hristos"(Romani 10:17).

Personal, sunt bucuros daca reusesc sa-i aduc pe oameni la Cuvantul lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura).
Daca "propovaduitorii" nu au dovada dată de Duhul şi de putere, conform cu 1 Corinteni 2:4, atunci este vorbire de la om, ceea ce face zadarnica crucea lui Isus.
Tocmai de aceea doresc ca orice om sa ia aminte la Sfanta Scriptura. Nu vorbele mele pot sa-l duca pe om la credinta in Crucea lui Hristos, ci Cuvantul lui Dumnezeu.
Iarasi altundeva scrie ca nu pot predica daca nu sunt trimisi. - Romani 10:15. Dar astazi vedem ca predica pentru bani (strang donatii, zeciuieli) pentru renume, faima, glorie, dar nu sunt trimisi de Duhul Sfant si nu sunt insotiti de Duhul Sfant, conform Scripturilor - Evrei 2:4.
Ceea ce am scris este valabil pentru pastori si pentru preoti, indiferent de culte si denominatii. Cand veti intelege ca o dilploma de seminar chiar nu certifica nimic?
Sunt intru totul de acord cu dvs.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 17 Noi 2010, 18:41


Credinta vine prin auzirea Cuvantului: "Credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvantul lui Hristos"(Romani 10:17).
Da, insa Cuvantul nu poate fi propovaduit fara Duhul Sfant, asta a vrut sa spuna Pavel. Pentru ca o biserica poate angaja persoane nemantuite, lumesti, pentru a spune acel mesaj contra cost (asa au facut la inceputurile istoriei lor "studentii in Biblie"). Si asta e degeaba. De asemenea, un lucrator nu poate sa-L prezinte pe Cristos doar din vorbe bine mestesugite, trebuie sa faca dovada ca are Duhul si ce inseamna Duhul (manifestarile Lui). Adica un Cristos activ, real, prezent. Nu unul "teoretic" .

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Semnele Revenirii Domnului!

Mesaj necititde electric77 » 17 Noi 2010, 20:37

Concluzia este ca o predicare a Cuvantului nefiind insotita de puterea Duhului Sfant, nu poate fi un semn pentru sfarsitul acestui veac ceea ce inseamna implicit venirea Domnului, a doua oara.
Atunci cand vom vedea apostoli in putere, predicand in puterea semnelor si minunilor (cum este si biblic), abia atunci vom putea trage concluzia ca sfarsitul e aproape (Fapte 2:17)


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX