Basmele protestante despre Maica Domnului

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
Manuel
Mesaje:7
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teolog Seminarist
Contact:
Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde Manuel » 18 Iul 2012, 10:26

Nu uita ca insusi Mantuitorul a mai numit-o femeie(oberva ca o face accentuat)si nu odata,vezi Ioan 2:4,19:26.Si inca una baptistii si pentecostalii nu sunt neo-protestanti.
Raspunsul meu frate este : Daca voi credeti ca o numeste femeie sub forma de dispret inseamna ca nu ne propovaduiti Hristosul care trebuie.Hristos nu a fost un luptator impotriva parintilor si un maniac asa cum credeti si doriti sa fiti dvs. Uitati si explicatia :
In citatul Ioan 19,26 nici decum nu este vorba de dispret,ci,dimpotriva,se vede cum Mantuitorul s-a ingrijit de soarta ei,incredintand-o spre purtarea de grija Apostolui Ioan,stiind ca El se va inalta la cer,pentru ca sa o ingrijeasca la batranetile ei.Acest lucru nu este o necinstire,ci,cu adevarat, o mare cinste si respect de mama fata de mama Sa,careia nici in chinurile de pe Cruce nu uita sa-i poarte de grija,datorita dragostei celei mari pe care o avea fata de ea,ca mama.- Deci nu mai gandi negativist ereticule,pentru ca faci din Mantuitor ceea ce nu este.Biblia invata de bine ,sa ai respect ,sa iubesti pe aproape si sa iti cinstesti parinti, iar voi care sunteti niste extremisti eretici si fatarnici intrasniti dar sa invatati pe dos ?

Sa va fac lamurirea si la celelate citate,ca vad ca nu are cine sa va povatuieasca (la voi in secta) :

Maica Domnului daca este numita ,,femeie'' ,nicidecum Mantuitorul nu o face in inteles de femeie casatorita sau in semn de dispret,ci numai in inteles de gen/sex.Tot asa s-au adresat si cei 2 ingeri la mormant Mariei Magdalena : ,,Femeie,de ce plangi ? '' (Ioan 20,12).Iar cei 2 barbati,care s-au aratat la Inatlarea Domnului la cer au zis : ,,Barbati galileieni,de ce stati privind la cer ?'' (Fapte 1,11).Nici ingerii,nici cei 2 barbati n-au adresat dispretuitor cuvintele ,,femeie'' sau ,,barbati'',ci dimpotriva,in chip mangaietor. Alt exemplu ca sa vedeti dvs care sunteti orb ca Mantuitorul se referea la gen este : ,,Si o femeie, care de doisprezece ani avea scurgere de sange si-si cheltuise toata averea cu doctorii si de nici unul nu putuse sa fie vindecata,''(Mt 9:18-22, Mc 5:21-43). Vedeti cum le rastalmaciti, nu vreau sa va aud maine ca femeia de 12 ani erea casatorita, pentru ca poimaine imi vor spune Martori lui Mamona pardon Yehova ca aceea femeie a avut si copii.Glumeam ! dar totusi,eu stiu ca in gluma se spune adevarul.Aceasta a fost o presupunere. Mai lasati ereziile voastre noi noute si apucativa de treaba si de Hristos.Privegeati ....!

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde amator » 18 Iul 2012, 18:49

iar voi care sunteti niste extremisti eretici si fatarnici intrasniti dar sa invatati pe dos ?
(la voi in secta) :
Vad ca mai esti si obraznic.In loc sa-mi explici concret de ce ii spune mamei sale "femeie" apelezi la retorica ieftina.Mai studiaza si contextul(ori la voi la seminar doar randuielile se-nvata si cum trebuie de dat cu tamaie?
Ceea ce a vrut El sa spuna ca planurile Sale erau pentru intreaga lume si nu se incadrau in relatiile de familie.Daca Dumnezeu nu i-a dat nici-o calitate supranaturala pentru ce noi sa-i dam?Daca intreaga Scriptura tace in privinta Mariei de ce noi sa o luam in seama.Satana a facut tot posibilul ca oamenii sa asculte absolut de oricine(sfinti ,Maria)numai nu de IIsus.Si voi ii mai acordati titlul de pururea fecioara care de fapt isi are originea din mediul pagan(vezi "Collyridianism")
Mai lasati ereziile voastre noi noute
Hai sa vorbim de ereziile vechi,inradacinate la voi dar cu adevarul biblic nu cred ca vei putea sa ne contrazici.
Baptist

Constantinos

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde Constantinos » 18 Iul 2012, 20:47

Hristos fiind Dumnezeu a daruit maicii Sale multe calitati supranaturale pe cand traia dar mai mult dupa adormirea sa. Imaginarul hristos al ereticilor nu a putut trece prin pantecele Mariei exact cum se poate trece prin usile incuiate, prin peretii mormantului sau a calatori pe mare o departare intr-o clipita. Femei pururea fecioare au fost si vor mai fi multe, pentru Dumnezeu conteaza una singura , cea care nu si-a dorit nici macar cu un gand sa-si piarda fecioria , care nu s-a gandit la maritat ; daca ar fi fost alt fel , gandurile ei l-ar fi facut si pe Prunc inclinat spre casatorie. IIsus vrea sa fie ascultat atunci cand vorbeste El prin Sfinti, biblia se scrie astazi prin viata lor . Nici macar Satana cea mai grea nu este in stare sa mumifice cu Ariel un baptist, imitand pe Hristos care cu mireasma Duhului Sfant a sarat pe toti apostolii si sfintii mai mici.

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde amator » 18 Iul 2012, 20:57

Hristos fiind Dumnezeu a daruit maicii Sale multe calitati supranaturale pe cand traia dar mai mult dupa adormirea sa. Imaginarul hristos al ereticilor nu a putut trece prin pantecele Mariei exact cum se poate trece prin usile incuiate, prin peretii mormantului sau a calatori pe mare o departare intr-o clipita. Femei pururea fecioare au fost si vor mai fi multe, pentru Dumnezeu conteaza una singura , cea care nu si-a dorit nici macar cu un gand sa-si piarda fecioria , care nu s-a gandit la maritat ; daca ar fi fost alt fel , gandurile ei l-ar fi facut si pe Prunc inclinat spre casatorie. IIsus vrea sa fie ascultat atunci cand vorbeste El prin Sfinti, biblia se scrie astazi prin viata lor . Nici macar Satana cea mai grea nu este in stare sa mumifice cu Ariel un baptist, imitand pe Hristos care cu mireasma Duhului Sfant a sarat pe toti apostolii si sfintii mai mici.
Impuscatura de cuvinte.Ma ierti dar tipic pentru un fanatic neo-ortodox.Daca Hristosul "sectarilor este imaginar cu ajuorul cui ei se leapdata de curvie ,de minciuna,de idolatrie,etc.?Ori raspunzi la intrebare ori nici nu te iau in seama.
Baptist

Constantinos

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde Constantinos » 18 Iul 2012, 21:38

Lepadarea lor de rau este un basm , nu poti sa dovedesti ca baptistii nu stau pe site-uri deochiate, apreciez sfintii securisti care demasca inainte de judecata lui Dumnezeu. Apreciez pe Hristos care a zis sa nu ne rusinam de El facand parte din acest neam desfranat si pacatos. Cine greseste intr-una a gresit in toate , daca te-ai lacomit putin la mancare esti si un pic desfranat. Darul suprafiresc al Maicii Domnului a fost si ca o ajuta mult mai mult decat imbracamintea cuviincioasa a ei, ca nici un barbat sa nu aiba ganduri necurate cand ii era prin preajma, nu a dorit-o nimeni ca femeie chiar daca era frumoasa. De aceea sunt sfinte icoanele Maicii Domnului, au multe daruri suprafiresti si doar cei mai spurcati dintre "ortodocsi" si sectanti se invoiesc cu gandurile rele (prin influenta dracilor care urasc sfintenia) cand le scapa sub colimator vre-o icoana. Daca un eretic este in stare sa se lepede de toate pacatele si rastalmacirile sale si nu ramane neputrezit atunci negresit cu ajutorul trupului, sufletului si duhului sau omenesc a reusit sa respinga si pe Dumnezeu si pe Satana (doar n-or fi acestia mai importanti ca ereticul ,nu?)

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde amator » 18 Iul 2012, 21:44

Lepadarea lor de rau este un basm , nu poti sa dovedesti ca baptistii nu stau pe site-uri deochiate, apreciez sfintii securisti care demasca inainte de judecata lui Dumnezeu. Apreciez pe Hristos care a zis sa nu ne rusinam de El facand parte din acest neam desfranat si pacatos. Cine greseste intr-una a gresit in toate , daca te-ai lacomit putin la mancare esti si un pic desfranat. Darul suprafiresc al Maicii Domnului a fost si ca o ajuta mult mai mult decat imbracamintea cuviincioasa a ei, ca nici un barbat sa nu aiba ganduri necurate cand ii era prin preajma, nu a dorit-o nimeni ca femeie chiar daca era frumoasa. De aceea sunt sfinte icoanele Maicii Domnului, au multe daruri suprafiresti si doar cei mai spurcati dintre "ortodocsi" si sectanti se invoiesc cu gandurile rele (prin influenta dracilor care urasc sfintenia) cand le scapa sub colimator vre-o icoana. Daca un eretic este in stare sa se lepede de toate pacatele si rastalmacirile sale si nu ramane neputrezit atunci negresit cu ajutorul trupului, sufletului si duhului sau omenesc a reusit sa respinga si pe Dumnezeu si pe Satana (doar n-or fi acestia mai importanti ca ereticul ,nu?)
...................................................................................................................................
Baptist

Avatar utilizator
Manuel
Mesaje:7
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teolog Seminarist
Contact:

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde Manuel » 20 Iul 2012, 12:15

Daca Hristosul "sectarilor este imaginar cu ajuorul cui ei se leapdata de curvie ,de minciuna,de idolatrie,etc.?Ori raspunzi la intrebare ori nici nu te iau in seama.

Cu ajutorul cui ? cu ajutorul diavolului.Cititi patericul mirenilor.NU va mai credeti sfinti,pentru ca sfinti nu ereau eretici.Pacatul ereziei este impotriva Duhului Sfant si nu mai este nevoie sa mai aveti alte pacate,asta ajunge ca sa va pierdeti mantuirea.Spuneti vad : de curvie,de miniciuna,de idolatrie.Ma pai daca voi deja sunteti mantuiti prin credinta si prin har (sola fide/gratia) ce mai aveti nevoie de fapte ? A!, am uitat, voi vreti sa faceti pe farisei.Nici macar in ereziile voastre nu credeti.Si ce idolatrie ? Cred ca nici nu stiti despre ce discutam.Si imi spune altul: Hai sa vorbim de ereziile vechi,inradacinate la voi dar cu adevarul biblic nu cred ca vei putea sa ne contrazici. Eu spun sa imi scrieti ereziile vechi.Dar va spun ca nu aveti pic de istorie in cap, voi mai stiti ce a fost inainte de luter ? Voi sunteti slabuti la minte, nu stiti sa explicati : ce au facut ceilalti crestini pana sa vina biserica luterano-eretica ? S-au mantuit s-au sau osandit ? Nu ma luati pe mine cu lepadari de minciuna si de curvie, ca erezia este mama curviei (spirituale) si minciuna (hulitoare).Voi astea care va credeti mantuiti ! acum ce ? ati ajuns sa va laudati cu faptele ? De unde si pana unde ? Se vede erezia voastra pe fata ! Si apropo amatorule, la seminar nu se face numai liturgica (datu cu tamaie) ca la voi.Acum va intreb eu pe dvs. : Dece ori ce confesiune noua se numeste biserica ,cum este si in cazul vostru :
a) pentru ca este imortanta la ce masura a ajuns erezia?
b) pentru ca este importanta masa credinciosilor din erezie?

Raspundeti acolo! o reformulez ca sa mai intelegeti : Ce este mai imporant la voi: Invatatura sau nr de credinciosi ? Raspundeti ca poate nu mai am nici eu chef sa va bag in seamna.Vedeti ca am zis si eu ca dvs ? Aici sa va fie clar : pe forum se intra pentru a vorbi,nu pentru a nu baga lumea in seama.Si acum va rog sa nu faceti pe victimile cum ati facut iar (.In loc sa-mi explici concret de ce ii spune mamei sale "femeie" apelezi la retorica ieftina). Nu ma intereseaza retorica cum este in cazul vostru,pe mine ma intereseaza invatatura.Si nu sunteti primul eretic cu care vorbesc ca sa stiti .

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde Cosmina » 01 Oct 2012, 12:46

Mai bine nu mai citeam. Daca mai vad un titlu de topic asemanator nu-l mai deschid!

Am senzatia ca aberatiile astea despre Maica Domnului n-ar trebui nici rostite asa cum n-ar trebui rostit numele diavolului tot timpul. E malefic!

O sa spun ce cred in cuvintele altcuiva, chiar daca e offtopic, cred totusi ca orice adevar spus despre ea este un adaos bun acestui topic.

Maica Domnului s-a facut maica tuturor, mai sfanta si mai slavita decat toti ingerii si decat toti sfintii, camara intruparii Lui Dumnezeu Cuvantul, scara la cer."Primavara veacului intelenit fara de care soarele n-ar fi venit"- usa luminii, usa vietii, pt ca viata- Hristos prin ea a venit.

"Nu aș vrea să fiu înger ca să vorbesc despre Maica Domnului. Vreau să vorbesc ca om slab, să pot simți adevărat dragostea și mila Maicii Domnului.
Maica Domnului se simte, cred, mai bine printre oamenii necăjiți, slabi și prigoniți în orice fel, decât s-ar simți înconjurată de îngeri. Maica Domnului jertfește mereu, suferă mereu și cred că se luptă chiar și cu dreptatea divină apărând pe neputincioșii care o cer în ajutor. Iubește peste închipuire de mult și fără de alegere și pe cei ce sunt răi și chiar și pe cei nepăsători.
Niciun păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără.
O, fericită încredere! O, scăpare sigură! Maica Lui Dumnezeu este si Maica mea. Cu câtă siguranță așadar trebuie să nădăjduim, dacă mântuirea noastră atârnă de voința unui Frate atât de bun și a unei Mame atât de îndurătoare!
Maica Domnului ne iubește mult. Ea vede în noi prețul morții lui Iisus Hristos. Maica Domnului ne dorește lucruri mai mari decât ne dorim noi înșine.
Ea se arată cu inima largă chiar și față de aceia care, fie din nepăsare sau din nerecunoștință, aleargă rar la dânsa. Dar cu cât mai generoasă nu va fi ea cu aceia care neîncetat îi cerșesc ajutorul?..
Maica Domnului ne răpește inimile. Aș vrea să am toate inimile sfinților și ale îngerilor pentru a iubi pe Maica Domnului. Și oricât ar iubi-o cu toată puterea lor îngerii cerului și pământului, cu toată sfințenia lor, nu vor ajunge să o iubească cât îi iubește Ea.
Un păcătos a spus Maicii Domnului: „ Arată-te că-mi ești mamă”, iar ea îi răspunde: „Arată-te și tu că-mi ești fiu”. Prin păcatele noastre supărăm pe Maica Domnului care ne este mamă. Haideți să-i arătăm și noi că-i suntem fii!"
Arsenie Papacioc.

Si o cantare pt Maica Domnului http://www.youtube.com/watch?v=50_mBNNBNhI
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde amator » 01 Oct 2012, 18:22

Am senzatia ca aberatiile astea despre Maica Domnului n-ar trebui nici rostite asa cum n-ar trebui rostit numele diavolului tot timpul. E malefic!O sa spun ce cred in cuvintele altcuiva, chiar daca e offtopic, cred totusi ca orice adevar spus despre ea este un adaos bun acestui topic.
Maica Domnului s-a facut maica tuturor, mai sfanta si mai slavita decat toti ingerii si decat toti sfintii, camara intruparii Lui Dumnezeu Cuvantul, scara la cer."
Cosmina citind astfel de mesaje inca odata ma conving ca unii din voi o considera mai miloasa si mai blanda decat insasi Dumnezeu.Daca este mai slavita de ce nu va sedea pe una din cele 12 scaune sau de ce Ioan este cel mai mare nascut din femeie?Oare faptul ca scriptura tace despre ea nu este graitor?
Ultima oară modificat 01 Oct 2012, 19:26 de către amator, modificat 1 dată în total.
Baptist

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde Cosmina » 01 Oct 2012, 18:52

Cosmina citind astfel de mesaje inca odata ma conving ca unii din voi o considera mai miloasa si mai blanda decat insasi Dumnezeu.
1-Daca este mai slavita de ce nu va sedea pe una din cele 12 scaune
2-sau de ce Ioan este cel mai mare nascut din femeie?
3-Oare faptul ca scriptura tace despre ea nu este graitor?
1- este mai mare de atat, imadiat dupa Sf.Treime pe Maica Domnului trebuie sa o cinstim. Deci este peste apostoli.
2- Ioan este cel mai drept BARBAT nascut din femeie. Atentie, se observa diferenta intre ce-ai zis tu si ce e de fapt...
Oricum, mai mare decat Maica Domnului nu are cum sa fie, din enshpe mii de motive. Este cel mai mare DUPA Maica Domnului, ea este cea mai dreapta si cea mai slavita dintre toti sfintii. Sf.Siluan Athonitul spunea ca Maica Domnului nu a pacatuit niciodata.
3- da, este, dar nu in sensul in care crezi tu ca e. E prea mult de scris intr-o postare, si presupun ca daca te trimit sa citesti talcuiri ale sfintilor pe tema asta o sa ma refuzi categoric...

Si legat de prima fraza... Maica Domnului este cea mai mare dintre sfinti, dar nu uitam ca este si ea CREATIE a lui Dumnezeu si ea, deci este o expresie de iubire a lui Dumnezeu fata de noi oamenii, fata de neamul nostru. Este "a doua Eva" proorocita in Vechiul Testament ca va zdrobi capul sarpelui. Putea sa nu faca asta, dar a facut-o, din iubire pt oameni. Astfel, Fecioara Maria a devenit legatura cea mai apropiata a noastra cu Dumnezeu, scara la cer, cum spune biserica. Fara Maica Domnului mantuirea nu este posibila, ortodoxia nu este posibila.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde amator » 01 Oct 2012, 19:32

Sf.Siluan Athonitul spunea ca Maica Domnului nu a pacatuit niciodata.
Sf Pavel Tarsitul spune in epstola sa catre romani ca toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu si a zice ca ea nu facut nici un pacat este o erezie.
Baptist

IoanR
Mesaje:24
Membru din:06 Mar 2012, 23:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor, interese teologie, istorie

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde IoanR » 01 Oct 2012, 21:29

Nimeni nu zice ca Sf. Ap. Pavel nu are dreptate. Asta e regula general valabila pt toti oamenii. Maica Domnului e o exceptie si exceptiile de obicei intaresc regula. Noi ortodocsi credem, din toata inima ca daca Dumnezeu, nu ar fi gasit o fecioara cu totul fara prihana, asemeni Fecioarei Maria, El nu s-ar fi intrupat in niciodata. Si daca Dumnezeu a cinstit-o, alegandu-o ca mama pt Fiul sau, noi de ce sa nu o cinstim? Si daca arhanghelul Gavriil i s-a inchinat atunci cand i-a adus aceasta veste noi de ce sa nu i ne inchinam? Oare suntem noi mai destepti decat Dumnezeu? 1500 de ani crestini i s-au inchinat si au cinstit-o asa cum e si firesc.
Ultima oară modificat 01 Oct 2012, 22:10 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: Pe forum răspundem la întrebări şi nu alungăm pe nimeni cu pietre pentru necunoaşterea ortodoxiei.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Oct 2012, 21:38

Oare faptul ca scriptura tace despre ea nu este graitor?
Scriptura nu tace deloc :) :
1. Făgăduinţa Răscumpărătorului: Facerea 3, 14-15 (Duşmănie voi pune între tine şi între femeie, între sămânţa ta şi sămânţa ei. Aceasta îţi va zdrobi capul; iar tu îi vei înţepa călcâiul ei)
2. Scara la ceruri care preînchiouia Întruparea Domnului nostru Iisus Hristos ca Om din purerea Fecioara Maria: Facerea 28, 11-15;
3. Rugul care ardea, fără a se mistui, era o preînchipuire a Fecioare Maria: Ieşirea 3, 4;;
4. Marea Roşie preînchipuia pe Născătoarea de Dumnezeu prin care a trecut: zămislit, întrupat şi născut Hristos, Dumnezeu-Omul: Ieşirea 14, 15;
5. Maica Domnului preînchipuită prin toiagul lui Aaron: Numerii 17;
6. Maica Domnului - pururea Fecioară: Isaia 7, 14; Matei 1; 18-25;
7. Uşa încuiată de Iezechiil, arată luminat pe Născătoarea de Dumnezeu: Iezechiel 44, 1-2;
Şi mai sunt şi altele...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Oct 2012, 21:54

Asta e regula general valabila pt toti oamenii. Maica Domnului e o exceptie si exceptiile de obicei intaresc regula.
Ioan, nu e chiar aşa. Uite ce ne spune dogmatica Părintelui Dumitru Stăniloae.

Maica Domnului naşte pe Fiul lui Dumnezeu ca om, în chip feciorelnic. Dar, Duhul Sfânt, lucrând în felul acesta, sau contribuind ca persoană la realizarea actului prin care Fiul lui Dumnezeu Se face ipostas al firii omeneşti, lucrează şi asupra celei ce se face prin aceasta Maica Lui, aşa cum lucrează şi Cuvântul însuşi, Care îşi formează firea omenească din ea tot ca persoană. Dar eficienţa Duhului asupra cuiva e în proporţie cu puritatea, sau cu disponibilitatea celui asupra căruia Duhul lucrează. Căci puritatea înseamnă disponibilitatea nemicşorată pentru Dumnezeu, înseamnă angajarea integrală în dialogul cu Dumnezeu. Maica Domnului se dăruieşte deplin Cuvântului, nu numai prin Cuvânt, ci prin punerea sa integrală la dispoziţia Lui. (...) Coborând ca Ipostas El însuşi în ea şi începând să-Şi formeze trupul din ea, cu împreună lucrarea Duhlui Sfânt întreg ca persoană, trupul ei, ţinut de ea în puritatea fecioriei până atunci, e curăţit şi de păcatul strămoşesc
(Teologie Dogmatică Ortodoxă, vol 2, IBMO, B, 2010, paginile 87-88)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

IoanR
Mesaje:24
Membru din:06 Mar 2012, 23:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor, interese teologie, istorie

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde IoanR » 04 Oct 2012, 21:42

Maria, sunt intru totul deacord cu ce spune parintele Staniloaie, si de fapt Traditia Biserici. Atat ca am expus ideea putin mai concentrat. Si ce am spus am inteles-o asa cum a zis-o parintele Staniloaie.

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde Dumitru » 09 Mar 2013, 17:15

Maica Domnului a fost nevasta Sfantului Iosif. Atentie aici! MAICA DOMNULUI A FOST FECIOARA SI INAINTE, SI DUPA NASTEREA LUI IISUS!!! EA NU L-A CUNOSCUT PE IOSIF NICIODATA!!! De aceea i se spune Pururea Fecioara. Spune proorocul Iezechiel despre Maica Domnului: "Poarta aceasta va fi inchisa, nu se va deschide si nici un om nu va intra pe ea, caci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea. De aceea va fi inchisa." Se referea la fecioria Mariei. Maica Domnulii nu a mai avut copii. Altfel, de ce ar fi incredintat-o Hristos, cand era pe cruce, ucenicului Ioan si nu vreunui alt fiu al ei? Nu credeti ca a mai avut copii, caci este o blasfemie, o hula la adresa Maicii Domnului. Mari vor fi chinurile celor ce o hulesc pe ea!!!
Jale mare...Daca nu esti de acord ..cu traditia ..te asteapta iadul..si chinurile..Ce fel de invatatURA..? Preotul Cornilescu traduce asa in Mat 1 25,, Dar n-a cunoscut-o ,pana ce ea (Maria) a nascut un fiu." Si el i-a pus numele Iisus..."...Ei de cunoscut sau cunoscut mai dinainte..in sensul bun.. Iosif.. nu a avut copii din alte casatorii....Nici un evreu ..nu se casatoreste ..cu mai multi copii cand el este cast...fecior...Copii din Marcu 6,3 sunt rezultati dupa ce ,,a cunoscut-o,,..Erezia ca maica Domnului este pururea fecioara. ca .este vie si mijloceste pt cei vii in ceruri este o amagire de sute de ani care circula in ograda ortodoxa.(Asa cum la catolici este imaculata conceptie-).Decat sa spuneti ca unii vor suferi chinuri, mai degraba va-ti pocai cu adevarat ..la urma urmei este in joc viata voastra..In ziua judecatii multi inchinatori la fecioara Maria ..vor merge la ea si ea va zice..Niciodata nu v-am spus sa va inchinati sau sa ma venerati..Trebuia sa mergeti la FIUL Omului pt ca EL mantuieste..Mantuire Nu o da maica Domnului...nu o da Petru Ioan..nici Moise care este viu..nici Ilie si nici Enoh.(.Nici unul din ei nu a murit la GOLGOTA.).Ea -Mantuirea-vine in urma ascultarii a pocaintei si a trairii biblice..Asa ca fara suparare --frati ortodocsi..la pocainta si intoarcere adevarata cu fata si mintea spre EL..!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde dimitrie » 09 Mar 2013, 19:46

Maica Domnului a fost nevasta Sfantului Iosif. Atentie aici! MAICA DOMNULUI A FOST FECIOARA SI INAINTE, SI DUPA NASTEREA LUI IISUS!!! EA NU L-A CUNOSCUT PE IOSIF NICIODATA!!! De aceea i se spune Pururea Fecioara. Spune proorocul Iezechiel despre Maica Domnului: "Poarta aceasta va fi inchisa, nu se va deschide si nici un om nu va intra pe ea, caci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea. De aceea va fi inchisa." Se referea la fecioria Mariei. Maica Domnulii nu a mai avut copii. Altfel, de ce ar fi incredintat-o Hristos, cand era pe cruce, ucenicului Ioan si nu vreunui alt fiu al ei? Nu credeti ca a mai avut copii, caci este o blasfemie, o hula la adresa Maicii Domnului. Mari vor fi chinurile celor ce o hulesc pe ea!!!
Jale mare...Daca nu esti de acord ..cu traditia ..te asteapta iadul..si chinurile..Ce fel de invatatURA..? Preotul Cornilescu traduce asa in Mat 1 25,, Dar n-a cunoscut-o ,pana ce ea (Maria) a nascut un fiu." Si el i-a pus numele Iisus..."...Ei de cunoscut sau cunoscut mai dinainte..in sensul bun.. Iosif.. nu a avut copii din alte casatorii....Nici un evreu ..nu se casatoreste ..cu mai multi copii cand el este cast...fecior...Copii din Marcu 6,3 sunt rezultati dupa ce ,,a cunoscut-o,,..Erezia ca maica Domnului este pururea fecioara. ca .este vie si mijloceste pt cei vii in ceruri este o amagire de sute de ani care circula in ograda ortodoxa.(Asa cum la catolici este imaculata conceptie-).Decat sa spuneti ca unii vor suferi chinuri, mai degraba va-ti pocai cu adevarat ..la urma urmei este in joc viata voastra..In ziua judecatii multi inchinatori la fecioara Maria ..vor merge la ea si ea va zice..Niciodata nu v-am spus sa va inchinati sau sa ma venerati..Trebuia sa mergeti la FIUL Omului pt ca EL mantuieste..Mantuire Nu o da maica Domnului...nu o da Petru Ioan..nici Moise care este viu..nici Ilie si nici Enoh.(.Nici unul din ei nu a murit la GOLGOTA.).Ea -Mantuirea-vine in urma ascultarii a pocaintei si a trairii biblice..Asa ca fara suparare --frati ortodocsi..la pocainta si intoarcere adevarata cu fata si mintea spre EL..!
Cel care este mai-mare peste găini (cocoșul), crede că dacă se urcă pe gard a văzut toată lumea, neștiind de amețitoarele înălțimi la care zboară vulturul șî câte vede el de acolo.
Răspunsul îl ai AICI, și încă pe larg.

P.S.
Te rog, schimbă tonul discuției cu noi sau vei lua o pauză vrând-nevrând. :idea:
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

IoanR
Mesaje:24
Membru din:06 Mar 2012, 23:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor, interese teologie, istorie

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde IoanR » 09 Mar 2013, 23:40

Jale mare...Daca nu esti de acord ..cu traditia ..te asteapta iadul..si chinurile..Ce fel de invatatURA..? Preotul Cornilescu traduce asa in Mat 1 25,, Dar n-a cunoscut-o ,pana ce ea (Maria) a nascut un fiu." Si el i-a pus numele Iisus..."...Ei de cunoscut sau cunoscut mai dinainte..in sensul bun.. Iosif.. nu a avut copii din alte casatorii....Nici un evreu ..nu se casatoreste ..cu mai multi copii cand el este cast...fecior...Copii din Marcu 6,3 sunt rezultati dupa ce ,,a cunoscut-o,,..Erezia ca maica Domnului este pururea fecioara. ca .este vie si mijloceste pt cei vii in ceruri este o amagire de sute de ani care circula in ograda ortodoxa.(Asa cum la catolici este imaculata conceptie-).Decat sa spuneti ca unii vor suferi chinuri, mai degraba va-ti pocai cu adevarat ..la urma urmei este in joc viata voastra..In ziua judecatii multi inchinatori la fecioara Maria ..vor merge la ea si ea va zice..Niciodata nu v-am spus sa va inchinati sau sa ma venerati..Trebuia sa mergeti la FIUL Omului pt ca EL mantuieste..Mantuire Nu o da maica Domnului...nu o da Petru Ioan..nici Moise care este viu..nici Ilie si nici Enoh.(.Nici unul din ei nu a murit la GOLGOTA.).Ea -Mantuirea-vine in urma ascultarii a pocaintei si a trairii biblice..Asa ca fara suparare --frati ortodocsi..la pocainta si intoarcere adevarata cu fata si mintea spre EL..!
Domnule Dumitru, Maica Domnului să vă aibă în pază, să vă acopere cu Sfântul ei acoperămant şi să vă ierte pentru cuvintele de hulă pe care le aduceţi împotriva ei. Până acum, vă spun cu toată sinceritatea, că nu am văzut pocăinţă adevărată decât la ortodocşi, restul e înşelare şi prefăcătorie. Până când nu vom înţelege aşa cum trebuie pilda vameşului şi a fariseului, nu ne pocăim, ci ne prostim...
Şi vă rog, să nu ne mai numiţi "fraţi ortodocşi", pentru că nu avem aceeaşi credinţă şi nici aceeaşi Mamă, deoarece refuzaţi să o cinstiţi pe Măicuţa Domnului!

Dumitru
Mesaje:40
Membru din:15 Feb 2013, 10:34
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:electronist

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde Dumitru » 13 Mar 2013, 11:16

Jale mare...Daca nu esti de acord ..cu traditia ..te asteapta iadul..si chinurile..Ce fel de invatatURA..? Preotul Cornilescu traduce asa in Mat 1 25,, Dar n-a cunoscut-o ,pana ce ea (Maria) a nascut un fiu." Si el i-a pus numele Iisus..."...Ei de cunoscut sau cunoscut mai dinainte..in sensul bun.. Iosif.. nu a avut copii din alte casatorii....Nici un evreu ..nu se casatoreste ..cu mai multi copii cand el este cast...fecior...Copii din Marcu 6,3 sunt rezultati dupa ce ,,a cunoscut-o,,..Erezia ca maica Domnului este pururea fecioara. ca .este vie si mijloceste pt cei vii in ceruri este o amagire de sute de ani care circula in ograda ortodoxa.(Asa cum la catolici este imaculata conceptie-).Decat sa spuneti ca unii vor suferi chinuri, mai degraba va-ti pocai cu adevarat ..la urma urmei este in joc viata voastra..In ziua judecatii multi inchinatori la fecioara Maria ..vor merge la ea si ea va zice..Niciodata nu v-am spus sa va inchinati sau sa ma venerati..Trebuia sa mergeti la FIUL Omului pt ca EL mantuieste..Mantuire Nu o da maica Domnului...nu o da Petru Ioan..nici Moise care este viu..nici Ilie si nici Enoh.(.Nici unul din ei nu a murit la GOLGOTA.).Ea -Mantuirea-vine in urma ascultarii a pocaintei si a trairii biblice..Asa ca fara suparare --frati ortodocsi..la pocainta si intoarcere adevarata cu fata si mintea spre EL..!
Domnule Dumitru, Maica Domnului să vă aibă în pază, să vă acopere cu Sfântul ei acoperămant şi să vă ierte pentru cuvintele de hulă pe care le aduceţi împotriva ei. Până acum, vă spun cu toată sinceritatea, că nu am văzut pocăinţă adevărată decât la ortodocşi, restul e înşelare şi prefăcătorie. Până când nu vom înţelege aşa cum trebuie pilda vameşului şi a fariseului, nu ne pocăim, ci ne prostim...
Şi vă rog, să nu ne mai numiţi "fraţi ortodocşi", pentru că nu avem aceeaşi credinţă şi nici aceeaşi Mamă, deoarece refuzaţi să o cinstiţi pe Măicuţa Domnului!
Personal o cinstesc pe mama Domnului Iisus..pt. ca ea a fost aleasa sa dea nastere Domnului ..si atît..si de aici pana la inchinare catre ea este o amagire..Dumnezeu scrie sa NU ne inchinam la oameni morti ...Deut 4, 16-19..Vegheaza sa nu te inchini si nici sa le slujesti..Asa sta scris...Poate in Biblia ta(traditie) scrie altfel Este adevarat ca nu avem aceasi credinta...pt ca ea este doar una..Efeseni 4,5..Eu am credinta in Domnul Iisus si Cuvantul Sau..Sfanta Scriptura... Dta spui sa ma aiba in paza maica Domnului..In sarbatorile voastre de traditie scrie ca ea este ADORMITA...Pai daca este adormita ..cine -o scoala..??Eu v-am scris Adevarul...din Biblie..si multi sariti pe mine pt. ca NU va convine...Scoateti de pe Forum ...postari de genul sectanti...sectari...si vorbiti frumos si mai intai scoateti-va barna din ochii vostri..si dupa aia scoateti de la altii paiul..Si nu radeti de semenii vostri ..Multi neoprotestanti va viziteaza pt ca nu putem sta cu mainile in san si sa radeti de ei..Voi ..BO ..NU aveti dreptul sa radeti de oameni care poarta chipul si asemanarea lui Dumnezeu..Uitati-va in ograda voastra si vedeti ce e..Va doresc numai bine la toti..!
Ultima oară modificat 19 Mar 2013, 15:46 de către Dumitru, modificat 1 dată în total.

IoanR
Mesaje:24
Membru din:06 Mar 2012, 23:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor, interese teologie, istorie

Re: Basmele protestante despre Maica Domnului

Mesaj necititde IoanR » 13 Mar 2013, 22:46

Domnule Dumitru, personal îmi dau seama că nu are nici un sens ca noi ortodocşi să purtăm discuţii pe tema credinţei cu neprotestanţii. Putem fi prieteni, vecini, concetăţeni, dar cam atât. Iar când e vorba de discuţiile religioase, este bine să le lăsăm la o parte, nu de alta, dar pentru a nu da neoprotestanţiilor prilejul să păcătuiască, bătându-şi joc de ce este mai sfânt în această lume. Să ne ferească Dumnezeu de urgia care poate veni asupra noastră, datorită batjocoriri celor sfinte. Orice am spune noi dumneavoastră răstălmaciţi aşa cum vă convine. Nici o şansă să vă convingem, iar dumneavoastră pe noi nici atât. Singurul rezultat al acestor discuţii este că după ce le încheiem suntem foarte tulburaţi. Eu nu am văzut nici un rezultat pozitiv.
Legat de batjocora, cum că Maica Domnului e adormită şi că trebuie să o scoale cineva, vă pot spune că termenul adormit după înţelesul Bisericii Ortodoxe înseamnă trecut la cele veşnice, adică adormit pentru această viaţă trecătoare. Din punct de vedere ortodox e greşit să spui "cei morţi", pentru că dacă crezi în viaţa veşnică, poţi spune despre cineva, care nu mai este între noi că a adormit şi nu că a murit. Moartea fiecăruia dintre noi ar trebui să fie o trecere "din moarte la viaţă".
ŞI ori vă convine ori nu vă convine, să ştiţi că Maica Domnului vă poartă de grijă mereu şi face multe rugăciuni înaintea fiului ei, nu pentru a vă face să o cinstiţi pe ea, ci pentru a cunoaşte Adevărul.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX